'Geen hoofddoek, kruis of keppel' BUITENLAND Europarlement is eruit: iedereen krijgt een ton 'Saddam Hussein zit in omgeving Bagdad' Moordenaar van Jessica en Holly krijgt tweemaal levenslang Franse president houdt strak vast aan scheiding kerk en staat Europees verbod op gebruik van honden- en kattenbont 'Steeds meer vrijheid en democratie wereldwijd' VS halen diplomaten terug uit Saudi-Arabië Foto: AP m heet an Suhair van de trouwste va- Saddam Hussein leider nu definitief la- volgens Arabische eeft Tareq Aziz de zijn jongste zoon ver- li 'Saddam Hussein' De kranten baseer- .y, op brieven die de in k anse gevangenschap r nde Aziz aan zijn farni- 'eschreven. els taboe idi-Arabië iudi-Arabië heeft een fgekondigd op de im- SÉpneisjespoppen en ted- ■BjHandelaren krijgen pinden de tijd om de ***Biit de schappen te ha- linister van binnen- ken, prins Nayef, ver- de import van krui- leddha-beelden. Het Dmt op een moment -Arabië juist leek te ;eren. donderdag l8 december 2003 (en wil hard fookbeleid ui - Zweedse rokers, tien jaar op hun werk r mogen roken, gaan Jrdere tijden tegemoet, ïg zal vandaag een ;tel presenteren om 2005 het roken in res- :afés en, bars te ver- e enige concessie die wordt gedaan is de eid voor uitbaters van egenheden om rook- creëren waarin geen 'drank wordt geser- uw WTC tien jaar t Het herbouwen van Trade Center in New en jaar duren en 12 illar kosten. Dat heeft twikkelaar Larry Sil- lie het hele complex icht, gisteren gezegd, zei dat de eerste het centrale gebouw, >m Tower'moet wor- d voor de derde ver in de aanslagen van iber 2001. 3 e tijden voor f het Rendier jHet gaat slecht met de wilde rendieren in ;n. Door bebouwing h leefgebied kleiner en Qlt hun voedselaanbod. Ie VN is de situatie In Noorwegen is het tren gedaald van on- .000 in de jaren zestig Onderzoekers voor at rendieren in Cana- iland, de VS en Rus- ioortgelijk lot wacht. asjcerncentrale )ode Donau llgarije wil toch een jfale bouwen langs de jaar waar in 1990 on- van de milieubewe- puw van een kemcen- stilgelegd. De centra- let deels stilleggen van (derde kerncentrale en. Met de EU is af- dat - met het oog op ig van Bulgarije in :1e verouderde reac- centrale bij Koslo- gesloten. ig protest in ntfinse bajes Ingeveer zestig gede- "ie|in een gevangenis in lebben zichzelf met scheermesjes be- af te dwingen dat ze ïger bezoek mogen dan de tweemaal één uur van nu. Extra alsmede artsen en pndigen zijn ingezet (roer onder controle sn de gewonden te Een van de gedeti- i in een ziekenhuis oocl door bloed Na zes jaar soebatten worden salarissen parlementsleden gelijkgetrokken door onze correspondent Hans Gertsen straatsburg - Het Europees Parlement (EP) is het na ruim zes jaar soebatten eindelijk eens geworden over de hoogte van de salarissen van haar leden. Met ingang van volgende zomer, na de Euro pese verkiezingen, krijgen alle europar lementariërs een bruto maandsalaris van 8600 euro, ongeveer een ton per jaar. De meeste parlementariërs gaan er bru to fors op vooruit, maar tegelijkertijd wordt er flink gesneden in de riante be lastingvrije onkostenvergoedingen. Tot nu toe krijgen europarlementariërs het zelfde als leden van hun nationale parle menten, waardoor er binnen het EP zeer grote verschillen in beloning bestaan. Zo krijgen de Italianen bruto bijna 11.000 euro per maand, terwijl hun Spaanse collega's het moeten doen met 2618 eu ro. En na de toetreding van de tien nieu we lidstaten in mei volgend jaar, zo uden de verschillen nog dramatischer wor den. Zo verdient een lid van het Hon gaarse parlement amper 750 euro per maand. Het voorstel waarvoor nu binnen het parlement een ruime meerderheid is, moet nog worden goedgekeurd door de Raad van Ministers. Het parlement heeft de Raad gevraagd uiterlijk 15 januari een besluit te nemen. De zaak is dan ruim voor de Europese verkiezingen afge rond. „Dan worden we tijdens de verkie zingscampagne tenminste niet meer constant uitgemaakt voor zakkenvullers, zoals vorige keer", zegt Katalijne Buiten weg (Groenlinks). Nederlandse europarlementariërs gaan er bruto fors op vooruit. Ze ontvangen nu maandelijks een kleine 5000 euro. Dat is 15 tot 20 procent minder dan le den van de Tweede Kamer. Maar in te genstelling tot kamerleden zijn onkos tenvergoedingen van europarlementari ërs niet bij het brutosalaris inbegrepen. En die vergoedingen kunnen flink oplo pen. Zo hebben EP-ers recht op een reiskostenvergoeding van 1,20 euro per kilometer, los van de werkelijk gemaakte kosten. Dat kan aardig aantikken voor wie in Athene, Lissabon of Madrid woont. „Vooral Spanjaarden, Grieken en Portugezen gebruiken de reiskostenre- geling om him relatief lage salarissen aan te vullen", zegt Michiel van Huiten (PvdA). Dat geldt ook voor waarnemers uit de tien landen die volgend jaar lid worden van de EU, zo weet Van Huiten. Hij trof onlangs in de garage van het parlement vier Poolse waarnemers met autopech aan. Ze waren samen vanuit Warschau naar Brussel gereden. „Dat retourtje leverde het 'carpoolende' Pool se viertal samen ruim 13.000 euro aan reiskostenvergoeding op", zo rekent Van Huiten uit de losse pols voor. Met dit soort excessen is het in het nieuwe sys teem definitief gedaan. Onkostenver goedingen worden straks betaald op ba sis van de werkelijk gemaakte kosten en pas uitbetaald na het overleggen van bonnen. Nederlandse parlementariërs maken geen gebruik van de riante onkostenver goedingen, zo hebben ze vastgelegd in een gedragscode. „Wat we meer ontvan gen dan de werkelijk gemaakte kosten, storten we terug in de kas van het parle ment", aldus Buitenweg. In de gedragscode is ook vastgelegd dat Nederlandse europarlementariërs geen gebruik maken van de vrijwillige, riante pensioenregeling van het EP. Deelne mers daaraan betalen maandelijks 900 euro aan premie; het parlement legt maandelijks het dubbele van dat bedrag in. „We doen daar niet aan mee. De be lastingbetaler hoeft geen twee keer voor ons te betalen, want we hebben al recht op een Nederlands pensioen", aldus Van Huiten. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De Franse president Chi rac wil dat nog voor het nieuwe schooljaar het dragen van religi euze symbolen op openbare scholen en in openbare gebou wen verboden wordt. Dat bete kent geen islamitische hoofd doekjes, joodse keppels of chris telijke kruisen. Premier Rafarin heeft toegezegd dat die wet er nog voor de zomer zal zijn. Kerk en staat zijn in Frankrijk strikt gescheiden, en Chirac wil dat ook zo houden. Chirac hield gisteren een bevlo gen toespraak tot 400 ministers, geestelijk leiders en andere no tabelen uit de samenleving, waarin hij de scheiding tussen kerk en staat verdedigde. „Laï- cité (lekendom) weerspiegelt ons vermogen om samen te le ven en ons op het essentiële te verenigen. Ze is in het hart van onze republikeinse identiteit", zei hij. In Frankrijk is de burger in de eerste plaats Fransman en pas daarna katholiek, jood, moslim of agnost. Overigens gaat het om al te op zichtige uitingen van religie; een kettinkje met kruisje mag nog wel. De voorzitter van de gematigde Franse Moslimraad Dalil Bou- bakeur, was redelijk tevreden over de toespraak van Chirac. Hij riep zijn geloofsgenoten op tot „nadenken" en „kalmte". Hij voelde zich door de presi dent niet speciaal aangespro ken terwijl hij evenmin de in druk had dat zijn gemeenschap 'gestigmatiseerd' was. Opperrabbijn Joseph Sitruk zei een „buitengewoon heldere re devoering over de^ plaats van het geloof in de moderne sa menleving" te hebben gehoord. Ook het rooms-katholieke epis copaat was tevreden. Een half jaar geleden gaf Chirac President Chirac in een onderonsje met opperrabbijn Sitruk (I) en de president van de Franse moslimraad Boubakeur (r) na zijn toespraak op het Elysee in Parijs. Foto: AFP een commissie van twintig wij ze mannen en vrouwen op dracht om onderzoek te doen naar de scheiding van kerk en staat. Aanleiding was de weige ring van steeds meer moslim meisjes om hun hoofddoek op school Eif te doen. Op de achter grond speelde mee dat er een steeds grotere scheiding ont staat tussen vijf miljoen mos lims - doorgaans immigranten uit Noord-Afrika - en de over wegend rooms-katholieke au tochtone Fransen. Met name jonge Noord-Afrikanen worden steeds radikaler. Voorzitter Stasi van de commissie van wijzen zei daarover: „Er zijn zonder enige twijfel krachten die pro beren de republiek te destabili seren en het is de hoogste tijd dat de republiek reageert." De druk van sommige imams op jongeren om zich eerste mos lim te voelen en dan pas Frans staatsburger, is Chirac een doom in het oog. Hij maakte dan ook weinig woorden vuil aan het hoofddoekje en nam de bagdad/anp-afp-rtr - De Amerikanen houden Saddam Hussein vast in de re gio Bagdad. De zaterdag opgepakte ex- dictator van Irak blijft daar om berecht te worden in „het proces van de eeuw". Dat heeft een lid van de Iraakse rege ringsraad, Mowaffaq al-Rubaie, gisteren gezegd. Ondertussen groeit in Europa het openlijke verzet tegen een eventuele doodsticif voor Saddam. Dinsdag zei de Amerikaanse president Bush dat Saddam „de ultieme gerechtig heid" verdient voor zijn misdrijven. Maar In de Tweede Kamer keerde mi nister van buitenlandse zaken Bot zich tegen de doodstraf voor Saddam Hus sein. Het kabinet is bereid een Irakees tribunaal bij berechting van de opge pakte dictator bij te staan, bijvoorbeeld in VN-verband. Als dat tribunaal de doodstraf als mogelijke straf kent, zal Nederland zich daar uit principe tegen verzetten, aldus Bot. Ook Britse, Spaanse en Italiaanse politici keerden zich gisteren tegen een mogelijk executie van Saddam. Een woordvoer der van de Europese Commissie zei dat het om een principezaak gaat, „wat ook de omstandigheden zijn, of de ernst van de misdaden die zijn begaan". straatsburg/gpd - Handel in honden- en kattenbont moet in de Europese Unie worden verboden. Dat vindt een meer derheid van het Europees Parlement (EP) en die heeft een verklaring ondertekend waarin de Europese Commissie wordt opgeroepen de handel, invoer, uitvoer en produktie van bont en huiden van honden en katten te verbieden. Consumenten weten doorgaans niet dat ze met honden- of kattenbont te maken hebben, omdat het meestal wordt ge verfd. Op etiketten wordt niet aangegeven dat het om huis dierenbont gaat. Volgens schattingen worden in Azië jaarlijks zo'n twee mil joen honden en katten op wrede wijze gedood voor hun vacht. Vaak worden ze doodgeslagen, gewurgd of zelfs le vend gevild. Het bont wordt over de hele wereld verhandeld en vaak ver werkt in produkten als kattenspeeltjes, kleding en haarac- cessoires. Initiatiefnemer van de verklaring van het Europees Parle ment is de Nederlandse europarlementariër Bob van den Bos (D66). Hij verzamelde de afgelopen maanden 315 handtekeningen, meer dan de helft van het EP. new york/anp-ap - De wereld wordt steeds vrijer en democra tischer. Dit is de conclusie die de Amerikaanse mensenrech tenbeweging Freedom House trekt in haar jaarrapport over 2003. De groep merkt wel op dat verscheidene landen, met name in Centraal-Azië, het af gelopen jaar de oorlog tegen het terrorisme hebben aange grepen om andersdenkenden te vervolgen. Dit jaar hebben zeker 25 landen 'vorderingen' gemaakt op het gebied van mensenrechten, en 15 landen hebben een negatie ve trend weten te keren. Free dom House merkt 88 landen aan als 'vrij'. De in totaal 2,8 miljard mensen die daar wo nen, genieten een scala aan vrijheden en democratische rechten. 'Gedeeltelijk vrij' zijn 55 landen, waar slechts beperk te rechten gelden. Tenslotte zijn volgens Freedom House 49 landen 'niet vrij'. Onderaan de lijst staan Birma, Cuba, Libië, Noord-Korea, Saudi-Arabië, Su dan, Syrië en Turkmenistan. Hoewel er in veel landen waar geen vrijheid heerst een meer derheid van de bevolking mos lim is, kan er geen direct ver band worden gelegd tussen de islam en politieke onderdruk king, zo meldt Freedom House. Zeker de helft van de 1,5 mil jard moslims op deze wereld leeft onder een democratisch gekozen regering, onder meer in Bangaldesh, India, Indone sië, Nigerië en Turkije. Lijk ligt maanden in winkelcentrum tokio/ap - Het lichaam van een zwerver heeft twee maanden voor een warenhuis in het drukke centrum van Osaka ge legen zonder dat iemand er acht op sloeg. Toen een taxi chauffeur uiteindelijk op 4 de cember de politie inschakelde verkeerde het lichaam in staat van ontbinding. Volgens de politie lag het lijk van de ongeveer 70-jarige man op een plaats waar dagelijks ongeveer een miljoen mensen voorbijkomen. Een woordvoerder van het wa renhuis zei in een reactie dat plek waar de zwerver man werd gevonden niet tot het terrein van het warenhuis behoort. „We hebben er niks mee te ma ken", zei hij. voorstellen van de commissie- Stasi in zijn geheel over. Behal ve dan de suggestie voor twee extra feestdagen (een joodse en islamitische) als compensatie voor al het leed. Die komen er niet. „Te veel feestdagen bren gen werkende gezinnen in de problemen", vond de presi dent. washington/ap - Alle Ameri kaanse diplomaten van lagere rangen in Saudi-Arabië moeten het land zo snel mogelijk verla ten wegens de dreiging van nieuwe terreuraanslagen op Amerikaanse doelen daar. Dat advies heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken gisteren aan zijn medewer kers in Saudi-Arabië gegeven. „De Amerikaanse regering blijft aanwijzingen krijgen voor de dreiging van terreur gericht te gen Amerikaanse en westerse doelen", aldus het ministerie. „Amerikaanse burgers in Saudi- Arabië moeten op hun hoede blijven, vooral op openbare plaatsen, die geassocieerd wor den met de westerse gemeen schap." Er zijn op dit moment 200 tot 300 Amerikaanse diplo maten van lagere rangen in Saudi-Arabië en zo'n 30.000 Amerikaanse staatsburgers in totaal. Bij terreuraanslagen op westerse doelen in Saudi-Ara bië zijn dit jaar 43 mensen om het leven gekomen. Iran gaat een aanklacht indienen tegen Saddam wegens de oorlog die de buur landen tussen 1980 en 1988 uitvochten. Ook Italië overweegt hem aan te klagen als duidelijk is dat Saddam betrokken was bij de aanslag die begin november aan negentien Italianen het leven kostte. Verder wil Koeweit een rol spelen in het proces. Irak hield het oliestaatje in 1990 en begin '91 bezet. Koran in bloed geschreven bag dad/ap - Irakese moslimleiders zitten danig in hun maag met de fraai geïllustreerde Koran die Saddam Hussein liet vervaardigen: de tekst op de 640 bladzijden is namelijk geschreven met het bloed van de voormalige dictator. Sad dams koran lag tentoongesteld in een speciaal paviljoen bij de 'Moeder van alle veldslagen'-moskee. Alleen genodigden konden de gecalligrafeerde teksten en illustraties bewonde ren. Saddam doneerde in de loop van enkele maanden 24 liter bloed om als inkt te dienen. Daarin schuilt het pro bleem: moslims beschouwen het als ketters om het heilige schrift in bloed op te tekenen, maar tegelijkertijd is de tekst zo heilig, dat het boek onmogelijk kan worden vernietigd. Conciërge doodde schoolvriendinnetjes in badkamer van zijn woning n Londen is een man die bij een bloed- besmet was-geraakt kte van Creutzfeldt- nenselijke vorm van seienziekte BSE. De d zelf pas ziek drie hij bloed had gege- roorzover bekend is ste geval waarbij de rte door bloedtrans- ergebracht. door onze correspondent Esther Gotink londen - Schoolconciërge Ian Huntley is gisteren veroordeeld voor de dubbele moord op Hol ly Wells en Jessica Chapman. De 10-jarige meisjes vonden in augustus vorig jaar de dood in de badkamer van zijn woning in het dorpje Soham. Hun ver dwijning zorgde voor de groot ste klopjacht ooit. Huntley kreeg tweemaal levenslang. De vriendin van de conciërge Maxine Carr, die terechtstond voor misleiding van het gerech telijk onderzoek, kreeg drieën eenhalf jaar. Groot-B rittannië stond gisteren opnie uw stil bij de verdwijning en dood van hartsvriendinnen Holly en Jes sica. Duizenden vrijwilligers hielpen vorig jaar zoeken naar het tweetal, vijfhonderd agen ten uit 24 korpsen waren op de befen en tienduizenden hulp- vaardige telefoontjes bereikten Holly (I) en Jessica poseren trots in hun Manchester United shirts. Een uur later werden ze door de conciërge van hun school vermoord. Foto: Reuters het politiebureau. De vondst van twee naakte meisjeslicha men in een bosgreppel dom- pude.het land in rouw. Veel agenten in therapie konden de wetenschap dat één van de meisjes wellicht langer heeft ge- leqfd dein de ander, en haar böste vriendin heeft zien ster- ven, moeilijk verwerken. „Alleen jij weet waarom je ze hebt vermoord", sprak rechter Moses tot Huntley toen hij het vonnis velde. Volgens hem heeft Huntley 'geen enkele spijt getoond' en de lijdensweg voor de familie van beide slachtof fers verergerd met al zijn leu gens achteraf. Huntley heeft tij dens de rechtzaak toegegeven dat de meisjes in zijn huis wa ren overleden, maar hij sprak van een ongeluk. Hij zei dat Holly een bloedneus had die hij wilde stelpen, en dat ze achter over viel toen ze op de rand van zijn bad zat. Daarop zou Jessica hebben geschreeuwd dat Huntley haar vriendin probeer de te vermoorden. Hij meende haar te willen kcilmeren door de mond te bedekken, waarna ze bezweek. Toen hij zich om draaide bleek Holly verdronken in het badwater waarin Huntley de hond had willen wassen. Dc> jechter stelde dat Huntleys verklaring vol leugens zat. De precieze redenen voor zijn ont voering en moord van de meis jes zijn echter niet duidelijk ge worden. Gedacht wordt aan seksuele motieven, maar daar is geen bewijs voor. Die aantijging wordt gebaseerd op het grim mige verleden van Huntley, dat pas deze week n de rechtszaak aan de oppervlakte kwam. De jury was ervan op de hoogte dat Huntley ooit terechtstond voor een verkrachting, maar dat die zaak was ingetrokken. Wat de jury niet wist is dat hij ervan is verdacht een 11 -jarig meisje te hebben aangerand en seks te hebben gehad met een hele reeks schoolmeisjes. Dat zijn broer was weggelopen met zijn toenmalige vrouw, en zijn moe der een lesbische affaire had, zouden daarmee te maken te hebben. Hij heeft een vijfjarig kind, uit een relatie met een 15- j arise. Het kind heeft hij nooit gezien. In totaal is Huntlev tien keer met politie in aanraking ge weest en vijf keer met maat schappelijk werk. Minister van binnenlandse zaken David Blunkett heeft gisteren op dracht gegegeven uit te zoeken hoe iemand met zo'n verleden een baan heeft kunnen krijgen als conciërge. De basisschool in Soham had hem nagetrokken, maar geen negatief advies van politie gekregen. De ouders van de twee ver moorde meisjes hebben opge lucht gereageerd op de uit spraak. De vader van Jessica: „Huntley was een tijdbom die elk moment kon afgaan, helaas waren onze kinderen op het verkeerde moment op de ver keerde plaats." Levenslang voor brute moord op jongen Eveneens gisteren heeft de rechtbank in Nottingham een 19-ja- rige Brit tot levenslang veroordeeld voor de gruwelijke moord vorig jaar op een 14-jarige jongen. Het slachtoffer werd door een groep jongeren in kokend water gegooid, gewurgd en in stukken gesneden. Hoofddader Matthew Welsh, zoon van een politieman, heeft volgens psychiaters ernstige sadistische nei gingen en een psychopatische persoonlijkheid. Welsh had in november vorig jaar met een groepje vrienden drugs gebruikt, waarna ze een van hen, Adam Morrell aanpakten. Welsh begon een geweldorgie, waarbij het slachtoffer urenlang ernstig mis handeld en uiteindelijk vermoord werd. Volgens de rechter was Morrell vrijwel onherkenbaar1 toen de politie zijn verminie li chaam vond.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7