OUD NIEUW Martin Verkerk: van nobody tot superster in zes maande c 'moe k r a n e ni VAN... juli en augustus Oud nieuws - ALGEMEEN 13 De supermarktoorlog woedt in volle omvang. Kleine buurtsu- pers leggen overal in het land het loodje. 20 Bomexplosies richten enor me verwoestingen aan in het centrum van de Turkse stad Is tanbul. Daarbij vallen tientallen doden en 320 gewonden. Eer dere aanslagen op twee synago gen in Istanbul kostten aan 23 mensen het leven. Er worden la ter zes verdachten aangehou den. Al-Qaeda eist de verant woordelijkheid op. 24 Het redactiepand van maandblad Quote wordt door onbekenden beschoten. Eerder werd al heihuis van Quote-uit gever Maarten van de Biggelaar in Amsterdam onder vuur geno men. De daders zijn onbekend, maar op de redactie van Quote wordt een verband gelegd met publicaties over Heineken-ont voerder Willem H. en diens rela tie met een omstreden vastgoed magnaat. Tom O' Mahoney, 'teel coach' van de nationalehe nenselectie, golfleraar Noordwijk: „Daar hoef lang over na te denken, de slag op de achttiendel van Robert-Jan Derksen de Dubai Desert Classic.l sloeg de bal vanaf 95 mei is naast de pin en maakte die. In Engeland werd dijiee ook gekozen tot 'slag v< maand'. Derksen won h< nooi, dat was natuurlijk enorme prestatie. Een t< winnen op de 'tour' is al maar een toernooi winnf waar ook Ernie Els aan nfTri is natuurlijk een ander vê Voor mij was het bijzon® dat Derksen een leerling® me is. Het was de eerste M dat een van mijn leerling proftoernooi won." ALGEMEEN 7 Zondagmiddag om 17.'^ wordt prinses Amalia, volCgn thafina-Amalia Beatrix CaF Victoria, geboren in Den Het kerngezonde prinsesf P weegt bij de geboorte 33rer gram en is 52 centimeterl^n 1 A N 1^ Saddam Hussein (6(de wordt gearresteerd in eenjioir nabij zijn geboorteplaats var De hoop is dat Irakezen hu verzet laten varen en de zi van de Amerikanen kiezer Bagdad klinken feestelijk! Pr weerschoten en Irakezen Ps" hele wereld vieren feest. 24 Japan, Zuid-Korea, 3 pore, Taiwan en Maleisië <1 ren een tijdelijk importve(,( van Amerikaans rundvlees nadat Washington meldin maakt van een vermoedef' val van de gekkekoeienzid®' BSE. Het is voor het eerstjjde de ziekte in de VS opduiklbiei ontdekking kan de Ameril landbouwsector miljardeihne ten. REGIONAAL 7 Egyptische meesterwerken in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. 8 Een bedrijfsverzamelgebouw in de Alphense Gnephoek gaat in vlammen op. 11 Leiden krijgt in 2004 gratis bussen die van en naar Den Haag rijden. Het gaat om een proef van de provincie. 12 Voor het station, Leiden Cen traal komt een kunstwerk van Jan Wolkers. 13 Het Alphense raadslid Donna Vrij krijgt een werkstraf van veertig uur voor stembusfraude bij de Tweede-Kamerverkiezingen in ja- nuajjM^ wstt 14 Alle ganzen uit de Leidse wijk Coebel zijn verdwenen, volgens een aantal bewoners omdat de gemeen te ze heeft laten afmaken, 21 De voormalige keukengigant Hans Verkerk Keukens uit Alphen aan den Rijn vraagt faillissement aan. Zijn collega-sporters mogen hem dan gepasseerd hebben voor de titel sportm-an van het jaar, de beste jaar prestatie van een individuele sporter kwam natuurlijk wel op naam van Martin Verkerk. Het leven van de Al phense tennisser stond na zijn finale plaats op Roland Garros compleet op zijn kop en zal nooit meer hetzelfde zijn. Het jaar van Martin Verkerk in een notendop. Januari 2003: Op de vrijdag voordat de Australian Open begint loopt Martin Verkerk door de catacomben van Melbourne Park. Hij heeft er net een training opzitten en heeft een af spraak met racketfabrikant Head. Hij moet die middag snaren en rackets ophalen in het Hyatt Hotel, down town Melbourne. „Ga mee", zegt hij tegen de journalist. „Kunnen we meteen effe lunchen." Een touring car van de organisatie met slechts twee passagiers aan boord stuurt niet veel later door de straten van de stad. Als Verkerk zijn zaken geregeld heeft, storten de twee zich op het buffet, waarbij vooral de sushi het moet ontgelden. Ze filosoferen wat over het afgelopen jaar en wat er allemaal nog in het vat zit. Hoogtepunt van 2002 was toch wel de eerste ronde op de US Open, die hij op het centre court tegen Andy Roddick speelde. Hoewel hij verloor, is hij niet afge gaan tegen de man die 2003 af zal sluiten als nummer 1 van de wereld. Verkerk begon aan 2003 als nummer 86 van de wereld. Tijdens de op- warmtoemooitjes in Adelaide en Auckland heeft hij één wedstrijd ge wonnen en is hij één plaats geste gen. Het is niet goed en het is niet slecht. Verkerk zegt dat hij net een contract heeft getekend om in juni bij Hilverheide eredivisie te gaan spelen. De sponsor, René van den Berg, is bereid een aanzienlijk be drag voor hem op tafel te leggen. Hij heeft toegehapt, ook al begint de eredivisie tijdens de tweede week van Roland Garros en is het een hin derlijke onderbreking van het spelen op de ATP Tour. Maai- wie is hij om een dergelijk aanbod naast zich neer te leggen? Hij kan er zijn coach Nick Carr ruim een jaar van betalen en zoveel dollars heeft hij sinds zijn en tree als prof in 1996 niet verdiend. Alsof de duvel ermee speelt, staat hij ook in zijn eerste wedstrijd op de Australian Open tegen een local he ro - Mark Philippoussis - op het cen tre court. Verkerk beseft dat heel veel spelers aan het einde van een lange carrière nooit op een centre court hebben mogen spelen, terwijl het bij hem in zijn eerste twee Grand Slams meteen dubbel raak is. „Maar een beetje gunstiger loting zou me ook niet slecht uitkomen", blikt hij voor uit naar een zware partij, die inder daad verloren gaat. Februari 2003: Zonder enige aspira ties vertrekt Verkerk vervolgens naar Milaan. Hij zal er kwalificaties spelen en met Richard Krajicek dubbelen. Door afzeggingen komt hij recht streeks in het hoofdtoernooi. En dan gebeurt wat hij zelf en de buitenwe reld nog lang niet voor mogelijk had den gehouden. De Alphenaar begint aan een zegereeks, die slechts acht Nederlanders hem ooit voordeden. Hij doet het nota bene op de snelste indoorbaan ter wereld, terwijl Ver kerk er nooit een geheim van heeft gemaakt dat gravel zijn voorkeur ge niet. Op snelle banen komt hij on herroepelijk in problemen met zijn lange benen, een euvel dat Richard Krajicek ook lang parten speelde. In Milaan beleeft Verkerk een week waarin alles klopt en waarin hij defi nitief zijn naam vestigt bij zijn colle ga's. Hij serveert als een dolleman, slaat in vijf partijen 109 aces en klopt in de eindstrijd voormalig nummer 1 van de wereld Yevgeni Kafelnikov. Nederland heeft er een tennisheld bij. Bij terugkomst is het Davis-Cup- team al aan het trainen in Arnhem voor de confrontatie met Zwitser land. Met een cameraploeg in zijn kielzog stapt Verkerk het Gelredome binnen en sluit zich aan bij de ploeg, terwijl hij een week eerder nog niet eens bij de selectie zat en daar zijn teleurstelling over uitsprak. Verkerk lijkt tien centimeter te heb ben toegevoegd aan zijn toch niet geringe lengte van 1.91 meter. Hij zet de roes voort tijdens het dubbel aan de zijde van Paul Haarhuis. Hij is magistraal en helpt Nederland aan een 2-1 voorsprong. Op captain Martin Verkerk balt zijn vuist na weer een magistraal punt op Roland Garros. Foto: AFP/Jean-Loup Gautreau Tjerk Bogtstra heeft hij dan zoveel indruk gemaakt, dat deze hem op stelt voor de beslissende partij ten koste van Raemon Sluiter. Maar dan blijkt de magie uitgewerkt. Verkerk speelt alleen in de eerste set nagenoeg foutloos, voordat de span ning hem om het lijf slaat. Michel Kratochvil, verre van hoogvlieger, profiteert en wint de volgende drie sets/Verkerk verliest, Nederland ver liest en van euforie is geen sprake meer. De druk van de hele natie op zijn schouders is hem te veel gewor den. Van held naar schlemiel in een week; Verkerk wordt keihard met de ijzeren wetten van de topsport ge confronteerd. Dat hij een tennisser met statuur is geworden, merkt hij wel. De week na de Davis Cup doet Verkerk een chal- lengertoernooi in Duitsland aan en hij wordt met alle egards behandeld. Tegen het tweede echelon tennissers kan hij iets van de nare Davis-Cups- maak wegspoelen. Maar het duurt lang voor hij weer echt iets van zich laat horen. Tot aan het Masters Se ries toernooi van Rome, begin mei, wint hij slechts twee partijen en daar staan acht nederlagen tegenover. Het blijkt de opmaat tot grootse din gen. In Rome blijkt dat er al rekening met hem gehouden moet worden. Hij bereikt de kwartfinale van het prestigieuze toernooi via onder meer een zege op Andy Roddick. In Sankt Pölten, een week later, strandt hij in de halve finale en dan beginnen de twee meest onwaar schijnlijke weken van zijn leven in Parijs. Daar balan ceert hij in de tweede ronde op de 'rand van de afgrond tegen Luis Hor na en volgen zeges op erkende gra- velspecialisten Carlos Moyè en Guil- lermo Coria, voordat hij in de finale wordt tegengehouden door Juan Carlos Ferrero. Juni 2003: Er is geen weg terug meer. Van nu af aan is Verkerk een superster. Zijn gsm maakt overuren, het aantal hits op zijn officiële web site loopt in de honderdduizenden. Kon hij in Parijs nog doen alsof er niets was veranderd, terug in Neder land wordt hij geleefd. De afspraak met Hilverhèide wil hij wel nako men, maar al snel blijkt dat hij niet in staat is om in de anonimiteit een partijtje competitietennis te spelen. Hij is er ook te moe voor. Overal waar hij komt duiken cameraploe gen en om handtekeningen bedelen de kinderen op. Links en rechts moeten kleerkasten met oortele foontjes zijn veiligheid waarborgen. Bij managementbureau SFX is zowel in Nederland als in de Verenigde Staten extra mankracht op het 'ac count Verkerk' gezet. Commercieel gezien wordt hij heel serieus geno men door de grote firma's en zijn marktwaarde is omhoog geschoten. Alleen al aan startgelden kan hij het Mark Drenth, lange-afstand zwemmer uit Lisse: „De pres taties van zwemmer Alexander Popov spreken mij erg aan. Hij won twee gouden medailles op het WK in Barcelona terwijl ie dereen hem al had afgeschre ven. Het zegt ook iets over zijn doorzettingsvermogen om weer helemaal terug te komen. Hij is volgens mij ook een van de ti telkandidaten voor de Olympi- sche Spelen van volgend jaar in Athene. Ik heb ook bewonde ring voor de prestaties van Edith van Dijk, de zwemster die goud won op de 25 kilometer in Barcelona en voor het we relduurrecord van Leontien van Moorsel. Maar alles afwegend valt mijn keuze toch op Pop ov." De Noordwijkse burgemeester Ha 22 Door ziekte van voorzitter Dick Wansink gaat de Leidse Blues Jazzweek in 2004 niet door. 24 De vijftienjarige 'tiran van Voorschoten' ontsnapt uit een Am sterdamse gevangenis. Een paar dagen later meldt hij zich weer bij d politie. 25 Waarhemend-hurgemeester Harry Groen is volgens de Noord wijkse gemeenteraad de aangewe zen persoon om burgemeester te blijven. ry Groen. Foto: Hielco Kuipers 25 De speelfilm Kees de Jongen gaat in première in het Leids Tria non Theater, in het bijzijn van ko ningin Beatrix. 27 Wethouder Mostert maakt be- kend over te stappen van het colle ge in Rijnsburg naar dat van Kat wijk. 28 De rechter veroordeelt een Hil- legomse leraar van de Christelijke School met den Bijbel in Lisse tot 2,5 jaar cel voor ontucht met leer lingen. REGIONAAL 2 Drie Leidse reders vrezen voor een ramp op het water omdat ille gale bedrijfjes de regels massaal aan hun laars lappen. 3 Ondanks de afwezigheid van een I hoofdsponsor, gaat de Leidse mara thon volgend jaar toch door. 3 De aanwezigheid van een zeld zame zandhagedis steekt definitief een stokje voor de aanleg van een bungalowpark aan de rand van het Noordwijkerhoutse duingebied. 6 Het Hoogheemraadschap ziet definitief af van de bouw van een nieuw boezemgemaal in Katwijk; het huidige gemaal wordt gereno veerd. 8 De scholieren eten beschuit met muisjes en er wordt massaal ge vlagd; de Leidse regio viert de ge boorte van prinses Amalia. 12 Hollands Midden eindigt als vierde van onderen in een prestatie vergelijking van de politieregio's. 12 De protestantse, de lutherse en de gereformeerde kerken fuse- veelvoudige van eventuele pr gelden verdienen. Verkerk is zijn jongensachtige en tegelijl stoere verschijning een prodii worden, dat verkoopt. Een zekere mate van tevredei over het bereikte, beperkt her zijn prestaties. Een paar weke Roland Garros staat hij veerti( op de wereldranglijst, waar zi voor 2003 slechts een noterin topvijftig was. Op Wimbledon US open kan hij zijn plaatsinj lange na niet waarmaken en ife struikelt als een beginneling cT tweederangs tennissers. Verkf terug bij af als hij in Zwolle tij het promotie/degradatieduel de Davis Cup tegen India van body Bhopanna dreigt te verli De glans is eraf. Niet eerder v de hij zo naar het einde van h nisseizoen. Zijn laatste partij hij in Parijs Bercy. Coach Can hem daags tevoren meegenoi naar de plek waar het allema; begon. Wandelend over het p Roland Garros proeft Verkerk sfeer weer van begin juni en k de inspiratie terug. Tegen Roj derer - niet de nummer 1 van reld, wel de beste tennisser va - verliest hij pas in de tiebreal de derde set. Verkerk bewijst i nog steeds met de grote jonge mee kan. En superster of niet het allemaal om te doen. Cy D ZEER van... JanSoet ren in Utrecht tot de Protestantse Kerk in Nederland; vooral in Kat wijk wordt gesproken van een 'zwar- IfHjjggjw jdgti&ÊB NtÊBEEÊ MBS 15 Bij graafwerkzaamheden rond de Lèiderdorpse tennishal De Mun- nik worden restanten van een oude handelsplaats gevonden., 17 Leiden brengt eindelijk een eerbetoon aan de Zangeres zonder Naam; de nieuwe wijk Vlietpoort krijgt een Mary Beystraat. 19 De treintaxi verdwijnt uit: Lei den én Alphen. Er is géén geld mefervoor dit initiatief. 20 Op het strand bij Katwijk spoelt een dode bultrugwalvis aan. Het dier is verstrikt geraakt in vis- sersnetten en verdronken. Naturalis ontleedt het zeezoogdier. Beschuit met muisjes vanwege Amalia. Foto: Dick Hogewoning December 2003: De journalis en sms't zich suf naar Verkerk geen sjoege meer geeft. Direc tact lijkt niet meer mogelijk, 1: staan een lunch met heel veel Op televisie verschijnt hij noj^ praatprogramma's en dan koi avond die een nieuw hoogtep moet worden: de uitreiking vé sportprijzen van het jaar. Verl met Erben Wennemars en Gi^at Romme een van de drie genoi neerden. Hij eindigt als tweei ter Wennemars. Die stamelt dankwoord als volgt: „In Zw< kwam ik na de Davis Cup de ploeg tegen. Ik zei stoer: 'Goi daan jongens'. Maar 's avon< niet slapen. Want ik had M; kerk een hand gegeven. Gertjan van Geen vijf over... onderwerp nog invullen Albert Mantingh uit Oegst- geest, commentator bij RTL: „Het sportieve hoogtepunt vond ik de wereldtitel rugby voor Engeland en het feit dat het hele land daarvan in extase raakte. De tour door Londen van het team was indrukwek kend. De Engelsen hadden echt zo'n succes op sportief gebied nodig. Het meest emotionele sportmoment vond ik het af scheid van Pete Sampras. Hij was de grootste tennisser uit de moderne geschiedenis. Zijn spel was zo spectaculair, zo enorm goed. Zijn afscheid in New York was een mooie ge beurtenis." De fusiegolf in het Leidse voetbal raasde in 2003 over de velden. Noodlijdende clubs wer den door de gemeente aangezet samen te gaan en dat proces ging gepaard met wrevel, on begrip en emoties. De fusies leverden winnaars noch verliezers op, maai' maakten wel slachtoffers. Een daarvan is Jan Soet. De 59-jarige financieel administrateur was tot een bewogen ledenvergadering op 12 februari voorzitter van LFC. „We hadden als bestuur enorm veel tijd en energie gestoken in een samenwerking tussen VNA, Leidsche Boys en LFC. Een groot deel van de leden van de drie clubs wilde UDWS per se niet bij de fusie betrekken. Ook bij mijn vereniging was de weerstand tegen UDWS groot. De gemeente begreep dat. De wethouder gaf zijn fiat aan de fusie tussen de drie clubs aan de Boshuizerkade en deed toe zeggingen over nieuwbouw op en rond het complex." „Ik wist dat ik op de bewuste ledenverga dering bij LFC niet op de steun van hon derd procent van de aanwezigen kon re kenen, maar ik dacht dat het voorstel het zou halen. Plotseling waren er allerlei be zwaren. Ook tegen de naam Leidsche Boys LV. Die zou de indruk wekken dat Leidsche Boys de boventoon voerde in de nieuwe vereniging. Ik was veel meer bezig om de identiteit van de drie clubs in de nieuwe vereniging te waarborgen. Toen het plan werd weggestemd, ben ik samen met penningmeester Frits Rijsbergen opgestapt." „Niet lang daarna is LFC samengegaan met VNA en nota bene UDWS in plaats van Leid sche Boys. Het was in een poep en een zucht beklonken. Ik voel me door de leden van LFC verraden. Ze waren er eerst zo enorm op tegen en later gingen ze akkoord mét iets dat ze aanvankelijk helemdal niet wilden. En er is met FC Boshuizen toch ook een andere naam uitgekomen." „Ik koester geen rancune ten opzichte van LFC, ik ga af en toe nog wel eens langs. Toch komen er nog een hoop problemen op de nieuwe vereniging af die voorkomen hadden kunnen worden. Wethouder Pechtold is weg, de gemeente Leiden heeft geen geld dus alle verbeteringen aan veld en complex komen nu voor een groot deel voor rekening van FC Boshuizen. Ik had verschillende toezeggingen, maar het nieuwe bestuur moet nu in feite helemaal opnieuw onderhandelen met de gemeente. Sportief gaat het ook niet zo dende rend, het is te hopen dat de jeugd blijft." „De gewenning tussen de leden van de drie clubs heeft nog tijd nodig. Op avonden dat de kantine bomvol zat, is het nu een stuk leger. Mijn gevoel zegt me dat ze het eerste seizoen wel doorkomen en de échte problemen pas in het tweede jaar aan de oppervlakte komen. Maar goed, het gaat naar omstandigheden redelijk en daar ben ik gelukkig om, maai' als ik op het hele fusieproces terugkijk, ben ik niet happy." tekst: Loman Leefmans foto: Taco van der Eb Gert Aandewiel, trainer van Quick Boys: „Voor mij was het mooiste moment de kampi oenswedstrijd van Quick Boys tegen Excelsior Maassluis. Toen we dit seizoen weer in Maas sluis terugkwamen in de nieu we competitie, ging die hele film weer aan me voorbij. Ge durende de wedstrijd zelf heb je eigenlijk geen tijd om er echt van te genieten. Tijdens het duel ben je nog druk bezig met de coaching, na de wedstrijd gaat hét werk nog even door met het geven van interviews. Daarna heb ik natuurlijk wel genoten, ik heb gezien welke enorme emoties het kampioen schap bij sommigen teweeg heeft gebracht." Stefan van Blitterswijk, team captain van het eerste team van het Leidsch Schaak Ge nootschap: „Ik kies voor het werelduurrecord van Leontien van Moorssel. Het spreekt mij aan wanneer iemand honderd procent voor iets gaat en het dan ook nog lukt. Ik heb de voorbereiding op die wereldre cordpoging aardig gevolgd en ook de berichtgeving achteraf. Op schaakgebied kies ik voor het grootmeesterresultaat van Leidenaar Jan Smeets. Hij is een jonge speler die de afgelo pen tijd erg vooruit is gegaan."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8