_De magere jaren 'an Dave Versteeg Colombianen over de ijsvloer SI he 'Het Nederlandse shorttrack is achteruit gegaan' Siebe Breed komt net tekort Coach Bart Schouten gaat de schaatswereld nog verrassen tgn SPORT zaterdag 27 december 2003 vouj üceli) i ma r Anton Diedrich Ive Versteeg was jarenlang het boegbeeld van het ederlandse shorttrack. De Lissenaar hield zelfs in 95 het wereldrecord op de 500 meter. Maar de atste jaren gaat het niet goed met de 27-jarige iorttracker. Hij miste de Olympische Spelen van lit Lake City in 2002 en heeft twee seizoenen in de a rge achter de rug. In januari is Versteeg wel weer esent bij het Europees kampioenschap in Zoeter- eer. „Ik wil mijn shorttrackcarrière goed afsluiten. rend!kan beter dan dat ik nu rijd. Als ik nu stop, heb ik ien voldoening." 3 'Vee magere jaren zijn achter de rug. Versteeg is lor zijn gevoel weer in een stijgende lijn bezig. Set gaat wel weer redelijk." Vorig jaar kampte de psenaar met een hernia en schaatste hij onder lortdurende behandeling. Het seizoen ervoor, !t mislukte olympische jaar, schrijft Versteeg vol- JU' tlig op het conto van toenmalig bondscoach Yves en- adeau. De Canadees moest het Nederlandse met orttrack terugbrengen bij de top van de wereld, aar Versteeg had bij zijn aanpak geen baat. „Het prkte eerder averechts. Hij het me heel veel duur- jiningen doen, terwijl ik juist een sprinter ben. Ik akte mijn explosiviteit kwijt en ik kon mijn te- instanders op de 500 meter niet eens meer bij- imte'uden, laat staan er voorbijgaan." Nu Nadeau eizg is en zijn rugblessure onder controle wordt ujjhouden, is Versteeg op een andere manier gaan Ul tinen. „Jac Orie heeft speciaal voor mij een raagBchttrainingprogramma opgesteld, om de explo- 7aesJiteit weer teru8te krijgen. Dat is aardig gelukt." lor het organiseren van de trainingen zijn de Ne- Irlandse topshorttrackers aangewezen op de ge esten en op hun eigen initiatief. De kernploeg is igeheven. Stompwijker Cees Juffermans, de bes shorttracker van Nederland, heeft de wijk geno- en naar Frankrijk. Versteeg traint mee met het west Overijssel, waar zijn vriendin Ellen Wiegers jont en schaatst. En neemt ook zelf het initiatief. i heb dit jaar een trainingskamp georganiseerd Calgary. We zouden drie weken trainen, maar 1 drie dagen ging ik weer door mijn rug en heb ik rmfljderhalve week plat gelegen." Een kleine maand 7f«r<er was er een toernooi in Bormio, Italië. Versteeg J! id na het oplaaien van zijn rugblessure nog maar J/en keer getraind, maar besloot toch mee te Hen. „Ondanks mijn trainingsachterstand kon ik ee. Ik werd achtste op de 1500 en zesde op de 00 meter, terwijl alle Europese toppers aanwezig en. Dat verbaasde me zelf, toch een teken dat ik weer in vorm begin te komen." Met het gewest is hij op trainingskamp geweest in Dresden, waar een toernooi aan vast zat. Daar won de Lissenaar voor het eerst in jaren weer een inter nationale wedstrijd. „De 500 meter. Ik mocht weer eens aan de binnenkant starten en dat was lang niet gebeurd. Maar ik merkte wel dat ik wedstrijd inzicht miste. Het moment uitzoeken om te passe ren, net even iets achter blijven om een versnelling goed te plaatsen. Nu reed ik weer eens er midden tussenin. In het jaar van Nadeau kon ik de anderen op de 500 meter niet eens bijhouden, het jaar erop probeerde ik op kop te starten en hoopte ik maar dat er niet al te veel mensen voorbij zouden ko men. Dit was weer eens een echte wedstrijd, en dat was genieten." De keuze voor Overijssel is niet alleen ingegeven door het feit dat zijn vriendin - die na drie jaar weer met shorttrackschaatsen is begonnen - er woont. „In Zuid-Holland zit het nog niet echt goed in elkaar. Trainer Wim den Eisen stelt wel de sche ma's op, maar is er zelf bij de trainingen nooit bij. En als ze wedstrijden hebben, moeten ze zelf een financiële bijdrage leveren. Daar heb ik geen zin in, het kost toch alleen maar geld. Meer dan het oplevert. De sponsors in het schaatsen liggen niet meer voor het oprapen, zelfs op de langebaan niet." Met zijn eigen traject heeft Versteeg zich afgelopen week geplaatst voor het Europees kampioenschap, dat van 16 tot 18 januari in Zoetermeer wordt ge houden. Op een trainingskamp in Oberstdorf be reidt de Nederlandse équipe zich twee weken lang voor. Versteeg heeft erg weinig hoop op Neder landse successen. „Gezien de omstandigheden en de kwaliteit van het ijs moeten ze op het EK van de Nederlandse schaatsers niet veel verwachten." De ijsvloer op de thuisbaan in Zoetermeer is volgens de Lissenaar abominabel. „Er ligt ijzervijlsel op het ijs. Na een paar ronden zijn je schaatsen bot. Als ze de baan een keer gedweild hebben, komt er een hele emmer ijzer af. Dat is een probleem van de ijshal, maar wij zitten ermee. Zelfs als ze bij het EK het probleem hebben verholpen, hebben wij er schade door geleden. Wil je daar goed presteren, dan had je de afgelopen maanden al goed moeten kunnen trainen. Dat kon niet." Shorttrack is vol gens hem een vertrouwenssport. „Je moet één zijn met het ijs en met je schaatsen, je moet de bocht voor honderd procent in kunnen gaan. Op die baan is het vertrouwen er niet, je gaat er voor ne gentig procent in, je gaat je techniek veranderen. Dat is de nekslag voor een goede race. De KNSB had al veel eerder moeten ingrijpen. De bond be taalt voor goed ijs, dat ligt er niet, dus hadden de bestuurders een alternatief moeten zoeken." Dave Versteeg: Je moet één zijn met het ijs en met je schaatsen, je moet de bocht voor honderd procent in kunnen gaan." Foto: Dick Hogewoning Dat had misschien nog iets geholpen. Maar dan nog is de shorttracksport in Nederland een aflo pende zaak, constateert Versteeg met spijt in zijn stem. „Er zit weinig talent op het vinkentouw om het van de huidige generatie over te nemen. Ze mogen allang blij zijn met zo'n gek als ik, die op zijn zevenentwintigste nog rijdt. Het is gewoon niet meer op te brengen, als je verstandig bent. Een paar jaar geleden zat er nog een groep vlak achter de Nederlandse top. Al die jongens zijn er mee gestopt. We waren toen op een behoorlijk hoog niveau bezig. Met bondscoach Wilf O'Reilly gingen we op trainingskamp en je zag elke dag ie dereen vooruit gaan, een paar tienden per rondje sneller. Na de Olympische Spelen van Nagano is er voor breedtesport gekozen en is de kernploeg ver waterd. -Zo erg dat die vorig seizoen zelfs is opge heven. Dat is een verkeerde keuze geweest. We hadden ervoor moeten zorgen dat de Nederlandse top aansluiting houdt bij de wereldtop. Als je breedtesport wilt creëren, dan moet je prestaties leveren. Dan krijg je aandacht." Het wordt, zegt hij, heel moeilijk om weer op dat hoge niveau terug te komen. „Er zijn niet veel shorttrackers in Nederland en je moet het doen met de schaatsers die er zijn. Maar die trainen veel minder vaak, dus zal het niveau alleen maar da len." Net nu Versteeg zelf het gevoel heeft dat hij weer beter aan het worden is. „Na het mislukte jaar onder Nadeau en in het seizoen van mijn rug blessure, plaatste ik me vorig jaar toch nog voor het EK. dat is ook een teken dat het niveau niet hoog is." In dat rampjaar 2002 zat Versteeg even met zijn handen in het haar. „Ik heb wel zitten na denken of ik door wilde gaan. Waar deed ik het al lemaal nog voor? Maar het leuke van die sport heeft dan toch de overhand. En ik wilde het nog een keer laten zien, vooral voor mezelf." De rugklachten, een typische schaatskwaal, heeft hij nu onder controle. „Shorttrackers zitten nog meer in die verwrongen houding dan langebaan schaatsen en de druk die je in de bochten op je ruggengraat legt, is enorm hoog. Maar juist de bochten zijn het leuke van shorttracken. De snel heid die je dan hebt, dat is de kick." En dus kan Versteeg weer plannen maken om beter te worden, in plaats van de achteruitgang tegengaan. „Ik wil om te beginnen mijn eigen oude niveau halen, de tijden van 1998. Dat is niet meer wereldtop, die jongens zijn inmiddels alweer een seconde ver der." Met als uiteindelijke doel de Olympische Spelen van 2006, in Turijn. „Die kan ik halen. On danks de ellende van de laatste seizoenen." Want ook dit jaar, zegt Versteeg, mag alweer als verloren worden beschouwd. „Puur door het ijs in Zoeter meer. In oktober en november moet je al goed kunnen trainen om in januari te presteren. We zit ten eind december en het kan nog niet. Dat je na tien minuten trainen je schaatsen opnieuw moet slijpen, werkt niet echt motiverend. De wereld is doorgedraaid terwijl het Nederlandse shorttrack heeft stilgestaan. Sterker nog, dat is zelfs achteruit gegaan." - De jonge Swiftrenners Siebe Breed (foto) en Erik van Lakerveld hebben gisteren goed gepres- Ibij de kerstcross in Leiden. Op het parcours van Swift (De Bult) kwamen de Leidenaars als tweede lrde op het erepodium, achter winnaar Leon Brouwer uit Rotterdam. Vooral de solo van Siebe Breed lig koploper Brouwer was indrukwekkend. Maar toen hij dichter bij de leider kwam was het motor- Foto: Henk Bouwman door Peter van der Hulst salt lake city - Bart Schouten is bij het Nederlandse schaats- publiek relatief onbekend, maar als trainer van olympisch kampioen Derek Parra is zijn naam in Amerika definitief ge vestigd. Op de Utah Olympic Oval in Salt Lake City helpt de in Haarlem opgegroeide coach nieuwe talenten op weg naar de top. Het is geen geintje van Bart Schouten. De Nederlandse schaatscoach, die twintig schaatsers onder zijn hoede heeft, is bloedserieus. Schou ten verwacht dat een Colom biaan volgend jaar zijn debuut maakt in een wereldbeker wedstrijd. „Ik weet dat ze hard kunnen schaatsen", zegt de trainer. In het Zuid-Ameri kaanse land wordt inline ska ting op topniveau bedreven. „Ze zien dat Chad Hedrick ver komt en ze kennen allemaal Derek Parra, die ook veel in het rolschaatsen won." Waar Nederlanders opgroeien met een schaatstraditie, leidt Schouten in Salt Lake City een vreemdelingenlegioen. Zijn groep bestaat uit een ratjetoe van tien nationaliteiten, die vaak ook nog een verschillen de achtergrond hebben. Zo komt Julie Glass uit het inline skating en raakte de Mexicaan Erik Kraan als zoon van ge- emigreerde Nederlander met het schaatsvirus besmet toen hij via internet de Olympische Spelen van Nagano volgde. De Chinese Yang Yang beproeft als oud-wereldkampioene shorttrack eveneens haar ge luk op de langebaan. En nu dus de Colombianen. „Als rolschaatsers bezitten zij de motor om hard te gaan. Ze weten wat winnen is. Ze moe ten alleen meer kracht krijgen. De druk die schaatsers in de bochten op de bovenbenen krijgen, zijn zij niet gewend. Judy Glass heeft op het WK rolschaatsen vier keer goud, twee keer zilver en een keer brons gewonnen. De inline skaters zien aan haar dat ze door het schaatsen dieper kan zitten en sterker is geworden. De Colombianen proberen niet opnieuw het wiel uit te vinden, maar ze komen hier heen. Diego, ik weet geeneens zijn achternaam, is hier om kwartier te maken, volgend jaar komen er nog vier. Ik ver moed dat ze hebben gekeken wie er succesvol is in het om turnen van rolschaatsers naar schaatsers en dat ze daarom voor Salt Lake City kiezen. Ze komen kennis opdoen en ik begrijp dat ze van plan zijn om in Colombia een ijsbaan te bouwen." Niveauverschil Het enorme niveauverschil van zijn trainingsgroep - Kraan is de minst getalenteer de en sprintster Monique Gar- brecht heeft vele wereldtitels op haar naam staan - plaatst Schouten wel voor proble men. „Het groepsproces is daardoor moeilijk te sturen. Mijn collega Chris Shelley en ik hebben het vrij goed in de hand, maar soms gaat niet al les tot tevredenheid van de toppers. We moeten een li miet stellen. Met de Colombi anen erbij zitten we vol. Intus sen willen we proberen de kwaliteit van de schaatsers te verhogen." Zo benaderde Schouten Christian Breuer, maar de Duitser koos voor Calgary als basis. Voor Derek Pana, die onder de Nederlandse coach in Salt Lake City olympisch kampi oen op de 1500 meter werd, was het een reden om over te stappen naar de Amerikaanse kernploeg. „Derek wilde bete re schaatsers om zich heen. Ik heb ook gezegd dat het beter voor hem is. Hij probeert het nu een jaar in een andere om geving en als hij terug wil ko men kan dat. We gaan goed met elkaar om. Golfen gere geld, althans: hij golft en ik word door hem afgemaakt." Schouten leidt op de Utah Olympic Oval het topsport- programma, dat wordt betaald van de rente uit de opbreng sten van de Olympische Spe len. In een speciaal fonds zit 75 miljoen dollar, maar de Ne derlander rekent zich niet rijk. Over enkele jaren wordt 11 miljoen dollar afgeboekt om de olympische accommoda ties op peil te houden, waar door er minder geld beschik baar is voor zijn trainings groep. „De rente is onvol doende om alle kosten te dek ken. We hebben niet de moge lijkheden van een commercië le ploeg in Nederland. Er is geen fysiotherapeut." Op steun van de Amerikaanse schaatsbond rekent hij niet meer. „Ze wezen dat vorig jaar af. Wellicht zijn ze bang om de controle te verliezen." Verantwoordelijk De Amerikaanse oud-schaat ser Nick Thometz haalde Schouten in 1995 over om naar de Verenigde Staten te komen. En daar toont hij zijn kwaliteiten die hij als rijder niet had. „Op mijn veertiende wilde ik al schaatscoach wor den. Ik miste de mentaliteit om een succesvol schaatser te worden. Ik vond het leuker om achter de meiden aan te zitten en met slecht weer sloeg ik nogal eens een training over. Op mijn zeventiende werd ik op de IJsclub Haarlem gewaagd om training te ge ven. Voor mezelf was ik veel te gemakkelijk, maar als coach voel ik me verantwoordelijk voor anderen." Schouten combineerde zijn militaire diensttijd in Neder land al met het geven van trai ning aan de gewestelijke rij ders. „Ik sliep op een kamer met Mare Overmars. Hij gaf geregeld vrijkaartjes van Ajax aan de commandant, dus we hoefden niet zo vaak te ko men. Een gezellige tijd. Ik ging geregeld sloeproeien door de Amsterdamse grachten. Mare kreeg op dat moment training van Louis van Gaal. Hij vroeg aan mij: „Moeten de schaat sers nou ook u tegen jou zeg gen?" Hij was dat bij Van Gaal gewend. Tegen mij zeggen ze wel trainer, maar u hoeft van mij niet." De Haarlemmer vertrok na zijn diensttijd naar Amerika. „Ik begon op de ijsbaan van Minneapolis. Die gaat dicht Bart Schouten: „Ik miste de mentaliteit om een succesvol schaatser te worden." Foto: CPD als het te koud is. Toen ik op 18 januari 1996 aankwam was het 25 graden onder nul. Ik droeg vijf lagen kleding en nog had ik het steenkoud. Ik zat daar tweeënhalf jaar, tot ik ge vraagd werd om allround- coach te worden. Dat was geen onverdeeld succes, maar uiteindelijk won Derek op de Spelen wel goud en zilver. Daarna werd ik voor deze baan benaderd. Ik vond het leuker om in Salt Lake City een topsportprogramma op te zetten dan coach te worden in Noorwegen, Canada, Duits land of Nederland. Mijn vrouw en ik wonen hier pas anderhalf jaar en willen zeker tot 2006 blijven. We hebben hier een villa voor eenderde van de Nederlandse prijs. Ik ben gek van vliegvissen, wat hier heel goed kan en de sa menleving is hier veiliger. Ik hoef mijn motor niet op slot te zetten en kan rustig de garage deur open laten." Ervaren Hij bedankte dus voor de eer om in Nederland coach te worden, toen die kans kwam. Ook vond hij zich nog niet er varen genoeg. „In Nederland wordt constant op je vingers gekeken." Door de Spelen is Schouten inmiddels door de wol ge verfd. „In Salt Lake City moest goed worden gepresteerd en door 11 september kwam er nog eens extra druk op te staan. Journalisten en publiek eisten medailles. Amerikanen schaatsen ook echt voor hun vaderland. Derek Parra heeft een rotsvast vertrouwen in zichzelf. Ik wist dat, als ik hem bij de topvijf van de wereld bracht, hij tijdens de Olympi sche Spelen kon wiimen. Amerikanen zien nwftegen een topwedstrijd op. zoals an deren soms doen. Ze kijken ernaar uit." „Hier is van alles mogelijk. Er is nu een meisje van Hawaii. Ze kan voor geen meter schaatsen, maar ze weet nu al dat ze tijdens de Spelen van 2006 goud gaat winnen. Ze heeft haar baan opgezegd, heeft haar relatie beëindigd en gebruikt al haar geld om haar droom te verwezenlijken. Verspilde moeite als je Schou ten mag geloven. Maar over de potentie van de Colombia nen is hij heel wat optimisti scher. Hij is niet bang dat ze de risee van het schaatsen worden. In de Tour de France werden de Zuid-Amerikaanse wielrenners aanvankelijk ook uitgelachen, maar ze worden nu door iedereen serieus ge nomen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19