De kerstman is een Chinees GESPREK VAN DE DAG Alleenstaande met extra sjaal naar de winkel Van Vollenhoven openhartig in kerstinterview op tv idl Griepprik helpt niet tegen virus dat nu rondwaart WOENSDAG 24 DECEMBER DAGELIJKS LEVEN Hoezo (Heboem iné AU-t-s... pg ménsen WlULe/N OOK wei- IB-TS- TE ETEN HCBI3MN MENSELIJK Eindelijk is Idols-winnaar JAMAI uit de kast. Hij is HOMOSEKSUEEL en heeft daar zelf geen enkel probleem mee. Er werd al een tijd over gespe culeerd en aanvankelijk zette hij de fans op een dwaalspoor door een re latie aan te knopen met Dewi. Maar gisteren in het 3FM-programma ruuddewild.nl beleefde Jamai zijn coming out. Tijdens een interview vanuit New York vertelde Jamai dat hij 'geen zin meer had om er om heen te draaien'. „Jammer voor alle meisjes, maar leuk voor de jon gens", prees de verlegen zanger zichzelf in de jongensmarkt. Ruud de Wild feliciteerde Jamai van har te. Op zijn weblog meldt De Wild van uit New York: „Hadden die jongens die hier in de studio naast ons zitten, bij Gay Radio, het toch goed gezien aan de foto!" Jamai is vanavond op televi sie te zien in het programma World Idol, waarin hij het onder meer op neemt tegen Will Young, de Engelse (homoseksuele) winnaar van de Britse versie Pop Idol. Van een Amerikaanse platenmaatschappij kreeg Young het advies te zwijgen over zijn geaardheid. In The Sun zei Young: „Onder druk van de media heb ik moeten praten over mijn privéleven. Ik probeer altijd eerlijk te zijn, naar anderen en mijzelf, en probeer ook het leven niet al te seri eus te nemen." Foto: ANP De door een tijger ernstig verwonde dierentemmer en illusionist ROY HORN is UIT een ZIEKENHUIS in Los Angeles ontslagen en naar zijn huis in Las Vegas terugggekeerd. Kirvin deed op verzoek van de familie van Roy geen mededelin gen over de gezondheidstoestand van de dierentemmer. De artiest van Duitse komaf werd tijdens een show in oktober in Las Vegas door een witte tijger aange vallen. Na het incident werden de optredens van Roy en partner Siegfried Fisch- bacher voor onbepaalde tijd afgelast. Mr. Pieter van Vollenhoven (64) is be zig met een promotie-onderzoek. De echtgenoot van prinses Margriet voel de zich bij elk bezoek aan Leiden schuldig dat hij na zijn rechtenstudie niet is gaan promoveren. Hij heeft nu twee hoogleraren ingeschakeld die hem bijstaan in het onderzoek. Dat vertelt Van Vollenhoven in een portret dat het NCRV-programma Heilig Vuur van hem maakte. „Het is een echt kerstinterview geworden", vertelt verslaggeefster Saskia Wielinga. „Hij praat over de liefde, familie, dro men en de dood." Van Vollenhoven, ook wel de eerste burger aan het hof genoemd, spreekt vrijuit over de eerste moeilijke jaren van zijn huwelijk. „Het leven is wel eens fors tegengevallen. De eerste tien jaar heb ik vooral geprobeerd ieder een het naar de zin te maken. Daarna dacht ik: jullie maken de balans maar op aan mijn graf." Hij noemt geen na men van leden van de koninklijke fa milie die zijn relatie met Margriet heb ben willen dwarsbomen. Wel spreekt Van Vollenhoven opvallend liefdevol over prinses Juliana. „Ik heb altijd een geweldig contact gehad met mijn schoonmoeder. We hebben ontzet tend veel plezier gemaakt. Daar denk ik met hele grote vreugde aan terug." Het valt op dat Van Vollenhoven over haar louter in de verleden tijd spreekt. „Het is heel jammer dat iemand met zo'n sterk karakter zo vergeetachtig wordt", voegt hij eraan toe. „Iemand die je zo dierbaar is, gun je dat niet." Pieter en Margriet hebben hun vier zonen als belangrijkste waarden 'op rechtheid, trouw en het klaarstaan voor de medemens' willen meegeven. Van Vollenhoven vindt dat zijn gezin daarin goed is geslaagd. Oude geruch ten dat zijn huwelijk slecht is, drukt hij de kop in. Naast zijn promotie en onafhankelijk onderzoek naar veilig heid is zijn toekomstdroom op het persoonlijke vlak dat zijn gezin 'nog lang van elkaar mag genieten'. Hij waakt ervoor zijn leven te veel te laten bepalen door het feit dat bij hem Mr. Pieter van Vollenhoven. Foto: ANP onlangs voor de tweede keer huidkan ker werd geconstateerd. „Je schrikt er van", erkent hij. „Ik hou niet van het woord, ik hou niet van de ziekte. Na tuurlijk kan het terugkomen. Maar we moeten maar kijken hoe het gaat. Nie mand kan daar een oordeel over vel len." Maar het lukt hem uiteraard niet om de ziekte totaal naast zich neer te leggen. „Ik ga nu wel de begrafenis re gelen, dat doe ik wel. En waar wil ik liggen, dat moet ik eens goed gaan be gluren. Maar verder gaan we vrolijk door met ademhalen." In eerste instantie was het gesprek op paleis 't Loo bedacht als een korte re portage van tien minuten, vertelt Wie linga. Toen Van Vollenhoven begreep dat dus grote delen van het gesprek in de montagekamer zouden sneuvelen, vroeg hij om een band met het ruwe materiaal van het interview. Waar schijnlijk wilde hij dat hebben als een soort nalatenschap voor zijn gezin. „Hij zei: „Dan kan mijn vrouw dat la ter op de bank nog eens bekijken'", aldus de programmamaakster. „Vol gens mij ging het dan over na zijn dood. Ik had niet de indruk dat hij met Tater' volgende week bedoelde." Bernice Breure Donderdag 25 december, Nederland 1, Heilig Vuur, 23.15 uur, NCRV Nederland is getroffen door een griepepidemie. Mensen met een partner of kinderen weten zich meestal wel te redden. Maar al leenstaanden hebben het moeilijk. Een goed sociaal netwerk is van groot belang. „Anders moetje met een extra sjaal om en twee dikke jassen aan zelf naar de winkel." „Een zieke alleenstaande zonder netwerk heeft een groot pro bleem", zegt Irene Lageveen, voorzitter van het Landelijke In formatiecentrum Alleenstaanden (LICA). Volgens haar is mantel zorg (zorg door naasten of kennis sen) vaak de beste en in sommige gevallen de enige oplossing voor een alleenstaande. „En als je die niet hebt, rest weinig anders dan een hulporganisatie bellen. Het Leger des Heils bijvoorbeeld. Dat komt ook op bezoek, en anders weet het wel bij welke instelling iemand terecht kan." Voor een alleenstaande is het be langrijk dat de omgeving weet dat hij of zij ziek is. Zelf is Lageveen al jaren alleen en haar kinderen wo nen ver weg. „Als ik een behoorlij ke griep heb, dan wikkel ik een ex tra sjaal om mijn nek, trek ik twee dikke truien aan en ga toch naar de winkel. Als ik daar soep en vla koop, kan ik weer een paar dagen vooruit." Ze betwijfelt of zieke al leenstaande ouderen het moeilij ker hebben dan gemiddeld. „Veel senioren hebben al thuiszorg en weten de weg van de zorg goed te bewandelen. En als ze aangeslo ten zijn bij een ouderenbond, kunnen ze een beroep doen op plaatselijke hulpverlening." Dat wordt bevestigd door de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). Senioren die daarvan lid zijn, kunnen in som mige gevallen rekenen op hulp. De ouderenbond krijgt overigens amper telefoontjes over de griep. „Waarschijnlijk nemen veel men sen eerst contact op met de lokale afdeling. In eerste instantie moe ten die mensen de thuiszorg of de mantelzorg inschakelen. Het Nederlands Vaccin Instituut heeft een noodvoorraad van 28.000 kuren van het antigriep- middel Tamiflu. Dat medicijn kan snel worden verspreid onder ver pleeg- en verzorgingshuizen in het hele land. In deze huizen val len jaarlijks vele honderden do den door de gevolgen van griep. Vooral in het westen van het land heerst de ziekte. De virusvariant die nu z'n tol eist, zat niet in de griepprik van dit jaar. Daarom hoopt VWS een hoop ellende te voorkomen door het middel Ta miflu beschikbaar te hebben. In dien bewoners van een verpleeg- dan wel verzorgingshuis worden getroffen, kan de verpleeghuisarts via de plaatselijke GGD een ver zoek doen aan het NVI om Tami flu te leveren. Tamiflu is een middel dat er voor zorgt dat het griepvirus zich niet kan vermeerderen in het lichaam. Het is preventief te gebruiken, maai' wanneer iemand verschijn selen van griep krijgt, dan helpt het middel het virus in toom te houden. Wie al griep heeft opge lopen, kan de ziekte met enkele feke dagen verkorten of draaglijk maken door binnen 48 uur flu in te nemen. va Behalve Tamilflu, sinds vori *>e op de markt, is er ook het m vei Relenza (al een vijf jaar leveim' Ook dat kan de griep voorko of de gevolgen binnen de pe houden. Relenza is echter w itl minder geschikt omdat het een inhaler ingenomen moi den. Tamiflu is er als pil. Beide medicijnen zijn alleei recept te verkrijgen, maar w niet vergoed door het ziekei fonds. Een kuur voor vijf dar^ kost tegen de dertig euro. Wn stopt met slikken is weer val voor de griep, Viroloog Ab Osterhaus van Nationaal Influenza Centrui Rotterdam zegt dat Tamiflu getest in gezinssituaties. Eéi zinslid kreeg griep, de andei gingen meteen aan de Tarru' werden niet ziek. Het Nedei Vaccin Instituut heeft nog gi verzoeken voor levering uit noodvoorraad gekregen. Mc is volgens een woordvoerdePvl, gisch, gezien het feit dat er r niet sprake is van een epidei Tamilflu, van fabrikant Rocq^ ook preventief gebruikt tijd< vogelpestepidemie door de Di Vergeet de zwaaiende kerstman op zijn slee uit de Noordpool, het wer kelijke achterland van deze bebaar de roodmuts is China. Driekwart van alle speelgoed die Santa dit jaar onder bomen legt, komt uit de volksrepubliek en dan nog eens voor een groot deel uit de omge ving van de Chinese zeehaven Yan- tian bij de metropool Shenzhen, niet ver van Hongkong. In de aanloop naar kerst gaan er zeker duizend goedgevulde con tainers per dag naar New York, Southhampton of Rotterdam. „Wij brengen blijdschap over de wereld door er zorg voor te dra gen dat geen van deze containers verloren raakt", verklaart Kenneth Tse. Deze baas van de Yantian- containerterminal kan tevreden zijn. Nog geen tien jaar geleden was er helemaal niets op de plek waar nu containers af- en aan worden gevoerd. Met de ongeken de economische 'boom' van de volksrepubliek groeit Yantian in tussen uit zijn voegen. De prijzen liggen er relatief laag en dat is voor veel speelgoedproducenten goed nieuws. De meerderheid van alle speel goed dat tijdens de kerstdagen in de wereld wordt geschonken, wordt gemaakt in 'sweatshops' binnen een cirkel van zo'n 75 ki lometer rond de poorten van Yan tian. De regio is bezaaid met speelgoedfabrieken die voor alle bekende merken produceren. In Shenzhen worden volgens Chine se media zeker 100.000 speel goedproducten gemaakt. Volgens in september verspreide gegevens verwacht de Chinese speelgoedin dustrie dit jaar voor ruim 8 mil jard eurö te exporteren. Thuis kerst vieren Kerst wordt in Nederland gezellig thuis met familie en vrienden ge vierd. Dus komt het kerstdiner ge woon thuis op tafel te staan. Dat meldt het onderzoeksbureau TNS NIPO, dat aan de vooravond van kerst 2003 ruim zeshonderd per sonen heeft ondervraagd over hun 'kerstgewoonten'. Driekwart van de Nederlanders zegt dat Kerstmis voor hen vooral in het teken staat van gezellig samenzijn met mensen die veel voor hen be tekenen. Dat geldt met name voor ouderen, en in iets mindere mate voor jongeren. Relatief weinig Nederlanders gaan tijdens de kerst buiten de deur eten. Slechts elf procent zoekt een restaurant op. De meeste onder zochte personen geven aan thuis ia nuiucn niiiucicri van tea ai upgciciu lui Kciïuiiaii cli mgcwiju m uc uiiivmigiijive KCIM-IIIUUMIie. ruiu: KCULeib Voor Britten die het te druk hebben om op eerste kerstdag de jaarlijkse kersttoespraak van koningin Elizabeth te volgen, heeft de Britse overheid iets bedacht: de kersttoespraak per telefoon, het vierde medium via wel ke de woorden van Elizabeth te volgen zijn, naast de televisie, de radio en het internet. De rede is voor het eerst niet in een koninklijk paleis opge nomen, maar in de Combermere-kazerne vlakbij kasteel Windsor, waar de Koninklijke Cavalerie is gelegerd. Vroeger was de op televisie uitge zonden toespraak voor veel Britten vaste prik tijdens de feestdagen en trok de Britse koningin steevast dertig miljoen kijkers, maar dat aantal is de afgelopen jaren flink afgenomen. Naar schatting zo'n tien miljoen Brit ten kijken nog naar de kersttoespraak. Foto: EPA te eten (62 procent) of schuiven aan bij familie of vrienden (60 procent). De uitslag over wié er dan het kerstdiner bereidt, is wei nig verrassend: de 'gemiddelde kerstkok' is een vrouw tussen de 35 en 54 jaar oud. Van de mannen staat 35 procent in de keuken. De meeste koks en kokkinnen hebben het plan opgevat om maaltijden van drie of vier gangen te maken, waarbij vooral vlees (79 procent) op tafel zal verschijnen en in mindere mate vis en gevo gelte. Gemiddeld besteedt de Ne derlander ongeveer 86 euro aan het kerstdiner, wat overeenkomt met het bedrag dat vorig jaar aan de feestdagen werd uitgegeven. Maar liefst negen op de tien Ne derlanders zorgen voor de nodige kerstsfeer in huis: zij versieren hun woning. De kerstboom blijkt het populairst, want 83 procent van de ondervraagden heeft een boom in huis gehaald. Overigens wint de kunstboom terrein: had drie jaar geleden nog 35 procent een kunstboom, nu is dat 43 pro cent. Er zijn dit jaar minder echte kerstbomen verkocht dan vorig jaar. Een op de drie huishoufo heeft een boom in huis gehajach in 2002 was dat 40 procent. Ijxe r blijkt uit cijfers van het Prodfeel schap Tuinbouw. De bomenji ie ren wel goedkoper. acf Bomen-overschot Hawaii staat niet direct bekeh m een goedkope bestemming, 1 de kerstbomen zijn er in elk jjn goedkoop dit jaar. Er heerst jaar een groot overschot aan| j| kerstbomen, waardoor handl ze aan de straatstenen niet 1c\an kunneri. Een kerstboom koo£aai voor een dollar. „Iedereen v&n t koopt dit jaar kerstbomen, ejr d< moeder ook", zegt assistent-t Va nager Ray Griego van een filiatie van supermarktketen Wal-Mlag 1 Griego heeft 5.600 bomen infen 1 kocht en heeft er nog duizen^d. over. Hij is nu verenigingen 3eer het bellen met de vraag of zelete gratis boom willen. Dat er tel kerstbomen zijn geïmporteei volgens Griego het gevolg vaLï- tekort aan kerstbomen dat v®'* jaar heerste. Daardoor werd prijs juist opgedreven, anp-a" IL/AI anj Morgen is het Kerstmis en het zal veel over eten gaan. In de mensen een welbehagen, zeker weten, maar er moet gebuffeld worden. Het feest van de Geboorte is aanleiding om weer eens wat in de keu ken te staan. In een Engels blad las ik dat de men sen op dat grote eiland voor de kust in 1980 nog ge middeld een uur met de potten en pannen in hun kitchen doende waren. Dat was verleden jaar terug gelopen tot 13 minuten. Nu was de Engelse keuken nooit al veel zaaks en is dat ingekorte verblijf mis schien een zegen. Het blijft desondanks opmerkelijk. In Nederland zal het niet veel anders zijn. De inge bouwde-keukenbranche levert steeds meer gemak op maat. Computers sturen het kookeiland in de goede richting. Controlepanelen met veel meters be waken het bereidingsproces. De moderne keuken lijkt in zijn aankleding sterk op een laboratorium uit een stripverhaal. De keukenprinses - tegenwoor dig heel vaak een keukenprins- staat de meest ge avanceerde apparatuur ter beschikking, geen pan hoeft meer over te koken, geen wok meer aan te branden. Het keukenschort is er in zeer modieuze variaties. Ook daarvoor zouden we het niet hoeven te laten. Helaas, we laten het. We zijn steeds minder in de keuken te vinden. Daartegenover staat dat uit gevers hun assortiment kookboeken niet kunnen aanslepen. Televisiekoks, vroeger zeldzaam, worden steeds bekendere Nederlanders, zo bekend dat ze in elk lulprogramma verschijnen met hun boekje of meninkje over de hoofddoekjes, falend Ajax, presi dent Bush of het leven in het algemeen. Paradoxaal is het wel. We tobben steeds meer over het eten, de voor- en nadelen ervan, maar het klaarmaken, ho maar. Het ontbijt hadden we al afgeschaft. De mag netron had de koekenpan al vervangen. Nu is in het kader van de supermarktoorlog de kant-en-klare maaltijd ook nog in de aanbieding. Wie voortaan nog in de keuken staat, is dief van eigen tijd en por temonnee. Behalve met Kerstmis dus. Dan keren we als verlo ren zoons of dochters naar de keuken terug. Omdat het nu woensdagavond is en alle ingrediënten toch al zijn aangeschaft en in bewerking, kan ik het rus tig zeggen: bij ons thuis is de slag met de calorieën begonnen. De springbok ligt in de pan te sudderen, een smakelijke antilope uit zuidelijk Afrika, politiek geheel correct beboterd. Met cantharellen als garni tuur en spruitjes die iedereen nu maar eens lekker moet vinden, komen wij het feest van het Licht best door. Wel houden we er schuldgevoel aan over. Daar zorgden de media voor. Die puilden in de aanloop naar de feestelijkheden uit van de gevaren van al dat eten. Ach ja, die strijd tussen gezondheid en appetijt lossen we nooit op, maar waarom han gen deze media de vetzucht uitgerekend deze dagen als topzware piek bovenin hun kerstboom? De krant, de televisie. Wat moet mij allemaal toch weer worden aangepraat? Ik prijs juist het volgen de drietal dikke dames als gerespecteerd rolmodel. Hanneke Groenteman was nooit bestseller gewor den zonder haar levenslange pas-de-deux met de koekjes van Jamin. Karin Bloemen was nooit een nachtegaaltje geworden zon- der eerst dat rondborstige roodborstje te zijn ge weest. Erica Terpstra zou een anonieme hoe- dendraagster zijn gebleven indien het bijpassende torso had ontbroken. Ik weet dat „obesitas" schadelijk is en dat we het ervan aan het hart kunnen krijgen, of aan de galblaas, of ook sui ker, maar bespaar ons de predikatie nu Nederland eindelijk weer eens als natie collectiefin de keuken staat, het Kindeke in de kribbe ligt en de spring bok in de braadslee.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2