Frankrijk meldt huis aan fiscus verkoop vuurwerk SETS n|TI Golf van auto-inbraken teistert Warmond en Oegstgeest tj intratuin verkopen? Bommen voor Europol en Trichet onderschept Foutje: sollicitatieplicht 80-plussers z m Jacht op zwart geld Nederlanders Belangstelling voor Leids nieuwjaarsfeest valt tegen Morgen is't Woensdag! Koud kunstje 'M- - TTT Leidsch Dagblad IM i NT AAR SERVIE een oude democrati- jel heeft de kiezer al- Toch kost het moeite op te brengen voor van de parlementsver- in Servië. Dat heeft n te maken met de chtfiing van de ultranatio- alehe partij van oorlogs- ir ii;er Seselj. Zeker zo erg efifet cynisme van de Ser- n, (groot is geworden dat 40 ideiniet eens de gang naar en ?us gemaakt heeft dc.ir van de kiezers van de melis misschien begrijpe- te#r niet goed te praten. 1 di heeft een historische zich geladen door om- volkeren te onder- te verjagen en uit te Na de val van oud- Milosevic, die net als :ht staat voor het Joe- ITribunaal in Den Haag, democraten aan de incgekomen. Maar met de nglp premier Djindjic is er stelkere schaduw over de in^tiseringsbeweging in êvallen. pcratische partijen heb- lizelf veel te verwijten. Iers, die de afgelopen ja- grote coalitie vormden let ancien regime van Ic, hebben elkaar de tent ihten. Nu zoveel burgers h gebleven en de reste- jezers de ultranationalis- *7jgrootste partij hebben v°|)en, moet het gezond Ioverwinnen. De demo te partijen moeten hun 33 jverschillen bijleggen en tergen dat de partij van Se- i regering komt. (611de verdeeldheid, is ook ;enjiomische malaise een "s van de apathische hou- de Servische burgers, lewerking van de ver- Ij ;J premier Djindjic aan en pslavië Tribunaal is niet ;t. met financiële hulp uit ten. De Serviërs voelen a, «sten maar niet de lus- 5|s]de democratisering van [ve|)or oorlog uitgeputte ^larom moet Europa als ^gpveerga een 'Marshall- 1zjJstelIen om de democra- ;rst!iders in Servië ruggen- ui kl bieden, eril deihneider nhL izef 3 pr ;is jeuj) elina Jolie in "favoriet voor d lejaarsavond hei i /eke s Bauer is lederlanders avoriet Leidse jjbollen rgezaagd an- en ilhandel krijgt ulis JO keri smadepnjs zeel nog koi 'gevp,»s Lane Allen /erl Is ruien. Konden Gis at pok maar: elk ïn0 Ie dwalingen van geest en de oie passies van art afschudden Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR 43474 ios dinsdag 30 DECEMBER 2003 SPRINTERS L—mmnm NR. 43424 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 door Eric de Jager oegstgeest/warmond - Een golf van auto-inbraken houdt de politie en inwoners van Oegstgeest en Warmond al we ken bezig. Sinds half september braken nog onbekende daders maar liefst tweehonderd auto's open. Alleen bij de flats aan de Aert van Neslaan troffen al veertig autobezitters hun wa gen aan met ingeslagen raam of opengebroken deur. De politie heeft een verdachte opgepakt, maar zit vooralsnog met de handen in het haar. „Er is geen peil op te trekken. De manier van openbreken ver schilt telkens, net als het type auto en de plaats. Dat maakt het moeilijk om een vaste dader of groep daders aan te wijzen", zegt teamchef Ed Faas van de politie in Oegstgeest. Agenten in burger liepen de af gelopen weken 's nachts door de dorpen in de hoop de kraker of krakers te pakken. „We heb ben er heel wat uurtjes ingesto- Politie tast ook na tweehonderd kraken nog in duister ken." Dat leverde in elk geval één arrestatie op. Na een mel ding van een buurtbewoner die een 'rare snuiter' door de straat zag lopen, kon de politie een man met een tas vol inbrekers gereedschap aanhouden. Maar of hij verantwoordelijk is voor alle 200 autokraken van de af gelopen drie maanden, is nog niet duidelijk. Faas: „Het is wel rustiger geworden sinds deze man vastzit, maar dat kan ook door de kerstdagen komen." In de dagen voor kerst werden in Oegstgeest en Warmond acht a negen auto's per nacht ver nield. Ook in Katwijk en Kenne- merland zijn auto-eigenaren de laatste maanden vaker het slachtoffer, maar de cijfers uit Oegstgeest en Warmond zijn zeldzaam. Vaak verdwenen cd- spelers, jassen of tassen uit de wagens, maar regelmatig bleef het ook bij vernieling alleen. „Dan .was het portier omgebo gen, maar zat de radio er nog in. Daarom hebben we ook even gedacht dat het niet om een dief ging, maar om een au tohater. Of iemand die een beetje in de war is", zegt Faas. Vooral auto's op bedrijventer reinen - zoals de Veerpolder in Warmond - en bij flats in Oegstgeest zijn gewilde doelen. Daar staan er veel bij elkaar en vaak in het donker, zodat het niet opvalt als er iemand tus sendoor loopt. De inbraakgolf doet de teamchef denken aan de woninginbraken die Oegst geest vorig jaar teisterden. Die waren het werk van zogenaam de 'snelwegcriminelen', inbre kers die met een busje vanuit Amsterdam of Den Haag de snelweg afrijden, afslag Oegst geest nemen en met de buit het dorp weer snel verlaten. Nu twee van die bendes zijn opge rold, is het aantal inbraken in Oegstgeest met veertig procent gedaald. Als de autokrakers zo opereren als de inbrekers, wordt het voor de Oegstgeestse politie moeilijk de daders te vangen. Dan is het wachten op informatie uit andere regio's, of de vorming van een landelijk team, zoals dat met de woning inbraken gebeurde. Pagina R3: 'Bel ons, alsjeblieft' den haag/gpd - De Franse belas tingdienst gaat gegevens van al le Nederlanders die een tweede huis bezitten in Frankrijk, door geven aan de Nederlandse fis cus. Zo kan de belastingdienst de huizenbezitters controleren op zwart geld. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van financiën vanochtend bevestigd. Binnenkort gaan België en Groot-Brittannië deze informa tie ook verstrekken. Het depar tement hoopt dat Portugal en Spanje, waar eveneens veel Ne derlanders een tweede huis hebben, snel volgen. Tussen de 200.000 en 300.000 Nederlanders hebben een huis in Frankrijk. De Franse gege vens van recente aankopen, tot vier jaar terug, zijn al in het be zit van de Nederlandse belas tingdienst. Nu zijn de Fransen echter in staat ook oudere in formatie te leveren. Met deze gegevens in de hand, bekijken de belastinginspec teurs hier onder meer hoe het huis is gefinancierd en of er sprake is geweest van het wit wassen van zwart of onrecht matig verkregen geld. Want meestal is aan de tweede wo ning ook een Franse bankreke ning gekoppeld. De belasting inspecteurs speuren zo naar verzwegen spaargeld. Het gaat hen niet om een belas tingheffing op het huis, die moet in Frankrijk worden be taald. De fiscus kan tot twaalf jaar terug gaan met het opleg gen van belasting en boetes als het gaat om verzwegen buiten lands bezit. De controle maakt onderdeel uit van een grotere fiscale zoek tocht naar weggestopt Neder lands geld op bankrekeningen in het buitenland. Wie gesnapt wordt, krijgt alsnpg een heffing opgelegd en kan een boete krij gen die kan oplopen van 50 tot 100 procent. Als de belasting schuld meer bedraagt dan 25.000 euro, kan ook nog een strafrechtelijke vervolging inge zet worden. Voor wie schielijk tot berouw komt nu de fiscus hem op de hielen zit, bestaat de inkeerre- geling. Wie aangifte doet van buitenlands spaargeld voordat de belastingdienst heeft aange klopt, kan volstaan met betaling van de belasting en de heffings rente. De boete blijft dan ach terwege. Tal van evenementen in de regio leiden/warmond - De 1 stelling voor het grote nieuw jaarsfeest in de Leidse Groenoordhallen valt tegen. De organisatie rekent niet meer op 8000 bezoekers, maar op 4000 a 4500. De zaal.wordt kleiner ge maakt om hem goed gevuld te laten lijken. Er waren gisteren vijftienhonderd kaarten ver kocht voor het feest, waar in twee zalen op tien draaitafels bekende dj's zoals Don Diablo, G-Spott, Per, José en Alwin mu ziek draaien. Na afloop rijden er pendelbusjes naar verschil lende wijken in de stad. Kaarten zijn tot morgennacht 01.00 uur te koop. De gemeente Leiden staat garant voor eventuele ver liezen van de organisatie tot een bedrag van 20.000 euro. Het feest in de Groenoordhal len heeft concurrentie van tal van andere feesten in de Leidse regio. Alleen al in Leiden kun nen stappers op zeven plekken terecht. Verder zijn er feesten in de Rijn- en Veenstreek en de Bollenstreek. Bij het Katwijkse (advertenties) Woonsdag 31 december 2003 Wonen in kleine ruimtes 'Beuken of berken 'Verkrijgbaar in Alme blauw en naturel 31 dec open van 10-17 uur. Aanbiedingen zijn alleen morgen geldig, zolang HEA* de voorraad strekt. Max. 3 p.p. Informatielijn: 0900 235 45 32 (0.10/min.) www woonsdag.nl beryozovo - IJsvrij kennen ze niet, de vissers in Siberië. In plastic tentjes warmen ze zich boven een klein vuur op een bevroren meer bij de stad Beryozovo, ongeveer 3000 kilo meter ten oosten van Moskou. Ze boren een gat in het ijs, waarna ze met behulp van een speciale korte hengel de vissen proberen te verschalken. Foto: AP/Andrej Rudakov (advertenties) hardrockcentrum Scum staat al dagenlang een tentenpark waar oud-en-nieuwvierders voor al lerlei optredens en activiteiten terechtkunnen. In Warmond moest de be stuursrechter eraan te pas ko men om het feest doorgang te laten vinden. Omwonenden van de Gemeentehaven vroe gen gisteren aan de bestuurs rechter om schorsing van de vergunning voor het nieuw jaarsfeest. Dat zou kort voor de jaarwisseling betekenen dat het evenement had moeten worden afgelast. De buurt vreest grote overlast. De rechter, die gelijk uitspraak deed, meende dat een dergelijk stap te ver gaat. Hij wees het verzoek van de omwo nenden af. Pagina R2: Overzicht van de feesten met oud en nieuw Pagina R3: Rechter wil nieuwjaarsfeest Warmond niet afblazen Vanaf 29 decembeE»f\ HET GROENE WARENHUIS Voorschoten, Leidseweg 518, tel. 071 5322203 amsterdam/ap - De Nederland se politie heeft gisteren een bombrief onderschept die was gericht aan het hoofd van het in Den Haag gevestigde Europol. Volgens het openbaar ministe rie is er waarschijnlijk een ver band tussen de in Nederland onderschepte bombrief en de bom die zondag arriveerde bij Romano Prodi, de voorzitter van de Europese commissie. Eerder werd gisteren in Frank furt een brief onderschept waarin mogelijk een explosief zat die was gericht aan Jean- Claude Trichet, de voorzitter van de Europese Centrale Bank. De inhoud van deze brief wordt nog onderzocht door de politie. De aan Trichet gerichte brief was, evenals die aan Prodi, ver stuurd vanuit de Italiaanse stad Bologna. Waar het in Neder land onderschepte pakketje vandaan verstuurd is, wil justi tie niet zeggen, maar de uitla tingen van woordvoerster As- trid Rijsdorp dat er 'waarschijn lijk een verband' is. tussen de aan Prodi en Europol gerichte bompakketjes lijkt er op te dui den dat ook dit explosief uit Bo logna komt. Volgens de woord voerster ging het bij Europol om een echte bom en kon de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) het pakje op tijd onscha delijk maken. Niemand raakte gewond. Het pakketje met het formaat van een boek was ge richt aan de directeur van Euro pol. De bom werd in het pand aan de Raamweg afgeleverd en op de binnenplaats onschade lijk gemaakt. Gifcontainers gelokaliseerd den helder - De drie gifcontai ners die anderhalve week gele den in de Noordzee terecht kwamen, zijn gevonden. De containers liggen op ongeveer 22 kilometer uit de kust, tussen Texel en Vlieland. Twee contai ners zijn inmiddels geïdentifi ceerd. Hoewel een ervan is ge scheurd, lekt uit de vaten in beide gevonden containers geen gif de Noordzee in. Illegale vlucht boven New York new york - Een Amerikaansé piloot is er in geslaagd ongehin derd over de verboden zone boven New York te vliegen. Ver volgens koerste hij naar Man hattan om zijn drie vrienden aan boord het Vrijheidsbeeld te laten zien. Een heli dwong hem te landen. eindhoven/gpd - Ze dachten in alle rust van hun welverdiende AOW en pensioen te kunnen genieten. Maar vele ouderen - ook de 80-plussers - hebben in een brief van de gemeente Eindhoven te horen gekregen dat ze weer moeten solliciteren. „Wie wil ons nu nog aanne men? Ze wijzen me af vanwege mijn leeftijd en ik word te klein", giechelt de 91-jarige An nie Thomassen. „En mij willen ze niet, want ik loop krom", al dus haar 88-jarige vriendin Tiny van den Broek. De twee dames kunnen er nu hartelijk om lachen, om de brief die ze onlangs kregen van de gemeente Eindhoven. „Daar staat in dat we moeten gaan solliciteren, zodat we weer zo snel mogelijk ons eigen inko men kunnen verdienen", legt mevrouw Van den Broek uit. Ze was in eerste instantie ge schrokken. „Ik heb er zelfs een nachtje van wakker gelegen", zegt mevrouw Van den Broek. „Zouden ze dit nu echt met ons doen, vroeg ik me af." Mevrouw Thomassen heeft zich geen moment zorgen gemaakt. „Ik wist meteen dat er een fout je moest zijn gemaakt. Ik ben al buiten adem als ik van huis naar mevrouw Van den Broek ben gelopen." Ook mevrouw Sanders (80) heeft de' brief ontvangen. „Zo zie je maar weer. Van de oude mensen moeten ze het heb ben", grapt ze. Met haar zoons heeft ze heel hard om de brief kunnen lachen. „Ik kon zelfs opvang krijgen voor mijn kin deren. Wat een flauwekul." Ook mevrouw Van den Broek begrijpt niet hoe ze zo'n fout hebben kunnen maken. „Ze hebben toch onze geboorte datum? Ik dacht eerst dat het iets met mijn taxivergoeding te maken had. Dat ik daar nu voor moest gaan werken." De gemeente Eindhoven erkent de fout: „De brief is geschreven in het kader van de nieuwe bij standswet. De brief is per abuis echter ook verstuurd aan de mensen die geld ontvangen in het kader van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten. Dat is stom geweest van ons." (advertentie) BERICHT AAN ONZE ABONNEES In verband met Oudejaarsavond zijn onze kantoren woensdag 31 december om 16.00 uur gesloten. Voor klachten over de bezorging kunt u.van 18.00 tot 19.00 uur (i.p.v. 19.30 uur) bellen naar 071 - 512 80 30. De directie Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken NaamMD V Straat Postcode Plaats Telefoon Wij gaan zorgviidg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 controle nabezorgmg) met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Bij machtiging tot Handtekening: 712141 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mfi bank-gronummer 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1