Volle tank in 2004 twee euro duurder BINNENLAND VERKOCHT! ■veld. Zondag open! Nederland zou ambassade VS liefst verhuizen Persoonlijke kerstrede koningin Trauma-abonnement populair Tijdloos mooie slaapkamer vantiMÏTCW ;olab zoekt ar gifvaten Pompstations verwachten drukke dagen Grappenmakers stelen Neeltje Jacoba Amsterdam dé moordstad van Nederland Circusdirecteur bij leven al een mythe IKEi arco leolux Gelderland bij Van Til 2op- tomobilist It schapen dood =M zaterdag 27 december 2003 Een 22-jarige automo- oiit Almere heeft in de van woensdag op don- acht schapen doodgere- ërmoedelijk hebben on- iden de hekken van de wei bezet, waardoor twintig ben los liepen over de dijk. jtomobilist zag dat te laat jn een botsing niet meer tomen. uwen blijven oorarrest - De staatsveiligheids- jank in de Turkse stad Iz- :ft donderdag besloten twee Nederlandse vrou- ie daar vastzitten op ver- van heroïnesmokkel, irarrest moeten blijven, iroces is opnieuw uitge- [De zaak wordt pas op 20 i weer in behandeling ien. De rechtbank wil we de Nederlandse vrouwen idere criminele antece- hebben, voordat een ling over schorsing of op- van hun voorlopige inis wordt genomen. ploffing bij litische slager >sch - Een islamitische fa in Den Bosch is in de van donderdag op vrijdag een explosie vernield. Ge- b zagen kort vóór en na de pie een zwarte auto langs- i. Eén van de getuigen zegt nand door het raam iets nnen gooide, waarna de lie plaatsvond. ststal Weert ekt record t - De kerststal in de St. nuskerk in Weert, de jte in Europa, heeft met fstdagen een nieuw record ken. De stal trok op eerste pede kerstdag bijna 30.000 jkers. Zij waren afkomstig eur ^derland, België en Duits els iïflldus het dekenaat Weert, ia zijfststal is tot en met 6 ja- Er staan opge- en Bfn levende dieren in. aorta veren tregeje Bilt etSti] vo<eneind - Bij een boerderij zijrpereneind (Noord-Bra- t een zijn woensdagmiddag ze- Eurojnderd kalveren in een nogfechtgekomen. De kalve- gewt kten door de vloer van den haag/gpd - Bij de benzine pompen wordt kort voor de jaar wisseling een flinke drukte ver wacht. Veel automobilisten zul len nog snel de tank willen volg- ooien voordat op i januari een accijnsverhoging van kracht wordt. Een volle tank benzine is in het nieuwe jaar ruim twee euro duurder. Dieselrijders merken iets min der van extra brandstofbelas ting, maar betalen nog altijd ruim anderhalve euro meer voor een volle tank. De overheid past de accijnsta rieven voor benzine en diesel elk jaar aan. De accijns op lood vrije benzine stijgt op 1 januari met 3,5 cent per liter. Voor die sel is dat 2,7 cent. In 2004 zal de bezitter van een benzineauto, die het nationale gemiddelde van 13.000 kilome ter per jaar rijdt, bij een gemid deld verbruik zo'n 35 euro meer aan accijns betalen. Voor een dieselauto (gemiddeld 30.000 kilometer per jaar) wordt dat circa 45 euro meer. De afdeling Branchebehartiging Tankstations van de Bovag vindt dat de overheid de auto matische indexering voor brandstof moet afschaffen. An dere landen kermen niet zo'n vorm van inflatiecorrectie. „Voor je het weet lopen de prijsverschillen met het buiten land weer hoog op. Daarvan zijn de pomphouders in de grensstreek de dupe", aldus Bovag-woordvoerder E. de Vries. De Bovag wil dat er uniforme Europese accijnzen komen. Dan is er sprake van eerlijke concurrentie, meent de organi satie. De Vries: „Een ander voordeel is dat dan voor een eventuele Europese kilometerheffing ook geen ingewikkelde systemen en tolkastjes in de auto nodig zijn." Een anti-terreureenheid van de politie doet onderzoek op het dak van de Amerikaanse ambassade, nadat een in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing voor een terroristische aanslag was gegeven. Foto: ANP/Jiri Bulier Bescherming tegen terreur in hartje Den Haag niet goed mogelijk den haag/anp - De Nederlandse regering wil dat de Amerikaanse ambassade wordt verhuisd. Dat zou beveiliging van de diplo matieke post, die tijdens de kerstdagen het toneel was van een zoekactie van een anti terreureenheid, aanzienlijk vereenvoudi gen. Nederland besloot vlak na de aanslagen van 11 september 2001 het gebouw beter te bewaken. Dat leidde aan het Lange Voor hout, midden in het Haagse centrum tot onder meer een afzetting en het (tijdelijk) plaatsen van een pantserwagen. Ook wer den er maatregelen genomen om verkeer uit de buurt te houden. Toch lukte het linkse activisten in maart tij dens een demonstratie ongestraft de am bassade te benaderen. Ze zetten simpelweg een van de hekken rond het pand opzij, zo dat ze het konden bekladden en er natte sponzen tegenaan konden gooien. De Amerikaanse regering protesteerde bij de Nederlandse regering over het gebrekkige optreden van de politie. Enkele weken daarvoor nog had de Neder landse regering de Amerikaanse ambassa deur Sobel gevraagd de vertegenwoordi ging te verplaatsen. „Als je de veiligheids maatregelen structureel van aard wilt ma ken, is de huidige locatie niet de meest handige", liet een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken weten. Verantwoordelijk voor de bescherming is de Haagse burgemeester Deetman. Ge meente en ambassade zijn al langer in ge sprek over alternatieve plekken. Volgens Deetman wordt 'het mooiste stukje van Den Haag verpest', als de gemeente alle veiligheidswensen van de VS tegemoet komt. De ambassade zegt niets over een mogelij ke verhuizing naar een andere locatie in Den Haag. „We werken samen met rele vante Nederlandse overheidsorganen om te komen tot passende veiligheidsmaatre gelen. We waarderen de inspanningen zo als die tot nog toe zijn gedaan zeer", aldus een woordvoerster. Een van de alternatieven is de kleine Alexanderkazerne, waar ook het Internatio naal Strafhof wordt gevestigd. enkhuizen - De Neeltje Jacoba, ooit eigendom van topcrimineel Klaas Bruinsma en slaapplaats van Mabel Wisse Smit, is gestolen uit de haven van Enkhuizen. Eigenaar H. Roosendaal ontdekte de diefstal gisterochtend en heeft aangifte ge daan bij de politie. In een anoniem telefoontje werd de diefstal gis termiddag opgeëist door een studentenvereni ging. De beller beloofde het schip op 2 januari te rug te brengen, aldus de eigenaar. Hij hield er al rekening mee dat het om een grap ging. De poli tie gaat uit van een publiciteitsstunt, omdat eige naar Roosendaal van tevoren op de hoogte zou zijn geweest van de ontvreemding. Eerder dit jaar raakte het schip landelijk bekend door de affaire rond Mabel Wisse Smit, de toe komstige vrouw van prins Johan Friso. De Neel tje Jacoba was ooit ongeveer anderhalf jaar ei gendom van topcrimineel wijlen Klaas Bruinsma. Mabel Wisse Smit gaf na eerdere ontkenningen toe enkele keren de nacht op Bruinsma's boot te hebben doorgebracht. Bijna 40 jaar was de voormalige reddingboot ge stationeerd bij het station IJmuiden van de toen malige Koninklijke Nederlandse Zuid-Hollandse Redding Brigade (KNZRM). erenJal- Ze kwamen in een neter diepe tank met lest terecht. De brandweer E de dieren uit de put. Vijf bezweken. ■idse oplichter eer vast JL - De 59-jarige Gouwe- Mie aan bijna twaalfhon- pensen nepvakanties zou n verkocht, wordt langer |houden. Dat heeft de r-commissaris in Den tvoensdag beslist. De lenaar zou in het hele land ®n hebben opgelicht voor il twee ton. Hij heeft be- |lat hij dat geld heeft uit en aan luxeartikelen en Jries. De man deed zich lis eigenaar van bussen en fen en praatte zijn slacht- leen kerstreis op een crui- jp aan. r gewonden explosie ad - In een flat in Lely- jul Kigaven zjjn jn je nacht van jdag op ddnderdag bij een mje ^j- mensen gewond n heett: drie brandweerlieden medewerker van een igbouwvereniging. Vol- in|e politie heeft een over hetjen bewoonster de explo- zwjoorzaa)-t. vei „IN ichtei aald ïen d^ den haag/gpd - Voor vrijwel al- les kan men zich tegenwoordig verzekeren. Toch bleek er nog een gat in de markt te zijn: trau ma's. Daar springen verzeke raars op in. Nu in de aanbie ding: een trauma-abonnement. Eén van de aanbieders is Trau ma Opvang Nederland (TON), een landelijk opererende orga nisatie die mensen zorgen uit handen neemt zodra zij met een schokkende gebeurtenis te maken krijgen. TON, gevestigd in Nijmegen, richt zich vooral op ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf. In de Arbowet is vastgelegd dat ondernemers in geval van ern stige incidenten opvang en na zorg voor hun werknemers ge regeld moeten hebben. TON kan hen daarbij helpen, stelt woordvoerder H. Buis. „Alleen al dit jaar zijn er in Nederland ruim 1100 overvallen geweest op juweliers, benzinestations en supermarkten", zegt hij. De dienst benadrukt dat men sen die een schok hebben ge kregen niet meteen van hun trauma af zijn, maar dat onder steuning wel het herstel bevor dert. „Hoe langer je wacht met behandeling, des te groter de kans dat de werknemer ziek thuis blijft zitten", aldus Buis. Trauma Opvang Nederland heeft 120 hulpverleners in dienst, die na melding binnen vier uur ter plaatse zijn om psy chische hulp te verlenen. Er is een alarmnummer dat 24 uur (advertentie) Een nieuwe bijstandswet. Wat betekent de Wet werk en bijstand voor u? SZWnl Dan weet u het snel per dag bereikbaar is. Ook be drijven die geen abonnement hebben kunnen na een ernstig incident bellen met TON: net als bij de Wegenwacht krijgen ze hulp, als ze maar wel meteen lid worden. Het bedrijf richt zich vooral op ondernemers en scholen, maar sluit gezinnen die zich voor trauma's willen verzekeren niet uit. De tarieven zijn onder meer afhankelijk van het risico dat men loopt. In Nederland zijn meer instan ties die zich met trauma-op vang bezighouden, zoals het niet-commerciële Slachtoffer hulp Nederland. Daarnaast is er het Instituut voor Psychotrau- ma in Zaltbommel, waar bedrij ven al terecht kunnen voor trauma-abonnementen. Dat er meer bedrijfjes op de 'traumamarkt' komen is niet erg, maar ze moeten zich nog wel bewijzen, zegt S. van de Lande van het Instituut voor Psychotrauma. „Soms plaats ik vraagtekens bij de expertise van de nieuwe bedrijven. Het is niet altijd goed om meteen met hulptroepen te komen. Het kan verstandiger zijn de situatie eerst even aan te zien." rotte rdam/g pd - Niet Rotter dam, maar Amsterdam is dit jaar de stad met de meeste ge vallen van moord en doodslag in ons land. In de voorgaande twee jaren behaalde Rotterdam de twijfelachtige titel 'moord stad'. Het aantal doden door geweld daalde in de regio Rotterdam- Rijnmond dit jaar van 43 naar 30. In de Amsterdamse regio vielen dit jaar 43 doden door geweld te betreuren, tegen 25 in 2002. Het Openbaar Ministerie in Rotterdam heeft niet direct een verklaring voor de sterjce daling van het aantal moorden. Moge lijk spelen instrumenten als ca^ meratoezicht en preventief fouilleren een rol, al worden die ook in Amsterdam toegepast. Daarnaast speelt toeval een rol, stelt persofficier B. den Hartigh. „Amsterdam heeft dit jaar veel liquidaties gehad, Rotterdam wat minder." den haag/gpd - Koningin Bea trix heeft zich in haar kerstrede dit jaar opvallend sterk gemaakt voor haar familie. Warme woor den wijdde zij aan haar pasge boren kleindochter Amalia, aan haar moeder prinses Juliana en aan Mabel Wisse Smit, de aan staande echtgenote van haar tweede zoon prins Friso. Na een jaar met enkele inkt zwarte pagina's voor de konink lijke familie, als gevolg van de affaires rondom het opstandige nichtje prinses Margarita en het verleden van Friso's verloofde Mabel, kon Beatrix haar kerst toespraak tóch met een glim lach beginnen. Ze.noemde de geboorte van kroonprinsesje Amalia 'een gelukkige wen ding'. „Een gevoel van ontroe ring vervult ons wanneer wij zien hoe een kwetsbaar kindje in liefde wordt opgenomen." Ook liet de koningin opnieuw duidelijk blijken dat ze achter haar zoon Johan Friso en diens verloofde Mabel blijft staan. Op de geboortedag vati prinses Amalia arriveerde Beatrix al sa men met Mabel bij het Haagse Bronovo-ziekenhuis en in haar kersttoespraak op eerste kerst dag zei ze: „Intens verheug ik mij ook op het huwelijk van Fri so en Mabel, die samen de toe komst tegemoet treden." Bijzondere aandacht schonk Beatrix aan haar moeder, prin ses Juliana. Ze droeg haar kerstrede op aan de 94-jarige prinses, 'voor wie de jaren zwaar zijn geworden'. Zoals vooraf al bekend was gemaakt koos Beatrix de 'Four Free- 1,5 Miljoen kijkers kersttoespraak De kersttoespraak van koningin Beatrix is donderdag door ruim 1,5 miljoen televisiekijkers gevolgd. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Kijkonderzoek (SKO). Het was dit jaar voor het eerst dat de toespraak op twee netten (Nederland 1 en 2) rechtstreeks werd uitgezonden. Vorig jaar keken bijna 1,4 miljoen mensen naar de rede. in 2001 ongeveer 940.000. doms' (vier vrijheden) die de Amerikaanse president Franklin D. Roosevelt in de Tweede We reldoorlog proclameerde, tot thema's van haar kersttoe spraak. Prinses Juliana kreeg ruim twintig jaar geleden de Prijs van de Vier Vrijheden, die staan voor vrijheid van meningsui ting, vrijheid van godsdienst, vrijzijn van angst en vrees en vrijwaring van nood en gebrek. „Die vrijheden zijn de morele pijlers van onze beschaving," aldus de koningin. Volgens haar heeft Juliana zich „in haar lange leven sterk verbonden gevoeld met deze idealen." De koningin sprak niet direct haar oordeel uit over de persi flages in de media, waarvan de koninklijke familie dit jaar een dankbaar onderwerp was. Wel waarschuwde ze voor verkeerd gebruik van de vrijheid van me ningsuiting. „Het is geen vrij brief om te kwetsen, noch schaamteloos oordelen te ver kondigen over mensen." De koningin sloot af met woor den van dichter-theoloog Huub Oosterhuis: „In een ieders le ven kunnen zin en ziel worden gevonden in medemenselijk heid. Dat is de bemoediging én de opdracht van kerstmis. Zoals een dichter zei: 'Blijf die grote woorden dromen, laat de hoop niet varen.'" (advertenties) (advertenties) IN MEMORIAM lder/gpd - Het offshore- Geolab uit Den Helder met nog twee Helderse Ven mogelijk maandag al pn zoektocht naar de con- b met gifvaten die motor de Andinet afgelopen Ig verloor. |t weekeinde voor kerst in boven de Waddenei- ti drie containers over- In die containers zitten iten met het gevaarlijke ipentoxide. De kustwacht issers gewaarschuwd om gebied hun netten niet bit te werpen. Gewoonlijk dit gebied druk bevist, b in Den Helder is gespe- lerd in werk voor de off- •industrie. Volgens Leo van Geolab kan het op- van de vaten - als alles t - al binnen een halve tn gebeurd. „Maar alles is elijk van de juistheid van feitie waarvan de kapitein at hij de vaten is verloren, andaan gaan we zoeken, an een halve dag duren, pok een paar dagen." Over Toni Boltini deden tal van - niet altijd bevestigde - verhalen de ronde. Over geld dat in de gloriejaren van het circus in de koel kast van zijn riante woon wagen werd bewaard. Over het formidabel geregisseer de toneelstuk toen hij op een middag zijn winterver blijf in Vught handje-con- tantje aan de gemeente ver kocht en de koffer met geld - om de mogelijk paraat staande Belastingdienst te misleiden - door de achter deur door een schoonzoon liet afvoeren, terwijl hij zelf met een lege tas de voor deur uit stapte. Dergelijke verhalen geven aan dat circusdirecteur To ni Boltini er al bij zijn leven in slaagde tot een mythe uit te groeien. Iedereen wist wel iets over hem te vertel len, maar niemand wist het zeker. Zo was Toni Boltini. Boe- renslim. Met een zwart-wit logica die zijn advo caat inspireerde om het circus op de weg te hou den. Maar hij was ook een innovatieve circus man. Boltini introduceerde hydraulische masten, waardoor hij nog beter in staat was om 'eendags- plaatsen' te bespelen. Hij verwierf er voor zijn bedrijf de bijnaam 'het vliegende circus' mee. "Boltini zette muzikale troe ven als Rob de Nijs en The Lords en Johnny Lion en The Jumping Jewels in zijn verhoogde piste. Zo wist hij de circusrampspoed van de jaren zestig te overleven. Maar in 1980 hield hij er halverwege een toemee plotseling mee op. Het was 'de overheid' die het hem onmogelijk maakte om ver der te gaan met het circus, zei hij. Toni Boltini werd op 22 fe bruari 1920 in Woensel ge boren. Antoni was de twee de zoon in dit kinderrijke huwelijk. De op latere leef tijd uiterlijk wat broos ogende Antonius Johan Ma- vv^v ria Akkerman, die als Toni Boltini zijn naam in de cir cusgeschiedenis van Neder land beeldhouwde, bleef ook in zijn laatste levensja ren doortastend en strijd vaardig. In 1999 - reeds ge plaagd door de ziekte van Parkinson - kocht Toni op een begraafplaats al een grafkelder. Hij poseerde tevreden voor de fo tograaf bij de met circusmotieven gebeeldhouw de tombe. Maarten de Jong Amsterdam, Delft, Duiven, Eindhoven, Groningen, Heerlen en Utrecht 1 'Alleen zondag 28 december van 10-17 uur Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9-18 uur. 0900-235 45 32 (0.10/min) www.IKEA.nl -30% van 5.90 voor 3.90' EMU blik. Set van twee. KOOP NÜ DE ALLERLAATSTE LOTEN Oudejaarsloterij Spectaculaire opruiming Boltini - 2003 gwrgettt Minottf auping vitra. Fritz Hansen8 Interliibke en vele andere topmerken, kleden, meubels, verlichting n interieur Nieuwe Rijn 24 Leiden 071 5134671 www.bentveldinterieur.nl Italiaanse allure, Duitse kwaliteit van slaapkamerspecialist Hülsta. Van Til brengt van dit topmerk één van de grootste presentaties in Nederlond! Model Ifl Vela valt op door zijn fraaie houtsoorten en tijdloze distinctie. Zoals ieder Hippprogramma biedt ook La Vela voldoende ruimte voor een persoonlijke invulling van uw smaak. Openingstijden: Ma-DI-Wo: 9 30-17 30 uur 1823CJ AJkmaar Oo-Vr 9.30-21.00 uur Tdoloon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur NoordarKade 1038 Bgen parfceerterram DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3