Veel belangstelling voor Nederlandse mediwiet BINNENLAND 2 Maja werd vermoord omdat ze 'stookte' Nieuw Catshuis hedendaags deftig 'Terrorist kan jaloers zijn op illegale vuurwerkhandelaar' 'Export zal prijs voor patiënten drukken' Inspectie: Erectiekliniek maakt belofte niet waar Opvang ex-gedetineerden lijdt onder bezuinigingen jaar voor ird buurvrouw ,burg - De rechtbank in jurg heeft gisteren een e man uit het Zeeuwse lipsland veroordeeld tot cel voor het verkrach- •rmoorden van zijn be- [chterbuurvrouw. Ook Ij tbs met dwangverple- lergaan. De rechtbank le behandeling zo snel begint. De geweldda- id van de vrouw veroor- rote 9pschudding in de eenschap. De politie dader al snel onder ;n van het slachtoffer, lerzoek onder tachdg ijke inwoners van Sint id leidde tot de aan- gs na zijn arresta- de jongeman een be- Vif'rf- doo er krijgt »<iFortuyn-zaal De Tweede Kamer .finitief een Pim For- al. Het bestuur van de ïeeft dat gisteren beslo- is LPF-Kamerlid Eerd- iein jjn fractie had de naam ermoorde LPF-leider ragen. De Pim Fortuyn- io), it in het nieuwe deel 'en- weede Kamer. Naast 3.®n ke diensten zal ook de an de LPF daarheen »n. Een van de andere het nieuwe Kamerge- ijgt de naam van D66- Hans van Mierlo. donderdag l8 december 2003 l\b e rolt zes endes op igd ffeur klem inrijding f 55 or een aanrijding op eg A2 ter hoogte van fl (plein Deil is gisteren v irige vrachtwagen- r uit Ulft bekneld ge- brandweer bevrijdde lit zijn wagen, waarna en traumahelikopter ziekenhuis is ge- )e man had vermoede- gezien dat er een file I Bij de aanrijding wa- r Tachtauto's en twee ^wagens betrokken, le vrachtwagenchauf- ten nog twee bestuur- tgewond. paard nishandeld De dood van het ïco, zondag in Tilburg, :eds raadselachtiger, or de Gezondheids- |or dieren heeft voor tgewezen dat het dier geweld om het leven in. Vanwege de onrust od van hetpaard in teweeg heeft gebracht officier van justitie een id onderzoek gelast, r oude ruin werd zon- !r en dood in een wei- getroffen. Op grond isporen, een verdik- f ten de ogen en een be- yeus werd geconclu- md het paard ernstig was •Weid. Een afgesneden g bij aan dat beeld. ~ie douane —meer drugs iM - De douane in p heeft dit jaar veel Igs in beslag genomen fens met Nederland gjaar. Ten opzichte werd er tot nu toe in procent meer hard- 14 procent meer soft- lerschept. Er werd in t meer 192 kilo heroï- cocaïne en 716 kilo lag genomen, ierder Rabe van de B>uane sprak het ver- iuit dat de werkelijke jn drugt tien tot twintig Hoog ligt. ian door Carel Grol den haag - Tegen het einde van het jaar wemelt het in Ne derland van de vuurwerk smokkelaars. Nagenoeg alle maal gelegenheidsonderne mers die in België hun koffer bak of busje volladen. Met 600 kilo vuurwerk rijden ze over de weg. „Een terrorist zou jaloers zijn op de hoeveelheid kruit." „Ik heb al nitraatbommen en lawinepijlen en misschien krijg ik nog wat rollen." Administra tief medewerker Joost (niet zijn echte naam) heeft al jaren hoofdzakelijk illegaal vuur werk. Dat is leuker dan die zachte klappers. „Ik koop het altijd via een vriend. Die koopt het weer van een collega. En waar die het vandaan heeft, weet ik niet. Maar uiteindelijk kom je waarschijnlijk in een garagebox uit. Of in België. Daarmee geeft hij een aardige indruk van het illegale vuur werkcircuit: een aaneenscha keling van losse ondernemer tjes. Via kleine smokkelaars vindt het vuurwerk zijn weg naar kelders en schuren en daarvandaan naar schoolplei nen en sportvelden. Jeroen Steenmeijer werkt bij het vuurwerkteam Brabant. Het blijft een kat-en-muisspel tussen justitie en smokkelaars. „Vroeger gebruikten ze vracht wagens, nu kleinere busjes", zegt Steenmeijer. „Maar we hebben geen idee hoeveel er doorheen glipt." In het Brabantse Made nam de politie onlangs 200 kilo vuur werk in beslag. Steenmeijer: „Daarbij zat een stuk dat elek trisch aangestoken diende te worden, op minimaal honderd meter afstand." De smokke laars en handelaren nemen vaak onverantwoorde risico's. Ze slaan het vuurwijk vaak on veilig op. De partij in De Wilp lag in de slaapkamer. Ook het transport is gevaarlijk. „We plukken wel eens mensen van de weg met 600 kilo vuur werk in hun auto. Sigaretje in de mond. En dan kunnen ze nog zo veilig rijden, er hoeft maar één iemand te zijn die dat niet doet. Van de 600 kilo is 200 kilo kruit. Terroristen zijn daar jaloers op." Misdaad loopt voor een deel langs etnische lijnen. Zo doen vaak Joegoslaven de huur- moorden, zitten Marokkanen in de hasj en Turken in de he roïne. Vuurwerk lijkt vooral een Nederlandse aangelegen heid. Steenmeijer, diploma tiek: „Ik heb de lijst gezien van de verdachten. En tot nu toe heb ik de namen allemaal kun nen uitspreken." „Veel mensen die worden ge pakt zijn al eerder veroor deeld", zegt officier van justitie Van der Wees in Den Haag. Handelaren en kopers van ille gaal vuurwerk zijn bijna alleen mannen. „Die vinden span nend dat het hard knalt en dat het illegaal is." den haag/gpd - Medicinale can nabis wordt mogelijk een nieuw Nederlands exportproduct. Een bureau van het ministerie van volksgezondheid voert gesprek ken met verschillende landen die belangstelling hebben voor de Nederlandse 'staatswiet'. De softdrug wordt hier sinds sep tember onder streng toezicht van de overheid gekweekt en via apothekers geleverd als pijnbe- strijder en spierverslapper. Het Bureau Medicinale Canna bis (BMC), dat namens de over heid belast is met het toezicht op de productie en distributie van de wiet, spreekt van 'con crete belangstelling' uit het bui tenland. Maar het bureau wil niet zeggen met welke landen er gesprekken worden gevoerd. Wel wil het BMC kwijt dat het gaat om landen die zelf overwe gen cannabis als medicijn te le galiseren of daar al experimen ten mee doen. In Europa zijn dat onder meer België, Duits land, Groot-Brittannië en Luxemburg. Verder weg gaat het om de Verenigde Staten, Canada, Australië en Nieuw- Zeeland. „We zijn zeker bereid om onze medicinale cannabis ook aan andere landen te leveren", al dus apotheker Scholten, die aan 'het hoofd staat van het BMC. Volgens hem kan de me diwiet, voorzien van de vereiste papieren, eenvoudig met koe riersbedrijven naar het buiten land worden geëxporteerd, zo als dat ook met andere medicij nen gebeurt. en - De politie van en heeft opnieuw tien opgepakt voor ge- ige overvallen, bero- inbraken. Inmiddels jongeren aangehou- behoren tot zes groten- ichtone Eindhovense Samen zijn ze oordelijk voor meer honderd misdrijven, Ier een serie straatro- 1 if scooters. De politie binnenkort nog meer oÉngen te verrichten. De en zijn 13 tot 29 jaar Bchte grote aszaak vrij istI :oo - Het openbaar minis- ft een van de verdach- grote witwaszaak rond irige NAVO-medewer- apelle aan den IJssel in. De nu vrijgelaten NAVO-functionaris en ere verdachten zou- ï89jniljoen dollar aan cri- eld hebben willen wit- man was adviseur t-Europa van NAVO- (s i-generaal Robertson, et criminele geld in vofë hebben willen inves- erk >pb door Christl Visser den haag - Na anderhalf jaar en vijftien miljoen euro is het gere noveerde Catshuis klaar. Pre mier Balkenende kreeg gisteren de sleutel. Hij nam meteen een kijkje, met zijn ministers. Mooi, zei hij. Maar vanavond slaapt hij toch in Capelle. Voor een jong gezin is het Catshuis na melijk minder geschikt. Goed, het heeft een lieve cent gekost, meer dan vijftien mil joen euro zelfs, maar het resul taat mag er zijn. Als Balkenende en zijn ministers morgen in de grote tuinzaal van het Catshuis het kerstdiner gebruiken, kun nen ze tussen voor- en hoofd gerecht tevreden rondkijken. En als, bij de port, de sfeer wat losser wordt, kunnen ze filoso feren over de wijze woorden van vader Cats in de hal: 'Eer, die met trappen klimt, en goet dat lancksaem wast, Dat baert de meeste vreught, en lijt de minste last'. Met ingang van vandaag is het Catshuis Balkenendes pied k terre in Den Haag. Als het te laat is om naar Bianca en de kinderen in Capelle te gaan, kan hij er blijven slapen, net als Kok en Lubbers en al die ande re premiers sinds Piet de Jong dat deden. De voormalige duik bootkapitein was de laatste die er - van 1967 tot 1971 - echt woonde. Sindsdien was het Catshuis vooral de officiële ontvangst ruimte van de regering en voor de rest een ontmoetingsplaats voor topoverleg. Bonje in de ministerraad? Problemen in de Tweede Kamer? In het Catshuis kon de minister-president goed beveiligd en in alle rust met zijn geestverwanten overleggen. Architect en bouwsupervisor Menno Homan gisteren: „Het ging echt niet meer. Bezoekers botsten tegen elkaar op. De wettelijke eisen op het terrein van arbeidsomstandigheden en warenwet konden niet worden nageleefd. Om over zoiets als uitstraling maar niet eens te spreken." Homan en de Japanse (maar al lang in Nederland wonende) architecte Moriko Kira bedach ten hoe het anders moest. Een grote uitbreiding ondergronds, want dat zie je toch niet. En daar, onder het voorterrein, is nu de plek voor de toiletgroep, de keukens, de opslagruimte en de elektrische voorzieningen. Binnen moest het, in de woor den van Homan, 'sprankelend, kleurig en ontspannen' worden. „Als tegenhanger voor de hec- tiek van het Binnenhof." De dimensies van de oude stijl kamers bleven intact, de inrich ting werd gesloopt. Weg zijn de oude leren banken in de he rensalon, weg de tuttige sche merlampen, weg het Perzische tapijt, weg die lieve Swiebertje- keuken met theedoeken aan plastic plakhaakjes en busjes kerrie en nootmuskaat op de kap boven het fornuis. In de plaats daarvan kwam een tijdloos mooie inrichting. Ivoorkleurige zijden banken, donkergrijs suède Hóffman- fauteuils, een enkel schilderij, een paar spiegels, flonkerende kristallen kroonluchters en veel - heel veel - 'hangings', zoals Homan de muurbekledingen bij voorkèur aanduid. In een representatief gebouw is anno 2003 gezelligheid geen eerste vereiste. Smaakvast en terughoudend zijn desteek- woorden van nu. Hedendaags deftig, zou je het nieuwe Cats huis ook kunnen noemen. Niet ostentatief, dat past niet bij Ne derland. Maar wel stijlvol. Als Chirac zich volgend jaar, tijdens het Nederlands voorzitterschap van de Europese Unie, voor een etentje meldt, hoeft JP zich niet te generen. Calvinistische allure is ook allure. De oude antichambre van het Catshuis, waar de toenmalige premier Kok gasten als de Franse oud-presi dent Giscard d'Estaing ontving. Archieffoto: GPD/Phil Nijhuis De nieuwe strakke en lichte antichambre zonder Perzische tapijten. Foto: GPD/Phil Nijhuis nijmegen/gpd - De op 17 november ge wurgde Nijmeegse scholiere Maja Bra- daric gedroeg zich in haar vriendengroep zeer vervelend, vond haar moordenaar Goran M. Hij zag het meisje als een be dreiging voor zijn status én voor zijn rela tie met de 15-jarige Nina, Maja's beste vriendin. De moord werd meer dan een week tevoren al beraamd. Dat beeld rijst op uit het recherchedos sier dat tot nu toe van de moord is aan gelegd. De 18-jarige Goran M. heeft be kend dat hij Maja heeft gewurgd in de auto van de eveneens 18-jarige Ferdi Hij toont in de verhoren geen spijt over A de moord. Ferdi heeft verklaard dat hij Goran M. heeft geholpen. De twee jon gens hebben Maja, nadat ze gewurgd was, 'in brand gestoken om alle sporen te wissen'. Een derde verdachte, Goran P., was bij het drama aanwezig, maar weigerde het duo te helpen. In augustus had Maja de vriendschaps banden met Goran M. aangehaald. De twee kenden elkaar via hun ouders. Ma ja was smoorverliefd op P. De jongen wees haar echter af. Hij had al een vrien din. Uit de verklaringen die de betrokkenen hebben afgelegd, blijkt dat Maja de af wijzing niet accepteerde. Goran P. en zijn vriendin zeggen dat Maja hen bijna dagelijks met telefoontjes, sms'jes en e- 1 mail lastig viel. Goran M. zei in de ver horen dat Maja ook hem en z'n vriendin Nina niet met rust wilde laten. „Het leek alsof zij bang was alleen achter te blij ven, terwijl al haar vriendinnen verke ring kregen. Zo heeft zij ook voorkomen dat Ferdi een relatie kreeg met een an dere vriendin van haar." Goran M. zegt dat hij zich stoorde aan de vrije en brutale manier waarop Maja hem aansprak. Telkens kregen de twee ruzie. M. vond dat vervelend, omdat Maja de beste vriendin van Nina was. „Het leek alsof zij een rang hoger wilde scoren in de groep. Ze maakte me uit voor sukkel", aldus Goran M. Ruim een week voor de moord zei Go ran M. tegen Ferdi dat Maja dood moest. In het bijzijn van Nina bespraken zij het plan. Een idee om Maja te doden met een overdosis xtc-pillen werd ver worpen. Daags voor de moord kocht Ferdi een jerrycan voor de benzine om Maja in brand te steken. Op de avond zelf pikte Ferdi Goran M. op in Beunin- gen. Maja werd opgehaald bij Nina thuis. Daarna haalden de jongens Goran P. op. De groep zou 'wat rondjes door de stad gaan rijden' Goran M. probeerde Maja eerst met zijn handen en armen te wurgen. Toen dat niet lukte zette Ferdi de auto aan de kant en gebruikten de jongens een touw. Met het stoffelijk overschot op de achterbank reden ze naar Bemmel, waar het li chaam in brand werd gestoken. Diverse landen zijn gechar meerd van het strenge toezicht op de kwaliteit van de staats wiet in Nederland, zegt Schol ten. „In tegenstelling tot wiet uit het illegale circuit, zoals je die in de coffeeshop kunt ko pen, is die van ons altijd van exact dezelfde hoge kwaliteit. Dat moet: het is immers een medicijn." Ook is import van Nederlandse mediwiet voor het buitenland goedkoper dan dat men zelf een keten voor de productie van cannabis op poten moet zetten en bewaken. In Neder land wordt de drug geprodu ceerd door twee kwekers in het Westland en bij Veendam, die daarvoor een vergunning heb ben en onder strenge controle van de overheid staan. Ook de verpakking en distributie van de cannabis wordt streng be waakt. Export van mediwiet zal de prijs voor de Nederlandse pa tiënten drukken, verwacht Scholten. „Het hele proces wordt goedkoper als we op gro tere schaal kunnen produceren en distribueren." Nu kost de medicinale wiet zo'n tien euro per gram. Een gemiddelde pa tiënt gebruikt al gauw voor dui zend euro per jaar. Formeel moeten ze dat zelf betalen, al zijn steeds meer ziekenfondsen bereid een deel te vergoeden uit de aanvullende verzekeringen. Op dit moment krijgen ruim duizend ernstig zieken in Ne derland op doktersrecept staatswiet, die ze bij hun eigen apotheker af kunnen halen. Met doos gestolen goed de deur uit almelo/gpd - De officier van justitie durfde het bijna niet hardop te zeggen. „In zijn een voud is dit een ingenieuze dief stal", schetste aanklager Dron- kers de werkwijze van een groepje Joegoslavische winkel dieven. De verdachten hadden hun fa voriete keten gekozen: Makro. De drie shopten er op een apar te manier. Ze kozen een goed koop product uit dat in een grote doos zit, bijvoorbeeld een stoel of een picknicktafel. Die haalden ze uit de verpakking om de lege doos vervolgens te vullen met kleine, duurdere spullen. Liefst scheermesjes en opzetstukken voor elektrische tandenborstels. Daarna werd de doos weer netjes dichtge plakt. De volle doos rekenden de drie keurig af bij de kassa. De spullen gingen direct naar de Zwarte Markt in Beverwijk. Het trio sloeg niet alleen toe in Hengelo, Amsterdam, Breda, Delft en Nuth. De rechter veroordeelde een van de verdachten tot een werkstraf van 240 uur en terug betaling van 25.500 euro scha de. Eerder was het brein van de Makro-plundertochten veroor deeld tot zes maanden cel. den haag/gpd - De erectiekli niek van Boston Medical Group (BMG) maakt de belofte dat be handelde mannen een leven lang ongecompliceerd kunnen seksen niet waar. Dat conclu deert de Inspectie voor de volksgezondheid na een bezoek aan de kliniek. De inspectie noemt het effect van de behan deling in de kliniek onzeker en verwijt de kliniek slordig om te gaan met geneesmiddelen. Aanleiding voor het bezoek was een klacht van een ex-patiënt. De BMG-kliniek adverteert met de tekst 'sex for life' en belooft na één consult direct resultaat voor mannen die geen erectie kunnen krijgen of last hebben van te snelle zaadlozingen. Dat de therapie inhoudt dat deze mannen maanden voor iedere vrijpartij hun penis moeten in jecteren met een vaatverwij- dend middel, staat er niet bij. Het gebruik van vaatverwijden- de middelen is een behandeling die ook door andere artsen wordt gebruikt, maar waarvan het effect op de langere termijn volgens de inspectie twijfelach tig is. „Wij vragen ons af wat deze behandeling voor meer waarde heeft boven wat men sen al via hun eigen artsen kun nen krijgen", zegt de inspec teur. tien euro en een enkeltje Nij megen op zak. Hij werd niet opgevangen door de reclasse ring. Volgens het onderzoeks verslag zijn 'ex-gedetineerden niet of nauwelijks voorbereid op de situatie na de detentie'. Verder zou er nauwelijks af stemming zijn tussen gevange nissen en opvangvoorzieningen en is er onvoldoende begelei- ding. Bij Reclassering Nederland ko men de bezuinigingen van het kabinet hard aan. „Het beleid van kabinet-Balkenende draait vooral om 'zero tolerance' waardoor veel mensen gestraft worden, maar er is steeds min der aandacht voor begeleiding achteraf', aldus een woord voerder. „En dan kunnen er dingen gebeuren zoals met die overvaller." Vanaf 1 januari 2004 moet Reclassering Neder land 7000 mensen die vrijwillig om begeleiding vragen, de deur wijzen. nijmegen/gpd - Reclassering Nederland moet steeds meer ex-gedetineerden afwijzen van wege bezuinigingen. Daardoor komt het geregeld voor dat ex- gevangenen zonder huisvesting en zonder geld op straat komen te staan. Dat gold ook voor de dakloze ex-gedetineerde die af gelopen vrijdag probeerde drie Nijmeegse banken te overval len. Uit recent onderzoek in op dracht van het Wetenschappe lijk Onderzoek- en Documenta tiecentrum van het ministerie van justitie blijkt dat jaarlijks ruim 2100 ex-gedetineerden een beroep doen op maat schappelijke opvangvoorzie ningen. Meer dan de helft van de 520 ondervraagden zegt be hoefte te hebben aan hulp bij het vinden van huisvesting. Van hen geeft 70 procent aan die hulp niet te krijgen. De bankovervaller in Nijmegen verliet de gevangenis met veer- (advertentie) 1 1 1 *3 Ou 5- a f» G-n> zz

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5