Vertraging bedreigt bewoners Cortslaan OPRUIMINGSKORTINGEN 'Er zijn nog altijd genoeg mensen met vermogen' Eigenwijze Shyam Khandekar vindt erkenning in de regio OPRUIMING Omwonenden uiten onvrede over verkeersmaatregelen Vronkenlaan TOT 50% BIJ STOUTENBEEK Stoutenbeek Ruud Sep ik Ruizen - Hij heeft als ste- ^)uwkundige al dertien jaar CQde supervisie over de ver laging van het stationsgebied onien Bosch. Hij ontwierp Vi- k Rijken, maar maakte ook Jen voor de historische bin- )nj eden van Franeker en Coe- is on. Zijn bureau maakte een orfy plan voor het enorme e v r-terrein op Schiphol-Oost oo Ivvi>n onlangs een prijsvraag Laade ontwikkeling van een re- sojegebied bij het Belgische en ;ren waar onder andere '°%eede Land van Ooit een eei nd moet krijgen. Sinds archi- n jin stedenbouwkundige Shy- n handekar vijftien jaar gele- J^jp een Alphense zolderka- ,eu/oor zichzelf begon, heeft halheel veel prestigieuze klus- diehder handen gehad. Ie eigen regio doen we tot je relatief weinig", vertelt in oorsprong Indiase ont- er in de vergaderzaal van iantoor dat sinds tien jaar lestigd in het voormalige lentehuis van Benthuizen. J dat komt? We zijn begon- het opdrachten in het zui- jan het land. En als je een- in een bepaalde regio ac- ent, dan zie je dat je uit dat jd vaker opdrachten krijgt. Zo gaat dat. Daar is niets nee. Al denk ik soms wel: •tel het hele land door en doe fetste jaren ook steeds meer s tJin België, terwijl er hier m Jij ook zo veel werk te doen zaam maar zeker begint a- h de regio door te dringen on-t in Benthuizen een voor- n jaand stedenbouwkundige jestigd. Zo werd Khande- e 8%or de projectontwikke- in kopman en Niersman ge- w<d om een plan te maken een nieuwbouwproject zwembad De Vliet in Lei- Hij diende in eerste in- 1_ Ie een keurig plannetje in bheel conform de op- Stë1 netjes aansloot bij de jande huisjes aan de Vliet. plan was al bijna helemaal de molen, toen we be- Zten dat er een betere ma deras om met dit gebied om |n." Khandekar wist ont- ilaars en gemeente ervan Jrtuigen dat ze zijn eerst* ;n |n de prullenbak moesten t." |n, en kwam met het pro- et i^oekerhaven op de prop- .jtiet daarin een woontoren vanegentien verdiepingen. Dortgelijks overkwam hem g. „khen, waar hij de opdracht najjeen plan te maken voor Irrein van chocoladefa- De Baronie. „De gemeen- net een nieuw bestem- isjeiplan afgerond dat erop twam dat de hele fabriek [orden gesloopt om plaats Iken voor nieuwe bedrijfs- awen. We hebben toen plannen ingediend: één fecies voldeed aan de op- Shyam Khandekar: „Ik rijd het hele land door, terwijl er hier vlakbij ook zo veel werk te doen is." Foto: Henk Bouwman dracht en één waarin de meest in het oog springende delen van De Baronie werden behou den en waarin bedrijven wer den gecombineerd met wonin gen. Dat laatste plan is het uit eindelijk geworden. En nu maak ik mee dat ik van de ge meentelijke monumentencom missie te horen krijg dat ik dat en dat onderdeel van het ge bouw ook moet behouden." Voor de gemeente Zoeterwoude heeft Khandekar inmiddels plannen gemaakt voor de Meerburgerpolder, maar pas nadat hij eerst een complete vi sie had neergelegd voor het he le gebied vanaf de kruising van de NI 1 en de A4 tot aan de Ou de Rijn. Bij dit project liep de steden bouwkundige aan tegen het probleem dat hij ziet als één van de grootste uitdagingen voor de ruimtelijke ordening. „Je hebt daar een gebied op de kruising van twee rijkswegen met straks bovendien een NS- station. Een perfect ontsloten locatie, zou je zeggen, ideaal voor de bouw van kantoren maar ook van woningen. Maar door allerlei wetten mag je er bijna niets doen." Voor Zoeterwoude kwam Khan dekar met een plan voor kanto- renblokken langs de A4 met daar achter appartementen- blokken en eengezinswonin gen. Het meest bijzondere van zijn plan is dat het grootste deel van de bebouwing nauw aan sluit op de A4, die tussen de kruising met de NI 1 en het te bouwen aquaduct onder de Oude Rijn zo n zeventien meter daalt.Als je bij je bebouwing daar geen rekening mee houdt, dan staan de gebouwen op een gegeven moment lager dan de snelweg en krijg je erg veel ge luidsoverlast. Door voor deze oplossing te kiezen ondervang je dat probleem, zorg je voor een mooi uitzicht en schep je de mogelijkheid onder het maaiveld maar toch boven het grondwater te parkeren. Enkele maanden geleden kreeg de stedenbouwkundige dan de eerste opdracht in zijn eigen gemeente Rijnwoude. De plaat selijke aannemer Groen en Bregman benaderde hem voor het maken van een plan voor het Oostvaartpark, voorlopig de meest oostelijke uitbreiding van Hazerswoude-Rijndijk. Een wijkje van zo'n 150 woningen - is dat eigenlijk nog wel een uit daging? „Ja. Dat is echt zo. Bij het Oostvaartpark is het de kunst om iets te maken dat bij de schaal van Hazerswoude past. Iedere opdracht brengt zo zijn eigen uitdagingen met zich mee. De grootte van een project is niet per se maatgevend." door Janneke Dijke leiderdorp - De bouw van de appartementen aan de Hoogma- deseweg in Leiderdorp loopt een halfjaar vertraging op. Twaalf bewoners van de sloopflat aan de B.G. Cortslaan dreigen hier door in de knel te komen. Als rijkswaterstaat vasthoudt aan de afspraak om de B.G. Cortslaan eind 2004 te slopen, kunnen de ze mensen niet terecht aan de Hoogmadeseweg, wat hen was beloofd. De Algemene Woningstichting Leiderdorp (AWL), eigenaar van de sloopflat en ontwikkelaar van de nieuwe appartementen, en de gemeente Leiderdorp ho pen dat rijkswaterstaat de be woners een half jaar respijt wil geven. Ze verwachten nog dit jaar duidelijkheid. De flat aan de B.G. Cortslaan is verworven door rijkswaterstaat omdat hij plaats moet maken voor de ver breding van rijksweg A4. De vertraging van de bouw van de dertig appartementen aan de Hoogmadeseweg is opmer kelijk, omdat de gemeente en de AWL het bouwplan steeds de hoogste prioriteit hebben gegeven. Het appartementen complex moest en zou klaar zijn als de flat aan de B.G. Cortslaan eind 2004 tegen dè vlakte gaat. Om die reden wil de gemeente de ingang van het nabijgelegen zwembad De Does snel naar de achterkant verplaatsen. De ingang wordt straks geblokkeerd door de ap partementen. Alle haast had slechts één doel: de huizen klaar te hebben zodra de B.G. Cortslaan plat moest. Het is een tweede tegenvaller voor de bewoners van de B.G. Cortslaan. Al jaren is bekend dat hun flat tegen de vlakte moet. Het oorspronkelijke plan, om vervangende huizen te bou wen op het weiland aan de Rui- gekade, ligt nog niet eens op de tekentafel. De geluidsoverlast van aangrenzende bedrijven is de hindernis. Datzelfde lot treft nu de appar tementen aan de Hoogmadese weg. Een deel van de apparte menten steekt boven het nabij gelegen zwembad uit, waardoor ze extra lawaai van de snelweg opvangen. Zodra de A4 verdiept is aangelegd is dat geen pro bleem meer, maar tot het in 2006 of 2007 zover is, is het er te lawaaiig, blijkt uit de nieuwste geluidsberekeningen. Het probleem is onlangs aan het licht gekomen, meldt AWL- directeur Verdoes. Als rijkswa terstaat voet bij stuk houdt en de flat eind 2004 leeg wil heb ben, dan heeft hij alvast twee oplossingen voor de bewoners van de B.G. Cortslaan in petto. Ze kunnen naar een bestaande woning van de AWL verhuizen, of ze kunnen tijdelijk voor zo'n bestaande woning kiezen om uiteindelijk toch naar de Hoog madeseweg te verhuizen. Het gaat nog maar om twaalf men sen, omdat de B.G. Cortslaan de afgelopen jaren langzaam is leeggestroomd. Veel mensen hebben al een ander huis ge vonden. Een aantal leegstaande appartementen wordt tijdelijk verhuurd aan jongeren. Volgens wethouder Molken- boer is de geluidsbelasting niet het grootste probleem. Hij denkt dat er genoeg isolatiemo gelijkheden zijn om de wonin gen toch bewoonbaar te ma ken. Wat volgens de wethouder echt de oorzaak is van de ver traging, is dat de woningen te duur zijn om voor allerlei subsi dies in aanmerking te komen. „Daar moet de AWL nog aan schaven." Verdoes begrijpt niets van deze kritiek. „Er zijn nog helemaal geen prijzen be kend. De aanbesteding moet nog plaatsvinden." door Janneke Dijke leiderdorp - Diverse omwo nenden van de Vronkenlaan en de Van Poelgeestlaan in Leider dorp zijn niet tevreden over de verkeersmaatregelen in de twee straten. Ze vinden dat automo bilisten er nog steeds veel te hard rijden. Wethouder Mac- Gillavry wil het project evalue- (advertentie) Leolux deSede Hülsta Rolf Benz Machalke Montis Auping Label Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de opruiming. Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Stoutenbeek in Beverwijk en Leiderdorp. Nu kopen, over 12 maanden betalen zonder rente. Woonboulevard Beverwijk. Parallelweg 10 Telefoon (0251) 22 90 33. Donderdag koopavond. Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1 Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond. Bezoek ons ook op internet www stoutenbeek nl ren, maar wil dat niet overhaast doen. De twee doorgaande wegen in Leiderdorp zijn de afgelopen drie maanden flink onder han den genomen. Zo is er een nieuwe, geluidsarme asfaltlaag aangebracht die veel lof oogst in de buurt. Ook zijn er vlak voor de bochten middengelei ders aangebracht zodat auto mobilisten de bocht niet meer kunnen afsnijden. Dit had voorheen nog wel eens een aanrijding tot gevolg. Fietsers hebben hier en daar een eigen, roodgekleurde rijbaan. De kritiek van de omwonenden richt zich niet op deze maatre gelen. Zij vinden dat met name de verkeersdrempels en de ze bra's niet goed uit de verf ko men. Twee bewoners hebben daarom, namens de werkgroep Vronkenlaan die betrokken is geweest bij de herinrichting van de straten, een brief geschreven aan de gemeenteraad. Volgens de bewoners rijden au to's en bussen nog steeds veel harder dan vijftig kilometer per uur. Dit komt vooral voor op het stuk van de Vronkenlaan tussen de Lijnbaan en de Leeu werikstraat. Volgens de bewo ners komt dit doordat er daar geen verkeersdrempel is, waar door auto's even flink kunnen optrekken. Bovendien vinden ze dat de verkeersdrempels te laag zijn, waardoor automobi listen er nauwelijks voor afrem men. Ook merken de omwo nenden dat veel automobilisten de zebra bij de Gansstraat over het hoofd zien. De werkgroep Vronkenlaan doet een aantal aanbevelingen in de brief aan de gemeente raad. De leden pleiten voor een extra verkeersdrempel ter hoog te van de Gansstraat, zoals zij altijd al hebben voorgesteld. Op de drempel willen ze graag een zebra met middengeleider. Hierdoor kunnen automobilis ten tussen de Lijnbaan en de Leeuwerikstraat niet meer on gegeneerd optrekken. De ge meente heeft dit voorstel des tijds niet overgeottneh omdat die vond dat dit ntel nodig was. Verder willen de bewoners stei lere drempels en bliksem schichten op het wegdek, zodat auto's meer afremmen en bete re markeringen bij de zebra's. De gemeenteraad laat het initi atief over aan wethouder Mac- Gillavry. Die was aanvankelijk van plan om de maatregelen na een jaar te evalueren, in het na jaar van 2004. Mochten er heel veel klachten binnenkomen, dan wil hij de zaak eventueel voor de zomer al onder de loep nemen. „Dat evalueren moet wel interactief gebeuren", meldt een woordvoerster van de gemeente. „Op dezelfde ma nier als we met het voorberei den van de plannen hebben ge daan." Dat betekent dat niet alleen de omwonenden, maar ook bus maatschappij Connexxion en verkeersdeskundigen hun zegje mogen doen. hm jjëggfr zaterdag 27 DECEMBER 2OO3 raar gewond GIO R3 overval ienaar - Een 40-jarige man eidschendam is afgelopen ïsdagochtend levensge- ijk gewond geraakt bij een ïlddadige overval op een rel aan de Langestraat in ;enaar. De man werkte in 1 inkel en werd overvallen dat de winkel voor publiek geopend. Hij is in kritieke and naar het LUMC in Lei- gebracht. De politie heeft :t een rechercheteam op de gezet. en buit bij zinepomp en aan den rijn - Een 'al op een benzinepomp 1S He Goudse Schouw in Al- ij jp aan den Rijn is afgelopen ieihsdagavond met een sisser gelopen. De overvaller richtte Tuurwapen op de mede- Her van het pompstation, tot slaagde er niet in om iets dijte maken. De medewerker tul ongedeerd, de overvaller wfcich uit de voeten te ma- 09 Zilk viert feest !t 'Amalia' dekx - De Oranjevereniging dape Zilk heeft morgen een Kj geboortefeestje om de f dfct van prinses Amalia te dejn. Op het feestje komen al- azjtrokkenen inclusief baby, t hjedgelijkende plaatsvervan- eeJHet feest vindt tussen en 18.00 plaats in De its pan aan de Sportlaan. Ka- enjes voor het prinsesje ko- érjten goede aan de Stichting dhi Roemenië Nu. Recessie deert nieuwe bedrijfsmakelaardij niet door Judy Nihof oegstgeest - Tal van bedrijven gaan vandaag de dag over de kop of krimpen in. Wat bezielt iemand om in deze tijd een be drijfsmakelaardij te beginnen? Ron van der Kooij (47) en Peter Eggermond (46) hebben deze keuze heel bewust gemaakt. Onlangs openden ze een make laarskantoor in het voormalige klooster Duinzigt aan de Rhijn- geesterstraatweg in Oegstgeest. Van der Kooij: „We zien in deze tijd juist kansen. Je kunt nu te gen heel scherpe prijzen inko pen of inhuren. Bovendien zijn er nog altijd genoeg mensen met vermogen die willen beleg gen in bedrijfsonroerend goed." En, hoe wrang ook: reor ganisaties en inkrimpingen be zorgen de bedrijfsmakelaar werk. „Een bedrijfsmakelaar leeft van verhuizingen." Feit blijft dat het in de onroe rend goedsector minder gaat dan in de periode rond 2000, toen de bomen tot in de hemel leken te groeien. Volgens Van der Kooij is het niet realistisch om die periode als richtlijn te nemen. „Die periode was uniek. Het is zeer de vraag of wij dat ooit weer meemaken. Maar er gebeurt nu nog altijd voldoende. Wat het aantal transacties betreft zitten we op het hetzelfde niveau als midden van de jaren negentig. Zo be roerd is dat helemaal niet." Terwijl momenteel talloze kan toren leegstaan, verrijzen hier en daar toch weer nieuwe. Dat is voor buitenstaanders vaak niet te vatten. Discussies daar over laaien regelmatig op, zoals laatst bij het plan voor een nieuwe kantorenlocatie aan de Leidse Vondellaan. Van der Kooij en Eggermond hebben een andere visie. Zij zien geen link tussen leegstand van kan toren en nieuwbouw. „Bedrij ven die een kantoor zoeken van een bepaalde afmeting en op een bepaalde locatie, bijvoor beeld dichtbij het station, kun nen nu eenmaal niet gaan zit ten afwachten tot er ooit eens zo'n plek vrijkomt. En de kan toren die leegstaan? Die komen echt wel weer een keer vol. En zijn ze niet meer te verkopen of te verhuren, omdat ze niet meer voldoen aan de eisen van deze tijd, kun je ze een andere bestemming geven. Je ziet steeds vaker dat gebouwen een tweede of derde leven krijgen en dat juichen we toe. Zo'n meelfabriek die wordt heront- wikkeld, dat is toch mooi? Zelf zitten we ook in een pand dat een tweede leven heeft gekre Ron van der Kooij en Peter Eggermond: „Er gebeurt nu nog altijd voldoende." Foto: Henk Bouwman gen." een tijd collega's bij Meeüs zijn Bij elkaar opgeteld hebben Van geweest, veertig jaar ervaring in der Kooij en Eggermond, die de vastgoedbranche. Een jaar of drie geleden borrelde het idee op een gegeven moment hun ei op om een eigen kantoor te be- niet meer kwijt. Van der Kooij: ginnen. Als directeur konden ze „Je was de hele dag meer ma nager dan makelaar. Ik heb te veel affiniteit met het commer ciële vastgoed om daar op af stand kennis van te nemen. Ik kwam te weinig toe aan waar ik goed in ben en wat ik graag doe." Kooij &Eggermond NVM Be- drijfsmakelaars, zoals het nieu we kantoor heet, richt zich op de Leidse regio en de duin- en bollenstreek. Het is de markt die Van der Kooij en Egger mond goed kennen. Daarmee hebben de bestaande bedrijfs- makelaars voor dit gebied er een concurrent bij. „Wanten la ten weten dat ze blij met ons zijn, omdat er weinig keus was. Er was behoefte aan een frisse wind. Overigens werken we goed samen met de andere kantoren." De partners streven ernaar om een klein, overzich telijk kantoor blijven. „We wil len toe naar een klein slagvaar dig team. Geen bedrijf met twintig man. Dat hebben we lang genoeg meegemaakt." Het leven als zelfstandig onder nemer bevalt tot dusver goed. „Het is heerlijk om je eigen tar gets te bepalen, zelf uit te ma ken hoe je tekeer wilt gaan", zegt Van der Kooij. „Het was wennen, dat wel. We hebben nu aan den lijve ondervonden, wat er allemaal bij komt kijken voordat je je zelfstandig onder nemer kimt noemen. Voordeel is dat je nu echt zelf als onder nemer bij een ondernemer aan tafel zit. Je weet nog beter waar over je praat."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13