Minister wil woningen in Groene Hart 'Deze buitrug had een heel akelig einde' Zoektocht naar gifcontainers Wapenbesluit Libië valt goed Leidsch Dagblad Bediende klem, rover slaat slag Treinverkeer Weesp plat door achtervolging politie Leidsch Dagblad '■nr jrocedeerd lisch gezin rerhaal •ei en en magiërs tECIO MENTAAR ^GADDAFI verkeren. Precies vijf- na de aanslag op de li Boeing 747 boven het plaatsje Lockerbie, Britse minister van zaken de Libische i al iuammar Gaddafi om tanschap. De betrok- i Libië bij de grootste trd van de vorige eeuw tndgebied staat vast, chts één lid van de Li- hieime dienst ooit hier- er de tralies is verdwe- vriend als vijand is aangenaam verrast emsnelle transfor- Libië van schurken- chtend voorbeeld. Bush en Tony Blair er geen enkele moeite hebben Gaddafi als omarmen nu de Libi- )t zijn nucleaire, bio- j en chemische wapen- zegt af zweren. Blair lijken met twee meten. Zij kiezen er iafi voor zijn mede- I te belonen in plaats s in Irak, aan te dringen tdering van het regi- ppeld aan democrati- vormingen. Gaddafi's kste troef is zijn onme- orraad olie van top- En op die voorraad Westen zijn oog laten erd W taa var ind Lambrecht doi ir: sprookje met lat rsde katten, ^Oiwwitjes en 1 apjes I Regen BWKi Bm ;at: Soldaat '0( srsoon ,m het jaar* ge vo en iony Godett elf geen ik] tier meer zijn Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl In driehoek Leiden, Alphen, Gouda leiden/alphen - Minister Dekker van VROM wil grootschalige wo ningbouw in het gebied tussen Leiden, Alphen aan den Rijn en Gouda.Dat blijkt uit het concept van de Nota Ruimte, die het mi nisterie in maart publiceert, waarin de contouren van Neder land in 2030 zijn vastgelegd. Volgens Dekker is het nodig om nieuwe bouwlocaties aan te wijzen in de nabijheid van de grote steden. Tot 2010 heeft Ne derland behoefte aan nog eens 40.000 woningen, zo stelt het ministerie. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) is tegen de plan nen. Het volbouwen van het westelijk deel van het Groene Hart is volgens het Milieu- en Natuurplanbureau van het RIVM helemaal niet nodig. Er zou aan de 'rafelranden' van de steden en in de gebieden die nu zijn aangewezen als Vïnex-loca- ties meer dan genoeg ruimte zijn om de benodigde woning bouw te realiseren. Het bouwen op de terreinen van vliegkamp Valkenburg, of het verder ontwikkelen van Al- mere of Bollenstad is beter dan het aanwijzen van grote bouw locaties in het Groene Hart, stelt het RIVM. De regels moe ten verder worden versoepeld, vindt WD-minister Dekker. Volgens haar wordt nu onvol doende gebouwd als gevolg van die regels. Dat laatste is volgens het RIVM onwaar. Tien jaar ge leden werden met dezelfde re gels veel meer huizen gebouwd. Ook-heeft het instituut kritiek op de manier waarop de rijks overheid meer verantwoorde lijkheid wil geven aan provin cies en steden. Er zou volgens het RTVM juist doorgegaan moeten worden met 'het re strictieve rijksbeleid', zodat een grotere aantasting van natuur en landschap door verstedelij king een halt kan worden toe geroepen. Overigens is er al wat langer sprake van flinke bouwplannen in de driehoek Leiden - Alphen - Gouda. Daarbij is het de be doeling om met name rond de Rijn Gouwe Lijn fors te bou wen, en worden de waardevolle veenweidegebieden gespaard. De Rijnwoudse wethouder Ulj- ee gaat er vanuit dat de plan nen van de minister hierbij aansluiten. „Voorzover ik het begrijp, gaat het hier om de plannen die deze zomer al als proefballonnetjes naar buiten kwamen. Daarbij kunnen er in de regio vijftien- tot twintigdui zend woningen worden ge bouwd", aldus Uljee. Als de plannen van minister Dekker overeenkomen met de proefballonnetjes, betekent dat het volbouwen van de zone tus sen de Oude Rijn en het spoor tussen Leiden en Alphen. Een zelfde operatie is mogelijk bij Boskoop, Waddinxveen en Gouda „En ook bebouwing van de Alphense polder Gnep- hoek is inmiddels meer dan be spreekbaar", weet Uljee. Pagina Ri: v Intense verdeeldheid over nieuwbouw in Groene Hart duidelijk. Feit is wel dat een passerende man geen moment aarzelde. Hij liep via de deur de winkel in om er even later met geld en telefoonkaarten van door te gaan. Een volgende voorbijganger waarschuwde de politie maar die kon alleen de pompbediende nog helpen. eindhoven - Een tankstation in Eindhoven is gisteravond be roofd, nadat een medewerker klem was komen zitten onder een rolluik. Het automatische rolluik had hij in werking gezet bij het afsluiten van het winkel tje bij de pomp. Hoe hij daarbij zelf beklemd raakte is nog on- De aangespoelde buitrug op het Katwijkse strand trok zaterdagmiddag veel bekijks. Foto: Dick Hogewoning Conservator Naturalis pleit voor verbod staandwantvisserij door Roza vart der Veer katwijk - De bultrugwalvis die zaterdag op het Katwijkse strand aanspoelde, is heel akelig aan zijn eind gekomen. Het dier is volgens Chris Smeenk, conserva tor zoogdieren van het Leidse Naturalis, verstrikt geraakt in visnetten en na een lange worsteling verdronken. De dood van het jonge dier - naar schatting tien meter lang - was volgens een boze Smeenk te voorkomen geweest als de Nederlandse overheid de staandwant visserij had verboden. En daar vervol gens op zou controleren. Want de mees te staandwantvisserij voor de Neder landse kust is illegaal. De vaak kilometers lange nettenmuren, die verticaal in zee hangen, maken jaar lijkse talloze slachtoffers. „Wat deze buitrug is overkomen, overkomt jaarlijks honderden bruinvissen. Ook zij verdrin ken en belandden op het strand. Uitein delijk komen ze dan bij ons op de snijta fel waar we kunnen zien waaraan ze zijn doodgegaan." De dode buitrug die zaterdag door de boten van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij op het Katwijkse strand werd geduwd, is volgens Smeenk in een zogeheten warnet terechtgeko men. Dat zijn grote kluwen net die aan stokken zijn vastgemaakt en vaak rond een scheepswrak worden neergezet. Daar verblijft veel vis en dus is een goe de vangst gegarandeerd. Bruinvissen merken met hun gevoelige sonar wel de grote hoeveelheid vis in de netten op, maar zien niet de dunne nylondraden van de netten. dolfijnen raken vast, gaan spartelen en raken steeds meer verward. Uiteindelijk verdrinken ze om dat ze niet meer naar de oppervlakte kunnen komen om adem te halen. De buitrug overkwam volgens Smeenk het zelfde. „Het flinterdunne nylondraad - nog geen millimeter dik - is als een operatie- zaag dwars door zijn buik en rug gegaan. Het zat tot op het spierweefsel, zo heeft het dier geworsteld. Het moet ontzet tend veel pijn hebben gehad voor het verdronk." De acht meter lange walvis, die onge veer een jaar oud was, was nog verge zeld van zijn moeder. „Die moet in de buurt zijn geweest. Toen het jong dood was, is het blijkbaar doorgezwommen. Dat hoop ik in ieder geval, want ik ga niet graag weer naar het Katwijkse strand voor nog een gestrande buitrug. Maar de kans is aanwezig." De eigenaren van het net moeten het dode dier hebben gevonden en losge sneden. Daarbij werd een flipper en de complete staartvin weggesneden. „Die vissers hebben in ieder geval geen leuke dag gehad", aldus Smeenk. Pagina R2: Dode buitrug zorgt voor spektakel ^nks is de wereld beter en meegaande Gaddafi, g sponsorde hij de ldoi iteenlopende terroristi- dirlvegmgen. Net als Sad- id, dB hij voor veel gewone ten fn een held vanwege zijn jnafende anti-Amerikaanse gem ties. Gaddafi beseft in- dat deze politiek Libië status van interna- diep aria niets heeft opgele- 1 mil a arkfint is de vraag of het in mal tel krijgen van Gaddafi w Ig is van de zogenaamde Die komt er sim- idse ;d op neer dat de diplo- extrtn handje wordt gehol- r te dreigen met geweld, sen Weliswaar begonnen de onderhandelingen met n de voor de oorlog in Irak, jk (aft lijkt er toch sterk op ips)fixcentrieke maar uiter- ties wiekste Gaddafi wel de- razi ider druk van Bush eie- :t ve r zijn geld kiest. Niet ien) ts is hij al dertig jaar de imb< alleenheerser in Libië, latie I» Droge voeten houden was gisteren onmogelijk op de stranden van Katwijk en Noordwijk. De noordwes terstorm stuwde het water zo hoog tegen de zeewering op dat het maken van een strandwandeling al leen met lieslaarzen te doen was. Tot grote problemen heeft de storm niet geleid. Wel werd ongeveer acht kilometer afrastering op het strandgedeelte tussen de vuurtoren van Noordwijk en Zandvoort weg geslagen. Elders in de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio heeft de storm geen grote schade veroor zaakt. Foto: Dick Hogewoning de bilt/anp - De Kustwacht zoekt vandaag met behulp van een patrouillevliegtuig op de Noordzee naar drie containers met landbouwgif die boven Texel overboord zijn geslagen. Het vrachtschip Andinet, onder Ethiopische vlag varend onder weg van Antwerpen naar Bre men, verloor de giflading tij dens de storm in het weekein de. Elke container bevat 210 va ten met 100 liter pesticide. De Kustwacht sluit niet uit dat de containers stuk zijn geslagen en er vaten zullen aanspoelen op het strand van Texel of Vlie land. Maar het kan ook heel goed zijn dat er een of meer containers zijn gezonken. On duidelijk is hoe schadelijk het landbouwgif is. Aanraking met de huid dient vermeden te wor den. Na aanraking met het zee water is er geen chemische re actie. Het spul zal door het wa ter worden opgenomen. De storm heeft verder niet tot grote problemen geleid in het land. Wel werden voor het eerst in zeven jaar uit voorzorg de schuiven in de Oosterschel- dekering gesloten, omdat een waterstand werd verwacht van ruim drie meter boven NAP. De storm laaide op in de nacht van zaterdag op zondag en was op zijn hevigst rond het mid daguur in het noorden en noordoostelijk kustgebied. Er werden gemiddelde windsnel heden gemeten van 80 kilome den haag/gpd-anp - Wereld wijd is positief gereageerd op het besluit dat Libië stopt met de productie van massavernie tigingswapens. Alle program ma's voor het maken van nu cleaire-, chemische- en biologi sche wapens worden afgebro ken. Aan het Libische besluit zijn negen maanden van gehei me onderhandelingen met Groot-Brittannië en Amerika vooraf gegaan. De Libische leider Muammar Gaddafi noemde het besluit van zijn regering 'wijs en moedig' en riep alle Libiërs op het te steunen. Gaddafi zei dat het be sluit met name landen in het Midden-Oosten, Afrika en in de Derde wereld moet aanmoedi gen eveneens hun program ma's voor de productie van massavernietigingswapens te staken. De Britse premier Blair prees Gaddafi voor zijn besluit. De Amerikaanse president Bush noemde de Libische stap 'histo risch en heldhaftig'. Volgens hem kan het de weg vrijmaken voor betere relaties tussen bei de landen. Libië werd tot nu toe als schurkenstaat bestempeld door de Amerikanen wegens steun aan terroristen. Lof kwam er ook vanuit het Midden-Oosten. Arabische lei ders drongen er in hun reacties wel op aan dat nu ook Israël stopt met de ontwikkeling van massavernietigingswapens. Gedurende de gesprekken met de Libiërs hebben experts uit Groot-Brittannië en Amerika, mede door bezoeken aan het land, een goed inzicht gekregen in de Libische programma's. Li bië blijkt volgens Amerikaanse regeringsfunctionarissen veel verder te zijn met de ontwikke ling van zijn nucleaire pro gramma dan westerse inlichtin gendiensten tot nu toe dachten. ter per uur. Windstoten over het land veroorzaakten de grootste problemen. Die be reikte snelheden van maximaal 105 kilometer per uur. De hulpverleningsdienst Gro ningen moest gisteren twaalf keer in actie komen om bij stand te verlenen na storm schade, veelal na het omwaaien van bomen. In Friesland wer den op verscheidene plaatsen bomen ontworteld en zorgde het voor lichte schade aan ge bouwen. Er vielen geen gewon den. In veel kustplaatsen sloeg het hoge water tegen de kades en dat leidde in Rotterdam en Vlaardingen tot behoorlijke overlast. S Voortvluchtige verdacht van moord weesp/anp - De politie heeft afgelopen zaterdagmiddag het treinverkeer bij het NS- station van Weesp stilgelegd uit angst dat een voortvluch tige verdachte met de trein zou ontsnappen. De man, die later werd opgepakt, wordt verdacht van betrok kenheid van een mogelijke moord op een vrouw, aldus een woordvoerder van de politie. In een woning in Weesp had zaterdag rond het middag uur een worsteling plaats, waarbij een jonge vrouw is overleden. De dader is daar na op de vlucht geslagen. „Om te zorgen dat hij niet via het spoor kon vluchten, hebben we het treinverkeer even laten stilleggen", aldus een woordvoerster van de politie. Tijdens de zoektocht naar de verdachte stopten er geen treinen op het station. Om dat er ook nog een defecte goederentrein op het door rijspoor stond, kwam ook het intercityverkeer tussen Amsterdam en Amersfoort en Schiphol en Amersfoort stil te liggen. Bij elkaar kwa men ongeveer zes treinen door de zoekactie stil te staan. Rond twee uur zater dagmiddag kwam het trein verkeer weer op gang. Het zou al beschikken over cen trifuges voor het verrijken van uranium, een wezenlijk be standdeel van kernwapens. Ook op nucleair, chemisch en biolo gisch vlak zou er sprake zijn van een robuust wapenpro gramma. Libië werd wegens steun aan het internationale terrorisme in 1981 voor het eerst getroffen door Amerikaans sancties. La ter werden die door de VN overgenomen. De VN trokken de maatregelen onlangs in, na dat Libië toezegde 2,4 miljard euro te betalen aan de nabe staanden van het Schotse Loc- kerbie-drama. Daar ontplofte in 1988 in de lucht een Boeing 747 van de Amerikaanse maat schappij Pan Am. Daarbij kwa men 270 mensen om. Pagina Buitenland: Muammar Gaddafi: van terrorist tot vredesapostel 'Prinses Diana was zwanger' parijs - De Britse prinses Diana was zwanger toen ze in 1997 in Parijs om het leven kwam door een auto-ongeluk. Dat meldde de Britse krant The Independent gisteren op gezag van een „ho ge bron binnen de Franse poli tie". Afgelopen week werd be kend dat er een gerechtelijk on derzoek komt naar Diana's dood. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD Vy_||^ Postcode Telefoon W^ gaan zocgvukig om mei Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: Plaats (i.vm controle naberonjng) het oototan van de krart treft u nadere rtotma» aan. Bij machtiging tot automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met 56,20 Jackpot cadeau 56,70 B<| automatische betalng is min 712141 400114 bsnfc-gronunmer MM l V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl tru _E3 Dagblad NR. 43419 LOS maandag 22 DECEMBER 2003 NR. 43419 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1