ECONOMIE 'We hebben dit jaar een hoop ellende gehad' Nieuwe hypotheek haalt alles uit 'golden years' Dankbare bacteriën vreten het rioolwater schoon Albert Heijn-baas Dick Boer blikt strijdlustig terug op zwaarste periode ooit Samenzweringen hoc 158 zaterdag 27 december 20 door Achille Prick Zaandam - Als kind vond hij het heerlijk op zaterdag te helpen in de buurtwinkel van pa en ma in het Zeeuwse Axel. Op eigen initi atief zette hij boter of andere ar tikelen voor de deur, met een groot prijsbord om ze onder de aandacht te brengen. Hij maakte er een sport van zoveel mogelijk dozen margarine te verkopen- .Het 'supermarktje spelen' is uit gegroeid van hobby naar keihar de professie. Na een hele carrière in de branche, staat Dick Boer (46) nu al bijna driejaar als di rectievoorzitter aan het roer van Nederlands grootste super marktketen, Albert Heijn. Hij heeft het zwaarste jaar uit zijn carrière achter de rug. In het diepste geheim werd een grootschalige aanval op de con currentie voorbereid, toen moederconcern Ahold de sfeer goed verziekte met een boek houdschandaal en communi catieblunders over topsalaris sen. Tegelijkertijd moest Boer 440 mensen ontslaan en dreig de er voor het eerst in de ge schiedenis van Albert Heijn een kopersboycot. Voor hij praat over de duize lingwekkende achtbaan waarin Appie dit jaar terechtkwam, wil hij eerst laten zien waar we het over hebben. Uitgelaten en op gewekt stapt Boer het filiaal aan de Vrieschgroenstraat in Zaan dam binnen. Hij vliegt van schap naar schap. „Hier, verse ananas. Normaal gesproken laat de Nederlander zo'n verse vrucht liggen, is te ingewikkeld. Dus hebben we zelf een ananasschiller ontwikkeld, hij ligt ernaast. Dan wordt het leuk voor de klant. We hebben een prachtige kaas uit Zwitserland liggen. Die is het lekkerst als je er in de rondte dunne schijfjes afsnijdt. Hebben we zelf een apparaat voor gemaakt." Boer weet ook dat de Nederlan der van huis uit niet zo'n gour mand is als de Belg of de Frans man. Niet voor niets is het aan bod van een willekeurige super markt bij onze zuiderburen veel uitgebreider dan de best gesor teerde supermarkt in Neder land. „Maar we zijn hard bezig. Hier, oesters...die verkocht ik vijfjaar geleden nog niet, hoor. Wij waren ook de eerste super markt met mosselen, nu niet meer weg te denken." Maar Albert Heijn was de laat ste tijd het zicht op de werke lijkheid verloren. „In ons blad Allerhande zijn we een beetje doorgeslagen. We waren soms bezig op het niveau van een chef-kok, te exclusief. Dan ha ken veel mensen alsnog af. De opdracht aan Allerhande is nu: „Houd het toegankelijk voor ie dereen. Keer terug naar onze klanten." Tijdens zijn rondgang lijkt hij het thema prijzenoorlog zorg vuldig te mijden. Maar de stel ling dat Albert Heijn niet alleen prijzen verlaagt, maar ook pro ducten in prijs omhoog gooit, kan hij niet negeren. Boer fel: .Absoluut niet. Zeg maar wel ke? Alleen verse groenten en fruit, die gaan weieens omhoog, maar dat heeft te maken met het aanbod, dat varieert. De prijs dus ook. Deze slag is geen geintje, wé menen het serieus. En het mooie is: de consument bepaalt de prijs. Als die niet te vreden is, loopt hij weg. Toch leeft bij veel consumenten het gevoel dat ze bedonderd zijn. Waarom kan er nu plotse ling tot 35 procent van de prijs af? Om uitleg gevraagd, kijkt Boer een tijdje naar de grond alvorens de stilte te doorbre ken: „Ik weet wel wat ik moet zeggen, maar zoek de juiste woorden. Eind jaren negentig was prijs geen thema voor de consument. En wij zijn daarin meegegaan. Dat kan niet meer. Prijsalertheid is een voorwaarde tot succes. Ik hoor trouwens nooit iemand vragen: hoe kan het dat de KLM een ticket dat destijds 500 euro kostte nu voor 200 verkoopt? Onmiskenbaar eisen de lagere prijzen hun tol. Neem de 440 ontslagen, het bedrijf was te vet geworden. De hogere marges op de producten van voor de prijzenoorlog gingen op aan sa larissen van functies die mis Albert Heijn-topman Dick Boer: „In ons blad Allerhande zijn we een beetje doorgeslagen." Foto: CPD/Roland de Bruin schien wel nuttig waren, maar niet noodzakelijk. „Wij gaven geld uit aan allerlei leuke pro jecten en experimenten. Dat kostte tientallen miljoenen." De ontslagronde was voor Boer het moeilijkste en ook ongeluk kigste moment van het afgelo pen jaar. Tegelijkertijd werd be kend dat topman Anders Mo berg van moederbedrijf Ahold een voor Nederlandse begrip pen exorbitant salaris zou tou cheren. Dochter Albert Heijn mocht de klappen opvangen, voor het eerst in de geschiede nis dreigde een kopersboycot. Als aangeslagen wüd verscheen Boer in de media. Op dat moment ging er bij hem een knop om. „Ik dacht: tot hier en niet verder. Wij waren in het eerste halfjaar verdorie 1,2 procent marktaandeel kwijt geraakt, dat gaat om honderden miljoenen euro's. De ellende van Ahöld konden wij er. echt niet bij hebben. Het waren emotionele momenten. Dat moesten we verwerken en we moesten leren er mee om te gaan. Pittig, maar het heeft ons alleen maar sterker gemaakt. Plots waren wij in één klap klaar voor het grote gevecht om verloren terrein terug te win nen." Boer lacht om de vraag of hij zelf aan Anders Moberg, uitein delijk zijn hoogste baas, heeft gevraagd om een deel van het gewraakte salarispakket in te le veren. Boer geeft geen direct antwoord, maar zijn lichaams taal spreekt boekdelen. Hij heeft Anders Moberg gebeld en hem duidelijk laten weten dat Albert Heijn zwaar in de pro blemen zit. „Het is zijn verant woordelijkheid daar wat over te zeggen, maar ik heb hem wel uitgelegd wat de gevoeligheden zijn in Nederland. En het was nodig dat er iets gebeurde." Uit die dagen stamt het beeld van Boer als een wat stugge, af standelijke Zeeuw die niets moet hebben van publiciteit. Daar is nu niets meer van te merken. Hij is opgewekt. „We zitten op koers, de slag gaat heel goed. Onze nieuwe recla mecampagne 'het grote voor deel van Albert Heijn' werkt. De consument krijgt door dat het niet alleen over prijs gaat. Hij loopt weer naar een sc „De concurrentie heeft ee naasappelsapje staan, mo hier eens kijken. Vers sap appel, komkommer en petl lie. Of ananas en mango. El les vers. Veel concurrenten gen geen waarde toe, ze ze een assortimentje van lOOu gangbare producten in heti schap, waarvan je ook nog kunt afvragen hoe het met kwaliteit zit. Dat staat heell van ons af." Pq Een paar keer deze middasV bruikt Boer de namen van(_ currenten: Jumbo, Aldi of rus (Super de Boer, Edah Konmar). Hij zet ze af tegel Appie om te laten zien wa< hij de baas is van de beste Het valt op, want het noei van je directe concurrentei tot voor kort 'not done' in supermarktbranche. Het t< de verharding in de onderl concurrentie., Ach, ik weel niet", zegt Boer. „Ik doe g< woon mijn best om mijn ren klanten terug te krijgei Maar toch, sommige ketei len gemene tikken uit. Juj bijvoorbeeld. De keten opi dit najaar een eerste filiaal PI Den Haag, vlakbij een AlbeT^ Heijn. Jumbo riep consumf ten met AH-kortingsbonnt die bonnen bij hen in te lei ren. Dan kregen ze niet alléjP dezelfde aanbiedingen, ma daar bovenop ook nog eenl*~ tien procent korting. Boer er weinig mee. „Misschien is het niet onz< wij doen het op onze mani ."Het is niet het favoriete derdeel van zijn job, de pi oorlog. Toch lijkt hij er in groeien. „Ja hoor, ik ben o| een generaal die zijn men: naar het front stuurt. We hl ben een reputatie van 116 L te verdedigen. Elke dag is (T team bezig met de prijzen, in het wekelijkse directieow g zijn de prijzen inmiddels el! vast agendapunt. We anaR ren alles, we missen geen eL le beweging van de concurR Die spirit begint weer in hr le bedrijf terug te komen. V hebben een hoop ellende I had en vechten in 2004 vor trouwen door." ECONOMIE WIJZER lichtenvoorde/gpd - „Als hij straks eenmaal draait, dan bruist-ie flink." Sjoerd Vellinga kijkt vanonder de rand van zijn veiligheidshelm naar de top van de 24 meter hoge stalen toren. Daarin doen straks miljarden bacterieën hun vergistende werk. Ze zetten afvalstoffen uit de industrie om in biogas, waarmee weer energie kan wor den opgewekt. „Het soort bacterie dat je in el ke mesthoop kunt vinden. Wij zorgen ervoor dat ze dit soort processen, die in de natuur een paar weken duren, in een paar uur kunnen doen," zegt Jos Pèques. Die techniek bezorgde beiden de prestigieuze Dow Energieprijs, goed voor veel roem en 25.000 euro. De anaë robe (zonder zuurstof) zuive ringstechniek van Paques heeft een ware ommekeer teweeg ge bracht in de techniek van zui vering van industrieel afvalwa ter. De installatie in Lichten voorde verwerkt vanaf eind ja nuari het afvalwater van leer looierij Hulshof. De techniek is dermate innovatief dat de Eu- ropesie Unie 700.000 euro bij paste op de investering van vijf miljoen euro. „Bij de tot nu toe gebruikelijke verwerking houd je schoon wa- Sjoerd Vellinga en Jos Paques bij de hoge toren bij Lichtenvoorde. GPD/Theo Koek ter over en zwaar vervuild slib. En het kost veel energie en che micaliën. Wij doen dat funda menteel anders, wij lossen iets op," zegt Jos Paques. Dat bete kent dat afvalwater na reiniging opnieuw in het industriële pro ces kan worden gebruikt, dat bruikbare stoffen als metalen en zwavelverbindingen worden teruggewonnen en dat vergis ting energie oplevert. De meer dan 500 installaties die P&ques wereldwijd heeft gele verd, produceren zoveel biogas dat daar dagelijks voldoende stroom uit kan worden opge wekt voor een stad als Amster dam. „We noemen dat natuur lijke oplossingen," zegt Paques. De techniek is geleend van de natuur, maar aangepast voor industriële toepassing waarbij de universiteiten van Delft en Wageningen een grote rol heb ben gespeeld. Paques gebruikt die kennis voor het ontwerpen van de zuiveringsinstallaties. De anaerobe zuiveringstech niek is meer dan een eeuw oud, maar inmiddels zodanig ont wikkeld dat het proces aanzien lijk is versneld. Daardoor zijn de reactoren kleiner geworden, de investeringskosten lager en de terugverdientijd korter. De bacterie is een dankbare kostganger en niet kieskeurig in zijn consumptiepatroon, als er maar een beetje aandacht aan de verzorging van z'n 'voedsel' wordt geschonken. „Hij moet zich optimaal thuisvoelen. Sui kers, vetzuren, eiwitten, hij vreet het allemaal," zegt Sjoerd Vellinga. „Mits de temperatuur van het afvalwater maar con stant is." Enig nadeel, het stinkt als de hel. „Je moet je hand er niet insteken, want dan ruik je het een maand later nog." Maar omdat het proces in afgesloten tanks plaatsvindt, ruikt nie mand ierts. In Lichtenvoorde staat ook andere kost op het menu, zoals chroom en sulfa ten. Vandaar dat het een van de meest complexe zuiveringsin stallatie is die Paques ooit ont wierp. Zijn installaties staan bij bierbrouwerijen als Grolsch en Budweiser, zuivelproducenten als Danone en papierfabrikan ten als Kappa, van Japan tot Maleisië en van Brazilië tot Ca nada. Maar met name daar waar energie duur is, ruimte schaars en het milieubeleid streng. „Een conventionele installatie zou minder investering hebben gevergd, maar op termijn is de ze goedkoper," zegt directeur Herman Hulshof van de Ko ninklijke Hulshof s Leerlooierij uit Lichtenvoorde. „We zijn er van uitgegaan dat energie steeds duurder wordt en dat de stortlasten toenemen. Boven dien past het ook binnen ons denken over maatschappelijk verantwoord ondernemen." Paques uit het Friese Balk groeit en bloeit dankzij de interesse voor haar zuiveringsinstallaties. Het bedrijf, dat voor de helft ei gendom is van Nuon, telt ruim 200 werknemers en zet een klei ne 50 miljoen euro om per jaar. In China zijn al de eerste klo nen opgedoken. „Maar ze doen het niet," zegt Vellinga. „Na bouwen is niet zo moeilijk. Maar het gaat om de totaliteit van de installatie, de voorberei ding van de afvalstromen, het conditioneren van het afvalwa ter voordat het de reactor in gaat. Dat is van uitermate groot belang. Er komt een hoop fin- gerspitzengefiihl bij." Pensioentekort of niet, de derde levensfase kan mooier worden dan ooit gedacht. Extra geld achter de hand zonder risico. Wie zou daar nou niet voor willen tekenen? Het wordt vanaf januari 2004 mo gelijk. De 'golden years', de pensioenjaren na de 65ste verjaardag, kunnen nog meer glans krijgen. Het tweede huis in Frankrijk, de wereldreis, zeil boot of wat er ook maar aan dure pensioenverlan gens bestaan, ze behoren ineens tot de mogelijk heden. En u hoeft er uw woning niet voor te verko pen. Gewoon blijven zitten in het huis dat vaak al Jaren lang het decor is van dierbaar familieleven. Het kan binnenkort allemaal met de nieuw uitge dokterde 'Pensioen Optimaal Hypotheek'. Die biedt de mogelijkheid zonder risico de overwaar de van de eigen woning te benutten voor het ver krijgen van extra geld. Dat is dan afkomstig van een nieuwe, hogere hypotheek. Van die verhoog de hypotheek ontvangt de gepensioneerde gros- so modo de helft in handen. Met de andere helft wordt een lijfrente gekocht die meteen tot uitke ring overgaat en waarmee de hypotheekrente ge durende twintig jaar wordt be taald. Dat wordt gegarandeerd en dat is uniek. Het nieuwe financiële product is bestemd voor mensen van 65 Jaar en ouder. Voor jongeren zouden de kosten te hoog wor den. Er moet dan immers over een veel langere periode rente betalingen worden gegaran deerd. In de nieuwe hypotheek wordt de bestaande opgeno men. De hoogte ervan is de executiewaarde van het onder pand, die ligt rond 90 procent van de marktwaarde. Daaruit komt een geldbedrag vrij be schikbaar dat even groot is als de hoogte van de nieuwe hypo theek minus de oude hypo- theek. Ziehier de overwaarde. H Met rond de helft van dit laat ste bedrag wordt zoals gezegd de lijfrente aangeschaft waarmee gedurende twintig jaar de hypotheekrente kan worden be kostigd. De andere helft krijgt de betrokkene in EIGEN BEURS handen en is beschikbaar voor welke bestemming dan ook. Een voorbeeld. Stel de overwaarde van het eigen huis bedraagt 300.000 euro. Dan is de helft, 150.000 euro, bestemd voor de lijfrentepolis en de andere 150.000 euro staat de betrokke ne vrij ter beschikking. De lijfrentepolis wordt aange gaan op twee levens met een 100 procénts overgangsregeling. Dus bij het overlijden van een van de partners loopt de polis gewoon door. Voor de verhoog de, nieuwe hypotheek behoeft niet aan een inkomenstoets te worden voldaan - de rentebeta lingen zijn immers gegaran deerd - en een medische keu- ,nders ring is ook niet vereist. De lijf rentepolis wordt voor twintig jaar aangegaan. In de meeste gevallen zal dat de rest van het leven betreffen. Mocht die twintig jaar toch niet voldoende zijn, dan zorgt een opnamegarantie voor een 'restpo- lis' voor de resterende levenstijd. De hypotheekrente is vanzelfsprekend niet voor de belasting aftrekbaar. Het opgenomen bedrag is immers 'consumptief krediet', het wordt niet gebruikt voor de aanschaf van de woning. Het rentedeel voor het oorspronkelijke hypotheekbe drag blijft wel gewoon aftrekbaar. Aflossing van de nieuwe hypotheek gebeurt uit de opbrengst van het onroerend goed na het overlijden van de laatst overgebleven partner. De nalatenschap wordt daardoor natuurlijk negatief aangetast. Maar dat zal de meeste kinderen en/of kleinkin deren hopelijk een zorg zijn als zij hebben kun nen zien dat hun (groot) ouders er zelf nog van hebben kunnen genieten. Het nieuwe financiële product wordt in de markt gebracht door NAFD B.V. in het Zuid-Hollandse Leimuiden (www.nafd.nl). Het is bedacht door een van de twee directeuren, A. Schut. Hij kreeg geldschieter BLG (Bouwfonds Limburgse Ge meenten) en verzekeringsmaatschappij Levob zover met minder dan de gebruikelijke winsten genoegen te nemen waardoor het geheel moge lijk werd. De initiatiefnemers verwachten in 2004 voor 100 tot 150 miljoen éuro aan 'Pensioen Op timaal Hypotheken' te verkopen. In de donkere dagen voor kerst heeft de Amsterdamse hoofd commissaris Jelle Kuiper zijn hart gelucht. In een pagina groot vraaggesprek in NRC Handelsblad zei hij dat het hoog tijd is om voor een oncon ventionele aanpak van de cri minaliteit te kiezen. Eén van zijn opvallende uitspraken be treft de privacywetgeving. Juist achter de beschermende muur van de anonimiteit van het hei lige privacyrecht kunnen crimi nele samenzweringen woeke ren. Het laatste waarop misdaador ganisaties immers zitten te wachten is openbaarheid. Kwa lijke zaken laten zich het beste regelen achter gesloten deuren door geheimzinnige criminelen die in en voor de buitenwereld geen gezicht hebben. Wat niet weet dat niet deert. Jelle Kuiper pleit daarom voor openheid. Laat de buitenwacht maar we ten om wie het gaat. Misdadigers met een gezicht moeten immers met één hand op de rug hun illegale werk zien te verrichten. Als de bank, nota ris en makelaar weten hoe het strafblad van een potentiële klant eruit ziet, en als zij ook weten dat iedereen dat weet, wordt het organiseren van veel misdaad een stuk lastiger. Jelle Kuiper is door menige politicus en rechtsgeleerde aangevallen voor zijn onambtelijke onder mijning van het privacyrecht. Privacy is en blijft heilig, ook voor recidiverende criminelen,, dat is wel weer duidelijk gewor den. In dezelfde week deelde con- currentiewa,akhond NMa- een recordboete van ruim 100 mil joen euro uit aan 12 bouwbe drijven. Ook daar gaat het om samenzweringen. Deze bedrij ven hebben ten koste van de staat, en dus van de belasting betaler, allerlei publieke werken tegen veel te hoge prijzen uitge voerd. Voor de buitenwereld werd de schijn van eerlijke con currentie opgehouden. Achter de schermen vond echter koe handel plaats. Als alle betrokkenen daaraan meedoen, strijken alle partijen extra winsten op. Door die ver volgens buiten de boeken te houden, kraait er geen haan naar. Als het gaat zoals het hoort te gaan, wordt ook de sla pende NMa-waakhond niet wakker gemaakt. Deze casus is een klassiek voorbeeld van een kartel. In een kartel houde concurrenten elkaar de ha boven het hoofd. Markten den verdeeld en prijzen w( kunstmatig hoog gehoude Uiteraard heeft ook het bouwkartel vooral in de ru van de anonimiteit zijn ze rijkende werk kunnen doe Markt- en prijsafspraken 1: ken via de krant, pakt imrr niet goed uit. Alles moet b het zicht van de buitenwat blijven. In bouwondernen fj( gen werken blijkbaar men die de kunst van de anoni* samenzwering hebben we perfectioneren. In de crim en economische wereld ga het om hetzelfde mechani dat samenzwering van oli#if° voorziet - dat van asymmeP bi sche anonimiteit. De sam#rs zweerders moeten elkaar P1 goed kennen om elkaar nojerl ter in de gaten te kunnen Pg' den. Het eerste schept verl!est wen, en het tweede zorgt e?' h dat de stok van de straf altpb achter de deur staat. Binnffda kring van samenzweerder? oc anonimiteit juist uit den b|ats omdat daarmee de stabilitl van het kartel in gevaar koj|| Een onbekende nieuwkoni kan de zaak flink verstiereifO door buiten het blikveld va samenzweerders het kartefCKI omzeilen. In de bouwwereld kan zo'n ongewenste nieufda ling bijvoorbeeld aan het dnd derbieden slaan. Daar zittrfurc samenzwerende ondernerfns( gen niet op te wachten. 0(P n: het criminele circuit werk£ bi nieuwkomers een verstoriPt0 van het kartelevenwicht infeer hand. En wat het nog ergefet maakt: het duurt vaak evenna voordat de zittende sameifvo zweerders de vinger op dejb a plek kunnen leggen. Daardoor komt de gebruili|||j afstraffing van de verrader: der makkelijk tot stand. h4ü immers niet mee om iemaj straffen van wie je niet welMl het is. Asymmetrische anopid teit is daarom van groot b^baj bekendheid in eigen kringf1 ai worden gecombineerd mé31 anonimiteit naar buiten tepd. Jelle Kuiper heeft heel goef de grepen dat de privacywetg in het nadeel van de politi^or werkt. Misschien moet hij Fgc met de NMa gaan praten. Pgsi vaj Arjen van Witteloostuijn kdc hoogleraar economie jkte Rijksuniversiteit GroningenPn

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6