UQg GRATIS SNERT Azië weert Amerikaans rundvlees Wij vieren Kerst Voor Polen op Noordwijkse camping is kerst in Nederland geen echte kerst L Leidsch Dagblad Politie ergert zich aan houding gezagsdragers Openen oesters maakt jaarlijks vele gewonden kerstdag OPEN Mogelijk BSE-koe in VS Kastje kijken Kerstbijlage met bezinning en anekdotes Vrijlating drugskoeriers bepleit Leidsch Dagblad rr&'.'RViMT»! a:n cl lanees gezin :ht veilige plek or kinderen inkstuk in kerstman mt voortaan China rs minder «diefstallen ar i loc I ja; mas wilde ofden ruilen gevangenen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.ml Dagblad nr. 43421 los woensdag 24 december 2003 dagblad nr. 43421 losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 door Gerard Baas noordwijk - Alle Polen zijn met Kerstmis in hun eigen land. In de da gen daarvoor is het bij de grenspos ten dan ook een drukte van belang. Polen moeten thuis zijn voor Vïgilia, het feest aan de vooravond van Kerst mis. „Vigilia, dat betekent thuis, dat is familie. Als buiten de eerste ster zichtbaar is, gaan we naar binnen, naar de feesttafel om te eten, om te drinken en om gezellig met elkaar te zijn. Als je Pools bent, mag je dat niet missen." De woorden van Edita en Kristof zijn duidelijk: Met kerst zijn ze in Polen. Maar voor de rest van het jaar heb ben zij en hun vrienden Barbara en Jacek, allen afkomstig uit Breslau, het erg goed in Nederland. De vier zitten bij elkaar in hun woning, een gehuur de caravan op een camping in de hoek van de Duindamse Weg en de Randweg in Noordwijk. Het is er klein maar gezellig. De Senseo-koffïe is heet en op het opklaptafeltje staat een ijstaart die is aangesneden als toetje. Edita is sinds twee weken bij haar man Kristof.Als toerist, maar ik zou wel in Nederland terug willen ko men." Barbara is hier ook als toerist, grapt haar Jacek,Als poetstoerist. Ze werkt hier in de Bollenstreek bij aller lei mensen in huis. Het is makkelijk om werk te vinden." De beide mannen werken al zo'n drie jaar in Nederland. Ze zijn bouwvak ker en pakken alles aan wat in een huis moet gebeuren. „Watje wilt dat we doen, dat doen we", zegt Jacek, die droomt van een eigen bedrijf. In Nederland, want in Polen hebben Ja cek en Kristof niets te zoeken. „In Po len heb je het alleen goed als je 'goe de kermissen' hebt. Van de politiek hoef je niets te verwachten." De twee stellen kunnen het zich ver oorloven om de feestdagen door te brengen in hun vaderland. Dat geldt niet voor twee landgenoten die op een nabijgelegen Noordwijkse cam ping een kleine caravan delen. Jan en Kristof, beiden geboren in het oost- Poolse Lublin, moeten het van de schotelantenne hebben om in deze dagen een glimp van thuis op te van gen. „Een kerstvakantie in Polen zit er niet in dit jaar", zegt Jan, de oudste van de twee. „Ik heb last van mijn arm. Daardoor kan ik al een tijdje niet werken en ik krijg geen ziekengeld. Geen werk, geen geld. We maken er hier maar het beste van." De mannen kennen elkaar van hun werk in de bollen. „Zo gaat dat, je reist over de wereld en raakt bevriend met iemand uit je geboortestad", zegt Kristof, een man van 34 jaar die al veertien jaar door Europa zwerft. Van baantje naar baantje. Nu zit hij al een paar jaar in Nederland, illegaal, net als zijn huisgenoot. Kristof zou best in Nederland willen blijven wonen. „Nederland is mooi, goed georgani seerd. Ik hoop dat de generatie na ons het meemaakt dat Polen hetzelf de niveau als Nederland haalt Voor ons is dat te laat." Na het gesprek loopt Jan mee, om de andere campings aan te wijzen waar Polen wonen. „Daar, daar en daar. Overal kun je dezelfde verhalen als die van mij horen. Verderop zitten Oekraïeners en Russen. Als je wilt kan ik wel mee om te vertalen. En als je werk hebt, in je huis of zo, moet je ook maar langskomen. Ik weet voor elk werk de beste mensen. Oké?" BrandKerstmis: feest waarop je fs thuis nog heim- e hebt ZW 3/5 10/11 MMENTAAR EENZAAM loen we met moeder met st?' Al jaar en dag staat de- ag symbool voor het onge il soms ook het schuldge- at kinderen aan het einde !t jaar hebben over de ver- met hun ouder(s). De t vader of moeder juist de kerst alleen is, zorgt nig gezin voor een kort- |ge 'adoptie' van pa of ma. m tijd waarin ouderen ouder worden, en fami- den niet meer die strikte hebben van vroeger, zijn 1 meer ouderen op zichzelf wezen. Volgens het Natio- ponds Ouderenhulp zien ^chatting een kwart mil- ouderen niemand tijdens rstdagen. Maar een jaar langer dan twee kerstda- (ejaarden en vooral hoog den vereenzamen in toe- Ie mate. deze periode van het de gehaastheid van laagse bestaan tijdelijk taakt voor het overden- de betekenis van het le- het goed oog te hebben het probleem van de ver- ming. Volgens het Fonds "enhulp is naast een kwart extreem geïsoleerden ljoen ouderen regelmatig tot zeer eenzaam. En toenemende vergrijzing dit aantal de komende de- 1 alleen maar groter, tijd is een tijd waarin een accent ligt op jong, mo- ïn bij de tijd zijn. De dyna- van de samenleving maakt jen sneller ouderwets, Ddig en sluit hen uiteinde- iheel uit In ons type sa wing, waarin de zorg voor en bovendien is uitbe- aan professionele buiten- lers, belanden ouderen re- gemakkelijk in een isole- I land bestaat een overma- ewoonte de oplossing van problemen neer te leggen overheid. Hier is de vraag rat de overheid kan doen, wat wij kunnen doen om en een zinvol bestaan te Wie zich liever aan deze (lende vraag onttrekt, bedenken dat hijzelf ook ld wordt. ran der Malen •em je t washington/anp-rtr-afp - Ja pan, Zuid-Korea, Singapore, Tai wan en Maleisië weigeren rund vlees uit de VS. De landen beslo ten tot een tijdelijk importver bod van Amerikaans rundvlees, nadat het ministerie van land bouw in Washington gister avond melding maakte van een vermoedelijk geval van de gek- kekoeienziekte BSE. De Filipij- nen, China en Canada beraden zich nog op de situatie en wach ten de definitieve testresultaten af. Het is voor het eerst dat de ziekte in de Verenigde Staten opduikt. De ontdekking kan de Amerikaanse landbouwsector miljarden kosten. Het rund vlees gaat voor een groot deel naar Azië en de buurlanden Ca nada en Mexico. Japan is de grootste buitenlandse afzet markt van Amerikaans rund vlees. Het land tekende in 2002 voor bijna eenderde van de ex port uit de VS. Monsters van de koe, afkomstig uit de staat Washington, zijn met een militair vliegtuig over gevlogen naar Engeland waar onderzoek moet uitwijzen of het dier werkelijk BSE had. De uitslag daarvan laat volgens mi nister Veneman van landbouw nog drie tot vijf dagen op zich wachten. Ze zei echter over tuigd te zijn van de juistheid van de Amerikaanse tests die BSE uitwezen. Ze voegde eraan toe dat het geval 'geen verband houdt met terrorisme'. De Holsteiner koe werd op 9 december getest in een slacht huis. Het dier was toen al zo ziek dal het niet meer kon lo pen. De boerderij waar het van daan kwam, nabij het dorpje Mabton, staat inmiddels onder quarantaine. BSE-producten (runderherse- nen, -ogen, -milt en dergelijke) kunnen bij consumptie door mensen leiden tot een variant op de hersenziekte Creutzfeldt- Jakob. Deze ziekte ontwikkelt zich na ongeveer tien jaar en is dodelijk. Meer dan honderd mensen, voornamelijk uit Groot-Brittannië, zijn daaraan overleden. Besmettelijke delen van het dier zijn niet in de handel gekomen. Maar overige delen van de koe zijn mogelijk al opgegeten, mis schien in hamburgers, aldus een hoge landbouwfunctionaris van de staat Washington. Veneman riep Amerikaanse consumenten op niet in paniek te raken. „Ik ben van plan om tijdens mijn kerstdiner rund vlees op te dienen." De grootste fastfoodketen ter wereld, Mc Donald's, liet onmiddellijk we ten geen enkel contact te heb ben met het bedrijf waar de koe vandaan komt. parijs/anp-rtr-afp - Het Franse Nationale Instituut voor Waak zaamheid inzake Gezondheid (INVS) heeft zijn landgenoten gewaarschuwd uiterst voorzich tig te zijn bij het openen van oesters. Jaarlijks raken in Frankrijk ongeveer 2000 smul papen gewond bij het openen van de zeevrucht. In de periode rond kerst en nieuwjaar vallen de meeste gewonden, circa achthonderd. „Men moet waar mogelijk trachten deze ongevallen te voorkomen door eenvoudige voorzorgsmaatregelen te ne men. Ga comfortabel zitten met een oestermes en enige kennis van zaken. Gebruik speciale be scherming voor de handen of laat de verkoper de oester ope nen", is het advies. Door de hitte van afgelopen zo mer kunnen de oesters nog meer slachtoffers maken. De oesterkwekers hebben laten weten dat de oesters dit jaar van uitzonderijk goede kwaliteit zijn. Door het warme weer zijn de schelpdieren eerder gerijpt. Het beste tijdstip om ze te eten is daardoor van medio januari tot medio december vervroegd. Ongeveer 40 procent van de Franse oesterkweek, dit jaar cir ca 137.000 ton, wordt tijdens de kerst gegeten. (advertentie) Volgens Zweeds gebruik vieren we Kerst met familie en vrienden. Daarom zijn we op kerstavond tot 17 uur open en op le en 2e Kerstdag gesloten. Zaterdag 27 december staan we weer voor je klaar. Il:_LilI4 ilI- L4 PARANT theelichthouder met theelicht 1.90/set van 4 Ma t/rn vr 10 - 21 uur. Za 9 -18 u 0900-235 45 32 (0.10/min). www.IKEA.nl MEUBELPLEIN LEIDERDORP •Bij iedere aankoop. Open 11-17 uur. A4, afslag 6, gratis parkeren. Meer info: 071 - 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp.nl callantsoog - Op het strand ten zuiden van Callantsoog is gistermiddag een container met nieuwe televisietoestellen aangespoeld. Het gevaarte bleef bij eb in het zand steken en brak in tweeën. Met het opkomende water dreven de tv-toestellen uit de bak en kwamen over grote stukken strand verspreid terecht. De container verdween bij vloed weer onder water. De gemeente schakelde een particulier bedrijf in om de container en de toestellen te bergen en te vervoeren naar een tijdelijke verblijfplaats in afwachting van con tact met de eigenaar of de vervoerder. Foto: GPD/John Oud (advertentie) Ook dit jaar besteedt deze krant extra aandacht aan de kerstdagen in de vorm van een speciale bijlage. In de kerstbijlage, die vandaag in deze krant ligt, wordt aan dacht besteed aan onderwer pen die - direct of indirect - met de sfeer van bezinning rond Kerstmis te maken heb ben, zoals bijvoorbeeld het leven in een Kartuizerklooster en de onbevlekte ontvangenis van Maria. Verder is er uitge breid aandacht voor de kerstanekdotes van lezers. Uit het overweldigende aanbod van inzendingen is een selec tie gemaakt. Uw in onze ogen aardigste belevenissen staan afgedrukt op twee pagina's in de bijlage. Voor de wat rusti ge momenten tijdens de feestdagen is er voor volwas senen een paginagrote kerst puzzel en voor kinderen een kleurplaat en 'zoek-de -ver schillen'-puzzel. En er is nog veel meer. amsterdam/anp - Het politie korps van Amsterdam ergert zich in hoge mate aan de hou ding van enkele gezagsdragers nadat zij in de fout waren ge gaan. Wethouder R. Oudkerk, voorzitter S. Willing van het stadsdeel Amsterdam-Osdorp en advocaat P. Nicolaï gingen na hun overtreding flink tekeer tegen de agenten die hen ver baliseerden, aldus een woord voerster van de politie vandaag. „De manier waarop ze zich hebben gedragen, dat hoort niet bij gezagsdragers", zegt politiewoordvoerster Florax. „Ik vind dat heel raar. Zij hebben een voorbeeldfunctie in de stad. Als ze het er niet mee eens zijn, moeten ze de zaak voor de rechter brengen." Oudkerk werd volgens de poli tie zeer kwaad nadat hij een be keuring kreeg voor het fietsen zonder achterlicht. Nicolaï ge droeg zich „heel recalcitrant" toen agenten hem bekeurden voor rijden onder invloed. Wil ling werd aangehouden voor belediging nadat hij agenten schoffeerde die hem bekeurden omdat hij midden op de Dam stond geparkeerd. Ook voormalig president W. Duisenberg van de Europese Centrale Bank is onlangs aan gehouden voor het rijden onder invloed, maar hij maakte geen problemen. „Hij ging netjes mee naar het politiebureau." Duisenberg moet zich binnen kort voor de rechter verant woorden. schiphol - Advocaten van gear resteerde drugskoeriers beplei ten strafvermindering of vrijla ting voor hun cliënten nu op Schiphol smokkelaars met maximaal drie kilo cocaïne on gemoeid worden gelaten. Vol gens de raadslieden is er sprake van rechtsongelijkheid. Minis ter Donner (justitie) wil met de op 11 december van kracht ge worden noodmaatregel voorko men dat het justitieel systeem vastloopt door de toevloed aan drugssmokkelaars. Koeriers en slikkers die voor 11 december zijn gearresteerd, hoorden gisteren voor de recht bank op Schiphol echter flinke celstraffen tegen zich eisen. Een Argentijn die werd gepakt met 2,7 kilo coke moet wat de aan klager betreft vijftien maanden de gevangenis in. Een Roemeen met een kleine twee kilo moet dertien maanden de cel in. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Rookverbod half jaar uitgesteld den haag - Psychiatrische in stellingen en verpleeg- en ver zorgingshuizen krijgen een halfjaar de tijd om te voldoen aan het rookverbod. Met de an- ti-rookorganisatie Stivoro moe ten de instellingen er voor zor gen dat er vanaf 1 juli niet meer in gemeenschappelijke ruimten wordt gerookt. Trein grijpt auto bij Hillegom hillegom - Het treinverkeer tussen Haarlem en Leiden is vanmorgen gestremd geraakt nadat even voor Hillegom een auto op een overweg werd ge grepen door de sneltrein naar Leiden. De auto werd in vijf brokken teruggevonden langs de spoordijk en tegen de palen van de bovenleiding. In de wa gen zat een persoon, maar de politie kon nog niets melden over de identiteit van het slachtoffer. (advertenties) Hele kerstvakentie gratis toegang beide kerstdagen: 12-17 uur kinderkcrstpuzzel. speurtochten Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnictenstraat 10 Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wel Naam M V Straat ratis. PostcodePlaats Telefoon (i.vm contrcte nabarorgna) WS gaan zotgvufcig om met pereoonsgegevens. In het colofon van de taart treft u nadere ftamate aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 Bq automated*; betaling is rrtjn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1