I OUD NIEUW g Industrie zit in Leidse genen'De concurrentie is moordend y Oud Oud nieuws Oude kranten ZATERDAG 27 DECEMBER 2OO3 inklijke Sanders - het oudste cosmeticabedrijf van Nederland - ttoclu''de afge'°Pen jaar Leiden definitief voor Vlijmen. De productie- ïaal idling was al veel eerder naar Noord-Brabant verhuisd, maar de di jen, dje wilde in de Randstad blijven, 'want daar gebeurde het'. In de ïoefj van anderhalve eeuw werkte Sanders aan een ongelooflijk assortiment producten, van antivries tot lippenstift. Het bedrijf g0e(ocht zijn producten binnen en buiten Europa, maar 'we hielden wei rijzen klein', zegt oud-beheerder Jan Helvensteijn, die in 1963 bij co Iers in dienst trad. d geschiedenis van Koninklij- ijkt Over' ïgen ituu ïnje 1 du nger :hor :ine in st cvin nfa- Koninklijke Sanders behaalde grote winsten met kleine prijzen Zakelijke sfeer leidde tot definitief vertrek uit Leiden anders gaat terug tot 1851. at jaar begon apotheker Ni- as Sanders (1820-1910) met iroductie van medicinale en. Voor die tijd was dat een m pvatief idee. Bacteriën wer- n soi t. Ni< eren e hel J 'erke vas een lc mdl en ontdekt als ziekteverwek- Het inzicht ontstond dat oonlijke hygiëne en schone len en straten het ontstaan ziekten konden voorko- 1. De ontsmettende zwavel- eerzepen van Sanders wer- gewilde producten. Iers experimenteerde vanaf aren 1860 ook met toilet- en houdzeep. Vooral zijn erikaansche Huishouding d' was een groot succes, ?evhlat het geschikt was voor al 5instlhuishoudelijk gebruik: de en de bonte was, het afhe- van 'geschilderd hout- c' en het dweilen van vloe- Hij ontwikkelde verder L^'/ipasta, ossengalzeep en P 'lerzeep. In 1877 bouwde ders een fabriek aan het Le- .laai en van daaruit expan- ^de het bedrijf, zij het met en downs, steeds verder, de cologne en parfum wer- aan het assortiment toege- Iers groeide uit tot een cos- icafabriek, maar zulke be zen zijn conjunctuurgevoe- een farfum is het eerste waar isen op bezuinigen als ze der geld te besteden heb- i In de jaren na de Eerste ging het Sanders de wind, maar aan het ein de van dé depressie, 1939, was het bedrijf op sterven na dood. Alleen de traditionele antisepti sche zepen verkochten nog. De 'wederopstanding' van San ders kwam in de jaren '60. De welvaart groeide en er kwam geld onder de mensen voor 'kleine luxe'. Sanders speelde daar op in met parfums, after shave en complete cosmetica- lijnen, dus inclusief lipstick, na gellak en make-up. Volgens Lei- denaar Jan Helvensteijn, die in 1963 als planner bij Sanders be gon, was het een 'explosief be drijf en was het aantal produc ten haast niet te tellen. De me dicinale zepen waren er nog steeds, maar er werd ook baby- zeep ('overvette grondzeep') geproduceerd, bodylotions en zelfs antivries voor in auto's. Koninklijke Sanders was na de oorlog ook weer innovatief. Al in de jaren '50 opende aan de Hoge Rijndijk een aërosolafde- ling, waar onder meer spuit bussen met haarlak werden ge maakt. Eén van de eerste haar lakken heette 'Look'. ,,In de ja ren '60 waren hoge dameskap sels mode", herinnert Helven steijn zich. „Die moest je met haarlak in model houden. De markt bestond uit 16- tot 18-ja- rigen, dus wij hielden de prij zen klein. Zo'n spuitbus kostte 1,98 gulden. Dat was goed be taalbaar, maar omdat onze kostprijs tien cent was, konden we er toch veel op verdienen." De naamloze vennootschap die Koninklijke Sanders was, spaar de de grote winsten uit die ja ren op en bouwde er in 1966 een moderne fabriek van in het Noord-Brabantse Vlijmen. In de jaren '60 en '70 gaf San ders honderden mensen in Lei den werk. Er was een drukkerij voor wikkels en etiketten, er was een cartonnage-afdeling. Honderden dames en meisjes in Leiden pakten thuis de zepen en cosmetica in. Zelfs peniten tiaire instellingen, psychiatrisch ziekenhuis Endegeest en de voorloper van De Zijl Bedrijven werden ingeschakeld om aan de vraag te voldoen. Volgens Helvensteijn haalde Sanders met al dat handwerk toch een productie waar moderne fa brieken verbaasd van zouden staan. „Leidenaars hebben een mentaliteit van aanpakken, van buffelen tot je naar bed gaat. Industrie zit in de genen van de stad." Wilfred Simons Met het vertrek van Koninklijke Sanders uit Leiden neemt de stad verder afscheid van haar industriële verleden. De Sanders-directie hield de band met Leiden aan omdat 'hét' in de Randstad gebeurde. Het vroegtijdig herkennen van nieuwe trends is essentieel voor een modegevoelig cosmeticabedrijf en de directie had daar wel dubbele kosten voor over. Sinds 1994 is Sanders echter onderdeel van de strikt zakelijk werkende Ierse holding IWP International. Met het ver trek in april 2003 verdwenen 35 arbeidsplaatsen uit Leiden. Jan Helvensteijn (62) was de laatste jaren beheerder interne zaken van het Sanderskantoor aan de Zoeterwoudseweg. Hij gold zo'n beetje als het Leidse gezicht van 'de Koninklijke', zo- M 'MNKUj Oud-medewerker van Koninklijke Sanders Jan Helvensteijn: „Ik ben boos geweest, zeker. Maar ik vind het prachtig dat het bedrijf nog be staat en dat het toekomst heeft." Foto: Mark Lamers als hij het bedrijf waar hij in 1963 kwam werken, nog altijd trots noemt. Op 1 september 2002 kwam het bericht dat de Léidse vestiging gesloten zou worden. Het bericht was een schok voor de Leidenaars, die voor de keuze werden gesteld: meegaan naar Vlijmen of af vloeien. Dat was een moeilijke beslissing voor de ongeveer 35 werknemers. Ook bij Helven- steijn, die nét zijn veertigjarige dienstverband bij Sanders haal de, liepen de emoties hoog op. „Ik heb me altijd erg verbonden gevoeld met het bedrijf. Ik kon niet mee, want ik was al wat ou der en er was voor mij ook geen functie daar." Maar Helven steijn wil niet omzien in wrok, vooral niet omdat de bedrijfs sluiting 'netjes is geregeld'. „Ik ben boos geweest, zeker, maar ik vind het prachtig dat het be drijf nog bestaat en dat het toe komst heeft." Helvensteijn voelde zich, ook al was hij geen directeur, altijd erg verantwoordelijk voor het rei len en zeilen van de Leidse af deling. Nadat de deur van het bedrijf aan de Zoeterwoudse weg in april voor het laatst sloot, heeft hij met zijn lotgeno ten contact gehouden. „Ieder een heeft ander werk gevon den", zegt hij trots. Niet iedereen kon een passende baan krijgen. „Wij hadden een meisje in dienst, dat onze 'Neus' was. Zij testte en beoor deelde de parfumsamenstellin gen. Dat is een fantastische ex pertise, maar de vraag naar Neuzen is klein, dat kunt u zich voorstellen. Zij kon niet bij een ander parfumbedrijf aan de slag en werkt nu als pr-dame voor een Amsterdamse goud en juwelenhandel." Twee a drie personeelsleden waagden de overstap naar Vlij men, maar slechts één dame werkt er nog. Anoniem wil zij wel zeggen dat de overstap haar 'vreselijk is tegengevallen' en dat zij plannen maakt 'zo spoe dig mogelijk' naar Leiden terug te keren. Waarom was in de jaren '60 en '70 de Randstad wél 'de plaats waar hét gebeurt' en nu niet meer? Volgens Helvensteijn komt het doordat de cosmeti- camarkt compleet is veranderd. De marketingafdeling van San ders was een gewiekst clubje dat in hoog tempo producten bedacht en van klinkende na men voorzag. Parfums heetten 'Dauphi', 'Jeane Berceau', 'Yvonne Balzac' en in de jaren '70 'Disco Light'. Ze liepen drie tot vijfjaar en werden dan in hoog tempo vervangen door andere cosmetica. Een uitzon dering was de productlijn 'Exta se', die tien jaar bestond. De ontwikkelkosten waren niet hoog en de meeste producten werden in Nederland verkocht. Inmiddels is de cosmeticamarkt gemondialiseerd. „De concur rentie is moordend", zegt Hel vensteijn. Het op de markt brengen van een nieuwe geur, de marketing, de reclame en al les wat er verder bij komt kij ken, kost tientallen miljoenen euro's. Zulke producten mogen niet falen en moeten lang lo pen. Vandaar dat bedrijven er alles aan doen om (vooral) vrouwen zo lang mogelijk aan een product te binden. Koninklijke Sanders komt nog goed mee met sterke 'eigen' merken, als Van Gils, Mèlk- meisje, Kuipje Scheerzeep en Ossengalzeep. Maar steeds va ker produceert het bedrijf cos metica die (deels) door anderen is'ontwikkeld, zoals de cosmeti- caproducten van.de Hema, scheerproducten van De Ver gulde Hand, Unicura en com plete huismerklijnen van bij voorbeeld DA en andere drogis terijketens. Wilfred Simons van... Ben Luykx vijf over... het vernieuwde zwembad De Zijl langlopende soap in Leiden: de perikelen rond de serre van café-restaurant De Gro- eer aan de Rembrandtstraat. Moet dat bouwwerk nu worden afgebroken, of kan het eraf toch worden gelegaliseerd? De gemeente vindt dat de 'illegaal gebouwde' serre moet en kreeg gelijk van de bestuursrechter. Eigenaar Ben Luykx gaat tegen die uit- ak in hoger beroep bij de Raad van State en heeft tegen de voorgenomen sloop een larschrift ingediend bij de gemeente. Beide procedures lopen nog. kan wel weer een poosje duren", zegt Luykx, die wordt gesteund door de buurt- ,Aan de ene kant mooi, want in die tijd kan ik de serre laten staan, maar ik wil nu ook wel eens weten waar ik aan toe ben. Valt de beslissing voor mij negatief uit, dan maak ik een woonhuis van De Grote Beer en laat ik de serre gewoon staan. Want dat mag dan wel." De gemeente Leiden wil al sinds het voorjaar van 2002 dat Luykx de serre afbreekt die hij achter De Grote Beer liet neerzetten, nadat hij de zaak had overgenomen van Ruud Kenter. Tot die tijd was er aan de Witte Singel een terras, omgeven door kniehoge muurtjes met daarop glazen wind- schotten. Luykx maakte er een stevige, gesloten, glazen serre van. Tot genoegen van de buurtbewoners. Zij merk ten dat de geluidsoverlast werd beperkt en dat de veiligheid in het voordien dbor junks en alcoho listen bevolkte parkje tussen Rembrandtstraat en Witte Singel werd verhoogd. Maar volgens de ge meente heeft het stukje grond waarop de serre is gebouwd officieel een groenbestemming. Voor de serre is ook geen bouwvergunning afgegeven. Het bouwwerk is dus feitelijk illegaal neergezet. Luykx bestrijdt dat. „Een jaar of tien geleden is er een terras aangelegd en daaronder is een grote er gebouwd. Dat is toen wel toegestaan en ik heb die bestaande uitbouw alleen ver- rd", is zijn redenering. Terras en kelder werden jarenlang gedoogd, maar de serre 8ei de gemeente al meteen een doorn in het oog. Luykx moest het bouwwerk wegha- lcenjop straffe van een dwangsom van 10.000 euro per week met een maximum van vier Hij liet de serre echter staan en stapte naar de rechter. eijwel omwonenden en de wijkvereniging het voor hem opnamen, haalde Luykx daar Tegen de uitspraak heeft Luykx via zijn raadsman Hans Hinnen hoger beroep zjgetekend bij de Raad van State en hij stapte naar de gemeentelijke commissie voor e.n Hiep- en bezwaarschriften. Die twee procedures lopen nog, maar Luykx heeft het in- helemaal gehad met de gemeente. „Hoe het ook afloopt, dit is het laatste dat ik 5m§eiden heb ondernomen", bezweert de eigenaar van acht etablissementen in de stad. ian i ik hiermee klaar ben, doe ik hier helemaal niks meer. Dat meen ik bloedserieus." ïeen ond. ft gf )cht> ij alt Paul de Tombe foto: Hielco Kuipers Najaren van gepraat en plannenmakerij was het afgelopen zomer eindelijk zover: het vernieuwde zwembad De Zijl opende de deuren. Inmiddels is het tropisch zwem pa rad ijsje met bubbelbad, een 'wildwaterkreek', een overdekte glijbaan, een peuterpoeltje en een bad met stroming alweer een halfjaar geopend. Karei Caron, Sportbedrijf Lei den: „Ik kreeg het idee voor een recreatiebad in 1986, toen de 3 Octoberhal gerealiseerd werd. We hadden in Leiden alleen een bak water met een duik- plank. Dat is voor de jeugd niet aantrekkelijk. Onder wethouder Pechtold werd een leuk recrea tiezwembad voor de Leidenaars betaalbaar. Geen subtropisch .zwemparadijs met gouden kra nen, want dat was onbetaal baar. We hebben zwembaden bezocht en gekeken aan welke eisen De Zijl moest voldoen. Nu staat er een prachtige plek om te recreëren voor jong en oud. Jan de Leidenaar moet maar snel komen kijken." Joke Distelveld, zwemster: „Ik zwem al 28 jaar met plezier in zwembad De Zijl. De vernieu wing van het zwembad hoefde van mij niet zo nodig. Ik heb genoeg aan het oude bad om mijn baantjes te trekken. Voor de jeugd was de vernieuwing wel hard nodig. Het was hier en in de andere Leidse baden saai. Ér is hier een leuke glijbaan die niet gevaarlijk is. Ik ben laatst met mijn kleinkinderen van 8 en 11 jaar gaan zwemmen. Ze waren erg enthousiast. Ik ben na een half uurtje zwemmen op een ligbed gaan liggen en mijn kleinlonderen kwamen alleen het water uit om een snoepje te halen." Paul Holverda, exploitant van de kantine: „Het loopt hier als een trein sinds de gedaantever wisseling van dit complex. Dan heb ik het over de kantine die van een oubollige ruimte is ver anderd in een moderne, multi functionele horecagelegenheid. Wat het zwembad betreft: ik lig er elke woensdagochtend met mijn kleine in, fantastisch. Maar de loop moet er nog wel een beetje in komen. Wat je na tuurlijk wel moet bedenken, is dat de honderd mensen die vroeger tijdens de twee uurtjes recreatief zwemmen kwamen, nu over de hele dag verspreid zijn. Doordat er een apart re creatiebad is, kun je er de hele dag terecht. Dat kan een verte kend beeld opleveren." Erna van Belkum van zwem en waterpolovereniging De Zijl/LGB: „Ik vind het ver nieuwde zwembad heel mooi, maar van de beloofde voorde len merken we nog niets. De gemeente is inmiddels wel meer zwemles gaan geven om extra inkomsten te werven. Zij hebben onze vrijwilligers be taalde uren aangeboden voor instructiezwemlessen. Door het verlies van klanten en instruc teurs verdienen we minder geld met de zwemlessen. Dit geld hebben we nodig om het bad te huren voor de trainingsuren van waterpolo en wedstrijd- zwemmen. Op deze manier wordt de groei van het sportle ven bedreigd." Clara Dirkse, zwemster: „Ik heb al jaren een abonnement omdat ik hier zes keer per week zwem. De fysiotherapeut advi seert mij te zwemmen om mijn spieren soepel te houden. Sinds het nieuwe bad een half jaar ge leden openging, is de ellende begonnen. Ik betaalde voor een abonnement 133 euro. Nu kan ik alleen een 100-banenkaart kopen. Als ik net zo vaak ga zwemmen, ben ik in het nieuwe jaar ongeveer 380 euro kwijt. Ik kan het wel betalen, maar de gemeente maakt veel mensen het zwemmen onmogelijk. De gemeente denkt door hogere prijzen meer te verdienen, maar ondertussen komen er juist minder zwemmers." van... .maart en april ALGEMEEN veroPP last van het ministerie van ,n Vjflbouw wordt begonnen met itevéru'men van dertien pluim- jpbedrijven waar zo goed als de klassieke vogelpest is ongebroken. Nadat de besmette b|r'iven in Barneveld, Scher- jgjJzeel, Renswoude en Laren zijn geruimd, vol uten a"e P'uimveebedrijven die straal van één kilometer nj'cl de besmettingshaarden lig- ktccr Verenigde Staten zetten 1an aanval op Irak in met een nanl beperkt openingsoffensief, jrs tPt °P direct uitschake- om'van Saddam Hussein en lei aal l!de figuren van zijn regime. j5 gens het Iraakse ministerie vj informatie is bij de aanval- aantal burgers gewond 50pakt. Het Amerikaanse leger uj|t vooralsnog slechts beperk- uit als voorbe- l'n8 °P de grote militaire ac- wfe?en Bagdad, aldus een prikaanse commandant in {Weit. REGIONAAL 4 Het Rijnlands Lyceum in Oegst- geest houdt de kantine en de snoep-autömaten een week dicht, om leerlingen te laten nadenken over hun eetpatroon en hun ge woonte de meegebrachte boter hammen weg te gooien. 5 Prinses Maxima en de Italiaanse president Ciampi bezoeken het Academiegebouw. 10 Op de N206 in Noordwijk wordt een Voorschotenaar aange houden die daar 221 kilometer per uur rijdt. 100 Is toegestaan. 11 Henri Lenferink wint het Leid se burgemeestersreferendum met 78 procent van de stemmen, tegen 22 procent voor Harry Groen. 12 Cafetaria De Stoete aan de Ka- - naalstraat in Lisse wordt door brand verwoest, 16 Leimuidenaar Bob de Jong wint de tien kilometer op de WK af standen ih Berlijn; 21 Dé Keukenhof gaat open," maar moet het door de vogelpest Lenferink wint het burgemeestersreferendum. Foto: Taco van der Eb zonder zwanen stellen en door de oorlog in Irak-met tegenvallende aantallen bezoekers. 25 Een 30-jarige Leidse wordt doodgeschoten op een vol terras bij "h'ët Theehuis ih de Leidse Hout. De politie kan de dader, haar man, na een achtervolging door pachter Ber nard Stoken, aanhouden. 26 Het Haagse Gerechtshof kent schadevergoeding toe voor de 'on terechte geboorte' van de zwaar ge handicapte 9-jarige Kelly. Het LU MC had de verzoeken van haar ouders om vruchtwaterpunctie af gewezen. REGIONAAL 3 Het college van Oegstgeest overleeft de raadsvergadering over Poelgeest. 8 Het clubhuis van hockeyvereni- ging Forescate brandt uit. 10 Ikea laat zijn oog vallen op bedrijventerrein Bospoort in Lei derdorp voor een nieuwe vestiging. 11 De 28ste Singel loop levert een recordbedrag van 9.500 euro op. 12 Quick Boys wordt kampioen in hoofdklasse A na een klinkende 4-0 overwinning bij Excelsior Maassluis. 14 Scholieren van het ROC Lei den ontsnappen aan de dood als, op weg naar Parijs, hun bus com pleet uitbrandt. Er vallen zes licht gewonden. 14 Een Lissenaar schiet zijn ex- vrouw dood en daarna zichzelf. 18 De Haagse rechtbank ver klaart de bouw van 74 vakantiewo ningen aan de Wijde Aa illegaal. 22 Een Inval op het woonwagen kamp Trekvaartplein met tweehon-' derd agenten. Er volgen negen ar restaties. 23 Drie kramen vliegen in brand op Leidse markt nadat een kippen- kar ontploft. 26 Dirk Kuyt zit voor het eerst bij de selectie van Oranje. 29 De lintjesregen daalt weer neer. Ook Warmonder Maarten 't Hart accepteert zijn onderschei- ding. |s m 30 Koninginnedag dreigt in het water te vallen als het 's morgens begint te stortregenen. Als in de loop van de dag weer een waterig zonnetje doorbreekt, wordt het toch nog een feest. Brand bij hockeyvereniging Forescate. Foto: Hielco Kuipers ALGEMEEN 10 Een dag na de val van Bag dad keert de rust enigszins terug in de Iraakse hoollbtad. Ameri kaanse troepen proberen de laatste verzetshaarden op te rui men. Intussen blijft onduidelijk heid bestaan over het lot van president Saddam Hussein. 12 Hij is het 'enfant terrible' van het Belgische koningshuis maar onder de Belgische bevol king razend populair. Prins Lau rent (39), rebel met een kroon, trouwt met de 29-jarige landme ter Claire Coombs. 15 De rechtbank in Amster dam veroordeelt Volkert van der G. tot achttien jaar cel voor de moord op Pim Fortuyn op 6 mei 2002. Volgens de rechtbank is overtuigend bewezen dat de man Fortuyn met voorbedachten rade, 'na rustig overleg en kalm beraad', heeft vermoord. Tegen de verdachte was levenslang ge- eist. De rechtbank vindt dit ech ter een te zware straf voor een enkelvoudige moord.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3