Negatief visadvies voor deel Noordzee BINNENLAND Stuur uw vakantie foto op Echtpaar uit Baarn al vier jaar spoorloos tweede Fortuyn Aantal autodiefstallen dit jaar fors gedaald R. de Vries kan Ui van tiMSïGïTÏ Gifcontainers nog niet gevonden Prinsessen uit winkelen Jonge moslims minder vroom en win een digitale camera* Huisartsen willen niet meer 24 uur per dag beschikbaar zijn Asielzoekers niet in de kou bij Van Til j and rmer geblust - De brand op het ter- in ADM Cocoa in Wor- zeblust. De zes gezinnen Is vrijdagavond waren ïeerd, zijn gistermiddag >keerd naar hun wonin- jilgens een woordvoerder [brandweer heeft de om- van het terrein nog en igen te kampen met verlast, maar is er geen imeer voor de gezond- r uitman Sjdt dief aan echt - Een 24-jarige man e kerstdagen mogelijk jengen in een politiecel, hij werd aangehouden i als kerstman verklede ngsmedewerker. De 1 een fles drank in een irkt in Dordrecht. Toen kei verliet, greep de n' hem in de kraag en lem over aan de politie. kaatje voor ^telingen - Minister Van Arden- kelingssamenwer- :eft 5 miljoen euro extra woensdag 24 DECEMBER 2003 der ireerd voor de vluchte- tieauto texel/gpd - De kustwacht heeft vissers gewaarschuwd hun net ten niet uit te werpen in het Noordzeegebied waar vermoe delijk drie containers met in to taal 63.000 liter gif zijn gezon ken. De containers met 630 va ten arseenpentoxide sloegen af gelopen weekeinde overboord van het onder Ethiopische vlag varende motorschip Andinet. Woordvoerder W. Koops van TNO-Den Helder denkt dat het nog wel een maand kan duren voor de containers gevonden worden. „Het is zoeken naar een speld in een hooiberg." Als de vaten in zee open barsten en het arseen bereikt de kust, dan moeten stranden onverwijld gesloten worden. „Hhet spul is sterk kankerverwekkend." Er is gisteren niet meer vanuit de lucht gezocht naar de gif containers, omdat aangenomen wordt dat ze zijn gezonken. Het gebied waar vissers uit weg moeten blijven, ligt boven de waddeneilanden Texel, Vlieland en Terschelling, en is ruwweg 30 bij 30 zeemijlen groot. Vol- 'Pesticide doodt alle zeeleven' irganisatie Unhcr. Daar- iidgjmt de bewindsvrouw te- i aan een wens van de e Kamer. De VN-organi- ïoet wel een plan indie- n vluchtelingen in de re- herkomst op te vangen. 1 heeft zolder vuurwerk De politie heeft gisteren 1 gedaan in een huis in 1 daar op zolder zo'n hderd kilo professioneel |rk aangetroffen. Het fcrk is inbeslaggenomen jewoner van het huis ouden. Volgens de poli- [ocht de man het vuur- I een berghok achter zijn Iet vuurwerkarsenaal op fliep uiteen van vuurpij- leen 8-inch-mortierbom, el dreigt voor as Bikker (- De rechtbank in het Hagen beslist op 30 de- of het proces tegen de lige Nederlandse SS'er us Bikker wordt voort- fïet proces is sinds het fret horten en stoten ver- iveemaal moest Bikker ambulance worden af- p, en in de helft van de frde procesdagen kwam I opdagen. Volgens een Iter is de oud SS-er 'ex- jlepressiefHij ligt thuis 1 bed en krijgt af en toe netje soep van de bu- i jaar voor Jschieten man iam - De rechtbank in lam heeft een 38-jarige steren veroordeeld tot lar cel, omdat zij haar noot Nico van Unen houthoot. De vrouw bekende lehajacht van 6 op 7 juni de nt. Ige man, een beruchte rodfeel die een groot deel nenft leven in de gevangenis acht, met zijn eigen pis- .hebben doodgeschoten. Tien zou haar stelselmatig mishandeld, ng.i eIkjmepijl vernielt De pesticide in de drie contai ners die zondag in de Noord zee terechtkwamen, is zo giftig dat alle zeeleven dat ermee in aanraking komt doodgaat. Dat heeft een woordvoerder van stichting De Noordzee gezegd. De gevolgen zijn extra ernstig omdat het om een gif gaat, dat zeer langzaam of niet afbreekt en zich lange tijd in de voed selketen handhaaft. „Het blijft in het vet van de beesten zit ten. Een vogel die een vis eet die de stof in zich heeft, krijgt het ook binnen", aldus de woordvoerder. Uit onderzoek van de stich ting is gebleken dat zich in de vaten een houtverduurza- mingsmiddel bevindt, dat on der meer wordt gebruikt voor schuttingen, „Hetzeeleven dat ermee in aanraking komt, gaat dood als het niet genoeg is verdund. In welke straal is niet te zeggen. Dat is onder meer afhankelijk van het weer, de concentratie van de stof en de stroomsnelheid van het water", aldus de woordvoer der van de stichting. gens M. Bakker, voorman van de Helderse redersvereniging, wordt er in het gebied normali ter druk gevist. Maar nu ligt vrijwel de hele Nederlandse vis sersvloot aan de kant in ver band met de feestdagen en om dat de visquota op zijn. Bakker zegt dat de visserijwe reld verontrust is over het gifin cident. De sector heeft al veel problemen, en vindt dat het zeetransport van gevaarlijke la dingen beter geregeld moet worden. „Waarom staan con tainers met voor het zeemilieu gevaarlijke stoffen niet bene- dendeks?" Rijkswaterstaat bereidt intussen de berging van de containers voor. Waarschijnlijk zal daarbij gebruik worden gemaakt van de Zirfeae, een schip dat uitge rust is met gevoelige sonarap- paratuur. Het wachten is op gunstig weer, de zee is nu nog veel te ruw. En volgens woord voerder 'M. van der Steen van Rijkswaterstaat zijn de ver wachtingen voor de komende dagen ook niet best. „Vermoe delijk kunnen we pas volgende week maandag gaan zoeken. Kan het eerder, dan doen we dat. We willen de vaten met gif zo snel mogelijk lokaliseren en uit zee vissen." wassenaar - Prinses Maxima ging gisteren met haar dochter prinses Catharina-Amalia winkelen in Den Haag. Moeder en dochter werden beleid door een aantal medewerkers van het hof. Foto: ANP den haag/gpd - Het aantal au todiefstallen is dit jaar met twintig procent gedaald. In de eerste elf maanden van dit jaar werden er 17.354 personenau to's gestolen tegenover 21.567 in dezelfde periode vorig jaar. Ook werden er veel meer auto diefstallen opgelost. Het zogeheten terugvindper centage steeg met bijna tien procent. Van iedere vier gesto len auto's werden er drie ge vonden. Dat blijkt uit cijfers van iet k\an de zaan - Het politie- koo^aanstreek-Waterland :n v$n beloning van 500 euro n, ejr de tip die leidt tot op- ent-b van de vernielers van filiffitieauto. De wagen werd tegen middernacht lawinepijl ernstig be- Het vuurwerk veroor- lëen gat van 20 bij 20 )f zeieter in het dak van de ;r tel rteel ,|ische cel erdr knoeiers Il/antwerpen - De recht- ttn Antwerpen heeft gis- Wee Nederlanders ver- ild tot anderhalf jaar cel et knoeien met de uiter- koopdatum van levens- t len. Daarnaast krijgen zij Ifsoon een boete van iro. Tweede Vlaamse jilichtingen, die meewerk- p het voorzien van onder (0.000 bedorven blikjes p van een nieuwe houd- dsdatum, kregen boetes Ier 1.250 euro. ner: Debat lims loopt mis amsterdam/anp - Jonge mOS- lims (tussen 15 en 34 jaar) in Nederland vinden zichzelf min der vroom dan ouderen. Ook vinden jongeren het dragen van een hoofddoek minder belang rijk dan hun ouders. Dit meldt De Volkskrant van daag op basis van onderzoek dat het dagblad liet verrichten onder 445 moslims. Ondanks het relatief geringe aantal on dervraagden noemt de krant het onderzoek, uitgevoerd door het bureau Foquz Etnomarke- ting, representatief. Van de jonge moslims om schrijft 46 procent zich als vroom, tegenover bijna 54 pro cent van de ouderen. Ook wijst een flinke groep jongeren (ruim 31 procent) de stelling af, dat een 'goede moslim doet wat de imam zegt'. Bij ouderen is dat circa 25 procent. Het dragen van een hoofddoek blijft voor ongeveer 40 procent van de jongeren wel belangrijk. Maar dat is minder dan bij de ouderen (bijna 60 procent). Bo vendien hechten mannen (50,4 procent) meer belang aan het kledingstuk dan vrouwen (45,7 procent). Ruim 18 procent van de onder vraagde moslims bezoekt de moskee nooit en 27 procent komt er alleen op de belangrij ke feestdagen. de stichting Aanpak Voertuig- criminaliteit. Woordvoerder Guus Wesselink van de AVc zegt dat de daling het gevolg is van de extra in spanningen die politie, verzeke raars, autobranche en justitie STEVENHAGEN hebben geleverd. Hij verwacht dat de daling volgend jaar door zet. ,A1 is het natuurlijk even afwachten wat er precies gaat gebeuren, omdat er volgend jaar een aantal Oostbloklanden bij de Europese Unie komt." (advertentie) den haag/anp - Meer dan twee honderd huisartsen hebben een manifest ondertekend om de huisartsenzorg te beperken tot overdag. Voor de zorg in de avond, nacht en het weekeinde willen ze een nieuwe landelijke organisatie voor spoedeisende hulp. Dat blijkt uit het vandaag gepresenteerde manifest. De huisartsen vinden het niet langer verantwoord om in een 50- tot 60-urige werkweek mee te doen aan diensten buiten kantooruren. Het aantal artsen dat beschikbaar is voor dat werk is de laatste jaren gedaald, terwijl de vraag is gestegen. den haag/gpd - Peter R. de Vries kan een serieuze bedrei ging worden voor LPF, CDA, WD en PvdA als hij in de poli tiek gaat. Hij spreekt mensen aan die voor recht en orde zijn en is populair bij mensen die teleurgesteld zijn in de huidige politiek; groepen die Pim For tuyn ook aansprak. Dat blijkt uit onderzoek van bureau Moti vation. „De Vries geeft hoop aan men sen die zich ontworteld voe len", aldus onderzoeker Martijn Lampert. Uit het onderzoek van Motivation blijkt dat De Vries zeer hoog scoort in groepen waaruit de grote partijen hun aanhang putten, én mensen aanspreekt die normaal gespro ken niet gaan stemmen. Vol gens Lampert is er een duidelij ke overeenkomst met de ver moorde politicus Fortuyn. „Ook die kanaliseerde de on lustgevoelens onder de bevol king." De Vries maakte gisteren be kend dat hij serieus overweegt een politieke partij op te rich ten. Daarmee wil de misdaad verslaggever de strijd aanbin- den haag/gpd - Gezinnen met kinderen en andere schrijnende gevallen onder uitgeprocedeer de asielzoekers worden voorlo pig niet meer op straat gezet. Dat heeft minister Verdonk (vreemdelingenzaken) gisteren de Tweede Kamer beloofd. De Kamer kwam gisteren terug van reces, omdat Verdonk in eerste instantie weigerde tege moet te komen aan een bijna kamerbrede motie van die strekking. Dat was tegen het ze re been van onder anderen SP'er De Wit. Hij noemde haar zelfs 'een minister van staal'. Na forse druk van de Kamer zwichtte Verdonk. „Het was niet mijn bedoeling u te bruus keren. Maar ik kan en wil niet de wet opzij zetten", lichtte de minister haar eerdere opstelling toe. den tegen de onveiligheid in Nederland. Volgens hem is er veel mis op het gebied van poli tie, justitie, veiligheid en recht spraak. De Vries mikt op een groot aantal zetels, '23 of zo', maar wil geen premier worden. Hij voelt meer voor de rol van minister van justitie. SBS6, dat de programma's van De Vries op televisie uitzendt, is verrast door de aankondiging. De omroep wil binnenkort met de misdaadverslaggever over diens toekomst spreken. De Vries heeft juist een nieuw con tract voor twee jaar met de zen der gesloten. Uit een peiling van Maurice de Hond voor deze zender blijkt, dat 7 procent van de Nederlan ders nu op de misdaadverslag gever zou stemmen. Omgere kend zijn dat ongeveer 10 Ka merzetels. Toch vindt slechts eenderde de plannen van De Vries verstandig, het merendeel van de 600 ondervraagden stelt dat hij zich beter kan bemoeien met zijn televisieprogramma. Het plan van De Vries komt als een volslagen verrassing bij mensen die hem goed kennen. Harry Mens, de stuwende kracht achter Pim Fortuyn, raadt hem af de politiek in te gaan. Marten Fortuyn, de broer van Pim, vindt het wel een goed idee. Twee voormalige politie mensen - voorlichter Klaas Wil ting en oud-commissaris Jan Blaauw - roemen de integriteit van de misdaadverslaggever. „Peter heeft mij nog nooit bela zerd", aldus Blaauw. De gevestigde politieke partijen reageren gematigd op de moge lijke nieuwe concurrent. De LPF nodigt hem uit zich bij haar aan te sluiten. Peter R. de Vries was in 2000 de meest aan sprekende televisiepersoonlijk heid van het land. Volgens Mo tivation zijn het vooral lager opgeleiden die een hoge dunk hebben van De Vries. Volgens Motivaction is de po pulariteit van De Vries sinds dien alleen maar is toegeno men. Zijn roem steeg dit jaar tot ongekende hoogte door de ont hulling dat Mabel Wisse Smit, de verloofde van prins Johan Friso, een relatie had gehad met drugscrimineel Klaas Bruinsma. (advertentie) Op tweede kerstdag exposeert Van Til zijn mooiste collecties. Modern, eigen tijds klassiek en slaapkamerdesign. Zo kunt u alvast ideeën opdoen voor uw inrichtingsplannen in het nieuwe jaar. Of misschien zoekt u alsnog iets voor onder de kerstboom. U bent van harte welkom 2e kerstdag 12.00 - 17.00 uur Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-Di-Wo: 9.30-17.3 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 ui Telefoon (072) 5112760 2a: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Eigen parkeerterrein www.vantrt.nl DESIGNCENTRUM iam - Minister Donner .tie vindt dat de discus- jr de integratie van mos- Ide Nederlandse samen- uit de hand loopt. Hij ;dat de partijen te veel te er elkaar komen te staan, [anten beschouwen het (tandpunt als vanzelf- jnd, zegt hij in de Volks ton vandaag. Politie spreekt van 'bizarre zaak' en sluit misdrijf niet uit door Annemarie de Jong baarn - Al vier jaar lijken Hans (69) en Ria (63) Müller-van der Velde uit Baarn van de aardbodem verdwenen. Het echtpaar zou in 1999 een paar weken met vakantie gaan, maar kwam niet meer terug. De politie sluit een misdrijf niet uit. Intussen verzorgt een kennis al die tijd het huis van de familie, die ook voor hem onbereikbaar zou zijn. De raadselachtige verdwijning kwam bij de politie aan het licht na een tip van misdaadverslaggever Peter R. de Vries. Die was ingeschakeld door verontruste bewoners van de Rembrandtlaan, waar het echtpaar Müller sinds 1973 woonde. Zij hebben het stel al sinds 1999 niet meer gezien. Inmiddels zijn vier rechercheurs bezig met de zaak en zijn alle (inter) nationale opsporingsinstanties ingeschakeld. De politie heeft in het huis vergeefs gezocht naar aanknopingspunten, zoals een dagboek. „Het is een bizarre zaak", al dus politiewoordvoerder Thomas Aling. „Misschien willen deze mensen wel niet gevonden worden, alles staat nog open." Wel is gebleken dat Hans en Ria Müller een sociaal geïsoleerd leven leidden en amper contact hadden met familie, vrienden en buurtbewoners. Het echt paar voelde zich aangetrokken tot ver schillende christelijke geloofsgemeen schappen. Mogelijk zitten ze nu bij een kerkgenootschap in België. Omdat de politie geen idee over hun verblijfplaats heeft, wordt ook een misdrijf niet uitge sloten. Kennis Paul de Rijk (59) onderhoudt al vier jaar het huis van de Müllers. Hij kent ze via een kerkgenootschap en woonde vroeger bij hen om de hoek. De Rijk zegt dat Hans Müller een halfjaar geleden nog bij hem thuis is geweest. „Hij kwam om de paar maanden. Nooit alleen, maar samen met een man, om dat hij vanwege reuma zelf geen auto meer kon rijden." Op vragen als 'waar kwam Müller vandaan en waar ging hij naar toe', heeft hij geen antwoord. Ook de politie heeft met De Rijk gespro ken, maar houdt vast aan de vermis- singduur van vier jaar. „We weten nog niet of het betrouwbare informatie is", verklaart Aling. Intussen groeit de onrust in de buurt. „Mensen blijven niet zo maar vier jaar weg, dan is er echt wel wat aan de hand", zegt een buurtbe woonster. Het echtpaar had geen kinde ren. Wel heeft de politie contact gelegd met familieleden in de tweede lijn. Die hadden het stel nog niet gemist.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3