REGIO Warmond: polders alleen afstaan aan Alkemade WINTERDRIVE.NL 'Die onzekerheid is ook een vorm van marteling' irstreis Swetterhage doorslaand succes - - in nbad De Does irp - Discomuziek den- :dag uit de boxen in d De Does aan de adeseweg in Leider- in 11.00 tot 16.00 uur voetjes van de zwem- r. Een dag eerder kun- leren spelen met drijf- en, ook van 11.00 tot trover tzich oten - Een 18-jarige die werd gezocht latroof heeft zich gister- j de politie gemeld. De i eerder op de dag op ichotense Bloklaan een vrouw uit Voorscho- lofd van haar handtas, ehad de 18-jarige otenaar al snel op de fiteindelijk meldde hij iet politiebureau, waar t de cel in kon. Uloorsel ert in Alphen aan den run - De kers- ortvrouw van het jaar, ïvan Moorsel, signeert bij de Giant Store Koga n aan den Rijn haar kroon op mijn carri- sen 18.00 en 20.00 uur inden in de winkel aan anialaan 3a. Haar boek 'uro, inclusief een do de Cliniclowns. door Ruud Sep warmond - Als de provincie besluit om de Warmondse gebieden ten zuidoosten van de Kagerplassen bij een andere ge meente te voegen, dan heeft het ge meentebestuur van Warmond een voor keur voor Alkemade. Burgemeester en wethouders van Warmond melden het provinciebestuur binnekort dat zij hun 'overzeese gebiedsdelen' liever niet kwijtraken aan Leiderdorp. Warmond wil nog altijd het liefst alle oevers van de Kagerplassen in handen krijgen. Dat zou betekenen dat het War mondse grondgebied wordt uitgebreid met Kaageiland en nog wat snippers Al kemade om knelpunten als bij camping Spijkerboor weg te werken. De camping ligt nu nog in twee gemeenten. Wethou der Van Klinken gaat ervan uit dat deze optie bij de provincie wel degelijk kans rijk is. „Ik heb op het provinciehuis ge hoord dat ze het daar handig vinden als het hele gebied rond de Kagerplassen in één hand is." Warmond is groot voorstander van open houden van de polders aan de overkant van de plas. Op dat punt zit de gemeente dus op één lijn met Alkema de. Van Klinken: „Het enige verschil is dat wij bij de boeren in het gebied iets meer ontwikkelingen in de richting van zorgboerderijen en wat meer recreatie willen." De wethouder moet er niet aan denken dat Leiderdorp de zeggenschap zou krij gen over het Warmondse deel van de Boterhuispolder. „Leiderdorpse be stuurders hebben al te vaak geventileerd dat ze bouwgrond nodig hebben. En een recreatiebos of een golfbaan is mis schien wel een leuk idee, maar op die manier hóud je natuurlijk niets over van het eeuwenoude landschap." Warmond heeft zijn voorkeur voor Al kemade nog niet met zo veel woorden kenbaar gemaakt op het provinciehuis, maar dat gebeurt volgens de wethouder zeker als het college binnenkort in Den Haag spreekt over zaken als het ligplaat senplan en de aanleg van riolering voor woonschepen. „Dan praten we meteen ook over dit soort zaken praten. En dan zeggen we ook dat we de wens van de bewoners in de polders ondersteunen om bij een herindeling bij Alkemade te worden gevoegd." Overigens hebben Van Klinken en zijn Alkemadese collega Uit den Boogaard inmiddels ook al gesproken over oplos singen voor het toerisme voor het geval de provincie de polders ten zuidoosten van de Kaag volledig aan Alkemade toe wijst. In dat geval zijn de beide bestuur ders voorstander van de oprichting van een 'recreatieschap', een gemeenschap pelijke regeling waarin de twee buren samenwerken aan de bevordering van het toerisme op en rond de plas. Het re creatieschap zou de problemen die ont staan als de plas onder twee gemeenten valt in elkgeval voor een belangrijk deel op kunnen lossen. „We hebben het er informeel al over gehad en kaarten het binnenkort ook formeel aan", bevestigt Uit den Boogaard. De Leiderdorpse wethouder Molken- boer reageert verongelijkt op de War mondse afwijzing. „Wat ik nou zo jam mer vind, is dat er niet over de inhoud wordt gediscussieerd. Wat wij willen is precies wat we in de regio hebben afge sproken: de aanleg van een stadsrand zone om het achterliggende polderge bied te beschermen." De steeds terug kerende verdachtmaking dat Leiderdorp uiteindelijk de Boterhuispolder wil be bouwen, vindt hij flauw. „Dat zijn ver halen uit het verleden. Sinds 1998 heeft Leiderdorp op dat punt duidelijk een ander beleid." Molkenboer is niet bang dat door de Warmondse opstelling de kans verkeken is dat Leiderdorp in de toekomst de hele Boterhuispolder kan inlijven. „Nee. Wij voeren vastgesteld beleid uit. En ik denk dat dat voor de provincie straks bij de herindeling een belangrijke graadmeter De wandeling over het schaars verlichte terrein van Swetterha- ge is vooral spannend voor de kleintjes. Foto: Taco van der Eb 19 y Nihof rouDE-dorp - De erw- gaat er goed in bij de en muzikanten in het taal op het terrein :tterhage. Zo blijven een beetje warm. De voor verstandelijk capten organiseert ensdagavond, groten- uiten, een wandeling ht tafereeltjes uit het ïaal onder leiding ien. De belangstelling 'kerstreis' waaraan ie- ;ratis kon meedoen, is er dan vorig jaar. Me- w k Da i.c _W( deorganisator Selma Poppe telt zeker duizend deelne mers. Vorig jaar liepen bijna 800 mensen mee. Zo'n honderd vrijwilligers, onder wie veel personeelsle den, kruipen elk jaar enthou siast in de huid van een aan tal bijbelse figuren. Zo komen de deelnemers aan de kerst- reis langs de werkplaats waar Jozef een wieg aan het tim meren is, passeren- ze een groep herders die in het veld op de schapen passen en gaan ze op bezoek bij de drie wijzen uit het Oosten. De tocht eindigt uiteraard met een kijkje in de stal waar het kindje Jezus is geboren. Drie echte baby's vervullen afwisselend de rol van het kindje Jezus. Het jongste figu- rantje is pas zes weken oud. Poppe: „Vorig jaar hadden we twee baby's, maar dat was. te weinig. Het duurde te lang voor ze." De kerstreis bevat elk jaar weer een paar andere ele menten. De acteurs en muzi kanten houden volgens Pop pe wel van een beetje variatie. Dat de twee ezels van vorig jaar, eigendom van iemand uit Stompwijk, ontbreken heeft echter een andere re den. De dieren konden niet komen omdat ze ziek waren. Nieuw onderdeel is dit keer het paleis van Koning Hero des, ingericht in één van de paviljoens. De donderspeech van Herodes maakt vooral in druk op de jongste deelne mers aan de kerstreis. Er mag dan een koningskind geboren zijn; Herodes maakt duidelijk dat hij niet van plan is om te wijken. „Ik ben de baas en ik blijf de baas!" Kleuters buigen als een knipmes voor de ko ning als hij daarom vraagt. Ze durven amper overeind te ko men om hun kerstreis te ver volgen. De kerstreis is een belangrijk evenement voor Swetterhage, aldus Poppe. Het vragen van een entreeprijs is dan ook niet aan de orde. „Voor de bewoners is het fijn als er mensen van buiten naar Swetterhage komen. Dat be vordert de contacten." Vol gens haar staat nu al vast dat er volgend jaar weer een kerstreis komt. „Dit hoort zo bij kerst. Iedereen was het er na afloop weer over eens: vol gend jaar gaan we er weer voor." van voorpagina wijk - Het noodwoninkje van litgeprocedeerde vluchteling iarkisian aan het Gruenepad in wijk biedt weinig ruimte voor gheid. Op de tafel in de woon kamer van 3.20 bij 2.67 meter :en kunstboompje. Cadeau ge- van een vriend. Verder is er ;erstkaart van Vluchtelingen- Noordwijk. Daarmee houdt de inkomst met Kerstmis op. Op ïstje staat een foto van zijn fa- Sinds 1996, toen hij uit Syrië is :ht, heeft hij zijn moeder, zijn en twee zussen niet meer ge- ,Ik heb alleen nog telefonisch :t met hen, maar via via. Niet treeks. Ik kan geen risico ne- |>u hen dolgraag terug willen Keven jaar is een lange tijd, be- t hij. „Ik mis hen verschrikke- Baar zij kunnen niet hierheen, it daar naar toe. Ik zou meteen weer worden verhoord en gemar teld. In het noorden van Irak waar ik ben geboren, maar ook in Syrië. Vooral nu het bijna Kerstmis is, moet ik aan hen denken." Liefdevol neemt hij de foto in zijn handen. „Vroeger was het altijd fijn met Kerstmis. Samen naar de kerk, sa men feestvieren. Hier in Nederland ga ik ook naar de kerk. De Armeense kerk in Amsterdam. Daar zing ik in een koor. Maar of ik daar nu ook met Kerstmis naar toega, weet ik niet. De laatste tijd kom ik daar weinig. Ik kom ook daar niet meer tot rust. In de kerk heb ik altijd meer herinne ringen dan rust." Hoe hij de kerst dan wel gaat door brengen, is ook nog niet duidelijk. In elk geval niet met andere asielzoe kers, die in dezelfde uitzichtloze po sitie verkeren. „Af en toe zie ik hen. In het gemeentehuis of bij andere officiële gelegenheden. Ik heb geen zin om steeds maar weer over het zelfde te praten. Je praat elkaar al leen maar verder de put in. Ondanks het ontbreken van zijn fa milie en de kerstsfeer voelt Sarkisian zich thuis in Noordwijk. Ook al kan hij zich nauwelijks bewegen in zijn noodopvang, een van de witte huis jes die Noordwijk in 1995 heeft laten neerzetten en waarvan sommige van een hakenkruis zijn voorzien. .Aan gebracht door jongeren of ouderen." Dat weet niemand. „Ik woon niet in een kasteel of een paleis, maar dat hoeft ook niet. Het belangrijkste is dat ik weer een toekomst krijg. Die onzekerheid is ook een vorm van marteling. Psychisch. Ik vecht, ik probeer me tegen mijn depressieve buien te verzetten, maar ik leef niet echt. Ik ben bang dat het nu gaat ge beuren. Dat ik nu wegmoet. Dat is de nachtmerrie, die elke keer terug komt." En dat terwijl hij 'meer Nederlander dan Irakees' is geworden en aardig Nederlands spreekt. „Waarom kan ik niet blijven? Wie zit ik in de weg? Als ik een verblijfsvergunning krijg, kan ik weerkeen normaal mens worden. Dan krijg ik het recht om te werken. Nu ben ik alleen een cijfer bij de Im migratie- en Naturalisatiedienst. Ik zou graag weer in de metaal willen werken. Machinebankwerker of las ser." Voorlopig is dat onmogelijk en mag hij blij zijn dat hij, net als andere vluchtelingen uit noord-Irak, tot 1 februari uitstel heeft gekregen. Hij hoeft dus niet bang te zijn dat hij tij dens de kerstdagen plotseling van zijn bed wordt gelicht, zoals het er even naar uit heeft gezien. „Maar >aan die onzekerheid is niets veran derd. Minister Verdonk heeft onze hoop in het water gegooid." Azad Sarkisian fleurt pas op als we de bibliotheek aan de Weteringkade opzoeken. Daar is door Vluchtelin genwerk Noordwijk en Noordwijk Veilig voor Iedereen een boom neer gezet, waarin iedereen kerstwensen voor de uitgeprocedeerden kan op hangen. Daarvan is_al door zovelen gebruik gemaakt dat"er nauwelijks plaats is. Het is nu WinterDrive bij Mitsubishi met aantrekkelijke aanbiedingen op de toch al warm aangeklede modellen. Wat te denken van een VDO Dayton Audio Navigatiesysteem ter waarde van 1.500,- voor 250,- bij aanschaf van een nieuwe Mitsubishi*. En een uitgestelde betaling tot 2005 naast tal van speciale uitvoeringen van de Gestaalde Perfectie. Kijk op www.winterdrive.nl voor een overzicht van alle aanbiedingen waar u het weer warm van krijgt, of kom langs bij de Mitsubishi dealer. C0LTSH0GUN V.A. €14.690,- met o.a.: Airco Dubbele airbag Metallic lak 14" lichtmetalen velgen Elektrisch bedienbare ramen en buitenspiegels t.w.v. 2.600,- nu voor 995,- uw voordeel 1.605,- VD0 DAYTON-AUDIO-NAVIGATIESYSTEEM t.w.v. 1.500,- nu voor 250,- uw voordeel 1.250,- UW MAXIMALE VOORDEEL: €2.855,- SPACE STAR SH0GUN V.A. €17.040,- met o.a.: Airco ABS Dubbele airbag Centrale por- tiervergrendeling met afstandsbediening Roofrails t.w.v. 1.805,- nu voor 795,- uw voordeel 1.010,- - vmwrnr' ËsWiwM,, wl Wfc... "Bi M VD0 DAYTON-AUDIO-NAVIGATIESYSTEEM t.w.v. 1.500,- nu voor 250,- uw voordeel 1.250,- UW MAXIMALE VOORDEEL: 2.260,- et SPACE WAGON SH0GUN V.A. €28.595,- met o.a.: Airco ABS 4 Airbags Lichtmetalen velgen Cruise control Dakspoiler t.w.v. 1.690,- nu voor 500,- uw voordeel 1.190,- VD0 DAYTON-AUDIO-NAVIGATIESYSTEEM t.w.v. 1.500,- nu voor 250,- uw voordeel 1.250,- UW MAXIMALE VOORDEEL: 2.440,- CARISMA PLATINUM EDITION V.A. €20.995,- Ervaar de zeldzame luxe met o.a.: Speciale luxe bekleding Climate control ABS 15" licht metalen velgen 4 Airbags uw voordeel 1.310,- Et RmbbmiJR 6SSE VD0 DAYTON-AUDIO-NAVIGATIESYSTEEM t.w.v. 1.500,- nu voor 250,- uw voordeel 1.250,- UW MAXIMALE VOORDEEL: 2.560,- DE NIEUWE LANCER Maak kennis met de nieuwe Lancer. Een vertrouwde naam in een compleet nieuw en sportief jasje. Standaard met o.a.: ABS EBD Elektrisch bedienbare ramen - Airco 6 Airbags Lichtmetalen velgen SEDAN EN STATION WAGON V.A. €18.795,- NIEUW. DE 0UTLANDER 2.4 met o.a.: 160 pk 4WD ABS EBD Climate Control Elektrisch verstelbare en verwarmbare buitenspiegels Centrale portiervergrendeling met afstandsbe diening Tevens verkrijgbaar.met automaat. Nu bij de dealer j V.A. €32.645,- L200 WARRIOR V.A. 23.890,- met o.a.: Titanium dashbordpaneel Mistlampen voor Privacy glass Lederen stuurwiel en pookknofw 4X4 ACCESSOIRECHEQUE T.W.V. 1.000,- Bij aankoop van et of L20Ö Pick-up. i Pajero, Pajero Sport, Pajero Pinin KIJK VOOR ALLE OVERIGE MITSUBISHI AANBIEDINGEN EN ACTIEV00RWAARDEN OP donderdag l8 DECEMBER 2Q(

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21