Vestiging Ballorig Leiderdorp onzeker w REGIO e weet maar nooit of je ooit in het water weigeesten, narren, magiërs en elfen in Archeon R3 Dokter tegen abortus en de pil stond dag en nacht klaar voor zijn patiënten Heeft u in 2004 een auto van de zaak? Of ontvangt u reiskostenvergoeding? Christmas Carols Onderzoek naar manegebranden Diefstal dqor list maandag 22 december 2003 Zwemdiploma's voor Turkse vrouwen nnet van Aarsen iorp - „Het was op vakan- zaten met de kinderen in embad. ledereen ging en, maar ik stond aan de at was het moment dat ik 1 beloofd heb dat ik zou le- 'mmen." Kamuran is isteren in het trotse bezit emdiploma A. Samen itice, Nuran en Fikriye ze af in zwembad De Does irdorp. De dames zijn de met een diploma van >te groep voornamelijk vrouwen, die elke zon- ind oefenen in het zwem- i/eminstructeur Wandy is s op haar pupillen. Het is gaan: in maart konden de nog geen slag zwemmen. 'embadinitiatief loopt als tin. Meer dan 50 vrouwen pen, Leiderdorp en ande- jtsen - tot Katwijk aan toe jien zondagavond graag jurtje spetteren. „Ik heb n/eel Turkse kennissen k ben getrouwd met een man", zegt initiatief ter Hannie Saribas. „En ik dat heel veel vrouwen nettend graag zouden le- femmen. Maar vanwege ite en vanwege hun ge- illen veel vrouwen niet gd zwemmen. En dat is jbleem." ibad De Does is de per- jplossing", vervolgt ze. ad gaat om vier uur dicht zes uur, speciaal voor eer open. We begonnen ;:n groepje van 25, 30 en ;n zijn er 55 vrouwen in- even. Het worden er meer. Nee, niet alleen vrouwen. Er zijn ook :aanse, een Iraanse en andse. Sommigen ko- ;ewoon vrij zwemmen, n willen les." Nuran, Fikriye, Kamuran en Hatice (op de voorgrond) zijn dolblij met hun Zwemdiploma A. Foto: Mark Lamers Kamuran, Hatice, Nuran en Fikriye hebben net laten zien dat ze de slagen goed beheer sen, dat ze kunnen drijven, dat ze onder water durven gaan en dat ze door een gat kunnen zwemmen. Ze waren bloedner veus maar ze hebben het er goed van afgebracht. Hannie loopt ze te plagen. Ze zegt dat de uitslag van het examen pas over een uur bekend wordt ge maakt. „Dan gaan wij staken", roepen de dames in koor. En ook de zweminstructrices staan te popelen om het goede nieuws te brengen. Even later klatert het applaus, vanuit het pierebadje, vanuit het bubbelbad, vanuit het in- structiebad en zelfs vanuit het stoombad. „Ik ben wel een beetje laat", zegt Kamuran. „Ik ben al vanaf 1979 in Nederland. Maar op de huishoudschool, waar ik naar toe ging, was er geen zwemles. Ik heb al die jaren niet leren zwemmen. Mijn kinderen kun nen allemaal goed zwemmen. En Nederland is echt een wa terland, dus ik wilde ook heel graag. Het is gezond, en je weet hier maar nooit of je ooit eens in het water valt. De volgende keer, als we met de familie naar het zwembad gaan, kan ik ook zwemmen. Ik zwem wel ge mengd hoor, dat is voor mij geen probleem. Maar een hele boel vrouwen willen dat zelf niet." Het is toch een vreemd ver schijnsel. De dames zijn alle maal volwassen. Een aantal hebben een zelfs een respecta bele leeftijd bereikt. Maar zodra ze hun badpak hebben aange trokken en in de buurt van het water komen, zijn ze als kinde ren in een speeltuin. Ze gillen, ze giechelen, ze spetteren en ze plagen. Een van de vrouwen had van- ine scheidslijn tussen fantasie en werkelijkheid ancy Ubert aan den rijn - Kwel- [t, narren, magiërs, elfen, :hten en prinsessen, rden sprookjesfiguren p i zaterdag en zondag sch themapark Archeon hen aan den Rijn in be nomen. Veel bezoekers et herkenbaar als gasten; iben zich net zo duivels c ost als de 'fantasy actors', e )n heeft voor het eerst in eeschiedenis in wintertijd toegangspoorten van het 1 daan. Naast een paar ar- bezoekers komen hon- 1(1 volgelingen van de scene op de midwinter in, alternatieve geneeswij- soterie en hekserij. Het allemaal een beetje door in Archeon. Wat is fanta- it is werkelijkheid en wat is zuivere geschiedenis? Een kniesoor die daar op let. Je la ten onderdompelen in een ab surde, tikje kolderieke, boven natuurlijke nepwereld; dat is de beste remedie. „Er is een elfen prinsesje geboren, er is een el fenprinsesje geboren", juicht de verhalenvertaler annex don derelf, die zich in een huis van de Middeleeuwse stad Graven- dam heeft verschanst. Hij springt uit het schamele onder komen om dat fantastische nieuws wereldkundig te maken. Ademloos volgt jong en oud zijn voorstelling. Een paar honderd meter ver derop heeft een demon het aan de stok met de moeder van een groen gedrocht. Haar zoon, al tijd en eeuwig geflankeerd door zijn handpop die als twee drup pels water op hem lijkt, wordt al de hele dag lastig gevallen door die verschrikkelijke de mon. Mama is boos. Mama is het zat. Mama valt die ellendige demon aan met vork en mes. De demon en het groene vrouwtje leven vandaag niet in Nederland maar in een totaal andere wereld. Ze horen bij de fantasy-club Vortex Adventures. De leden van deze vereniging - stuk voor stuk hebben ze een sprookjesfiguur als alterego - ontmoeten elkaar in Vortex. Vortex is een stuk niemands land waar elk fantasiefiguur welkom is. Er is wel een pro bleempje. De rVoid', het grote niets, dreigt de Vortex keer op keer te verslinden. Aan de ene kant wordt aan het niemands land geknabbeld, aan de andere zijde wordt juist aan de natie gebouwd. Ondertussen komen de aanhangers van het fantasie spel bijeen op dagen dat de Vortex bereikbaar is. De helden, de elfen, de monsters, de rid ders en tal van andere karakters vinden hun geluk, of onder gang, in Vortex. Het is een beet je toneelspelen in Vortex, met de sfeer van de bioscoopfilm Lord of the rings. „Ben je de weg al kwijt", vraagt een elf. „Geeft niet. Als je een beetje moeite doet leer je onze wereld vanzelf kennen." Er komt een groepje impen voorbij in Gravendam. Impen zijn demonen in opleiding. Ze zijn altijd lawaaierig en klierig. Gelukkig kun je impen een halt toeroepen met toverspreuken. „By the power of', begint een magiër van Vortex te roepen. De impen schieten weg, voor dat ze gedoemd zijn om tien minuten te zwijgen. In het Romeinse dorp van Ar cheon gaat het er wat rustiger aan toe. Daar is de fantasy en gothic markt te vinden. Hande laren verkopen onder meer Kei- door Janneke Dijke leiderdorp - Het is nog steeds niet duidelijk of kinderspeelpara- dijs Ballorig naar Leiderdorp komt. Wel is de verbouwing van het pand al in volle gang. De Lei- derdorpse wethouder Roest gaat met zijn Leidse collega Geertse- ma en desnoods met provincie bestuurder Van Dijk om de tafel zitten om Ballorig naar Leider dorp te halen. Het Leiderdorpse bedrijventer rein De Baanderij is een perfec te plek voor het kinderspeelpa- radijs, vindt Roest. Maar de noodzakelijke toestemming van Leiden wil maar niet komen. Ballorig wil op 1 april volgend jaar opengaan. In september wees Leiden het eerste verzoek van Leiderdorp af. De Baanderij is door de het Regionaal Economisch Overleg (REO), de groep van wethou ders economische zaken in de Leidse regio, aangewezen als bedrijventerrein waar bedrijven terecht moeten kunnen die uit Leiden wegmoeten. Dat geldt niet voor Ballorig. Het kinder- speelparadijs heeft nog hele maal geen vestiging in deze omgeving. Ook vindt Leiden dat zo'n bedrijf eigenlijk in de cen trumgemeente thuishoort. Onzin, zegt Roest. „Van de twaalf vestigingen van Ballorig in Nederland zitten er elf op een industrieterrein en de twaalfde zit aan de rand van het centrum. Ik vind de argumenta tie van Leiden oneigenlijk." Het overdekte kinderspeelparadijs, waar kinderen naar hartelust kunnen spelen op allerlei speel toestellen zoals ballenbaden, springkussens, klimnetten en glijbanen, lokt vaak grote groe pen kinderen die met de auto worden gebracht. Ouders moe ten er doorgaans bijblijven om toezicht te houden. Roest is van plan in januari met Geertsema te gaan praten. Het gesprek had eigenlijk deze maand al moeten plaatsheb ben, maar dat kwam er niet van. „Als Leiden dan nog niet wil, ga ik met gedeputeerde As je van Dijk praten. Dan moet er een hogere partij naar kijken." Hij vindt het dat waard. „Ik hecht eraan dat we ook aan de kleine dingen voldoende aan dacht geven en dat we de goede omgangsvormen tussen ge meenten bewaren. Ten aanzien van de disco hebben wij ons loyaal naar Leiden opgesteld. Dan mag het andersom ook een keer. Bovendien komen men sen uit Leiden echt wel naar Leiderdorp." Ballorig gaat er intussen van uit dat het speelparadijs snel open kan. Op de website staat zelfs dat dat in februari al gebeurt, maar volgens ondernemer Ed Klinkenberg is dat onhaalbaar. „Het is onze bedoeling dat het op 1 april opengaat." Roest vindt dat een haalbare zaak. Ballorig komt in de oude hout hal van Klinkenberg aan de Vlasbaan. Vooruitlopend op de toestemming zijn de werk zaamheden daar al in volle gang. In de hal is geheid, waar door er een tweede verdieping in de hal gemaakt kon worden. Ook moet de nieuwe verdieping een stukje hoger gemaakt wor den. Klinkenbergs zoon gaat het bedrijf exploiteren. „In Roosendaal heeft hij al een zaak. Daar moeten de ouders erbij blijven. Hier willen we de kinderen polsbandjes geven waar het mobiele nummer van hun ouders op staat. Dan kun nen de ouders rustig winkelen op de meubelboulevard." daag ook zullen afzwemmen. Ze was er helemaal klaar voor maar één puntje was nog niet in orde: ze durfde niet van het startblok te springen. „Atla, At- la", gillen de anderen in koor als ze het na de examens waar ze niet aan meedeed toch nog maar weer eens gaat proberen. Springen! „Ik heb nog nooit ge sprongen. Ik ben bang", huivert het slachtoffer. Even later heeft ze zich toch het water in laten praten. En nog een keer en nog een keer. „Dat is alvast een klant voor de volgende keer af zwemmen", zegt Wandy tevre den. IN MEMORIAM tische sieraden, spirituele kaart spelen en gothic-kleding. De gothic-scene, die in Nederland aanvankelijk een sluimerend bestaan leidde, past inmiddels in het dagelijks straatbeeld. Vrouwen gekleed in heksachti ge gewaden en mannen, gehuld in zwart met puntsnorren en - baarden. Je herkent ze makke lijk. „Het is een manier van le ven", legt Ansje van Dam uit Leiden uit. „We eten geen vlees, luisteren naar bepaalde muziek en mediteren." En die kleding? „Daarmee onderscheiden we ons." Maar op de midwinter fair in Archeon val je dit week einde niet op in middeleeuws kostuum of zwarte tovenares- senjurk. De bezoekers die zich onderscheiden, dragen een spijkerbroek. „Dat zijn gewone mensenkinderen", zucht een tovenares. „Die nemen we deze dagen maar op de koop toe." Dokter Wybo Kortmann uit Zoeterwoude is donderdag in zijn woning aan de Laan van Oud Raadwijk op 95-jarige leef tijd na twee dagen ziekbed, overleden aan de gevolgen van een hartstilstand. De geboren en getogen Zoeterwoudenaar werd in 1934 huisarts en heeft zijn ambt nooit neergelegd. De eerste jaren werkte hij samen met zijn vader. Dorpelingen spraken over de 'oude' en de 'jonge' Kortmann. Vlak voor de oorlog nam hij de praktijk over. Hij was een man van weinig woorden. Iemand die rustig na dacht en nooit overhaast te werk ging. Tot het einde aan toe was de dokter een beschermer van het leven, zo schrijven zijn nabe staanden in de advertentie. Hij was fel tegen abortus en de an ticonceptiepil verstrekte hij al leen bij een medische indicatie. Kortmann stapte eind zeventi ger jaren uit de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst om dat deze artsenclub abortus aanvaardde. Hij werd lid van het Nederlands Artsenverbond dat 'de eerbiediging van het menselijk leven' als doel heeft. In een interview in 1984 ter ge legenheid van zijn gouden jubi leum als huisarts zei hij in deze krant: „Als een meisje bij mij komt om de pil, probeer ik uit te leggen dat het niet goed voor haar is. Ik wijs dan op de na tuurlijke middelen om zwan gerschap te voorkomen. Een tweede reden waarom ik de pil Wybo Kortmann 1908 - 2003 niet verstrek, is de bandeloos heid die je ermee aanmoedigt." De rooms-katholieke huisarts was om zijn opvattingen enigs zins omstreden, maar bij het overgrote deel van zijn patiën ten in Zoeterwoude, Stompwijk en tot ver in de Leidse regio was hij intens geliefd. Nooit was hij te beroerd om 's nachts zijn bed uit te gaan om een patiënt te bezoeken. Zelfs niet toen hij een telefoontje kreeg van een onbekende man uit Voorburg. Zijn vrouw was ziek en hij kon geen arts in de buurt bereid vinden om te komen. Via het academisch ziekenhuis had hij het nummer van Wybo Kort mann gekregen. „Mijn vader, toen al bijna 80 jaar, ging naar de voor hem volkomen onbe kende plaats en stuurde de vrouw naar het ziekenhuis", vertelde zijn zoon vanochtend. „Hij heeft haar leven gered." Een vader om trots op te zijn, beaamt hij. Zo staat het ook in de rouwcirculaire. Wybo Kortmann was tachtig toen hij zijn praktijk overdeed aan dokter Mikulski. In hem zag hij een waardige opvolger met dezelfde ethische en maat schappelijke visie als hij. Tot het laatste moment bleef Kort mann actief betrokken bij zijn ambt. Daarnaast kweekte hij met veel liefde orchideeën in zijn plantenkas. Hij kon ook in tens genieten van de koolmees jes in zijn tuin die uit zijn hand aten. Zoeterwoude heeft al een Dok ter Kortmannstraat, die is ver noemd naar de vader van Wybo Kortmann. Een straat, ver noemd naar de nu overleden Kortmann, zal er dus niet ko men. „Maar wie weet, in zijn zo geliefde Stompwijk misschien? suggereert zijn zoon. De Zoeterwoudse huisarts lag de afgelopen dagen in de oude apotheek in zijn woning opge baard. Vanavond is er een avondwake in de Sint Janskerk aan de Zuidbuurtseweg in Zoe- terwoude-Dorp. De uitvaart is morgen om 11.00 uur in dezelf de kerk. Marieta Kroft (advertentie) Let dan op, want de regels gaan veranderen. Vanaf 1 januari 2004 is de maximale belastingvrije kilometervergoeding voor reiskosten 18 cent. Voor een auto van de zaak wordt de bijtelling 22%, tenzij u kunt aantonen dat u maximaal 500 privékilometers rijdt. Dit geldt ook voor een bestelauto van de zaak. Deze veranderingen kunnen gevolgen hebben voor uw voorlopige aanslag of voorlopige teruggaaf. Kijk daarom voor meer informatie op www.belastinQdienst.nl. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. wassenaar -Mensen die op het laatste moment nog kerst-inkopen wilden doen, konden gistermiddag genieten van a capella gezongen kerstliedjes. Een gelegenheidskoor van Stichting Wassenaarse Musi cal (SWM) zong namelijk op de Langestraat in Wassenaar Christmas Carols in Charles Dickens-stijl. Dat betekent: lange rokken, schorten, zoeterwoude - De politie on derzoekt twee branden in ma neges aan het Molenpad in Zoeterwoude, die vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag uitbraken. Bij het club huis van één van de maneges bleef de schade beperkt tot een door vuur aangetaste vloer en een beschadigd barblad. Bij een andere manege ging een stro- opslag in vlammen op. voorschoten - Twee jonge meisjes hebben zaterdag een kistje met geld gestolen in een huis aan de Professor Lorentz- laan in Voorschoten. De daders deden zich tegen de 75-jarige bewoonster voor als werk neemsters van de thuiszorg, die zij regelmatig ontvangt. Toen later de echte thuishulp arri veerde, bleek de bewoonster haar geldkistje te missen. (advertentie) petten en hoedjes. Bekende liedjes als 'stille nacht, heilige nacht' en 'Little drummer boy' paseerden de revue. Maar ook een zelf geschre ven nummer, Christmas Greetings, kwam voorbij. Het koor staat on der leiding van Mare Drost. Foto: Mark Lamers RIJNLAND KOZIJNEN kunststof kozijnen met vkg-keurmerk; TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RELIËF KOZI|NEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9