SPORT Kerststop? Sterke band Honkbalfan betaalt fortuin voor rotbal Carel is niet dood, wel verdrietig HDC986 maandag 22 DECEMBER Een paar jaar geleden kwam ik achter een glas bier en naast Cor van der Geest te zitten. Ge lukkig zat Cor ook achter een glas, dat maakte de avond wel zo leuk. Op enig moment, u kunt het geloven of niet, be gon Cor mij de hemel in te prijzen. Hij vond dat ik aardige stukjes schreef op deze plaats, af en toe. De stukjes die ik geschreven had die niet over ju do gingen, vond hij wat minder, dat wel. Ik begreep de hint, maar gaf geen krimp. (Nooit een krimp geven, raad ik u aan, als u zich in het gezelschap van Cor van der Geest bevindt - daar wacht hij op.) Van veel stukjes weet ik al lang niet meer dat ik ze geschreven heb, maar één ding wist ik die avond zeker. Aan judo had ik nog nooit één woord verspild. Laat staan een aardig stukje. Cor begon mij vervolgens uit te leggen hoe de moeilijkheidsgraad van judo zich verhield tot die van andere religies. Desondanks werd de avond er alleen maar leuker op. In de weken, maanden en jaren nadien heb ik echt mijn best gedaan, maar het wilde maar niet lukken. Een stukje over judo. De een houdt nu eenmaal van groentesoep, de ander van tomatensoep. (Over mijn smaak valt natuurlijk best te twisten, maar niet met mij). Judo is nooit mijn soep geweest. Ik ben van vóór het begin van de judöjaartelling in ons land (1964, A. Geesink, Tokio). Toen was het nog niet zo dat je ging judoën om dieper tot je eigen flik ker door te dringen of om je karakter een duwtje in de goede richting te geven. Toen ging je op ju do om je losse handjes te beteugelen. Als ik in mijn jonge jaren al eens tegen een pak slaag aanliep, kwam dit altijd van een jongen die vele kilo's meer woog dan ik, over losse handjes beschikte en öfal op judo zat öf drin gend aan judo toe was. judo is nogal confronterend, was de boodschap die Van der Geest, Van der Geest en Van der Geest overbrachten in de documentaire 'Een Sterke Band' die donderdag op de televisie werd uitgezonden. Cor van der Geest in de documen taire: ,,Je groet, je grijpt, je ruikt en je proeft el- kaar. DE KWESTIE De winterstop slaat in alle hevigheid toe. De komende paar weken is er nau welijks iets te beleven op sportgebied, terwijl sporters in de ons omringende landen nog volop aan de bak moeten. In Engeland wordt op tweede kerstdag een volledig voetbal program ma afge werkt. Is die 'kerststop' tussen Kerstmis en Oud en Nieuw wel zo nodig? Tjeerd Scheffer, organisator van de Leidse marathon: „Het aanbod aan vrijetijdsbesteding is' enorm. De basketbal- en zaalvoetbal toernooien van vroeger leggen het af tegen funshoppen, wintersport of een weekje Ardennen. Ik heb ook het ge voel dat de kerstvakantie steeds meer een tijd is van geborgenheid, mensen zoeken elkaar in kleine clubjes op en trekken er minder op uit. Tenzij het om echt grote evenementen gaat: als er een betaald voetbalprogramma zou zijn op tweede kerstdag zitten de sta dions gewoon vol." Todd Harker, de Australische trainer van cricketvereniging Ajax in Oegst- geest: „In Australië is het nu natuurlijk zo mer. Ik zit momenteel in Melbourne, en op tweede kerstdag is daar altijd het begin van de Boxing Day Test, een grote cricketwedstrijd. Dat is altijd een feest. Na twee cjagen eten ga je daar heen om langs de kant met je vrien den te drinken, en als Engeland de te genstander is lekker te schelden op de 'Pommies'. Ik kan me wel voorstellen dat er in Nederland deze dagen niet veel gesport wordt. Kijk nou eens naar buiten, het is er toch helemaal geen weer voor? Ijskoud, regen, misschien wel sneeuw. Hier is het nu vijfendertig graden. Eens kijken of ik nog kaartjes kan krijgen voor de wedstrijd tegen India." Jacob Bergsma, basketballiefhebber uit Noordwijkerhout, persvoorlich ter van Ajax: „Je hoeft rond de kerstdagen niet veel sport te missen. Er zijn verkiezingen van de sportman en sportvrouw, er zijn jaaroverzichten en in het buiten land is er nog van alles te doen. Het is jammer dat er op basketbalgebied niets meer te doen is. Het Bütz-toer- nooi in Voorschoten trok aardig wat toeschouwers, maar voor een een- daags evenement kostte het erg veel. Ik geloof dat sponsor Neveda-wol er uiteindelijk aan failliet is gegaan. Als persvoorlichter van Ajax vraag ik me wel eens af waarom we in deze perio de niet spelen, we hebben een over dekt stadion. Aan de andere kant heb ben voetballers ook behoefte aan rust, aan een herstelperiode. Dat is nu bij Ajax zeker aan de orde." Stanley Lardé, korfballer bij TOP (Sassenheim), speelt tussen 27 en 30 december mee met The Tulips op de Time for Korfbal Challenge in het Topsportcentrum in Rotterdam: „Normaal gesproken bracht ik Kerst mis en oud en nieuw door met familie en ging ik tussendoor uit of tennissen of squashen, want er wordt bij TOP deze week niet getraind. Ik ging ook altijd wel kijken naar het Korfbal Chal- lenge-toernooi, omdat daar de beste ploegen van Nederland spelen en er altijd experimenten met de spelregels zijn. Maar nu sta ik er zelf middenin, want ik kreeg samen met m'n teamge note Bregtje van Drongelen een uitno diging om voor de Tulips te spelen. Dat is het Nederlands team zeg maar, zonder de spelers van de deelnemen de clubs. Het lijkt mij hartstikke leuk om mee te doen, want ik had als spe ler van een overgangsklasser nooit verwacht geselecteerd te worden." SPORT l N BEELD LINKS BUITEN Chicago - Een rijke honkbalfan uit Chicago heeft een vermogen neergeteld om een 'ongeluks bal' in bezit te krijgen. Restau ranteigenaar Grant DePorter betaalde op een veiling 106.000 dollar (86.000 euro) om de bal te kopen die zijn favoriete team Chicago Cubs ongeluk heeft ge bracht. DePorter wil de bal niet houden, maar vernietigen. „Geen genade voor die bal", zo maakte de inwoner van Chica go zijn plannen duidelijk. De Porter heeft een hekel aan het speeltuig, dat in de zesde wed strijd van de finale van de Na tional League tegen de Florida Marlins in plaats van in de handschoen van Cubs-speler Moises Alou op de hand van een Cubs-supporter belandde. De overenthousiaste fan hing over de boarding en probeerde de bal te vangen, in de veron derstelling dat het een home run voor de tegenstander be trof. Alou echter dacht de bal nog te kunnen vangen en zo de Cubs een goede dienst te bewij zen. De bal veranderde echter van richting en Alou was kans loos. De Cubs verloren de bewuste wedstrijd en uiteindelijk de fi nale, waardoor de Marlins naar de eindstrijd van de World Lea gue gingen. De bewuste fan, Steve Bartman, is sindsdien uit angst voor zijn medefans on dergedoken in de anonimiteit. Bartman krijgt DePorter dus niet te pakken, maar de bewus te bal wel. „Die wordt zo snel mogelijk vernietigd", aldus de nieuwe eigenaar in dagblad Chicago Tribune. Hij roept ter loops de lezers op met adviezen té komen over de wijze van ver nietiging. De horecaman wil in elk geval voorkomen dat de bal in handen van een Marlins-fan belandt, die hem vervolgens als pronkstuk zou kunnen ten toonstellen. Je kunt moeilijk zeggen dat hij in zak en as zit, maar Carel Akemann is wel heel erg ver drietig. En dus niet dood. Dat valt echter wel te lezen in de bestseller 'Clarence Seedorf - de biografie' van Sportweek-jour nalist Simon Zwartkruis. 'Wij len Carel Akemann, jarenlang klusjesman en regelneef bij de KNVB, had een ontmoeting met Frank Rijkaard geregeld...' Et cetera. Carel is helemaal niet blij dat hij wordt doodgewaand. „Dat bezorgt me nadelen. Ik gaf le zingen in het hele land, maar ik word nergens meer uitgeno digd", klinkt het met bijna ge broken stem. En dat is niet al les. „Ik heb er veel verdriet van, mijn kinderen ook." Nee, hij heeft de bewuste pas sage in het boek nog niet gele zen. „Ik vind het te eng om te lezen, heel erg. Ik weet ook niet waar het vandaan komt." Nou, iemand heeft een foutje ge maakt, kan gebeuren. Maar zo werkt dat niet, volgens Carel. Die heeft intussen een advocaat ingeschakeld. „Ik ga een scha devergoeding eisen en die gaat in de tienduizenden euro's lo pen. Ik heb schade geleden en het heeft leed veroorzaakt." Carel Akemann wil dus poen zien. De schrijver van de See- dorf-biografie - die zo goed loopt dat afgelopen week de vijfde druk in de winkels be landde - schrikt zich intussen rot als hij hoort van een moge lijke rechtszaak. Simon Zwart kruis geeft zijn foutje eerlijk toe en vraagt meteen om het num mer van Akemann teneinde hem te bellen. „Ik had al wel eerder gehoord, dat hij nog leeft, dat wordt dus in de zesde druk ook aangepast." En ja, wat moet je er verder mee? Nou, misschien dat Zwartkruis in de zesde druk nog een foutje kan rechtzetten. Want Carel Akemann was natuurlijk niet zomaar een regeln^efje en klus jesman. Carel werkte van 1965 tot zijn pensioen in 1996 bij de bond, vanaf 1973 als elftallei- der, of teammanager, zoals zijn opvolger Hans Jorritsma offici eel heet. Rechterhand van de grote Rinus Michels! Carel had overigens een geheel eigen titel voor zichzelf bedacht. „Ik noemde mezelf secretaris van het Nederlands elftal." En nog wat: Carel is 72. „Ik word in januari 73. Hoop ik." Elkaar proeven? Je zag zijn jongens in de film van Roel van Da len beslopen worden door kolossale kolossen menselijke biefstuk en de gedachte alleen al die te moeten proeven bracht mij op de rand van het vegetariër schap, iets dat mij zelden gebeurt. Maandag al beleefde de 'docu' zijn première, in een cinema in Haarlem. De Van der Geesten lie ten zich hiervoor hijsen in limousine en smo king. Die limo is tot daaraan toe. Als alle Van der Geesten erin moeten passen, schiet een middenklasse-sedan te kort. Maar die smoking! En dat hier ook nog beelden van op tv zijn vertoond! Je gelooft toch ook best dat Jan-Pe ter Balkenende op de camping in Zierikzee wel eens in een korte broek rondloopt, maar daarom wil je hier nog geen beelden van zien. Te gruwelijk voor woorden. Tegen de Van der Geesten zou ik wülen zeggen: no smoking. Maar een schitterende documen taire was het. De worsteling met zichzelf, van Cor van der Geest, die het ene mo ment coach van de judoka's Van der Geest en Van der Geest is en het volgende moment vader van Dennis en Elco, werd ont hullend en ontroerend uitgelicht. Je zag de coach in een kleedkamer in Osaka langzaam transfor meren in de vader en toen kwamen de tranen. Gelukkig wel. Tranen kunnen ook een wapen zijn. Tegen de paranoia bijvoorbeeld. Want dat zijn dubbelrol hem nog niet naar een onherstel bare staat van waanzin gedreven heeft, is al een prestatie op zich. De film bracht ook aan het licht dat de wereld groter is dan een judomat, zelfs voor Van der Geest Zn. Tegen Tom Egbers zei Cor van der Geest dat hij heel goed in staat is het belang van judo te rela tiveren. Behalve natuurlijk als hij met judo be zig is. Dan is niets zo belangrijk als judo. Zijn sport grijpt mij niet, zijn instelling wel. Dennis' ofElco's goud zij Cor gegund, in Athene. Of dat ook goed voor zijn hart is, moeten wij ons maar niet afvragen, want voor Cor van der Geest zelf zal dat waarschijnlijk bijzaak zijn. Frank Snoeks UIT GESPROK icPf Clarence Se ll! is erachter <pli geen strafst penspeciali In Sportwei „Ik kan Nei geruststellen; alleen als geen andere keuze meer zelfs de reservekeeper ee u nalty genomen heeft, za Oranje nog de bal pakk 'F Voormalig topturnster ke Endel in Sport Intei 'e nal: „Ik heb wel eens in de af!* zeten en gedacht: als ik meer naar rechts stuur, ik in de sloot en hoefik trainen. Ik heb voor frafa wat afgejankt. Jaap Stam in Voetbal I national: „De voetballerij kent ge snipperdagen. 'Trainer, maar een ander op, ik g daag naar De Efteling". het voor je? Ik wel, strak Opnieuw Jaap Stam: „Maar een paar jaar ac echt in het buitenland l wordt overschat. Op eet ven moment moet je oo woon je boodschappen zit ook je toilet verstopt, in Nederland. Weer Jaap Stam: „Ik word niet goed als i Van Breukelen op tv ho wehoeren dat zij altijd tisch speelden en altijd gaven. Rafael van der Vaart irp; vier: „We speelden voor de C °g pions League tegen AS l Ik zei tegen hem: 'Heeft hoord dat de wedstrijd Barcelona is afgelast?' 1 me vriendelijk terecht: die wedstrijd wordt mo gespeeld'. Cruijffhad al lijk." IV, Ajacied Nigel de Jong i£1 han: „Maar echt verliefd bei niet geweest. Het schijn werken. Je ziet het aan der. Die is helemaal we, zijn meisje en heeft nog w, Lance Armstrong ovei gS| concurrent Jan Ullriclfi Sport International: Groot talent, grote mo maar hij doet er niet ve jg vind ik. David Seaman, keeper Manchester City, in Fr FourTwo: rEr bestaat een oud gezjie keepers zijn gek. Maar nen er in de brandende rond als een kip zondei '0 De veldspelers! Wij woi bruin in de zon en misi moeten we af en toe eefyi ding verrichten. Marco van Basten in li oom van zijn leerméetelt han Cruijff, in Voetba national: „Als je praat heb je ged als je denkt ben je jezel het ontwikkelen. Mateja Kezman in Spdjt week: „Als het slecht gaat me vecht ik om het goed te gaan en als het goed ga }n< vecht ik om het beter te|ai gaan. Dat is charisma. Oud-international en enoorder Wim Rijsber inwoner van Leiderdo assistent-trainer in M in Johan: „Ging ik de stad in, nahs Viccolobar, dronk een j jj0' laatjes en om half elf, t e dereen total loss aan h$( den was, ging ik naar Hoorde ik de volgende dat alle ramen er uitgi 4. waren." Opnieuw Wim Rijsbei „Zeiden ze tegen me: 'L om, niet de grote jonge Jy kwaad maken'. Had ik nus Israel dwars doorn |fè geschopt. 'Is al gebeurd dan. Paul Scholes (Manche iq United) in FourFourTl „Als de wedstrijd word zonden door Sky, heb i een hekel aan om na a een interview voor de c te doen. Vooral omdat dat mijn ploeggenoten kleedkamer meekijken ter af om me gaan lach Oi De bondscoach van Ir Duitser Bernd Stange let Volkskrant: „Mijn chauffeur is twe geleden door vier koge raakt in hand en dij bet ig^ spelers dragen een pis e ze naar de trai ning komen, om- d^t ze bang zijn voorovervallen." Fu wil Iriti RKC - Feyenoord. Waalwijk, december 2003. Peter Gallert (30) voetbalde drie seizoenen bij UVS. Steeds op het randje van de hoofdklasse. De Leidenaar maakte een promotie en een degradatie mee en in 1994 zei hij de Leidse club vaar wel. Gallert was pas 21, maar hij moest in dienst. Voetballen op het veld is voor hem een geslo ten boek. „Dat was natuurlijk een mooie tijd bij UVS. Ik heb twee jaar in de landelijke jeugd gespeeld, een paar jaar in het eerste elftal. Met echt goede voetballers, en elk jaar was er wel iets om voor te voetballen. Of het nou om promotie ging naar de hoofd klasse, of om het voorkomen van degradatie er weer uit. Indertijd bestond de dienst plicht nog. Ik moest in 1994 op komen en kwam bij de marine terecht. Hartstikke mooie tijd, ik heb een jaar op Aruba geze ten. Daar hadden we een kampelftal, waarmee we nog te gen het Arubaanse elftal heb ben gevoetbald. Door die wedstrijden heb ik nog een paar keer meegedaan met de plaatselijke club La Fa- ma. Die hadden me zien spe len, en vroegen of ik in de play offs met hen mee wilde doen. We wonnen die play-offs en de club promoveerde naar de hoogste afdeling op Aruba. Se- mi-profs, best een aardig ni veau. Na mijn dienstplicht heb ik nog voor drie jaar bijgetekend in het leger. Bij de operationele troe pen: veel op oefening, onder meer in Noorwegen. Ik heb in 1997 nog in Bosnië gezeten met de SFOR-troepen. Dat was geen oefening, dat was 'voor het echie'. Een beetje patrouilleren, maar geen enge dingen meege maakt verder. Het was in die tijd al wat rustiger daar, de erg ste periode was voorbij. Vijf jaar UIT HET OOG geleden ben ik afgezwaaid. Ik ben in de beveiliging gaan wer ken op Schiphol. Dat bevalt me goed. Voorlopig heb ik het naar mijn zin. Ik was bij UVS verdedigende middenvelder. Mijn sterke punt was het stofzuigen, bal afpak ken, druk zetten op de midden velders van de tegenstander. Ja, ik heb het voetbal wel gemist. Toen ik afzwaaide uit het leger, heb ik het nog even geprobeerd bij ASC. Daar was mijn oom Wally Gallert trainer en zijn Peter Gallert in actie voor UVS. Foto: Archief Leidsch Dagblad zoon Dennis speelde er ook. Maar vanwege mijn werk ging het gewoon niet. Het is twee weekeinden op en een af. Dan kan ik dus eens in de drie we ken een keertje meedoen, dat schiet niet op. Ik heb overwo gen om dit jaar nog te gaan spelen, maar dat doe ik maar niet. Veldvoetbal is een gesloten boek. In de zaal speel ik nog wel, een keertje per week, in een vriendenteam. Gewoon voor de lol."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22