LEIDE Verbijstering over bouwen voor Noord-Holland 1 'Bij een negatief besluit ben ik hier illegaal, maar blijf ik toch' REGIO il Als De Waard verdwijnt, kost dat heel wat banen' R1 Sis 'Plan Van Dijk zet alles op losse schroeven' Kerstbomen inleveren kan op tien plaatsen Nieuwjaarsbijeenkomst gemeentebestuur Leiden WHISKAS® Rijk aan Vis zaterdag 2~J december 2oo3 Irakees kan niet zonder zijn gezin, dat volgens de IND zijn gezin niet is Paul van iorcum over 0 jaar toneel Khandekar indt erkenning de regio Hui istmas Carols itherse kerk Jn - In de Lutherse kerk aan Booglandse Kerkgracht zijn Hvond om 20.00 uur Christ- ^carols te beluisteren, bege- loor een sextet. Om 20.30 s er samenzang, gevolgd een eredienst om 21.00 psidie voor orische films i - Het Fonds 1818 en het I Bernhard Cultuurfonds I-Holland subsidiëren de Tvan Eek-Stichting, waar de werkgroep Leids Audio- el Archief deel vijf kan luceren in de filmserie ibeeld in Beweging. Die lt< oont beelden van de ont- ïg van de Gijselaarsbank in de roeivereniging Die in de jaren dertig, de har ekapel Werkmans Wils- it en de vroegere speeltuin rote Vink. De films zijn ien van historisch com- aar. De première is zon- 5 januari in de Tuinzaal afé De Burcht en de video s i is verkrijgbaar bij de bare Bibliotheek. Ze wonen soms al tien jaar in Nederland, hebben hier een compleet leven opgebouwd en zijn vaak alle contacten met hun vaderland verloren. Toch moet een groot aantal asielzoekers binnenkort verdwijnen uit het land dat ze inmiddels als hun thuis beschouwen. En als ze dat niet willen: op straat zwerven. Dat is het gevolg van de veel be kritiseerde pardonregeling van minister Verdonk van vreemde lingenzaken. Ook in Leiden drei gen zo'n zestig mensen uitgezet te worden. Deze serie stelt enke len van hen voor. Deel 4 (slot): Serj Murad uit Irak. Zoals het er nu naar uitziet, moet hij straks terug naar een land waar hij volgens de Immi gratie en Naturalisatie Dienst (IND) niet vandaan komt. Van daaruit moet hij vervolgens de hereniging aanvragen met zijn gezin, dat volgens de IND zijn gezin niet is. Bizar? Het is het verhaal van Serj Murad (35), een Armeense, chr istelijke boer die in 1995 uit Zakho in het noorden van Irak naar Nederland vluchtte. Met zijn vrouw en zijn zoontje. Maar volgens de instanties die erover gaan, is hij niet ge trouwd met Ganjane Garib, van wie wel wordt geloofd dat zij uit Irak komt. Zij heeft inmiddels een Nederlands paspoort, waarin ook de nu 12-jarige Kar- nik staat vermeld. Serj Murad heeft dat begeerde document niet gekregen. Hij heeft zijn laatste hoop gevestigd op de in spanningen van kennissen en vluchtelingenwerk die de IND schriftelijk hebben verzocht de zaak nog eens te bekijken en op het hoger beroep dat zijn advo caat bij de Raad van State gaat aantekenen. „Bij een goede beslissing ga ik meteen aan de slag om vracht wagenchauffeur te worden. Bij een negatief besluit ben ik hier illegaal, maar blijf ik hier toch. Ik ga nooit meer naar Irak, want als ik dat wel doe, word ik ver moord", zegt Murad. „Ik werd er als christen altijd al bedreigd en hoe denk je dat het zou zijn, als ik daar terugkom met de toestand die er nu heerst?" Elke keer als de naam van zijn land valt, krijgt hij zichtbaar de onrust in zijn lijf. Dan begint Serj Murad (35) te draaien op zijn stoel in de driekamerflat aan de Leidse Vijf Meilaan, die hij in twee jaar tijd eigenhandig heeft omgetoverd tot een fraai appartementje, omdat hij toch niets anders te doen had. Er komt onweer in zijn ogen als hij terugdenkt aan die keer dat hij werd neergestoken door leden van de Koerdische partij. Ge holpen door vrouw en zoon, vertelt hij zijn verhaal over het leven in het noorden van Irak. „We werden voortdurend ge discrimineerd om onze religie en omdat we de kant van de Koerden niet kozen. We kon den er zelf al niet naar een nor male school, maar kregen les in een kerk en toen we dertien jaar geleden trouwden en een kind luegen, begonnen de proble men en de bedreigingen echt", vertelt hij. Uit zijn relaas valt op te maken dat hij op een dag bezig was met de verzorging van zijn die ren, toen hij bezoek kreeg van 'drie leden van de Koerdische partij', die hem kwamen vragen of hij zich nu eindelijk eens bij hen wilde aansluiten. Zijn wei gering werd bestraft met een messteek die zijn buik over dwars openritste. Badend in het bloed kon hij de achterdeur van zijn huis bereiken, waar zijn vrouw Ganjane hem vond. Hij werd naar het ziekenhuis ge bracht, doorstond de operatie en knapte op, waarna hij ander maal bezoek kreeg van Koerden die hem dezelfde vraag stelden. Zijn nieuwe weigering werd 'beloond' met zes maanden ge vangenis. Om vrij te komen beloofde Mu rad daar wel de kant van de Koerden te kiezen, eenmaal uit de cel sloeg hij met vrouw en kind op de vlucht. Tegen beta ling van 5.000 dollar smokkelde een kennis („die ook ons huis Serj Murad: „Ik ga nooit meer naar Irak, want daar ben ik mijn leven niet zeker." Foto: Dick Hogewoning en de dieren kreeg") het drietal naar Turkije. Van daar werd het gezin per vrachtwagen naar Ne derland gebracht. Hoewel ze met z'n drieën aan kwamen, geloofden de mede werkers van het aanmeldcen trum in Rijsbergen niet dat ze bij elkaar hoorden. Murad zou volgens hen uit Turkije afkom stig zijn en zich daar bij de vluchtende vrouw en haar zoon hebben gevoegd. „En we kon den niet aantonen dat dat niet zo was, omdat de man die ons geholpen had bij onze vlucht onze papieren niet had terug gegeven", vertelt Murad, die werd achtervolgd door dat ver haal bij de tocht langs 'twaalf asielzoekerscentra' die het ge zin moest maken, voordat vrouw en kind twee jaar gele den in Leiden een flatje kregen. Daar, aan de Vijf Meilaan, leven de drie van de uitkering die de vrouw krijgt voor haar zelf en haar zoontje en van het zakgeld dat Murad ontvangt van het asielzoekerscentrum in Amster dam, waar hij nog altijd inge schreven staat. Hij gaat de 39 euro elke donderdagavond zelf halen, maar dat is het enige dat hij officieel te doen heeft. Ter wijl zijn vrouw inburgerings- cursussen volgt en in januari aan een opleiding tot kapster begint en zijn zoon naar school gaat („hij zit in groep 7, omdat hij achterstand heeft opgelopen door al die verhuizingen"), zit Murad thuis. Nu het apparte ment is opgeknapt, helpt hij af en toe kennissen. Verder kan hij alleen maar afwachten of zijn verhaal alsnog wordt geloofd door de IND of de rechter. Is dat niet het geval dan moet hij officieel terug naar Irak. „Ter wijl ze niet geloven dat hij daar vandaan komt", zegt Ganjane. „Dat is toch vreemd?" Murad zelfheeft al lang besloten dat hij dan niet gaat. „Omdat ik mijn leven er niet zeker ben en omdat ik mijn vrouw en zoon niet kan missen en zij mij niet." Het enige goede is dat hij dan de straat niet op hoeft", zegt Ganjane. „Hij heeft natuurlijk altijd onderdak bij ons, maar dan kan hij nooit werken, dan is hij niet verzekerd en kunnen we nooit iets samen doen. Die spanning hebben we al acht jaar, we kunnen alleen maar hopen dat we straks een nor maal leven kunnen opbouwen. Als gezin." Paul de Tombe (advertentie) E STELLING Vli jn gemeente moet in 2004 >ral werk maken van.. bollenstreek/regio - Het plan van de Zuid-Hollandse gedepu teerde J. van Dijk om in de Leidse regio 10.000 tot 15.000 huizen te bouwen voor Noord-Holland se woningzoekenden, is als een bom ingeslagen. „Als dit door gaat, staat alles op losse schroe ven", zegt de Hillegomse wet houder M. Witteman, portefeuil lehouder ruimtelijke ordening van het SDB (Samenwerkingsor gaan Duin- en Bolenstreek). SDB-voorzitter en burgemees ter van Katwijk J. Wienen wijst erop dat er een duidelijke af spraak ligt met de provincie dat de regio alleen voor de eigen in woners bouwt. „En de wereld zit nog altijd zo ingewikkeld in elkaar dat je niet zomaar af spraken kunt opzeggen waar je je handtekening onder hebt ge zet." Noord-Holland stelde een paar maanden geleden vast dat er voor de Amsterdamse regio 150.000 woningen nodig zijn. Verreweg het grootste deel daarvan moet in Almere ko men. Haarlemmermeer werd bijna 30.000 huizen toebedacht, maar die gemeente trekt de grens bij 19.000 extra wonin gen. De resterende 10.000 hui zen zouden wat betreft Haar lemmermeer dan maar in de Bollenstreek moeten komen, een idee dat de andere 'noord- vleugelgemeenten' omarmden. Van Dijk wil aan die wens tege moetkomen, maar dan niet in de Bollenstreek. Hij wil die ruimte vinden op de basis Val kenburg als die beschikbaar komt voor woningbouw en an dere knooppunten op de nieu we Rijn Gouwe Lijn, zoals Lei- den-West, Leiden-Oost, Zoeter- woude en Alphen aan den Rijn. In ruil daarvoor zouden er har de garanties moeten komen voor de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn en oost-westver bindingen, zoals tussen de A44 en de A4. Witteman en Wienen bena drukken dat er een heldere af spraak met de provincie is ge maakt: de nieuw te vormen re gio Leiden en Duin- en Bollen streek bouwt alleen voor de ei gen inwoners. Momenteel wordt hard gezocht naar ruimte voor de naar schatting 33.000 woningen die daarvoor tot 2020 moeten worden gebouwd. „We zoeken nog naar ruimte voor 10.000 woningen", zegt Witte man, „en op dat moment komt de provincie met de vraag of we er nog maar even 10.000 tot 15.000 huizen bij willen doen voor Noord-Holland. Als ze dat echt willen, zet dat alles wat we toe nu toe hebben gedaan op losse schroeven." Wienen ziet in het plan van Van Dijk vooral de strijd weerspie geld tussen de waag of de Randstad nog verder moet ver stedelijken, of dat de inzet vooral het behoud moet zijn van de (landschappelijke) kwa liteiten die er nog zijn. Hij wijst op het onderzoek dat de pro vincie al heeft gedaan naar de is het laatste Leidse industrieterrein dat echt nog in de stad ligt: De Waard. Of dat zo blijft, is de -tf. Momenteel loopt er een onderzoek naar de bestemming: bedrijven, woningen of een combinatie Varvan. Een goede zaak dat er eindelijk duidelijkheid komt over de toekomst van het terrein, vindt dernemer Frank Kluivers van Kluivers Recycling. Maar mocht het een bedrijventerrein blijven, dan moet er wel eindelijk eens werk gemaakt worden van een betere bereikbaarheid. werst, sinds wanneer is Kluivers Recycling hier \gd? Js 1986 zitten we op deze plek op De Waard, •or in de Evertsenstraat. Nog langer gele- it mijn vader in de binnenstad. Wel is het if in 1997 in tweeën gesplitst. Papierverwer- Mrabeurt nu op de Baanderij in Leiderdorp, ip De Waard houden we ons vooral bezig Ie recycling van metalen." wreden? leer. Het is op zichzelf een prima locatie. Je :ht op de binnenstad. Je kan bij wijze van ten naar de Haarlemmerstraat wandelen, oodgieters, aannemers, het soort bedrijven er veel zit, is dit een prima uitvalsbasis. Het wat eraan schort, is de bereikbaarheid. Er maar één toegangsweg: de brug naar de tijndijk. Dat is onvoldoende. Als je hier ijde spits wilt vertrekken, sta je steevast in de [pat kost bedrijven die veel met transport te n hebben kapitalen. De strop wordt steeds Ier aangetrokken. Wij hebben ontzettend Ijdwinst geboekt sinds een deel van onze |eiten in Leiderdorp zijn ondergebracht." de gemeente ooit iets ondernomen om dit te eren? e aanleg van dit terrein was het de bedoe- at er een brugverbinding met de Hoge Rijn- "ou komen. Dat gebeurt niet meer. Tijdens -Jformeel overleg een paar jaar geleden van ondernemers met toenmalig wethou- fchultz werd wel duidelijk dat de gemeente geen geld voor heeft. Normaal wordt zoiets ïncierd uit de opbrengsten van grond die |cht wordt. Maar aangezien het hele terrein blgebouwd, gaat dat niet meer lukken." J,4 voor haalbare alternatieven? jt[ijk jn een paar gemakkelijke, goedkope oplos- e piomP- Het zou al een hele verbetering zijn als de hitmfente toestemming geeft om met busjes ie oriikjle Zeeheldenbuurt te rijden. Dat zou veel 0 op het kruispunt Admiraalsweg-Lage ou Ijk schelen. Daarnaast is het wellicht moge- li de stoplichten anders af te stellen, zodat |ens de spits vaker op groen gaan voor ver- tanaf De Waard. Dat moet kunnen: de bus sen krijgen ook meteen groen. Tot slot zouden de openingstijden van de brug beperkt moeten wor den. Vooral in de zomermaanden is het met al die bootjes geen doen." Niet bang dat de gemeente straks zegt: hier moe ten woningen komen? „Ik zie dat eerlijk gezegd nog niet zo snel gebeu ren. Het is veel te kostbaar om al die bedrijven te herhuisvesten. Bovendien: ik heb een jaar gele den nog een bouwvergunning gekregen om mijn loods uit te breiden. Het zou een vreemde zaak zijn om die te verstrekken en vervolgens te vra gen of je de boel weer wilt afbreken. Op zichzelf is het wel een goede zaak dat er straks duidelijk heid komt over de bestemming van dit gebied. Daar zijn ze nu al jaren mee bezig. Welke bedrij ven en industrieën wil de gemeente hier hebben? Wellicht wordt het een combinatie van wonen en werken. Dus bedrijfjes aan huis. En bedrijven die niet zoveel transport vereisen. Maar dan moeten ze gedupeerde bedrijven wel op de een of andere manier compenseren. Herhuisvesting in de Oost- vlietpolder zou in dat geval zeker een optie zijn." Is het sowieso niet onhandig om zo dicht op woonwijken te zitten? Ik kan me voorstellen dat je al snel met de milieuwetgeving in conflict komt. „Dat valt wel mee. Hooguit als het op geluidhin der aankomt. Maar verder hebben wij er weinig last mee. Bovendien is de milieuwetgeving tegen woordig de verantwoordelijkheid van één instan tie - de milieudienst West-Holland - en niet meer van de afzonderlijke gemeenten. Wat hier niet mag, mag ook in Leiderdorp niet." Resumerend: als de bereikbaarheid verbeterd wordt, blijven de meeste ondernemers hier graag zitten. „Absoluut. Wij willen niet weg. En ook voor Lei den lijkt het me van belang dat De Waard behou den blijft. Ik heb de cijfers niet paraat, maar dit terrein vertegenwoordigt een grote economische waarde. Bovendien zorgen we voor heel wat werkgelegenheid. Als al deze bedrijven uit Leiden vertrekken, gaan er heel wat banen verloren." tekst: Rody van der Pols foto: Dick Hogewoning mogelijkheden rond de Rijn Gouwe Lijn en de inmiddels uitgelekte concept-nota Ruimte van minister Dekker waarin het westelijke deel van het Groene Hart in het vizier is. Wienen vraagt zich af of de provincie niet al te zeer bereid is om Noord-Holland uit de brand te helpen. Wat betreft het plan van Van Dijk stelt hij dat de re gio (Duin- en Bollenstreek en Leidse regio) 'hele goede argu menten' heeft om alleen te bouwen voor de eigen inwo ners. Die argumenten staan wat hem betreft 'nog recht over eind'. „Als de provincie nog eens goed gaat nadenken, komt ze vanzelf al die argumenten weer tegen." Die komen er op neer dat er in het noordelijke deel van Zuid-Holland geen ruimte is voor opvang van el ders. Hij wijst er daarnaast op dat de provincie met vuur speelt door op deze manier te opereren. „Dit is een hele riskante manier leiden - Op tien plekken in de stad kunnen kerstbomen wor den ingeleverd vanaf maandag 29 december tot en met 7 janu ari van 8.30 tot 16.00 uur. Al leen op donderdag 1, zaterdag 3 en zondag 4 januari is afgeven van kerstbomen niet mogelijk. Elke ingeleverde boom levert een lootje op. De trekking vindt plaats tijdens het kerstbomen- feest op donderdag 8 januari in Groenoord Plaza, Willem de Zwijgerlaan 2. Aanvang 19.00 uur. De bomen kunnen op de vol gende plaatsen worden ingele verd: Stadsdeel Noord Kinderboerderij de Merenwijk (Parkzicht 100) Speeltuin Nachtegaallaan Dienst milieu en beheer, Admi raal Banckertwegl5 Stadsdeel Zuid Wijkonderkomen Vogelvlucht (Boshuizerlaan 5) Speeltuin Anjelierstraat Speeltuin Ten Katestraat 10a Stadsdeel West Wijkonderkomen Boerderij de Slaagh Stevenspark Stadsdeel Midden Wijkonderkomen Oude Heren gracht 2 Parkeerterrein Garenmarkt van zaken benaderen. Want als de provincie op deze manier omgaat met haar handteke ning, dan zal dat ook bij ande ren de vraag oproepen wat de waarde is van afspraken met de provincie." Hij denkt dat het tijd is „om eens goed met el kaar te praten. De Leidse wethouder R. Hille- brand, voorzitter van de werk groep Wonen van SDB/SLR, was wegens vakantie niet voor commentaar bereikbaar. (advertenties) De Nieuwjaarsbijeenkomst van het gemeentebestuur wordt gehouden op maandag 5 januari van 20.00 tot 22.00 uur in de Pieterskerk (ingang Noord). De bijeenkomst wordt op geluisterd door muziek van de Frits Landesbergen Big Band. U bent van harte welkom. Wij wensen u prettige feestdagen en een goed 2004 toe! Het gemeentebestuur van Leiden. Dienst informatie en dienstverlening Leiden C flip i "lV Er zijn dagen, dat je jezelf of anderen extra wilt verwennen met een vla die nog lekker der is. Voor deze momenten heeft Campina nu Schep Vla, een super romige vla met een extra lekkere vanille en chocolade smaak. Campina SchepVla is zo dik en romig dat je het moet scheppen, daarom zit het in een handige hersluitbare beker. met extra grote stukken vis. Vis met Sardines, met Tonijn

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11