Verdeeldheid over bouw in Groene Hart 'Je zit in een soort gevangenis, al tien jaar 'Een Leidenaar kan niet zonder zijn vissie' tiëntenluchtbrug voorbij khouder: minder hondenpoep 'Kleinschalige verstedelijking' op as Rijn Gouwe Lijn lijkt bespreekbaar stichting ^Merenwijk Jnbekenden hebben far ichtend brand gesticht or tertuin van een wo- (S(,de Roekenplaats in de aJ k. Een konijnenhok konijnen dreigde ten allen aan het vuur. De lieven, behoudens wat roeiplekken, onge- 3e(brandweer moest er 1Sl s komen om het vuur, >1 oen 8evaar opleverde jcq, itgelegen huizen, te noodlokaal van een l^iol aan het Broekplein ea igavond aan de bui- randschade op. Op tegen het noodlokaal ders in brand gesto- randweer kon erger Ier verdacht Hiishandeling )e politie heeft giste- 5-jarige Leidenaar op- ij wordt verdacht van nginbraak, zaterdag- iZoetermeer. Daar men met een onbe- ndlanger, twee kinde- 17) die alleen thuis >bben mishandeld en De verdachte is een n "fvan de moeder van de net LEI DE maandag 22 december 2003 i [misbruik iggebruikers kra )e politie heeft gister- e brommer van een ,a£j man uit Valkenburg in ia tomen. Hij werd aan- op de Groenrand itevenshof. Een blaas- uit dat hij had ge- Hij blies 1065 ug/1 ter- R og/1 is toegestaan, de man zijn brom- eren. Een 36-jarige "ist uit Leiden reed And op de Maresingel Hen zag daarbij twee ■altjes over het hoofd, «kwam muurvast te zit- r olitie constateerde ruik. De ademanalyse jureau gaf als uitslag '■Taalkunde Vishandelaren Bart en Annie Miedema uit Monnickendam namen zaterdag na 37 jaar afscheid van hun vaste stek op de Nieuwe Rijn. Foto: Henk Bouwman Visboer Miedema neemt na 37 jaar afscheid van Leidse markt 3ide Universiteit Leiden ïsktieuw een nationale ieje Olympiade. Leerlin- ojklassen vier, vijf en «ie zowel goed zijn in (wiskunde en logica p zaterdag 14 februari lse Lipsiusgebouw iveringaplaats mee- Éde landelijke finale, irs zijn verzekerd van aan de Internationale e Olympiade, die dit ichijnlijk in Moskou !ft. Belangstellenden ich tot en met vrijdag fi opgeven op tel. 071- Ipf via www.olympiade- iv.nl. door Rody van der Pols leiden - Een mooi dag hebben ze er niet voor uitgezocht. De lucht is loodgrijs, de regen valt af en toe met bakken uit de hemel. Maar de klanten komen vandaag toch wel naar de viswagen van Bart (63) en Annie Miedema (59) op de Leidse markt. Om nog zo'n laatste lekkere ma kreel, schol, paling of haring te kopen. En om het echtpaar gedag te zeggen. Na 37 jaar namen ze afgelopen zaterdag af scheid van hun vaste stek op de Nieuwe Rijn. Hun handelswaar hoeven de Miedema's niet met veel stemverheffing aan de man brengen. De visliefhebbers weten de weg naar hun kraam tegenover meubel winkel Aba-i toch wel te vinden. Vaak al jaren lang. „Veel van onze klanten kwa men hier al aan de hand van hun ou ders", vertelt Bart Miedema. „Kregen ze een zure bom. Nu hebben ze zelf kinde ren en halen ze hier nog steeds hun vis." De visboer uit Monnickendam zal zijn klanten missen. En zij zullen hem, zijn vrouw en hun dochter Esther missen. Rond het middaguur ligt een deel van de glazen vitrine al vol met afscheidsca deautjes: snoepgoed, bossen bloemen, een fles wijn. „Ik blijf het heel jammer vinden dat jullie vertrekken", zegt een klant, terwijl hij Annie een paar zoenen op de wangen drukt. Gemengde gevoelens heeft ook Miede ma. 37 Jaar geleden stond hij voor het eerst op de Nieuwe Rijn. Twee jaar later voegde zijn vrouw zich bij hem. Hij houdt van de Leidse markt. „De Leide naar is heel erg maikt-minded. Weer of geen weer, hij moet er even uit, moet even een rondje over de markt maken. Dat is in veel plaatsen wel anders. En de Leidenaar kan niet zonder zijn vissie op zaterdag." Specialiteit van de Miedema's zijn de garnalen en de haringen. „Die zijn echt een begrip", zegt de visboer. Nu hij toch van de markt vertrekt, wil Miedema zijn geheim wel verklappen. Van de garnalen die de schepen binnenbrengen, koopt hij alleen de allergrootste in. „De groot handel houdt die speciaal voor mij apart. En wat betreft de haring: die koop ik alleen de eerste twee, drie weken van het vangstseizoen. Dan zijn ze echt top. Er zit dan veel plankton in het water, waardoor de haring op zijn vetst is." Zijn wagen heeft Miedema al verkocht. Op zijn stek komt geen visboer meer te staan. Visliefhebbers zullen naar een an der adres op zoek moeten. Zo ook Tiny de Boer, klant van het eer ste uur. „Ik zal ze erg missen. Het zijn zulke lieve, klantvriendelijke mensen. Als ik kom, ligt er altijd al een pakketje op me te wachten. Geen flauw idee waar ik nu mijn makreel en garnalen moet gaan halen. Ik ben al eens ergens anders geweest, maar dat was toch niks. Nee, dat wordt nog heel hard zoeken." Het contact met de klanten zal Miedema missen. Maar de wekker die 's ochtends om half vier afgaat allerminst. „Het zijn lange dagen. Half vier 's ochtends op, half acht 's avonds pas weer thuis in Monnickendam. Je houdt dan niet veel tijd meer over voor andere zaken. Die hebben we straks weer wel. Daar gaan we van genieten. door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Plannen voor bebou wing van het gebied tussen Lei den, Alphen aan den Rijn en Gouda veroorzaken intense ver deeldheid in de Leidse regio en in de Duin- en Bollenstreek. De reacties variëren van 'eindelijk woningen voor onze kinderen' tot het 'op het spel zetten van de leefbaarheid' in de regio. Het ministerie van VROM werkt aan een nota voor 'grootschali ge verstedelijking' tussen Lei den, Alphen en Gouda. Er zou ruimte zijn voor 40.000 wonin gen tot 2010, zo blijkt uit een onofficieel rapport. Weliswaar wil het ministerie de land schappelijke waarde van het Groene Hart behouden, maar de voorstellen maken wel een einde aan het scheiden tussen 'groen en beton' dat tot nu toe het officiële beleid van de Ne derlandse regering was. Portefeuillehouder ruimtelijke ordening Marc Wltteman van het Samenwerkingsverband Duin- en Bollenstreek ziet geen heil in grootschalige woning bouwlocaties in het Groene Hart. „Wij willen open gebie den niet volbouwen", aldus Wïtteman. Hij beseft dat het vrijkomen van locaties in het Groene Hart de druk van de Duin- en Bollenstreek afhaalt, maar er moeten naar zijn me ning in dit gebied ook groene, open gebieden overblijven, vindt hij. „Het Groene Hart is óók waardevol." Witteman ziet wel heil in al eer der openbaar gemaakte plan nen voor 'kleinschalige verste delijking' op de as Katwijk-Lei- den-Alphen-Gouda. Het Mari nevliegkamp Valkenburg past daar ook in. Verstedelijking kan parallel lopen aan de ontwikke ling van de Rijn Gouwe Lijn. Op de haltes kunnen 'knoopjes' van woningen ontstaan. Het Leidse CDA-raadslid Linda Lieverse is ronduit voor bebou wing van het gebied tussen Lei den en Alphen. „Het tekort aan woningen in Leiden is enorm. Echte natuur is hier toch allang niet meer, dus ik vind woning bouw best verantwoord. Onze kinderen moeten ook wonen. Leiden betaalt en onderhoudt veel voorzieningen waar de in woners van het Groene Hart van profiteren. Daar mag best iets tegenover staan." Ook Leendert de Lange van de Leidse WD staat 'positief te genover bouwen aan de oost grens van Leiden. Hij wil wel graag weten met 'welke concre te voorstellen minister Dekker van VROM komt'. „Leiden heeft gewoon een grote woning bouwlocatie nodig." Enthousiasme is niet overal merkbaar. Filip van As van de Leidse Christenunie vindt dat er niet geknabbeld mag worden aan het Groene Hart „De oost grens van Leiden moet de oost grens blijven. Ik realiseer me ook wel dat grenzen nooit aan trekkelijk zijn, maar als je dan zegt: laten we hier dan maar bouwen, dan leg je ergens an ders een nieuwe grens die na verloop van tijd ook onaantrek kelijk zal blijken." Van As ziet wel kansen voor de 'verrommelde' Oude Rijnzone, die na herinrichting van de be staande bebouwing met nieuw bouw kan worden aangekleed. „Er moeten wél doorkijkjes blij ven naar het Groene Hart. Als VROM delen van het Groene Hart opoffert, staat de leefbaar heid in de Leidse regio écht op het spel." Ook Gerard van Hees van Groenlinks verklaart zich rond uit tegen bebouwing van het Groene Hart. „Daar hebben we dat concept niet voor uitgevon den." SP-er Paul Day noemt verstedelijking van het Groene Hart 'een ramp voor de Rand stad." prothese-operaties voortaan in eigen ziekenhuis ie luchtbrug van pa- het Diaconessen- Engeland is voorbij, loegen van de ortho- Schüller en B. Mul- iekeraar Zorg en Zeker- (Ijlde reizen financierde, patiënten bij wie een lese werd geplaatst, ;end jaar in deze regio laten opereren, luwe regelgeving mo- afspraken worden ge ver de zogeheten dia- 'tandelings combina- Zo kan er worden over de hoogte van in en over het aantal „We hebben in de idszorg nu ook met ig te maken", aldus van het Diaconessen- kunnen daarom in kostprijs gaan wer- is meer ingrepen ver- 550 i Ier, één van de ortho- de operaties in Enge land uitvoerde, noemt dat schijnargumenten. „Ik krijg er geen personeel bij, geen opera tiekamer en ook geen derde collega. En ik kan niet sneller gaan werken want ik werk nu al maximaal. Die DBC's zijn niet meer dan een andere manier om de rekening op te maken. In plaats van dat de ziektekosten verzekeraar van allerlei afdelin gen in een ziekenhuis rekenin gen krijgt, wordt er nu één fac tuur gestuurd. Het afschaffen van de luchtbrug is een uiterst treurige zaak." Volgens Schüller is er 'einde loos gesteggeld' over de DBC's. „En die afspraken gelden bo vendien nog maar voor een half jaar. Daama wordt alles geëva lueerd. Het hele probleem is dat ziekenhuis en ziektekosten verzekeraar het specialisten niet gunnen dat ze zelf met ini tiatieven komen. Het is een be krompen wereldje." Rutten benadrukt dat het voor het Diaconessenhuis altijd voorop heeft gestaan patiënten in de eigen regio te opereren. Daarin krijgt zij bijval van M. Luttik van Zorg en Zekerheid. „We zijn een regionale zorgver zekeraar en willen onze verze kerden in deze regio zorg aan bieden. Toen de luchtbrug ruim een jaar geleden begon, vonden we het aardig om mee te doen. Al was het maar om een signaal af te geven aan de buitenwereld dat er iets aan de wachtlijsten gebeurde. Maar het uitgangs punt is altijd geweest om de operaties hier uit te voeren. Nu die kans er is, moeten de ortho- peden aan de slag." In november 2002 werden de eerste vier patiënten van het Diaconessenhuis in het noord oosten van Engeland door hun 'eigen' orthopeed geopereerd in een privékliniek. Elke maand ging er een vlucht vanaf Schip hol. Eerder deze maand was de laatste vlucht. )e conclusie dat het hondenpoepproject wijk is mislukt, wordt door de gemeente estreden. De resultaten worden welis- j in januari bekend, maar 'hondenpoep- jer' Rogier van der Sande heeft de indruk inder drollen in de wijk liggen. Bewoners jrige week tijdens een wijkgroepvergade- 1 eerder tegenover een verslaggever van Jnt, hun twijfels over het effect van de plen. Alleen met meer controleurs en (etes zou het probleem echt aangepakt orden. ]verlast van uitwerpselen te verminderen, er in de wijk hondenuitlaatstroken en - prullenbakken voor de drollen. Daar- frden twintig plekken, zoals speelplaat- grasvelden, verboden gebied voor hon- totenaren van de gemeenten controleer- oktober twintig uur in de week of eige- h hielden aan de geboden en verboden. de bedoeling dat de maatregelen ook dere wijken zouden gaan gelden, mocht 'in Slaaghwijk slagen. Of dat gaat gebeu ren, kan de wethouder nog niet zeggen. Dat is mede afhankelijk van het oordeel van de ge meenteraad, die zich in januari buigt over de evaluatie van het project, dat op 1 oktober ein digde. De evaluatie laat op zich wachten vanwe ge ziekte van de vorige projectleider. Mocht het project worden voortgezet, dan komt er in elk geval een ander soort bordjes om aan te geven dat bepaalde terreinen zoals speelplekken en grasvelden verboden zijn voor honden. De bordjes die werden gebruikt in de Slaaghwijk, bleken erg 'molestgevoelig', aldus Van der Sande. Dat geldt volgens hem niet voor de zogeheten depodogs, de poepprullenbakken die werden ge plaatst. Volgens de wethouder is vooral de gecombineer de aanpak van voorzorgsmaatregelen - zoals uit- laatstroken en prullenbakken - en handhaving - controle en waarschuwingen, en de mogelijkheid om te beboeten - een succes. Leden van de werkgroep hondenpoep in de Slaaghwijk bewe ren volgens hem dat er minder poep ligt, en dat is ook zijn eigen indruk. d. Weer ot Up zijn stek komt geen visboer meer te we van gemeten. van woningen ontstaan. staa. Daoud Abdi Askar en Nabiha Hassan Guedi moeten terug naar Somalië Ze wonen soms al tien jaar in Nederland, hebben hier een compleet leven opge bouwd en zijn vaak alle contacten met hun vaderland verloren. Toch moet een groot aantal asielzoekers binnenkort ver dwijnen uit het land dat ze inmiddels als hun thuis beschouwen. En als ze dat niet willen: op straat zwerven. Dat is het ge volg van de veel bekritiseerde pardonre geling van minister Verdonk van vreem delingenzaken. Ook in Leiden dreigen zo'n zestig mensen te worden uitgezet. Deze vierdelige serie stelt enkelen van hen voor. Deel i: Daoud Abdi Askar (30) en zijn vrouw Nabiha Hassan Guedi (30) uit Somalië. Een klein jongetje met grote, bruine ogen rent de galerij op. Het is Abdirah- man, het bijna tweeëneenhalf jaar oude zoontje van Daoud Abdi Askar en zijn vrouw Nabiha Hassan Guedi. Met zijn drieën bewoont het Somalische gezin een schaars gemeubileerde flatwoning, betaald door de gemeente Leiden. Daoud en Nabiha zijn uitgeprocedeerd en krijgen daarom geen uitkering meer. Zonder de financiële steun van de ge meente hadden ze op straat gestaan. Daoud en Nabiha belandden ruim tien jaar geleden in Nederland, op de vlucht voor de burgeroorlog in Somalië. Ze doorliepen verscheidene procedures, maar kregen geen verblijfsstatus. De Nederlandse regering oordeelde halver wege de jaren negentig dat de situatie in Somalië redelijk stabiel was. Veel So malische vluchtelingen kregen te horen dat ze moesten terugkeren. Zo ook Daoud en Nabiha. Terugkeren deden ze echter niet. Daarvoor zijn de twee Somaliërs veel te bang voor de si tuatie die ze in hun vaderland zullen aantreffen. Daoud haalt een dik plak boek te voorschijn. Hij bladert langs de pagina's volgeplakt met krantenartike len over de situatie in Somalië. „Mijn land bestaat niet meer. Het is afgesne den van de wereld. Er zijn niet eens So malische ambassades. Als er VN-solda ten hadden gezeten om de veiligheid te garanderen, zoals in Afghanistan, was het anders geweest. Maar nu: het is le vensgevaarlijk. Vanochtend was er nog er nog een bericht op het nieuws: 37 doden bij een aanslag in Mogadishu." In het plakboek zitten ook enkele kran tenartikelen over de Nederlandse po gingen tot uitzetting van Somaliërs. Vrijwel zonder uitzondering zijn ze mis lukt, omdat Somalië - dat inmiddels in drie staatjes is opgedeeld - niet mee werkt aan het Nederlandse uitzettings beleid. Het land weigert Somaliërs zon der of met een verouderd paspoort op te nemen. Dit creëert een extra dilem ma voor de uitgeprocedeerden: zelfs als ze willen, is het een vrijwel onmogelijk karwei om terug te keren. Sinds Nabida van de Vreemdelingen dienst te horen heeft gekregen dat ze moet vertrekken, is ze voor psychische klachten onder behandeling van een arts. „Vaak kan ik niet slapen. Dan blijf ik maar piekeren. Ik zie mezelf met mijn kindje op straat ritten." „Ik probeer sterk te zijn. Mijn vrouw te ondersteunen", zegt Daoud. „Maar er komt een moment dat het ophoudt. Ie dere keer als ik de tv aanzet of de krant open sla, lees of hoor ik: we gaan jullie terugsturen. Dat maakt je kapot." Daoud en Nabiha zeggen zich af en toe te voelen 'alsof ze niet bestaan'. Ze mo gen niet studeren, niet werken, mogen niets. „Je voelt je zo nutteloos. Iedere ochtend sta je op om helemaal niets te doen. Je zit in een soort gev?mgenis. En dat al tien jaar lang", zegt Daoud. Het rit hem dwars dat hij leeft op geld van de gemeente. „Met een Nederlands paspoort had ik al lang gewerkt en be lasting betaald. Ik wil graag wat bijdra gen. Nu kost ik alleen maar geld." Om zich toch nog enigszins nuttig te maken, doet hij af en toe vrijwilligers werk. Eerst bij een winkel, later bij een kinderdagverblijf. Nu verricht hij af en Somaliër Daoud Abdi Askar woont al tien jaar met zijn vrouw en zoontje in Nederland. „Mijn land bestaat niet meer. Het is afgesneden van de we reld." Foto: Dick Hogewoning toe hand-en-spandiensten vot^lïejaar- den. Wat Nabiha vooral dwars rit, is dat het zoveel jaar heeft geduurd voordat dui delijk was dat ze niet in Nederland kon blijven. „Ik wou dat er bij aankomst te gen me gezegd was: je mag hier niet wonen. Dan had ik het ergens anders kunnen proberen. Maar nu ben ik tien jaar verder zonder iets te rijn opgescho ten." Htm zoontje Abdirahman rent door de kamer. Hij is bijna tweeëneenhalf jaar oud, heeft Somalië nog nooit gezien. Nabiha zegt zich soms schuldig te voe len dat ze hem op de wereld heeft ge zet. „Kijk wat een blij jongetje het is. Hij is onschuldig, hij kan er niets aan doen dat hij in deze situatie rit. Soms wil hij weten waarom ik huil. Maar ik kan het hem niet vertellen." Rody van der Pols

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7