Bedrijfsleven is miljarden kwijt in VS mm*1' ECONOMIE Race tegen de klok om Parmalat te redden Smit gaat Stellamare overeind trekken Wellink: 'Herstel in prille lente' Drie dagen langer werken in 2004 Berlusconi is niet blij met euro Medewerkers in zorg leveren in 'Werkgevers betalen naar prestatie' f Gaat u in 2004 een ander huis kopen? irdaantal «talingen pam - Interpay Neder- eft zaterdag, de laatste st, een recordaantal lingen verwerkt: in to- miljoen. Dit is een ab- ecord ten opzichte van ere laatste zaterdagen st. Het aantal transac- seconde was dit jaar t de laatste zaterdag iterklaas was dat nog >n zijn overigens bijna jen pinbetalingen ver lok dat was een record, rdvoerder van Interpay zeggen voor hoeveel s gepind. In Nederland jngeveer de helft van al- >ls worden gepind. openbaar oer in Italië De werknemers in het ar vervoer in Italië heb- nieuwe CAO. Zaterdag de werkgevers en de inden het eens over arbeidsvoorwaarden geveer 120.000 bus- en estuurders, die sinds 11 zonder arbeidsover- st zaten. Daarmee zou le moeten komen aan van stakingen die het ar vervoer ongeveer een ang sterk hebben ont lok in het weekeinde openbaar vervoer in de den nog een chaos, tal kleinere bonden ver- nog. anada-order maandag 22 december 2003' iegtuigen - Air Canada heeft eplaatst voor de bouw entig vliegtuigen. De ;e vliegtuigbouwer dier en zijn Braziliaanse ent Embraer nemen elk voor hun rekening. Met :s is 2,2 miljard euro ge- \ir Canada is bezig een zijn vloot te vervangen idemere vliegtuigen die omspringen met Df. Het bedrijf bevindt is april in surséance ding. De luchtvaart - ïappij kwam in de pro door concurrentie van hters en door de long- \RS, die in Canada stgesteld. Er is nu een isatie aan de gang. ter: Bedius naar Ceres iam - De Rotterdammer us mag aan het werk als van havenoverslagbe- es Paragon Europe in lam. Zijn vorige werkge- Nedlloyd, heeft het >ver de overstap verlo- Nedlloyd wilde daar- irkomen dat Bredius bij urrent aan de slag gaat. dlloyd beraadt zich nog nogelijk beroep tegen lis. Ceres is onder meer van de al twee jaar nde containerterminal iragon in de Amster- imerikahaven. Op zijn Ceres eigendom van de containerrederij NYK :man zuiniger Sinterklaas - Nederlanders geven :st 70 euro minder uit eaus dan in het vorige kerstman bezuinigt e meer dan Sinterklaas, aar gemiddeld 15 euro uitgaf. Dat heeft het al Instituut voor Bud- ichting zaterdag ge- i huishoudens die de :t cadeaus vieren, geven jaar gemiddeld onge il euro aan uit. Van de pders viert bijna de [jaar kerst met pakjes. loopt achter nieuwe Golf iurg - Het nieuwe model i de Duitse autoprodu- lkswagen haalt de voor voorziene verkoopaan- iet. Dat komt door aan- iblemen bij de produc- rdoor er 25.000 minder gemaakt dan de beoog- )00. „We lopen twaalf ichter", verklaarde VW- k Pischetsrieder. VW naar een verkoop van [stuks van de nieuwe jhet komende jaar. i parkeren !n ontslag l - Fout parkeren op het iterrein van de Ford-fa- i Genk is al reden voor L Eén werknemer van enk is daardoor terecht- en op de lijst van ruim srsoneelsleden die het pioeten verlaten, zo [t een overzicht van de he vakbonden. Ford gaat Bnderde van de 9000 ba- Irappen in Genk. Slecht ende werknemers ko- S eerste in aanmerking [dwongen ontslag. Daar- Sjkt het bedrijf ook het geren op een schriftelij- haning voor fout parke- erstaan. den haag/gpd - Nederlanders moeten volgend jaar drie dagen langer werken. Dat komt door dat de kerstdagen dan in het weekeinde vallen en omdat 2004 een schrikkeljaar is. De kerstdagen leveren dit jaar extra vrije dagen én een lang week einde op. Maar volgend jaar lig gen deze feestdagen niet in de 'tijd van de baas'. Aan het vrij zijn op andere christelijke feestdagen veran dert in 2004 niets. In tegenstel ling tot tweede kerstdag vallen de overige 'tweede' feestdagen - tweede paasdag en tweede pinksterdag - altijd op maan dag, normaal gesproken een werkdag. Ook Hemelvaartsdag valt altijd op een doordeweekse dag: donderdag. Koninginne dag oftewel 30 april is in 2004 een vrijdag, wat voor velen een lang weekeinde betekent. De rome/gpd - Met nog iets meer dan een week te gaan als Euro pees voorzitter heeft de Itali aanse premier Berlusconi weer voor fikse ontzetting gezorgd bij de Europese Commissie. Bij zijn traditionele eindejaars persconferentie nam hij de eu ro op de korrel. Volgens hem was de Europese munt de oor zaak van de fikse prijsverhogin gen in Italië en andere econo mische misère. Hij merkte op dat het besluit om de munt ook in Italië in te voeren door de vorige, cen trumlinkse regering was geno men. Demonstratief becijferde hij bij een lange opsomming van al wat de regering het afge lopen jaar had bereikt in lires. De euro is ten opzichte van de dollar zo in waarde gestegen dat de export er onder lijdt, leg de Berlusconi uit. „Kijk naar Groot-Brittannië, dat heeft de eigen munt behouden en daar gaat het goed", mokte de Euro pees voorzitter. Hij vergat daar bij dat hij twee jaar terug bij een persoonlijke enthousiaste brief over de euro alle Italiaanse huishoudens en bedrijven een eurocalculator cadeau had ge daan. Maar bedrijven en vooral distributeurs hadden volgens de premier met die calculator alleen voor hen gunstige bere keningen gemaakt om lire-be dragen in euro om te zetten. Vanuit Brussel kwam meteen een geharnaste reactie van commissievoorzitter Romano Prodi, de man die als premier verantwoordelijk was voor de Italiaanse kwalificatie voor de euro. Het moet nu eens ophou den met die leugens over prijs stijgingen door de euro, liet Prodi weten. In Italië ontbrak het aan prijscontrole, konden ook overheidsbedrijven onge straft verhogingen doorvoeren. eerste dag van 2005 valt op een zaterdag, dus is de eerste feest dag van dat nieuwe jaar direct voor eigen rekening. De drie extra werkdagen in 2004 (geen vrije kerstdagen en een extra werkdag vanwege de 29ste februari) betekenen geen kassa voor de nationale econo mie. De schrikkeldag levert wel iswaar een werkdag op, maar de kerstdagen niet omdat veel bedrijven in het weekeinde toch gesloten zijn. Extra werkdagen hebben vol gens het Centraal Planbureau alleen een groot effect als er sprake is van een gespannen economie. Als de extra produc tie op zo'n dag de vraag voedt die anders open blijft staan, le vert het wat op. Daarom denkt het CPB dat de drie extra werk dagen volgend jaar het bruto binnenlands product met slechts 0,1 procent laat stijgen. Internationaal gezien heeft Ne derland weinig nationale feest dagen. Sommige bedrijven die internationaal georiënteerd zijn schrappen de Nederlandse feestdagen die niet overeenko men met de internationale ka lender en geven hun werkne mers op andere dagen vrij. In de Kamer is wel eens gesproken over het afschaffen van tweede pinksterdag, iets wat in Frank rijk gaat gebeuren, maar dat heeft nog niet tot conclusies ge leid. Wel worden er geregeld wensen geuit. Groenlinks en de SP wil len een islamitische feestdag als vrije dag invoeren, D66 wil van bevrijdingsdag een elk jaar een nationale feestdag maken en de christelijke partijen willen twee de pinksterdag per se behou den. President Wellink van De Neder- landsche Bank. Foto: ANP/Ed Oudenaarden hilversum/anp - Het herstel van de Nederlandse economie 'zit nu in een prille lente'. Het herstel is op gang gekomen en zal doorgaan, bijzondere omstandigheden buiten beschouwing gelaten. Dat zei president Wellink van De Nederlandsche Bank gisteren in het NOS Radio 1 Journaal. Wellink tilt er niet zwaar aan dat de economie dit jaar krimpt met 1 procent. Het is de slechtste prestatie sinds 1982, maar de gemiddelde groei heeft sindsdien 2 procent bedragen. „Je moet niet overdrijven", aldus Wellink. Wel acht hij de economische achteruitgang slecht voor mensen zonder werk en voor de overheidsfinanciën. De bankpresident zei verder dat de economische ontwikkeling in de eerste helft van dit jaar is te gengevallen. Een meevaller vindt hij nu het tem po waarmee de economie van de Verenigde Sta ten zich herstelt. Europa loopt daarbij achter, maar dat is gebruikelijk. Het is een 'estafette', Nederland komt ook, aldus Wellink. Over het begrotingstekort van volgend jaar, dat volgens het Centraal Planbureau op 3,25 procent uitkomt, zei Wellink dat eerst moet worden afge wacht of dat percentage ook echt uit de bus komt. Als dat zo is en Nederland boven de maxi mumgrens zit die het Stabiliteitspact toelaat, dan moet er verder worden bezuinigd. „Maar het mi nisterie van financiën gaat zelf uit van een kleiner tekort", zei de bankpresident. De hoge koers van de euro baart Wellink geen grote zorgen. De koersen van de munteenheden van de grote economische blokken zweven nu eenmaal ten opzichte van elkaar, zo betoogde hij. Voor Nederland komt daar nog bij dat tweederde van de uitvoer naar het eurogebied gaat, waarbij de hoogte van de eurokoers er niet toe doet. „Ondingen" vindt de Nederlandse bankpresi dent de euromunten van één en twee cent. Al bij de introductie van de euro, bijna twee jaar gele den, noemde hij ze onwenselijk. Wellink zegt ze zelf niet te gebruiken. Er is nu een omslag te zien bij het grote publiek, ruim 80 procent wil dat de muntjes uit de circulatie verdwijnen. Wellink ziet dat op termijn gebeuren. Over vervalsingen van de eurobiljetten met grotere waarde, die steeds vaker opduiken, zei Wellink dat vervalsingen van alle tijden zijn. „Goed blijven kijken", adviseerde hij. De gekapseisde Stellamare in de Hudson-rivier. Foto: AFP/Gary David amsterdam/gpd - Nederlandse bedrijven moeten 26 miljard eu ro afschrijven op Amerikaanse bedrijven die ze in 1999 en 2000 hebben overgenomen. De Ame rikaanse overnames zijn vorig jaar met 27 procent in waarde gedaald, waardoor een aantal bedrijven op dit ogenblik minder waard is dan er destijds voor is betaald. Dat schrijft de Neder landsche Bank (DNB) in het sta tistisch bulletin van deze maand. De Verenigde Staten blijven het belangrijkste investeringsland voor Nederlandse banken en verzekeringsmaatschappijen. Van alle Nederlandse investe ringen in Amerika in het ver slagjaar 2002 (72 miljard euro) nemen deze bedrijven 34 pro cent voor hun rekening. De Amerikaanse investeringen van ons land stonden in 2002 onder andere onder druk door verkopen van bedrijfsonderde len, de malaise op de beurzen en de waardedaling van de dol lar ten opzichte van de euro. Maar de afschrijving op Ameri kaanse dochters was de belang rijkste factor, aldus DNB. Voor het eerst sinds de statistie ken op dit onderdeel worden bijgehouden (1986), is de waar de van directe Nederlandse in vesteringen in het buitenland geslonken. In 2001 investeerde ons land nog 377 miljard euro in het buitenland, in 2002 daal de dit bedrag naar 370 miljard. Hierbij moet wel worden aan getekend dat 'investeringen' ook verschuivingen kunnen zijn binnen multinationals, bij voorbeeld naar bedrijfsonder delen in België of Luxemburg. In het jaar 2002 namen de bui tenlandse investeringen in Ne derland toe, van 321 tot 336 miljard euro. De bank noteert dat voor het derde achtereen volgende jaar Nederland flink doorspaart waarbij de aande- lenbeurs wordt gemeden. Voor al deposito's met opzegtermijn en internetsparen zijn favoriet. rotterdam/gpd - Bergingsbe drijf Smit gaat het gekapseisde Nederlandse vrachtschip Stella mare bergen. De Stellamare, een speciaal voor het vervoer van zware lading ontworpen schip, is twee weken geleden in de rivier de Hudson in de staat New York gekapseisd tijdens het laden van zware onderde len voor energiecentrales in Ita lië en Roemenië. Bij het onge luk kwamen drie van de acht tien Russische bemanningsle den om het leven. De Stellama re is eigendom van de Rotter damse rederij Jumbo Shipping. De Stellamare ligt op bakboord zijde in de Hudson en steekt voor een belangrijk deel nog boven water. Smit wil de Stella mare met behulp van lieren overeind trekken. Wanneer dat gaat gebeuren is nog niet be kend. De bergers moeten eerst een flinke hoeveelheid materi eel naar de plaats van het onge luk brengen. Smit is wel begonnen met het vlottrekken van de olietanker Tasman Spirit pal voor de ha ven de Pakistaanse stad Kara chi. De tanker is er in juli in zwaar weer aan de grond gelo pen. Toen in augustus een Grieks bedrijf de Tasman Spirit wilde bergen is de tanker in tweeën gebroken. Een aanzien lijk deel van de 67.000 ton ruwe olie is toen uit de tanks ge stroomd. Het betekende de erg ste milieuramp in de geschie denis van Pakistan. Enkele medewerkers van het Griekse bergingsbedrijf en de tanker zijn gevangen genomen en zitten nog altijd vast. Smit heeft met de havenautoriteiten in Karachi afspraken gemaakt om niet voor verrassingen te komen staan. „De autoriteiten waren het niet eens met de werkwijze van de Grieken," ver telt de woordvoerder van het Rotterdamse bergingsbedrijf. „We hebben daarom precies af gesproken wat we wanneer gaan doen. Het personeel blijft aan boord van de bergingssche pen." amstelveen/anp - De werkne mers in de zorg moeten bijna allemaal inleveren het komen de jaar, soms tot 2 procent. Al leen medewerkers met het laag ste inkomen gaan er in koop kracht een half procent op vooruit. Dat komt vooral door hogere pensioenpremies en duurdere ziektekostenverzeke ringen. Dat blijkt uit vandaag gepubliceerde berekeningen van medewerkers in de zorg en de overheid van automatiseer der LogicaCMG. Ook de koop kracht van ambtenaren loopt terug. Bij een nettosalaris van meer dan 3000 euro gaat het besteedbaar inkomen omlaag, oplopend tot ongeveer 0,75 procent. De automatiseerder verwerkt de salarisstrookjes van meer dan 1,3 miljoen werkne mers in Nederland. hamburg/anp/dpa/afp - De werkgevers in Duitsland moeten wor den betaald naar de prestaties die ze leveren. Er moet een duidelijk verband zijn tussen het salaris en het succes van een onderne ming, niet alleen afgemeten aan de bedrijfwinst, maar ook aan de manier waarop een bedrijf met zijn personeel omgaat. Dat heeft bondskanselier Gerhard Schroder gezegd in een vraaggesprek met de Duitse krant Bild am Sonntag. Volgens een studie van de DSW, een Duitse vereniging van aandeelhouders, verdienden de mana gers van de grootste ondernemingen in Dutsland vorig jaar gemid deld 1,25 miljoen euro. Dat is 7,4 procent meer dan in 2001. De Duitse bondskanselier haalde verder uit naar prominenten die om belastingtechnische redenen naar het buitenland uitwijken. Ook de 'vlucht' door bekende sporters valt bij hem in die categorie. Italiaanse premier bemoeit zich persoonlijk met mega-schandaal (advertentie) lip#* Let dan op, want de regels voor hypotheekrente aftrek gaan veranderen. Per 1 januari 2004 gelden er andere regels voor de hypotheekrenteaftrek. Als u uw huidige woning verkoopt en de opbrengst is hoger dan uw hypotheekschulden, dan heeft u overwaarde. Koopt u een andere woning, dan moet u die overwaarde eerst gebruiken voordat u gaat bijlenen. Doet u dat niet, dan mag u de rente niet meer volledig aftrekken. Kijk voor meer informatie op www.belastinadienst.nl. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Calisto Tanzi zwijgt, houdt zich schuil in zijn villa bij Collecchio. De 61-jarige oprichter en tot vorige week president-di recteur van de Italiaanse zuivel- multinational Parmalat met 37.000 werknemers in meer dan dertig landen, heeft er financieel een enorme puinhoop van ge maakt. Bijna vier miljard euro is 'zoek', weggeraakt bij een doch teronderneming op de Kaaiman eilanden. Gevreesd wordt dat de boekhouding meer posten 'ge bakken lucht' telt en niet slechts vier maar tien miljard euro in een zwart gat is verdwenen. „Dit is de Europese versie van het Amerikaanse Enron-schan- daal", zei de Italiaanse minister van financiën Tremonti drie da gen geleden. Premier Silvio Ber lusconi kondigde een dag later een reddingsplan aan voor Par malat. „Dit bedrijf is van groot economisch belang voor Italië", zei hij. En daarmee doemt het perspectief op dat de Italiaanse belastingbetaler gaat opdraaien voor het zoekraken van vier miljard Euro. Dat geld zou zijn geparkeerd bij een op de Kaaiman-eilanden gevestigde dochteronderne ming van Parmalat, Bonlat Fi nancing Corporation. Het stond ook keurig op de afslui tende boekhouding van het jaar 2002. Maar Banc of America zegt dat het Bonlat-document waarin het bestaan van een re kening met 3,95 miljard in con- Zuivelproducten van Parmalat staan hoog opgetast in de schappen van een supermarkt in Rome. Foto: AP/Alessandra Tarantino tacten en obligaties een ordi naire falsificatie is. Er is niets wat dit tegenspreekt. Sterker, na een spoedzitting van de door saneerder Enrico Bondi geleide nieuwe raad van be stuur volgde dit weekeinde een golf van geruchten. Ingewijden uit het bedrijf laten aan be vriende media weten dat er veel meer niet klopt aan de boek houding. Als je ergens begint te knoeien, moet je om de zaak kloppend te houden meer falsi ficeren", is de redenering. Kranten als La Stampa en II Giomale berekenden gisteeen dat niet 4 maar waarschijnlijk 10 miljard euro op het spel staat. Ter vergelijking, dat is tien keer zoveel als bij het Ahold-schandaal dat Nederland in opschudding bracht. Niet alleen de belangen van de 4000 werknemers in Italië en van duizenden aandeelhouders staan op het spel. Parmalat dreigt in zijn val banken mee te slepen, zoals schuldeiser Capi- talia, waarin ABN Amro een be lang heeft. En er staan reputa ties op het spel. La Stampa wees gisteren op de verant woordelijkheid van het gere nommeerde accountantskan toor Deloitte&Touche, dat de boekhouding had goedgekeurd. De financiële politie is intussen al bij het hoofdkantoor in Par ma (Parmalat is een samenvoe ging van de stadsnaam en latte) op bezoek geweest om de fi nanciële administratie in beslag te nemen. Deloitte&Touche heeft volledige medewerking toegezegd aan het door het par ket van Milaan ingestelde on derzoek naar de frauduleuze gang van zaken. Banken, waar onder de roemruchte Media- banca, vlooien uit wat er te red den valt voor het onafwendbaar lijkende faillissement. De nieuwe sterke man Bondi heeft justitie inmiddels ge vraagd om geen actie te onder nemen zolang het interne on derzoek naar het verdwenen geld (als dat er al ooit is ge weest) nog gaande is. De vak bonden hebben de werknemers opgeroepen gewoon door te blijven produceren. De onrust in Parma is echter opot. „Dit is een enorme klap voflr de stad", zegt burgemeester Elvio Ubaldi. De koersval van de zuivelgigant is verschrikkelijk. Sinds twee weken terug de alarmklok werd geluid omdat het concern obli gatiehouders niet kon betalen vanwege het zoekraken van een half miljard euro bij een even eens op de Kaaiman-eilanden gevestigd beleggingsfonds is de beurswaarde gedaald van 1,7 miljard naar rond 250 miljoen euro. De handel in de aandelen is vorige week stopgezet. Blijft de vraag wie verantwoor delijk is voor dit zelfs in Italië nog nooit vertoonde schandaal. De beschuldigende vingers gaan richting Fausto Tónna, de rechterhand van Calisto Tanzi. Deze ex financieel-directeur is sinds het rumoer losbarstte spoorloos. Naar verluidt zou hij in Zuid-Amerika zijn. yeUVTAT' X&ZP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13