1 'Er wordt met zo veel liefde gewerkt' KUNST CULTUUR Josée Ruiter wil te veel met Tsjechov Vox Humana als een instrument Huiveringwekkend mooi duet Hollandia IJselijke beheersing bij Cappella Pratensis actei R7 Gouden speld voor dirigent Van Marion Ted de Braak, standwerker in wereldpiste van Circustheater Carré Weer verdachte diefstal van Van Gogh's gepakt buut P. Diddy I Broadway 3 sta; maal Rapper en producer Combs, beter bekend als dy, gaat in een opvoering oadway spelen. Vanaf staat hij in 'A Raisin in the een drama van Lorraine sbury over een zwart gezin iaar een volledig blanke in Chicago verhuist. De ian de cast wordt ingevuld doorgewinterde Broad- teurs. P. Diddy zelf heeft geen ervaring in het maar speelde al wel en- tollen in films. donderdag l8 DECEMBER 2003 muziek recensie Maarten Baanders Concert: Rijnlands Chr. Mannenkoor Vox Humana. Gezien: 17/12, Stadsgehoorzaal, Leiden De grote boeketten en de lange rijen kerststerren langs het po dium lijken te willen zeggen dat het kerstconcert van Vox Hu mana dit jaar anders is dan in andere jaren. Niet alleen kerst mis wordt met dit concert ge vierd, ook het afscheid van diri gent Sander van Marion geeft dit concert een feestelijk tintje. Zijn vertrek doet vreemd aan, want de kracht die hij al die ja ren aan het koor heeft gegeven, is ook op deze avond sterk aan wezig. Van Marion heeft de re gie zo perfect in handen en straalt zoveel thuisgevoel bij zijn koor uit, dat de gedachte aan stoppen bij niemand zou opkomen. Het is een wonder zo snel als Van Marion en het koor erin slagen de sfeer in de Stadsge hoorzaal totaal te veranderen. Zingend en met kaarsen in de hand komen de mannen langs de zijkanten van de zaal naar het podium en stellen zij zich op onder een grote, stralende ster. Het diepe, warme stemge luid geeft dit kerstconcert een bijzondere concentratie. Het koor is als een subtiel instru ment. Sober, fluisterend bijna, klinkt 'Stille Nacht'. Via een veerkrachtig, opwekkend 'Nun danket alle Gott' van Bach, bouwt het koor een indrukwek kende volheid op in bijvoor beeld het 'Sanctus' van Gou nod. Grote kracht laat het ho ren in 'Christians awake' van Rathbone, om in 'Still ist die Nacht' van Pfeil in een ontroe rend warm register terug te ke ren. Sterk is het koor ook als het met een bedekt timbre precies de goede ondergrond biedt aan de solisten. Sopraan Lisette Em- mink heeft een mooie, volle stem en weet in alle soorten muziek precies hoeveel ze moet geven. In de lichte, vitale, soms speeldoosachtige stukken van Ryba bijvoorbeeld, legt ze pre cies zoveel soberheid dat deze muziek spannend wordt. Warm en van een soms pastorale zachtaardigheid is de stem van bas-bariton Peter Duyster, die vooral in 'Maria's Wiegenlied' van Reger een uitstekende combinatie met Emmink vormt. 'Bethlehem' van Maunder wordt door koor en solisten met een prachtige dramatische opbouw uitgevoerd. De goed getroffen dosering van Emmink doet ook hier wonderen. De welluidende, vrolijke melodieën verleiden gemakkelijk tot te grote vlotheid, maar Emmink zingt ze met een ingehouden geladenheid, waaruit later een rijkdom aan expressie tot bloei kan komen. In de herderspas sage sluit Duyster hierop met een tedere vertolking aan, waarna Emmink met geestdrift de verblindende komst van Je zus bezingt en het koor fier en opgewekt de glorie van God uit roept. Alle warmte en diepte gooit Vox Humana in de strijd om dit stuk af te sluiten met een verheffende en vervulde climax. leiden - Sander van Marion, scheidend dirigent van het Rijnlands Christelijk Mannen koor Vox Humana, heeft gister avond de gouden speld gekre gen van de gemeente Leiden. Van Marion heeft 33 jaar leiding gegeven aan het koor waarvan hij gisteravond afscheid nam met een kerstconcert in de Stadsgehoorzaal. Wethouder Geertsema reikte hem bij die gelegenheid de speld uit. ,,Het lijkt me lastig voor een musicus om met pensioen te gaan," al dus Geertsema. „Je kunt toch niet een knop omdraaien zodat de muziek ineens voorbij is!" Van Marion nam in 1970 het initiatief tot oprichting van Vox Humana. Met het koor verzorg de hij niet alleen kerstconcerten in de Stadsgehoorzaal, maar ook kerstnachtdiensten in de Pieterskerk en benefietconcer ten voor zieken en bejaarden. Hij maakte met het koor diverse concertreizen naar het buiten- w Sander van Marion krijgt van wethouder Geertsema de gouden speld van de gemeente Leiden: „Het lijkt me lastig voor een musicus om met pensioen te gaan." Foto: Taco van der Eb land, onder meer naar Oxford, Parijs en Londen. Jaarlijks luis tert Vox Humana met de Ko ninklijke Militaire Kapel ook de traditionele Herdenkingsdienst, op 3 oktober in de Pieterskerk, op. Sander van Marion heeft verder veel orgelconcerten ge geven waarvan de opbrengst bestemd was voor de restaura tie van het Van Hagerbeerorgel in de Pieterskerk. meille blijft issen voor cht/leiden - Corneille is tij- het Nationale KunstGala Jaarbeurs in Utrecht geko- ils Kunstenaar van het Jaar Daarmee versloeg Cor- ia-Iizeven andere finalisten wie Karei Appel. Leide- ;per Faassen eindigde tweede plaats. De verkie- rerd dit jaar voor het eerst auden. Meer dan 4000 voor- iten hebben de genomi- le kunstenaars bepaald. In iveede ronde zijn meer 10.000 stemmen op de ge ineerde kunstenaars uitge- q it. Die ronde leverde acht Tsten op. De derde en laat- Dnde had dinsdag plaats, bij circa 275 aanwezigen eille als Kunstenaar van aar kozen. Als meest veel- vende beeldend kunste- werd Jacques Tange geko- hterscollectief Katwijk vijk - Het Katwijkse Dich- CarPet heeft, na het rolle 'Poëzie aan Zee besloten met twee ande- ilnemers een collectief te Aanleiding voor de op- ig van het collectief is de ide belangstelling van die zich actief met poë- fjg willen houden. De le- het dichterscollectief uit Katwijk, Rijnsburg lenburg. Met fnsse en evenementen wil het ctief inwoners uit die drie eenten laten kennismaken poëzie. Gedacht wordt on- neer aan een Huiskamer- val, gedichten aan bed, het liceren van gedichtenbun- en boekenleggers en het niseren van open podia. tdelijk krijgt tt meer geld haag - Er komt voorlopig i extra geld van het rijk voor Stedelijk Museum in Am- lam, na de eerder toegezeg- ijf miljoen euro. Een meer- leid van de Kamer ziet op noment geen mogelijkheid eens zo'n bedrag uit te ken voor de renovatie van museum. Zowel D66 als de A hadden het voornemen eweek bij de bespreking de Najaarsnota te kijken of intbrekende vijf miljoen den worden gevonden. Mo- jk wordt bij de Voorjaarsno- pnieuw bekeken of er geld rhet museum te vinden is. door Hans Visser Amsterdam - „Ik zal het even voor je aantrekken", zegt Ted de Braak. Even later poseert hij in de sterrenkleedkamer van thea ter Carré met zijn splinternieuwe rode fluwelen jas en zwarte, roodgebiesde broek. Om het af te maken zwaait hij even de wandelstok met fonkelende knop. En onder een hoge zijden hoed, even boven zijn grijs ge worden maar nog altijd opkrul lende markante snor, glinsteren twee ogen vol pure pret. Vanavond maakt de voormalige acteur, cabaretier, presentator van talloze radio-uitzendingen en het gezicht van televisiepro gramma's als 'de Tedshow' en het satirische 'Farce Majeur', zijn debuut als spreekstalmees- ter in het Wereldkerstcircus van het Amsterdamse Carré. Hij volgt Peter van Lindonk op, die hem vijftien jaar in die rol voor ging. Daarmee is de in 1935 te Arnhem geboren Ted de Braak terug in het vak dat hij acht jaar geleden abrupt verliet. „Ik was zestig en presenteerde nog dagelijks het televisiespel letje 'Topscore'. Maar opeens moest dat 'jonger'. Ik vond toen dat ik er maar beter helemaal mee kon ophouden. Mijn vrouw en ik hadden daar al eens over nagedacht, maar het eerste jaar was het toch nog wennen. We zijn gaan reizen met de camper en nu wonen we heerlijk in Zuid-Frankrijk, vlakbij Montpellier. Ik werk elke dag een paar uur aan liedjes en ideeën, we hebben een bewer kelijke tuin en in de buurt zijn er veel festivals en tentoonstel lingen." Maar onlangs werd die Zuid- Franse droom onderbroken: „Ik kreeg e-mail uit Nederland: of ik er over wilde nadenken om als spreekstalmeester de num mers in het Wereldkerstcircus te gaan aankondigen. Ik belde meteen terug. Want in Carré werk je met de top van de cir cuswereld voor een warm pu bliek van pure liefhebbers. Je hoeft de mensen hier niet in te pakken. Ze weten wat ze mogen verwachten en kunnen elk nummer op zijn waarde schat ten. Maar ik moet wel heel ge disciplineerd werken, precies als iedereen in het circus." „Ik kan dus niet zoals in een te- Ted de Braak, in zijn splinternieuwe rode fluwelen jas en zwarte, rood gebiesde broek, als spreekstal meester in het Wereldkerstcircus. Foto: GPD/Roy Beusker levisieshow tussendoor nog wat grappen maken, want dan hou ik de artiesten op. Alles wat ik doe en zeg moet passen in het programma. We vormen in en om de piste een team, waarin we allemaal van elkaar afhanke lijk zijn. De artiesten net zo goed als de mannen die het net voor de trapezewerkers span nen. Iedereen beseft dat en heeft dan ook respect voor el kaar. We zijn allemaal blij met het succes van de ander. Want dat is het succes van onze voor stelling. Naijver, jaloezie komt hier niet voor." „Bij de televisie hoorde je de laatste jaren steeds vaker praten over doelgroepen en marktaan delen. Maar hier wordt met zo veel liefde gewerkt... Neem die jongen met het leeuwennum mer. Je hoort vaak protesteren tegen een circus met dieren, maar als je ziet hoe fantastisch die leeuwen het vinden als hij met ze aan de gang gaat. 'My girls', noemt hij zijn leeuwin nen. Je ziet ze genieten als ze door het zaagsel rollen en hij ze op hun buik krabt. En als hij ze föhnt hoor je ze spinnen. Ze houden van die aandacht, net als poezen. Als hij ze slecht zou verzorgen, zouden ze er wel an ders uitzien." „En dan die Koreanen met hun luchtnummer: ze maken in één sprong vijf salto's en draaien dan ook nog om hun as. Ze doen dat een paar keer per dag en toch zie je ze steeds weer re peteren. Jammer dat het pu bliek dat niet meemaakt: je moet nu eenmaal de illusie be waren. Gisteravond heb ik met ze geoefend op de uitspraak van hun namen: gelachen dat ze hebben! Op mijn beurt help ik de buikspreker: hij wil zo graag tegen het publiek wat Ne derlandse zinrietjes zeggen." Eigenlijk was het dus helemaal niet zo'n vreemd idee om Ted de Braak uit te nodigen als spreekstalmeester. Het kietelen van het 'hooggeacht publiek' met tot de verbeelding spreken de woorden, is hem niet vreemd. Maar zijn optreden is Carré is zeker niet het opstapje naar een comeback. „Ik heb pas nog wel met veel plezier meegewerkt aan een terugblik op 'Farce Majeur', die op 29 de cember wordt uitgezonden. We combineren daarin teksten over de actualiteiten van nu met liedjes en sketches uit de pro gramma's van vaak meer dan twintig jaar geleden. Natuurlijk, soms zie ik nog wel eens een erg goede show met een groot orkest en dan denk ik wel eens even... Maar ach, het bevalt ons prima zo." Wereldkerstcircus, Koninklijk Theater Carré, Amsterdam, t/m 4 januari. Uitzending Te rugblik Farce Majeur", 29 de cember, Nederland 1, 19.00 uur. theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'La musicatwee' van Hollandia. Tekst: Marguerite Duras Vertaling: Tom Blokdijk. Regie: Paul Koeck en Johan Simons. Met Betty Schuurman en Jeroen Willems. Gezien: 17/12, De Alkeburcht. Roelofarendsveen. Nog te zien: 22/1Leidse Schouwburg. Twaalf jaar geleden speelde theatergroep Hollandia 'La Mu- sica twee' van Marguérite Du- ras. Het werden gedenkwaardi ge voorstellingen met twee jon ge acteurs: Betty Schuurman en Jeroen Willems, die net een paar jaar van de toneelschool waren. Ze speelden personages van 'vijfendertig jaar of ouder'. Ik zag twaalf jaar geleden de eerste versie, en weet nog dat ik die heel mooi vond, maar her inner me nauwelijks details. Zo vluchtig is theater. Willems en Schuurman hebben zich inmiddels in theater en film verder ontwikkeld tot in Nederland en daarbuiten ge vierde acteurs. Hun leeftijd nu komt overeen met die van de personages van Duras en ze spelen opnieuw 'La Musica twee'. Dat gebeurde gisteren in in Roelofarendsveen, waar de werkgroep Cultuur minstens eens in de maand cabaret, to neel of muziek programmeert. De keus voor Hollandia is wel bijzonder, maar niet toevallig: de wortels van regisseur Paul Koeck liggen in De Veen. 'La Musica twee' speelt in een oud Frans hotel, wat mooi aan sluit bij het wat afgetrapte zaal tje. Twee geliefden zijn nog één keer bij elkaar nadat hun schei ding is uitgesproken. Ze raken in gesprek en stellen zich en el kaar voorzichtige vragen over wat er misging en waarom. Al snel zitten ze tot over hun oren in een geschiedenis van harts tochtelijke en pijnlijke liefde, waarvan ze zoveel perfectie ver wachtten dat het niet meer op te brengen was. Hun liefde ver droeg geen invloeden van bui tenaf, geen eigen levens, en in het gesprek vraagt hij vooral naar haar leven. Ze spreken el kaar aan met u, maar onder de beleefde en veilige afstand gist en kookt het. Ze kwellen zich zelf en elkaar, net zoals toen ze nog samen waren. Hij is razend jaloers en diep ellendig, zij is rustiger, maar niet minder wan hopig. Ze hebben geen vorm kunnen vinden voor de mense lijke factor in een goddelijke liefde. Het is een huiveringwekkend genoegen om naar het duet van Willems en Schuurman te kij ken, misschien nog wel het meest als ze niet zelf spreken. De manier waarop ze naar el kaar luisteren en de spanning waarmee ze elkaar niet aanra ken, is zeldzaam intens. Als ze elkaar dan toch plotseling om helzen, ervaar je dat als een schokkende schending van de code. Ze herstellen zich en pra ten verder, naar het onont koombare moment van de fy sieke scheiding. Misschien ver geet je je liefde en je verdriet, zeggen ze aan het einde. Maar ze weten allebei dat dat niet gaat lukken. muziek recensie Susanne Lammers Concert: Ecce Maria genuit nobis alorem door Capella Pratensis o.l.v. krt Demuyt M.m.v Kris Verhelst (virginaal) en Herman de Winné bmatie). Gehoord: 17/12, De Waag, Leiden. n kerstconcert, maar een terconcert noemt Bart öuyt het, want de verwar- igvan de Waag is kapot. Dat Wimer, want warme voeten merkelijk het enige dat ont- aan dit concert. Maria heeft voor ons de 'sser gebaard' lijkt een wat 'liciete titel, maar dat is nog niets vergeleken bij de zestien- de-eeuwse teksten die decla mator Herman de Winné voor draagt. De in- en uitleidende gedichten zijn voornamelijk vroom en mystiek, maar in de prozateksten wordt een wel heel realistisch beeld van de ge beurtenissen in Bethlehem ge schetst. We horen hoe Jozef bit terlijk weende, omdat hij zijn hoogzwangere Maria van hot naar her moest sleuren en we horen hoe Maria het Christus kind baart. Staande, leunend tegen een pilaar, terwijl Jozef zich discreet afwendt. De plastische teksten die De Winné voordraagt, vormen een prettig tegenwicht tegen de etherische muziek die Cappella Pratensis zingt. Het vocale en semble is gespecialiseerd in de muziek van Josquin Desprez en heeft onlangs zijn horizon ver breedt en put nu uit de muziek van zowel het einde van de vijf tiende als de hele zestiende eeuw. Dat is natuurlijk nog steeds een betrekkelijk nauw af gebakende periode, maar Cap pella Pratensis toont absoluut meesterschap in deze beper king. Integriteit moet de bron zijn van hun vertolking, abso luut zuivere liefde en begrip voor de muziek, en dat, ge voegd bij een bijna griezelige technische perfectie, maakt hun concert adembenemend. De razend ingewikkelde polyfo nie is volstrekt in balans, ritmi sche veranderingen zijn eerder voel- dan hoorbaar, kleine, maar zeer betekenisvolle en ex pressieve accenten verfraaien een enkel woord dat meer aan dacht verdient. In Josquins 'In annunciatione Beate Marie Vir- ginis' klinken de uitgesponnen woorden 'missus' en 'angelus' net zo lang door als de tijd die de aartsengel Gabriel nodig heeft om van de hemel neer te dalen in Maria's kamertje; en in 'In circumcisione Domini' van dezelfde componist komt het veelkleurige en onmetelijke wonder dat Josquin legt in het woord 'admirabile', zuiver tot uiting. Net zo zorgvuldig zijn de subtiele fraseringen van virgi- naliste Kris Verhelst, die met haar instrumentale adempau zes dit intieme concert prachtig in balans brengt. amsterdam/anp - De politie heeft enkele weken geleden al een man in Nederland opge pakt die wordt verdacht van betrokkenheid bij de diefstal van twee Van Gogh schilderij en uit het Van Gogh Museum eind vorig jaar. Dinsdag werd in Spanje de 31- jarige Octave D. aangehouden op verdenking van betrokken heid bij de diefstal. De Spaan se politie omschreef de man als „een gevaarlijke internatio nale crimineel". Een woordvoerster van justitie in Amsterdam zei dat de poli tie in Spanje bij de arrestatie samenwerkte met de Neder landse politie. De politie in Amsterdam wilde niet meer informatie kwijt over de man die ze in Neder land hebben aangehouden. „Het onderzoek loopt", aldus een woordvoerder. In december vorig jaar wer den 'Zeezicht bij Schevenin- gen' (1882) en 'Het uitgaan van de Hervormde Kerk te Nuenen' (1882) uit het Am sterdamse museum gestolen. De schilderijen hebben een waarde van enkele miljoenen euro's. Ze waren niet verze kerd, omdat ze bezit zijn van het Rijk. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Vrouwen van Tsjechov' Tekst, regie en spel: Josée Ruiter. Gezien: 17/12, schouwburg Leiden. Eigenlijk gaat "Vrouwen van Tsjechov' noch over de be roemde toneelschrijver zelf, noch over de vrouwen in diens leven, zoals zijn vrouw Olga, zijn moeder of zijn zusje. Na tuurlijk komen die wel ter spra ke, zelfs uitvoerig, maar uitein delijk gaat het daar niet om. Hoofdthema van het stuk is welbeschouwd Josée Ruiter zelf. En dan niet de persoon, maar de actrice die reflecteert over het wezen van haar vak. Ze doet dat op een complexe ma nier. Daaraan zit een voordeel maar zeker ook een nadeel. Po sitief in elk geval is dat we weer eens kunnen constateren dat Josée Ruiter tot de grote actri ces behoort. In haar solovoorstelling vertolkt Josée Ruiter in haar eentje ver scheidene rollen. Tegelijkertijd brengt ze een-ingewikkelde ge laagdheid aan. Het verhaal speelt in een kliniek waar twee wouwen elkaar ontmoeten. De één is actrice die moet bijko men van haar rol in een stuk van Tsjechov. De ander noemt zich Olga Knipper, de vrouw van Tsjechov en tevens actrice van het Moskous Kunsttheater. Eerstgenoemde tobt na het ja renlang spelen van uiteenlo pende rollen met haar eigen identiteit. Wie is ze nu zelf? Een lege huls of de optelsom van al die gespeelde personages?! Laatstgenoemde leeft in een waanwereld. Ze heeft de pre mière van een stuk van Tsje chov verstoord door zich als Ol ga Knipper voor te stellen en bepaalde scènes voor te spelen. 'Op haast onnavolgbare wijze', zoals de krant in een recensie schrijft, terwijl de bewuste vrouw helemaal geen actrice is. Waar ligt de grens tussen het professioneel oproepen van een illusie en het leven in illu sies?! Vanuit deze ingewikkelde con stellatie gaat actrice Josée Rui ter aan de slag. Het H^ert haar spelmateriaal op waar ze alleen al in strikt technische zin per fect mee uit de voeten kan. Ze speelt de twee vrouwen, de be handelend arts en fragmenten uit Tsjechovs werk en leven. Het is aangenaam om te zien hoe ze voortdurend van de ene in de andere rol stapt. Ze toont dus op voorbeeldige wijze de vakmatige kant, maar ambieert nadrukkelijk meer dan alleen maar 'doen alsof. Dit acteren gaat dieper en zoekt daarbij het wezen van het te spelen perso nage op. Josée Ruiter wil dus veel, zeg maar gerust: te veel. De constructie aan de ene kant en het bespiegelende karakter van het stuk aan de andere kant sporen niet overtuigend met el kaar. Daarmee riskeert ze voor zichzelf en het stuk een hoog afbreukrisico.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23