aniera01 Het exceptioneel drukke jaar van Peter Gabriel KUIMST CULTUUR Hits konden in 2003 met minder airplay toe Lekker zingen en bruisende sfeer Advertentie informatieladder )bscura erfïlmd nsburg Klassiek raadhuis itand-Up Comedy in Magnifiosi Bericht aan onze adverteerders www.hdcmedia.nl Leidsch d Dagblad IN MEMORIAM Omroepbaas met eigen regels sburg - Sopraan Klaartje Veldhoven en trompettist ren van den Oever, finalis- van het Christina Concours, en vanavond op in de hal het Rijnsburgse raadhuis, et kader van een nieuwe ie van Rijnsburg Klassiek, den Oever verzorgt het rprogramma. Daarna wordt Veldhoven begeleid door ieke Hopman (vleugel/ac- leon) en Rob van Dord t). De aanvang van het con- is 19.30 uur. Het is gratis ;ankelijk. ruswijk/anp - Frequent draaien van platen op radio en tv, de zogenoemde airplay, bleek in 2003 van minder in vloed op het ontstaan van hits dan in voorgaande jaren. Dat bleek deze week uit de samenstelling van de di verse muzikale eindej aarslij sten. De ontwikkeling wordt het duidelijkst uit de cijfers van de single 'Step right up' van Idols-winnaar Jamai. Dat plaatje is de bestverkochte single van 2003, zo leert de Mega Top 100 (best verkochte singles) van dit jaar. In de Airplay Top 100 is het schijfje pas op plaats 50 te vinden. Frans Bauer staat op de derde plaats van de lijst van singles met het num mer 'Heb je even voor mij'. Ook dat nummer werd door diverse radio- en tv-stations niet gedraaid. Het num mer werd veel gekocht, omdat het als beginmuziek dient van de reality-so ap over de volkszanger op RTL4. De tweede plaats van de lijst wordt trou wens bezet door The underdog pro ject met 'Summer Jam 2003'. De rest van de toptien ziet er als volgt uit: Blue/Elton John - Sorry seems to be the hardest word (4), Jim - Tell her (5), Chipz - Cowboy (6), Gareth Gates - Anyone of us (7), Veldhuis Kem per - Ik wou dat ik jou was (8), Chipz - Chipz in black (9) en Nena Kim Wilde - Anyplace, anywhere, anytime (10). Uit die toptien blijkt volgens hitdes- kundige J. van Slooten dat veel arties ten hoge ogen gooien, hoewel ze niet bij een groot publiek bekend zijn. De kinderpop van Chipz bijvoorbeeld is voornamelijk te beluisteren via tv-sta- tion FoxKids en nauwelijks via andere media. „Dit laat zien dat je als artiest ook een hit kan scoren zonder air play, maar dankzij andere kanalen. Als je weet dat je doelgroep kijkt naar een reality-soap of naar kinderpro gramma's, kun je je daarop richten." Muziekliefhebbers die via reguliere media niet of nauwelijks aan hun trekken komen, kiezen steeds meer voor het consumeren en uitwisselen van muziek via internet. Hun smaak wordt dus steeds minder meegenomen in de officiële lijsten. De single-lijst is dus steeds minder een afspiegeling van de smaak van Nederland. Voor de Album Top 100 geldt dat minder. Vfensen kopen eerder een cd-album.In de albumjaarlijst staat Robbie Williams met Escapology op de eerste plaats. Hij wordt gevolgd door Norah Jones (Come away with me), Frans Bauer ('n Ons Geluk), Di do (Life for rent) en K3 (Oya Lele). sse - 'Magnifiosi Kunst!?' presenteert op zondag 11 januari en avond lang stand-up comedians uit Nederland en het uitenland, onder de titel 'Duvel Comedy Night'De optre- ende cabaretiers en comedians zijn allemaal aangesloten ij 'The Comdy Adventure', één van de snelstgroeiende orga- isaties op het gebied van stand-up comedy en cabaret, die iternationaal optredens verzorgen. De avond in Magnifiosi an de Ruishomlaan 21 begint om 20.30 uur. Kaarten zijn in e voorverkoop verkrijgbaar bij Tony Music (Lisse), Music lley (Sassenheim). en bij MagnifiosiIn de voorverkoop kos- en kaarten 5 euro, aan de deur 7 euro. (advertentie) Voor informatie over adverteren kunt u contact opnemen met één van onderstaande verkoopgroepen. zgT Voor advertenties met betrekking tot Auto's: (075) 6813663 t a Onroerend Goed: (023) 515 0593 U Personeel:(075) 6813677 Wonen/ in-exterieur: (072) 519 6559 Business to Business: (072) 319 6590 Overige detailhandel: (071) 535 6300 Of kijk voor meer informatie op: Zijn drankgebruik was min stens zo legendarisch als zijn status 'Mister Veronica'. Een spiksplinternieuwe slee die hij in kennelijke staat tegen de ge vel van het Veronica-pand in Hilversum aan gort reed, een glimmende Maserati die zijn einde vond tegen een viaduct, met een halfjaar rij-ontzegging tot gevolg: wilde verhalen te over. De op eerste kerstdag aan een hartstilstand Overleden Rob Out 'verbouwde' piratenzender Ve ronica tot A-omroep die meer dan een miljoen leden telde. Hij bemoeide zich al lang niet meer met het bedrijf, maar gedurende ruim vijfentwin tig jaar gold hij als de belicha ming van het imago 'jong, snel en wild' dat zijn omroep had. 'De grond legger van Vero nica heeft als een echte com mando strijd ge leverd tegen de gevestigde orde van het Neder landse omroepbestel', aldus een reactie van Robs familie op diens overlijden. Rob Out had als omroepbaas zijn eigen regels. De besluiten werden als het even kon niet in de vergaderzaal genomen, maar bij het toilet, op de trap of tij dens een feest. Out, voormalig commando, had zichzelf ooit ten doel ge steld op zijn 35ste miljonair te zijn. zo schreef hij in zijn me moires. Dat is niet helemaal ge Rob 1939- lukt, maar door zijn brede scala aan activiteiten in omroepland wist hij dat doel een paar jaar later wel ruimschoots te berei ken. Na zijn gedwongen vertrek bij Veronica in 1992, bespoedigd door een voor hem vernieti gend rapport van het accoun tants- en bedrijfsadviesbureau KPMG, was hij nog acht jaar lang als adviseur aan de om roep verbonden. Hij kon zich verkneukelen om het feit dat hij nog steeds reve nuen ontving van zijn in een dronken bui op genomen hit 'Kom uit de bed stee mijn liefste' die hij als Egbert Douwe in au gustus 1968 naar een gouden pl»t zong. De op 4 maart 1939 in Amster dam-Oost gebo ren Rob Out, die als jongen de wens koesterde katholiek pries ter te worden. Out trad in 1965 als dj in dienst bij 2OO3 Veronica. Bin nen vier jaar was hij de populairste dj én programmaleider. In 1974 oogstte hij roem toen hij met snikken in zijn stem de laatste uitzending van zeezender Vero nica presenteerde. De laatste jaren sleet Rob Out met de oprichting van de plaat selijke politieke partij Laren 2000 in zijn woonplaats, waar hij met zijn vrouw een video theek had. Monique Brandt dat er altijd fans en critici zijn die zeggen dat ze daar alleen staat omdat ze 'de dochter van' is. En ze is niet te vergelijken met vocalisten als Kate Bush, Sinad O'Connor, Paula Cole of Youssou N'Dour met wie ik eer der werkte. Dat zijn wat je noemt 'krachtige stemmen'. Maar ik vind wel dat Melanie een mooie stem heeft. In Ame rika hebben we tijdens enkele concerten 'Come talk to me' ge zongen. Dat waren voor ons zeer speciale momenten." Evenals Sting staat Gabriel te boek als popster annex men senrechtenactivist. Het num mer 'Biko' (1980) was een eer betoon aan Steve Biko, die in 1977 aan hersenletsel overleed in de Pretoria-gevangenis en de geschiedenis inging als marte laar en symbool van het zwarte verzet tegen het toenmalige Zuid-Afrikaanse apartheidsre giem. 'Biko' was de eerste pop song over de gevolgen van apartheid en groeide uit tot een soort volkslied. En dus zong hij dal nummer opnieuw als een van de vele prominente gasten tijdens het door Nelson Mandela met diens gevangenisnummer ge steunde '46664- the World Aids Concert' dat op 29 november plaatsvond in Kaapstad. „Een zeer emotionele ervaring. Net als de twee dagen die ik daarna mocht doorbrengen bij Mande- la thuis. Veel met hem gespro ken, een zeer grote eer om zo iets te kunnen meemaken. Hij houdt er helemaal niet van om op een voetstuk te worden ge zet, maar het is natuurlijk met geen pen te beschrijven wat de ze man betekent voor de strijd voor mensenrechten. Achttien jaar heeft hij zijn leven in de waagschaal gesteld in de be ruchte gevangenis op Robben eiland. Achttien jaar! Wij muzi kanten doen het allemaal van uit een luxe positie." En dan kun je je nog afvragen in hoeverre die pogingen effect sorteren. „Tja, onrecht zal er al tijd blijven, je kunt de menselij ke aard niet veranderen. Het is een kwestie van je geluk volgen, je zegeningen tellen en blij zijn met elke kleine overwinning waar ook ter wereld." terdam/anp -Producent thijs van Heijningen werkt een verfilming van de lite- e klassieker Camera Obscu- )at heeft zijn woordvoerster endgemaakt. Het boek van >laas Beets stamt uit 1839. jeoogde regisseur is Rudolf den Berg, die eerder De nden van Gerard Reve en ken naar Eileen W. van Le le Winter verfilmde, ïarist Bob in 't Hout schrijft lit moment het scenario. Hij ook verantwoordelijk voor ilmadaptatie van het boek s de jongen van Theo Thijs- Van Heijningen deed eer- al de boekverfilmingen van de koele meren des doods ir Frederik van Eeden, 1982) iline Vere (naar Louis Cou- ïs, 1992). producent raamt de kosten Camera Obscura op meer vier miljoen euro. Voigens egsvrouw van Van Heijnin- hebben de tegenvallende >ekersaantallen van Kees de ;en, die tot nu toe slechts 00 kijkers trok, geen invloed de realisatie van Camera jcura. Hoofdrolspelers kan [woordvoerster nog niet te men. Camera Obscura van Beets, schreef onder het pseudo- n Hilbebrapd, bestaat uit reeks humoristische schet- uit het dagelijkse leven rin de auteur het Neder- Ise volkskarakter van de ne- iende eeuw probeert vast te en. Hij beschrijft vol humor zwakheden van gewone E ïsen. De titel verwijst naar voorloper van het huidige toestel. 1' )laas Beets (1814-1903) pu- I ;erde de Camera Obscura het einde van zijn studie- ilogie in Leiden. Zijn hoofd- pep was predikant. Van 1874 i 1884 was hij in Utrecht gleraar in de kerkgeschiede- Onder zijn eigen naam eef hij tientallen gedichten, :en en literaire beschouwin- door Ton de Lange Wiltshire - In het najaar van 2002 verscheen eindelijk het ijzersterke 'Up', zijn zevende so loalbum dat tien jaar op zich had laten wachten. Daarna was het alleen maar 'up', want Peter Ga briel (53) heeft een bijzonder jaar achter de rug. Zijn eerste tien al bums werden opnieuw gemaste- red en in maart uitgebracht op sacd (super audio cd). Daarna ging hij op wereldtournee met zijn dochter Melanie (27), lan ceerde de dubbele verzamel-cd 'Hit' en de dvd 'Growing up live', behoorde tot de popsterren die eind november in Zuid-Afrika meededen aan het World Aids Concert en genoot daarna de eer om twee dagen te mogen loge ren bij Nelson Mandela. Een exceptioneel druk jaar? „Dat lijkt misschien zo. Want ik ben de laatste die met z'n luie kont op het strand gaat liggen. Alleen: lang niet alles wat ik doe, krijgt veel aandacht in de media." Zo verscheen dit jaar de cd 'Long walk home' met de mu ziek die Gabriel vorig jaar maakte voor de film 'Rabbit proof fence' van Phillip Noyce. Zijn derde soundtrack, na 'Bir- dy' (1985, van de gelijknamige film van Alan Parker) en 'Pas sion' (1989, van de omstreden film 'The last temptation of Christ' van Martin Scorcese). Het proces om al zijn albums om te zetten naar de hypermo derne super audio-geluidsweer- gave - 'een geweldige vooruit gang, de luisteraar wordt nu als het ware in de muziek getrok ken, alsof hij daadwerkelijk bij de band in de studio zit' - bete kende dat Gabriel voor het eerst intensief in zijn verleden dook. „Nadat ik in 1975 uit Genesis was gestapt, had ik voor mijn eerste soloalbum vooral in mijn hoofd dat het niet moest klin ken als Genesis. Dat is welis waar gelukt, maar Bob Ezrin (beroemd Amerikaans rockpro- ducer, red.) was voor mij in '77 een dermate sterke persoonlijk heid, dat het achteraf niet hele maal is gegaan zoals ik het had gewild. 'Here comes the flood' bijvoorbeeld had ik bedoeld als ballad met louter zang en pia- Een optreden van Peter Gabriel betekent behalve muziek ook veel visueel spektakel. Foto: GPD/Armando Gallo no, maar uiteindelijk is met na me het refrein door rockgitaar- werk en strijkers veel te bom bastisch op de plaat gekomen." De eveneens titelloze opvolger kwam een jaar later al uit. „Ik werkte toen met Robert Fripp (producer, ook bekend als gita rist van King Crimson, tdl) en die is gewoon zo snel. Bij mij duurt het even langer om me te ontwikkelen, maar die tijd gun de ik mezelf kennelijk niet. Het is in feite het enige album waar ik nu nóg niet tevreden over kan zijn. De derde plaat (1980) is daarentegen erg interessant, omdat je daarop hoort dat de band (met getrouwen als gita rist David Rhodes en bassist Tony Levin (ook uit King Crim son, tdl) een eenheid begint te worden. Mede door Steve Lilly- white (producer, destijds be kend van jonge bands als U2 en XTC, red.) werd het toen pas écht iets. Vervolgens kwam de Fairlight waarmee je van alles kon samplen en in kon voeren in je keyboard. De fantastische geluidsmogelijkheden daarvan waren een ontdekking. Er ging een wereld voor mij open. De werkzaamheden voor de su- per-audioreleases leidden te vens tot de onlangs verschenen dubbel-cd 'Hit' die een fraai overzicht biedt van zijn carri ère. Het oordeel is even trots als bescheiden. „Ik heb altijd mijn grenzen verlegd, met melodie en groove als de twee vaste waarden." De eerste disc kreeg als titel 'Hit', de twaalf stukken op de tweede disc vallen onder de noemer 'Miss'. De conclusie 'mishits' ligt dan voor de hand. „Commercieel gezien waren het missers, ja, maar artistiek gezien zijn het voor mij twaalf hele belangrijke nummers." Zoals Gabriel tevens veel waar de toekent aan de spectaculaire show waarmee hij dit jaar op wereldtournee ging. Niet alleen vanwege de uitgekiende mix van technologie, kunst en mu ziek, maar ook omdat hij voor het eerst op het podium stond met zijn dochter Melanie. Voor haar componeerde hij in 1992 het nummer 'Come talk to me'. „Dat was na de scheiding van mijn toenmalige vrouw en na tuurlijk haar moeder. Melanie heeft het daar lang moeilijk mee gehad, ze wilde niet meer met me praten en dat was zeer pijnlijk. Zo'n vijf jaar terug zocht ze gelukkig weer contact met me. Ze was zelf begonnen met componeren, wilde het een en ander laten horen.. Het is erg dapper van haar om met mij op te treden, want je wordt na tuurlijk gelijk voor de leeuwen gegooid. Als zangeres die zelf standig nog geen naam ge maakt heeft, kun je verwachten muziek recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Songs 4 Fun' (De Feestdagen in het LAKtheater) door Jody Pijper, Marlayne, Ferry van Leeuwen, Lodewijk van Corp en De Memories Band. Gezien: 26/12 LAKtheater Leiden. Aldaar nog te zien: 27/12 t/m 30/12. Een hele avond je favoriete nummers zingen. Dat moet een feest zijn. 'Songs 4 Fun' is zo'n feest voor Jody Pijper, Marlay ne, Ferry van Leeuwen en Lo dewijk van Gorp. Het is duide lijk te zien dat ze er plezier in hebben en zith er lekker in thuisvoelen. Je zou niet zeggen dat deze groep alleen voor De Feestagen in het LAKtheater is samengesteld. Meteen in het openingsnummer vormen ze al een sterke eenheid. Later in het programma passen ze uitste kend bij elkaar als duo's en is het te merken dat ze precies weten hoe je als achtergrond zanger op de solist moet inspe len. Zangers die zo in hun element zijn op het podium hoeven niets bijzonders te doen om een sfeer op te roepen waar het publiek zich graag in mee laat nemen. Die ongedwongenheid hebben de vier vocalisten van deze avond. Ze kunnen gewoon zichzelf zijn en hun persoonlij ke kwaliteiten de ruimte geven. De gemakkelijkste sfeermaker is Ferry van Leeuwen. Met zijn lichte, open stem spreekt hij di rect aan en hij slaagt hij erin zich van verschillende kanten te laten horen. In 'Landslide' aan het begin van de avond heeft hij iets breekbaars en be- wogens, en later in 'Seperate Li ves' iets smartelijks, maar in Voor een gelegenheidsgroep vormen Lodewijk van Gorp, Jody Pijper, Marlayne en Ferry van Leeuwen (v.l.n.r.) een indrukwekkende eenheid. Foto: Henk Bouwman andere nummers, zoals de Ro bert Palmer Medley en '29 Ways' zingt hij energiek en aan stekelijk. Lodewijk van Gorp heeft een introverter karakter, wat vooral mooi uitgebuit wordt in het duet 'Don't give up', dat hij samen met Marlay ne zingt. Het gekwelde, worste lende van dit nummer ligt hem goed en Marlayne kan er een prachtige, troostrijke helder heid tegenover stellen. Van Gorps stem doet vaak denken aan Stevie Wonder. Diens ge drevenheid evenaart hij in 'I be lieve'. Maar het sterkst is hij in 'This is it', waarin hij, ondanks zijn introverte stijl, naar een soort kookpunt toewerkt, of al thans een woelige warmte weet te bereiken, die vervolgens schitterend wordt overgeno men door percussioniste San dra Sahupala. Jody Pijper wordt door Marlay ne geïntroduceerd als dé bac king vocaliste van Nederland. Pijper straalt inderdaad een groot vakvrouwschap uit. Een nummer als 'When we dance' geeft, ze een grote intensiteit, waar soms iets rauws doorheen kan scheuren. En in 'Will you still love me' geeft ze met een intiem en doorleefd stemgeluid een mooie vertolking van het verlangen iemands nabijheid te voelen. In 'Que sera' vult de prachtig jankende gitaar van Rob Winter de blues-sfeer hart verscheurend aan. Marlayne charmeert met haar open, vlotte presentatie. Ze maakt grappen met toetsenist Eric van de Bovenkamp, die af en toe naar voren komt, niet al leen met grappige stemkunst- jes, maar ook met knap virtu oos toetsenwerk. Als Marlayne met violiste Sarah Carter 'Run away' van The Cores uitvoert, wordt dat een prachtig warm nummer, waarbij ze in haar stem de gloed legt die zo ken merkend is voor de Ierse ma nier van vioolspelen. Het aan- stekelijkst is ze in 'Loving you': warm, uit het hart en speels. Ze geniet ervan dit nummer met het publiek te zingen en ze kan indnikwekkend hoog komen met haar stem! De avond heeft een mooie op bouw. Voor de pauze is er veel sfeer en wordt uitbundigheid afgewisseld met intieme liedjes. Na de pauze zijn beide ingredi ënten er ook, maar komt er stèeds meer een feestelijk ritme in. De sfeer wordt puur brui send en het publiek laat niet na daar iets aan toe te voegen door te klappen, Marlayne af te wisselen met een refrein en tijdens de toegift tus sen de stoelen te staan swin gen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23