Ajax is het spoor even bijster SPORT Luijten in de luwte na incident bij FC Twente-Ajax 2 Bert van Marwijk houdt kruit droog Tennisbond wil met aandelen opleiding talenten financieren Inzinking Amsterdammers begint de vorm van een Ideine crisis te krijgen Terpstra somber gestemd over toekomst topsport L Marco van Basten •SunertriO: Sneijder, Robben en Van Persie KNLTB denkt aan 'Lafeber-model' itrong nog keer Tour (ton - De 32-jarige anse wielrenner Lance heeft gisteren ge- - hij ervan uitgaat dat inde van Frankrijk nog il zal rijden, volgend 12005. De vijfvoudige heeft nog geen idee aarna gaat doen. Arm- 'iield zijn gehoor in de J Press Club van Was- roor dat de nieuwe i US Postal 'staat als en dat de voorberei- ïet seizoen naar tevre- loopt.' er alsnog Japan Han Berger treedt ebruari in dienst als van het Japanse Oita )e voormalig technisch van FC Utrecht heeft ord bereikt voor een de club uit de J-Lea- ;er was eerder al in on- eling met de club uit egen op het eiland Dat leverde problemen jjn toenmalige werkge- [trecht die zijn be lden beperkte. Niet veel n Berger ontslag. Thurau geeft id lik dope toe Doping in het wielren- g' ïvermijdelijk. Dat stelt ei ir Didi Thurau (49) in 10 ggesprek met een Duit- t „We pakten wat te ik ;onden krijgen. Geluk - ik mezelf daarbij in de mthult de inmiddels Duitser, die in 1977 lagen de gele trui droeg nde van Frankrijk. Vol- irau, die in 1989 stopte ro delrenner, kun je met 0 voeding een zware 1 U als de Tour de France k jden. „Doping is dan a rekkelijke optie. Want en ipwekkende middelen 'g' ezelf na een week op." tt doet niet jaan Spelen ine - Lleyton Hewitt h teruggetrokken van ïpisch tennistoernooi e zomer in Athene. De p r wil zich in augustus j liden op de US Open. gen mijn prioriteiten", Ide de voormalig num- van de wereld gisteren :r The Herald Sun. De %r} n het Olympische ten- ooi wordt gespeeld en voor het begin van in New York. donderdag l8 DECEMBER 2003 nl den haag/gpd - De KNVB heeft be sloten scheidsrechter Hugo Luijten even in de luwte te plaatsen. De leidsman kwam dinsdagavond in op spraak omdat hij tijdens de beker wedstrijd FC Twente-Jong Ajax (1-0) een cruciale vergissing maakte. Luij ten zou komend weekeinde FC Gro- ningen-Willem II fluiten. Hij wordt vervangen door Ruud Bossen. Ook assistent-scheidsrechter Hans ten Hoove krijgt verplichte rust. Bij MW- AGOW is Jurgen Schiphorst zijn ver vanger. FC Twente - Jong Ajax werd dinsdag avond in de 73ste minuut bij 0-0 door Luijten gestaakt, vanwege racistische spreekkoren van een deel van de Twentse aanhang. Ook werden aan stekers op het veld geworpen. Na een afkoelingsperiode van tien minuten hervatte Luijten, mede op aangeven van assistent Ten Hoove, het duel met een hoekschop in plaats van een inworp waaruit Twente-spits Collins John de enige treffer van de avond scoorde. Luijten erkende na afloop zijn fout. Grensrechter Hans ten Hoove (37) was, zo liet hij gisteren weten, verrast dat Luijten in de 73ste minuut plotse ling het veld verliet. „Hij floot af en spurtte richting catacomben. Pas toen hij aan de zijlijn stond, wenkte hij mij, de andere grensrechter en de vierde official hem te volgen." In het kwartiertje dat volgde, gebeur de er van alles. Er vond overleg plaats met Twente, Ajax en de KNVB. Op advies van competitieleider Van Oostveen werd uiteindelijk besloten het duel uit te spelen. Ten Hoove: „Vlak voordat we uit de kleedkamer stapten, keken we elkaar aan. Nie mand wist meteen hoe de wedstrijd hervat moest worden. Ook bij mij viel het kwartje op dat moment niet. Luij ten dacht aan een hoekschop. Dat leidde hij onder meer af uit het feit dat er veel spelers in het strafschop gebied stonden toen hij af floot. Ik herinnerde me dat het spel stil lag in 'mijn' hoek. Met z'n vieren conclu deerden we toen dat het een corner moest zijn." Niemand protesteerde, aldus Ten Hoove, ook niet tijdens het restant van de wedstrijd. „Pas na afloop kwam John van 't Schip, coach van Ajax-2, naar ons toe met de medede ling dat het een ingooi had moeten zijn." De grensrechter vermoedt dat Van 't Schip is ingeseind door men sen van SBS, dat de wedstrijd gedeel telijk uitzond. „En toen begon het mediacircus", aldus Ten Hoove. Dat de KNVB gisteren besloot zowel hem als Luijten van hun wedstrijden van komend weekeinde 'af te halen', heeft hij alle begrip. „Door alle aan dacht zijn we deze dagen nog bezig met de wedstrijd van dinsdag, terwijl ook de wedstrijden van komend weekeinde verdienen dat wij er voor honderd procent op geconcentreerd zijn." De KNVB meldde dinsdagnacht reeds dat een protest tegen de uitslag geen zin heeft, en herhaalde dat gistermid dag middels een persbericht. „De uit slag is bindend. De spelregels geven aan dat beslissingen van de scheids rechter over spelaangelegenheden bindend zijn." X Ajacied Johnny Heitinga verlaat het veld na-de nederlaag tegen NAC. Foto: Foto: ANP/Olaf Kraak 2» gewold en 'i sijen blijven en - Carl Verheijen en iroenewold hebben tract bij de schaatsfor- n TVM tot en met de che Winterspelen van Turijn verlengd. Eerder den de olympisch kam- van Salt Lake 2002, Jo- tdehaage en Gerard e, voor dezelfde perio- atzelfde deed 'coming- om Nijenhuis. urijsplan ilbaar - Het ijsplan van mara- aatser Jan Maarten Hei- goed uit te voeren. :hnisch en financieel om in Nederland een sbaan van vijf kilometer m te leggen waarop n bij lichte vorst en peraturen van iets bo il mogelijk is. Dat staat pport van vier toon- nde energiebedrijven, ren is gepresenteerd, chaatsdagen en gemid- 0 bezoekers per dag is uit de kosten. Koel- h gezien is een natuur- op bestaande wegen het antrekkelijk. Het rap- mt het TT circuit van het racecircuit van >rt uitgelezen mogelijk- ir zo'n ijsbaan. Üf' Casero Kelme iar - Angel Casero (31) rijdt A d seizoen voor Kelme. C< nse wielrenner tekent en ploeg een éénjarige pi mis. Hij stond onder bij Team Coast/Bian- iro, die de Vuelta in p 1 n, vervangt bij Kelme mi Igenoot Oscar Sevilla, nel Phonak is verhuisd. door André Hoogeboom Amsterdam - Na de Europese vernedering tegen Brugge volg de gisteren de ontmaskering in de eigen ArenA. Ajax kon zich niet opladen voor het bekerpotje tegen NAC, dat de Amsterdam mers eerder dit seizoen in Breda ook al op de pijnbank legde, en betaalde de rekening, o-i. De dubbel zit er dit seizoen ook al niet meer in en zo wordt het per spectief na de winterstop steeds kleiner. Ajax is niet meer bij de les, zo tegen het einde van de eerste seizoenshelft, maar dat zal meer te maken hebben met het verlies in Brugge dan met fysie ke vermoeidheid. De pijn zit bij de Amsterdammers nu vooral tussen de oren, maar na de ne derlaag in de eigen ArenA wordt de weg naar de verlos sende winterstop wel zwaar. Zondag zal ook Twente in En schede kansen ruiken, nu blijkt dat Ajax met al z'n blessures en tanende vorm kwetsbaar is ge worden. Kwetsbaar is de Amsterdamse ploeg vooral achterin, waar met name Julien Escudé met de Franse slag staat te verdedigen en ook schuldig was aan de treffer van NAC, gescoord door Boussaboun. Koeman had Es cudé als linkerverdediger ge posteerd en Maxwell doorge schoven naar het middenveld. Een zet met onverantwoorde ri sico's. Ajax dacht wat te kunnen expe rimenteren tegen NAC en kwam bedrogen uit. Steeds meer begint de frisse ploeg van weleer af te brokkelen onder toenemende tegenslagen en zware blessurelast. Gisteren hield Koeman de niet geheel fit te Van der Vaart achter de hand en mocht Sneijder als regisseur op het middenveld fungeren. Geen moment, zeker de eerste helft niet, kregen de Amster dammers de koude handen in de ArenA op elkaar. Gelegen heidscaptain Zlatan Ibrahimo- vic werd weer op een ouder wets fluitconcert getrakteerd omdat hij zich te graag wilde bewijzen en daardoor alles mis ging. Met Wesley Sonck gaat het de laatste weken al hele maal niet meer. De Belg blijkt het hoge tempo nog steeds niet aan te kunnen. Alle ballen springen van zijn voeten en van enige magie met Ibrahimovic is geen enkele sprake. Sinds door Jaap van Essen Rotterdam - In De Kuip werd gisteren gevoetbald. Feyen- oord-Vitesse (1-0), een wed strijd met als inzet een plaats in de kwartfinale van de nationale bekerstrijd. Niemand had het na afloop over het duel. Alle aandacht richtte zich op trainer Bert van Marwijk, tiie samen met technisch directeur Rob Baan momenteel aangeschoten wild is. En dat is nooit lekker, zo vlak voor de kerstdis. De trainer werd dinsdag fiks ge troffen door een schot hagel van de weer messcherpe voor zitter Jorien van den Herik, die helemaal vanuit de VS keihard uithaalde. De voorzitter is boos, want hij snapt niet waarom alle aankopen wegkwijnen op res pectievelijk de bank, tribune en in het tweede. Hij begrijpt ook niet dat zijn club al achttien punten heeft verloren. Van den Herik eist tekst en uitleg, in de week tussen kerst en nieuwjaar. Dinsdag werd Bert van Marwijk compleet overvallen door de aanval op zijn persoon, nota bene gelanceerd in het huisor gaan van de club, de Feyen- oord-krant. Ook gisteren wilde hij nog niet echt ingaan op de inhoud, maar duidelijk is dat de trainer zich mateloos ergert. „Ik zie het niet als regelrechte aan val. Dat is iets anders. Wat dit dan wel is? Daar ga ik maar even niet op in." Op inhoud van de kritiek van zijn voorzitter wenste Van Mar wijk ook niets te zeggen. „Ik ga dit niet in de media uitvechten. Zo steek ik niet in elkaar. De voorzitter wil tekst en uitleg. Die heb ik hem over deze zaken al meerdere malen gegeven. Maar goed, ik zal het nu nog eenmaal gaan uitleggen. Dat is de intentie waarmee ik dat ge sprek in ga." Dat Van Marwijk zwaar onder vuur ligt is duidelijk. De afgelo pen twee maanden heeft Van den Herik al enkele malen laten blijken dat hij de huidige pres taties ondermaats vindt en daar iemand voor verantwoordelijk wil stellen. De voorzitter maakt in ieder geval duidelijk dat hij zichzelf niet als de schuldige aan de huidige malaise ziet. Van Marwijk en Baan, die heb ben het gedaan. Natuurlijk werd er in de Kuip ook gevoetbald. In een stadion waar in de eerste helft heel wat onrust onder de fans bleek te leven, voerden Feyenoord en Vitesse een waar treurspel op. De Rotterdammers wonnen, met 1-0, maar daar was werke lijk alles wel mee gezegd. De overwinning kwam tot stand door een nogal komisch doel punt van Anthony Lurling. De als rechtsbuiten misbruikte linksbuiten mocht na 37 minu ten zomaar in een schuine van af de zijlijn naar het doel lopen. Onderweg naar doelman Van Fessem passeerde hij minimaal vier Arnhemmers, waarvan er niet één het benul had een been of een ander ledemaat uit te steken. Bert van Marwijk was allang blij met de zege. Hij heeft beschei den doelstellingen. „Vanavond was een overwinning het aller belangrijkste. Goed voetbal was gezien alle commotie en de ne derlaag bij FC Twente onmoge lijk. We hebben gewonnen en nu moeten we zondag bij RKC ook maar gewoon de punten pakken. Niets meer en niets minder. Daarna zien we wel FEYENOORD: Lodewijks; Swerts, Van Wonderen, Gyan en Snoijl; Lurling (84. Smolarek), Ono. Schreuder en Van Persie: Kuijt en Buffel. VITESSE: Van Fessem: Comelisse. Konterman, Dingsdag en Frankel; Hofs, Rankovic, Claessens en Zongo (60. Fafiani); Van Beukering en Mbam- ba (66. Rojer). Koeman: 'We zijn niet fris meer* Hij zei het niet, maar bedoelde het wel. Volgens Ronald Koe man is een aantal spelers van Ajax boven z'n stand gaan le ven. Na alle lof voor de jonge spelers van zijn ploeg van der den klonk gisteren uit Koe mans mond forse kritiek op zijn elftal. „Misschien denken sommige spelers dat ze er al zijn, maar in feite beheersen ze slechts het spelen mét de bal. We kunnen het niet zonder Sonck naar rechts is gedirigeerd door zijn trainer, kan hij de weg niet meer vinden. Dat alles bleef zonder schade, omdat het duelletje in een ge zapig tempo werd afgewerkt. Van der Vaart moest erin ko men om nog voor wat elan te zorgen, maar kon niets uitrich ten. Tot overmaat van ramp kwam NAC plots op voor sprong. Dat veranderde alles. Ineens werd het wel een aardi ge bekerwedstrijd, met kansen over en weer. Ajax kon het tij niet meer keren. Onherroepelijk bal. Wellicht zijn sommigen wel onbewust boven hun stand gaan leven, wie zal het zeggen. Volgens één van de bondscoaches kunnen we alle maal goed voetballen en heeft leeftijd er niet zoveel mee te maken, maar ik vind dat we nog veel fouten maken. Vooral in de omschakeling. Iedereen wil maar naar voren rennen en als je dan ziet hoeveel ruimte er tussen de linies ontstaat; dat dreven de Amsterdammers naar de afgrond van het beker toernooi. Niets zat meer mee. NAC-doelman Van Zwam haal de de onmogelijkste ballen uit zijn doel. Van Sneijder, van Sonck. Boukhari, die speelt voor NAC, kreeg bijna een klei ne heldenrol, maar zijn fraaie lob werd nog ternauwernood gekeerd door Lobont. Met de nederlaag van Ajax kreeg in ieder geval het beker toernooi een opwaardering. NAC heeft de ouderwetse stunt in ere hersteld, terwijl in Am- is schrikbarend. De komende weken zal het accent vooral op dat aspect van het spel liggen; het voetballen zonder bal. Bo vendien zijn we niet fris meer, zoals we dat vorig jaar over duidelijk wel waren. NAC was dat wel. We hadden ook met 2- 0 kunnen verliezen. In ieder geval heeft NAC de sleutel voor het spelen tegen Ajax wel ge vonden. We hebben er nu al twee keer van verloren." sterdam de pijn met de week toeneemt. Maar NAC kan trots zijn. De ploeg van Ton Lokhoff heeft het grote Ajax-Amsterdam dit seizoen nu al twee keer ver nederd. AJAX: Lobont; Giygera (60. Yakubu), Heitinga en Escudé (76. Sikora); Obo- dai (51. Van der Vaart), De Jong, Sneij der en Maxwell; Sonck, Ibrahimovic en Mitea. NAC BREDA: Van Zwam; Collen, Pen- ders, Schenning (64. Kerstens) en Ba- karat; Seedorf, Slot en Engelaar; Diba (89. Vos), Boussaboun (82. Stam) en Boukhari. den haag/anp - Voorzitter Erica Terpstra van sportkoepel NOC *NSF is somber over het toe komstig topsportklimaat in Ne derland: „We zijn een sportna- tie in ontwikkeling, maar staan onder druk. Een enorme don kere wolk hangt boven de sport door het wegvallen van de sub sidies voor de sportbonden", zei ze gisteren bij de presentatie van een onderzoek naar het topsportklimaat. Uit dat onderzoek, dat is uitge voerd in opdracht van NOC *NSF en het ministerie van VWS, blijkt dat een meerder heid (zes op de tien) van de topsporters, toptrainers en top sportcoördinatoren vindt dat de voorwaarden om topsport te bedrijven in Nederland tussen 1998 en 2002 zijn verbeterd. Topsporters verdienen meer geld en constateren meer aan dacht, steun en waardering van zowel bonden als maatschap pij. Terpstra: „Het topsportklimaat vergt niet alleen budgetten voor stipendium (uitkering voor sporters met een A-status) en talentontwikkeling, maar ook investeringen in de infrastruc tuur en de verenigingen. Top sport gedijt niet zonder behoor lijk draagvlak voor de breedte sport. En als ik hoor dat som mige bonden nu al aankondi gen dat ze per 1 januari mensen moeten ontslaan die juist zijn aangesteld om verenigingen te ondersteunen, dan zeg ik, het klimaat staat wel degelijk onder druk." De huidige sportstaatssecreta- ris, Ross-van Dorp, deelde Terpstra's mening niet. „Neder land is zich echt aan het ont wikkelen tot een sportnatie. We hebben blijkbaar goed beleid ingezet", vond Ross. UITSLAGEN BASKETBAL PRIJSVRAGEN New York. N8A. Houston Rockets - Cleveland Cavaliers 89-85, Philadelphia 76-ers - Miami Heat 87-76, Or lando Magic - Indiana Pacers 94-90, Golden State Warriors - Atlanta Hawks 98-85, Detroit Pistons - Chicago Bulls 77-73, New Jersey Nets - Utah Jazz 87-74, San Antonio Spurs - Toronto Raptors 73-70, Boston Celtics - Dallas Mavericks 105-103, Denver Nuggets - Seattle Supersonics 99-98, LA Clippers - Milwaukee Bucks 93-83. (advertentie) NU IN DE WINKEL ■VO'CM EXTRA DIK KERSTNUMMER x i/oetbal Win reis naaMngelaaifl Lucky Day 3281, 17 december 6, 15, 18, 20. 31, 33, 34. 38, 41. 44. 45. 47, 50. 53. 59, 62, 63. 67, 75. 80. (Onder voorbehoud van typefouten) RUGBY Ereklasse RRC - Bekaro 21 - 10, Ascrum - Castr. RC 17 - 23, Haagsch RC - Amsterdams 31 - 12, RC H'sum - LRC DIOK 13 - 26, RC't Gooi - Am- stel. RC 30-11. Eerste klasse RC Eemland - Utrechtse 71 - 0, RC Delft - Haagsch RC 0 - 38. USRS - DSRC 24 - 10. SKI Madonna di Campiglio. Wereldbeker v Slalom: 1 Hosp (Oos) 1.37,97 (48,71/49,26) Paerson (Zwe) 1.38,26 (48,98/49,28), 3. Schild (Oos) 1.38,50 (48,83/49,67), 4. Ge- orgl (Oos) 1.39,04 (50,30/48,74), 5. Berg- mann-Schmuderer (Dui) 1.39,28 (49,31/49,97), 6. Poutiainen (Fin) 1.39,31 (49,85/49,46). Stand WB slalom: 1 Paerson 280 punten,'2 Hosp 160,3 Schild 156. Stand WB algemeen: 1 Paerson 510 punten, 2. Hosp 320,3 Ertl (Dui) 272. VOETBAL Amstel Cup, achtste finales Heerenveen - NEC 0-1 (0-0). 82. Hersi 0-1. Scheidsrechter: Bossen Toeschouwers: 9200 Rode kaart: 90. Bakatti (Heerenveen) Gele kaart: Hansson. Hakansson, Venema (Heeren veen), Ebbinge (NEC). FC Utrecht - RKC Waalwijk 3-1 (2-1). 10. Fuchs 0-1, 28. Van de Haar 1-1, 45 Tanghe 2-1, 90. Tanghe 3-1. Scheidsrechter: Van Dongen. Toeschouwers: 11000. Rode kaart: 26. Greene (RKC Waalwijk) 2x geel. Gele kaart: Bosschaart, Keiler (FC Utrecht), Bouta- har (RKC Waalwijk). Ajax - NAC Breda 0-1 (0-0). 54 Boussaboun 0-1 Scheidsrechter: Oskam Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Seedorf (NAC Breda). Loting kwartfinales: PSV - NAC Breda, FC Utrecht - Heracles Almelo, FC Twente - Feyen oord, Sparta - NEC. De wedstrijden worden ge speeld op 3 en 4 februari. Brdaric 1-0, 53. Madsen 1-1, 62. De Guzman 2-1. 75. Hashemian 2-2. VfB Stuttgart - Leverkusen 2-3 (0-2). 24. Ra- melow 0-1. 45. Berbatow 0-2, 56. Kuranyi 1- 2. 62. Berbatow 1-3, 68. Soldo 2-3. 1860 München - Borussia Mónchengladbach 1-2 (0-1). 15. Ulich 0-1, 62. Lauth 1-1, 83. Van Lent 1-2. Schalke'04 - VfL Wolfsburg 1-1 (1-1). 26. Al- tintop 1-0, 40 Petrow 1-1. Borussia Dortmund - FC Kaiserslautern 1-1 (1- 0). 45. Koller 1-0, 76. Lincoln 1-1. Stand aan kop: 1 Werder Bremen 17-39. 2. Bayern Munchen 17-35, 3. Leverkusen 17- 35, 4. VfB Stuttgart 17-35. Engeland, League Cup Kwartfinales: Aston Villa - Chelsea 2-1, Tot tenham Hotspur - Middlesbrough 1-1 (Midd lesbrough wns). VOLLEYBAL Apeldoorn. Top Teams Cup mannen, achtste finale, return: Piet Zoomers/Dynamo (Ned) - Vegyesz Kazinc- barcika (Hon) 3-2 (25-13 25-20 28-30 21-25 15-13). Eerste wedstrijd: 1-3. Dynamo uitge schakeld. Rotterdam. CEV Cup mannen, achtste finale, return: Ortec.Nesselande (Ned) - Panathinaikos (Gri) 1-3 (16-25 25-22 22-25 18-25). Eerste wed strijd: 0-3. Nesselande uitgeschakeld. door Gertjan van Geen leiden - De KNLTB is van plan aandelen naar het model-Maarten Lafeber te gaan uitgeven om de opleiding van talenten te financieren. Met het eventueel te verdienen prijzengeld kunnen finan ciers later weer worden uitgekocht. Golfer Lafeber gaf in 1997 1100 aandelen van 100 gulden uit om zijn internationale golfcarrière te bekostigen. Zijn prijzengeld is inmiddels zo hoog opgelopen, dat aandeelhouders een rendement van bijna honderd procent halen als hij uitbe taalt. De tennisbond wil eenzelfde constructie beden ken voor een groep jonge talenten. Steeds vaker gaan tennissers op jonge leeftijd de landsgrenzen over om de internationale jeugdtoernooien te spelen. Komend jaar kan de KNLTB het pro gramma nog wel bekostigen, maar daarna wordt het lastiger om uit de algemene middelen te put ten. Met sponsoring alleen komt de bond er niet. Bovendien wordt de overheidssubsidie inge perkt. De KNLTB moet 786.000 euro inleveren. Op dit moment reizen twaalf junioren de wereld over, onder begeleiding van een bondscoach. Dat aantal moet volgens het beleidsplan van de bond opgevoerd worden. Hoewel de tennisbond de opleiding van de talenten volledig voor zijn rekening neemt, komt er geen cent van terug als een speler als prof ineens een bovenmodaal in komen verdient. Met deze constructie wil de KNLTB enerzijds de kwaliteit van de opleiding waarborgen en anderzijds de speler indirect mee laten betalen. Juristen werken aan het plan, dat nog in de kin derschoenen staat. „Er zitten nog veel haken en ogen aan", zegt scheidend voorzitter toptennis Lodewijk Kallenberg. „We moeten contracten af sluiten met jonge spelers die nog geen achttien jaar oud zijn. Ouders moeten dus tekenen, terwijl de speler zelf het uiteindelijk moet terugbetalen. Ik weet niet hoe dat juridisch in elkaar steekt."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25