Smit naar EK: 'Het is me wat' SPORT 2 Broodschaatsers verdienen een dak boven het hoofd Marleen Veldhuis tot het einde toe goed Dénériaz troef Oostenrijkers Recordaantal zeges Heidemajj Groenewold pakt met groot gemak nationale allroundtitel Petra Grimbergen wint marathon Groningen - Petra Grimbergen heeft zaterdag in Groningen de achtste wedstrijd van dit mara thonseizoen gewonnen. De schaatsster uit Heerenveen toonde zich de snelste in de massasprint. Grimbergen boek te haai' derde seizoenszege. Da- niëlle Bekkering legde beslag op de tweede plaats en klasse mentsleidster Linda Verdouw werd derde. Bruijstens beste op Italiaans Open rome - Badmintonner Gerben Bruijstens heeft gisteren in Ro me het Italiaans Open gewon nen. De Brabander won in de finale met 15-11,15-7 van Da niel Damgaard uit Denemar ken. Twee weken geleden ston den de twee in het Bitburg Open in Duitsland ook al tegen over elkaar, maar toen won de Deen. „Dat had ik nog wel in mijn hoofd, maar vandaag be gon ik tactisch erg sterk. Beide games gingen lang gelijk op, het was een zware wedstrijd." Vooral in het hoofd was hij sterk. „Mentaal heb ik me hier van mijn beste kant laten zien." Handbalbestuur stapt op zeist - Het voltallige bestuur van het Nederlands Handbal Verbond (NHV) zal in februari 2004 aftreden. Dat hebben de bestuursleden zaterdag ken baar gemaakt tijdens de alge mene verbondsvergadering in Zeist. Aan de orde was de fusie van de tien regionale afdelingen tot één groot handbalverbond. Drie van die afdelingen, nu nog zelfstandige rechtspersonen met eigen besturen, hielden za terdag het samengaan tegen. Het zittende verbondsbestuur vond die minderheid te groot. Matthé Pronk rijdt beste puntenkoers Amsterdam - Matthé Pronk heeft gisteren tijdens de NK baanwielrennen de nationale titel op het onderdeel punten koers veroverd in het Velodro me van Amsterdam. Adrie Kos ter en Theo Bos veroverden ,na Yvonne Hijgenaar, hun derde gouden medaille tijdens de na tionale baankampioenschap- pen. Theo Bos was gisteren beste op het onderdeel keirin, voor Martin Benjamin en Erik Voetman. Bos won vrijdag al de kilometer tijdrit en zaterdag de sprint. Amr Shabana beste squasher lahore - Amr Shabana heeft gisteren in Lahore het World Open squash gewonnen. De Egyptenaar, als negende ge plaatst, mag zich na de zege op de Fransman Thierry Lincou de eerste Egyptische wereldkampi oen noemen. Shabana versloeg zijn als vierde geplaatste oppo nent met 15-14,9-15,15-11 en 15-7. Mühlegg ziet af van rentree grainau - De geschorste skilo per Johann Mühlegg ziet af van een terugkeer. Mühlegg, een Duitser die voor Spanje uit komt, is nog tot februari ge schorst omdat hij vorig jaar bij de Olympische Spelen van Salt Lake City werd betrapt op do ping. Hij won in Salt Lake goud op de 30 en 50 kilometer en de achtervolging. „Ik zal de me dailles vrijwillig inleveren, maar dat wil niet zeggen dat ik schuld beken", zei Mühlegg. „Ik heb geen slecht geweten, ik heb nooit dope gebruikt." Hattrick voor bobber De Lange altenberg - De Duitse bobber André Lange heeft gisteren een 'hattrick' volbracht. De piloot won met zijn remmers Hoppe, Kuske en Behrendt de derde wereldbekerwedstrijd op rij in de viermansbob. Lange was za terdag in Altenberg ook al suc cesvol in de tweemansbob. De Nederlander Arend Glas en zijn bemanning (Eric Gommans, Sybren Jansma en Vmcent Kortbeek) gleden naar beneden in de vijftiende tijd (1.51,34), ruim twee seconden langzamer dan de winnende bobslee. Za terdag hadden ze meer dan vier seconden achterstand. Tweede WB-zege springer Ljökelsöy engelberg - De Noor Roar Ljök elsöy heeft zaterdag zijn tweede zege in de wereldbeker ski springen geboekt. Hij won de wedstrijd in het Zwitserse En gelberg van de 120 meter schans. Met sprongen van 128,5 meter en 136 meter kwam hij iets verder dan de Fin Ahonen (128,5 en 134,5) en de Oosten rijker Höllwarth (126,5 en 134,5). Ljökelsöy nam door zijn overwinning tevens de leiding in het WB-klassement. Windvlaag als scherprechter is deelnemers NK allround een gruwel door Martijn van Beeten eindhoven - Terwijl een noordwesterstorm over Nederland trok, probeerden professio nele schaatsers zich in Eindhoven te kwalifi ceren voor het Europees allroundkampioen schap. In Brabant, waar een windvlaag kon beslissen over succes of falen. Nostalgie, dat wel. Maar met topsport had het niets te ma ken. Broodschaatsers, overgeleverd aan de weer goden. Mooie televisie, spanning, wanhoop en onbegrip. Maar een loterij als kwalificatie toernooi, het kan echt niet meer. De tijd van hobbyisme is voorbij. De huidige toppers rij den niet voor een krentenbol, maar voor vele duizenden euro's. Schaatsen is werk gewor den. Niet voor niets staan dertigers als Gian ni Romme en Rintje Ritsma nog altijd op het ijs. Vanaf april bereidden de allrounders zich voor op het afgelopen weekeinde, dat hun seizoen kon maken of breken. Nergens van afhankelijk zijn, dat is het streven van een topsporter. Dan is schaatsen in winderig Eindhoven een gruwel. Mark Tuitert was de wanhoop nabij toen hij zaterdag achttien seconden trager was dan Jochem Uytdehaage op de vijf kilometer. „Tweemaal wind tegen, het kan niet anders", was zijn verklaring. Tuitert, met Uytdehaage favoriet voor de Europese titel, redde zich op het nippertje. Een dag later was Maija Vis wel de klos, ook op de vijf kilometer. Wat windvlagen, com pleet stilvallen en rondjes van meer dan veertig seconden. Om een minuut later per rondje ruim twee tellen harder te gaan. Vis gaat niet naar het EK, door de omstandighe den. Aan het ijs lag het niet in Eindhoven, dat voor het eerst sinds 1978 weer een NK mocht organiseren. Vooral dankzij het aanpassen van het dweilschema bleef het ijs goed. Dit betekende wel dat de toeschouwers steeds na een kwartiertje schaatsen weer in de kou stonden of zaten. Alle grote toernooien in het Heerenveense Thialf houden, het lijkt onrechtvaardig. Wat moeten die andere banen dan? Het ant woord is eenvoudig: overkappen of tevreden zijn met een Eindhoven Cup, City Bokaal of Kraantje Lek. In Nederland wordt gelachen als Russen ver tellen over een kampioenschap op natuurijs, bij twintig graden onder nul. Maar de schaatsbond stuurt de eigen cracks de storm in. En die lieten luidkeels horen dat ze dat niet meer willen. Het Nederlandse schaatsen maakt nog steeds een spagaat tussen vermaak en top sport, tussen nostalgie en de realiteit. Dat de internationale schaatsunie (ISU) soms uit wijkt naar buitenbaantjes in Budapest of Gothenburg, is nog begrijpelijk. Zij wil de sport promoten in landen zonder schaatshistorie. Dat is in Nederland al tijden niet meer no dig. Dit jaar zijn alle grote internationale schaatstoernooien op een binnenbaan, maar Nederland, dat zo graag voorloper wil zijn, ging afgelopen weekeinde terug in de tijd. Daar komt nog bij dat de Nederlan .e, ijsbanen zich bijna uitsluitend richten [v creanten, om financieel het hoofd bovi g j ter te kunnen houden. Noodgedwongei ken de toppers uit naar het buitenland. ,re( bereidden zich in Inzeil, Collalbo of Erf|PI voor op het NK allround. Waarom die banen dan wel belonen m o0 groot toernooi, met grote belangen? Als nj£ Eindhoven uitsluitend was gestreden oi 1(e nationale titel, had dat best gekund. Nu stond kwalificatie voor het EK en eigenl ook al het WK op het spel. Televisiemin exposure voor de sponsor, naamsbekcn heid voor de sporter, daar ging het ook De vaderlandse schaatstop is professioi I doet niet aan folklore. Daarbij past een boven het hoofd. j door Peter van der Hulst eindhoven - Zo krachtig als de schaatsslagen van Gretha Smit zijn, zo groot zijn soms de twij fels. De 27-jarige Rouveense was op de eerste dag van het NK all round, dat ze met een derde plek afsloot, nog niet overtuigd van haar EK-deelname. „Nee, je haalt het niet", reageerde Renate Groenewold enigszins spottend op een televisie-interview met de DPA-rijdster. Intussen bracht ze twee vingers richting haar neusgat. Ze kreeg gelijk. Smit werd tweede, achter de constant sterk presterende Groenewold. „Het is me wat", aldus de stayer. Smit is wars van grootspraak, maar iets meer vertrouwen in de toekomst zou een schaats ster met haar status niet mis staan. Vier weken geleden ver liet ze het ziekbed om de inter nationale top op de vijf kilome ter haar hielen te laten zien. Te sterk voor Claudia Pechstein, Anni Friesinger en Gunda Nie- mann-Stimemann, bleef ze tij dens de wereldbekerwedstrijd van Heerenveen veel te be scheiden over haar kansen voor het NK allround. „Plaatsen voor het Europees kampioenschap lukt me toch niet", liet ze bij herhaling we ten. In Eindhoven bleek wat haar lange afstanden van mon diaal niveau op Nederlands ijs waard zijn. Alleen Groenewold bleef op de drie en vijf kilome ter nog enigszins in het spoor van Smit, maar van de rest had de Rouveense niets te duchten. De rol van outsider die Smit zich voor de allroundtitelstrijd aanmat, vindt zijn oorsprong in het NK van 1995. Ze had toen het geluk dat Marieke Wijsman op de 1500 meter werd gedis kwalificeerd, anders was ze roemloos laatste geworden. „Dit is erg, joh. Ik verschiet he lemaal van kleur. Ik had een dikke, vette kop. We trainden tweemaal per week en op vrij dag en zaterdag was het feest", reageerde Smit na het zien van de wedstrijdbeelden van toen. De korte afstanden zag Smit als een gruwel en ze zocht al snel Gretha Smit hijgt uit van haar formidabele rit op de 5.000 meter, waardoor de Rouveense als tweede op het NK allround eindigde. Foto: ANP/Vincent Jannink haar heil in de marathons waarin ze uitgroeide tot een ve dette. Haar weerstand tegen de sprint is in al die jaren niet verdwe nen. „Deze 500 meter was voor mijn gevoel een van mijn betere races, maar de tijd viel me te gen. Ik schaatste altijd veel te wild op deze afstand." Smit kan de komende jaren nog heel wat vooruitgang boeken. In Collalbo stelde ze haai' per soonlijk record onlangs op 43.14 seconden. „Een lage 42'er is misschien haalbaar, maar dan blijft het gat met Friesinger, Pechstein en Groenewold nog groot. Internationaal kan ik niet meedoen." Smit gaat er daarom vanuit dat ze tijdens het EK in het klasse ment voor spek en bonen mee doet. „Mijn doel is een goede drie en vijf kilometer te rijden." Misschien kan Smit bij Wieteke Cramer in de leer gaan. Zij leg de met een tijd van 40.67 op de 500 meter de basis voor haar derde plaats op het NK all round.. Cramer keert daarmee terug op het Europese niveau. De Friezin maakte na haar der de plaats op het EK van 2001 een diepe vormcrisis door. „Ik was overtraind." DSB wilde niet wachten op het herstel van Cramer en bood haar aan het einde van het vo rig seizoen geen nieuw contract aan. „Ik was teleurgesteld. DSB vond mij te oud en dat kwam redelijk hard aan." Het schaatsplezier keerde afge lopen zomer terug in de KNSB- opleidingsploeg van Jan van Veen. Cramer stopte met snoe pen en viel vijf kilo af. Ze kreeg haar revanche op DSB en bang voor een terugval is ze niet meer. „Ik ben fysiek sterker ge worden en heb veel geleerd. Ik kijk wel uit dat ik weer als een debiel ga trainen." Met de terugkeer van Cramer en het EK-debuut van Smit heeft het Nederlandse deelne mersveld ten opzichte van vorig jaar twee mutaties. Marja Vis (vijfde) en Annamarie Thomas (zevende) werden het slachtof fer. Thomas nam daarmee af scheid van het allroundschaat- sen. „Dit was mijn laatste vijf kilometer." Ze gaat zich tot de Spelen van Turijn specialiseren op de 1000 en 1500 meter. Van de vier Nederlandse vrou wen - Barbara de Loor plaatste zich ook - heeft nationaal kam pioene Renate Groenewold voor het EK de beste papieren. De TVM-schaatsster reed het NK als in haar beste dagen, al was ze zelf nog niet helemaal tevreden. „Ik was nog niet top. Ik kan in de komende weken al leen nog maar groeien. Realis tisch gezien is een podium plaats op het EK haalbaar." Haar marge ten opzichte van Smit was groot genoeg om het op de afsluitende afstand rustig aan te doen, maar ze kon niet achterover leunen. „Ik moest wel mee, want mevrouw Smit ging als een gek tekeer. Petje af." Vijftienjarige Moniek Nijhuis nadert schoolslagtop dordrecht/anp - Het zal waar schijnlijk geen jaar meer duren voordat Marleen Veldhuis zich Nederlands recordhoudster mag noemen op de 200 meter vrije slag. De Twentse TZA- zwemster zag bij de nationale winterkampioenschappen in Dordrecht haar aanval op de 1.59,53 van Annemarie Verstap pen (WK 1982 Guyaquil) maar net mislukken: 2.00,09. Verwonderlijk is de mislukking niet. Ondanks de vermoeienis sen - Veldhuis was na Federal Way (VSt) en Dublin in het Dordtse Aquapulca bezig aan haar derde toernooi in drie we ken - verbeterde ze haar per soonlijke toptijd met bijna drie kwart seconde. Een iets voort varender start (58,62 tegenover 57,93 destijds van Verstappen) had de 24-jarige Bornse vecht jas ongetwijfeld binnen de 2 minuten doen finishen. Nu blijft er voor 2004 nog iets te wensen over. In Veldhuis' kielzog ging trai ningspartner Chantal Groot za terdag mee naar 2.02,28, onder de olympische estafette-eis van vormbehoud (2.02,48). Celina Lemmen, Haike van Stralen, Femke Heemskerk en de ande ren gegadigden zullen voor eind april nog een stuk harder moeten. Dat geldt ook voor de afvaardiging op de 4x100 vrij, die in Athene kansen worden toegedicht. De onverzadigbare Veldhuis bleef tot het einde toe goed. Ze besloot 2003, haar tweede suc cesjaar na haar afscheid van het De pas 15-jarige Moniek Nijhuis zwemt naar het NK-goud op de 50 meter schoolslag. Foto: ANP/Toussaint Kluiters waterpolo, zoals verwacht met de titel op de 100 vrij. De win nende 55,33, nog geen halve se conde verwijderd van haar per soonlijk record, was opnieuw meer dan behoorlijk. Annabel Kosten, de laatste epi goon van het ooit zo toonaan gevende Amersfoortse zwem- bolwerk AZ&PC, verdiende gis teren met 56,54 al vast een plekje in de estafetteselectie. Van haar werd 56,70 verlangd. Liefhebbers voor de overige plaatsen, inclusief reserves, ge noeg. Zo haalde Wilma van Rijn, terug in competitie na haar bevalling, de finale niet eens; terwijl Groot nog wel had gekozen voor een inhoudstest op de 200 vlinder en Inge de Bruijn pas volgend jaar aan een limiet gaat denken. Bij de mannen voldeed Mar tijn Zuijdweg, die topzwem- men tegenwoordig combineert met een bijna volledige baan, met 1.50,92 aan de norm voor Athene (1.51,59). Voor een in dividuele start in Athene moet er nog 1,6 seconde af. „Dat is een finke stap. Maar eens kij ken wat de mogelijkheden zijn val G arden a/anp/afp - Het Oostenrijkse ski-team had de champagnefles al bijna ont kurkt. De zege in de afdaling voor de wereldbeker in Val Gar- dena leek binnen voor het ster renensemble, toen de Franse skiër Antoine Dénériaz het feestje alsnog bedierf. Als der tigste stoof hij de piste af om onderaan ruim sneller te zijn dan zes Oostenrijkers. Dénériaz troefde Hans Kauss (derde), Fritz Strobl (vierde), Hermann Maier (vijfde), Stephan Eberharter (zesde) en Klaus Kröll (zevende) af. Zelfs Michael Walchhofer, de wereld kampioen en leider in het we reldbekerklassement van het koningsnummer van het alpine skiën, beet zich stuk op de su- pertijd van Dénériaz: hij werd tweede. De 1,52,99 was een pis terecord en 0,89 seconde snel ler dan Walchhofer. De nummer twee legde zich neer bij de suprematie van de Fransman, die vorig jaar in Val Gardena ook al de Oostenrij kers in de luren legde en hen slechts de plaatsen twee tot en met zes liet. „Dénériaz was bril jant. Hij ging zo mooi door de bochten. Hij verdiende deze ze ge." Dénériaz (27) stond ook ver steld van zijn prestatie. „Het is niet alleen het grote verschil met de rest dat me verrast, het verheugt me vooral dat ik het volledige Oostenrijkse team, in clusief Maier en Eberharter, heb verslagen." Maier kwam er een dag later op de wereldbeker reuzenslalom van Alta Badia helemaal niet aan te pas. Hij werd slechts 26ste, maar behield nie j^. de leiding in het wereld j klassement. De winst in Alta Badii^ naai' de Italiaan Davide S ]Cj celli. Hij was veruit de s na twee manches en h< ruime seconde voorspri de nummer twee, de fJII Palander. De derde plaa j voor de Amerikaan Bo< Ier. Simoncelli lijkt de nieuw g aanse ster aan het firma ,r De 24-jarige eindigde dez a ter al vaker in de voorhoi boekte nu in Alta Badi eerste zege in een wereld J wedstrijd; op de piste wa illustere landgenoot k Tomba ook zo vaak wo[ voormalig olympisch oen was een van de eers! Simoncelli om de nek vlo Renate Goetschl was zal in Sankt Moritz de snejfil een afdaling voor de ker. De skister uit Oo bleef met 1.39,78 twee concurrentes voor: Hild (1.39,95) en Maria (1.39,97) derde. De Goetschl behaalde haar wereldbekerzege. Drie v overwinningen boekte ze dalingen in Sankt Morit j der won zij in 1999 en de Zwitserse plaats. De Zweedse Anja Paersi j*j voor het eerst meedee een WB-afdaling, had ste gQ snelste tussentijden. Zij in het onderste deel \i parkoers echter de bah miste daardoor een p Paerson behield wel de in het algemene wereli klassement. is DSB-rijder passeert Van Kempen om die te zetten." Pieter van den Hoogenband, die aan zon toe was en aan snorkelen in de Rode Zee de voorkeur gaf boven gorgelen met Dordts water, wil zich ove rigens alleen serieus met deze estafette bemoeien als er meer zwemmers komen die binnen de 1.50 kunnen aantikken. Klaas Erik Zwering werd voor het eerst sinds zijn ommezwaai van de rug- naar de borstcrawl nationaal kampioen op de 100 vrij. „Die keuze is definitief', zei zijn coach Jacco Verhaeren. „Maar met het oog op een wis selslagestafette, waarvoor een 55'er nodig is, vergeten we de 100 rug niet helemaal." Zwering bleef met 50,31 zijn clubgenoot Mark Veens (50,63) net voor. De laatste, die het vele blessureleed hoopt te vergeten met deelneming aan zijn derde Olympische Spelen, was tevre den met die verrichting maar realiseerde zich, dat hij er nog lang niet is. „Voor Athene is een 49'er nodig. Dat gaat in april gebeuren." Madeion Baans pakte op de 100 school haar elfde titel in suc cessie. Ze heerst op deze af stand sinds 1993. Zelden kreeg ze met een eindtijd van 1.10,50 zoveel tegenstand. De jeugdige Overdinkelse Moniek Nijhuis, vijftien pas, bleef heel dicht in de buurt: 1.10,74. Op de 50 school waren de rollen al om gekeerd. Nijhuis werd met 32,45 Nederlands kampioene, Baans volgde op drietiende se conde. door Mariëlle Verstegen Groningen Jan Maarten Hei- deman begon het marathonsei zoen met een achterstand op het recordaantal overwinnin gen van Richard van Kempen. Een paar weken terug kwam hij gelijk, op 47. „En nu ben ik er gelukkig overheen", zuchtte de DSB-schaatser zaterdag na zijn zege in Groningen. De woorden 'daar ben ik heel blij mee' kon hij eigenlijk achterwege laten. Richard van Kempen was va kantie aan het vieren in Maas tricht op het moment dat Jan Maarten Heideman zijn record brak in het hoge noorden van het land. Van Kempen - maar liefst tien jaar recordhouder - hoorde het nieuws pas toen hij zondagochtend op teletekst keek. „Hartstikke mooi toch. Wij heb ben er vanochtend na het mountainbiken even een bor reltje op gedronken hier", aldus Van Kempen. „Ik vind het niet jammer dat ik het record kwijt ben. Records zijn er om gebro ken te worden. Toen Jan Maar ten en ik laatst gelijk kwamen, hebben we met zijn allen nog gezellig een taartje gegeten op de ijsbaan van Dronten. Met 48 zeges zou Jan Maarten trakte ren, beloofde hij. Dus ik ben benieuwd waar hij mee komt", lachte de oud-marathonschaat ser, die zelf het record ooit af pakte van Dries van Wijhe. Die staat nu derde in het klasse ment, met 45 zeges achter zijn naam. En Heideman met 48 dus helemaal bovenaan. „Daar ben ik heel blij mee", aldus de Oldebroeker, die een sterke in druk maakte op ijsbaan Kardin- ge- De leider in het algemeen klas sement nam zelf het initiatief. In de eindsprint van een elf man sterke kopgroep ging Hei deman in de laatste ronde weg. Hij sprintte buiten Henk v< nent en Jeroen de Vriiin Concurrent Cédric Mi weer terug na ziekte slechts volgen. „Ik voel me ook sneller sprint", gaf de winnaar a y| de Zesdaagse liep het mis. Maar verder rijd heerlijk seizoen. Ik vo 0 goed. En dat heb ik aa iit ploeg te danken. Zij wei dj hard voor mij, dan wil je heel graag voor ze afmai ter de Vries trok de sprii me aan in de kopgroep 0 ir Ruitenberg en Peter Baai rd ben ook veel werk verrk ti zitten nu met verzuurde in de kleedkamer, terwijl II met de bloemen sta." En dat voor de 48ste kee de 41 ging winnen nog makkelijk", vertelde Heid J „En tot de 46 ging ook 111 De laatste twee ware moeilijkst." En nu? „Vi wel een heel mooi getal, wel eens gezegd: als ik d( n zeges haal, ga ik het op gebaan proberen. Maar j ik niet. Ik kan het mai schaatsen gewoon niet 1 Dat lijkt me zo vreselijk Henk Heetebrij stond ie a, derop, mobieltje aan hl 5 De manager van DSB v\ aan het bellen. Met wie niet moeilijk raden. Meti d te baas, Dirk Scheringa aard. „Dat doe ik altijd 1 wedstrijd, of we nou gew a hebben of niet. Dirk vin leuk even te horen hoe gaan is." Heetebrij heeft goed niei keer; een overwinning record. „Dan hebben extra's te vieren, zei Dirk jj te Heetebrij. „Maar dat g ia nu niet doen. We hebbel de kerstdag het NK gaan we ons lekker op 1 reiden. Dat feestje komt nog wel een keer."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18