Nieuw tijdsbeeld in Alleman 2 GESPREK VAN DE DAG Reuzenslang verplettert alle records Imam aan de afwas dinsdag 30 december 2ü DAGELIJKS LEVEN Ko/VA VpUfEAlpe. WEER D/N^p/^ö mmr /vier. PAN SA- IK. IETS- LeUKr POEN MENSELIJK Robert KRANENBORG, de failliete tweesterren kok van restaurant VOSSIUS, gaat in zaken met JOOP VAN DEN ENDE. In maart openen de nieuwe partners een restaurant in het Scheveningse Circustheater van Joop. Cateringbedrijf Mai- son den Boer doet ook mee aan 'Le Cirque'. Kranenborg is blij met de nieuwe kans. „De angst is mij afgelopen jaar natuurlijk om het hart geslagen. Maar ik heb er alle vertrouwen in. We openen in maart, tegelijkertijd met de musical Lion King, Daar komen iedere avond vijftienhonderd mensen op af. Daar hoop ik mijn graantje van mee te pikken." De samenwerking met Van den Ende be schouwt Kranenborg als een comliment. „Hij was altijd al een graag geziene gast, in het Amstelhotel al en ook in Vossius. Toen hij me belde met dit voorstel was ik heel gevlijd." De afhandeling van het faillissement van Vossius loopt op zijn eind. Hoe groot zijn schuld is, houdt Kranenborg voor zichzelf. „Maar ik weet nu waar ik aan toe ben. Ik zal heel hard moeten werken, maar dat ben ik gewend.. Ik ben allang blij dat ik, na acht maanden, weer de kéns krijg hard te werken." GEORGE BUSH en HILLARY CLINTON zijn, volgens een recente opiniepeiling, respectievelijk de meest bewonderde man en de meest bewonderde vrouw in de Verenigde Staten. Van de in de peiling ondervraagde Amerikanen noemde 29 procent president George Bush de man die zij het meest bewonderen. Op een gedeelde tweede plaats eindigden minister van buitenlandse zaken Colin Powell en Johannes Paulus II. Zij werden door vier procent van de ondervraagden ge noemd. Ex-president Bill Clinton, de echtgenoot van Hillary, werd door drie pro cent genoemd. De door de ondervraagden meest bewonderde vrouw, senator Hillary Rodman Clinton, scoorde zestien procent. Verder werden genoemd talk- show-vedette Oprah Winfrey (zeven procent), first lady Laura Bush (zes procent) en veiligheidsadviseur Condoleezza Rice (vier procent). Een Amerikaanse zakenman is gis teren begonnen aan een poging ALS EERSTE SOLO ROND DE AARDE te vliegen over de noord- en de zuid pool in een eenmotorig vliegtuig. De 48-jarige Gus McLeod denkt er een maand voor nodig te hebben. De pi loot steeg op van College Park in Maryland, bij Washington. Hij is van plan eerst richting Zuid-Afrika te vliegen en over Antarctica en vervol gens over Azië, Europa en de noord pool voordat hij weer landt op Colle- gë'Park. McLeod kwam drie jaar ge leden in het nieuws als eerste die solo naar de noordpool vloog in een toestel met open cockpit. In Turkije is een met HIV be smette PROSTITUEE in het openbaar aan de schandpaal ge nageld. Tijdens een persconfe rentie op het hoofdbureau van de politie in de stad Erzurum werd zij als „afschrikwekkend voor beeld" publiekelijk getoond. Dat berichtten Turkse media giste ren. De vrouw was bij een politie- inval in een hotel in de Oost- Turkse stad gearresteerd. Ze zou met ruim 1300 mannen seksu eel contact hebben gehad. Deze mannen zijn opgeroepen zich te laten testen op HIV, het virus dat de ziekte aids kan veroorzaken. De Amerikaanse kunstenaar Thomas Forsythe heeft het recht foto's van NAAK TE BARBIEPOPPEN te maken en tentoon te stellen. De activiteit valt onder het grondwettelijke recht van vrijheid van meningsuiting, oordeelt een hof van be roep in San Francisco. Barbie-producent Mattel diende in 1999 een klacht in met het argument dat de fotoserie van Forsythe de verkoop van Barbiepoppen negatief zou kunnen beïnvloeden. In de fotoserie 'Food Chain Barbie' worden naakte Barbiepoppen bedreigd door ouderwetse keukenmachines. Ook worden er in tortilla's gewikkelde en met saus overgoten Barbiepoppen in een ingescha kelde oven getoond. Andere foto's tonen Barbiepoppen in andere absurde of seksueel geladen situaties. Het hof van beroep bevestigde de uitspraak van een lagere rechter dat het bij de fotoserie gaat om geoorloofde satire en parodie. De kunsteraar had betoogd dat de Barbiepop het symbool is van een cultuur waarin vrouwen tot object worden gemaakt en door een met perfectie geobsedeerde schoonheidscultus onzeker worden. De drie beroepsrechters vonden dan ook dat de Barbiepop 'rijp is voor commentaar vanuit de samenleving'. \c a? Een dierentuin in Indonesië heeft een ongeveer 15 meter lange py thon binnen zijn muren. Het beest is gevangen in het oer woud van Sumatra, meldden de lokale autoriteiten gisteren. Het gaat vermoedelijk om de groot ste slang ter wereld. Volgens de krant Suara Merdeka is de py thon 14,85 meter lang en weegt hij 447 kilo. In het Guiness Book of Records valt te lezen dat de grootste slang tot nu toe een py thon van 10 meter lang is. Dit reptiel werd in 1912 doodgescho ten in Indonesië. Normaal ge sproken worden pythons zo'n 7 meter lang. De zwaarste ooit ge vangen is een ruim 182 kilo zwa re Birmese python, die zich be vindt in een terrarium in het Amerikaanse Gurnee. Honderden Indonesiërs hebben zich al naar de primitieve dierentuin van Curugsewu begeven om de reu zenslang te bekijken. De redactie van het dagblad Republika was er zo van onder de indruk dat zij twee grote foto's van het beest op de achterpagina van haar krant plaatste. Foto: AP Een van de meest verrassende werkjes die ik afgelopen jaar deed was het adviseren van onze regering inzake emancipatie, en wel speciaal wat betreft de campagne 'Mannen in de Hoofdrol'. Europa zou de bulk van de kosten betalen, Nederland is nu eenmaal een tamelijk arm land. De bedoeling van dit alles was om mannen actiever te maken in de zorgtaken, zodat hun (werken de) vrouwen luchten rust zouden krijgen. En minder burn-out, huilaanvallen en meer plezier in het leven. Voorwaar een nobel streven, waar ongezien 100 pro cent van de Nederlandse getrouwde werkende vrou wen het mee eens is. Maar voor dat alles van start kon, moesten eerst de voorstellen van diverse reclameburo's worden beoordeeld, evenals het plan van de tv-produ- cent. Viavia was de overheid bij mij terecht gekomen, de wonderen zijn de wereld niet uit, en zo maakte ik, toch nog onverwacht, mijn debuut als consultant. Het was leuk om te doen, men was bovendien tevreden en de rekeningemwerden keurig betaald. Tevens deed ik, al vergaderend, borrelend en babbelend stof op voor minstens tien bijtende of ronduit geestige stukjes over zin en onzin van emancipatiezakenreclameburo's en tv-producenten. Maar ja, 't is kiezen of delen. Meedoen of afzeiken, maar niet allebei tegelijk. Toch jammer. Want ook had ik met het grootste gemak interessante dingen kunnen suggereren over het onvermijdelijke ons-kent-ons-systeem, dat als altijd op licht gespannen voet staat met de verplichte vrije aanbesteding van zo'n project. Dan blijkt die opeens de zwager van die, twee willekeurige projectpartners blijken samen ook te zeilen, en zelfs is mogelijk dat in onvenuachte bedden zaken zijn gedaan. Maarzo gaan die dingen nu een maal. C'est la vie. Zolang het dan ook allemaal inder daad lukt, wat zal je je bekreunen. En hoewel ik heb meegegeten uit de ruif, ik durf te zeggen dat ik 'Man nen in de Hoofdrol' geslaagd vind. Nu heb ik -eerlijk is eerlijk- aan mijn emancipatie-bazin ook beloofd zulks ooit in de krant te zetten, maar daar is dus niet apart voor betaald. Zo kan ik onbezwaard vertellen over het wonder dat zich laatst afspeelde in veertig moskees. Hoe ze dat in Den Haag geregeld hebben, ik weet het niet, maar on langs namen veertig Islamitische geestelijken het in de preek op voor de overbelaste, al dan niet werkende Is lamitische huisvrouw. Mag men daar trots op zijn? Wellicht liever niet als consultant, maar als staatsbur- De Amerikaanse actri ce ANGELINA JOLIE is bij de Amerikaanse mannen FAVORIET om oudejaarsavond mee door te brengen. Dat blijkt uit een onder zoek door videotheek keten Blockbuster. Ruim 35 procent van de ondervraagde man nen zeiden dat ze het liefst met Jol ie een di neetje bij kaarslicht op oudejaaravond zouden hebben. Ze bleef daar mee enkele procent punten voor de Britse Catherine Zeta-Jones. De 28-jarige Jolie is vooral bekend als Lara Croft in de films Tomb Raider. Uit het onder zoek blijkt verder dat bij de Amerikaanse vrouwen Ashton Kut- cher de favoriete man is. De 25-jarige ster uit 'Dude, Where's my car?' eindigde met 31 procent van de stem men voor Johnny Depp. Foto: ANP Adriaan nogl één keer in d schijnwerper^ Filerijden, hoedjes passen bij de Bij enkorf, een bezoekje aan de Auto- Rai, zonnebaden op het strand, zoenen in het Vondelpark. Bert Haanstra vatte deze alledaagse Hollandse tafereeltjes prachtig sa men in zijn internationaal bekroon de film Alleman. Precies veertig jaar na de première van Alleman toont Netwerk morgen een geactu aliseerde versie. Deze nieuwe Alle man geeft een tijdbeeld van het jaar 2003 en houdt de huidige mul ticulturele maatschappij een spie gel voor. Alleman is in de herinnering blij ven hangen als de film met die strandscène waarin preutse da mes acrobatische toeren uithalen om zich netjes en ongezien te kunnen verkleden. De zonaanbid- ders uit de beginjaren zestig trot seerden hiervoor lange files voor dat ze op een volgepakt strand be landden. Afgezien van de veel blo tere en felgekleurde strandmode van nu lijkt er niet eens zoveel veranderd. Of toch wel? Netwerk schotelt ons een tijdbeeld voor met homohu welijken, computers en aange harkte polderlandschappen met strakke rijen windmolens. Het le ven is niet meer zo zwart-wit als in Alleman. De verzuiling ver vaagt, kerken lopen leeg, moskee- en schieten als paddestoelen uit de grond. Airmiles verdringen de spaarzegeltjes van vroeger en bel len doen we tegenwoordig mas saal mobiel en gewoon op straat. Alleman anno 2003. Foto: NCRV Adriaan van Toor, de adit baat van het komische n Bassie en Adriaan, neeiEe morgen tijdens de Bassiie Adriaandag op de kinded zender Nickelodeon afstdi van het publiek. Dat stal r een persoonlijke brief oal website en hij bevestigtpj gisteren ook. jti Tijdens een marathonup: zending van 24 uur tooBl< Nickelodeon 52 afleverier Bassie en Adriaan. Adriijf van Toor doet de aanko| gingen tussen elke uitzat ding. Hij blikt terug op opnames, maakt grapje! wenst de kinderen een j lukkig nieuwjaar en beo - hen voor de 10.000 briejie en kaarten die hij wegeoq zijn ziekte heeft gekregën „Hiermee wil ik de fanste: danken en aan de kindffil; laten zien dat het weer w met me gaat." Ier Dte broers Bassie en Adnie braken eerder dit jaar hfle afscheidstoumee af, onjoi de artsen speekselklier^ ker bij Adriaan constaterei den. Adriaan is inmidde behandeld en heeft goe hoop dat hij de ziekte ok» wint. ,,Nu de pijn mindj geworden, ga ik regelml£ uit", schrijft hij op de w| te. „Op 31 december trdc mijn blauwe artiestenb re nog één keer aan. Je zal'ai schien horen dat mijn r ;ei droog en plakkerig is geij den door de bestralinge iu: maar ik weet één ding, iL mee eindigt het jaar 20( v voor mij toch nog leuk.' m Adriaan van Toor laat 0 e weten dat hij nooit mee lie de bühne terugkeert, 011st zijn performance nooit et die kwaliteit zal hebben dt hij 27 jaar lang heeft ku geven. „Ik wil niet dat h optreden zielig wordt.1 Het feit dat hij solo afsc j neemt, zonder zijn broe van Toor heeft niets te 1 iai ken met de ruzie die Ad lat met zijn broer had. „De ei zie is bijgelegd", zegt htle kinderidool. „Lief gezej pe slaan elkaar, maar niet 1 ia zo hard." anp jrij ui St do ger, als stukjesschrijver, als Nederlander toch wel. Het is gezegd. Jawel. In veertig moskees. Zoiets een revo lutie noemen is te veel. Maar toen ik het nieuws in de krant las -de staatssecretaris en ik bellen in-1 middels niet meer dagelijks- sprong mijn hart op. 1 Er was een klein Berlijns muurtje gevallen, dat op zijn minst. En u mevrouw, die dit leest, u heeft nu een uniek nieuw argument om uw echtgenoot mee om de oren te slaan: als toch zelfs de moefti's en de imams het zeggen, als T zelfs Mehmet Modaal aan de zorgtaken moet geloven, wie is bleke Karei uit Leiderdorp dan nog om te zeggen dat twee vuilniszakken per week al heel wat is? Wie is er nu eigen lijk achterlijk, hier in dit land? Pre cies! Veertig preken in veertig mos kees sloegen een barst in traditie en vooroordeel. Dan gebeurt er nog wel iets I meer dan mannen-emancipatie. Dat de Nederlandse overheid daartoe de Brusselse zakken heeft gerold, soit. Wat mij betreft is iedere cent goed besteed. Jan Peter, je hebt mijn nummer. mentaire werd opgerekt tot vijftig minuten. Bovendien werd beslo ten dat Netwerk voor het eerst in de geschiedenis op oudjaars- avond gaat uitzenden. Van den Berg is tevreden over het resul taat. „Het is een eerbetoon aan Haanstra geworden. Hij was een kunstenaar. Ik heb er alleen een journalistiek vervolg op gemaakt. Het was ongelooflijk leuk om te maken. In de film hebben we niets geregistreerd maar louter geregistreerd. Het is net alsof je mensen bekijkt vanaf een terras. Dat is echt prettig om naar te kij ken." Lang niet alles haalde de uitzen ding. Van den Berg schat dat hij slechts eenvijftigste deel van het beeldmateriaal heeft gebruikt. De meeste beelden van natuurijs be landden bijvoorbeeld in de prul lenbak. Hetzelfde lot trof het item over het verorberen van fastfood en exotisch eten, zoals shoarma. Het filmen van een staatsieportret van de koninklijke familie, zoals Haanstra deed, heeft Netwerk he- leméél laten zitten om een hoog tulpen- en klompengehalte te voorkomen. De kwaliteitsdruk lag hoog, zucht Van den Berg. Een van de pijlers van zijn docu mentaire is de groei van de Ne derlandse bevolking van twaalf naar zestien miljoen mensen in de afgelopen veertig jaar. „Als ik zo doorga komen we uit op twin tig miljoen", grapt een Turkse man als hij zijn dochtertje Melissa komt aangeven bij de burgerlijke stand. Een voltreffer voor de do cumentairemakers. De beelden van de Turkse man zijn ook exemplarisch voor de stroeve communicatie tussen Nederlan ders en nieuwkomers als hij in zijn beste Nederlands probeert uit te leggen dat de baby in een stuit- ligging lag, wat tot enige spraak verwarring leidt. Net als Haanstra toont Netwerk's Alleman beelden van verliefde stelletjes in het Vondelpark, het hoedjes passen in de Bijenkorf en het autogapen in de Rai. Niets lijkt meer hetzelfde als toen. Behalve dan de fanfare van Giethoorn, een scène die verwijst naar Haanstra's beroemdste speelfilm Fanfare. Van den Berg wil de maatschappij een spiegel voorhouden, in de hoop dat mensen na het kijken van de documentaire nog even nakeuvelen over nieuwerwetse zaken als qualitytime en mobiel tjes: „Mobiel bellen op straat is bijvoorbeeld al zo gewoon gewor den dat je een programma nodig hebt om daar eens over na te den ken." Nico Postma Netwerk, veertig jaar na Alleman, NCRV, woensdag, Nederland 1, 20.30 uur Netwerk brengt eerbetoon aan Bert Haanstra Het voetbalstadion van nu is overdekt, evenals de schaatsbaan. Zelfs skiën doen Nederlanders te genwoordig overdekt, net als fit- pess. Bejaarden leren chatten vanuit het verzorgingshuis en 'tot mails' klinkt al heel gewoon bij het afscheid nemen. De hoogste tijd dus voor een nieuwe Alleman. Het idee hier voor ontstond meer dan een jaar geleden in de montagekamer van Netwerk. Verslaggever Karei van den Berg raakte hier in gesprek met editor Klaas Wijbenga, die te kende voor de montage van deze Netwerkspecial. „Beiden zijn we een zoon van de smid. Vroeger droeg dit bedrijf de naam van mijn opa. Maar het beroep is uit gestorven en de smederij van nu draagt een hypermoderne naam. We concludeerden dat het tijds beeld verandert en dat het leuk zou zijn een nieuwe Alleman te maken", vertelt Van den Berg. Aanvankelijk wilde Van den Berg oude en nieuwe scènes met elkaar afwisselen, maar dat werd te voorspelbaar. Aanvankelijk zou de reportage ook maar twintig minu ten duren, geschikt voor een regu liere Netwerkuitzending. Het draaien leverde echter zulke mooie beelden op dat de docu- Bekende strandscène van Haanstra. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2