Kuiper: Crimineel in de schijnwerper BINNENLAND Speurneus Jongen zoekt leider Bende van Nijvel pjrijveld Kerstlunch helpt familie van gevangene door donkere dagen Kamer enthousiast over plan hoofdcommissaris Daklozen aan tafel Hoogbejaarde (86) verdacht van verkrachten dochters en kleindochter a arco leolux GioRGEnT \iinotti auptng Vliegramp herdacht Kamer sceptisch over privatisering van WAO Godett wil geen premier zijn en pc's weg is kerstborrel 3/jut - Twee mannen ijdens de kerstborrel jedrijf in het Brabantse jtyut geld en computers Personeel van het be- I |kte afgelopen vrijdag- it de twee mannen on naar binnen waren ge- ui )e aanwezigheid van g Jq jers werd bij toeval edt loor een medewerker. ?uz oneel zag de daders in ,jer wegrijden. De politie lofij spoor meer van hen sch uiti lei >rat 4 legt ütn in de as ItK - Een uitslaande een bloemenkwekerij •t vi lord-Hollandse Hens- eft zaterdagmorgen rde tntrekkers r Een 76-jarige inwo- ^ecpriebergen-Rijsenburg imet zijn 67-jarige i ite in Arnhem aange- omdat hij een hotelre- enkele duizenden et kon betalen. De po- 'gjenkt het echtpaar van ekkerij. De bejaarde innklaarde dat hij en zijn ;spderdak moesten zoe- win^t hotel vanwege de ig van hun huis. De zou volgens hen de I moeten betalen. e r( ir m rha s di het in dfing j )rt n an Er li n sc na val Oerg stro maandag 22 DECEMBER 2003 Iq, deel van een kassen- jit in de as gelegd. De ]c>vermoedelijk ontstaan »n0 similatielamp. Nie- nof ïkte gewond. De scha- e e geschat op een bedrag b, n de 1 en 2 miljoen Iers stelen «n auto's - De politie heeft de Vi weken drie Devente- ze n 17 en twee van 19 kej ehouden wegens joyri- Lgi drie zijn verantwoor >r de diefstal van ten- jftien auto's in de pe- sen 15 november en 7 De joyriders konden inde types Fiat een- et een valse sleutel n starten. Meestal e auto's, al dan niet gd, in de omgeving inter achtergelaten. oering blijkt ardagsfeestje «g - Een 19-jarige Nij- r is zaterdagmiddag snelweg A2 aangehou- it hij voor de grap het ïer van de politie een melding over ering van een vrouw, jenaar wilde op die ;t verjaardagsfeestje riendin luister bij zet- ;lde de politie dat hij auto met daarin een lekte vrouw reed. Vol- leek het op een ont- politie nam de mel- ieus dat veertien po- uit Gelderland, Brabant de achter- itten. Bij een tank hoogte van Culem- [de politie de twee ge- rnto's aan. De zeven ;n verklaarden dat een ilinddoekt was, om- mocht weten waar jaardag zouden gaan 19-jarige Nijmege- I bedacht dat het extra izijn als ze zouden uv^|iet om een ontvoering den haag/gpd - Harry Jongen, bekend van zijn zoektochten naar lijken, gaat de Belgische autoriteiten helpen het lichaam van deigedode leider van de Bende van Nijvel te zoeken. Zijn grafruimingsbedrijf in Al- mere is ingehuurd door het identififcatieteam van de Belgi sche politie. De zoektocht be gint in maart. Oud-militair Jongen - bijnaam: De Neus - werd bekend door succesvolle zoektochten naar lijken van gesneuvelden uit de Tweede Wereldoorlog, maar ook naar massagraven in het vroegere Joegoslavië. In het Bel gische Jlimet slaagde hij er in 1996 in de lijken van de meisjes An en Eefje te vinden, die door hun moordenaar Dutroux on der de fundamenten van een schuur waren begraven. Tussen 1982 en 1985 maakte de Bende van Nijvel 28 dodelijke slachtoffers bij bloedige over vallen op filialen van de Belgi sche supermarktketen Delhai- ze. De afgelopen week werd be kend dat de leider van de bende in 1985 door de politie tijdens een achtervolging is gedood. Nadat de vluchtauto was ont komen zouden de overige ben deleden hun chef ergens in Wallonië hebben begraven. De leider van het politie-identifica- tieteam wil geen mededelingen doen over de vermoedelijke be graafplaats. Ook Harry Jongen wil niets zeg gen over het onderzoek. Wel laat hij weten de mogelijke plek van het lijk al te hebben be zocht. Een getuige had daar over al informatie gegeven. „Na deze eerste verkenning weet ik al ongeveer wat we wel en niet kunnen aantreffen. Dat neemt niet weg dat het ook dan nog moeilijk kan zijn om het lijk - als het er al ligt - te vinden." Toch is Jongen niet pessimis tisch. Hij zegt dat hij elk begra ven lijk waarnaar hij heeft ge zocht ook werkelijk heeft ge vonden. „Het is een kwestie van speuren en ruiken in combina tie met ervaring." Uitgangspunt is dat er altijd sporen overblij ven wanneer een lijk ergens is begraven. „De aarde is ver stoord, gepaalde planten (brandnetels) groeien bijzonder goed op het kalk van menselijke resten, de grond krijgt een lijk lucht en een verdachte zal altijd een gemakkelijke plek zoeken." „Ik probeer mij te verplaatsen in de gedachten van de ver dachte. Daarnaast hou ik reke ning met het weer: was het donker, scheen de maan of re gende het? Op basis hiervan ga ik - als het om een lijk gaat - zoeken naar een verzakking van één bij twee meter en naar een verstoring van de aarde, want wanneer ergens is gegraven komt de onderste laag aarde boven. Ook let ik goed op de begroeiing. Onder een doornige braamstruik hoef je bijvoor beeld niet te zoeken. Aan de an dere kant: veel dieper dan 75 centimeter tot een meter zal ie mand die bang is voor ontdek king ook niet graven. Misschien zijn er ook plunderende dieren geweest die het graf hebben verstoord." Pas daarna komt Jongen met zijn specialiteit: het ruiken. Zijn prikstok steekt hij op de moge lijke plek van het graf in de grond. Ligt daar een lijk, dan zal de punt anders ruiken. „Ik kan zelfs ruiken of iemand er één of twee jaar ligt, of twintig of mis schien wel veertig jaar," zegt hij. „Elk lijk ruikt anders dan de aarde, en de geur verandert ook met het aantal jaren dat het be graven ligt." Luitenant Harry Jongen. Archieffoto: ANP/Herman Pieterse Rotterdam - Daklozen en verslaafden konden zaterdag in Rotterdam Victory Outreach kreeg ongeveer 750 mensen te eten. aanschuiven voor een kerstdiner. De organiserende hulporganisatie Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - Zware crimine len moeten uit de anonimiteit worden gehaald en zouden ook burgerrechten moeten verliezen. De Amsterdamse hoofdcommis saris Jelle Kuiper denkt dat crimi nelen die bij herhaling ernstige misdrijven plegen het best aan gepakt kunnen worden door een schijnwerper op hen te richten. Een meerderheid in de Tweede Kamer steunt zijn aanpak. In een interview met NRC Han delsblad van-afgelopen zaterdag zegt Kuiper dat zware crimine len een aantal burgerrechten moet worden ontnomen. En dan gaat het niet om bijvoor beeld het kiesrecht - wat nu al mogelijk is - want daar liggen ze naar zijn overtuiging niet wak ker van. „Neem hun paspoort af, hun rijbewijs. Zeg: je mag de tram niet meer in en De Bijen korf ook niet. Ontneem ze hun burgerrechten en maak bekend wie ze zijn. Dat doen we ook met voetbalvandalen." De hoofdcommissaris wil onder maastricht/gpd - Een 86-jarige inwoner van Sittard-Geleen wordt ervan verdacht dat hij jarenlang zijn drie dochters en een kleindochter heeft verkracht. De man zit sinds oktober vast en moet zich op 6 januari verantwoorden voor de rechtbank in Maastricht. Volgens justitie is de nu hoogbejaarde man in 1982, toen hij 65 was, begonnen met het verkrachten van zijn destijds 5- jarige kleindochter. Hij zou daarmee zijn doorgegaan tot maart van dit jaar. Vanaf haar zestiende jaar gingen de verkrach tingen gepaard met bedreigingen, aldus justitie: hij zou onder meer een pistool tegen haar hoofd hebben gezet en heb ben gedreigd haar dood te schieten als ze niet deed wat hij wilde. Met het verkrachten van zijn drie doch ters begon B. volgens justitie in 1989. De oudste dochter was toen 38 jaar en haar zussen 35 en 34. De jongste zou tot eind 1992 meermalen onder bedreiging met geweld zijn verkracht, de middelste tot begin 1995 en de oudste zelfs tot januari van dit jaar. De verdachte wordt ervan beschuldigd zijn 'psychische en fysieke overwicht' te hebben aangewend om de weerstand van de vrouwen te breken. De hoogbejaarde man ontkent de be- 'Vooral voor vrouwen met kinderen is het moeilijk' en - Een 49-jarige man fest-Brabantse Heijnin- de nacht van zaterdag ig overleden aan de ge- an een ongeval eerder ek. De man viel afgelo- indag van een vijf me- berg stro op zijn land olkerakweg in Heijnin- politie vermoedt dat hij s een dekzeil over de 1 te spannen. Het er werd met zwaar in- etsel overgebracht naar musziekenhuis in Rot- waar hij zaterdagnacht verwondingen be- boetes rugsactie lij een drugsactie die zaterdag hield op de tussen Breda en zijn vijf drugsrun- ;ehouden. In vijf van :o's die door een nd werden onderzocht, n kleine hoeveelheid s aanwezig. Twee iners moesten hun au- staan omdat ze nog een jschuld hadden open wee anderen misdroe- zo in het verkeer, dat e hen boetes van 609 :uro oplegden. En pas- ld de politie een Belgi- omobilist aan die twee- l kilometer per uur door Louis Burgers Rotterdam - Voor familieleden van gevangenen breken met kerst en oudejaarsdag in zicht moeilijke dagen aan. De stich ting 'Slechts op bezoek', die zich al zeven jaar bezig houdt met hulp aan ouders, echtgenoten of kinderen van gevangenen bood de familieleden zaterdag een lunch aan. Om even de narigheid van alledag te vergeten. „Vooral voor vrouwen met kin deren is het heel moeilijk als de echtgenoot en vader in de ge vangenis zit. Vaak kunnen we niet eerlijk vertellen wat er aan de hand is. Je wordt erop aan gekeken. Eigenlijk moet je altijd liegen dat je geen man hebt. Hier zijn we onder elkaar. Soesen uit Zaandam is met haar drie kinderen -11, 10 en 5 jaar - in Rotterdam gast van de stichting 'Slechts op bezoek'. De kinderen hebben een grote overdekte speeltuin tot hun be schikking. Hier kan Soesen haar problemen achter zich laten. „Dit is de periode waarin ik zwak ben", zegt de struise Suri naamse eerlijk. „Veel vrouwen staan er alleen voor. Je kunt bij niemand te ra de gaan in onze situatie. Veel mensen zeggen datje moet hebben geweten war je man deed. Maar dat is niet zo, of soms kun je niet anders. Je kiest niet voor deze dingen." Directrice Sonja Dikkers van de stichting denkt er net zo over. De sociale omgeving is vaak heel hard, zegt ze. Voor de moeders is het daarnaast een groot probleem hoe je de kin deren vertelt dat vader voor langere tijd weg is. „Je hoort de vreemdste verzinsels. Dat papa op een booreiland werkt, lang in het buitenland moet zijn en soms zelfs dat hij in een psychi atrische inrichting zit. Dat is kennelijk minder erg dan een gevangenis." Voor Soesen duurt de scheiding van haar man al twee jaar. Hij zit in de Koepel in Haarlem een straf van tien jaar uit wegens overtreding van de Opiumwet. „Gelukkig gaan de kinderen vaak op bezoek. Dat hebben ze nodig, anders zijn ze straks ook verloren voor de samenleving." Zij kwam met 'Slechts op be zoek' in contact tijdens een va der- en kinddag in de Koepel, en bood aan te helpen. „Vrou wen hebben veel steun nodig, maar durven er vaak niet om te vragen", zegt ze. „Vooral voor moeders met kinderen is het heel moeilijk. Het vreet aan je als je niet eerlijk kunt zijn." Soesen vindt het belangrijk dat elke persoon de kans krijgt fou ten te herstellen. De omgeving probeert het vaak te verhinde ren, maar zij is bezig een nieu we toekomst op te bouwen. „Ik ben bezig met een lerarenoplei ding. Maar daarvoor moet je sterk in je schoenen staan." (advertentie) Spectaculaire opruiming Gelderland vitra. Hansen4 Interlübke en vele andere topmerken, kleden, meubels, verlichting interieur Nieuwe Rijn 24 Leiden 071 5134671 www.bentveldinterieur.nl laren - Nabestaanden herdach ten gisteren in de Basiliek St. Jan in Laren de slachtoffers van de vliegramp op Faro, op 21 decem ber 1992. Twee bemanningsle den en 54 passagiers die op va kantie zouden gaan, kwamen die dag om het leven toen hun vliegtuig neerstortte. Foto: ANP/Robin Utrecht anderen notarissen en make laars informeren over deze 'outcasts' en zeggen dat het be ter is geen zaken met hen te doen. „Criminelen willen in het donker opereren. Wij doen het licht aan." De Amsterdamse politie gaat binnenkort de strategie van hinderlijk volgen verder inten siveren door in navolging van Engeland alle auto's die de stad in willen te volgen. Nieuwe, ra zendsnelle technieken maken het mogelijk om bijvoorbeeld valse kentekens en auto's van veelplegers er zo uit te halen. „Zij zullen merken dat ze een paar keer per dag worden beke ken. Heel vervelend", aldus de hoofdcommissaris. Fracties in de Tweede Kamer zijn enthousiast over de plan nen van Kuiper. „Ik vind het een mooie aanpak, Je moet cri minelen laten weten dat je hen in de gaten houdt," zegt Wolf- sen van oppositiepartij PvdA. Hij voelt ook voor het innemen van paspoorten of rijbewijzen. „Maar dat moet wel samenhan gen met het delict. Dus een rij bewijs afpakken als iemand per auto rooftochten door het land houdt of het paspoort bij men sensmokkel." Ook de LPF is vóór. „Hoe zwaardere feiten iemand pleegt, hoe meer privacy hij moet inleveren," stelt Kamerlid Eerdmans. „Pak ze hun midde len af en haal ze uit de anoni miteit We zijn in Nederland te naïef bij de aanpak van zware criminaliteit." Beide fracties willen de voorstellen van Kui per zeker met minister Donner van justitie bespreken. Het CDA noemt Kuipers' plan nen 'een positief signaal', maar wil de maatregelen afzonderlijk bekijken. Coalitiepartner WD vindt het goed om criminelen uit de anonimiteit te halen. De liberale justitiewoordvoerster Griffith is er echter tegen om inbreuk te maken op de priva cy. „Burgerrechten zijn niet voor niets vastgelegd in inter nationale verdragen." schuldigingen, zegt zijn advocaat F. Bots. Volgens Bots snapt zijn cliënt het niet helemaal, en kan hij ook 'gezien zijn leeftijd zijn gedachten niet meer zo goed ordenen'. De raadsman begrijpt niet waarom de slachtoffers zo lang hebben gewacht met het doen van aangifte. De dochters en de kleindochter hebben be gin dit jaar ongeveer gelijktijdig aangifte gedaan. Verzekeraar ziet winst den haag/gpd - Een meerder heid in de Tweede Kamer heeft aarzelingen bij de plannen van minister de Geus (sociale za ken) om een deel van de WAO onder te brengen bij particulie re verzekeraars. De Geus komt in januari met een plan om de WAO voor gedeeltelijk arbeids ongeschikten te privatiseren. De maatregel zou in 2006 in gaan, tegelijk met het nieuwe WAO-stelsel. De Geus werkt al maanden aan plannen waarin bedrijven zich particulier kunnen verzekeren voor het risico dat hun werkne mers gedeeltelijk arbeidsonge schikt worden. De verzekeraars hebben zich ook bereid ge toond om werknemers die in de WW terechtkomen voor hun re kening te nemen. De overheid blijft wel in alle gevallen verant woordelijk voor de keuring. Het plan van De Geus is een uitwerking van het nieuwe WAO-stelsel, zoals dat per 1 ja nuari 2006 ingaat. Vanaf die da tum krijgen alleen mensen die volledig arbeidsongeschikt zijn een WAO-uitkering. Wie ge deeltelijk arbeidsongeschikt raakt, blijft in principe in dienst van zijn werkgever om ander werk te doen. Als die geen an der passend werk heeft komt de werknemer in de WW. De ver zekeraars zijn nu bereid ook dat WW-deel mee te verzekeren. Anders zou de overheid voor al die WWers hebben moeten op draaien. Het CDA reageert terughou dend op de uitlatingen van De Geus. „Het klinkt interessant, maar ik wil veel meer weten over de details," zegt CDA-ka- merlid Verburg. Zo wil zij op heldering over de afspraken die met de verzekeraars zijn ge maakt over de reïntegratie van werknemers. „We moeten de WAO nu zo hervormen dat die 25 jaar mee kan." Ook de WD is niet enthousiast. „Een eerder rapport over de ge deeltelijke privatisering van de WAO vond ik vrij slap. Ik wil nu een goed uitgewerkt, zorgvuldig kabinetsstandpunt zien," zegt Kamerlid De Vries. „Het gaat mij erom dat de nieuwe WAO effectief en uitvoerbaar is." De PvdA vreest dat de privatise ring het systeem erg ingewik keld maakt. „Zijn er dan straks twee systemen van WW? Eén volgens de particuliere verzeke raars en eentje van de over heid", vraagt PvdA-kamerlid Bussemaker zich af. „Ik wil eerst een totaaloverzicht heb ben van de plannen van het ka binet." Verzekeraars begeven zich al op de markt voor arbeidsonge schiktheid, omdat werkgevers de eerste twee ziektejaren loon moeten doorbetalen. Zij kun- nen zich tegen dat risico verze keren. De producten van de verzekeraars zijn er vooral op gericht werknemers zo snel mogelijk weer aan het werk te krijgen. Nationale Nederlanden juicht het toe als de WAO gedeeltelijk geprivatiseerd wordt, want dat betekent meer premie-inkom sten. De WAO-verzekering een winstgevend producrran ople veren omdat verzekeraars marktgerichter werken dan de overheid en beter op de kosten letten, aldus een woordvoerder. amsterdam/anp - Ook als de Antilliaanse politicus Anthony Godett wordt vrijgesproken van corruptie, neemt hij het pre mierschap van zijn zus Mima niet over. Tegen Goddet is een celstraf van twee jaar geëist voor oplichting, valsheid in ge schrifte en het aannemen van smeergeld. Omdat de leider van regerings partij FOL door de corruptie aanklacht als kandidaat-pre mier niet door de screening van de Antilliaanse veiligheids dienst kwam, schoof hij zijn zus Mima voor deze post naar vo ren. De partijleider zegt nu dat hij, zelfs als hij wordt vrijge sproken, de functie van premier niet meer op zich wil nemen. „Ik ben er niet meer in geïnte resseerd", aldus Godett. „Waar om moeten we Mima wisselen voor een andere Godett? Mima doet het goed."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3