Kerstverhalen van lezers (2) fet zonder jou In de pan gehakt CK, JOMKHt££ Von MlTNACHNfcgST, 0&n Nier zo w müsobs VANWEGE /mijn naam- t's in a name? Kerstochtend 1998 Op wacht De wet van Murphy Dubbeltje Mijn kerst 1948 De os, de ezel en... l WOENSDAG 24 DECEMBER 2003 rten zijn geschreven en verstuurd. Cadeautjes gekocht. In no time een [kopen bleek een mission impossible. rctman, volgend jaar meer tijd voor lutjes? Ik zou ze liever krijgen! Van /erstaan! Kerstjurken? De jurk die ik kennelijk niet in de winkel. Ik trek Ie van vorig jaar wel aan! Maar voor üijk? (en spijs) hik ik tegen de kerstdagen cerstavond at ik in mijn eentje kersts twee) en ik wil niets liever dan de t mijn geliefde doorbrengen. Maar ik trikt in een relatie die min of meer uit weet ook niet hoe je verstrikt kunt ra- in relatie die min of meer uit is. Maar hebben het gepresteerd. Een week voor kerst (zijn timing was altijd al miserabel), verbrak hij onze (lat-) relatie na een knallende ruzie. Zijn moeder zei pas nog hoe leuk ze het vond dat wij eerste kerstdag bij haar zouden komen eten. Ik zou willen dat haar zoon het ook nog zo leuk vond! Eerste kerstdag: niemand anders dan mijn ou de kat om een prettige kerst toe te wensen. Niemand die mij iets terugwenst. Ik trek mijn oude kerstjurk aan en ik doe glitters in mijn haar. Ik tuig mezelf op alsof ik de kerstboom in levende lijve was. Tijdens het kerstontbijt (yoghurt met cruesli) draai ik kerst-cd's, maar ik kan beter smartlap pen draaien. Op tweede kerstdag zouden we samen bij mijn ouders gaan eten. En ik vraag me af hoe het zal zijn om in mijn eentje bij hen met mijn broer en zijn vriendin aan tafel had chti ook adal t sta te vS gefl ete andj ng« Het vreemde is dat ik heel tevreden ben. Ik heb gegeten, gedronken en gesmuld. Mijn kerstdagen zijn heel goed, ondanks dat ik alleen ben. Zingend ruim ik de tafel af. De krui dige geur van het kerstgebraad hangt om me heen en mijn hele wezen is vervuld van gerechtigheid. Ik mis mijn man niet. Ik mis hem al heel lang niet meer. De tijd van de huwelijkskwelling is voorbij. Hij is gewoon verdwenen uit mijn leven en ik weet zeker dat hij nooit terug komt. Een hel was het leven met hem. Jaren en jarenlange minach ting voor mijn bestaan. Natuurlijk hield ik eerst van hem, maar ik werd onder de voet gelopen door zijn mis selijk makende gedrag. Hij had de ene na de andere vriendin, terwijl ik me uitsloofde om het hem naar de zin te maken. Ik werd gek van zijn gedrag en begon hem te haten. Vorige week was het de laatste keer dat hij aankondigde dat hij de kerst dagen bij een andere vriendin zou doorbrengen omdat ze anders zo al leen was. Krankzinnig van woede trok ik een bos engelenhaar uit de kerstboom en wist dit om zijn keel te wikkelen. Hoewel ik niet over veel kracht beschik, trok ik stevig aan het donzige engelenhaar. Plotseling viel hij op de grond, zijn ogen wijd open van verbazing. 'Zo', dacht ik, 'daar heb je je portie ook eens terug' en ik wachtte op zijn reactie. Maar hij bleef me zo vreemd aansta- l nichtje van mij, vond het maar niks, nept was met een familienaam, ze vaak geplaagd werd. Ze heette 'Meliefste'. Dikwijls zei ze dan ook j: „Als ik ooit een man trouw, moet p zijn met een klinkende naam, des- in van adel met Yon' voor zijn naam. n a name?', reageerde ik dan, 'goede kppen zitten toch niet in een naam, ar niet zo'n probleem van maken als s'. Ze was maar niet van die gedachte Igen. ijkse kerstbal zou plaatsvinden. Een nis, waarop zij zich enorm verheug- weet', opperde ik, 'kom je daar een een jonkheer tegen'. Met een paar jien begaf ze zich naar deze feestelij- jnheid. In de knusse zaal heerste een kerstsfeer. Een band speelde meesle- elodieën. Ze keek zo de zaal eens zeker moment kruisten haar blikken en jongeman, die - hoe was het mo- tact beantwoordde aan het ideaal- 1 de man van haar dromen. Hij was jonker. Zijn uitstraling werkte als een lop haar. De band zette een Engelse f>e mooie man stevende recht op [1 nodigde haar uit op de dansvloer. Voortreffelijk te kunnen dansen. Ze spraken weinig, maar dat was overbodig. Dit was volmaakt. Ze zweefden over de vloer. Kit ty was volkomen in trance. Na afloop bedelde haar danseur: 'Mag ik straks nog eens terug komen?' Daarop zei ze volmondig ja. 'Maar ik wil mij voor onze volgende dans toch even nader aan je voorstellen. Ik ben Fred Allerlief ste'. Als door de bliksem getroffen stond ze daar en kon van verbazing geen woord uitbrengen. 'Versta ik dit goed?' 'Jazeker. Het is een wat ongewone naam, maar ik hoop, dat dit je niet afschrikt. Met wie heb ik eigenlijk het genoegen?' 'Ik durf het bijna niet te zeggen'. 'Is het zo erg? Maak van je hart geen moord kuil!' 'Ik ben Kitty, Kitty Meliefste'. Fred stond paf. 'Wat een merkwaardig toeval is dit. Twee mensen met zulke zoetgevooisde namen, die elkaar hier op dit kerstbal ont moeten'. Ze schoten tegelijk in de lach. De avond verliep verder zo romantisch, als maar mogelijk was. Het verliefde stel bouwde een toekomst op in de Verenigde Staten. Daar wo nen ze met hun gezin al ettelijke jaren en vie ren deze maand hun 25-jarig huwelijksfeest. Janet Kloppenborg, Hilversum te zitten en me vol te stoppen met garnalen- cocktail en aardappelkroketjes. Voor hen ook niet leuk dat hij het heeft uitgemaakt. Hij had ten minste tot na kerst kunnen wachten. En met mij ook nog even het nieuwe jaar in kun nen luiden. Met weemoed denk ik aan de kerst van vorig jaar en aan die van het jaar daarvoor en daar voor terug. Aan hoe verliefd we ooit waren. Aan hoe hoopvol en gelovig nog. En ik vraag me af hoe hij kerst zonder mij vindt. Of hij mij mist. Ik hem wel! En ik hoop maar dat hij nog geen ander kerstengeltje gevonden heeft. Het wordt een stille, kille, verdrietige eerste kerst dag in mijn eentje (It's gonna be a cold, cold Christinas without you...). Om drie uur's middags trek ik mijn winterjas aan. Ik stap op de fiets en bel een halfuurtje la ter bij hem aan. Ik bereid mij op het ergste voor. Dat hij er niet is. Dat hij me wegstuurt. Dat hij de kerst liever zonder mij doorbrengt. Dat hij samen is met iemand die wel een mooie kerstjurk draagt... Mijn (ex-) geliefde kijkt een tel verrast en zegt dan: 'Hoi, kom bin nen'. Ik trek mijn jas uit en hij zegt: Wat zie je er mooi uit.' En ik zeg niet dat ik er hetzelfde uitzie als vorig jaar. In plaat daarvan duiken we weg in eikaars armen. Ik maak me na een tijdje uit de omhel sing los en overhandig hem een kerstcadeau tje. 'Ik ben blij dat je er bent,' zegt hij voordat hij het openmaakt. C. de Ridder, Sassenheim ren, dat ik ongerust werd. Ik schud de aan zijn schouder en riep zijn naam. Langzaam drong het tot me door dat hij het had begeven. Ik kleedde hem uit en sleepte hem naar de badkamer. Ik legde hem voor zichtig in bad. Ik goot er 15 flessen goede rode wijn bij en 5 kilo geurige kruiden, een pak zout en 500 gram versgemalen peper. Een zak uien en een hele tros knoflook deden de rest. Twee dagen lang heb ik hem gemari neerd en anderhalve dag voor de kerst begon ik met het braden. Het hele huis werd doortrokken van een heerlijke braadgeur. Ik grilde en kookte, bakte en braadde maar door. De lekkerste delen hield ik apart voor het kerstmaal. De rest ligt stijf en koud in de diepvries. Ik kan er nog weken van eten. Nee, hem vin den ze niet terug. Zijn eenzame vriendin kan wachten tot ze een ons weegt. Gerechtigheid, daar gaat het om. Ik voel me gelukkig en spoel het servies zingend af. De afgekloven botjes gooi ik in de container. Met een klap gooi ik ter afsluiting het deksel dicht. Soezerig van het eten en de wijn zit ik nu voor de haard. Tevreden val ik in slaap en droom dit mooie kerst verhaal. Josephine, Bennebroek josephine6311@hotmail.com Onze oudste dochter met man en onze kleinzoon Kevin wilden op Kerstavond bij ons zijn en bleven slapen. Ze wilde zo graag opa en oma verrassen met een Kerstontbijt. Ze zouden de tafel mooi dek ken, kerstboom en kaarsjes aandoen en een oude LP met kerstliedjes opzetten en als dat allemaal klaar was, mochten wij pas uit bed komen. 'Zo de den wij dat vroeger ook met de kinderen ongeveer 30 jaar geleden', zeiden ze. Nostalgie. Nu eens een keer andersom. Nou ja, wij maar wachten in bed. Eindelijk hoor den wij de liedjes en meteen kwam onze dochter met man en Kevin zingend binnen. Maar wat wa ren we verrast. Niet alleen zij, maar al onze kinde ren en kleinkinderen kwamen onze slaapkamer zingend binnen. Ze stonden allemaal om ons bed - toen 13 stuks, inmiddels 15 - en zongen de kerstlie deren uit hun kindertijd voor ons. Dit was zo aan doenlijk dat we alle twee tranen in onze ogen kre gen. Toen ze uitgezongen waren, mochten we uit bed komen. Wij hadden niet gehoord dat alle kin deren naar ons toe waren gekomen 's morgens om 8 uur. De verrassing was dan ook groot dat ze een hele lange tafel hadden gemaakt en gedekt voor het kerstontbijt met allerlei lekkers er op. Iedereen had wat meegenomen. Kerstboom aan, heel veel kaars jes, licht uit en gezellig met ons hele gezin genieten van het kerstontbijt. Inmiddels zijn er nog 2 klein kinderen bijgekomen en zijn we met 17, plus de verkering van de oudste kleinkinderen, dus 19. Dit jaar komt het hele spul bij opa en oma tweede kerstdag vieren. Wordt hopelijk ook weer heel ge zellig. Wj zijn onze kinderen en kleinkinderen nog steeds dankbaar voor de kerstochtend van 1998. Wij houden heel veel van jullie. Opa en oma Zieltjens, Haarlem ER Mijn man was in 1953 in militaire dienst. Toen nog mijn verloofde en in de Ripperdakazerne ingedeeld. In die tijd moest je je in het weekend twee keer melden. Zo ook met Kerstmis. Ik ging mee, bleef buiten wachten. Alle soldaten kwamen naar buiten, behalve mijn verloofde. Na een poosje wachten kwam er iemand naar buiten om mij te vertellen dat hij een sigaret had gerookt op de gang en dat mocht niet. Hij moest van straf op wacht. Wat was ik kwaad, mijn moeder maar wachten met het kerstdiner, 's Avonds ben ik naar de kazerne gegaan en daar liep hij met zijn geweer op zijn nek. Ik ben een paar keer meegelopen, wat ik daar alle maal heb gezegd, vertel ik niet. De volgende dag kwam hij met een kerstpakketje, gekregen van het Leger des Heils. Nu ben ik met diezelfde soldaat 46 jaar getrouwd. Mevrouw A. Roza, Spaamdam De bevroren grond knispert onder onze voeten en een gouden winterzon straalt over de Lage Vuursche, waar we een kerstboom gaan omhakken. Kerstweek 1968. On ze 1-jarige labrador trippelt tussen de statige stammetjes en wij hobbelen er achteraan. Wat moeizaam want ik ben hoogzwanger: begin januari moet het gebeuren. Opeens klinkt een vreselijk gejank. De hond kan niet meer staan of lopen. Aan zijn poot is niets te zien. We dragen het jankende beestje naar de auto, gooien de kerstboom achterin en sjezen naar de dierenarts. Die constateert een knie-displacie, hij moet geopereerd wor den. Terwijl op kerstavond het hoopje hond met schroeven in zijn poot zielig in z'n mand ligt, beginnen bij mij om half acht de weeën. Het zou toch pas begin januari worden? De huisarts zal tegen middernacht komen kijken. Wij bellen hem om half twaalf dat dat niet hoeft omdat ik 'weeloos' ben. Als Jozef en Maria wachten wij tot half twee 's nachts op een wonder terwijl de hapjes onaangeroerd liggen uit te drogen op de schaal. Toch maar naar bed. Als ik na een paar slapeloze uren om vijf uur 's morgens wat in de keuken loop te tuttelen, schrik ik me rot als ik in het donker voor het keukenraam het gezicht van de huisarts ontwaar. Hij heeft net een bevalling achter de rug en komt poolshoogte nemen. Maar het zal nog even duren voordat het zover is. De huisarts loopt 's avonds zijn kerstdiner mis, maar krijgen wij een prach tige dochter! Als de nieuwbakken vader trots zijn dochter op het ge meentehuis komt aangeven, accepteert de gemeente ambtenaar de naam Doesjka niet. Ook de tweede naam Elise mag niet, dat moet Elisabeth zijn. Onthutst en vertwijfeld spoedt mijn echtgenoot zich naar huis om, als bewijs, het boek 'Bruiloft der zeven zigeuners' van Aart den Doolaard op te halen, waarin de hoofdper soon Doesjka heet. De ambtenaar is onverbiddelijk, maar als er ergens in Nederland een Doesjka staat inge schreven, zal hij die naam accepteren. We krijgen uit stel van aangifte. Niet voor één gat te vangen bellen we de Gooi en Eemlander, hetgeen resulteert in een op roep in de krant. Dat werkt! In Amsterdam is iemand met die naam ingeschreven. De gemeenteambtenaar haalt bakzeil en schrijft zelfs Elise als tweede naam in. Doesjka heeft sinds een paar maanden een prachtige zoon en onze zielige labrador is vijftien jaar geworden. Yvonne Barnasconi, Nieuwersluis Bill Gates schenkt 25 miljard dollar aan goede doelen. Hoelang zou die man nagedacht hebben voordat hij tot deze schenking kwam. Ik heb heel lang moeten nadenken voordat ik mijn kerstdubbeltje schonk. Als 8 9-jarige uit een midden standsgezin had ik nog nooit van zakgeld gehoord. Als we van een oom of tante een cent of een halve stuiver kregen, mochten we er wel wat snoep voor kopen. Urenlang na denken deden we voordat we tot een besluit kwamen. Voor m'n kerstrap port kreeg ik van oma een dubbeltje en ik voelde me heel rijk. Dat jaar mocht ik mee naar de nachtmis 's nachts om vier uur). Prachtige kerststal en een knikengel- tje ervoor (alles is nu nog net zo, 't bezichtigen waard). Er werd ge preekt over de zorgelijke omstandig heden waarin menig gezin verkeer de. Er werd een bijdrage gevraagd om het leed een beetje te verzach ten. Het was 1938 en financieel een heel moeilijke tijd. Daar zit je dan, dubbeltje in je man telzak en alsmaar eraan voelen. Een fluwelen collectezak gaat voorbij, de tweede collectezak volgt, twee kope ren schalen volgen.Dubbeltje nog steeds in je mantelzak. Schuldgevoel groeit. Aan het eind van de dienst heb ik dat dubbeltje in het kniken- geltje gedaan en ben met een goed gevoel naar huis gelopen. Ik ga nog altijd naar de kerstnacht dienst en dan denk ik altijd nog aan dat dubbeltje. Ergens in ons huis ligt nog zo'n muntje. Misschien ga ik dat nu weer in dat knikengeltje stoppen. A. de Ruijter-van der Klugt, Leiderdorp Op 6 oktober 1948 werd ik op geroepen als dienstplichtige soldaat en moest ik mij melden in de Palmkazeme in Bussum. Daar werd de militaire oplei ding gegeven van marcheren, sluipgang en speed marsen. Begin november werd ik over geplaatst naar het vliegveld Ypenburg. We moesten daar studeren en van kamp A naar kamp B marcheren. Aan dit feest kwam medio december een einde en we werden weer teruggeplaatst naar Bussum waar we tijdens de kerst de wachten moesten lopen. In de nacht van 24 december naar 25 december had ik oefen- wacht bij een lege bunker, van 23.00 uur tot 01.00 uur. Het vroor dat het kraakte en er lag een flinke laag sneeuw. Om streeks 24.00 uur komt er een volkswagen aanrijden waaruit een officier stapte. Dat zag ik aan zijn pet en de drie strepen op zijn kraag. Ik schrok me rot. Het bleek de veldprediker te zijn, ds. Diekerhof. Hij had, voordat de soldaten met kerst verlof gingen, bij deze jongens wat sigaretten gebietst. Sigaret ten waren toen nog op de bon! Ik kreeg die nacht twee sigaret ten van de dominee. Hij nam mijn geweer over, hing die aan zijn schouder en ging toen wacht staan. Ik mocht in de luwte van de bunker een siga retje roken. Nooit zijn er zoveel militaire voorschriften overtreden als in die nacht en nimmer hoeft een sigaretje zo lekker gesmaakt. Nu rook ik al 37 jaar niet meer. J. Spijker, Leiden Die kerst zal ik een jaar of tien geweest zijn en zoals elk jaar stond onder de kerstboom de kerststal. Zo'n houten bouwseltje met de vertrouwde figuren: het kindeke Jezus te midden van Jozef en Maria, op de achtergrond de os en de ezel. In de coulissen maakten een herder met één van zijn schapen, zorgzaam op de nek gedragen, en de Drie Koningen hun opwachting. Boven dit tafereeltje zweefde een engel, heel handig ter hoog te van de daklijst. Met wat mos was de leegte een beetje opgevuld. Een knusse aanblik. Deze ge zellige kerstsfeer ging ook niet onopge merkt voorbij aan een nieuwsgierig bruin muisje, dat in die donkere dagen voor kerst de warmte van onze huiska mer opzocht. Hoewel enigszins verte derd door zijn durf en nieuwsgierigheid, konden wij die bezoekjes niet echt waar deren. Wilde huisdieren, dat is tot daar aan toe, maar 'wilde dieren' in huis, nee. Er werden ouderwetse muizenvallen te voorschijn gehaald en op strategische plekken in huis neergezet. In de kelder kast, in de keuken en vlakbij de kerststal. Want tussen de os en de ezel hadden wij op een avond een derde, onbekend fi guurtje gezien. Met zijn kraaloogjes keek hij zonder angst in het rond. De muis had zich tot onze verbazing tussen het aloude duo gewaagd. We hadden be wondering voor zijn lef en zijn gevoel voor sfeer, maar toch lieten we een venij nig houten plankje met een stukje kaas in de buurt van het idyllische stalletje staan.Op die kerstavond zat ons gezin bijeen in de huiskamer, te kijken naar een film op televisie. Opeens een harde klik. Het geluid kwam vanuit de richting van de kerstboom. Bij een onbekend ge- luid, zoals dit, is het je meestal niet met een duidelijk wat er aan de hand is. In dit geval bracht een blik richting de kerststal helderheid: het muisje was in de val ge- lopen.Daarom zal ik bij het zien van een kerststal altijd even zoeken naar die brui ne kraaloogjes, nieuwsgierig tussen de os en de ezel. Loslopende, wilde muizen in huis, ik moet er niet aan denken, maar dat ene bruine muisje, dat heeft het met zijn lef wel verdiend om in de krant te staan. Marenne Zandstra, Laren

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 31