ormachtige revanche Jochem Uytdehaage N'Kufo is ook Ajax te machtig interstop is een bevrijding voor dolend Feyenoord Ploeg Koeman toe aan kerstreces niek Nijhuis buurt van olslagtop De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Wekelijks blikken Jan Siemerink, Ruud Bröring, Henk Angenent en een gastcolumnist terug op het sportweekeinde. Deze week zet Joris Zandbergen het selectiebeleid van de basketbalbondscoaches in de herhaling. Wat mij irriteert is dat de ere divisiecompetitie bij de vrou wen twee weken stil heeft gele gen. Het Nederlands team moest zo nodig naar de Ver enigde Staten voor een oefen trip. Maar het komende half jaar staat er helemaal niets op het programma, dus waar ze dan voor moeten oefenen, be grijp ik niet. Meindert van Veen is bonds- oach en coach van Den Helder. Zijn assistent is Gert Jan van der Linden en die is coach van Binnen land. Die werden vo rig jaar bei de in de halve finale van de playoffs ui- teschakeld. Maar in de nationale selectie zit ten vijf spe lers van Den Helder en vier van Binnenland en als Irene Sloof niet geblesseerd was, zou het vijf om vijf zijn geweest. Ge lukkig zit ook Tanya Bröring van Grasshoppers erbij - zij wordt erg goed - en nog een meisje van Lely en een van Shooters. Ik zet er mijn vraagtekens bij. Beide clubs hebben echt wel potentiële internationals, maar niet zó veel. Niets ten na dele van de kwaliteiten van de bondscoaches, maar je kunt gewoon niet objectief zijn als je ook clubcoach bent in de klas se waaruit je selecteert. Dan is het oneerlijk. Romy Calderon bijvoorbeeld was international toen ze bij Den Helder speelde, maar bij Perik Jumpers ineens niet. Nu is ze terug bij Den Helder en zit ze wel weer bij het Nederlands team. Dat is daar in Amerika dus een lekker trainingskamp voor die tivee ploegen geweest. Die hele oefentrip heeft voor ons alleen maar nadelig gewerkt. Wij zijn uit ons ritme geraakt. In het begin speelden we goed en leuk basketbal, maar we zijn het helemaal kwijt. We doen echt ons best wel, maar het lijkt van de kant erop dat we lopen te klooien. Niet dat je ons met Ajax mag vergelijken, maar ook daar zie je het. Spelers van wie we allemaal hielden toen ze van Schotland wonnen, hebben het even niet. En dat zijn geen voetballers die er van nature met de pet naar gooi en. Gelukkig is er op basketbal- gebied ook iets posi tiefs te melden. De tivee Nederlan ders in de NBA, Francisco Elson en Dan Gad- zuric doen het goed biirespec- tievelijk Denver Nuggfs en Milwaukee Bucks. Het is alleen jammer dat Canal+ weinig wedstrijden van hun uitzendt. Dat zouden ze beter moeten plannen. Het is wel duidelijk dat je voor een gedegen basketbaloplei ding naar Amerika moet. Het zijn lange jongens, dus het is niet zo opvallend dat ze het goed doen in de NBA Voor een coach is het wel moeilijk om goede spelers weg te laten gaan. Je ziet ze daarna nooit meer terug. Wij hadden Mar- lous Nieuwveen en die doet het na haar opleiding in Amerika nu heel goed bij het Franse Tarbes. Die heeft een leuk le ven. Joris Zandbergen is coach van de vrouwen van BV Leiderdorp maandag 22 DECEMBER 2003 SPORT gewonden rente-Ajax Michael Schuma- ïstine Hénin-Harden- rkozen tot Europese ®an het jaar. De Duitse Keur Schumacher bleef che zwemmer Alexan- vvoor, de Belgische kreeg net wat meer an de Britse atlete IclifFe. De verkiezing ;aniseerd door de vereniging van sport en (UEPS). [looijdonk t>rer Turkije Pierre van Hooij- scoren in de Turkse De voormalige Fey- p/vas gisteren voor Fe in de uitwedstrijd te- tyaspor twee keer suc- jch moest hij genoe- p met een gelijkspel: [looijdonk bracht zijn letotaal op dertien. hij topscorer in enerbahce staat derde glijst, elf punten ach- van Essen - De spelers maken er geen an; de winterstop komt voor d als een bevrijding. Na een het meest wanhopige voet club ooit speelde (tegen FC Titesse en gisteren bij RKC) is dan ooit tijd voor bezinning, het huidige elftal weer aan allen? ijk was te zien hoe belabberd d er voor staat. PSV liet zater- punten liggen in Arnhem, peelde er eerder op de dag Twente. lezen mogelijkheid dus voor d om een eerste stap in de noodzakelijke inhaalrace te zetten. Fans die uitgingen van dat scenario, kwamen net zo bedrogen uit als een kalkoen die hoopt op prettige kerstda gen. Het werd niet meer dan 0-0, een uitslag waarmee de bezoekers heel blij moesten zijn. Feyenoord speelde in Waalwijk ang stig, laf en vooral heel slecht. Hoe slecht mag duidelijk worden uit het feit dat RKC maar liefst twaalf kansen kreeg om te scoren. Feyenoord stelde daar bijna niets tegenover. De allereer ste doelpoging werd in de 45ste mi nuut ondernomen door Swerts. Pas diep in de tweede helft, toen RKC steeds wanhopiger werd van de eigen kansenmisserij, kreeg ook Feyenoord wat mogelijkheden. Dat nam niet weg dat de supporters de winterstop in luidden met de yell 'kankerbestuur'. Hun nieuwjaarswens hing de hele wedstrijd al aan de hekken: 'Jorien, Rob, Bert. 2004 Nieuw Beleid! Oprot ten'. De boodschap was duidelijk. Wat er de komende weken bij Feyenoord ge beurt, blijft echter nog even in nevelen gehuld. Voorzitter Van den Herik wil na de kerstdagen tekst en uitleg van Rob Baan en de hoofdtrainer. Bert van Marwijk is in ieder geval niet van plan om zelf op te stappen. Hij ziet nog per spectief, maar waar die vrolijke blik naar de toekomst op is gebaseerd mag Joost weten. Van Marwijk schermt met zijn goede verhouding met de spelersgroep. Maar de spelers wisten de voorbije twee duels dondersgoed dat de trainer hun steun meer dan ooit nodig had. En op zijn zachtst gezegd heeft het optreden tegen Vitesse en RKC Van Marwijk niet geholpen. De spelers meldden collectief dat ze snakken naar een paar weken rust. Wat er daarna moet gebeuren om Fey enoord weer aan de gang te krijgen, dat weten ze ook niet. Een benauwen de gedachte. Niet alleen is de achter stand op de eerste twee plaatsen nu twaalf en negen verliespunten, ook AZ heeft nog vier punten voorsprong op Feyenoord. Ook RKC is dit seizoen een ploeg met problemen. De Waalwijkers voetballen uitstekend, net als in de voorgaande jaren, maar hebben de grootste pro blemen eens een bal tussen de palen te krijgen. Gisteren bleek die aanval lende impotentie wel heel erg storend. De mooiste kansen werden verprutst. Vooral spits Hoogendorp beleeft een rare fase in zijn loopbaan. Hij voetbal de ook gisteren uitstekend, maar miste tevens drie opgelegde kansen. RKC: Sinouh; Greene, Olfers, Teixeira en Van Hintum; Van Diemen (60. Redan), Petrovic, Boutahar en Molhoek; Hoogendorp (85. Cor- nelisse) en Boulahrouz (76. Oost). FEYENOORD: Lodewijks; Swerts, Gyan, Paau- we en Van Haaren; Lurling, Ono, Pardo en Van Persie (74. Smolarek); Kuijt en Buffel. ders met negen favorieten. Rintje Ritsma, nog altijd niet wedstrijdfit na een enkelbreuk in de zomer, en Ids Postma plaatsten zich niet. De laatste dupeerde zichzelf, door op de 500 meter struikelend te star ten. Door dat foutje mag Rom me als nummer vier naar Thialf en staat er voor het eerst sinds 1991 geen mannelijke schaatser uit Friesland op het EK. Ritsma (negende) maakte zich gisteren nog wel verdienstelijk door op de tien kilometer het ronde bord te hanteren voor ploegge noot Verheijen. Tot de grote verliezers mag ook Ralf van der Rijst worden gere kend, die vorig jaar profiteerde van de vormcrisis van Uytde haage en Verheijen. Nu werd de EK-ganger van vorig seizoen zesde. Dat grote verrassingen uitble ven in Eindhoven, mag dé ver rassing van het weekeinde he ten. Daarom pleitten alle top pers gisteren dat kwalificatie toernooien voortaan in Thialf moeten worden gehouden. „Nu was ik zelf bijna het slachtof fer", zegt Tuitert. „Dan besef je hoe zuur het kan zijn als je door de omstandigheden een groot toernooi moet missen. Ik had de hoop al bijna opgegeven." Meer over het NK schaatsen op sport 2 en S5 door Peter van Duyl enschede - De club die eerder dit jaar nog moest vrezen voor zijn voortbestaan, zette gisteren de kroon op de mooiste week in ja ren. Na Feyenoord en Jong Ajax walste FC Twente ook de hoofd macht van de Amsterdammers omver en won met 2-0. „Van een goed halfjaar hebben we een schitterend halfjaar ge maakt", jubelde trainer René Vandereycken. FC Twente hoefde niet eens briljant te spelen om Ajax eron der te houden. De thuisploeg kende weliswaar een moeilijke openingsfase, maar had uitein delijk aan discipline en karakter voldoende om andermaal een topploeg met de staart tussen de benen naar huis te sturen. Nadat Twente eenmaal op voorsprong was gekomen, gaf het nog wel een paar kansen weg, maar echt in gevaar kwam het geen moment meer. De meest gevierde speler bij de Tukkers was andermaal Blaise N'Kufo, de Kongolese aanvaller met Zwitsers paspoort, die bru te kracht combineert met bril jante ingevingen. De spits over weldigde vorige week al de de fensie van Feyenoord en bleek gisteren ook door de Amster damse verdedigers nauwelijks af te stoppen. N'Kufo maakte beide Twente-goals. Het triomfantelijke gevoel waarmee Twente onder de kerstboom plaatsneemt, zal sterk afwijken van het sikke neurige gezicht waarmee Ajax aan de welkome winterpauze begint. Voor de Amsterdamse >ioen met Verheijen, Tuitert en Romme naar EK Na de wedstrijd FC ijax zijn bij ongere- twee suppoosten ge- akt. Een Ajax-ste- te beklemd tussen moest met diverse igen naar het zieken- :n gebracht. Een be- n Twente raakte ge- (ïzijn oor, nadat uit iet Ajax-supporters naar hem werd ge- or het duel zorgde een x-supporters in het van Hengelo voor op- g. Supporters storm- vinkel binnen. Ze zou- spullen hebben gesto- ïannen vluchtten het Daar verrichtte de kele aanhoudingen. nacher en de besten talentenmachine was 2003 een prachtig jaar, maar het beeld is door de jongste weken behoor lijk vertroebeld. Na Club Brugge en NAC trapte ook FC Twente stevig en raak tegen het aureool van onaantastbaarheid, dat Ajax pas net weer teruggevon den leek te hebben. „We zijn de laatste weken toch kwetsbaar gebleken, dat neem je mee naar de tweede seizoenshelft", be sefte ook Ronald Koeman. Exact twaalf maanden geleden mochten ze in de ArenA met recht dromen van een nieuwe glorieperiode, aan de voor avond van Kerstmis 2003 is al les anders. In Europa en het be kertoernooi is het licht voor Ajax al uit en in de nationale competitie heeft de formatie van Koeman geen enkele voor uitgang geboekt. De Amsterdammers verzamel den tot nog toe 37 punten, pre cies evenveel als in de eerste vijftien duels van vorig seizoen. Het doelsaldo (39-16) is zelfs een fractie slechter dan toen (40-14). Dat Ajax zich toch nerfstkampioen mag noemen, dankt het aan PSV, dat zich evenmin kreukvrij door de eer ste helft van het voetbaljaar worstelde. Het verlies in Enschede kwam gisteren niet eens als een ver rassing. Ajax oogt al weken ver moeid en miste tegen Twente niet alleen veel spelers, maar ook nog eens de personele krachten aan wie het elftal zich met wind tegen kan vastklam pen. De schade die het wegval len van Hatem Trabelsi aan richtte, is onherstelbaar geble ken. Tomds Galasek en Zlatan Blaise N'Kufo heeft FC Twente op een 1-0 voorsprong gezet tegen Ajax. Later zou de spits nog een keer scoren. Foto: ANP/Olaf Kraak Ibrahimovic zijn eveneens niet te vervangen schakels in het Amsterdamse spel. Het siert Ronald Koeman dat hij zich geen moment achter de ongekende blessuregolf ver schuilt. De trainer meende zelfs dat zijn elftal tegen FC Twente beter had gevoetbald dan de af gelopen weken. Wie de spelers echter individueel langs de meetlat legde, kwam tot heel bittere cijfers. Victor Sikora kreeg de voorkeur boven Nicolae Mitea, maar de buitenspeler bewees weer eens dat hij bij Ajax weinig te zoeken heeft. Wesley Sonck - zijn kom paan in de tweemansaanval van gisteren - deed ook al wei nig goed en doelman Bogdan Lobont ging niet vrijuit bij de tweede treffer van N'Kufo. Op het middenveld was Rafael van der Vaart onzichtbaar en leed Wesley Sneijder louter balver lies. De twee grootste talenten van het Nederlandse voetbal wekten bovendien voortdurend de ergernis van scheidsrechter Luinge, door elke arbitrale be slissing aan te vechten. Ajax werd uiteindelijk gevloerd door een probleem dat de Am sterdammers het hele seizoen al hardnekkig achtervolgt: zwak verdedigen. Aan de openings goal ging een prachtige voorzet van Adil Ramzi vooraf, de aan valler van Twente kreeg echter alle vrijheid na een onnodige en mislukte sliding van Jelle van Damme. De dekking op N'Kufo, die van dichtbij raakschoot, was vervolgens ook niet van eredivisieniveau. Het tweede doelpunt van de Tukkers maakte N'Kufo hele maal alleen. Vlakbij het vijande lijke doel zette de spits Julien Escudé voor schut en hij mikte de bal in het minuscule gaatje dat Lobont bij de eerste paal openliet: 2-0. Koeman trachtte het tij nog te keren met het in brengen van Mitea, Litmanen en zelfs de al afgeschreven Au straliër Jason Culina, maar ver der dan een afgekeurd doel punt van Mitea kwam Ajax niet FC TWENTE: Paauwe; Van der Weer den, Pothuizen (68. Allach), Zomer en Polak; Ramzi (76. Sibum), Niemeyer, Heubach en Gakhokidze; John en N'Kufo (90. Christensen). AJAX: Lobont; De Jong, Heitinga, Es cudé en Van Damme; Yakubu (51. Mi tea), Sneijder, Van der Vaart en Max well (64. Litmanen); Sonck en Sikora (64. Culina). lijn van Beeten n - De man die niet nbanen zou kunnen hield zich met de het gezicht het beste Jochem Uytdehaage het NK allround in n revanche voor zijn laats van een jaar eer- ssen. Na zijn tweede allroundtitel mag hij Verheijen, Mark Tui- anni Romme naar het :renveen. nezelf verbaasd", zegt ge, die zich woensdag - jes voelde. „Ik reed )Ue bak en mijn coach 'emkers dacht dat ik deed. Voor mijn ge- nog niet in topvorm, it toernooi was ik wel rekkend." itionale schaatstop- iten elkaar op, tussen iilpauzes door. Ze le- Eindhovense buiten ge hebben aan de ste- ,Als de buitenlan- zien", stelt Romme, :en ze dat in Eindho- iperhal staat. Storm, er niets van. Ik word ierde op de vijf kilo- slaat nergens op." die zware en vooral omstandigheden de vier beste allroun- [dit moment naar Thi- Üjk een duel dus tus- iaage en Romme, de Jochem Uytdehaage: „Voor mijn gevoel ben ik nog niet in topvorm, maar op dit toernooi was ik wel heel indrukwekkend." Foto: ANP/Vincent Jannink twee beste meerkampers van de laatste drie jaar. In 2002, op het eveneens in Thialf gehou den WK, startten ze ook allebei. Maar toen werd Romme gedis kwalificeerd op de 1500 meter en pakte Uytdehaage de titel. Romme, de wereldkampioen van 2001 en 2003, had een ma tig voorseizoen, maar toonde zich in Eindhoven uiterst sta biel. Vooral op de lange afstan den. Met een nipte marge op nummer vijf Ids Postma haalde Romme het EK, waar hij de titel verdedigt. Of hij daar ook in slaagt, is de vraag. Waar Rom me acteert op hetzelfde niveau als vorig jaar, zijn Uytdehaage, Verheijen en Tuitert veel sterker geworden. Begin januari lijkt het een vier kamp te worden. Met gelukkig ook Tuitert. De grote favoriet voor de nationale titel herstelde zich namelijk na een dramati sche vijf kilometer op zaterdag. Toen verloor hij door opeens aanwakkerende wind achttien seconden op Uytdehaage. „Ik vreesde al dat ik me op het NK sprint zou moeten richten", zei de man uit Holten, die zich met winst op de 1500 meter en een sterke tien kilometer revan cheerde. Als nummer drie haal de Tuitert zelfs het podium nog. Achter Uytdehaage en Verheij en, die het fabeltje uit de wereld hielpen dat ze alleen kunnen uitblinken op snelle indoorba- nen. Vorig jaar beleefde dat duo een kwakkelseizoen, omdat de scherpte in de ploeg ontbrak en een maand te laat werd begon nen met de voorbereiding. Ook stonden ze drie dagen voor het NK in Assen pas op buitenijs. Nu kregen ze in Inzeil tempera turen van tien graden onder nul, sneeuw, regen en zelfs een föhn voor de kiezen. Uytde haage schaatste zelfs een paar keer tussen het publiek op zijn thuisbaan in Utrecht. „Door die voorbereiding", zegt zijn maat je Verheijen, „waren we klaar voor alle omstandigheden. Fy siek, wat materiaal betreft en ook mentaal. Zelf heb ik vier goeie races gereden, maar niets speciaals gedaan. Dat moet in Heerenveen maar gebeuren." Verliezers waren er ook in Eind hoven, maar dat kon niet an- 1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17