Beste van het jaar als een droom GESPREK VAN DE DAG 'Santa' laat kids in Amerika koud Playboy-archieven goed voor 2,2 miljoen Beter onderhandelen met oogcontact MENSELIJK Zapper: lieve bloot dan me Estaffeteploeg en Wennemars verrassende nieuwe winnaars op Sportgala donderdag l8 DECEMl DAGELIJKS LEVEN k'tRSVMt? oVE-Rst^AKJ WT ZEOTr?£Aj \AJE lEPEJ^ EN lEDEr^ \A/fFii.te_ HDC?«DNI v^EL f£EK( HO\ vol AAE-NJ y E_N/ Drie Nederlanders op mountainbikes doen vanaf morgen tot en met 20 februari een poging om het WERELDAFSTANDRECORD OVER IJS per tweewieler te ver overen. Het gaat om een opmerkelijke fietsexpeditie over de Lena in Siberië, de langste geheel bevroren rivier ter wereld. De drie fietsen in twee maanden tijd 3800 kilometer in barre kou onder extreme omstandigheden. Op de eerste tweeduizend kilometer komen de expeditieleden om de paar dagen een dorp of kleine stad tegen waar ze voedsel kunnen inslaan. Tijdens de laatste 1800 kilo meter rijden ze door verlaten gebied en komen ze soms twee weken lang geen dorpen of mensen tegen. In dit gebied komen hevige stormen voor en kan de temperatuur in die periode dalen tot min 60 graden Celsius. Honderd kilometer voor het eindpunt bevinden ze zich in het territorium van de ijsbeer. Hiervoor zijn ze bewapend en wordt een bewakingssysteem aangeschaft voor rond de tent waarin ze slapen. Vuurwerk moet de beren afschrikken. De recordfietsers hopen avonturier/solozeiler Henk de Velde op 20 februari in Tiksi te kunnen begroeten. Het is het eindpunt van de expeditie en tevens de plaats waar De Velde met zijn zeiljacht overwintert, tijdens zijn reis om de wereld over water. De Amerikaanse popzanger MICHAEL JACKSON is vandaag formeel AANGE KLAAGD wegens kindermisbruik. De openbaar aanklager meldde eerder al dat Jackson wordt vervolgd wegens 'meerdere' feiten van seksueel misbruik van een minderjarige. Jackson gaf zich zelf eind november aan bij de politie, nadat tegen de King of Pop een arresta tiebevel was uitgevaardigd. Hij is vrijge laten op een borgtocht van 3 miljoen dollar (2,5 miljoen euro). Volgens Ame rikaanse media zou de zanger een 12- jarig kankerpatiëntje hebben misbruikt. Jackson heeft de beschuldigingen stel lig ontkend. Volgens zijn advocaten heeft de moeder van de betreffende jon gen onder ede verklaard dat Jackson haar zoon nooit kwaad heeft g De Australische acteur Ed Devereaux, die speelde in de televisieserie SKIPPY uit de jaren zestig, is op 78-jarige leef tijd in Londen overleden. Devereaux speelde in de serie de rol van BOS WACHTER Matt Hammond, wiens zoon bevriend raakte met de verweesde kan goeroe. Hoewel Devereaux in de loop van zijn carrière veel andere filmrollen speelde, bleef hij voor velen toch die boswachter. Hij speelde in meer dan twintig films. Zijn laatste optreden op televisie was een gastrol in de Britse se rie Absolutely Fabulous. De Australiër is in een ziekenhuis in Londen overleden aan kanker. Het Duitse supermodel HEIDI KLUM is in verwachting van haar eerste kind. Dat heeft de 30-jarige Klum bekendgemaakt na de presentatie van haar nieuwe kledinglijn in Ham burg. De vader is Klums 53-jarige vriend Flavio Briatore, de baas van het Formule 1-team van Renault. Sa menwonen met Briatore gaat Klum voorlopig nog wat te ver, wist Die Welt am Sonntag onlangs te melden. Klum zou haar nieuwe appartement in Greenwich Village in New York in haar eentje hebben betrokken. Bria tore is de ex van Naomi Campbell. Foto: AFP De kerstman lijkt niet meer be steed aan Amerikaanse kinde ren. Volgens emeritus hoogle raar John Trinkhaus raakt geen kind meer echt opgewonden van de bebaarde man en geschenken onder de boom. „In deze mate rialistische maatschappij krijg je het hele jaar geschenken. Santa Claus is yesterday's hero", zegt hij in The New York Times. Trinkhaus, befaamd om zijn vaak nutteloze 'wetenschappelij ke' onderzoeken, bezocht ver scheidene winkelgelegenheden in de regio New York om in de vaak prachtig versierde zaken te kijken naar de gezichten van kinderen. „Meer dan 90 procent van de kinderen had geen glim lach op het gezicht. Ze keken vooral onverschillig en ver veeld." De 78-jarige onderzoeker verge leek de gezichten die hij zag met een plaat van zes gezichtsuit drukkingen die artsen kunnen gebruiken om pijn bij kinderen te kunnen onderkennen. Het zag er allemaal beroerd uit. Het wa ren eigenlijk vooral de ouders die nog enigszins blij uit de ogen keken, of dat althans poogden. Zelfs de kerstmannen in de wa renhuizen zaten er in zijn visie „vooral verslagen bij". Kerst is voor de Amerikanen nog altijd een groot familiefeest. De commercie speelt er als vanouds groots op in en de drukke win kelstraten zijn doorgaans een groot feest van licht. Overal is kerstmuziek te beluisteren, maar voor de Amerikanen mogen de radiostations toch wel een beetje dimmen. Al medio november gingen de eerste lokale radiostations volle dig in de 'Christmas-mode'. Vol gens de zender MSNBC was het tot enkele jaren geleden nog re latief gewoon dat het spelen van alleen maar kerstdeuntjes op de radio pas enkele dagen voor het feest goed op gang kwam. Sinds 2001 is er evenwel een hausse aan radiozenders die al ruim voor 1 december beginnen met de kerstuitzendingen. In Philadelphia heeft een grote groep luisteraars van twee radio stations al formeel protest aan getekend omdat die geen kerst liedjes meer kunnen horen. Een station in New Orleans ging snel over tot de orde van de dag na dat het klachten had geregend over de 'all-Christmas-songs' op de zender. Volgens Amerikaanse psycholo- Foto: AP gen en andere deskundigen spe len veel winkelcentra en ook ra diozenders sinds de aanslagen van 11 september 2001 juist ex tra vroeg in op de kerst. „De slechte economie, de oorlog. Veel mensen kunnen wellicht een glimlach gebruiken. En wat brengt mensen meer aan het glimlachen dan de kerst?", aldus een van de 'analisten' bij MSNBC, anp Bloot in reclamespotjes leidt dacht af van het merk of prot een merk in een televisiereek beeld komt, zapt de televisie! bovendien vaak weg. Ook coi cials met te veel informatie in natie met een hoge dosis ami houden de kijker niet vast. D; cludeert econoom J. Woltmai die onderzoek verrichtte aan universiteit Groningen (RuG| vandaag op promoveert. Voor haar onderzoek heeft W Elpers voor het eerst oogbew van kijkers tot eenvijftigste se nauwkeurig geanalyseerd om waar een proefpersoon precii kijkt. Tweederde van de kijke een product of merk niet op i ken, omdat zij ergens anders ken. „Als je bijvoorbeeld veel vrouwen in een reclame stop merk in een hoek, dan kun je vingers natellen waar mensei zullen kijken", zegt de onder De interesse van de kijker vei bovendien als het merk te vri het scherm komt. Woltman Elpers ontwikkelde thode waarmee zapgedrag va conde tot seconde kan wordi speld. De methode is bedoeli adverteerders en onderzoeke kunnen de effectiviteit van re bepalen door herinnering, m kenning, koopintentie en koi van consumenten te meten. door Pim van Esschoten Vijfjaar geleden ontmoetten ze el kaar voor het eerst op het Sportga la in Amsterdam. Atleet Troy Doug las uit Bermuda droomde ervan ooit met de Jaap Eden in de han den op dat podium te staan. Schaatser Erben Wennemars uit Dalfsen „dacht er niet eens aan". Gisteren stonden ze daar. Wenne mars als Sportman van het Jaar, Douglas als nestor en captain van de sportploeg van het jaar, de es tafetteploeg. Met Leontien Zij laard-Van Moorsel, die haar ver zameling Jaap Edens op vijf bracht. Alleen Sjoukje Dijkstra blijft de werelduurrecordhoudster op de fiets met zes uitverkiezin gen nog voor. Esther Vergeer werd voor de tweede keer tot gehandi capte sporter van het jaar verko zen. „Wereldkampioen lachen," noemde Freek de Jonge Douglas in zijn optreden, dat het Sportgala naar een hoger niveau tilde. De Jonge vond „sportjaar 2003 hele maal niks". Maar Douglas denkt daar heel anders over. „Een droom," noemde hij alles wat hij dit jaar meemaakt. Wennemars stamelde aanvanke lijk slechts wat, toen hij daar in tranen op het podium een dank woord probeerde uit te spreken. En toen hij zichzelf wat hervond, dankte hij de eveneens genomi neerde Martin Verkerk. „Ik was dit jaar nog in Zwolle bij de wedstrijd van Oranje om de Daviscup. En 's avonds kon ik niet slapen, want ik had die dag Martin Verkerk ge sproken." De 41-jarige Douglas werd harte lijk omhelsd door Joop Alberda na afloop. Vijf jaar geleden kreeg Douglas vooral de lachers op zijn hand als hij repte over de estafet teploeg en een heuse atletiekcul- tuur in Nederland. Maar de dro- Alle topsporters van het jaar bij elkaar. Foto: ANP mer kreeg deze zomer in Parijs - waar de ploeg vierde werd op de WK- en gisteren in de Rai zijn ge lijk. Zoals Wennemars tot afgelopen winter een schaatser was, die niet als een winnaar bekend stond. Al les werd anders dankzij vrouw Re- nate en zoon Joep, herhaalt de rappe schaatser vaak. Gezin en vaderschap geven hem de inspira tie en rust. Dat betaalde zich uit tijdens de WK afstanden, waar hij de mondiale titels op 1000 en 1500 meter behaalde. Op de 500 meter pakte hij ook nog eens brons, hetzelfde eremetaal als bij het WK sprint. „Niet super-geta lenteerd en toch daar staan," zei Douglas over die andere sprinter. „Dat geldt voor Erben, voor mij, voor de estafetteploeg. Da's het mooie." Leontien van Moorsel valt niet in die categorie. Op de baan van Mexico-stad kwam ze in oktober tot 46.065,11 meter in het uur, 971 meer dan het oude recorfc. haar rivale Jeannie Longo dit jaar werd ze ook werei oen op de baan bij de acT gers. Van Moorsel kondig week aan haar drie goudij1 dailies van Sydney (acht»' tijdrit en wegwedstrijd) iig te willen verdedigen. p Meer dan driehonderd archief stukken van het Amerikaanse blootblad Playboy hebben op een veiling in New York ruim 2,2 mil joen euro opgebracht. Het origi nele portret van Marilyn Monroe dat de cover van de allereerste editie vijftig jaar geleden sierde, werd afgeslagen op bijna 15.000 euro. Het veilinghuis Christies veilde foto's, illustraties en origi nele manuscripten van bekende schrijvers ter gelegenheid van het jubileum van Playboy, dat in de cember 1953 voor het eerst in Chicago verscheen. Een 33 pagina's tellende novelle van auteur Jack Kerouac was ge taxeerd op ongeveer 20.000 euro, maar een anonieme Europeaan kocht het manuscript met hand geschreven correcties voor bijna 60.000 euro. Ook het manuscript voor de allereerste James Bond, dat in 1963 in Playboy werd gepu bliceerd, ging onder de hamer. Datzelfde gold voor briefwisselin gen tussen bekende geïnterview den als Salvador Dali, Henry Mil ler, Jean-Paul Sartre, Bob Dylan en de Beatles. Zeventig foto's van bekende schoonheden als Marilyn Mon roe, Brigitte Bardot, Madonna en Cindy Crawford vonden gretig af trek. Een foto van Bo Derek uit 1980 bracht bijna 10.000 euro op. Het laatste kavel op de veiling was de Mercedes Benz 560 SEL uit 1988 die Playboy-oprichter Hugh Hefner heeft laten ombouwen tot limousine. De koper had er bijna 65.000 euro voor over, maar daar voor krijgt hij tevens een exclusie ve rondleiding over het Playboy landgoed en een uitnodiging voor een feestje bij Hefner. Ook Christies in Amsterdam veil de gisteravond topstukken uit de Nederlandse Playboy. De veertig foto's brachten 13.500 euro op. De foto van actrice en model Ro- bine van der Meer leverde het hoogste bedrag op: 1150 euro. De opbrengst van de Nederlandse veiling gaat naar het Aidsfonds. anp-afp Monique Sluiter poseerde gisteren bij de Playboy-foto waarop zij staat afgebeeld met Herman Brood. Foto: ANP/Juan Vrijdag Onderhandelen verloopt beter als de partijen elkaar in de ogen kunnen kij ken. Bij direct oogcontact wordt er meer informatie uitgewisseld en is er meer begrip voor elkaar. „Je kunt ook zien wanneer iemand uit zijn nek kletst". Dat blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Amsterdam, dat werd gepresenteerd tijdens de intro ductie van de zogeheten Eye-Catcher. Onderhandelen op afstand gebeurt al jarenlang via de telefoon of webcam. Nadeel daarvan is dat partners elkaar vaak niet recht in de ogen kunnen kij ken. Ex'ovision ontwikkelde speciaal hiervoor een apparaat waarbij onder handelaars op afstand het gevoel heb ben dat ze bij elkaar aan tafel zitten. Volgens bestuursvoorzitter Pieter Pele- tier vergeten mensen op den duur dat ze via een apparaat met elkaar commu niceren. Ex'ovision, dat gespecialiseerd is in videocommunicatie, mikt met het apparaat op de zakelijke markt. Mo menteel loopt er een proef bij een aan tal multinationals zoals Akzo, ABN Am- ro en ING, die de apparaten gebruiken om te communiceren met managers in Sao Paulo of San Francisco. Ex'ovision denkt dat de zakelijke markt rijp is voor video-conferencing omdat managers wereldwijd steeds meer ver gaderen of overleggen via een beeldte lefoon. Dat bespaart niet alleen kosten, maar ook tijd. En in politiek onstabiele tijden, zoals na de aanslagen op 11 sep- III im-\ Elkaar In de ogen kijken met de Eye-Catcher. Foto: CPD tember en de tweede golfoorlog in Irak, waarbij reizen als een verhoogd risico wordt gezien, grijpen veel bedrijven te rug op videoconferenties. Het bedrijf is sinds midden jaren ne gentig bezig met verfijning van de beeldtelefoon. Volgens Peletier bestaan er al patenten voor de videotelefoon uit 1947. Dat het tot nu toe nog niet echt is doorgebroken, komt volgens hem van wege de kwaliteit van de techi het ontbreken van echt oogcoif Ex'ovision brengt volgend jaaiL' paraten op de markt ter waarde 8.000 euro per stuk. Het bedrijt op den duur ook richten op d% profitsector zoals ziekenhuizeftt heidsinstellingen en uiteindelii consument. Maar dan moet eqa prijs omlaag, gpd

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2