Irak heeft groot tekort brandstof BUITENLAND Grote operatie VS tegen rebellen Luchthavens Londen en Parijs kennen eigen drugsroutes Muammar Gaddafi: van terrorist tot vredesapostel Weer aanslagen olie-installaties VS krijgen oranje kerst Vermeend lid Rode Brigades gearresteerd Franse moslimvrouwen tegen hoofddoekverbod België herdenkt de slachtoffers van busramp Commando's weigeren dienst in bezet gebied maar de is' in al •en je eder allen doden e Filipijnen a. MA t met zestig 1- >alen zinkt ui - Een boot met onge- estig illegale immigranten tmbejdanië, Irak, Iran en Af- tan is zaterdag in de Uandse Zee tussen Tur- Griekenland gezonken, seen opvarende is gered, ikse wateren werden ze- rdronken mensen gebor- le boot vertrok uit het Marmaris en was op aar Rhodos. De boot is ihijnlijk ongeveer vijftien ter voor de kust van ;o aris gezonken. •erge jrenkar slaat ]2 doden Jinsc jr ge ondo pla; uur lijnhi 9). i - Bij Lianzhou in de id tc cie Guangdong in het het ivan China zijn gisteren nsen omgekomen en zes d geraakt toen de door ictor getrokken boeren- arin zij zaten omsloeg in icht. Het staatspersbu- inhua heeft dit vandaag jomstoring in Francisco ie h ancisco - Tienduizenden t 96 ers van San Francisco on4n na een brand in een ilstation in het weekeinde ng zonder elektriciteit ge- Op het hoogtepunt van ring zaten 120.000 klan- nder elektriciteit. Gister- zaten nog 24.000 inwo- onder elektriciteit. EC oek maandag 22 december 2003 In het kustgebied in sten van de Filipijnen eried|ét aantal slachtoffers van Iderlawines. Het doden- uniddels opgelopen tot srorden meer dan 125 n vermist. Vooral de pro- Zuid-Leyte werd zwaar 5CHR en. De modderlawines het gebied na zes d /oor oudelij k noodweer. De chalige, veelal illegale lp in de gebieden wordt als de belangrijkste oor- an de ramp. aartcij f9®ria nken man °ens ikt spookrit sgraa mg - Een stomdronken lijkt met een spookrit kilometer op de belang- )UW'i jtosnelweg Al een nieuw ts record te hebben ge- De 33-jarige chauffeur aterdagochtend vroeg bij wijlen met een snelheid 0 kilometer per uur tegen keer in en negeerde 'iten en sirenes van po- e ziel to's. Uiteindelijk eindigde gaai inkemansrit tegen de LONDEN-PARiis/GPD - De autori teiten op de luchthavens van Londen en Parijs houden reke ning met een toename van Ne derlanders die drugs vervoeren nu de controles op Schiphol voor vluchten uit de Antillen zijn ver schept. Tot nu toe is daar nog niets van te merken. In Londen en Parijs kent men eigen drugs routes Londen kampte jarenlang met een vaste drugsroute vanuit Ja maica. Bijna twee jaar geleden waren er zoveel bolletjesslikkers uit Jamaica dat wekelijks min stens 60 mensen werden gear resteerd op luchthaven Heath row. Een Britse tabloid doopte Jamaica's nationale vliegmaat schappij 'Cocaïne Air'. Sinds juni 2002 is dat allemaal veranderd met de introductie van IonScan, nieuwe appara tuur die de kleinste deeltjes drugs weet te detecteren en op kosten van de Britse autoritei ten op de twee grootste lucht havens van Jamaica werd ge plaatst. geïnstalleerd. Het pro ject leidde tot zes keer zoveel aanhoudingen dan in 2001 en heeft Heathrow tot een onaan trekkelijke drugsroute voor Ja- maicanen gemaakt. Er kwamen nog wel drugs bin nen met hulp van luchtvaart- personeel. Begin deze maand ontmantelden honderd agen ten en douaniers een drugsrou te van 18,5 miljoen euro die werd geleid door een Werkne mer van British Airways. „Na tuurlijk kennen we nog steeds populaire drugstrajecten naar Heathrow", zegt douanewoord voerder Lowe. Volgens Lowe is nog niet be kend of de nieuwe aanpak op Schiphol een averechts effect heeft op Britse luchthavens. „Ik kan nog niet zeggen of drugs koeriers hun handel hebben verlegd naar Londen, omdat de verscherpte controles in Am sterdam pas net zijn ingevoerd. Rond kerst is het altijd drukker op vliegvelden, dus het aandeel drugs aanhoudingen is evenre dig hoog." De Franse anti-drugsbrigade (OCRTIS) heeft al geruime tijd in de gaten dat de Colombiaan se cocaïnebazen alternatieve routes aan het uitproberen zijn, maar dat heeft niets te maken met het beleid van minister van justitie Donner. De cocaïnemaffia maakte tot enkele jaren geleden vooral ge bruik van de Spaanse routes, maar het effectievere optreden van de Guardia Civil zou het de smokkelaars steeds moeilijker maken. Vanwege de koloniale banden tussen Frankrijk en Nederland met een reeks Antilliaanse ei landen kozen de Colombianen de laatste tijd in toenemende mate voor de Franse, Britse en Nederlandse Antillen, uitgaan de van het idee dat de controle op de vliegvelden in het moe derland voor Antilliaanse reizi gers minder streng zou zijn. Wat betreft de Franse Antillen zouden vrijwel alle eilanden (Martinique, Guadeloupe en het Franse deel van Sint Maar ten voorop) als transit moeten gaan dienen waarbij Martini que een speciale functie als overslagvliegveld kreeg. De OCRTIS, die in de woorden van genoemde functionaris een 'force de frappe' naar Martini que heeft gestuurd, heeft de af gelopen maanden enkele om vangrijke netwerken op het ei land opgerold. De onderschepping in maart van dit jaar van 59 kilo cocaïne op vliegveld Parijs Orly leidde vorige maand tot de inbeslag name van 160 kilo cocaïne, een onbekende hoeveelheid geld, een zeewaardig jacht en de ar restatie van twaalf bendeleden. Een soortgelijke actie, een maand eerder, ook op Orly, le verde de in beslagname van ruim 3000 kilo cocaïne op en het oprollen van een lijn Frans Guyana-Martinique-Parijs. bagdad/ap - Bij aanslagen op olie-installaties in Irak zijn dit weekeinde miljoenen liters olie en benzine verloren gegaan. Dat heeft het Iraakse ministerie van olie gisteren gezegd. Door de aanslagen is het grote brand stoftekort waar Irak al enige tijd mee kampt nog nijpender ge worden. Rebellen vuurden zaterdag een aantal antitankgranaten af op voorraadtanks met benzine in Zuid-Bagdad. In de branden die daarop ontstonden ging zo'n tien miljoen liter benzine verloren. Dezelfde dag ontplof te in het gebied Al-Mashahda, op 25 kilometer ten noorden van Bagdad, een oliepijplei ding. Door de explosie, die volgens het ministerie het gevolg was van sabotage, scheurde de lei ding waardoor een grote hoe veelheid olie weglekte. In een ander incident, bij het ten noorden van Bagdad gele gen Samarra, ontplofte een pijpleiding toen dieven er ben zine uit probeerden te stelen. De ontploffing bracht nieuwe explosies teweeg in drie met benzinevaten volgeladen auto's die bij de leiding geparkeerd stonden. Sinds donderdag is benzine in Irak alleen nog op de bon ver krijgbaar. Het ministerie van olie voerde de rantsoenering in om de vorming van kilometers lange files voor tankstations te gen te gaan. Het Amerikaanse leger heeft daarnaast de jacht geopend op zwarthandelaren in brandstof. Het ministerie van olie maakte bekend dat Syrië sinds zaterdag dagelijks 300 tot 400 ton kerosi ne en 400 ton benzine naar Irak exporteert om het Iraakse brandstoftekort te verminde ren. Vanaf woensdag zal Syrië ook propaangas gaan uitvoeren naar Irak. Het brandstoftekort in Irak heeft verschillende oorzaken. Sabotage aan olie-installaties is er een van, maar ook de ouder dom van veel raffinaderijen speelt een rol. Daar komt nog bij dat er sinds de val van Sad dam Hussein zo'n 250.000 tweedehands auto's door Irake zen zijn geïmporteerd. Waarschuwing voor aanslagen was hington-cairo/an p-afp- dpa - De Amerikaanse autoritei ten hebben gisteren opnieuw gewaarschuwd voor mogelijke terroristische aanslagen. Het ministerie van binnenlandse veiligheid hanteert vanaf giste ren code oranje, de een na hoogste staat van veiligheid. Veiligheidsminister Ridge zei dat terroristen mogelijk in de vakantieperiode acties willen uitvoeren in de VS. Die zouden met de aanslagen van 11 sep tember 2001 vergeleken moeten worden of die in gruwelijkheid moeten overtreffen. In de VS zijn vijf alarmfasen, aangeduid met een kleur. Oran je betekent dat de burger onder meer „de noodzakelijke veilig heidsmaatregelen moet coördi neren met federale en lokale overheden, de Nationale Garde en andere veiligheidstroepen." Oranje is niet de gevaarlijkste fase. Die volgt op oranje en is rood. Dan moet „onverwijld personeel worden ingezet of vrijgemaakt om zich te wijden aan de noodtoestand." In reactie op de verhoogde waarschuwing is de politie van New York begonnen met extra patrouilles. Op strategische plaatsen rond de stad, waaron der bruggen, zijn controlepos ten opgezet. Het ministerie van buitenlandse zaken herhaalde een wereldwijde waarschuwing aan Amerikanen dat zij een po tentieel doelwit zijn van terro risten. In het Midden-Oosten is eind vorige week weer een bandop name opgedoken die aan de rechterhand van de voortvluch tige al-Qaeda topman Osama bin Laden, Ayman al-Zawahiri, wordt toegeschreven. Daarop kondigt de spreker aan dat de Amerikanen in Irak zware ver liezen zullen leiden. Zaterdag was in Dubai de uitzending van een bandopname waarop mo gelijk Osama bin Laden zelf elk verzet tegen de Amerikanen aanprijst. Inspectie van een brandende pijplijn 120 kilometer ten noorden van Bagdad. Door de aanslagen neemt het brandstoftekort toe. Foto: AP/Hadi Mizban htoffer bij 1 lelgoedactie icalpa - Een 7-jarig meisje het leven gekomen en id dan tachtig mensen zijn nbe id geraakt toen mensen in het nationale stadion onduras onder de voet toen er zaterdag voor lOST nis speelgoed werd uitge- Onder de tachtig gewon- iaren meer dan zestig kin van wie een aantal met luken in het ziekenhuis Ide. rboot bij lijnen zoek In het westen van de nen wordt sinds gisteren lerboot met meer dan ze- opvarenden vermist. De nning meldde de kust- dat hoge golven een gat romp van het vaartuig aardm gestegen, waardoor het water maakte. Sindsdien iets meer van vernomen. Jiip had 68 passagiers en ibekend aantal beman- eden aan boord. nadering India isn Pakistan om 2 be ie - Grenswachten uit Pa- raafjien India hebben zater- orte tijd met elkaar ge rot en. Het was het eerste ct op dit niveau tussen landen sinds de bilaterale Hangen in december 2001 lord raakten door een ag op het Indiase parle- India en Pakistan namen jelopen tijd verscheidene (egelen om te komen tot alisering van hun betrek- A/ag inas-leider Hjrresteerd 's - Israëlische militairen en gisteren in het noorden e Westelijke Jordaanoever «langrijke politieke voor van de Hamas-beweging EEK esteerd. Dat maakten ]N0 ien binnen de Palestijnse }RU heidsdiensten bekend. Je- 3INI em zocht twee jaar naar de rige Adnan Asfour. Militai- offen hem aan in het huis ijn vader. Asfour verzette iet bij zijn arrestatie. bagdad/ap - Amerikaanse sol daten hebben de afgelopen da gen tientallen vermoedelijke le den van het Iraakse verzet op weten te pakken op basis van de documenten die zijn gevon den op de plek waar Saddam Hussein is gearresteerd. Dat heeft het Amerikaanse leger gis teren bekendgemaakt. Onder de arrestanten is een ex- topofficier van de ooit zo ge vreesde Iraakse inlichtingen dienst. De voormalige generaal- majoor wordt verdacht van het leiding geven aan de anti-Ame rikaanse aanslagen ten noorden van Bagdad. De Amerikanen arresteerden de man vannacht tijdens zoekac ties in Baquba op ongeveer 65 kilometer ten noorden van de hoofdstad. Tijdens soortgelijke operaties in de voornamelijk soennitische steden van Cen traal-Irak werden tientallen mensen opgepakt. Het verzet tegen de bezetting is in deze re gio het hevigst. Verder deden de troepen inval len in huizen in onder meer Fallujah, Samarra, Jalulah en Rawah, plaatsen waar de steun voor de opgepakte Iraakse lei der nog altijd groot is. Er wer den zo'n zestig mensen gear resteerd en voor ondervraging meegenomen. Ook werden tientallen kalasjnikovs en raket werpers aangetroffen. Volgens het Amerikaanse leger worden nog zo'n honderd kaderleden van de Baathpartij van Saddam Hussein gezocht. In Rawah kwam bij een van de invallen een 60-jarige Iraakse vrouw om toen soldaten de ver zwaarde stalen deur van haar huis opbliezen. In Jalulah raak ten soldaten in een vuurgevecht met ongeveer twintig Irakezen toen zij een inval wilden doen in het huis van een sjeik die er van wordt verdacht het verzet in de regio te coördineren. Een Irakees kwam daarbij om het leven. Volgens de voorzitter van de ge zamenlijke chefs van staven van de Amerikaanse strijdkrachten, generaal Myers, is het recente succes bij de het opsporen van leiders van het Iraakse verzet te danken aan de informatie die bij de arrestatie van Saddam Hussein werd gevonden. Over Saddam zelf, die in de buurt van Bagdad door de CIA zou worden ondervraagd, kon My ers weinig zeggen. „Het enige wat ik kan zeggen, is dat hij niet echt meewerkt." rome/anp-afp - Een antiterreu reenheid van de Italiaanse poli tie heeft vannacht een vrouw aangehouden die ervan wordt verdacht lid te zijn van de ex treemlinkse terreurgroep Rode Brigades. De 35-jarige Diana Blefari Me- lazzi is de huurster van het ap partement in Rome waar de po litie zaterdag een geheime wa penopslagplaats van de Rode Brigades vond. Naast wapens en explosieven vond de politie 'zeer belangrijke' archieven. parijs/ap - Honderden Franse moslimvrouwen hebben giste ren in de straten van Parijs ge protesteerd tegen een wetsont werp dat het dragen van een hoofddoek op openbare scho len verbiedt. De demonstranten hieven leu zen aan als 'De doek, mijn keu ze', maar zongen ook de Mar seillaise en zwaaiden met de Franse vlag. Het was de eerste demonstratie sinds president Chirac vorige week verklaarde dat de hoofd doek en andere religieuze sym bolen, zoals het christelijke kruis en de joodse keppel, op school verboden moeten wor den met het oog op de schei ding tussen kerk en staat. Chirac riep het parlement op het wetsvoorstel snel goed te keuren, zodat het van kracht is voor het schooljaar 2004-2005 begint. Hij stelde voor bedrij ven het recht te geven om reli gieuze symbolen op de werk vloer te verbieden. De president zei ook een wettelijk verbod te willen op het weigeren van hulp van mannelijke artsen. Veel moslimvrouwen weigeren zich te laten onderzoeken door mannelijke artsen. Aan de demonstratie namen ruim duizend mensen deel, van Een van de demonstranten in Pa rijs. Foto: AP/Francois Mori wie ruim de helft vrouwen en meisjes met een hoofddoek. De demonstranten zeiden dat de maatregel discriminerend en stigmatiserend is voor moslims en een aantasting van de essen tiële Franse waarden als vrij heid, gelijkheid en broeder schap. Veel Fransen zien in de hoofd doek een symbool van de radi cale islam en de opkomst van het moslimfundamentalisme. In Frankrijk wonen ongeveer 5 miljoen moslims, 8 procent van de bevolking. Brandweerlieden bij de uitgebrande touringcar op de snelweg Brus sel-Parijs. Foto: AFP/Francois lo Presti brussel-hensies/anp - In het Waalse Hensies aan de Bel gisch-Franse grens is vandaag een herdenkingsplechtigheid gehouden voor de elf dodelijke slachtoffers van de ramp met een Duitse touringcar van za terdag. De familieleden van de slachtoffers die al zijn geïdenti ficeerd, onder wie de chauffeur van de bus, zijn daarvoor uitge nodigd door het gemeentebe stuur. Nog vijf van de 37 gewonden liggen in ziekenhuizen in de omgeving. Twee zwaargewon den zijn naar een brandwon dencentrum overgebracht. Het ongeluk vond zaterdagochtend in alle vroegte plaats. De bus ramde een betonnen vangrail, raakte in brand en schoof ver volgens enkele tientallen me ters door in de richting van een oude grenspost. De nationaliteit van alle slacht offers staat nog niet vast. Aan boord van de bus, die donder dagavond in Hamburg was ver trokken, bevonden zich jonge studenten uit Duitsland, de VS, Turkije, Kroatië en Bosnië. Zij waren op verschillende plaat sen in Duitsland opgestapt. De bestemming was Parijs. Verder waren er nog twee bestuurders en een reisleider aan boord. Over de oorzaak staat nog niets definitief vast. De Belgische mi nister van binnenlandse zaken Dewael, die samen met kroon prins Filip zaterdagmiddag de plaats van de ramp bezocht, denkt dat de chauffeur te hard heeft gereden en in slaap is ge vallen. Ook was het op het mo ment van het ongeval glad in de buurt van de grensovergang. Op het lichaam van de chauf feur is inmiddels autopsie ge pleegd. Het resultaat daarvan is nog niet bekend. Het ongeluk leidde tot proble men op de snelweg Brussel-Pa rijs, die voor enkele uren werd afgesloten in zuidelijke richting. Na het weg takelen van de uit gebrande bus kwam het verkeer echter weer op gang. De meeste van de lichtgewon den keerden zaterdagavond met auto's van de Duitse am bassade in België weer terug naar huis. door Carel Coseling den haag - Het belangrijkste sig naal dat er iets te veranderen stond in Libië kwam enkele we ken geleden. De regering kondig de aan 300 staatsbedrijven te gaan privatiseren. In een totali tair geregeerd land is zoiets een teken van zwakte. In dit geval economische zwakte. Het is waarschijnlijk deze zwak te die Libië heeft gebracht tot het besluit alle programma's voor het maken van nucleaire- biologische- en chemische wa pens te staken en af te bouwen. Het besluit kwam na negen maanden onderhandelen. Dat wil zeggen dat de gesprekken in maart zijn begonnen, kort voor de Amerikaanse inval in Irak. Daarbij waarschuwde de Libi sche leider Muammar Gaddafi dat dit een golf van terrein over de hele wereld zou veroorza ken. Zijn woorden werden als 'lo gisch' gezien in het licht van zijn jarenlange steun aan terro risten. Waren het immers geen Libiërs die in 1986 een (Ameri kaanse) disco in Berlijn opblie zen? Die in 1988 een Ameri kaanse Boeing 747 boven het Schotse Lockerbie deden ont ploffen met 270 doden tot ge volg? En die in 1989 hetzelfde deden met een Frans charter toestel in Niger waarbij 170 mensen omkwamen? Door die acties was Libië een internationale paria geworden. Een land getroffen door econo mische sancties van de VS en later de VN. Met het wegvallen van het Sovjetcommunisme zag Gaddafi zijn 'contacten' in de wereld vrij snel afnemen. Natuurlijk, Libië had nog grote voorraden olie en gas. Goed voor miljarden aan inkomsten. Mits die bodemschatten ook economisch te winnen waren en met flinke winst af te zetten in de wereld. Maar daar wrong de schoen: getroffen door inter nationale sancties kwamen er geen westerse kennis en geen investeringen om de zaak op peil te houden. Het is dan ook logisch dat het Libische regime de blik naar het rijke westen heeft gekeerd. Het beleid om door middel van het terrorisme macht en aanzien te krijgen in de Arabische wereld was mislukt. En in Afrika wil niemand Gaddafi als voorman van het continent accepteren. Om de gunst van het westen te krijgen moesten Gaddafi en de zijnen de nodige gebaren van goede wil maken. Schuld ac cepteren voor 'Lockerbie' en 'Niger' bijvoorbeeld. Grote be dragen moesten ter beschikking gesteld worden aan de nabe staanden. Die stappen zijn gezet. En heb ben een beloning opgeleverd. Begin september haalde de VN een streep door de sancties. Het nu gekomen besluit af te zien van met maken en produceren van massavernietigingswapens is een volgende stap op de weg naar terugkeer van Libië in de wereldgemeenschap. Als alles loopt zoals het moet, heft Amerika de sancties tegen het land op. En dat betekent dat de weg vrij is voor westerse investeringen en de komst van kennis en kunde. Daarmee kan de olie- en gaswinning verbe terd worden hetgeen het land nieuwe rijkdom kan opleveren. Blijft de vraag hoe geloofwaar dig het allemaal is. Gadaffi is al vaker plots van mening veran derd. Van de andere kant is in ternationale controle toege zegd. De Libiërs hebben de af gelopen maanden Britse en Amerikaanse experts al ruim hartig inzicht gegeven in hun mogelijkheden massavernieti gingswapens te maken. Daar mee lijkt een weg terug onmo gelijk geworden. Zo wordt het internationale terrorisme van de nodige steun beroofd. Dat zou de wereld een stukje veili ger kunnen maken. De Libische leider als vredesapostel, wie had dat gedacht? jeruzalem/ap - Dertien reser visten van de Israëlische elite commando-eenheid Sayeret Metkal hebben gisteren in een brief aan premier Sharon laten weten dat zij geen dienst meer zullen vervullen op de Westoe ver of in de Gazastrook. De Is raëlische militaire activiteiten in de gebieden onthouden mil joenen Palestijnen hun men senrechten en brengen het lot van Israël als democratische, zionistische en joodM staat in gevaar, aldus de bri^ Sayeret Metkal geldt als de meest pres tigieuze commando-eenheid van het Israëlische leger. De eenheid is vermaard om ge durfde operaties die buiten Is raël zijn uitgevoerd; de militai ren ervan dienen zelden in de Palestijnse gebieden. Het leger hekelde in een korte verklaring „militairen die hun uniformen en de naam van de eenheid waarin zij dienen gebruiken als middel om hun politieke opvat tingen te verkondigen." De der tien ondertekenaars vormen volgens de televisiezender Ka naal 10 maar een fractie van de militairen waaruit de eenheid bestaat. De militaire correspon dent van de zender zei dat de commando's net als eerder een groep luchtmachtpiloten „de naam van hun eenheid ijdel ge bruiken."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5