Een plat land snakt naar bergen Bizarre verzekeringen Van Elfstedentocht-polis tot 'basket-in-one' Ondanks de tegenzittende economie zal het aantal wintersporters aankomend seizoen niet dalen, zo is de verwachting. Foto: GPD/Switserland Tourism laag." Frankrijk werd pas later door de Ne derlanders ontdekt, maar het speelt volgens Romani net zo'n belangrijke rol als Oostenrijk. „In Frankrijk was het niet zozeer de economische noodzaak die de doorslag gaf. Daar vond de regering eind jaren zeventig dat skiën voor iedere Fransman be reikbaar moest zijn. De Fransen bouwden goedkope appartementen complexen midden op de berg, zo genaamde skistations. Flats van soms wel twaalf verdiepingen met een skilift bij de voordeur." Langlauf Omdat bergen niet te importeren zijn, proberen Nederlanders op an dere manieren de wintersport te im porteren. Eerst kwamen de borstel- banen en brede lopende banden waarop de skiërs in halletjes het ech te zwieren en zwaaien konden oefe nen. Sinds enige jaren zijn er in- door-sneeuwbanen met door ma chines gemaakte sneeuw. En in mei 2002 opende de Nederlandse Ski Vereniging, de bij NOC*NSF aange sloten wintersportbond, in het re creatiegebied Rottemeren ten noor den van Rotterdam het Nationaal Noords Centrum, een sportcentrum voor de langlaufliefhebber met rol- skiparcoursen en zelfs een biathlon- schietbaan. De zeven indoor-skibanen zijn in het oog springende skiattracties. Popu lair zijn ze ook. Tussen 2000 en 2002 kregen de banen samen 7 miljoen bezoekjes. De helft van de bezoekers zegt de komende jaren nog eens te rug te komen. Met deze cijfers is het geen wonder dat nog steeds in uitbreiding van de capaciteit en in nieuwe banen wordt geïnvesteerd. Zo heeft Snowworld Landgraaf in Limburg in oktober dit jaar de derde 500 meterbaan ge opend, inclusief een funpark voor snowboards. In Zoetermeer is drie jaar geleden een 210 meter lange baan naast de twee bestaande korte re banen gelegd. Maar dat belette ondernemers in buurgemeente Den Haag niet om daar ook nog een baan van 210 meter te bouwen. De Nederlandse Ski Vereniging, met haar meer dan 140.000 leden, is erg blij met de ontwikkelingen. Als één van de grootste sportbonden in Ne derland waren er dicht bij huis maar weinig accommodaties, terwijl de ambities van de bond redelijk hoog zijn. De bond wil graag skiërs, boar ders en langlaufers opleiden die we reldwijd met de beste dertig in hun discipline mee kunnen. Vier talenten moeten dit tijdens de Olympische Winterspelen in Turijn in 2006 al waarmaken. Een vijfde talent, ski springer Ingemar Mayr, besloot on langs te stoppen. De sneeuwbanen zorgen er volgens de bond voor dat dit talent realisti scher kan trainen zonder altijd naar de Alpen af te reizen. Want het op leiden is al duur genoeg. Dit jaar gaat dik zes ton op aan trainingen, wedstrijden en reizen, nog afgezien van het geld dat sponsors opbren gen. Vakantiegeld Die paar ton zijn een schijntje in ver gelijking met het totale bedrag dat Nederlanders aan wintersport uitge ven. Gemiddeld kostte een winter sportvakantie vorige winter 513 euro per persoon, als de vakantieganger tenminste met eigen vervoer reisde. Ging hij georganiseerd met bus, trein of vliegtuig, dan was hij 703 eu ro kwijt. Deze getallen zijn niet com pleet, want tal van kostenposten die wel degelijk (deels) bij de winter sport horen zijn niet opgenomen, zoals sportieve warme kleren en de verzekering. En veel mensen volgen in de weken of maanden voor de wintersport nog een sportcursus om enigszins fit op de piste te verschij nen. De Nederlandse sportzaken, al dan niet volledig gespecialiseerd in win tersport, danken zelfs een deel van hun bestaan aan de sneeuw. On danks een continue strijd met de ski winkels bij de pistes in de alpenlan den gaat het volgens de branchever eniging voor de detailhandel nog steeds goed met de Nederlandse wintersportwinkels. De opkomst van de carve-ski heeft de sportzaken volgens Leo Lochten- berg geen windeieren gelegd. In vier, vijf jaar tijd hebben alle skiërs en verhuurbedrijven het volledig assor timent vernieuwd. „Je wilt jezelf de ellende van ouderwetse ski's niet meer aandoen. Je beweegt makkelij ker op de carves, leert er makkelijker op skiën en skiet veiliger." De makers van die ski's spelen han dig in op die wens door voor iedere soort skiër aparte carves te ontwik kelen. Je hebt ze om wat vaker mee naast de piste te skiën, die het beter doen op de moeilijke steile pistes en over buckels, ze zijn er om extra hard te gaan, je hebt ze om rustiger te gaan, met extra demping, voor zwaardere mensen, je hebt speciale voor vrouwen, met de binding in het midden van de ski in plaats van meer achterop, etc. Liftpas Toch zijn er wel degelijk grote be dreigingen voor de wintersport. Door het broeikaseffect moeten de lager gelegen alpendorpen zich in spannen om de pistes met sneeuw kanonnen van kerst tot Pasen wit te houden. Die kanonnen zijn prijzig en de kosten worden doorberekend in de prijzen van de liftpas. Die tarie ven stijgen hier en daar toch al flink door enorme investeringen in nieu we liften en gondels. Bij een tegen zittende economie doet dit pijn in de portemonnee. Toch zal het aantal wintersporters dit jaar niet dalen, verwacht Jan Smets, organisator van de jaarlijkse wintersportbeurs Ski Happy en free lance wintersportpublicist. „Het is al een paar jaar zichtbaar dat een gezin met twee kinderen bijna niet meer weg kan. Zij zijn aangewezen op de duurste weken van het jaar: de kerst en de krokusvakantie. In die weken zie je bijna alleen nog kleine zelf standigen naar de Alpen trekken. Op de Duitse en Franse autowegen barst het dan van de Nederlandse busjes met een bedrijfsnaam op de portieren. En natuurlijk zijn er men sen in loondienst met een vorstelijk salaris. Die zie je ook nog wel op die wegen: de Saabs slaan bij Karlsruhe af naar Zwitserland, de Volvo's naar Oostenrijk." Rijen Nederlandse bussen ziet Smets alleen nog maar in januari, in Frank rijk, en die zitten vol met twintigers. „De accommodatie is dan sowieso goedkoop en dan gaan ze ook nog met z'n vijven in één appartement zitten", weet Smets. „Tsjechië wordt ook een ietsje pietsje populairder, want daar is alles een stuk goedko per. Maar voor de meeste Nederlan ders is dat land toch te beperkt. De liften zijn vaker stuk en het aantal ki lometers piste is klein, zo'n veertig kilometer tegen honderden in de grote bekende gebieden in de Alpen. Wat naar Tsjechië gaat wordt aange trokken door het goedkope bier." Toch ziet Smets het niet somber in. Als het betaalbaar is gaan de meeste mensen die al ooit zijn gaan skiën toch weer naar de sneeuw. De ANWB twijfelt niet aan die visie. „Het is een koorts die je grijpt", zegt Hans de Looij, wintersportspecialist bij de bond. „Mensen gaan zich in september oriënteren, in oktober boeken, in november worden wat winterspullen gekocht en vanaf de cember houden ze zich bezig piet de vraag: 'sneeuwt het al in de Alpen'?" w: Nederland is een land geworden van skifanaten. Foto: GPD/Evert-Jan Daniels Zodra het kwik onder de 15 graden zakt, steekt de wintersportkoorts in Nederland op. Dik een miljoen mensen trekken naar de bergen om te glijden en te wandelen. Zelfs in eigen land is een wintersportindustrie ontstaan. door Alex Bogers Nog wat nagloeiend van an derhalf uur skiën zit een stel van tegen de vijftig aan een tafeltje in een typische skihut: houten lambrisering lange tafels met vaste banken en een raam met spon ningen. Een dampend glaasje glühwein en een fikse pul Stiegl-bier moeten de eerste dorst lessen. Twee zoons zijn met hun snowboard nog op de piste. Aan een tafeltje verder op zingt iemand spontaan mee met het uit de luidsprekers knallende liedje 'Ich bin so schön, ich bin so toll, ich bin der Anton aus Tirol'. Klossende skischoenen komen voor bij, en een geur van verse Kaisers- marchen en Apfelstrudel stijgt op. Typisch Oostenrijk. Oostenrijk? Welnee, de gemiit- lichkeit is te vinden op een tot ski baan verbouwde vuilnisbelt in Zoe termeer. Het tekent de gekte die elk najaar en winter in Nederland de kop opsteekt. Elk jaar vertrekken meer dan een miljoen mensen tus sen december en april voor een week wintersport naar de Alpen en soms de Pyreneeën of, goedkoper, de Tsjechische heuvels. Een deel heeft er zelfs een tweede huis. Hoeveel Nederlanders precies op wintersport gaan is een groot twist punt onder de kenners. De een houdt het op 1,2 miljoen, mét groei, de ander zegt dat hooguit 800.000 mensen gaan skiën, snowboarden, langlaufen en wandelen en dat het aantal de laatste jaren daalt. „De mensen die advertenties of onder zoeken moeten verkopen hebben er belang bij dat het aantal winterspor ters zo hoog mogelijk is", zegt Leo Lochtenbergh, oud bestuurder van de Nederlandse Ski Vereniging en oud-coach van de Nederlandse ski- jeugd. Hoe dan ook, het aantal mensen dat gaat wintersporten is enorm. In Frankrijk en Oostenrijk zijn de Ne derlanders na de Duitsers de groot ste groep wintersporters die op be zoek komen. In Zwitserland laten Nederlanders zich niet meer zo vaak zien. Te duur. Elite Wintersporten was lange tijd een be zigheid van de elite. Voor de gewone man was skiën onbetaalbaar. Boven dien was het praktisch onmogelijk om in de bergen te komen. De eerste skiliften werden kort voor de Tweede Wereldoorlog in chique wintersport plaatsen gebouwd. De eerste gebie den voor de massa werden in de ja ren veertig en vijftig van de vorige eeuw in de Verenigde Staten ge opend. Door toenemend autobezit konden nieuwe skitoeristen plaatsen als Lake Placid en Aspen bereiken. In Europa was Oostenrijk de drijven de kracht achter de popularisering, zegt Bert Romani, hoofdredacteur van Ski Magazine, het blad van de Nederlandse Ski Vereniging. „De Oostenrijkers hadden nagenoeg al leen de landbouw als inkomsten bron en er was dringend behoefte aan aanvulling. Net als veel Oost-Eu- ropese landen hadden de Oostenrij kers voor bruinkool kunnen kiezen, maar het werd het toerisme. Overal verrezen nieuwe pensions en liften. Door concurrentie bleven de prijzen Toeval bestaat niet - zegt het spreekwoord. Toeval bestaat wel - zeggen verzekeraars. Én je kunt je er tegen verzekeren. Buitenissige verzekeringen vinden gretig aftrek. door Jelle Boonstra Kennelijk koopt de mens graag (schijn) zekerheid door zich te wapenen tegen de plagen die hem kunnen treffen. Voor al in Engeland is het op dat gebied niet gauw te gek. In het land van kansbereke naars en gokker kun je je zelfs verzeke ren voor het geval je 'n tweeling krijgt, terwijl je maar op één kind had gere kend. In Nederland spant Eurolloyd de kroon - gevolmachtigde van de eerbiedwaardige Lloyds of London. Zelfs Nederlandse verzekeringsmaatschappijen besteden er soms verzekeringen uit. Je kunt bij Euro lloyd je bos verzekeren tegen storm. Er is een polis tegen kidnap, gijzeling en af persing. Een huwelijksdag-verzekering voor als de bruid of bruidegom ziek wordt. Ook gouden huwelijken zijn te verzekeren: tegen zieke artiesten, uitgebrande tenten of kapotte geluidsinstallaties, tegen kip en ei met salmonellasaus bij het buffet. Er is de slecht-weer-polis voor als je va kantie in het water valt. Ook evenemen ten als popfestivals en bevrijdingsfeesten kunnen dat risico afkopen. Nog gekker? De 'basket-in-one'-verzeke ring: dekt volgens Eurolloyd het risico dat een ondernemer een prijs moet uit keren bij een basketbal-evenement waarbij iemand de bal in één keer door het netje moet gooien. Ook ondernemer Hennie van der Most heeft zo'n verzeke ring. Bij zijn Koperen Hoogte aan de A28 kun je een sjieke Mercedes SLK van 100.000 euro winnen als je op een drijvende golf baan het balletje in één mep in de laat ste hole slaat. De Elfstedentocht-polis dan. Die dekt het risico dat de tocht op een dag wordt gehouden waarop de verzekerde net in het buitenland zit: 'Wenst u de wedstrijd of de toertocht bij te wonen of mee te rijden en moet u toch echt naar Athene, Hong Kong of New York voor zaken, dan komt u niet voor onverwachte kosten.' De polis 'opruiming dode potvissen' is speciaal bedacht voor gemeenten aan de kust. Sinds drie jaar draaien die zelf voor de opruiming op en Eurolloyd wilde dat risico best verzekeren. Zulke polissen lij ken een grap, maar het is allemaal 'se rious business', verzekert directeur Hans van Ommen met de hand op z'n hart. Zijn familie zit al 160 jaar in verzekerin gen, hij is de zevende generatie. Afwij kende polissen? Da's de slagroom op de cake. En nee, zegt Van Ommen, er is geen pa nel van gedragsdeskundigen dat de twij fels en zwakheden van de medemens feilloos in kaart brengt, zodat er weer een nieuwe polis omheen gemetseld kan worden. Het gaat vooral om statistieken en om de vraag uit de markt. „We heb ben 2400 tussenpersonen en miljoenen klanten. Af en toe is er een vraag naar een afwijkende verzekering. Dan houden we dat tegen het licht: willen we het risi co dragen? Soms wel, soms niet - zo simpel is het." „Je begint dan altijd met de statistieken. Met de vraag: hoe groot is de kans dat.... Neem onze regenverzekering, die sluit je af voor een bepaalde periode. We raad plegen dan 100 jaar statistieken van het KNMI en dan kun je al wat zeggen over de kans dat het in een bepaalde periode gaat regenen - daar is een verzekering op te baseren. By the way: januari is het goedkoopste. Regent het 't minst, had u niet gedacht hè?' „Laatst werden we gebeld door een me neer die een uitvaartverzekering wilde voor zijn aap, een chimpansee van tien jaar oud. Natuurlijk, zeggen we dan. Dan wordt er eerst gebeld met Artis. Hoe oud wordt een chimpansee in gevangen schap? 25? Daar baseren we dan de polis op." De premie is doorgaans pittig: het be drag dat bij een begrafenis wordt uitge keerd, gedeeld door tien of vijftien, plus de winstmarge. „Je weet dat je na ver loop van tijd moet uitkeren, een chim pansee is sterfelijk." Als de spreiding van risico minder wordt, en de kansberekening hoger, stijgt de premie: verzekeringsland in een notendop. „Op de Elfsteden-polis hoef de nog niet uitbetaald te worden. Maar we hebben een variant gemaakt: een verzekering voor Kamerleden. Als die te rug moeten komen uit een buitenland voor een spoeddebat, vergoeden wij de reiskosten, en dat is in het verleden al wel gebeurd.' Uiteraard is het vloeken in de kerk, maar Van Ommen vindt dat verzekerden te véél verzekerd zijn. Of verzekeringen hebben afgesloten waar ze niet zoveel aan hebben. „Er was een tandarts, die wilde zijn handen voor één miljoen ver zekerd hebben. Komt vaak voor bij me disch specialisten. Maar ik zei tegen hem: 'Wat nu als je reuma krijgt en je kunt je handen om die reden niet ge bruiken?' Dan wordt er dus niet uitge keerd. Of je wordt doof en je hoort pa tiënten niet meer die 'stop' roepen. Of je elleboog weigert dienst: jammer, maar dat valt allemaal buiten de polisvoor waarden."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 28