Rijnmond en Leedvermaaktelevisie in Kansarm West krijgen nog even tijd MEDIA Onderzoek KRO: veel macht Oranj 'Een presentator moet cool zijn' De vlag van Gerrit Zalti NCRV gaat vervolg op 'Het Oog' maken Jaarboeken missen geboorte Amalia en arrestatie Saddam Van Inkel na afkoopsom weg bij Radio 538 Atsma: Ruim baan voor etherpiraten Van Dale verzamelt 433 nieuwe Nederlandse woorden in 2003 NK Sparen weer bij AVRO Hilversum - De AVRO en twaalf provinciale musea beginnen zaterdag aan het tweede sei zoen NK Sparen. Kinderen van tien tot twaalf konden zich af gelopen maanden met hun ver zameling aanmelden. De leuk ste, gekste en meest bijzondere collecties worden nu tentoon gesteld in de deelnemende mu sea, waaronder het Teylers Mu seum in Haarlem. De AVRO maakt een serie portretten van de jonge verzamelaars, die van af 26 februari worden uitgezon den in de wekelijkse NK Sparen Nieuwsflits. In een live-uitzen ding wordt 7 april de winnaar bekend gemaald. De voorron des van het NK Sparen duren tot 18 januari 2004. De tentoon stelling van de finale begint 14 februari en duurt tot na het Museumweeken (eind april). SBS trekt stekker uit Loterij Trap Hilversum - SBS 6 stopt met het programma Sponsor Loterij Trap. Vandaag wordt de laatste aflevering uitgezonden van het programma dat wordt gepre senteerd door Victor Reinier. Reden om te stoppen zijn de te genvallende kijkcijfers. „Het programma scoort niet naar verwachting," aldus de woord voerder van SBS 6. Het is na Sterrenbeurs het tweede Ende- mol-product dat verdwijnt bij SBS 6. Over de toekomst van Lucky Letters, een ander Ende- mol-programma, wordt bin nenkort beslist. Het program ma last volgens planning in ja nuari en februari een pauze in. Of het daarna terugkeert is de vraag. donderdag l8 decemb hilversum/anp - Een „forse af koopsom" zorgt ervoor dat dj Jeroen van Inkel kan vertrekken bij Radio 538. Hij gaat naar Ra dio Veronica. Dat heeft Lex Harding, mede-eigenaar van 538, gisteren gezegd. Hoe hoog de afkoopsom is, en of Van In kel zelf een deel van het bedrag moet betalen, kan Harding niet zeggen. De radiopresentator had een overeenkomst met Radio 538 tot april 2005. Eind juli gaf hij aan dat liever naar Radio Vero nica ging, maar 538 wilde hem niet zomaar laten gaan. Juri disch getouwtrek was het ge volg, resulterend in een kort ge ding dat vlak voor de zitting door Van Inkel werd ingetrok ken. Eind november meldde Van Inkel zich ziek. Zijn middagprogramma (16.00 tot 19.00 uur) wordt sindsdien waargenomen door Dennis Ruyer. Hij blijft dat voorlopig ook doen. Het ochtendpro gramma dat hij presenteert (Greatest Hits) wordt daarom voorlopig door Lindo Duvall aan elkaar gepraat. Radio 538 gaat op zoek naar een top-dj die op termijn het programma van Van Inkel moet overnemen. „Nu de kwestie met Van Inkel geregeld is kun nen we daar actief naar op zoek", aldus Harding. „In Ne derland zijn er op het gebied van dj's maar een paar 'sterspe lers' en dat soort mensen zoe ken we. Nieuw talent hebben we zelf voldoende voorradig. We zoeken dus echt naar de top en ik heb er alle vertrouwen in dat dat gaat lukken. Radio 538 is een hele aantrekkelijke om geving om in te werken, maar soms worden de gevraagde be dragen echt te hoog." den haag - Etherpiraten moe ten in aanmerking komen voor een legaal plekje in de ether, zodat ze lokaal kunnen uitzen den. CDA-Kamerlid Atsma dient vandaag in de Tweede Kamer een motie in om dat te bewerkstellingen. Het is zo goed als zeker dat een meerder heid Atsma steunt in zijn stre ven om minister Brinkhorst van Economische Zaken op andere gedachten te brengen. De D66- bewindsman zei eerder deze maand tijdens een overleg in de Tweede Kamer, dat er geen ruimte is voor de etherpiraten en dat hij er ook niet voor voelt om hen te 'gedogen'. Atsma denkt daar anders over. Als vei lig is gesteld dat de publieke zenders goed te ontvangen zijn, is er volgens hem nog voldoen de ruimte over voor etherpira ten of wat ook wel genoemd wordt vrije radio. Het gaat dan bijvoorbeeld om mensen die populaire Nederlandstalige liedjes ten gehore willen bren gen. Onlangs nam in de Twee de Kamer niet alleen het CDA het op voor de etherpiraten. Ook Groenlinks, PvdA, WD en D66 drongen bij Brinkhorst aan op toegeeflijkheid. den haag/anp - De Zuid-Hol- landse omroepen RTV West en RTV Rijnmond kunnen ten min ste tot half februari blijven uit zenden. Provinciale Staten (PS) van Zuid-Holland stemden giste ren schoorvoetend in met het voorstel van Gedeputeerde Sta ten (GS) om een definitieve be slissing over het lot van de nood lijdende zenders uit te stellen. De provincie vangt de financiële problemen de komende twee maanden op. Op deze manier is tijd gewon nen voor nader onderzoek naar de toekomstperspectieven van West en Rijnmond. De omroe pen moeten voor eind januari een businessplan presenteren, met doorgerekende meerjaren begrotingen. Er wordt een toe- zichthoudet aangesteld en er moeten nieuwe besturen ko men. Verder gaat de provincie op zoek naar andere (over- heids) partijen die kunnen in vesteren in de bedrijven, omdat ze niet langer de enige geld schieter wil zijn. De regionale publieke omroe pen zijn door jaren van wanbe leid in grote financiële proble men gekomen. Een reddings operatie zou ongeveer 10 mil joen euro kosten, zo bleek uit het rapport-Welters waarin de omroepen zijn doorgelicht. De beschrijvingen van onder meer mismanagement en het ontbre ken van goede financiële admi nistratie schokten en onthuts ten de provinciebestuurders. Deze waren daarom bepaald niet gretig om weer belasting geld in de omroepen te steken. PS besloten woensdag toch een lening van 2,1 miljoen euro be schikbaar te stellen, zodat West en Rijnmond een sociaal plan voor de tientallen ontslagen werknemers kunnen bekosti gen. „We zien wel het belang in van het bestaan van regionale omroepen", zeiden diverse sta tenleden. Ook krijgen de bedrij ven tot half februari de regulie re subsidies, ter waarde van 2,6 miljoen euro, zodat ze hun werk kunnen doen. GS stelden dit voor, omdat ze een 'licht puntje' zien in de moeite die de omroepen inmiddels doen om de zaken te verbeteren. Als in februari blijkt dat de zen ders het vertrouwen niet heb ben kunnen herwinnen, stopt de provincie alsnog de geld stroom. De fracties in PS lieten merken zwaar te tillen aan deze mogelijkheid. Ook willen ze over twee maanden echt een keuzemogelijkheid hebben. Daarom wordt het scenario van faillissement helemaal uitge werkt. Dan kan het niet gebeu ren dat er weer om steun wordt gevraagd, omdat er geen 'ram penplan' klaarligt, redeneerden ze. De directeuren E. Wehrmeijer (Rijnmond) en D. Binnendijk (West) toonden zich opgelucht, ook al zou het besluit van woensdag slechts uitstel van executie kunnen zijn. Ze zijn vastbesloten het vertrouwen te rug te winnen. Binnendijk wees erop dat in middels 42 mensen zijn ontsla gen. RTV West is volgens hem nu een platte organisatie: meer dan de helft van de leidingge venden is weg. Ook Rijnmond heeft niet stilge zeten, aldus Wehrmeijer. Het businessplan is grotendeels klaar en de hoofdredacteuren van radio en tv zijn uit hun functie gezet. Tegen eind januari moeten bij Rijnmond 45 medewerkers zijn ontslagen. Zo op de valreep voegt de Gel derse zorgverzekeraar VGZ nog wat nieuwe woorden toe aan het Nederlands van 2003. Om het zorgwekkend hoge aantal rollatorgewonden te verminde ren, gaat VGZ gebruikers van het hulpmiddel rollatorrijles geven om een rollatorrijbewijs te halen. En het lijkt wel alsof het looprek je op wielen deze week opeens populair is, want een recensent spreekt na een show van vete raan Seth Gaaikema over rolla- torcabaret. door Patrick van den Hurk Hilversum - Deze noviteiten zullen hun weg niet meer vin den naar het net verschenen werkje Taal van het jaar drie, waarin woordenboekuitgever Van Dale de nieuwe woorden van 2003 optekende. Zoals gis teren al bleek, was de Neder landstalige pers dit jaar het drukst bezig met SARS. De oor log in Irak, de economische dip, de Idolsrage en de koninklijke rellen ten spijt, de afkorting die de nieuwe dodelijke longziekte een naam gaf, staat bovenaan de lijst van meestgebruikte neo logismen. Het is een niet geringe opsom ming geworden. Van Dale sig naleerde in de Nederlandse en Vlaamse dagbladen liefst 433 nieuwe woorden, waarbij het criterium was dat ze in elk geval de afgelopen tien jaar niet moesten zijn gebruikt. Plezier- kippen, strafgat, smurfenspray, broekriemtherapie, spitsuurge zin, papa-springt-bij-hypo- theek, bezuinigingspillen en de- flatiedraak; het is slechts een willekeurige greep uit de nieuwkomers. Behalve een flinke amuse mentswaarde of juist een hoog ergernisgehalte biedt zo'n jaar aan neologismen vooral een aardig inzicht in wat zich alle maal heeft afgespeeld in de La ge Landen, maar ook een beetje in de rest van de wereld. Leed vermaaktelevisie (over Idols), verlofkoffer, ballonnetjesminis ter (Hilbrand Nawijn) en flip- perkastdemocratie (over de na- Hobbyhaan en plezierkip, woorden van het jaar 2003. Foto: Archief weeën van het Fortuynisme) zijn zo Hollands als het maar kan. Taikonaut, lewinskymoment, routekaartmoment en militain- ment verwijzen achtereenvol gens naar China's bemande sprong in de ruimte, Tony Blairs genante afgang in de kwestie-Kelly, vredesplan num mer zoveel voor het Midden- Oosten en de manier waarop verslag werd gedaan van de oorlog in Irak. Waarbij moet worden aangetekend dat strijd zó kort duurde dat de Neder landse pers eigenlijk nauwelijks de tijd kreeg het Amerikaans- Britse oorlogsjargon te vertalen. Veel woorden overleven de jaarwisseling waarschijnlijk niet. De verklikkip en de hob byhaan zijn weer op stok en zullen pas weer opduiken als ons land onverhoopt weer door de vogelpest (ofwel Gelderse griep) wordt geteisterd. Sterren aandelen (juist, van dat jam merlijk geflopte programma) lijkt ook geen lang leven be schoren. En met het vei Marten Fortuyn uit de I ook beroepsbroer een boren woord. En heleml van duur was het fenon flitsmenigte (flashmob) ook het gebruik van de Van Dale signaleert ooi den die zich juist stevig taalgebruik lijken te wo en vaak hebben die te 1 met maatschappelijke Die zijn niet allemaal vi Werd bijvoorbeeld in 1' ultrarechtse CP '86 nog wegens het woord alloc nenstop, anno 2003 ovi het hele politieke speet dergelijks. Om de klank verzachten spreekt mei een kansarmenstop, m dereen weet wat er woi doeld. Rotterdam, het punt van deze discussii er nog een dubieuze bi; door op: Kansarmië. Vermakelijker zaken, hi ook serieus van aard, sj zich dit jaar af rond de Met Mabelgate en Mari1 te beleeft Nederland zo twee hofrellen, die de t< woorden als oranjesoa| missie-stiekem, maffial zorgenprins opleveren, tijd goed voor neologis showbizz en kunst. Zo het showbizz-koosnaai be in allerlei samenstel populair én salonfahig, niet langer seksistisch, babe, cursusbabe, powjui heftruckbabe en Balkeif® babe; het kan allemaal. The Rolling Stones brei hun fans tijdens hun oj in Nederland rimpelroc stoelrock. Dat is nog ee ni anders dan zigeunerpuer guerrillajazz. Al die mu T in dit zonnigste jaar 00 worden genoten, want het warm. Dus bracht c cordzonnige zomer wo 0 als hitteprotocol, hittei warmtepauzes en stroo z| Dat laatste moest een s ningsineenstorting voo zoals Amerika die later meemaakte. De complete tekst van het jaar drie is vanaf m downloaden van het 1 Taalweb op www. vond d Hilversum - De NCRV presen teert vanaf 5 januari 2004 Casa Luna, een nieuw informatief programma dat elke werkdag vanaf middernacht twee uur lang via Radio 1 wordt uitge zonden. Omroepen mochten open in schrijven voor dit tijdstip. Ver schillende omroepen hadden volgens de NCRV belangstelling voor de eerste nachtelijke uren. Uiteindelijk kwam de NCRV als winnaar uit de bus. Volgens Hans Ganzevoort, eindredacteur Radio 1 bij de NCRV, is het programma 'een logisch vervolg op het Oog op morgen'. „Het is een journalistiek pro gramma, maar wel aangepast aan het nachtelijk uur. De dag wordt nabeschouwd, met een persoonlijke insteek en we pro beren een huiselijke en rustige sfeer te creëren." Casa Luna heeft elke uitzending een hoofdgast, bespreekt het nieuws, borduurt voort op de stelling van het middagradio programma Stand.nl, besteedt aandacht aan de mening van luisteraars en laat het beste van Radio 1 van die dag horen. Het programma wordt gepre senteerd door zes presentato ren: Cees Grimbergen (tevens presentator van Rondom Tien) Ineke Moerman (presentator TV Rijnmond), Klaas Drupsteen (Plein Publiek), Frank Du Mosch (Netwerk) Joris Linssen (Taxi) en Lex Bohlmeijer (vroe ger A4). door onze mediaredactie Hilversum - Wie het eerst komt, die het eerst maalt, moeten De Telegraaf en RTL Nieuws gedacht hebben toen ze besloten hun jaaroverzich ten nog ruim voor de kerst op de markt te brengen. Daar door missen ze de geboorte van Catharina-Amalia en de arrestatie van Saddam Hoes sein. Heel jammer, volgens Patricia Pattinama van Strengholt, de uitgeverij die zowel het boek als de dvd van het RTL Nieuwsj aaroverzicht op de markt brengt. „De overzichten stonden ge pland voor half december en dan neem je het risico dat sommige nieuwsfeiten niet meer meegenomen kunnen worden. Natuurlijk was al wel bekend dat Maxima deze maand zou bevallen, maar voor hetzelfde geld was dat nu nog niet gebeurd." RTL Nieuws past nog wel het overzicht aan dat eind deze maand op televisie wordt uit gezonden. Het jaaroverzicht ligt vroeg in de winkel om de kerstverkoop mee te pakken. „En het overzicht loopt van begin december tot eind no vember. Op die manier mis sen we niets." Paul Rijpkema, één van de sa menstellers van het jaarover zicht van De Telegraaf, Het Jaar 2003, zegt dan ook dat het overzicht geen nieuws mist. „Toevallig dienden zich dit jaar na de deadline twee belangrijke nieuwsfeiten aan. Ons volgende jaaroverzicht begint dus met de geboorte van Amalia en de arrestatie van Saddam Hoessein." Hilversum - Het koninklijk huis heeft meer macht dan is vastge legd en het parlement minder. Dat vindt een meerderheid van politici, bestuurders, onderne mers en topambtenaren, die door KRO Reporter en Binnen lands Bestuur werden gevraagd wie de baas is in Nederland. Aan de hand van het onderzoek is een lijst gemaakt van de 25 machtigste Nederlanders. Die wordt vandaag in Reporter (21.12 uur, Ned 3) en in Bin nenlands Bestuur bekendge maakt. Uit het TNS/NIPO-onderzoek blijkt dat een meerdei de bestuurlijke top vai land (63 procent) vine ut .Eerste en Tweede Kam^ waar de formele, maa^i werkelijke macht in Niui hebben. Formeel Van de ondervraagde tegenwoordigers vind [j maar 49 procent dat. Volgens een kleine heid (52 procent) van dfldl vraagden heeft het K Huis daarentegen mei)F dan formeel is vastgelej s. Astrid Kersseboom maakt overstap van NOS Sport naar Journaal door Annelies Vlaanderen Hilversum - Officieel staat ze vanaf 1 januari op de loonlijst als presentator van het NOS Journaal, maar wanneer ze pre cies moet beginnen, weet de Brabantse Astrid Kersseboom nog niet. „Ik mag toch wel uit slapen na oudjaar?", grinnikt ze. .Anders hadden ze het toch al wel laten weten?" Laat het een of meer dagen la ter zijn, feit is dat ze drie dagen per week het nieuwe gezicht wordt van het Journaal, dat met ingang van 5 januari op werk dagen van 09.00 tot 17.00 uur elke uur gaat uitzenden met een geïntegreerd Sportjournaal. Het gezicht van Kersseboom straalt. „Ik wilde het wel heel graag gaan doen. Maar om nou te zeggen dat het een promotie is. Dat klinkt alsof wat ik nu doe minder is, en dat is het abso luut niet. Ik ervaar het als gelijk waardig. Het Journaal is ge woon een heel andere tak van sport, om het zo uit te druk ken." Hoe vaak kreeg ze de vraag, toen ze in 2001 bij Studio Sport begon: 'Hou je écht van sport?' Kersseboom, licht kuchend: „De sportjournalistiek was voor mij nieuw, dat klopt. Maar an ders zou ik er toch niet aan be ginnen? En ik blijf het nog zo nu en dan doen, omdat ik het zo leuk vind. Juist de combina tie vind ik ideaal." Wanneer ben je een goeie pre sentator? Kersseboom, die Hen- nie Stoel, Loretta Schrijver en Mart Smeets tot haar favorieten „Nieuws zit gewoon in mijn consumptiepatroon en dat van mijn man," aldus Astrid Kersseboom. Foto: GPD rekent, noemt een aantal crite ria. „Je moet goed overkomen, verstand van zaken hebben, bij houden wat er gebeurt. Wat dat laatste betreft: bij ons thuis ko men drie kranten binnen, de radio staat altijd aan, de actua liteitenrubrieken, de journaals - alles volg ik. Het zit gewoon in mijn consumptiepatroon en dat van mijn man." Maar 'goed overkomen', daar begint het mee. Als je stressge- voelig bent, dan kun je het ver geten. „Een presentator moet cool zijn", stelt Kersseboom. „Stress, paniek, dat zien men sen meteen. En dan geloven ze je niet meer. Terwijl het daar juist om gaat. Ik wil de waar heid vertellen." Stress is de 37- jarige moeder van twee kinde ren sowieso vreemd. „Zo ben ik geboren. Ik maak me niet gauw druk." Die ontspannen houding zal haar van pas komen, als ze straks op de redactie van het Journaal te maken krijgt met de richtingenstrijd die achter de schermen woedt. De hoofdre dactie wil meer 'nieuws van de straat' in de journaals. Een aan tal (oudere) journalisten ziet daar geen heil in. Kersseboom kent de discussie. „Ik kan daar nu nog niet veel over zeggen. Maar ik denk dat wel dat het journaal wat anders moet. We moeten meer naar de mensen toe, al moet je dat ook niet overdrijven." Elke dag een bagger ellende over de mensen uitstorten, het zal je beroep maar wezen. Ook daar kan Kersseboom mee om gaan. „Eerlijk gezegd denk ik dat mensen in de Tweede Oorlog en in de dertiger jaren, tijdens de crisis, het veel slechter heb ben gehad. Wat het terrorisme van nu betreft, verwacht ik niet dat we de strijd ooit zullen win nen. Maar moet je daarvoor op houden met leven? Of je heel erg zorgen maken? Hoe groot is die groep terroristen nu hele maal. Dus als je me nou vraagt: kun je er 's nachts niet van sla pen, dan zeg ik: nee! Ik slaap heel goed." Eerst maar eens een raadsel. Wie o wie wordt hier bedoeld: 'Ze is snel origineel en geestig, haar zelfkritiek is tamelijk groot. Over het al gemeen is ze vrolijk en jovi aal, maar ze kan ook heel ernstig zijn. Ondanks haar vlotte babbel, kan ze best nog wel eens wegdromen.' Nee, PATTY BRARD is het niet, die heeft geen zelfkri tiek, is niet geestig en nooit ernstig. CONNIE BREUK HOVEN? Ook niet. Het gaat over iemand die nóg jonger oogt. Inderdaad: het nieu we prinsesje. Bij gebrek aan vrijgegeven (of stiekem ge maakte) foto's van moeder kind heeft Story de huis- tuin- en keukenastrologe JOPIE TILLEMA maar een analyse laten maken van CATHARINA-AMALIA. Het wurm is koud twee we ken oud, maar als het aan de sterren ligt hebben we er een filosofische in gestelde, objectieve landgenoot bij, bij wie het aan artistieke kwaliteiten niet ontbreekt. Schilde ren, schrijven, toneel en muziek, worden ge noemd. Over kleien wordt niets gezegd, maar daar heeft ze haar grootmoeder natuurlijk voor. Bij Party geen speculaties maar harde feiten over het nieuwe prinsesje. Het blad heeft onderzoek gedaan over de mate van vreugde bij de afzon derlijke leden van de regering over de toekomsti ge koningin. Die werd afgemeten aan de hoeveel heid wapperende vlaggen. Het resultaat was ronduit verbijsterend. Bij vijf ministers zijn ze gaan kijken en daar was er maar eentje van die werkelijk vlagde: GERRIT ZALM. Bij de ministers LAURENS JAN BEchi HORST (nota be#11 lie), SYBILLA DEI (nota bene bijna I lai vrouw), PIET HEI NER (nota bene if die aan waarde hi jg' tradities) en JAN 100 BALKENENDE (n de baas zelf) was vlag te bekennen, gelrechte schandi Party. Verder wordt er v scheiden in deze het jaar. MARGAI ry. EDWIN bijvoorbe zoals verwacht kr k,, AMALIA geen ooi WIN. Wel een tan 'e MABEL trouwens de relatie met FR1 ondanks zeilavon zwaar weer stand den. Maar RACHEL ka liedje Eenzame K haar exANDRÉE jaar in praktijk brengen, meldt Party. En belooft op de voorpagina een keur aan ei dingen. SHEILA TIMMERMAN scheidde derde maal, waarvan voor de twee keer or< RONALD, om de weg vrij te maken voor °9 nieuwe liefde: EDWIN VAN HOEVELAAK JJ. achternaam door Story hardnekkig word n. ward met een bekend verkeersknooppunt En het positieve is dat een stel andere scl gen weer teniet zijn gedaan: BASSIE Al hebben de ruzie bijgelegd en RUUD DE TATUM zien elkaar ook weer zitten. En t PAVAROTTI ook nog getrouwd, met zijn resse. Mooi met de kerstdagen voor de d Ton Ouwehand M

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26