'Achteraf zie ik pas hoe gekooid ik me heb gevoeld OUD NIEUW o Oud Oud nieuws ude kranten meie„ju„i ALGEMEEN 8 De KLM heeft het eerste kwartaal van 2003 een record- verlies geleden van 447 miljoen euro. Topman Van Wijk kondjgt aan dat minimaal drieduizend banen worden geschrapt en dui zend KLM'ers gedwongen ont slag te wachten staat. Het jaar verlies over het op 31 maart af lopende boekjaar 2002/2003 komt uit op 416 miljoen euro. 23 De formatie van het tweede kabinet Balkenende is rond. Het nieuwe kabinet kan begin vol gende week worden beëdigd en telt vijf vrouwelijke ministers. 28 Het toezicht op de organi saties voor goede doelen in Ne derland rammelt aan alle kan ten. Een vergunningenstelsel moet wanbeheer bij deze organi saties tegengaan. De fiscus, banken, notarissen en accoun tants moeten worden verplicht financiële misstanden te mel den aan het openbaar ministe rie. ALGEMEEN 10 Ruim eenderde van de N derlanders gebruikt het vakanirlus' tiegeld dit jaar voor het afloss nget van schulden, het betalen vai openstaande rekeningen of oirvoc te sparen. Dit blijkt uit een en^sc hnt. I Eun Eurc hulz mpb quête van het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting (Nibud), dat informeert en ad seert over geldzaken van cons menten. Het totale vakantie geld bedraagt dit jaar ruw ge schat 20 miljard euro. 3 D. rilla-i 23 De WereldgezondheidsoiF^ ganisatie WHO zegt er 'redelij zeker' van te zijn dat de SARS epidemie voor het eind van h< la^ns jaar is bedwongen. Maar daar mee is het inmiddels beruchtr coronavirus nog niet uitgeroei 01111 In de oorspronkelijke SARS- haarden van Zuid-Oost Azië - China, Vietnam, Singapore, Taiwan en Hong Kong - heeft men het virus in bedwang ge kregen, aldus Klaus Stöhr, chef-viroloog van 's werelds hoogste gezondheidscollege. Qus REGIONAAL 2 De Leidse Hortus Botanicus, sluit de deuren na een vermeende legionellabesmetting. 3 Harry Groen wordt benoemd tot waarnemend burgemeester Van Noordwijk. 6 De Alphense tennisser Martin Verkerk behaalt de finale van Ro land Garros. 8 De regen blijkt spelbreker bij de Leidse marathon; er doen vijfdui zend Idpers mee, ruim duizend minder dan het jaar ervoor. li Prinses Méxima fleurt met haar komt hetTam-Tam Festival in Leiden-Noord op. 14 De eerste Leidsch Dagblad Open Tuindag trekt vele duizenden bezoekers. 15 Twee kinderen uit Nieuw-Ven- nep en Hoofddorp van respectieve lijk 14 en 7 jaar oud verongelukken als de aanhanger van de tractor, waarmee ze na een verjaardagsfees tje naar huis worden gebracht, om slaat. 22 Met pront matprippl wnrrlt i/nnr REGIONAAL 2 De Leidse gemeenteraad gaat akkoord met de plaatsing van een 'verplaatsbare ontmoetingsplek' voor alcoholisten op de Garen- markt. de Katwijkse kust gezocht naar een 64-jarige Leidenaar. Later blijkt dat de man aan een hartaanval is over leden.- 24 Koningin Beaxtrix brengt een bezoek aan het Groene Hart; Zoe- terwoude loopt massaal uit om de majesteit te begroeten. 25 Leiden dreigt opnieuw onder curatele van het rijk te komen, als de financiële positie van de stad nog verder verslechtert, zegt de commissie voor de rekeningen. 30 Marinevliegkamp. Valkenburg gaat definitief dicht, weten bron nen bij de vakbonden en op het mi nisterie van defensie te melden. Maxima bij Tam-Tam in Leiden-Noord. Foto: Hielco Kuipers Krantenartikel brengt gezin met gehandicapt kind een aangepaste woning Jean Anceaux Hij had altijd al een ambivalente houding tegenover de feestdagen, maar dit jaar staat zijn hoofd er helemaal niet naar. Timmerman Jean Anceaux (49) is sinds kort zijn baan kwijt. Zijn bedrijf, timmerfabriek Padox in Warmond, is failliet. De frustra tie is groot. „Watje ziet in Leiden en omgeving is dat bedrijven als Padox failliet gaan of wegtrekken. Een fabriek als Padox gaf plaats aan mensen met bepaalde ta lenten. Het is jammer dat er in deze regio voor die mensen geen werk meer is dat bij hen past." Anceaux mist zijn werk. Hij maakte houtconstructies voor woningen en kantoren. „Een leuk product om te maken. En de sfeer bij Padox was goed, de collegialiteit groot. Dat zijn dingen die wegvallen." Het ontbreken van een dagelijkse structuur en de onzekerheid over de toekomst boezemen hem soms angst in. „Je hebt geen werk meer en je weet niet of je nog werk krijgt. Soms bekruipt me heel sterk het gevoel: help, ik ben los!" Toch is de vader van twee kinderen van 18 en 9 jaar niet het type om bij de pakken neer te zitten. „Daar ben ik iets te positief voor ingesteld. Al zie ik geen gouden ber gen voor me. Dat niet. Daarvoor heb ik al te vaak de pin op m'n neus gekregen." Voorlopig moet zijn gezin rondkomen van een uitkering. „Dat hakt er heel heftig in." Op tweeëntwintigjarige leeftijd besloot Anceaux zich om te scholen tot timmerman. Met een mavo-diploma op zak en een afgebroken oplei ding in het sociaal-cultureel werk kwam hij moeilijk aan de bak. Als timmerman vond hij zijn draai. Hij had diverse werkgevers, waaron der houthandel/timmerbedrijf Mevo in Leider dorp, dat later in drastisch afgeslankte vorm verhuisde naar Helmond. Bij Mevo kwam de liefde voor het vakbondswerk bij de maatschap pelijk betrokken Anceaux naar boven. Directe aanleiding was een probleem rond de CAO. „Bij Mevo vielen we onder de CAO voor timmerfa brieken. De werkgever wilde overstappen naar de CAO van de houtindustrie. Daardoor zou een pensioengat ontstaan. Ik ben me toen veel ac tiever gaan opstellen." Als kaderlid van FNV-bouw had Anceaux er naast zijn werk bij Mevo en later bij Padox een behoorlijke taak bij. „Met het verliezen van mijn baan bij Padox is een heel belangrijke basis weggevallen. Vanuit die basis kon ik veel vakbondswerk doen. Als ik al in de timmer- branche aan de slag kom - en die kans is klein - weet ik niet of dat bij een nieuwe werkgever ook zou kunnen." Het feit dat het doek voor Padox viel, terwijl er nog een flinke orderportefeuille was, vindt Anceaux moeilijk te verkroppen. „Als je wist hoeveel werk er nog lag. Er waren opdrachten zat." Alleen de economische recessie aanwijzen als boosdoener voor de teloorgang van het Warmondse bedrijf is hem te gemakkelijk. De directie van Padox had volgens hem eerder moeten inspelen op veranderende (economische) omstan digheden. Als het gaat vriezen, sluit je toch ook de waterleiding af?" tekst: Judy Nihof foto: Hielco Kuipers verenigingen." 5 Een colonne van tientallen oude legervoertuigen maakt een 'bevrij- dingsrit' over de stranden van Was senaar, Katwijk en Noordwijk. 6 Het Rijksmuseum voor Volken kunde besluit om voortaan elke woensdag gratis open te gaan. Avifauna ent tegen de vogelpest. Foto: Hielco Kuipers 10 Supporters van Quick Boys en Harkemase Boys gaan massaal met elkaar op de vuist in de nacompeti- tie om het algemeen amateurkam pioenschap. 12 Een Hillegomse onderwijzer wordt door de politie aangehouden op verdenking van ontucht met en kelen van zijn leerlingen. 13 Het vogelpark Avifauna bèglnt met een inentingscampagne tegen de vogelpest. 15 De organisatoren van het Leid se buurtfestival Tam-Tam krijgen uit handen van prinses Maxima een Appeltje van Oranje, 19 Het bezoekersaantal van Keu kenhof blijft ver achter bij de prog noses; vooral Amerikanen en Azia ten laten het afweten. 24 Een door minister-president Balkenende ingesteldë commissie pleit staatssecretaris Van Leeuwen vrij van het stelen van tegeltjes uit zijn monumentale boerderij in Hoogmade. 24 Lisse is in rep en roer: bollen- veiling CNB kondigt aan in 2005 uit het dorp te vertrekken. 29 Een warme Hemelvaartsdag trekt vele duizenden dagjesmensen naar het strand. Gabriëlle speelt tegenwoordig buiten met andere kinderen. En dat niet al leen. Ze heeft ook haar zevende ver jaardag gevierd met een echt partijtje, waarvoor zestien leeftijdsgenootjes uitgenodigd konden worden. Henriët te en René Verbeek kunnen hun geluk niet op. Voor het eerst vindt hun ge handicapte dochter aansluiting bij an dere kinderen. Ze moesten daarvoor verhuizen. Van Oegstgeest, waaraan Henriëtte zo verknocht was, naar Lei derdorp. Weg uit de flat in Poelgeest waar ze tussen de yuppen en senioren zaten. Op naar een wijk waar het ge zin zich niet langer geïsoleerd hoeft te voelen. Gabriëlle - een slim, spontaan en ge voelig kind - is geboren met spina bifida. „Ik kwam op de wereld met een open rug", verduidelijkt ze zelf. „En dat betekent dat ik niet echt kan lopen." Een gehandicapt kind heeft extra zorg nodig. Die geven Gabriëlle's ou ders met alle liefde die ze in zich hebben. Henriëtte Verbeek heeft van het moederschap haar beroep ge maakt. Daarover hoor je haar niet klagen. .Alleen vind ik het wel eens jammer dat de buitenwereld niet kan inschatten hoeveel werk het is om Gabriëlle te verzorgen en te be geleiden. Mensen die ons niet echt kennen hebben het idee dat ik een luizenleventje leid. Ik ben al blij als ik eens een uur over heb om rustig boodschappen te doen. De simpel ste dingen gaan bij ons nu eenmaal niet vanzelf." Naast extra zorg heeft een gehandi capt kind, net als een rolstoelafhan- kelijke volwassene, nog iets anders nodig. Een goed aangepast huis. Re né en Henriëtte Verbeek woonden in een hoekhuis in Oegstgeest toen Ga- René, Gabriëlle, en Henriëtte Verbeek hebben geen dag spijt gehad van hun verhuizing van Oegstgeest naar Leiderdorp. „We zijn zo goed ontvangen hier in de buurt." Foto: Dick Hogewoning briëlle werd geboren. Hun dochter groeide groter en het huis moest voor haar worden aangepast. De ge meente, die de wet voorzieningen gehandicapten uitvoert, dacht an ders over die aanpassingen dan de Verbeeks. Een oeverloos getouwtrek volgde. Uiteindelijk verkocht het echtpaar in wanhoop zijn huis en verhuisde naar een flat in de Oegst- geestse nieuwbouwwijk Poelgeest, waar alles gelijkvloers was. Zo hoef de Henriëtte niet meer met Gabriëlle over de trap te slepen. De nieuwe woning bracht enige ver lichting maar had ook een keerzijde. In de flat woonden geen gezinnen. De paar honderd meter naar de een gezinswoningen in de wijk bleken in de praktijk een onoverbrugbare kloof voor de spélende kinderen op straat. Gabriëlle vond op geen enkele manier aansluiting bij leeftijdgeno ten. Bij toeval ontmoette René Verbeek een journalist van deze krant. De twee vroegen een paar dagen be denktijd, maar hun verhaal ver scheen in het Leidsch Dagblad. 'Met een gehandicapt kind tussen oudjes en yuppies' luidde eind 2002 de kop boven het artikel. Een dag na publi catie belde de eigenaar van een 'handicapproof woning in de Lei- derdorpse wijk Buitenhof naar de re dactie van de krant. „Zij hebben een goede woning voor hun kind nodig, ik wil de mijne verkopen." De eerste reactie van Henriëtte was een beetje lauw. De journalist zat juichend aan de andere kant van de fijn en zag de familie al helemaal verhuisd. Maar Henriëtte liep niet zo hard van sta pel. „Oegstgeest is mijn dorp. Ik ben er geboren en getogen. Ik wil niet naar Leiderdorp", klonk het aan de andere kant van de lijn. Toch schreef ze het telefoonnummer van de huis eigenaar op. En nu wonen ze in het hoekhuis dat hun werd aangeboden naar aanlei ding van het krantenartikel. Afgelo pen zomer zijn ze verhuisd. Nog voor ze Oegstgeest verlieten had Ga briëlle het al naar haar zin. Terwijl haar ouders aan het klussen waren in de toekomstige woning, kreeg het meisje al aanspraak. „Ik heb wel vijf, nee wel tien vrienden nu." „Ze heeft haar mondje altijd bij zich", zegt Henriëtte Verbeek. „Met haar ver mogen om contact te leggen is niets mis." „We zijn zo goed ontvangen hier in de buurt", gaat ze verder. „Zo goed opgenomen ook. Het grappige is dat veel buren ons verhaal al uit de bant kenden. Ik heb er tegenop gezien om uit Oegstgeest weg te gaan, maar het is een verademing. Achteraf zie ik pas hoe gekooid ik me heb gevoeld. Hoe ver we door de handicap van onze dochter van integratie met dé buurt af stonden." „Ons nieuwe huis is heel mooi. Heel ug schitterend", klinkt Gabriëlle. H lermooiste is wel dat ze helema;1 zelfstandig met de rolstoellift na haar kamer op de eerste verdiep i. f kan gaan. Net als elk ander meis van zeven kan ze nu ook uit ziel naar haar kamer om daar te tutt „Ik heb een echte prinsessenka- mer." „Doordat de vorige eigenaar het va kei in de bant las, hebben wij u j eindelij k dit huis gebegenvei René Verbeek. „Die man is zelf; ren gehandicapt en wilde naar e flat verhuizen. In het blad van zi ere patiëntenvereniging had hij al e advertentie geplaatst, maar de r pons was niet groot. De mensen kwamen bjken kwamen uit and1 '3e delen van het land en haakten a omdat Leiderdorp toch ver vanl 3 rr bakermat lag. Ik weet zeker dat i gehandicaptenwoningen worde verkocht aan mensen die al die v' ciale aanpassingen in huis totaa rbi nodig hebben. Doordat een geh boll dicapte moet verhuizen of door; iemand overlijdt, moet het huis de hand worden gedaan. Er woi wel geprobeerd een gehandicap 0 koper te vinden maar in eigen k lukt dat meestal niet zo snel. Ha dikwijls geboden, dus beur het plaatje maar in. En zo komen de de trapfiften op de schroothoop te-kve recht. Soms in gloednieuwe sta;1 genlijk zou een soort huizenpoov01 voor aangepaste woningen in df !ev Leidse regio opgezet moeten wos h den." Gabriëlle hoort haar vader allan niet meer. Zij zit inmiddels boveing haar kamer een videofilm te bjk 'en Ze moet een beetje huilen. Niet 4ez dat ze zich zo eenzaam voelt do:ct€ dat vandaag geen buurtgenoot); haar speelt. „Ik moet huilen om de tekenfilm zo verschrikkelijk e zielig is." Nancy Ubert nik se! ek dij dt 6 De in Leiden woonachtige Ab- delkader Benali wint de Libris-prijs. Het viel in 2003 niet mee om jong te zijn in de Leidse regio: er was en er kwam geen uitgaansgelegeheid, feestjes en hangbijeenkomsteri liepen uit de hand, r den geterroriseerd en het eetgedrag van de jongeren deugde ook al niet. Op de foto staan leerlingen in de lege kantine van het Rijnlands Lyceum. Benieuwd c ste nieuwe regiogenoten het ook zo moeilijk gaat krijgen... Cris Castelli, lid van het jeugd- bestuur van de Leiderdorpse hockeyvereniging Alecto. Een feestje van Alecto was weken lang voer voor discussie, nadat er twee gewonden vielen door vechtpartijen: „Die feesten zijn er voor de gezelligheid. En het is in de vijf jaar dat ik ze organi seer ook maar één keér misge gaan. hebben het er wel over gehad op de club en die inci denten waren natuurlijk erg vervelend, maar de verhalen over overmatig drankgebruik op hockeyfeesten, die boppen niet. Er. wordt juist elk jaar min der gedronken. Het geweld overkwam weliswaar mensen die op ons feest waren geweest, maar het had overal kunnen ge beuren. Als mensen er op uit zijn om ruzie te trappen, dan houd je ze moeilijk tegen. Sinds het feest dat in alle media breed is uitgemeten, zijn er alweer twee feesten geweest en die wa ren gewoon gezellig. Zoals het hoort. Maar daar hoor je dan niks over." Hylke Postma, bedenker van de plannen voor een megadis- co in Leiderdorp: „Inmiddels is het een beetje stil rond de uit gaansgelegenheid in Leider dorp. We wachten op het oor deel van het college over het idee om de disco niet op de Baanderij, maar bij de A4 te bouwen. Als het nu niet kan, wordt het erg moeilijk voor Lei derdorp. Maar wij hebben het idee nog niet laten varen, hoor. Er is behoefte aan, dat blijkt uit alle onderzoeken. Dat zo'n me- gadisco iets voor de grote stad zou zijn en niet voor een dorp, is onzin. Grote discotheken zit ten bijna allemaal op bedrijven terreinen en dat is ook logisch. In het centrum is exploiteren van een grote disco moeilijk. Ik geloof dan ook niet in de komst van een disco bij het Leidse sta tion. Er is te weinig ruimte voor een echt grote discotheek met de prijzen voor die locatie wordt je biertje wel erg duur daar." John Swieringa, plaatsvervan gend rector van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest: „We hebben de kantine van de school een tijdje gesloten om de kinderen met de neus op de feiten te drukken. Het liep de spuigaten uit met de vervuiling van de school: boterhammen en plastic zakjes van thuis die werden weggegooid, omdat er in de kantine lekkere kroketten en worstjes te bijgen waren. En over het resultaat van de actie zijn we tevreden. Er is een dis cussie op gang gekomen: over het schoonhouden van de school, maar ook over eetge drag. De vervuiling aan de kaak stellen is één, maar als we bo- ketten en worsten blijven ver kopen, hebben we dan niet bo ter op ons hoofd? Inmiddels worden er alleen nog maar ge zonde broodjes verkocht en is een groot deel van het snoepas- sortiment verdwenen. De leer lingen vonden het in het begin stom, maar de kantineomzet is weer terug op het oude ni veau." Taco Regensburg, 17-jarige in woner van Voorschoten en vi- ce-voorzitter van de jeugd raad: „Sinds die twee jongens zijn opgepab die worden ver dacht van seksuele intimidatie, afpersing, aanranding, bedrei ging en diefstal, is het wel een stuk rustiger in Voorschoten. Die waren de kern van een be hoorlijk lastige groep. Ach, je houdt altijd lastige jeugd, ik spreek wel eens leden van die zogenaamde 'hanggroep' en dan zeggen ze dat ze zich verve len en dat ze dan maai' Tol gaan trappen'. En dat resulteert dan wel eens in een gebroken ruit. De jongeren van boven de 16 kunnen buiten Voorschoten te recht. Voor hen ligt het dorp mooi centraal. Maar onder de zestien moet je hier blijven en ■je mag nog niet naar het café. De jeugd Waagt wel veel, maar ze doen zelf niet veel om de si tuatie te verbeteren. Toch is het best te doen, hoor, jong zijn in Voorschoten. Er wordt met feesten aan de jeugd gedacht, er zijn voldoende sportclubs en ge dorpen van de jo Burgemeester Herman vai den Muijsenberg van Wassd naar, tekende als eerste het| licitatieregister van één vai jongste regiogenoten, pri Amalia: „Het prinsesje is in Den Haag ingeschreven, on rol was bescheiden, maar ze woont hier en daar zijn we a trots op. We hopen dat ze df kans krijgt in rust op te groei m en van de Wassenaarse vooi ningen gebruik te maken. D; ze hier naar school kan en li l wordt van een sportverenigi In Wassenaar wordt dat gere pecteerd, als ze ergens van h |J| jeugd kan genieten, is dat hiH| denk ik. Volgens mij heeft da®! jeugd in Wassenaar het goe< we hebben veel gelegenhedf er v waar jongeren zich kunnen 1 de maken. Binnenkort verruimt t bei we ook de horecatijden. Alle nt d de halfpipe is afgebrand, eri het helaas nog geen nieuwe. Ikl k het idee dat er voor alle groe Iwei pen wel iets te doen is in Wa senaar. Maar er blijven altijd st: H wensen over, natuurlijk."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 4