'Regio moet bouwen voor Noord-Holland' Hulshoff KERSTBONUS 'We wilden een veilige plek voor onze kinderen' Advertentie informatieladder Gedeputeerde wil 15.000 huizen op as Katwijk-Alphen Bericht aan onze adverteerders 1*1 «r www.hdcmedia.nl Leidsch^È Dagblad Q en extra tbonus van >p nagenoeg :e collecties REGIO R1 Drdaantal bevallingen op 'medische indicatie' Diaconessenhuis Albanees gezin hoopt op ruimhartigheid asielbeleid WD-website over scooteroverlast drukbezocht Enquête 1200 keer ingevuld Stofzuigen op het Academiegebouw door Sjaak Smakman bollenstreek/leiden - De Leidse regio en de Duin- en Bollen streek moeten 10.000 tot 15.000 huizen bouwen voor Noord-Hol landse woningzoekenden. Die woningen moeten komen in de oude Rijnzone, de as Katwijk-Lei- den-Alphen aan den Rijn, zegt de Noord-Hollandse CDA-gedepu- teerde J. van Dijk. „We zijn één Randstad, en niet alleen de pro vincies Zuid- en Noord-Holland. Ik vind datje als bestuurder ver plicht bent om verder te kijken dan alleen je eigen gebied." Een paar maanden na elkaar hebben de provincies Noord en Zuid-Holland hun langeter mijnbeleid voor de woning bouw vastgesteld. In september legde de zogeheten Noordvleu gel - de Amsterdamse regio - daarbij opnieuw een claim op de Bollenstreek, deze keer voor 10.000 woningen. De provincies zijn inmiddels al een poosje in gesprek over de vraag hoe ze el kaar kunnen helpen. Van Dijk, zelf woonachtig in Sassenheim: „Over één ding zijn we heel hel der: we willen geen Bollenstad. Er ligt een Pact van Teylingen waar de streek zelf heel trots op is en dat we als provincie steu nen." De gesprekken gaan daarom over opvang van Noord-Hol landse woningzoekenden in de oude Rijnzone, vooral op de plaatsen waar straks stations komen voor de Rijn Gouwe Lijn. Een onlangs afgeronde studie heeft uitgewezen dat er 23.000 huizen kunnen worden gebouwd op en rond de knoop punten van de nieuw aan te leggen railverbinding: in Al phen, Zoeterwoude, Leiden- Oost, Leiden-West en Valken burg. „Als Valkenburg dicht gaat, wordt daar gebouwd. Dat is voor ons een uitgemaakte zaak." Over de vraag hoeveel wonin gen er dan moeten komen en in welke dichtheden, wil Van Dijk met de regio verdere afspraken maken, zegt hij. In de regionale afspraken staat Valkenburg op de rol voor 7.000 woningen, die in de jaren na 2010 allemaal no dig zullen zijn voor de opvang van de eigen woningzoeken den. Dat aantal zal flink om hoog moeten, beaamt Van Dijk, al wil hij daarbij vooralsnog geen getallen noemen. Volgens een ander provinciaal plan, Stedenbaan, moet ook de Schiphollijn een veel grotere rol gaan spelen in de infrastruc tuur. Concreet betekent dat on der meer dat er bij Sassenheim toch een station zou komen. Dat betekent dan wel, zegt Van Dijk, dat er ook hier flink ge bouwd zal gaan worden om dat station rendabel te maken. Een locatie zegt hij nog niet te kun nen noemen, maar in het verle den zijn steeds de Warmonder- weg en Wasbeek als de twee mogelijke plaatsen voor een station genoemd. „Je zou rond Wasbeek nog behoorlijk wat kunnen bouwen", zegt Van Dijk, die verder als mogelijke plaatsen de polder rond jacht haven Jonkman noemt en het plan van een aantal particulie ren voor een combinatie van watersportfaciliteiten en wo ningbouw tussen de Oosthaven en de jachthaven Jonkman. De opvang van Noord-Holland se woningzoekenden betekent dat een van de pijlers onder de afspraken tussen de nieuw te vormen Leidse regio en de pro vincie vervalt: het zogeheten migratiesaldo nul, de afspraak dat de regio alleen voor de ei gen inwoners bouwt. „Als het overleg met Noord-Holland re sultaat oplevert, stellen wij het migratiesaldo nul ter discus sie", zegt Van Dijk. Van Dijk benadrukt het belang van Schiphol voor de Leidse re gio: „Voor een deel praten we natuurlijk wel over uw en mijn buren, die nu al hier wonen en op Schiphol werken. We moe ten ook denken aan de jonge starters die op Schiphol gaan werken en dan huisvesting no dig hebben. De regio's zijn zo nauw met elkaar verbonden, dat we niet net kunnen doen of we niets met elkaar te maken hebben. Schiphol is van enorm economisch belang voor onze regio en voor de nationale eco nomie. Het kabinet heeft na drukkelijk uitgesproken dat het Schiphol als een motor voor de nationale economie ziet en het daar ook de ruimte voor wil scheppen. Dan zullen wij daar ook een bijdrage aan moeten leveren." Alle plannen zijn in lijn met het dit weekeinde uitgelekte con cept van de Nota Ruimte die het kabinet in het voorjaar wil vaststellen. Ook daarin is spra ke van grootschalige huizen bouw tussen Leiden, Gouda en Alphen. (advertentie) SVoor informatie over adverteren kunt u contact opnemen met één van onderstaande verkoopgroepen. Voor advertenties met betrekking tot Auto's: (075) 6813663 Onroerend Goed: (023) 515 0543 Personeel: (075) 68136 77 Wonen/ in-exterieur: (072) 519 6554 Business to Business: (072) 519 6540 Overige detailhandel: (071) 535 6300 Of kijk voor meer informatie op: Het Diaconessenhuis huis een recordaantal. Nooit gisteren zijn 1000ste eerder haalde het Diaconessen- van dit jaar waarvoor huis zo'n hoge jaarlijkse score, ische indicatie' was Bij de duizendste bevalling Set is voor het zieken- kwam rond drie uur 's middags (advertenties) Mirjam kennen NIERDONOR door en door. JA/NEE weten ze iets van elkaar. weetuhetalvanelkaar.nl NIERSTICHTING Stefanie op de wereld, dochter van Esther de Boer en Nico Schouten uit Leiden. Volgens gynaecoloog J. Spieker man is de toename van het aantal ziekenhuisbevallingen op medische indicatie onder meer te wijten aan een stijging van het aantal keizersnedes. „Daarvoor kun je allerlei rede nen bedenken. Zo zijn er de af gelopen twee jaar vaker keizer snedes bij stuitliggingen. En misschien is het geduld van pa tiënten en gynaecologen ook eerder op als een natuurlijke bevalling lang op zich laat wachten." Stefanie is echter op natuurlijke wijze ter wereld ge komen. Spiekerman: „Ook be vallingen die worden ingeleid, gelden als 'medisch'." Zodra een bevalling om welke reden dan ook onder verant- Leiden: Nieuwe Rijn LEIDEN woensdag 24 december 2003 woordelijkheid van een gynae coloog in het ziekenhuis plaats vindt, is er sprake van een 'me dische indicatie'. „Dit jaar zijn er ook nog zo'n 155 kinderen in het Diaconessenhuis bevallen onder verantwoordelijkheid van een verloskundige. In totaal zijn er nu dus 1155 kinderen in het Diaconessenhuis geboren." Toen Spiekerman veertien jaar geleden in het Diaconessenhuis kwam werken, bedroeg het aantal medisch noodzakelijke ziekenhuisbevallingen jaarlijks ongeveer 500 a 600. „Het aantal vrijwillig gekozen ziekenhuisbe vallingen lag toen wel iets hoger dan nu." De afgelopen jaren is het aantal medisch noodzake lijke ziekenhuisbevallingen ge staag gestegen. met kost z'n auto achter iment dan r aanrecht *e beroving cklaan onbekende man vond kort voor acht tonie Duycklaan een 71-jarige vrouw beroven. Hij duw- in haar rug, pakte was vermoedelijk uit. Na een korte seling kon de men en is de man twee andere man- gegaan in de rich- stgeest. ief gooit straat V 54-jarige vrouw uit Is kort na acht uur gis- lachtoffer van een asjesroof. Zij werd bij hg aan de Middelweg jen benaderd door lie de tas uit haar pk en er vandoor rouw en een buur- in direct achter de t aan, waarop de dief (gooide. Op de Nieu- eeg de buurman de ;te pakken, maar hij aan omdat hij verder jen meer had van de londief houden e politie heeft giste- Beestenmarkt een 15- lenaar aangehouden king van beroving. De fdt ervan verdacht op 3 december met nog jren een mobiele tele- n 14-jarige plaatsge- iben gestolen. Het naar de twee andere wordt nog voortge- leiden - De website van de WD waarop burgers kunnen klagen over overlast van brommers en scooters, is volgens de libera len een succes. Sinds de introductie van www.overlastinleiden.nl ruim een week ge leden zijn er 125 reacties binnengekomen. De enquête op de site is al meer dan 1200 keer ingevuld. Via de site wil de WD de ko mende weken reacties van de burgers ver zamelen om zo te kijken hoe brommer- en scooteroverlast in Leiden kan worden be streden. De WD gebruikt deze reacties om na de actie met voorstellen te komen. Ook de brommer- en scooterrijders men gen zich volop in de discussie. Sommigen vinden de 'terreur' van hun gemotoriseerde collega's onaanvaardbaar; anderen dragen bijvoorbeeld technische oplossingen aan om de geluidsoverlast te verminderen. Een grote groep brommer- en scooterrij ders heeft echter gereageerd op een oproep op brommer- en scootersites om de enquê tevragen waarin wordt gevraagd of men zich ergert aan lawaai en rijgedrag van scooterrijders massaal met 'nee' te beant woorden. Dit verklaart waarom de eerste drie dagen een meerderheid van rond de 80 procent van de bezoekers aangaf overlast te onder vinden en dat na de genoemde oproep van de brommerliefhebbers de uitslag omge keerd is; 80 procent zegt zich niet te erge ren. Uit onderzoek van de statistieken va internet is overigens gebleken dat het hier voornamelijk gaat om bezoekers van bui ten Leiden. De enquête wordt dan ook ge zien als een momentopname. Daarentegen komen de reacties per e-mail voornamelijk van bezoekers uit Leiden. De reacties worden verwerkt in de eindresulta ten van de actie 'Brommen over Brommers' Zo hoopt de WD ideeën op te doen om gevaarlijk en onverantwoord gedrag van brommer- en scooterrijders een halt toe te roepen. leiden - Voorbijgangers kan het niet ontgaan zijn. Een grote rode stofzuiger van zeven meter lang stond de afgelopen dagen aan het Rapen burg. Met behulp van deze stofzuiger kan het asbest uit de zolder van het Academiegebouw veilig worden afgevoerd. De gevaarlijke stof be landt in een container, die vervolgens naar een verwerkingsplek wordt gebracht. Foto: Henk Bouwman Ze wonen soms al tien jaar in Nederland, hebben hier een compleet leven opgebouwd en zijn vaak alle contacten met hun vaderland verloren. Toch moet een groot aantal asielzoekers binnenkort verdwijnen uit het land dat ze inmiddels als hun thuis beschouwen. En als ze dat niet willen: op straat zwerven. Dat is het gevolg van de veel be kritiseerde pardonregeling van minister Verdonk van vreemde lingenzaken. Ook in Leiden drei gen zo'n zestig mensen uitgezet te worden. Deze vierdelige serie stelt enkelen van hen voor. Deel 3: de familie Gecaj uit Kosovo. September 2002. Acht uur 's ochtends. Mihrije Gecaj legt net de telefoon neer wanneer er plotseling een aantal geünifor meerde mannen in de deurope ning staat. De Vreemdelingen politie. De familie is uitgepro cedeerd en moet uit Nederland verdwijnen, krijgt ze te horen. Mihrije heeft twee dagen de tijd om haar spullen te pakken en de laatste zaken te regelen. Haar echtgenoot Fatmir wordt meegenomen. Hij draait de cel in om té voorkomen dat het ge zin probeert onder te duiken. Mihrije is radeloos. Haar twee dochters en zoontje begrijpen er niets van. Waar blijft papa, vragen ze 's avonds. Waarom komt hij niet terug? Mihrije neemt onmiddellijk contact op Angst en onzekerheid werpen voortdurend een schaduw over het leven van het Albanese gezin Gecaj. Foto: Dick Hogewoning met haar advocaat, die boven op de zaak duikt. Het papier werk blijkt niet in orde. De fa milie Gecaj heeft nooit officieel gehoord dat ze moeten verdwij nen. Haar man wordt na twee dagen weer thuis afgeleverd. De familie komt met de schrik vrij. Toch laat deze ervaring diepe sporen na. Bij de kinderen, die regelmatig aan hun ouders vra gen of ze nu mogen blijven of niet. Maar ook bij Mihrije (37) en Fatmir (41). Angst en onze kerheid werpen voortdurend een schaduw over het leven van het Albanese gezin. „Je hebt je toekomst niet in eigen hand", zegt Mihrije. „Iemand anders moet erover beslissen. Je kunt alleen maar wachten, wachten, wachten. Dat geeft zoveel span ning. Het lijkt alsof je leven stil komt te staan. Je kunt niet vooruit, je kunt niet achteruit." Het is alweer vijfeneenhalf jaar geleden dat de familie Gecaj uit Kosovo vluchtte. In het gebied waar ze woonden, waren ze als Albanese moslims hun leven niet meer zeker. In geblindeer de busjes van mensensmokke laars arriveerden ze uiteindelijk in Nederland. „Het was een moeilijke tijd. Eerst zijn we nog van huis naar huis, van familie lid naar familielid gevlucht. Maar met al die moorden; we wilden weg. We wilden een vei lige plek voor onze kinderen vinden." Aanvankelijk kreeg de familie een tijdelijke status. Maar die werd ingetrokken zodra er weer vrede was in Kosovo. Nu is het wachten op de uitslag van een tweede asielprocedure. Het ge zin hoopt op humanitaire gron den toch in Nederland te mo gen blijven. De zeven jaar oude Kaltrina is gehandicapt en kan eigenlijk niet buiten intensieve medische zorg. Het meisje heeft vocht in haar hoofd, waardoor de hersenen onder druk komen te staan. Al drie keer is ze voor deze ernstige aandoening ge opereerd. Mihrije vreest het ergste voor haar dochter wanneer ze terug moet naar Kosovo, waar de me dische voorzieningen zeer pri mitief zijn. „Eén keer is ze al in coma geraakt. Ze was bijna dood. Dat wil ik nooit neer mee maken", zegt Mihrije ge ëmotioneerd. Hier kan haar dochter een betrekkelijk nor maal leven leiden. Ze gaat naar een speciale school en heeft er go- en fysiotherapie. „Met de school rijn we heel weg blij. Kaltrina rit inmiddels in groep drie. We krijgen erg veel steun van de mensen daar." Haar kinderen vormen de be langrijkste drijfveer om door te knokken, zegt Mihrije. „Ik ben niet trots dat ik Nederland moet vragen of ik hier mag blijven. Maar ik doe het voor mijn kin deren. Hier gaan ze naar school, hier ligt hun toekomst. Wat hebben ze in Kosovo? He lemaal niets. Ze spreken nau welijks Albanees." Rody van der Pols

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13