WRIGHT PRICES BUITENLAND VS arresteren talloze leden Iraaks verzet 89 99 99 119 119 129 129 149 159 169 199 199 249 269 299 359 359 399 399 399 499 499 499 549 549 Bethlehem is verlicht, maar bevolking blijft somber Mao: geen beschermengel, wel een volksheld Israël: 'Harnas wilde hoofden soldaten ruilen tegen gevangenen' Verkeerschaos op Europese wegen Londen" Genève Edinburgh Barcelona Madrid Berlijn Milaan Rome Helsinki Lissabon Praag Stockholm Casablanca New York Montreal San Francisco Seattle Curasao Los Angeles Miami Beijing Singapore Mexico Dubai Paramaribo Vlaggen voor jarige keizer 'Moordenaars Zoran Djindjic planden coup' Kijk voor alle 100 aanbiedingen op www.klm nl Betrouwbaar KLM 100 jaar geleden maakten de gebroeders Wright hun eerste vlucht. Dat vieren we met 100 spectaculaire aanbiedingen. WKXXKÊÊ IOIICU. le: i levenslang [sluipschutter i(AKE - Een Amerikaanse mkjury vindt dat de 18- jiiipschutter Lee Boyd tevenslang de cel in jnder kans op gratie. De üdt hem verantwoorde- j een van de zogeheten %uttermoorden waar- irig jaar in totaal tien i de dood vonden. Mal- ppaan John Allen Muh- reeg eerder van een jury li dat hij de doodstraf (ijgen. Deze straf achtte in de Malvo-zaak niet talaats. eurverdachte jje opgepakt |l - De Turkse politie Steren een radicale mos- jgehouden die verdacht ,an betrokkenheid bij me en banden met al- Bij een andere politieac- een grote hoeveelheid 9 VO0ioffen voor het maken 3IS nmen in beslag zijn ge- Bij de acties in Konya jen-Turkije en Istanbul ekeivolgens kranten en te- twintig verdachten aSdf ligratie naar aatil daalt weer - Israël heeft de afge- r pi^vaalf maanden opnieuw chte|immigranten getrok- id vdgeveer 24.000 immi- 1 arriveerden in 2003 in jan wie ongeveer de helft tig was uit de landen aagroormalige Sovjet-Unie. en. slijking met 2002 is dat pg van 31 procent. In jamen ruim 34.000 im- on:fen Israël binnen tegen W,J tl 2001. a pakt 43 linen op iiwtl 1 mete pro n eevere riNö door onze correspondent Ad Bloemendaal bethlehem - Bethlehem maakt zich op voor een rustige Kerst mis. Vanavond, tijdens de nacht mis in de Geboortekerk, zal de voor Jasser Arafat bestemde stoel zijn bedekt door zijn han delsmerk: een zwart-wit geblok te hoofddoek De Palestijnse pre sident heeft van Israël opnieuw geen toestemming gekregen zijn residentie in Ramallah te verla ten. De sfeer in Christus' geboorte stad is minder somber dan vo rig jaar, maar een behaaglijk kerstgevoel is ver te zoeken. Het vertrek van het Israëlische leger heeft de bevolking van een lo den last bevrijd. Maar de sterk opgelopen werkloosheid en de bouw van de Israëlische barriè re zorgen voor nieuwe proble men. Het 'Bethlehem 2000-project' had van de stad een lichtend voorbeeld moeten maken voor de rest van de Palestijnse gebie den. Maar anno 2003 springen de voorbeelden van stagnatie en neergang overal in het oog. Het centraal gelegen Kribbe- plein was ter gelegenheid van de eeuwwisseling gerenoveerd. Volgens een plan van een Zweeds architectenbureau maakte het rommelige parkeer terrein plaats voor een lommer rijk voetgangersgebied voor pelgrims, met lantaarns en ban ken. Maar de Aksa-intifada heeft de pelgrims de pas afgesneden. Aan de vooravond van kerstmis 2003 lopen er op het Kribbe- plein meer souvenirverkopers dan toeristen. Het voetgangers domein staat vol met gepar keerde auto's. In de winkelgale rij is welgeteld één zaak ge opend en in de hotels staan de meeste kamers leeg. Toch beter dan vorig jaar, toen in Bethlehem uit protest tegen het optreden van het Israëli sche leger de lichten doofde en alles op slot deed. „Nu hebben we tenminste weer versiering aangebracht", houdt Michael Nasser de moed erin. Hij is di recteur van het door Zweden geschonken Vredescentrum', Bethlehems cultuurpaleis. In twee cipressen bij de ingang branden lichtjes. Maar de grote kerstboom, traditioneel een ge schenk van de Noorse regering, ontbreekt voor het derde jaar in successie. Wanneer komt er vrede? „De Israëlische regering heeft de sleutel in handen, samen met de Verenigde Staten natuur lijk", beweert Nasser. Dat het nog niet zover is komt volgens hem doordat de Israëlische re gering er geen belang bij heeft. In plaats van een vredesverdrag is er nu immers 'de muur', zo als de Palestijnen de barrière aanduiden die Israël aanlegt op de Westelijke Jordaanoever. Binnenkort zal de stad voor driekwart zijn omringd door de barrière, met alleen een uitgang naar de rest van de Westoever. Dan kunnen zelfs de meest in ventieve inwoners niet langer naar de Israëlische kant, om il legaal werk te zoeken. En de economische toestand ver slechtert met de dag. Volgens Nasser bedroeg het gemiddelde jaarinkomen per hoofd van de bevolking vorig jaar nog 900 dollar. Nu is dat maar 400. En de gevolgen zijn te zien. De ver kopers van prentbriefkaarten, rozenkransen en Arabische hoofddoeken op het Kribbe- plein zijn er altijd geweest, al lijken ze nu vasthoudender dan voorheen. Nieuw zijn de tien tallen bedelende kinderen die toeristen aanklampen, vooral in de buurt van de militaire con trolepost op de weg naar Jeru zalem. Met hun wanhopige 'dollar, mister, dollar!' laten ze horen hoe diep Bethlehem is gezonken. Palestijnen steken kaarsen op in een kerk in Bethlehem. Foto: AFP/Musa al-Shaer jtekf China heeft 24 Taiwa- ie in negentien Chinezen opgepakt. De hebben volgens een berder van de staatsvei- idienst bekend. China Taiwan als een op- provincie die moet 'verenigd met het vaste- Pre'jesident Chen Shui-bian gooide recent olie [uur door zijn steun h referendum, dat voi cing kan leiden tot het en van de onafhanke- tallen doden istorten brug In Bolivia zijn gisteren iste twintig mensen om- in toen een buiten zijn Jetreden rivier een brug irde. De slachtoffers za- ondejer voertuigen, waaron- op ylbus, die op dat moment stitieibrug reden. Dertig per- UM<yorden nog vermist. He- /oon-jenval leidde ertoe dat nd: ef Espiritu Santo in de 003 vjie Cochabamba buiten te L/ers trad. S3 Be wend aan c in hoge flat It-dU - Uit Indonesië ko toor i in Singapore als werk- lorst de slag gaan, blijkt een [vaarlijke combinatie, elopen jaar vielen twin- inesische vrouwen in de ie stadstaat van flatge- terwijl ze het huishou- len. De werksters, die het platteland komen, verrichten van arbeid hoogte niet gewend, iet ophangen van de een riskante bezig- e militaire bacdad/ap - Amerikaanse solda ten hebben gisteren tientallen vermoedelijke leden van het Iraakse verzet gearresteerd. On der hen zijn diverse medewer kers van voormalig vice-presi dent Al-Duri, de nummer 6 op de lijst van 55 meest gezochte Irake zen die mogelijk een van de or ganisatoren van de guerrilla is. Zeker zes Irakezen werden op gepakt bij diverse acties in Baqouba, even ten noordwes ten van Bagdad. Vier van hen zouden medewerkers zijn van Al-Duri. Een andere arrestant is een voormalige kolonel die sol daten uit het ontbonden leger van Saddam zou werven voor de guerrilla. De kolonel heeft mogelijk banden met een za kenman uit Baqouba, die het verzet van geld zou voorzien. In Fallujah, ten westen van Bag dad, werden 26 mensen opge pakt, onder wie twee voormali ge generaals. Ook elders De arrestaties zijn deels het ge volg van de arrestatie van Sad dam Hussein. Bij zijn arrestatie zijn papieren met informatie gevonden. Ook is het aantal Ira kezen dat het Amerikaanse le ger van informatie voorziet over de guerrilla sinds de arrestatie van Saddam toegenomen, zei stafchef Richard Myers van het Amerikaanse leger. De informa tie heeft de Amerikanen een be ter beeld opgeleverd van de manier waarop de guerrilla is georganiseerd. Myers' politieke baas, minister van defensie Rumsfeld, kreeg op dezelfde persconferentie vragen voorgeschoteld over het bezoek dat hij in 1983 bracht aan Saddam Hussein. Toen steunden de VS Irak in de oor log tegen Iran, ook al zette Irak daarbij chemische wapens in. Volgens Rumsfeld is er niets aan de hand omdat de VS zich destijds 'in het openbaar en achter de schermen' tegen het gebruik van chemische wapens door Irak hebben uitgesproken. tel aviv/gpd - Het Israëlische leger heeft vorige week 22 leden van een groep militanten van de islamitische verzetsbewe ging Harnas opgepakt, die van plan zouden zijn geweest Israë lische soldaten te onthoofden. Ze zouden de hoofden hebben willen ruilen tegen Palestijnen in Israëlische gevangenschap. Ze opereerden vanuit twee dor pen in de omgeving van' de Pa lestijnse stad Ramallah. Volgens Israël is sjeik Ibrahim Hamed de leider van de cel. Hij is nog op vrije voeten. Uit het verhoor van de opgepakten zou zijn gebleken dat de groep een spectaculaire actie in de zin had, waarbij ze met een vracht auto een militaire jeep zouden rammen en vervolgens de inzit tenden zouden doodschieten. Om gezeul met lijken te voorko men wilden de leden van de groep de hoofden van de solda ten afhakken en die begraven in een voor dat doel gereedge maakte kuil. De hoofden zou den daarna aan Israël worden aangeboden, in ruil voor gevan gen Palestijnen. Op aanwijzing van de arrestanten heeft het le ger een aantal vuurwapens ge vonden, die de groep in oktober had buitgemaakt na het dood schieten van drie soldaten in de buurt van een nederzetting Ofra niet ver van Ramallah. berlijn-wenen/anp-dpa Sneeuwval en bevriezing van natte wegen hebben in tal van Europese landen een verkeers chaos veroorzaakt. Grote delen van Midden- en Zuid-Europa kunnen zich opmaken voor een mooie witte kerst, maar de ver keersdiensten waarschuwen voor gevaarlijke gladheid en verkeershinder. De Duitse media maakten gis teren melding van zeker drie doden door het winterse weer. Alle slachtoffers vielen in de deelstaat Hessen, waar de we gen door ijzel spiegelglad wer den. Volgens de Duitse Ta- gesschau waren er zeker 1500 ongevallen, waardoor ongeveer zeventig mensen gewond raak ten. Op de autosnelwegen stokte het verkeer soms over afstanden van 20 kilometer. Automobilis ten zaten de hele nacht in hun voertuig vast. Ze kregen van hulpdiensten warme dranken en dekens uitgereikt. De autori teiten konden niet overal sneeuwruimers inzetten, omdat voertuigen met pech de wegen blokkeerden. In Oostenrijk en Zwitserland zijn wintersporters gewaar schuwd voor verhoogd lawine atie VS in Irak - In het zuiden van hebben Amerikaanse vannacht de grootste operatie sinds weken erd. De operatie 'Iron (ijzeren justitie) was ge- ;en de aanhoudende tegen de Amerikanen [bondgenoten. Getuigen n dat van kort voor mid- it tot in de vroege och- ilosies en beschietingen imatische wapens te en. Leden van de ijke minderheid durfden itraat op. t Tokyo - Duizenden Japanners kwamen gisteren met vlaggen naar het paleis van de Japanse keizer Akihito die zijn 70ste verjaardag vierde. De verjaardag van de keizer, een nationale feestdag, is een van de twee dagen in het jaar waarop het paleis open is voor het publiek. Foto: AFP/Kazuhiro Nogi gevaar, dat tot en met de feest dagen van kracht blijft. Volgens de Tiroler Lawinenwamdienst is er op enkele plaatsen sprake van een kritieke situatie, vooral boven 2000 meter hoogte. Ook in Noord-Spanje onder vond het verkeer veel hinder van de sneeuw. Verscheidene bergpassen zijn afgesloten of alleen met sneeuwkettingen be rijdbaar. Voor delen van het midden en zuiden van Italië is een witte kerst voorspeld. In Frankrijk was er veel hinder door slecht weer, maar grote problemen bleven uit. belgrado/ap - Leden van een elite-eenheid van de politie en gangsterbazen hebben samen de moord op de Servische pre mier Zoran Djindjic gepland. Hun doel was het omverwer pen van de pro-westerse rege ring en het terug aan de macht brengen van getrouwen van Milosevic. Dat heeft een van de aanklagers in het proces te gen de 36 verdachten van de aanslag gisteren gezegd. De advocaten van de verdach ten hebben gisteren om schor sing van het proces gevraagd om documenten te kunnen bestuderen die op het laatste moment aan het strafdossier zijn toegevoegd. Het proces begon maandag, in een zwaar beveiligde rechtszaal. Bij het megaproces zijn 22 ver dachten aanwezig. Veertien zijn voortvluchtig, onder wie Milorad Lukovic, beter bekend als Legija. Tijdens de oorlogen in Bosnië en Kroatië stond hij aan het hoofd van de paramili taire elite-eenheid de Rode Ba retten. Hij wordt gezien als or ganisator van de aanslag op Djindjic. ze correspondent Broere n. Taxichauffeur Zhang Wenhou 1 :nlang evenals veel van zijn ollega's in Peking een amulet irzitter Mao aan de spiegel van hangen. Een tijdje terug heeft ter afgeiaald. „Het was de be- ïjdat Maa me zou beschermen veg, mair het heeft niet veel ge- 1, vertel hij. Zijn zwaar geha- txi dieit als bewijs, ng dan n de ogen van Zhang ktijn al: beschermengel, de -iaffeur leeft een opmerkelijk positief oordeel over de 'grote roer ganger'. Terwijl Mao in het westen vooral wordt gezien als de despoot die miljoenen Chinezen de dood in joeg en een land met zijn Culturele Revolu tie in een complete chaos stortte, zijn bij jongere generaties zijn verdiensten meer blijven hangen dan zijn wanda den. „Als je het goed beschouwt was Mao beter dan Deng Xiaoping", meent Zhang. „Zonder Mao is er geen Nieuw China." Zhang (35) behoort tot de ge neratie die net na de Culturele Revolu tie opgroeide. Ze hebben het geweld en de uitwassen van die periode nooit bewust meegemaakt en kennen de vroege geschiedenis van de Volksrepu bliek alleen uit zwaar gekleurde boe ken. Hoewel na zijn dood in 1976 werd erkend dat Mao 'fouten' had begaan, werd veel van de schuld gelegd bij de Bende van Vier onder leiding van Ma o's derde vrouw Jiang Qing. „Mao Zedong was een genie, die door zag de problemen van China heel goed", verwoordt de 88-jarige Sidney Shapiro het denkbeeld van die stro ming. Shapiro is Amerikaan van ge boorte, maar woont al meer dan een halve eeuw in China. „Machtsmisbruik was de directe aanleiding voor de Cul turele Revolutie. Mao wilde met aan vallen op de top de leiding verande ren." Shapiro's beschrijving sluit aan bij het beeld dat de Chinese media nu schet sen in verband met zijn 110de geboor tedag, komende vrijdag. In een tv-serie werd belicht wat Mao als grondlegger voor China heeft gedaan en de afgelo pen weken hebben familieleden van Mao boeken op de markt gebracht, waarin de menselijke kant van de lei der wordt belicht. Het is echter teke nend dat het merendeel van die boe ken geen bestseller is. De buitensporige belangstelling voor de 110de geboortedag van Mao kan Ook vanaf Rotterdam en Eindhove niet los worden gezien van het ideolo gisch vacuüm, waarin China zich be vindt. Het communisme spreekt nie mand meer aan en het huidige regime grijpt elke kans aan dat gat op te vullen met het opwekken van nationalisti sche gevoelens. Vandaar dus de na druk op de rol van Mao als stichter van de Volksrepubliek en de bijna vergoe lijkende benadering van zijn wreedhe den. Volgens Shapiro past het in de Chinese traditie. „In China worden mensen die populair zijn bij het gewo ne volk vergoddelijkt. Men bouwt tem pels voor hen en vergeet dat het ook maar gewone stervelingen waren." Boeken tot en met 5 januan 2004 Reizen van 12 U kjlmJA januari tot en met 31 maart 2004 (laatste vertrek- datum). Beschikbaarheid is op basis van capaciteit De retourtarieven zijn vanaf, exclusief luchthaven belasting en toeslagen. Vluchten worden uitgevoerd door KLM en deelnemende partners. Op deze aanbiedingen zijn specifieke boekingsvoorwaarden en de Algemene Vervoers- voorwaarden van KLM van toepassing. Ki|k

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5