Bas van Velthoven wil pieken in Peking 'Ik werd bij Trigon nooit als een talent gezien SPORT Shorttrack gaat terug naar de basis Zwemmer verrast ook zichzelf met goud op Nederlands kampioenschap Contract Van Tongerer bij Rijnland niet verlen, HDC 992 woensdag 24 DECEMBER door Peter van der Hulst zoetermeer - Cees Juffermans, Dave Versteeg en Liesbeth Mau-Asam vertegenwoordigen Nederland op het EK-short- track. Of zij van 16 tot 18 janua ri op de thuisbaan in Zoeter meer potten kunnen breken, valt te betwijfelen. Daarvoor verliep de voorbereiding dit sei zoen veel te rommelig. De kern ploegen werden opgeheven, het contract met bondscoach Yves Nadeau niet verlengd en de ijs kwaliteit in het Zoetermeerse trainingscentrum Silverdome was nou ook niet om over naar huis te schrijven. Niet voor niets namen Stomp- wijker Cees Juffermans (Frank rijk) en Lissenaar Dave Versteeg (Canada en Duitsland) de vlucht naar het buitenland. In Nederland waren de shorttrac kers op het gewest aangewezen. En dat schoot met name bij Juf fermans in het verkeerde keel gat. „Trainen in het gewest is toch minder dan in de nationa le ploeg en daar was vorig jaar ook al het nodige op aan te Juffermans, Versteeg en Mau-Asam zeker van EK merken", reageerde hij. Zonder bondscoach en kern ploegen lijkt het faillissement over het shorttrack te zijn afge roepen, maar het interim-be stuur denkt daar duidelijk an ders over. „De aanstelling van een bondscoach had dit jaar niet onze prioriteit", aldus be stuurslid Cees den Braver. Het interim-bestuur trof afgelopen zomer een sporttak aan die op sterven na dood was en heeft zijn handen vol aan het opzet ten van een nieuwe organisatie. Voor de gewesten is daarin een belangrijke rol weggelegd. Zoe- terwoudenaar Wim den Eisen, ook trainer van langebaan schaatsen Bob de Jong en He len van Goozen, werd aange trokken als coördinator. Hij schreef de trainingsprogram ma's en zorgde ervoor dat de gewestelijke trainers de handen ineensloegen. Het beleid moet ertoe leiden dat het aantal shorttrackers de komende jaren groeit. Den Braver: „We hebben nu drie- tot vierhonderd licen tiehouders. Over vier jaar moet dat aantal zijn verdubbeld. Dan ook krijg je aanwas van onder af." Die gedachte is niet verkeerd. In het verleden schaatste elke rijder van enig niveau in de kernploeg of in Jong Oranje. De gewesten en zeker de clubs raakten uitgehold. Toen de KNSB de kernploegen enkele jaren geleden verkleinde, kon den de afvallers niet meer te rugvallen op de regionale trai ningen. De onfortuinlijke schaatsers waren dat niveau ontstegen en vielen buiten de boot. Den Braver: „Er was een groot gat ontstaan. Dit jaar worden de toppers via de ge westen weer goed begeleid en komen zij in onze ogen niets te kort." Juffermans denkt daar duidelijk anders over. „Wil je breedte sport krijgen dan moeten je toppers presteren. En dat ver geten ze." De stilstand die het shorttrack de laatste jaren doormaakte doet het ergste vre zen voor de komende Olympi sche Spelen. Den Braver gokt op medailles in Vancouver (2010) en als het even kan ook al in Turijn (2006). Maar aan enige competitie van niveau - world cups - hebben de Neder landers dit jaar nog niet meege daan. Omdat de kwaliteiten van de schaatser niet hoog genoeg waren, meent Den Braver. Een relatief begrip, want de kwalifi catie-eisen voor de schaatsers waren absurd hoog. Geldgebrek kan een reden zijn, al ontkent Den Braver dat. Feit is wel dat de sectie shorttrack zo'n 350 duizend euro nodig heeft om een volledig program ma te kunnen bekostigen. Dit jaar zit er slechts 245 duizend euro in kas. Het interim-be stuur onderneemt pogingen om een sponsor te vinden die zich voor langere tijd aan de sport wil binden. Zes short- tracksters willen daar niet op wachten. Zij hebben de handen ineengeslagen en zijn zelf op zoek naar een geldschieter om een trainer te financieren en trainingskampen te bekostigen. Den Braver noemt het initiatief 'geweldig'. Want of er in het komende jaar een bondscoach voor de groep staat, is nog maar de vraag. „Als blijkt dat we twee toppers heb ben en de rest van gewestelijk niveau is, dan kunnen we beter aan de ontwikkeling van talen ten werken", aldus Den Braver. De toppers mogen zich in dat geval op kosten van de schaats bond in het buitenland voorbe reiden. Een goede prestatie tijdens het EK kan het Nederlandse short track een duw in de goede rich ting geven. Probleem is alleen dat Juffermans en Versteeg in de aanloop naar het toernooi met langdurige blessures kampten. Mau-Asam (Wou- brugge) vormt de enige positie ve uitzondering, maar zij is nog relatief onervaren. Wie haar in Zoetermeer in het individuele toernooi gaat vergezellen, was gisteren na het kwalificatietoer nooi nog niet duidelijk. De tweede rijdster wordt pas begin januari aangewezen. Voor het individuele toernooi en de relay zien'de ploegen er als volgt uit: Mannen: Cees Juffermans, Dave Ver steeg, Robbert-Kees Boer, Niels Kerst- holt, Henk Bos, Otto den Braver. Re serve: Stefan Zwager. Vrouwen: Liesbetn Mau-Asam, Mela- nie de Lange, Mariëlle Lootsma, Mi randa Paans, Anouk Wiegers, Ellen Wïegers. Reserve: Annita van Doom. DUIVENTIL door Anton Diedrich hazerswoude-rijndijk - Plotse ling prijkte zijn naam bovenaan op het scorebord. Bas van Velt hoven won afgelopen vrijdag goud op de 400 meter vrije slag, bij de nationale winterkampi oenschappen in Dordrecht. „En dat terwijl het voor mij een bij nummer is", zegt de 18-jarige Hazerswoudenaar. Zijn aandacht ligt vooral op de 100 en 200 me ter, afstanden waarop hij ooit olympisch hoopt te zwemmen. „Ik ben nog niet goed genoeg om Athene te halen. Maar Pe king 2008, wie weet." Bas van Velthoven onderstreep te met zijn gouden medaille de goede prestaties van de Leidse zwemmers op het NK. Clubge note van De Zijl/LGB Femke Heemskerk haalde brons en Van Velthovens vriendin Len- neke van Schaik (LZ 1886), stond zelfs twee keer op het derde trapje van het podium. Toch is de Hazerswoudenaar eigenlijk tevredener over zijn persoonlijk record op de 200 meter dan over de nationale ti tel op de 400. „Helaas lukte het op de 100 meter net niet", zegt hij. Een direct gevolg van de zware dag ervoor: de serie en de finale op de langere afstand, die hij won. „Ik had nog met mijn trainer Sjaak Juffermans over legd of ik de 400 wel zou zwem men, of misschien alleen de se rie en dan de finale laten lopen. Ik besloot om toch twee keer voluit te gaan, en dat leverde dan wel goud op, maar bete- Bas van Velthoven: „Ik zwem omdat ik het fantastisch vind, als ik een paar dagen niet in het bad heb ge legen dan word ik gek." Foto: Henk Bouwman kende ook dat ik voor de 100 te weinig over had." Dat is een van zijn favoriete af standen. „Je leert door de jaren heen welke discipline het beste bij je past. Dat zijn voor mij de 100 en 200 vrije slag. Die heb ik afgelopen zomer nog gezwom men op het Europees jeugd kampioenschap in Glasgow, en mijn tijden waren best goed." Hij pakte er geen medaille, maar heeft daar wel een verkla ring voor. „De rest van Europa is op die leeftijd al een stuk ver der. De Fransen, Duitsers, Spanjaarden zwemmen op die leeftijd al seniorentijden. Ze hebben zó veel meer ervaring en trainen ook veel meer. Ze zien er ook al uit als senioren, al vraag ik me bij sommigen af of ze het woord 'studie' wel kun nen spellen. Zij zijn bijna fullti me met zwemmen bezig." Iets dat Van Velthoven op dit moment ook wel zou willen. Alleen maar zwemmen, krachttraining, eten en slapen. Je moet er ook fulltime mee be zig zijn, wil je de wereldtop ha len." Daarvoor is om te begin nen een goede sponsor' nodig. „En badwater", zegt Van Velt hoven. „Nu kunnen we alleen 's morgens heel vroeg trainen. Daarna moet de trainer weer naar zijn werk, en moeten wij het bad uit omdat de bejaarden erin komen. Toen ik nog water- polode, waren we voor een toernooi in Frankrijk. We vroe gen of we misschien een uurtje konden trainen, van tevoren. Ze zeiden: zeg maar wanneer. Die club had zijn eigen zwembad, de doelen lagen er altijd in en niemand anders maakte er ge bruik van. In Nederland is het zoeken naar een vrij uurtje." Van Velthoven begon met zwemmen op zijn achtste. Eerst om te leren hoe hij de kant kon halen als hij in de sloot mocht vallen, maar hij ging door en werd steeds beter. „Toen ik een jaar of twaalf was, werd zwem men echt leuk. Ik merkte dat ik steeds sneller ging. Later moet je dan keuzes maken: ga ik wel uit of ga ik niet uit. Je groeit er in. Ik wilde voor het zwemmen gaan, en zette er dus alles voor opzij." Met als gevolg dat hij zich nu Nederlands kampioen op de 400 meter vrije slag mag noemen. Al op zijn achttiende. „Maar Pieter van den Hooge- band deed niet mee, en Tho mas Feiten, die eigenlijk had moeten winnen, stortte op het laatste stuk helemaal in." Je moet het toch maar doen, beaamt hij. „Ik vind het moei lijk om van mezelf te zeggen dat ik goed ben. Ik zwem omdat ik het fantastisch vind, als ik een paar dagen niet in het bad heb gelegen dan word ik gek." Van Velthoven volgt de opleiding tot tweedegraads geschiedenisle raar in Utrecht. „Ik kon alleen maar een opleiding gaan doen die bij het zwemmen zou pas sen. Gelukkig wilde de school Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) ti 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: sport tie.ld@hdc.nl meewerken, en geschiedenis is veel zelfstudie. Dat kan ik zelf indelen tussen het zwemmen door." Want zwemmen moet de ko mende jaren zijn leven bepalen. De Hazerswoudenaar weet dat hij een mooie toekomst kan hebben. „Het EK, het WK, de Olympische Spelen, dat zou ik allemaal kunnen halen. Dat ge voel heb ik echt. Nog niet vol gend jaar in Athene, daar ben ik nog niet goed genoeg voor. Heel misschien, als reserve van de reserve voor de estafette. Dan ben je er alleen maar bij om erbij te zijn. Ook leuk, maar als je er bent wil je zwemmen en als je zwemt wil je winnen." Geef hem nog een paar jaar de tijd, zegt hij. „Je bent altijd be zig om jezelf te verbeteren. Elke dag ben je met je techniek be zig, met starten en keerpunten. En er zijn heel veel verschillen de trainers, mijn eigen trainer, bondstrainers, allemaal men sen met verstand van zwem men die een mening over je hebben. Ik luister wat techniek betreft eigenlijk alleen naar Sjaak. Die overlegt voor een groot toernooi met de bonds- trainer, en dat gaat tot nu toe goed." Als de 18-jarige Nederlands kampioen zich zo blijft ontwik kelen, komt zijn tijd nog wel. „Maar de weg naar Peking is nog zo ontzettend lang, er lig gen nog zoveel valkuilen. Ik ga nu nog niet zeggen dat ik daar sta. Ik ben al blij dat ik in mijn eerste jaar als senior meteen de aansluiting heb." UVS kent zijn tegenstander voor de vierde ronde van de Amstel Cup. Het is het Rot terdamse FC Boszoom dat het Haagse SOA na strafschoppen klopte. Nog te spelen in de vier de ronde: Flakkee - Rijnsburgse Boys, Zwart Wit '28 - Nieuwen- hoom en Victoria '04 - Pretoria. ARC ging onderuit bij SWSMC (1-3). Doelpunt ARC: Paulus Egberts. Hebben zich inmiddels ge plaatst voor de vijfde ronde van de Amstel Cup: WC, FC Kra nenburg, Tonegido, Excelsior M, Capelle, SHO, Westlandia, Noordwijk, Ter Leede, Quick Boys 1 en 2, TOGR, FC Lisse, Katwijk, Deltasport, Schevenin- gen, SWSMC, DSVP, DCV, Nieuwerkerk, RKDEO, Alphen- se Boys, XerxesDZB, Wit Rood Wit en Foreholte. Het grootste gedeelte van de afgelopen weken afgelaste voet balwedstrijden (West II) wordt ingehaald op zaterdag 31 janu ari en zondag 1 februari 2004. Na de winterstop is op 17 en 18 januari eerst een volledig pro gramma vastgesteld. De v.v. Leiden houdt op zater dag 27 december voor de 22ste maal het Ad Dusee toernooi voor F-junioren. Deelnemende clubs: Roodenburg, GHC, UW, Voorschoten '97, Oegstgeest, Lugdunum, Docos en gastheer Leiden. Plaats van handeling: 3 Octoberhal in Leiden. De leden van MVKV en KRV wordt verzocht een nieuwe naam voor de fusieclub in te dienen. Er is ook inspraak over het nieuwe clubtenue. In Utrecht is de fusie tussen DOS en Holland rond. De nieuwe fu sieclub gaat USV DHC heten. Lid van verdienste Simon Zwarts is in januari 70 jaar lid van de Leidse voetbalclub Lug dunum. De oud-eerste elftal- speler van de kikkers had vroe ger de bijnaam Leen Vente. Dat kwam omdat Zwarts net als Vente vele keren driemaal scoorde. De trainerscarrousel buiten de regio: Peter Visee blijft langer bij Spakenburg, Philip de Haan plakt er een seizoen bij IJssel- meervogels aan vast. Het con tract van John de Wolf bij SWSMC is opgebroken en wordt verlengd tot 2006. Ri chard Hoogervorst verlaat na 4 jaar derdeldasser RCH. Ook Fred van der Veldt (BSM), Pier re Schulz (DUNO) en Cor Schaap (Scheveningen-zo) gaan op zoek naar een nieuwe club. Steef Buijs, nu nog trainer bij Barendrecht, gaat volgend sei zoen terug naar zijn ou< Slikkerveer. Opvolger v; wordt Arie van der Zou Strijen, ex-ASWH en ou bondscoach van Hong Ron Bentvelzen (LenS), Treling (VUC) en Slobo tina (Forum Sport) blijv hun club. Veel regionale atleten zondag 28 december de een grottenloop in het I burgse Valkenburg. Er 1 150 lopers aan de start i meentegrotten. Omdat in de grotten ontbreekt deelnemers verplicht ee te dragen en verlichting 1 te hebben. De jeugdige schaatste 1 Rotteveel (14) uit Oude ring heeft op ijsbaan D< 1 het baanrecord op de 1 ter gebroken in een tijd 2.03.98. Het oude recor lange tijd op naam van Neijenhuis (2.04.32). D( meter legde de C2-rijde 1 40.88 af. r Sebastian Langeveld i$< fit. Na enkele dagen in ei Spaans ziekenhuis te he vertoefd, kwam hij bij tf in Nederland goed voofi in het Brabantse Boxtele wereldkampioen Lars Bu Harm Bronkhorst (Nieti nep) finishte de Lissena vierde plaats. Yvonne H. bezorgde de ploeg van f Bemmelen Sports drie tjj het NK op de baan. Het Amstel Voetbal Gé, avond waar op de Leidai bailers van het jaar worje kozen, wordt verzet naéi tember. De organisatie in door de EK voetbal en di kanties geen goede dari)) juni vinden. n Het dagelijks bestuur j: byclub DIOK treedt peri nuari af. Gerard Kemps'i zitter), René Luimes (per meester), Trudy Kwik (yl ris) en Arthur Arkensteiji me zaken) stellen zich ifc kiesbaar. Nieuwe kandii zijn: Marga Deenen, Jai| Joost Leemans en Ruud veld. Het jongens waterpolo van Gouwe Rijnstreek iii Eindhoven Nederlands je oen geworden. In de fiiyi werd Noordholland meai verslagen. Vooral doelniv Coen Klarholtz (De Zijl-h vax) verrichtte in de eeij tweede periode een aaii- fraaie reddingen. Andeiji blinkers waren Rogier Q (AZC) en Thijs Versluis \.i >1 l. Aukje van Rijn belandt via omwegen in eerste achttal Leidse korfbalclub door Loman Leefmans leiden - Haar vriend zit op de zelfde club, maar dat is het eni ge korfbalcliché dat valt op te hangen aan Aukje van Rijn. De 22-jarige speelster van Sporting Trigon kreeg de liefde voor haar sport niet van haar familie mee, ze is een voorstander van spel- vernieuwingen en ze kreeg on langs een rode kaart. Iets wat korfbaldames zelden overkomt. „Ik ben geen talent, ik ben een harde werker", zegt ze over haar kwaliteiten. Bij Sporting Trigon wordt met weemoed teruggedacht aan de periode, van 1998 tot 2001, waarin de club in de hoofdklas se uitkwam. Van Rijn, studente aan de Leidse Hogeschool, maakte daar het staartje van mee. „Vanuit de Al belandde ik in het derde team en daar voel de ik me toen op mijn plaats. Ik werd bij de club nooit als een echt talent gezien en daar kan ik de mensen geen ongelijk in geven. Door een blessure van Wendy van Hooven én de komst van de nieuwe trainer Bram van Geffen werd ik bij het eerste team gehaald. Ik heb precies zes wedstrijdjes hoofd klasse meegemaakt." Trigon degradeerde en Van Rijn deed ook een stapje terug, naar het tweede team, om een sei zoen later in de inmiddels fors gewijzigde hoofdmacht terug te keren. „Ik had bewezen dat ik het niveau aankon. Er stond een vrijwel nieuwe ploeg waar door we erg aan elkaar moesten wennen. Aan het einde van het seizoen ging het steeds beter. Toch degradeerden we naar de eerste klasse; een dieptepuntje. Van de 'grote' Trigon-lichting zijn alleen Sander de Haas, Brenda Venema en Maarten van Vliet over. Daarom vind ik het niet aan de orde om de hoofdklasse als doel voor de toekomst te stellen. Het lijkt ook alweer zo'n tijd geleden. De huidige vrouwen, onder wie ik, zijn toch van een ander niveau dan Chantal van Duijn of Bian- ca Joustra." Desondanks kan Trigon dit sei zoen weer een stapje in de goe de richting zetten. De club be zet de eerste plaats in de eerste klasse. „Ook al is het team nog nadrukkelijk in opbouw, met het nodige geluk kunnen we kampioen worden. Ik heb wel zin in een feestje." Het zou weer eens een afgeladen Vijf Meihal opleveren, de thuisbasis waar Trigon sinds dit jaar niet meer oefent op weekdagen. „In je eigen hal, daar wil je toch ook trainen. Nu zitten we in een zaal van het Zeehospitium. Een unieke locatie, maar het is toch niet hetzelfde. Op wedstrijdda gen is de Vijf Meihal nog altijd redelijk gevuld, maar dat komt ook door toeschouwers die voor andere clubs komen die voor of na ons spelen. Blijft toch gezellig, heel korfballend Leiden bij elkaar." 'Heel korfballend Leiden' was er getuige van dat Van Rijn be gin deze maand in het treffen met ALO een rode kaart kreeg. „Ik maakte een 'slaande bewe ging', volgens de scheidsrech ter. Stom, maar mijn tegen standster was ook wel érg ver velend. Dat mannen elkaar on derling een beetje sarren, dat kende ik wel. Bij vrouwen is dat in het korfbal nog ongewoon. Ik kreeg allerlei uitdagende tek sten naar mijn hoofd en ze ging stiekem op mijn tenen staan en ja, ik heb me uit de tent laten lokken. Daar heb ik van geleerd, ik laat me niet meer intimide ren", zegt ze zelfverzekerd. Het leiden - FC Rijnland gaat voor volgend seizoen op zoek naar een nieuwe trainer. Het con tract van Kees van Tongeren, dat na dit seizoen afloopt, wordt niet verlengd. Volgens het bestuur van de ver eniging is FC Rijnland toe aan een 'frisse wind'. De ploeg staat laatste in de vierde klasse, maar voorzitter Wim Pikaar ontkent dat de beslissing iets met de re sultaten te maken heeft. „Vorig jaar haalden we met dezelfde trainer bijna promotie. Zou hij er dan plotseling niks meer van kunnen? Nee, we wisselen al de laatste paar seizoenen om de twee jaar van trainer. Dat heeft steeds gewerkt." Ook Van Tongeren heeft geen problemen met het afscheid. „Dat gebeurt. We hebben nog een half jaar om het seizoen goed af te sluiten, en dat wil de ploeg ook wel." Het was de eer ste baan als trainer voor de voormalig voetballer van Lug dunum en RKAW. „Het trai nersvak bevalt me wel. Het was zwaarder dan ik had verwacht, maar ik kan mijn ei er wel in kwijt." Of hij op zoek gaat naajei dere club voor volgend^ kan Van Tongeren nog bi gen. „Daar ga ik het eetii overhebben." k< Hazerswoudse Boys h: contract met trainer Bp Beek verlengd. Hij behCl rig jaar in zijn eersteèi een periodetitel met die nu zesde staat in dg klasse. er ir (advertentie) SPORTAGENDA Tweede Kerstdag: 21.30) en De Danaïden - Fiks (jei SCHAATSEN SCHAATSEN Alkmaar: revanches NK maratl (za. 18.30) TENNIS Aukje van Rijn: „Op wedstrijddagen is de Vijf Meihal nog altijd redelijk gevuld, maar dat komt ook door toeschouwers die voor andere clubs komen die voor of na ons spelen. Blijft toch gezellig, heel korfballend Leiden bij elkaar." Foto: Taco van der Eb resultaat van haar actie is dat ze de laatste wedstrijd van het sei zoen, op de 28ste van deze maand tegen PSV, is geschorst. Van Rijn kijkt nieuwsgierig uit naar het experiment met kunst stof manden. Een forse innova tie voor de toch ietwat conser vatieve korfbalsport. „Ik ben helemaal niet tegen veranderin gen die het spel aantrekkelijker maken. Als de sport maar niet 'verbasketbalt'. Er gaan stem men op om 'gedekt schieten' toe te staan. Dat is nadrukkelijk in het voordeel van lange spe lers en speelsters. Kleine men sen de kans geven mee te doen: dat maakt korfbal korfbal." Door een 'vriendje in de straat' kwam Van Rijn op haar zesde in contact met Fides Pacta, de club die na een fusie tot Trigon samensmolt. „Mijn zus is later ook gaan korfballen, maar wij hebben het niet van huis uit meegekregen. Onze ouders hebben ook niet veel met sport. 'Bel dan af, zeiden ze als we het druk hadden. Nu zijn ze er best trots op dat ik het eerste team heb gehaald. Mijn vriend korfbalt ook. We hebben zelfs een tijdje samen in het derde team gespeeld. Ik weet het: cli ché, cliché. Het leverde ook de nodige ruzies op. Als je dat, én een gezamenlijke vakantie 'overleeft', dan zit je relatie wel goed. Bart is afgevallen voor het eerste team. Ik had hem wel een plaats in het eerste gegund. Maar dan wel in een ander vak." Utrecht: NK marathonschaatser) (za. 13.30) WIELRENNEN Leiden: Kerstcyclo cross Swift (12.00) Weekeinde Valkenburg (L): Grottenloop (zo. 12.00) KORFBAL Eerste klasse: PSV - Sporting Trigon (zo. 18.00) LKF Cup, finale: Sporting Trigon (Vijf-h/leihal, WATERPOLOen s Zaterdag l h Tweede klasse: De Dolfijn - (d Aquafit-Katwijk n Derde klasse: Koudekerk - Dr*< Noordkop - NZPC, NVA - AlkemadEl Vrouwen in- Hoofdklasse: LZ 1886 - Twente (1 Eerste klasse: De Zijl-LGB/Viva»»1 (19.30) jij] WIELRENNEN™

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18