REGIO Dode buitrug zorgt voor spektaki f Jonge walvis slachtoffer van illegale staandwantvisserij NAVRAAG Fans van Michael Jackson houden komende zondag een kaarslichtbij eenkomst op het Amsterdamse Beursplein. Ook in andere landen worden dergelijke acties 'Wij zijn overtuigd gehouden Met de biJ'een- J A j komsten willen de fans hun V(M ZIJH onschuld Steun betuigen aan de van ontucht verdachte popster. Leidenaar MARK WITTENBERG, vice voorzitter van de Nederlandse Michael Jackson-fanclub The Legend Continues, is zondag van de partij. maandag 22 DECEMBER 200 - - .f" Het aan land brengen van de dode buitrug trekt zaterdag rond het middaguur veel bekijks. Van Katwijkers maar ook van de media. Foto: Arie van Dijk Gaat het om een demonstratie? „Ik ga foto's maken en daar heeft Michael wel wat aan. Het is voor hem goed om te zien dat zijn fans hem steunen. Het is zeker goed om te zien dat in allerlei landen dit soort bijeenkomsten plaatsvinden. Wij zijn voor hon derd procent overtuigd van Mi chaels onschuld." Waar baseert u die overtuiging op? „Leuke vraag, die krijg ik de hele dag voorgeschoteld. Kijk, al die verhalen zijn terug te voeren op jaloezie en hebzucht. Als jij on tucht met kinderen pleegt, nodig je toch geen journalist bij je thuis uit voor een lange documentai re? Een van de kinderen in die documentaire is nu degene die aan gifte heeft gedaan. Ik weet ongeveer wat op de achtergrond speelt: een moeder die in geldnood verkeert en Michael onder druk heeft gezet om een huis voor haar en haar zieke kind te kopen. Michael heeft veel voor haar betaald, maar zijn adviseurs hebben op een gegeven moment gezegd: tot hier en niet verder. Niet lang daarna is die aanklacht ingediend." Hebben de Nederlandse fans nog andere acties op stapel staan? „Er was sprake van om op 9 januari iets te doen. Dat is de dag dat de aanklacht wordt behandeld. Maar ik weet niet of dat nog door gaat." Steekt u een kaars aan voor Mi chael Jackson? „Natuurlijk. Wij doen zondag mee." Zijn er fans die hun lidmaatschap hebben opgezegd, nadat de zanger is aangeklaagd? „Nee, geeneen. Wij hebben op internet een fanservice en dié wordt normaal door zo'n 30.000 personen per maand bezicht. Nu zijn dat er 100.000 per maand. Integendeel dus." Hoe gaat het met Micael Jackson? „Hij is onschuldig, dus hij maakt zich niet druk. Maar hij moet zijn rust houden. En hij baalt er van dat hij niet naar buiten kan. Dat is behoorlijk frustrerend." tekst: Erna Straatsma foto: AFP/Roslan Rahman UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, vrijdag 22 december LEIDEN - Een felle uitslaan de brand heeft gisteravond in nog geen uur tijd het pand op de hoek van de Oude Vest en de Koestraat volledig verwoest. De bo venste twee verdiepingen brandden geheel uit en ook het op de begane grond gelegen koffiehuis Havenzicht liep zoveel schade op dat het totaal onbruikbaar is geworden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. ANNO 1903, Dinsdag 22 December ALGEMEEN (Uit De Auto). Een arts meent, dat bij het fiejsen het neerdrukken van den pedaal bij tegenwind of op bergritten of lange tochten vooral voor jonge menschen het gevaar medebrengt van een vergrooting van het hart. Motorfietsen daarentegen acht deze medicus een zeer gezonde sport. De lichte trillingen, door een goed gebouwd motorcycle voortgebracht, werken vaak heilzaam en zijn zelfs te verkie zen boven een trillingsmassagebehandeling in een inrichting. De ze nuwen kunnen uitrusten, het denkvermogen kan zich uitstrekken tot in andere sferen, alle neurasthenische kwalen worden gedurende het rij den vergeten. De mogelijkheid, zonder moe te worden een grooten af stand te doorrijden, geen hoogte en geen stormwind te duchten te hebben, maakt den motorfietser gelukkig en tevreden; de wetenschap, zulk een machine geheel meester te zijn, verhoogt dat gevoel van geluk en maakt den rijder trotsch; met een gevoel van aangename vermoeid heid, maar met onvermin derde veerkracht stijgt de motorfietser na een langen tocht van zijn rad; niet af gemat, slecht uitziend, zon der eetlust, met overver moeid hart, zoals de fietser, die uit al zijn macht heeft moeten werken. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR •Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterleur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 i Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. katwijk - De dode buitrug die zater dag aanspoelde op het Katwijkse strand is volgens Naturalis-conser- vator Chris Smeenk tussen Hoek van Holland en Katwijk verdronken. „Eerder bij Katwijk dan bij Hoek van Holland. Want het dier was zaterdag nog helemaal vers. Hij kan nooit van ver zijn gekomen. Volgens Smeenk is staandwantvisserij de walvis fataal geworden. „Staandwantvisserij mag niet, maar gebeurt echt overal, ook in Katwijk. Maar wie het zijn ge weest, kom je nooit te weten. Ieder een houdt zijn mond." Het is Smeenk ook niet te doen om de bewuste vissers te achterhalen. Hij is vooral boos dat de staand wantvisserij in Nederland wordt ge doogd. „Af en toe doet de kustwacht wat. Mondjesmaat, dus de pakkans is heel erg klein. Het ministerie van Landbouw en Visserij zegt ondertus sen dat het niet gebeurt voor de Ne derlandse kust. En nu zo'n groot dier de dood vindt, roept iedereen ach en wee. Maar het gebeurt gewoon elke dag." Smeenk kondigt in januari een rap port aan over staandwantvisserij. „Wij tonen bijvoorbeeld aan dat ze ker vijftig procent van de honderden dood aangespoelde bruinvissen als bijvangst is verdronken in zo'n net. Het is echt een grote ellende. Wat er nu is gebeurd, is een droeve illustra tie van het probleem." En dat het droevig is, vinden ook de meeste belangstellenden die zater dag op het Katwijkse strand een kijk je komen nemen. Ondanks de storm en de regen zijn tientallen belang stellenden naar het strand gekomen om de buitrug - de tweede die ooit op een Nederlands strand is terecht gekomen - te bekijken. Kleuters prikken met hun vingertjes in de 'grote vis' en vinden het 'zielig'. En zij niet alleen. Ook volwassenen zijn stil bij de aanblik van de acht meter lange en naar schatting acht ton zware walvis. Fototoestellen klikken en videoca mera's snorren. „Want zoiets zie je toch nooit", meldt een Katwijkse die met haar twee zoons een kijkje is ko men nemen. Ze blijven tot het dier zaterdagmiddag om half vier wordt afgevoerd naar de Katwijkse ge- meentewerf. De toeschouwers die dan pas arriveren, en de vele belang- stellenden die zondag nog een kijkje De mannen van de KNRM hebben, als de buitrug eenmaal op het strand ligt, wel even tijd om kleine kijkers wat te vertellen over het dode zeezoogdier, grote bek van de buitrug met de haag baleinen is fascinerend. Foto: Dick Hogewoning op het strand komen nemen, heb ben pech. Zij treffen alleen nog een paar donkergekleurde bloedplasjes op het strand aan. De buitrug, die 's winters in de tro pen verblijft en zomers in de wate ren voor Canada is te vinden, hoort niet in de Noordzee. Deze dode buitrug en zijn moeder waren ver dwaald en dat is het jong uiteindelijk fataal geworden. Naturalis heeft nog geen skelet van deze walvissoort. En dat blijft zo, want ook dit skelet wordt zeker niet opgesteld in het Leidse museum. Weliswaar gaat vandaag een team van Naturalis aan de slag om het skelet van het dier te redden. Maar omdat het om een heel jong dier gaat, is opstellen in het museum niet aan de orde. „De schedel bestaat nog helemaal uit kraakbeen. Dat gaat krullen ein krimpen. Daar blijft niet veel van over. Bovendien is het skelet niet helemaal compleet omdat de staartvin en een flipper ontbre ken. Nee, dit wordt geen topstuk uit onze collectie", aldus Smeenk. De conservator had op zich graag een compleet skelet van een buitrug gehad. De enkele maanden geleden op de Maasvlakte gevonden buitrug was ook niet geschikt voor expositie. Het skelet van dat dier, dat op de rug was aangespoeld, was veel te zwaar beschadigd. „De. schedel was hele maal aan barrels. Dat was echt waar deloos." Als de buitrug wel geschikt was geweest voor expositie dan was dat ook zeker gebeurd. „Al hadden we wel een plekje moeten vrijmaken voor zo'n groot dier." Vandaag wordt de buitrug door het team van Smeenk aan stukken ge sneden op de Katwijkse gemeente- werf. Het grootste gedeelte wordt af gevoerd naar een destructiebedrijf. Wel worden door de dierenarts monsters genomen van de organen. Alleen de botten worden uiteindelijk schoongemaakt en geprepareerd om in een kist bewaard te blijven. De werkzaamheden op de Katwijkse gemeentewerf gaan zeker een dag duren. Lekker ruiken doet deze klus niet, verklaart Smeenk. Zaterdag op het strand kwam er al een flinke stank uit de bek van het verse dier. Ook de darminh 'de vis werd naar buiten ge dat het rottingsproces in wanden al was begonnen heeft zo'n dikke speklaag nenin een soort broeieffect Dat drukt de darmen leeg voor stank uit de bek. Het gaan opzwellen. Dat hoor j weieens bij potvissen die openbarsten. Dat kan ook beuren. Maar we kijken wel Smeenk is blij dat zijn colle hij op de Katwijkse gemeen mogen werken. „Want daar ze echt wel een hoop rom Het ontleden van zo'n dier woon een bloederige boel. Nadat de reddingsboten de acht meter lange walvis naar de kust hebben geduwd, moet het dier het laatste stukje met een touw het strand worden opgetrokken. Foto: Arie van Dijk De staart van de buitrug ontbreekt en een diepe snee gaat dwars door buik en rug. Vermoe veroorzaakt door het draad van het net waarin het dier verstrikt is geraakt. Foto: Frans Roe Een shovel tilt om half vier 's middags de circa acht ton zware buitrug op. Op weg naar de aanhan ger waarmee het dier naar de Katwijkse gemeentewerf wordt gebracht. Foto: Arie van Dijk Zaterdagmiddag half vier: de buitrug op weg naar de Katwijkse gemeentewerf. Daar gaatv het team van het Leidse museum Naturalis aan de slag. Foto: Arie van Dijk n vervolg van voorpagina d - fc

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8