1 Rechter staat nieuwjaarsfeest Warmond toe REGIO R3 Drukkerij Demmenie na zeventig jaar in nieuwe handen het slopen liep ik tegen drie verschillende muren aan' Politie vraagt om extra waakzaamheid 'Ontsluiting oorzaak stagnatie Groenendijk' verlaten I en boom I tuin van pskerk vervolg van voorpagina oegstceest - Ed Faas van de po litie Oegstgeest, Warmond en Sassenheim heeft de hulp van de dorpsbewoners nodig om de golf van inbraken en vernielin gen een halt toe te roepen. In een paar maanden tijd zijn zo'n tweehonderd auto's openge broken. De politie heeft een verdachte opgepakt maar denkt nog niet dat daarmee de in- braakgolf ten einde is. „Sociale controle is heel belangrijk. Als je 's avonds de hond uitlaat, kijk dan even om je heen, naar de spullen van de buren. En als je iets verdachts ziet: bel ons, alsjeblieft. En direct, zodat we niet pas komen als er al drie au- to's zijn opengebroken." Faas: „Je hoeft natuurlijk niet voor alles te bellen, maar we merken dat er maar weinig mensen de telefoon pakken als ze een verdacht persoon door de buurt zien lopen. Als het kan, komen we meteen. Dat kan niet altijd, maar zelfs dan heeft het nut, want een goed signalement kan later ook nog van pas komen. Probeer voor zo'n signalement altijd op iets opvallends te letten. Al is het maar een pet, een jas of haar kleur." Verdere tips van de politie:" „Laat geen spullen in het zicht liggen. Ook niet als de jas of tas leeg is, want dat ziet de auto kraker van buiten niet. En pro beer de auto in het licht te par keren. Wat ook helpt - al is het achteraf - is een registratie van waardevolle spullen: omschrij vingen, serienummers. Het komt voor dat we iemand aan houden met een autoradio in zijn zak, die niet als gestolen geregistreerd staat. Als degene die we aanhouden dan zegt dat hij de radio heeft gekocht, kun nen wij niets doen." den haag/zoeterwoude - De ontwikkeling van het bedrijven terrein Groenendijk in de ge meenten Rijnwoude en Zoeter- woude stagneert doordat er geen oplossing is te vinden om het terrein te ontsluiten. Dat antwoorden gedeputeerde sta ten van Zuid-HoUand op vra gen van de CDA-statenfractie. De statenleden veronderstelden dat de twee gemeenten ruzie hadden over de toegangsweg, waardoor er niets meer gebeur de met de ontwikkeling van Groenendijk. Maar volgens GS is dat niet de belangrijkste oor zaak van de stagnatie. GS noemen drie mogelijkheden om het bedrijventerrein dat naast bierbrouwer Heineken moet komen, te ontsluiten: via de verkeersluw gemaakte Rijn dijk, via Heineken of via een ex tra aansluiting op rijksweg 11. Maar alledrie zijn ze niet uit voerbaar. Onder voorzitter schap van een gedeputeerde zoeken de gemeenten Leiden, Zoeterwoude, Rijnwoude, Al phen aan den Rijn en Bodegra ven naar een goede invulling van het gebied tussen de Oude Rijn en rijksweg 11. len van fjeskipper $rp - Friese zeilers zijn jomer druk bezig met 'len. In de winter heb- jd voor andere zaken, houden van een lezing iilwereld. Op woens- luari komt de rasechte ipper Age Veldboom van de Fryske Krite omstreken over zijn in vertellen. Zijn ver- "It afgewissels met mu- ng. De bijeenkomst ats in de Scheppings- de Van Poelgeestlaan dorp en begint om 20 ike Krite-leden betalen toegang, niet-leden rijf euro. oor vuurwerk srstboom rp - Leiderdorpers hun afgedankte kerst woensdag 7 januari kan op de hoek Lijn- lddreef, bij de Schep- k, aan de Van der Geer- Muzenlaan, de Bui- an, de Torenwacht en >n de gemeentewerf. Ie- ie een kerstboom inle- |t een lootje waarmee an vijf, tien en twintig tinnen zijn. Mensen ook vuurwerk afleveren s afgegaan. Ook daar- ;en ze een lootje. m dinsdag 30 DECEMBER 2003 door Eric de Jager den haag/warmond - Het nieuwjaarsfeest van Warmond gaat door. Omwonenden van de Gemeentehaven, waar het tentfeest gehouden wordt, vroegen gisteren tevergeefs om schorsing van de vergunning, die Warmond aan de organi satoren had verleend. Die schorsing zou, twee dagen voor oud en nieuw, betekenen dat het feest afgelast moest wor den. Dat ging de rechter te ver: de overlast voor een relatief kleine groep bewoners weegt niet op tegen de ellende die het afzeggen van de festiviteiten zou opleveren. Burgemeester Vosjan stak in Den Haag de loftrompet over het Warmondse feest. De goede begeleiding door organi satoren, politie, brandweer en gemeente had vorige jaar wisseling de jaarlijkse kostenpost door vandalisme terug gebracht van 40.000 naar 10.000 euro. „Het centrale feest vindt dit jaar navolging in Leiden en Sassenheim. Ik ben er niet zeker van dat we een rustige nacht tegemoet gaan als het feest nu plotseling wordt afgelast. Het is vervelend voor degenen die er pal naast wonen, maar het is maar één nieuwjaarsnacht. We verwachten enige tolerantie." De rechter tikte de gemeente Warmond wel op de vingers: ze had de buurtbewoners eerder bij de organisatie van het feest moeten betrekken. Nu kwamen de bewoners van onder andere de Dorpsstraat, Jan Steenlaan en de Heren weg voor een voldongen feit te staan toen Warmond pas op 5 december een vergunning afgaf. Het feest in Warmond vindt plaats in een tent aan de Ge meentehaven. Er hoort een vreugdevuur bij en live mu ziek. Zo'n achthonderd feestvierders vinden gedurende de eerste nacht van 2004 onderdak in de tent. De omwo nenden zien liever dat de luidruchtige jaarwisseling bin nen wordt gevierd, bijvoorbeeld in sociaal-cultureel cen trum Het Trefpunt. Maar dat is volgens de organisatoren niet te doen, omdat de zaal te klein is en in het midden van het pand ligt, zodat bezoekers door het hele gebouw zwerven. Ook Vosjan zag geen andere mogelijkheid: „We zijn echt wel op zoek naar een betere plek, maar die is er niet. We hebben ook particulieren gevraagd ruimte be schikbaar te stellen, maar niemand wü." Organisator Armand Stelma kondigde wel een aantal maatregelen aan om de omwonenden van de Gemeente haven tegemoet te komen. Zo speelt de band richting re creatie-eiland Koudenhoom, stopt het feest om vijf uur in plaats van zes uur en wordt het vreugdevuur niet zo 'angstaanjagend hoog' opgestookt als vorig jaar. De Haagse rechter had het moeilijk met de zaak op zijn bureau. Hij heeft alle begrip voor de goede werking van het nieuwjaarsfeest en op de organisatie en de samenwer king met brandweer en politie valt niets af te dingen. Maar dit feest gaat onherroepelijk overlast veroorzaken én daarom is het 'bedenkelijk' dat de gemeente zó laat met de vergunning op de proppen kwam. De magistraat adviseerde de gemeente om na te denken over manieren om de omwonenden te compenseren voor het ongemak. Hij stelde zelf alvast een hotelovernachting voor. De buurtbewoners krijgen dus toch een feest voor hun deur. Maar zij zagen wel lichtpuntjes in de rechterlijke uitspraak. „We verwachtten nooit dat het hele feest' lóü afgeblazen zou worden. We wüden alleen serieus geno men worden als gesprekspartner. We zijn als kleine ldnde- ren behandeld. Het zou jammer zijn als dat ten koste gaat van het feest Maar nu pas hebben we het draaiboek ge zien en mochten we de organisatoren ontmoeten, dat zegt genoeg. De rechter heeft een duidelijke hint gege ven", zegt een woordvoerster. Alkemadeprijs naar voormalige graan- en meelhandel aan de Veerstraat 'Als hij snel iets wil, trap ik op de rem' prijswinnende, opgeknapte woning in Oude Wetering: „We knutselen voorlopig nog vrolijk verder." Jolanda Zoet en Paul Beuk voor hun Foto: Dick Hogewoning hebben het eigenlijk eigenhan dig verbouwd. De houten vloe ren waren compleet verrot en zijn vervangen door beton. De meeste muren zijn gesloopt en hebben plaats gemaakt voor nieuw metselwerk. De meeste ramen zijn verplaatst en diverse muren zijn door de jaren heen uitgebroken, omdat het ge bouw oorspronkelijk uit 'alle maal kleine hokjes' bestond. Nu bestaat de begane grond uit een tijdelijk kantoor, de huiska mer en een woonkeuken. Alles in het huis, van de nok tot de fundering, is kortom ver nieuwd. Zo'n enorme tour de force ver loopt natuurlijk nooit pro bleemloos. „We hebben wel wat eüendige fasen gehad", zegt Zoet. „Toen onze vier kin deren er nog niet waren heb ben we in de winter eens we kenlang buiten moeten dou chen. We hadden even geen dak boven ons badkamertje. Ook is het dak van het huis een keer bijna ingestort. We wüden het dak aanvankelijk niet ver vangen, maar dat bleek ook he lemaal verrot." Het eindresultaat dat ze voor ogen hadden is altijd de drijf veer geweest om door te blijven gaan met verbouwen. „Het gaat ons niet eens echt om het 'af zijn van de woning", aldus Zoet. „Het is het knutselen zelf dat we zo leuk vinden. We zijn gewoon ontzettend graag bezig. Bovendien is het ons aandeel in het mooi houden van de omge ving. Ook dat vinden we be langrijk. En het huis kan nu ze ker weer honderd jaar mee. Dat is prettig voor de mensen die ooit na ons hier komen wo nen." Veel zaken in het huis komen overigens oorspronkelijk uit an dere panden. Zo heeft het kop pel twee gietijzeren püaren uit een Amsterdams pakhuis in de woning verwerkt. De scharnie ren van een keukenkast komen uit de oude slagerij Adema, die al jaren uit het dorp verdwenen is. De trap naar boven, richting de vijf slaapkamers en een klei ne bibliotheek, komt zelfs uit het huis van de grootmoeder van Zoet. „De derde tree kraak te vroeger bij oma thuis altijd al", herinnert Zoet zich. „En nu nog steeds." Diverse andere materialen zijn nog in de werk plaats van Beuk opgeslagen, achter het huis. „Misschien moeten we eens wat meer weg gooien", denkt hij. „Maar we hebben in ieder geval de ruim te. Oud materiaal leeft gewoon meer. Het is simpelweg te waardevol om het zomaar weg te gooien" Wie denkt dat met het winnen van de prijs de klus eindelijk ge klaard is, heeft het mis. Beuk is alweer begonnen met de bouw van een nieuwe werkplaats, die waarschijnlijk over drie jaar klaar is. Hiervoor gebruikt hij weer stenen uit het oorspron kelijke huis. Beuk maakt decorstukken waarin techniek zit verwerkt voor theatergezelschappen. Zijn oude werkplaats is inmid dels te klein, ook door het op slaan van aüe materialen uit het huis. Over drie jaar is er vast weer iets anders voor Beuk en Zoet om op te knappen. „En zo knutselen we vrolijk verder", lacht Zoet. t zegt voorzitter H. van de Stichting, het elektriciteits- de lichtjes doorge- uit de boom boom meege- lampjes liggen over- kapot in de tuin. is zo zwaar, die in je eentje achter mee. Er moeten zijn. Wij hebben u<; bestuursleden heeft ie illdenspoor, dat de da- dr&ben achtergelaten, ge- ncöij kwam er achter dat 0 uiom op een grote in wording is te- in de wijk Meer- mli door Janneke Dijke leiderdorp - Frank Burghouwt voelt zich een beetje lid van de familie en ook Erik Plomp is ver knocht aan het familiebedrijf. Drukkerij Demmenie in Leider dorp gaat op 1 januari over in hun handen. De huidige direc teur Loek Demmenie hoeft niet bang te zijn dat hij zijn bedrijf over een paar jaar niet meer her kent. „Dat Erik en Frank het wil len overnemen, vind ik veel leu ker dan dat ik de drukkerij zou overdoen aan een ander bedrijf. Dan weet het personeel niet wat ze boven het hoofd hangt." Het is best jammer dat het fa miliebedrijf, waarvan Loek Demmenie en broer Fred eige naar zijn, uit de familie Dem menie verdwijnt. Loek Demme nie zegt het zonder twijfel. Het zag er al een paar jaar naar uit. Fred vertrok vijf jaar geleden als directeur en de zoons van Loek hadden geen interesse. „De ene zoon ging marketing studeren, de ander bedrijfskunde en IT. Dan denk je als vader: dat past goed. Als ze dan bij een multi national gaan werken is dat enerzijds jammer. Maar aan de andere kant is een overname door kinderen een kostbare af faire. Dat is best moeilijk te ver wezenlijken." Demmenie nam zich jaren ge leden voor om op zijn zestigste te stoppen met werken. Toen Burghouwt zijn drukkerij twee ënhalf jaar geleden verkocht aan Demmenie, gooide hij al een baüetje op over de opvol ging. In het bedrijf leerde Burghouwt Plomp kennen, die inmiddels acht jaar bij het be drijf werkt. „Zo kwamen ze sa men bij mij met de boodschap dat ze geïnteresseerd waren", vertelt Demmenie. !nt etering - De voormalige 'd fjen meelhandel aan de hejat in Oude Wetering is llz'lopen vijftien jaar ingrij- c hö/eranderd. Aüeen de iel en de raamkozijnen p authentiek, verder is pd eigenlijk compleet vd. Toch ziet het bouw- jnog steeds oorspronke- 'üdbepalend én beter uit. Dat is de voüedige van de bewoners ;uk en Jolanda Zoet. hebben zij de Oud-Al- -Jprijs 2003 in de wacht De Stichting Oud Al- reikt deze prijs ieder d te; aan bewoners van een d die hun woning hebben gerestaureerd. |n Zoet ontvangen de itaande uit een oorkon- :n plaatje voor op het Jhet voorjaar van 2004. dPPgegroeid aan de Veer- vond het pand altijd al „Ik zei altijd al: 'als eens te koop komt te lan ga ik er op af', ver- nta.Door toeval en veel ge lden we het ook daad- jk kopen. We hebben "e- s van de sloophamer ge- o bdrect na de aankoop be- vei) Beuk en Zoet met het ^jürwei om de boel te res- ïi. Hierbij kwamen ze re- ia3g opvaüende dingen te- 3erfs men vroeger een pla- ooifluur of trap niet mooi te jond, dan werd er ge- jets nieuws overheen of ac^plaatst", vertelt Beuk. >tlep ik bij het slopen van im «kamertje tegen maar- rie verschülende muren ijk aües in het pand was begin van de klus aan Jing toe. Beuk en Zoet p - De oude kern van jirp is haar kerstboom l i nverlaten hebben het meter hoge gevaarte iiacht of gisteren uit de 'de Dorpskerk gestolen, iiting Vrienden van de die traditiegetrouw een boom schenkt aan e dorp, is woedend over Het bestuur heeft aangifte gedaan Loek Demmenie geflankeerd door zijn opvolgers, Erik Plomp (links) en Frank Burghouwt (rechts). „Het zijn zeer capabele mensen en heel enthousiast." Foto: Henk Bouwman Burghouwt en Plomp worden behalve directeur ook eigenaar van het 15-man sterke bedrijf. Dat de bank bereid is met hen in zee te gaan, komt volgens hen doordat het bedrijf er pri ma voorstaat. Demmenie meent dat het minstens zo be langrijk is dat de twee een goed bedrijfsplan hebben en elkaar goed aanvuüen. „Het zijn zeer capabele mensen en heel en thousiast." Hij herkent er de sa menwerking in tussen hem en zijn broer. „De vaardigheden van Erik liggen vooral op het fi nancieel-administratieve vlak. Frank is meer van de techniek en kan goed omgaan met men sen." Plomp: ,Als hij snel iets wü, trap ik op de rem." Dat is precies wat Demmenie bedoelt. „Dat deden mijn broer en ik ook heel goed." Drukkerij Demmenie ontvalt de familie op het moment dat het bedrijf zeventig jaar bestaat. In 1934 begon de grootvader van Loek Demmenie een drukkerij naast zijn kantoorvakhandel in de Haarlemmerstraat in Leiden. De uitdijende bedrijven werden op een gegeven moment te groot voor de winkelstraat, en vertrokken in 1983 naar de Riet schans in Leiderdorp. Vijf jaar geleden verkocht Demmenie de kantoorvakhandel aan Jager. Eén van de eerste veranderin gen die de nieuwe eigenaren van Demmenie wiüen doorvoe ren, heeft met die laatste ver koop te maken. Nog steeds de len Jager en Demmenie een en tree. „Wij wülen een eigen identiteit creëren en een eigen ingang maken aan de zijkant Vein het pand", zegt Burghouwt. „Omdat Demmenie al zo lang bestaat hebben mensen nog steeds het idee dat wij typma chines kunnen laten repareren of dat we rotring-pennen ver kopen. Elke week beüen er wel tien mensen voor zoiets." Zoals het goede directeuren be taamt wülen de twee het bedrijf in de geest van Loek Demmenie voortzetten, maar wel hun ei gen accenten leggen, zoals het zich verdiepen in de technolo gische ontwikkelingen. Maar er blijft vooral een heleboel het zelfde. Burghouwt en Plomp blijven het vertrouwde gezicht naar buiten omdat ze het con tact met de klanten büjven be hartigen. Loek Demmenie is over een paar dagen geen directeur meer, maar het grote nietsdoen breekt voorlopig nog niet voor hem aan. Het komende jaar blijft hij zijn opvolgers assiste ren en blijft hij werk doen voor Printass, de organisatie van drukkerijen waarbij Demmenie is aangesloten. „Verder wü ik leren golfen en wü ik me weke- fijks gaan vertonen op de ten nisclub waarvan ik nu wel lid ben, maar waar ik eigenlijk nooit kom." Een grote reis, dat lijkt hem ook wel wat. „En als ik helemaal niets meer weet, wü ik wat gaan studeren."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11