KUNST CULTUUR 'Geen chemie tussen Bogart en Bergman' Knappe typetjesmakerij door Kraaijkamp en Steenbeeke Liever achter een instrument dan achter het aanrecht m O R5 Leiden m Alphen aan den Rijn Voorschoten Energieke Roy Goodman op hemels niveau cal Lodewijk op de fles woensdag 24 december 2oo3 - De musical over ntiende-eeuwse Beier- ikjeskoning Lodewijk II t. De ongeveer 360 me ers zijn vanaf 1 januari s. Speciaal voor de was in 2000 in het ïitse Füssen aan de i de Alpen een theater 1. Volgens Duitse me pt het project met 24 euro schulden. De eester van Füssen at plaatselijke inves- de musical nog kun- den. 'Het stuk Verlan- Het Paradijs' is het ïgspel ter wereld dat ek wordt opgevoerd het verhaal in het eelde, aldus de direc- :n steenworp afstand theater groeide de de musical, de Beier- Lodewijk (Ludwig), ïensenschuwe koning, end was met de Oos- keizerin Sissi, liet bij iet wereldberoemde feuschwanstein bou- w/Oranje emière g - Bij het Nationale q Den Haag gaat op 22 liet toneeldrama Dranje in première. Pe- |man regisseert het t competentiestrijd en b identiteit dat zich af- de psychiatrische krang in een grote stad. branje trok in Londen Jr lang volle zalen. In ïrlandse versie spelen heer Bram van der ennis Rudge en Pieter Sman. be muziek ireker am - Op 14 januari iziekcentrum De IJs- Amsterdam in het te- muziek op joodse the- •zzosopraan Almuth •ariton Pierre Mak en farien van Nieukerken 's avonds liederen il Kletzki, gerestau- bmposities van Victor jen de wereldpremière [liederencyclus die 'Trujillo schreef. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Hoofd in de wolken' van Marie Jones. Spel: John Kraaijkamp jr. en Laus Steenbeeke. Regie: 8ruun Kuijt. Gezien: 23/12, schouwburg Leiden Laat één acteur acht rollen door elkaar spelen en hij kan zich in zijn vak uitleven. Zonder ver kleedpartijen, maar alleen met stem, een enkel accessoire en natuurlijk houding en gebaar. John Kraaijkamp jr. is zoiets wel toe te vertrouwen. In de pro ductie 'Hoofd in de wolken' schiet hij voortdurend heen en weer tussen uiteenlopende per sonages als een beroemde film ster uit Hollywood, een eigen gereide regieassistent en een eenvoudige figurant uit Bra bant. En dat zijn er slechts drie van de acht. Laus Steenbeeke neemt ook nog eens zeven ver schillende rollen op zich. Ook hij is op de eerste plaats een eenvoudige figurant uit de Bra bantse Peel. Daarnaast mag hij onder meer een oude man spe len en de jonge assistente An- gélique. Hij doet absoluut niet onder voor Kraaijkamp, beide acteurs blijken tegen elkaar op gewassen. De grap van het stuk zit dus op de eerste plaats in de constante rolwisselingen. Het levert fraaie staaltjes acteertechniek op. Twee jongens uit een bekrom pen boerendorp die even mo gen wegdromen in de illusiefa- briek van Hollywood. Maar he laas kunnen beide acteurs nau welijks verder komen dan knap getimede typetjesmakerij. Dat heeft te maken met de hoeveel heid rollen, het heeft zeker ook te maken met het verhaalgege ven. Als je een Amerikaanse filmploeg laat werken in een Brabants dorpje met figuranten uit de plaatselijke bevolking, dan lijkt een clichématige uit vergroting welhaast onont koombaar. En dat is dan ook meteen de zwakke kant van de ze productie. Ondanks de po ging om een diepere betekenis laag aan te brengen toont het stuk meestentijds alleen de bui tenkant. Naar verluidt is 'Stones in his Casablanca: een filmklassieker die met tegenzin werd gemaakt lM jvers op (ernachten ig - Het internationale festival Wintemach- :n Haag ontvangt tus- 18 januari meer dan schrijvers, dichters, en muziekgroepen n landen. Het thema legende editie van het I Is ToekomstOdealen- I let Theater aan het In het Filmhuis treden ^eer op Gerrit Komrij, loudou, Manon Up- 'wid el Haji en Aad van rlaH- door Pieter van Lierop new york - Het is zestig jaar ge leden dat de filmklassieker 'Ca sablanca' drie Oscars won. De zoon van Humphrey Bogart, een dochter van Ingrid Bergman en een zoon van scenarist Philip Epstein halen herinneringen op aan de fameuze samenwerking van hun ouders. Meest verras sende ontboezeming: Ondanks alle vervoering die Bogart en Bergman nog steeds bij het pu bliek teweeg brengen, konden deze twee sterren absoluut niet met elkaar overweg. Het filmverhaal is bekend: Tij dens de tweede wereldoorlog is Bogart een nachtclubeigenaar in Marokko waar de Fransen van Vichy collaboreren met de nazi's. Als voormalige geliefde van Bogart duikt Ingrid Berg man op en hij stelt haar in staat om met haar echtgenoot, een politieke vluchteling, per vlieg tuig te ontsnappen, in weerwil van wat hij zelf nog steeds voor die vrouw voelt. Volgens de bloedverwanten van de hoofd rolspelers en scenarioschrijvers kwam zelden een zo geroemde film zo verschrikkelijk moei zaam tot stand. In 1942 was de 27-jarige, uit Zweden afkomstige Ingrid Bergman net bezig Hollywood te veroveren en had geen trek om 'Casablanca' te doen. Ze werd echter gedwongen de Franse vedette Michèle Morgan te vervangen die het zich wél kon permitteren om te weige ren. Pia Lindstrom: „Michèle Morgan had 55.000 dollar ge vraagd voor de rol. Dat vond producent Jack Wamer te veel. Vervolgens heeft mijn moeder het moeten doen voor 30.000 dollar minder." De rol van Bogart was eerder vergeefs aangeboden aan Ro nald Reagan, die dus de kans liet schieten om tenminste één memorabele film na te laten en die later Amerikaans president moest worden om alsnog een plaats in ons geheugen te ver werven. De regie van 'Casablanca' was eerst aan William Wyler toebe dacht, die feestelijk bedankte voor de eer, waarna Michael Curtiz de opdracht in zijn maag kreeg gesplitst. Vreemd was de blijkbaar algemene tegenzin geenszins, want zelfs toen men met draaien begon, was er nog steeds geen voltooid script. Op dit punt worden de interviews tegengesproken die als extra's zijn toegevoegd aan de in Ne derland zojuist uitgebrachte dubbele jubileum-DVD van 'Casablanca'. Daar wil men het doen geloven dat alleen Ingrid Bergman opzettelijk in het on gewisse werd gelaten over de afloop van het verhaal. Maar Leslie Epstein weet zeker dat er tot op de laatste draaidag aan het script werd geknutseld. Volgens Stephen Bogart had zijn vader 'Casablanca' be schouwd als een tussendoortje: „Het was geen film waar hij met speciale gevoelens op te rugkeek. Maar vergeet niet dat hij in 1942 vier films heeft ge daan. Hij ging van de ene klus door naar de volgende. Trou wens, ondanks die drie Oscars heeft het tot de jaren zestig ge duurd voor 'Casablanca' werd erkend als een mijlpaal in de filmgeschiedenis. Dat is eigen lijk pas gebeurd na de dood van mijn vader in 1957, toen hij ook zelf inmiddels een legende was geworden." En volgens Pia Lindstrom rea geerde Ingrid Bergman (overle den in 1982) onaangenaam ge troffen als iemand nog eens de titel van die film liet vallen: „Ze had aan het maken van andere films aanmerkelijk meer plezier beleefd. Sorry, Steve, maar ze kon niet overweg met jouw va der. Mijn moeder was er op dat moment helemaal op gefocust om met Cary Cooper te gaan spelen in 'From Whom The Bells Tolls'. Die productie werd uitgesteld en vervolgens werd mijn moeder door Columbia- baas David O. Selznick uitge leend aan Wamer om even 'Ca- Bogart en Bergman: zo op het oog was alles koek en ei, maar de werkelijkheid was anders. Foto: GPD/PR sablanca' te doen. Acteurs wa ren in die dagen vrijwel 'eigen dom' van studio's, iets waar zij grote moeite mee had. Ze is er dus met enorme tegenzin aan begonnen maar heeft er - pro fessioneel als ze was - haar best op gedaan. Daarom moet ik zo ontzettend lachen als ik terug- n Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor ssionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur gt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, spelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: ine Simon uit Leiderdorp die met vriendin Saskia Heerink uit Doetinchem het duo Kitchen Bitches vormt. willen niet in de keu- de foto. Hun naam Kit- litches is bij toeval ont- Achter hun instrumen- lelen ze zich beter thuis chter het aanrecht. Een t;t met wie ze wel eens ïwerken, hielp het twee- 1 deze naam. Saskia I Ink: „We zaten bij mij te musiceren. Natuurlijk ICIdaardoor geen tijd om en. Ik stelde voor naar fetaria te gaan. Die gita- i toen dat wij bepaald keukenprinsessen wa- naar eerder Kitchen Bit- JVandaar." soms roept hun naam iaties op met Rockbitch. deze vrouwengroep, •oral bekend was wegens iuele uitspattingen op ium, houdt het duo :rre. „Wij zijn heel keu telt Jacqueline Simon, luziek moet het doen." Ijkbaar lukt het het twee- rs p met de zelfgeschreven p te overtuigen, want on- wonnen ze de eerste lengop Goudzuiken 2003. Op Itival in Groningen wordt Br gezocht naar het mooiste lied in Gronings dia lect. De Kitchen Bitches gin gen met de eer strijken met een ingetogen en gevoelig lied over het Oosterpark. „Ik kom oorspronkelijk uit Groningen", vertelt Jacqueline Simon. De 'knauw' in haar stem verraadt haar herkomst. „Ik ben opgegroeid aan de rand van het Oosterpark. In mijn herinnering waren de ra men van ons huis altijd besla gen. Ik tekende op de ruiten en keek uit over het park, ter wijl ik nog geen idee had hoe onveilig de wereld eigenlijk is. Daar gaat het liedje kort sa mengevat over." De jury was onder de indruk van het broze popliedje. Er werd gesteld dat tekst en mu ziek met elkaar kloppen. „Een natuurlijk nummer", luidde het oordeel. De dames won nen er opnametijd mee, zodat ze het nummer nu in een pro fessionele studio kunnen op nemen in plaats van op de zolder van de Leiderdorpse rijtjeswoning van Jacqueline Simon. „Hopelijk opent deze prijs ook andere deuren, zodat we zo nu en dan eens kunnen Jacqueline Simon (rechts) en Saskia Heerink timmeren als Kitchen Bitches aan de weg. Foto: Hielco Kuipers optreden of een liedje voor ie mand anders kunnen schrij ven", aldus Saskia Heerink. De vriendinnen kennen elkaar uit de Achterhoekse band Black to Red, waar ze een jaar of tien geleden samen in speelden. Jacqueline was leadzangeres en Saskia deed toetsen en tweede stem. „We speelden rock en blues", her inneren ze zich. „Er was altijd weinig tijd om de nummers goed uit te werken. Dat von den wij jammer. Wij wilden meer met de stem doen." Na het uit elkaar vallen van Black to Red ging Saskia Heerink muziektherapie studeren, so listen op de piano begeleiden en zelf muziek schrijven. Om dat zij naar eigen zeggen slecht in het maken van tek sten is, zocht ze contact met Jacqueline die op dat gebied sterker is. En zo werden de Kitchen Bitches geboren, een popduo met folkinvloeden. Bij het schrijven van liedjes gaat het duo soms onortho dox te werk. Hoewel zij het minst bedreven is op de toet sen kruipt Jacqueline dan bij voorbeeld achter de piano, terwijl Saskia erbij begint te zingen. „Als je niet belem merd wordt door kennis, kan dat de creativiteit ten goede komen", zegt de Leiderdorp- se. „Ik had eens een tekst ge maakt over mijn vader die vroeger altijd op mij wachtte als ik ging stappen. Saskia heeft daar een merengue bij gemaakt. Daar zou ik zelf nooit opgekomen zijn, maar het pakte goed uit." Het gaat niet altijd goed. De dames geven toe dat er ook wel eens irritaties ontstaan. „Maar we kunnen eikaars kri tiek verdragen. En na een woordenwisseling borrelen al tijd de beste ideeën op. In de band werd vroeger altijd alles met de mantel der jovialiteit bedekt. Dat is niet goed, want van kritiek groei je." Ze zijn nu zover gegroeid dat ze wel met zijn tweeën of liever nog aan gevuld met een violist of een cellist het podium op durven. Een kroeg, een open podium, een klein theatertje. „We kun nen niet altijd op deze zolder blijven klooien." Theo de With LIDO tel. 071 - 5124130 5133210, Steenstraat 39 Finding Nemo a.l., Ned. gespr., vr za 14.30; zo t/m wo 13.00 15.30. Scary Movie 3 12 jr., dag. 19.00 21.30. Finding Nemo a.l., Engelse versie, dag. 19.00 21.30; vr za ook 14.30; zo t/m wo ook 13.00 15.30. Pipo en de P-P-Parelridder a.l., vr za 14.30; zo t/m wo 13.00 15.30. De Passievrucht 12 jr., dag. 19.00. Master and Commander 12 jr., dag. 21.30. Looney Tunes Back in Action a.l., Ned. gespr. vr za 14.30; zo t/m wo 13.00 15.30. S.W.A.T. 12 jr., dag. 18.45 21.30. STUDIO tel. 071 - 5124130 5133210, Steenstraat 39 Love Actually a.l., dag. 18.45 21.30; vrza ook 14.00; zo t/m wo ook 13.00 15.30. LUXOR tel. 071 - 5121239, Stationsweg 19 The Lord of the Rings 3 12 jr., do vr 20.30; za t/m wo 16.30 20.30. Pietje Bell 2 a.l., za 14.00; zo t/m wo 12.00 14.15. TRIANON tel. 071 - 5123875, Breestraat 31 The Return of the King dag. 20.30; za t/m wo 14.00. Goodbye Lenin! dag. 18.45 21.30. Kill Bill dag. 21.30. Pipo en de P-P-Parelridder za t/m wo 14.00. Kees de Jongen za t/m wo 16.15. Elf za t/m wo 14.00 16.15. Love Actually dag. 18.45 21.30. HET KIJKHUIS tel. 071 - 5661585, Vrouwenkerksteeg 10 De Passievrucht dag. 19.00. Kill Bill dag. 21.30. Etre et Avoir dag. 19.30 en 22.00. Zaterdag Tweede kerstdag ook gesloten IA A O EUROCINEMA tel. 0172 - 420800; reserveren 24 uur per dag: tel. 0900 - 2045678, Van Boetzelaerstraat 6, www.jtbioscopen.nl The Lord of The Rings - The Return of the King 12 jr., do 19.30; vrt/m wo 16.00 20.15. S.W.A.T. 12 jr., dag. 18.45. Scary Movie 3 12 jr., dag. 18.45 21.30. Love Actually a.l., dag. 21.15. Pietje Bell 2 a.l., vrt/m wo 13.30 16.15. Finding Nemo a.l., Ned. gespr., vr t/m wo 13.30 16.00. Finding Nemo a.l., Engels gespr., Ned. ondertiteld, dag. 18.45 21.30. Pipo en de P-P-Parelridder a.l., vr t/m wo 13.45. Looney Tunes: Back in action a.l., vrt/m wo 16.15. PARKFILMHUIS tel. 0172 - 492982, Cornelis Geellaan 2 Swimming Pool vr di 20.30; zo 15.30. Dogville za zo ma 20.30. Astrid Lindgren Kinderfilmfestival: Pippi gaat van boord (4+) vr za 14.30. Ronja de Roversdochter (8+) ma di 14.30. CULTUREEL CENTRUM, tel. 071 - 5612377, b.g 53897069, Prinses Marijkelaan 4 Etre et Avoir 12 jr., za zo ma 20.15. Extra achtergronden bij de films in de regio vindt u via de filmagenda op onze-website www.leidschdagblad.nl pockets' in Londen een door slaand succes geweest. Dat is hier aanzienlijk minder. Bij de laatste voorstelling, gisteravond in de Leidse schouwburg, is de zaal maar voor de helft bezet. Traditiegetrouw wil er bij een demière nog wel eens gerom meld worden. Dat gebeurt hier niet. Kraaijkamp komt hooguit één a twee keer heel even in de verleiding. Gelukkig geven ze daar niet aan toe. Het zou het echte speelplezier voor het pu bliek hebben bedorven. lees over die bijzondere chemie die er tussen Bogart en Berg man op de set zou hebben plaats gevonden." Als ze niet samen op de set stonden, deden deze hoofdrol spelers hun uiterste best elkaar te mijden en verscholen ze zich zo veel mogelijk in hun trailers. „Maar het pleit voor allebei dat ze hun vak zo serieus namen dat als je de film nu ziet him ro mantische scènes nog steeds volmaakt overtuigend overko men", zegt Pia. „Toch heb ik haar wel eens ooit over Bogart horen zeggen: 'Ik heb hem ge kust maar ik heb geen flauwe notie wie hij was'." Stephen Bogart: „Ik wist inder tijd ook nauwelijks wie hij was. Ik was acht toen hij stierf. Ik ben me pas later in hem gaan verdiepen. 'Casablanca' is nooit mijn favoriete Bogart-film ge weest. Als ik vroeger mijn vader in een film terug wilde zien, keek ik het liefst naar 'To Have And Have Not', waar het ten minste mijn eigen moeder was die hij kuste. Tegenwoordig zou ik 'Treasure' of 'The Sierra Ma- dre' zijn beste film noemen of 'The Caine Mutiny', waarvoor hij echt geknokt heeft om hem te kunnen maken." Bergmans dochter Pia meent te weten waarom 'Casablanca' nog steeds zo tot de verbeel ding spreekt: „De film verte genwoordigt de rol van het ide ale Amerika in de wereld. Het karakter van Bogart is cynisch en hard, maar van binnen is die man een en al blanke pit. En dat is een beeld dat Amerika nog altijd van zichzelf koestert. Deze film is tijdloos omdat ook het verhaal dat eigenlijk is. Je ziet een mythisch Casablanca dat niets van doen heeft met het echte Casablanca van 1942. Men heeft niet eens geprobeerd om de realiteit na te bootsen. Bij filmmaatschappij Wamer Brothers moest alles op een koopje en deze film werd ge draaid in de decors die nog over stonden van 'The Desert Song'. Maar de morele strek king van de geconstrueerde mythe was duidelijk genoeg en is dat nog steeds." muziek recensie Maarten Baanders Concert- 'Weihnachtsoratorium' (J.S. Bach) door Bachkoor Holland Concertgebouw Kamerorkest o.l.v. Roy Goodman. Gezien: 23/12 Pieterskerk, Leiden. Het is prachtig te zien hoe diri gent Roy Goodman zich met zijn hele lichaam in de muziek inleeft. Geen nuance, lijn, ac cent of echo gaat verloren, dankzij de suggestieve gebaren waarmee hij het Bachkoor Holland en het Concertge bouw Kamerorkest in de mu ziek betrekt. Door korte dyna mische golven aan te brengen geeft hij vooral de begeleiding een fraai reliëf en haalt hij wendingen in de muziek naar voren, die je doen beseffen hoe rijkgeschakeerd het 'Weihnachtsoratorium' van Bach is. Zijn oog voor detail staat hem niet in de weg de muziek veel vaart en spanning te geven. Hier wordt gediri geerd met overgave. Een in drukwekkende uitvoering is het resultaat. De verschillende stemmingen in dit uit zes cantates bestaan de werk komen sterk tot hun recht. Zo klinkt de tweede can tate bijvoorbeeld opmerkelijk zacht en mysterieus na de kla terende eerste cantate met zijn grote rol voor de trompet. Maar ook binnen iedere canta te horen we het koor een rijk dom aan stemmingen en kleu ren naar voren brengen. Ener giek en vloeiend zijn veel koor- passages, kalm en bezinnend, licht en donker zijn de kora len, en wemelend volgen de partijen elkaar op als de her ders in opgewonden stem ming besluiten naar Bethle hem te gaan. Het koor voert dit alles spannend, helder en met een uitstekende balans uit. Karakteristiek is het aandeel van de solisten. Alt-mezzoso praan Judith Németh maakt meteen in haar eerste Aria 'Be- reite dich, Zion' indruk met een gedecideerde en tegelijk zachtaardige manier van zin gen. Later, in de aria 'Schlafe, mein Liebster', ontwikkelt ze een subtiele verinnerlijking, en in de aria 'Schliesse, mein Herze' bereikt ze een overgave die licht bedwelmend werkt. Extravert en energiek is de te nor Markus Brutscher. Het meest schittert hij in de aria 'Ich will nur dir zu Ehren le- ben', waarin hij de virtuoziteit van de vioolbegeleiding met een indrukwekkende lichtheid overneemt. De humoristische echo-aria 'Flösst, mein Heiland' is de so praan Caroline Stam op het lijf geschreven. Lieflijk, speels en met een zachte zorgvuldigheid voert ze deze passage uit. Maar dat ze de ernstige voor dracht, zonder haar lichtheid te verliezen, ook beheerst, blijkt in 'Nur ein Wink'. De bas Maarten Koningsberger heeft een krachtige, overtuigende stijl, waaruit zich veel drama tiek (zoals in de Herodes-pas sage), maar ook iets pastoraals kan ontwikkelen, zoals in 'Er- leucht auch meine finstre Sin- nen'. Veel bezoekers voor Pietje Bell 2 rijswijk/anp - De Nederlandse jeugdfilm 'Pietje Bell 2: De jacht op de Tsarenkroon' heeft sinds de première vorige week 45.000 bezoekers getrokken. De film bracht in de bioscoop tot nu toe 227.716 euro op. Ter verge lijking; Minoes bracht in het openingsweekeinde 178.585 eu ro op, Pietje Bell 1 207.000 euro en de recent uitgebracht Pipo en de P-P-Parelridders 158.000 euro. Dat heeft filmmaatschap pij Buena Vista gisteren be kendgemaakt. De avonturen van het Rotterdamse schoffie zijn in 128 bioscopen te zien. Volgens Buena Vista zijn voor de kerstperiode duizenden re serveringen gemaakt voor Pieq'e .Bell 2.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17