Omgekeerde Surpriseshow ST Films met kerst: van mierzoet tot bikkelhard Radio lokt luisteraars met lange lijsten Sky Radio droomt van nieuwe kersthit Henny Huisman praat nu iedere dag met God Vooral liefde en spel in kerstspecials X-mas Gold Tijdens zijn allereerste optreden voor de EO-televisie raakte Henny Huisman overmand door emoties. Televisiemaker Jacco Doornbos wilde tien jaar na deze uitzending van het programma Fifty Fifty graag nog eens met hem doorpraten. Hij strikte hem voor de zesdelige EO-serie Henny zoekt God. door Nico Postma Henny Huisman laat zich vanaf vanavond niet zomaar bekeren. „Dan moet je met harde bewijzen komen!", zegt hij in de eerste aflevering van de reeks die van avond begint. De EO neemt hem de ko mende dagen mee naar het Leger des Heils, Volendam, Israël en de Oekraïne. Huisman: „Het was voor mij een soort omgekeerde Surpriseshow. Van tevoren had ik geen idee wie ik allemaal zou ont moeten." De serie begint met een kennismaking bij Huisman thuis, waar hij zijn trofeeën en gouden platen toont. „Als ik aan de he melpoort sta, hoef ik deze voorwerpen niet mee te nemen, maar ze zijn voor hier op aarde zo leuk." In een Zaandamse kerk, waar zijn opa vroeger koster was en hijzelf misdienaar, doet hij iets wat hij altijd al had willen doen: hij klimt op een kerkbank en zoent Jezus, die staat afgebeeld op een schilderij. Morgen ontmoet Huisman majoor Roel Poppema van het Leger des Heils. Poppe- ma werkt met verslaafden en stervenden. De tv-coryfee ergert zich aan de ouderwet se legerliederen, maar luistert aandachtig naar het verhaal van een verslaafde die kracht put uit het geloof. Hij heft ongeduldig zijn beide armen, alsof hij - 'boem' - een bliksemschicht ver wacht. Er gebeurt niets. Tranen vloeien als hij even later een doodzieke vrouw ont moet in het sterfhuis. Snikkend in een hoekje zegt hij dat hij er niets van begrijpt. „Wat een rotprogramma." Na een lachwekkende uitzending met de Volendamse pastoor Berkhout op tweede kerstdag beleeft Henny Huisman zaterdag zijn bekering. Voorzitter Peter Scheele van de Jezus Fanclub neemt hem dan mee naar Jeruzalem en laat hem de moderne vertaling van de bijbel lezen, volgens Huis man een 'RTL 4-uitvoering'. De showmas- ter raakt onder de indruk als hij wandelt op de plekken waar Jezus ooit liep. „Het is zo menselijk, zo dichtbij", zegt hij in Geth- semane, de tuin waar Jezus werd verraden. Vlakbij het graf beseft hij dat Jezus ook voor hem heeft geleden. „Ik heb het gevoel dat God een stempel in mijn hart heeft ge zet." De serie Henny zoekt God is duidelijk op een andere leest geschoeid dan de eerste versie met Catherine Keyl, die vorig jaar een uitstapje maakte naar de EO. Keyl was de kritische journalist, terwijl Huisman met zichzelf wordt geconfronteerd. Met tegenzin gaat hij mee naar de Oekra- ine waar hij met Dirk-Jan de Groot van de christelijke hulporganisatie Dorcas voed selpakketten uitdeelt. Huisman ziet de blijdschap in de ogen van een bewoonster van een troosteloze en vieze bouwval. Hij wordt boos als hij voor de camera moet antwoorden op de vraag wat beter voelt: in het rijke Nederland met miljoenen smijten voor de Postcode Loterij, of een blik brui ne bonen overhandigen in de Oekraïne. „Wat een rotvragen." De EO heeft meer van zulke 'vreselijke' vragen, waaronder deze: 'Zou jij nog zon der Jezus kunnen?' Aanvankelijk probeert de showmaster hier onderuit te komen, maar gaandeweg de uitzendingen predikt hij het geloof. Terug in Nederland voelt het voormalige kijkcijferkanon van RTL 4 zich herboren. „Ik ben geloviger geworden", zegt hij na de opnamen. „Vroeger moest ik van mijn moeder naar de kerk. Zij zei altijd: 'Ga dan in ieder geval voor opa'. Als hij kwam col lecteren gaf ik hem altijd een gulden. Die wisselde hij dan voor vier kwartjes, zodat het me niets kostte en opa toch kon laten zien dat ook zijn eigen kleinzoon moest betalen. Een geniepig katholiek trekje." Het is wel even wennen: de olijke show master die praat over Onze Lieve Heer. „Twintig jaar heb ik hard gewerkt om be roemd te worden door mensen te verma ken. God heeft nu gezegd: dat mag je blij ven doen. Verkondig me nu maar. Ik voel me een soort Cliff Richard, die ook niet anders is gaan zingen toen hij gelovig werd. Ik wil geen zeurpot worden of een betweter waar niet meer mee te lachen valt." Qua karakter vindt Henny Huisman het katholieke geloof goed bij hem passen. „Ik houd van opsmuk. Opa organiseerde vroe ger als eerste een levende kerststal. En stinken die beesten! Ik houd ook van beel den, de show om het geloof heen." Huisman ziet graag de zonnige kant van het leven, ook na al het leed waarmee de EO hem confronteerde. „Ik praat nu iede re dag met God, bijvoorbeeld over de lan ge files waarin ik beland. Maar ik bedank hem ook dat ik nu zo'n prachtige klein zoon heb. We geven zo vaak God de schuld van vreselijke dingen. Ik zie graag de leuke God, de zonnige God." Zijn vrouw Lia is helemaal niet gelovig. „Ik ben er helemaal lyrisch over en zij hoopt dat het geen bevlieging van mij is. Ik zou wel willen dat zij voelt wat ik voel." Henny Huisman vertelt het aan iedereen die het horen wil, zelfs tijdens de opnames voor zijn RTL 4-programma Help ik ben miljo nair ging hij voor in gebed tijdens het kerstdiner met de prijswinnaars van de Postcode Loterij. „Ik koketteer nu met mijn geloof. Een kruisje sloeg ik altijd al achter de bühne, maar nu wat groter. Je ziet het voetballers ook doen. Ik schaam me er niet voor. God zit gewoon hier, in mijn hart. Niet iedereen kent deze Henny. maar ik ben niet meer bang voor sceptici." Zijn favoriete EO-programma is Zij gelooft, zij niet. Al is het alleen maar vanwege 'de bloedmooie meiden op naaldhakken'. Een van de presentatrices danste ooit in het ballet van de Soundmixshow. Toch zijn er volgens Henny Huisman veel EO-pro gramma's die beginnen en eindigen met 'gezeur'. „Dat geldt ook voor heel veel pro gramma's op RTL 4", zegt Huisman over de zender waar zijn contract in september volgend jaar afloopt. Henny Huisman viert dit jaar Kerstmis als altijd: met een grote kunstboom, maar zonder nepsneeuw op de ramen en rode lintjes, want daar houdt hij niet van. „Kerst vieren we door met elkaar te eten, dat is bij ons traditie. We hebben een grote tafel in huis die we alleen gebruiken met kerst." WOENSDAG 24 DECEMBER 2003 ÉR py Huisman: „We geven zo vaak God de schuld van vreselijke dingen, e graag de leuke God, de zonnige God." Foto: Ton Kastermans Het geliefde varkentje Babe is morgen en zaterdag weer op de buis. Foto: Arcichief door Patrick van den Hurk Een versierde boom, een verlicht huis, familiebezoek en eten, vooral veel eten. Het zijn de geijkte ingredi ënten van de gemiddelde kerstda gen. En natuurlijk zijn er de films op tv. De laatste week van december is een mekka voor de filmliefhebber, die zich al zappend probleemloos dagen achtereen kan bezighouden. Van mierzoet tot bikkelhard: een - niet volledig - overzicht van wat de Nederlandse zenders ons dit jaar voorschotelen. Opvallende nieuwkomers in het 'warme' kerstgenre zijn er eigenlijk niet bij, of het zou Billy Elliot (vrij dag, Ned. 1, 21.35 uur) moeten zijn. Mijnwerkerszoontje Billy heeft één grote passie: dansen. Dus neemt hij stiekem balletles in plaats van boks- les. Het is 1984, de Engelse mijnen staan op sluiten, en Billy's bittere va der is razend over het 'verraad' van zijn zoon. Maar Billy zet door, en overtuigt de vijandige omgeving van zijn gelijk. Op dezelfde dag zendt Nederland 3 om 20.30 uur de hilarische animatie film Chicken run uit, en ook die heeft eigenlijk wel een soort kerst boodschap. Het goede, hier in de vorm van een horde kippen en één haan van klei, wint het van het kwa de, de kippenboerin die hen tot pas teitjes wü verwerken. En Molokai (vrijdag, Ned. 1, 23.25 uur) is ook al een verhaal van menselijke goed heid. De idealistische pater Damiaan besluit vrijwillig in een leprakolonie te gaan werken. Ook altijd present: romantische ko medies - meestal van Amerikaanse makelij - met een happy end. It ta kes two (morgen, Ned. 2,16.15 uur) is een mooi voorbeeld, net als It could happen to you (morgen, Ned. 2, 18.40 uur) en Sliding doors (vrij dag, Ned. 2 22.55 uur). Net 5 brengt vrijdag om 22 uur You've got mail, waarin Tom Hanks en Meg Ryan el kaar in het werkelijke leven niet kun nen uitstaan, maar in cyberspace dol op elkaar zijn. Uiteraard loopt het goed af. En natuurlijk zijn er de échte kerst films, die maar één week per jaar kunnen. The Christmas wish, The chrismas path, Must be santa, A Christmas carol, Santa who?, Santa Claus, Scrooged, National Lam poon's Christmas vacation, A Christ mas romance, allemaal zijn ze dezer dagen op de tv. In dit genre, maar toch héél anders: Blackadder's Christmas carol (vanavond, Veronica, 23.30 uur). Rowan Atkinson is de gulle Ebeneezer Blackadder, die wordt bezocht door de geesten van zijn voorouders. Zij manen hem de familietraditie te volgen: gierig zijn. Klassiek kostuumdrama van recente makelij is dit jaar in bescheiden ma te te zien. Komisch is Mansfield Park (morgen, Ned. 1, 18.10), voor wie maar geen genoeg kan krijgen van de Britse zedenschetsen naar Jane Austens werk. Het vrouwelijke ster renvehikel Little Women (morgen, Ned. 1,23.45) is Amerikaans en vol strekt anders, maar volgens velen minstens even stichtelijk. Voor wie zich afvraagt of er dan wer kelijk helemaal niets is te zien dat niet aardig, vriendelijk, vrolijk of ro mantisch is: wél dus. Het gevange- nisbestaan in Papilion (vanavond, Ned. 2, 20.30) is bezwaarlijk lief te noemen, net als de gok- en mis daadfilm Rounders (morgen, Ned. 2, 23.35 uur). En Veronica bedient de liefhebbers van harde actiefilms met Highlander II (vanavond, 22.05 uur), Batman returns (morgen, 21.45 uur) en Last action hero (vrijdag, 20.30 uur uur) vorstelijk. Eigenlijk zijn maar twee categorieën niet of niet best vertegenwoordigd, en dat zijn animatie en fantasy. Geen Nightmare before Christmas, A bug's life, Toy story, Willow, The princess bride of Labyrinth dit jaar. Maar wel is het geliefde varkentje Babe weer op de buis. De film Babe is morgen te zien om 20.30 uur, en het vervolg Babe, pig in the city za terdag om 21.00 uur, beide bij Net 5. Van sommige films hoeft de kijker zich inmiddels niet meer af te vragen óf ze worden uitgezonden, maar al leen nog wanneer en door wie. The sound of music is het ultieme voor beeld. Dit jaar brengt Net 5 de musi calfilm over de Von Trapps, van avond om 20.30 uur. Ook bijna niet te vermijden: Dr. Zhivago, David Leans Russische liefdesepos. Vrij dagavond om 00.10 uur, ook bij Net 5. Dezelfde zender brengt zaterdag om 18.35 Mary Poppins. Yorin komt vanavond om 23.00 uur met West Side Story en vrijdag met My Fair Lady (15.15 uur). En hoewel pas volgende week, ook de complete Sissi-trilogie wordt maar weer eens uitgezonden. Opvallend afwezig in dit rijtje automatismen is eigenlijk alleen de geheide kerstklassieker It's a wonderftd life, waarin James Ste wart er door zijn beschermengel van weerhouden wordt zelfmoord te ple gen. Maar die is vast volgend jaar wel weer te zien. periode zo geliefd voor programmamakers als tmis. Publieke en commerciële zenders halen alles e kast om in de gunst van de kijker te komen. De ruk ligt op liefde en spel. 6 haalt vanavond en morgenavond uit met twee af- ringen van de All you need is love kerstspecial 2003. pecial Wonderen van de KRO is vanavond om 20.30 op Nederland 1. In hetzelfde genre brengt Anita Wit- morgenavond een special van KRO's Memories op ;rland 1. 4 onthult vanavond vele geheimen tijdens een spec- laire dubbele editie van Goede tijden, slechte tijden. vvil weten of Jamai ook internationaal een woordje spreekt kan bij RTL 4 terecht voor World idol (van- nd 21.30 uur). De NCRV presenteert morgenavond op Nederland 1 speciale afleveringen van Praatjesmakers (20.10 uur) en Heilig Vuur (23,15 uur). Gordon verkondigt zijn bood schap vanavond bij Yorin tijdens zijn Gordons late kerst show (21.30 uur). Een aangepaste versie van de Nationale Wetenschaps Quiz is vanavond te zien op Nederland 3, evenals Het grote concert des levens op Lowlands met onder anderen Johnny Hoes. Koningin Beatrix verzorgt haar Kersttoespraak morgen middag om 13.00 uur op Nederland 2. Een uurtje later wordt live vanuit Amsterdam Sleeping Beauty uitgezon den (Nederland 3). De VPRO presenteert op die zender op eerste en tweede kerstdag het programma Parlando van Freek de Jonge. De meest gedraaide kerstnummers op Sky Radio: 1. Last Christmas, Wham 2. Do they know it's Christmas time. Band Aid 3. Happy Xmas (war is over), John Lennon 4. Driving home for Christmas, Chris Rea 5. Wonderful Christmas time, Paul McCartney/Wings 6. Flappie, Youp van 't Hek 7. All I want for Christmas, Mariah Carey 8. Merry Christmas EVrybody, Slade 9. Do you hear what I hear, Whitney Houston 10. Christmas time, Biyan Adams door Patrick van den Hurk waar instituut geworden, met spin-offs in de vorm van een tv-programma, cd's, een boek, een spel en een popquiz. Dit jaar keert een oude bekende terug bij het herrezen Veronica. Die zender begon in 1969 met de Top 100 aller tijden, en blaast het feno meen nieuw leven maar nu als de Top 1000 aller tijden. Op precies dezelfde dagen als de Top 2000 te beluisteren, en ook door de luisteraars samengesteld. Omdat deze lijst 'maar' duizend platen telt, kern Veronica hem non-stop uitzen den, maar ook het dagdeel 's avonds en 's nachts herhalen. Luisteraars maken bovendien kans op 1000 euro aan cd's. Van prijzen weten ze ook bij Arrow Classic Rock. Die beloont een aantal van de luisteraars- samenstellers van de Arrow Rock 500 met een heuse Gibson-gitaar of een reisje New York en nog wat kleiner spul. Overigens is dit de enige lijst die er al bijna op zit. Arrow begon zaterdag al, maar de hoogst genoteerde platen volgen morgen nog. Voor wie daarna nog trek heeft in een korte lijst, brengt Radio 538 vrijdag de keu ze van zijn luisteraars in De eeuwige honderd. De prijzen zijn daar iets bescheidener: cd- en dvd-paketten. Ook lang, maar totaal anders van samenstelling, wordt The best 500 ever van het dance-station ID&T. Die zal inderdaad alleen maar uit dance- muziek bestaan, en de luisteraars mochten daarvoor hun vijf favoriete platen opgeven. Non-stop te horen van zaterdag tot en met ou dejaarsdag. Dan is overigens niet de ontknoping te beluisteren van wat de langste der lange lijs ten had moeten worden: Radio 192's Top 10.000 Die begon eind november al, maar moest van wege technische troebelen na enkele dagen al worden gestaakt. Volgend jaar beter. De topgekte is een aantal jaren geleden ook overgeslagen naar het klassieke wereldje. Clas sic FM begon in 2000 met de door de luisteraars samengestelde Klassieke top 100 aller tijden. Antonio Vivaldi blijkt met zijn Vier jaargetijden de klassieke Bohemian Rhapsody te hebben ge schreven. Dat werk gaat al sinds de eerste editie onbetwist aan de leiding. De lijst wordt vrijdag van 9 tot 19 uur uitgezonden, maar de dagen daarna zijn er nog allerlei verwante prijsvragen. Radio 4 pakt het met de Radio4daagse anders aan. Van maandag tot en met oudjaarsdag staat de zender van 7.00 tot 20.00 uur in het teken van het favoriete klassieke werk van luisteraars en de motivering van hun keuze in de vorm van een verhaal, wens of herinnering. De mooiste bijdragen zijn goed voor een cd-box. De com plete lijst van uit te zenden werken en een se lectie uit de verhalen is nu al te lezen op ww- w.radio4nl. Blijft de luisteraar dan op geen enkel station verschoond van eindejaarslijsten? Toch wel. Yorin FM slaat een jaartje over, en ook Sky Ra dio en RTL FM draaien gewoon. Op Radio 3 is er alleen vanavond in een speciale 3voorl2 van de VPRO een paar uur plaats voor de door luis teraars verkozen Song van het jaar 2003. En Noordzee FM en Radio 10 Gold doen volgens een woordvoerster bewust niet mee. door Nico Postma Voor Sky Radio is de kerst al een aantal weken geleden begonnen. Sinds eind november zendt het ra diostation kerstnummers uit. Te be ginnen met één keer per dag Last Christmas van Wham-zanger George Michael en oplopend naar alleen maar kerstmuziek. Het Wham-nummer blijkt uit markt onderzoek al jaren de populairste kerstplaat. „Het is gewoon een goe de popplaat die je zelfs in de zomer zou kunnen draaien, net als je op een zomerse dag best It's raining again van Supertramp kunt draaien of op een regenachtige dag Jimmy Cliff met het nummer Sunshine in the Music"meent Frans van Dun van Sky Radio. De rest van de kerstlijst stelt zich ei genlijk ook als vanzelf samen. Sky kiest de top-10 van kerstliedjes die tijdens marktonderzoek de hoogste rapportcijfers hebben gekregen. Elke week vraagt Sky aan 1.500 Nederlan ders wat ze willen horen op de zen der. Uit dat onderzoek en uit de luis tercijfers van de afgelopen jaren blijkt dat Nederlanders graag naar kerstliedjes luisteren. Het marktaan deel van Sky stijgt doorgaans rond de feestdagen. Vandaar dat Sky rond half december elk uur al drie tot vier kerstliedjes laat horen. De dagen voor kerst wordt dat opgevoerd naar zes per uur. Op de 24ste heeft het aantal kerstsongs de overhand: acht per uur en op kerstavond vijftien: dat betekent honderd procent kerst. Op eerste kerstdag draait de kerst- zender ook nog op volle toeren. Het afbouwen begint op tweede kerstdag 's middags. Om middernacht is het afgelopen en gaan de kerstplaten het archief in, om pas eind november Geregelde radioluisteraars zullen de komende week zeker één keer Bohemian rhapsody van Queen voorbijkomen. Of Led Zeppelin's Stair way to heaven. Of Child in time van Deep Purple. Of één van de duizenden andere popklassiekers die het rap wassende aantal eindejaarlijsten bevolken. Duizenden inderdaad, want er komen niet alleen steeds meer lijsten, ze lijken vooral ook lang te moeten zijn. Radio 2 zette eind 1999 de toon met zijn Top 2000, en die door de luisteraars samenge stelde lijst bleek een schot in de roos. Ook dit jaar is 'ie er weer, non-stop van morgen tot aan de laatste minuten van het jaar, en opnieuw zul len miljoenen mensen de lijst op enig moment vol gen. De Top 2000 is in- Frans van Dun van Sky Radio: „Alleen in Ameri ka worden nog wel kerstliedjes gemaakt." Foto: Ton Kastermans 2004 weer tevoorschijn te komen. Nieuw wordt de komende kerstda gen de Kerst top-15, samengesteld door de luisteraars die via internet hun stem uitbrengen op veertig kerstplaten. De vijftien best gewaar deerde platen worden achter elkaar uitgezonden op eerste kerstdag van drie tot vier uur 's middags en her haald op tweede kerstdag om elf uur 's ochtends. Voor Van Dun is de Kerst top-15 een leuke test om te zien of het lijst je van de Sky Ra dioluisteraars overeenkomt met de voorkeuren van de Nederlan ders die aan het marktonderzoek meewerken. Probleem voor Sky is, dat steeds meer kerstnum mers gedateerd raken. Een nieuwe kersthit is zeer welkom. De laatste hit was van Mari ah Carey en is al weer tien jaar oud. De Wham-klassieker is twintig jaar geleden gemaakt. Het is de reden dat het radiostation een aantal jaren ge leden besloot wat minder kerstnum mers uit te zenden. Van Dun:Al leen in Amerika worden nog wel kerstliedjes gemaakt, want daar ken nen ze geen sinterklaas en hebben ze dus meer tijd voor promotie. Bo vendien is de markt daar veel groter, waardoor de artiest toch nog lekker verdient met matige verkoopcijfers. In Nederland heb je vooral een por tie mazzel nodig."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 29