)vereenstemming woonruimteverdeling LEIDEN REGIO h iet-rokers van Clean Air Now verliezen kort geding tegen Duinrell iise Kruidentuin houdt nieuwe vleugel Hogeschool koel De vakantiesfeer op de deurmat R3 LS C ijke kansen voor alle woningzoekenden in nieuwe regio Vier genomineerden voor ondernemersprijs Eisen tot drie jaar cel voor drugssmokkelaars mp krijgt irschuwing 2 r Orions RH donderdag l8 DECEMBER 2003 aak Smakman I/streek - Er komt schot in even naar één regionale uimteverdeling, dé hobbel >naar de fusie van de regio en de Duin- en Bol- ek. De wethouders van de betrokken gemeenten gisteren akkoord met g nader uit te werken sys- vaarbij de gemiddelde ans voor alle woningzoe- i in alle gemeenten even ,jioet zijn. 3 op .in een gemeente in een )e. ld jaar lager dan het re- nuil t gemiddelde, dan mag die gemeente het jaar daarop extra huizen toewijzen aan de eigen woningzoekenden. De instemming met dit princi pe betekent dat er vaart kan worden gemaakt met het in el kaar schuiven van de in beide regio's verschillende systemen voor de verdeling van sociale huurwoningen. De bedoeling is dat de twee re gio's op 1 juli volgend jaar fuse ren en dan moet er ook een ge zamenlijk verdeelsysteem zijn. De grote angst van veel bollen streekgemeenten is dat ze straks overspoeld worden door 'Leidse' woningzoekenden waardoor ze hun eigen inwo ners nóg minder kunnen bie den dan nu. Om die reden eiste onder meer Noordwijkerhout harde garanties dat gemeenten bij een verstoring van de lokale woningmarkt tijdelijk een hek om de gemeente mogen zetten. In dit systeem kan dat, legde vi- ce-voorzitter van de fusiewerk groep Wonen J. Wienen uit: „Als in een gemeente in een jaar veel woningen aan mensen van buiten de gemeente wor den toegewezen, zal de slaag kans voor de eigen inwoners dalen. Het jaar daarop mag je dan extra woningen toewijzen aan je eigen woningzoekenden zodat je weer op het gemiddel de komt." In het omgekeerde geval, waar bij juist veel mensen uit de ei gen gemeente huurwoningen krijgen toegewezen, wordt een gemeente daarvoor overigens niet 'bestraft'. Werkgroepvoorzitter R. Hille- brand tekende daarbij wel aan dat een harde voorwaarde voor dat systeem is dat er ook een regionaal bouwscenario komt waarin staat welke gemeente wat moet bouwen en dat ge meenten zich daaraan ook moeten houden. Anders zou den gemeenten veel minder so ciale huurwoningen kunnen bouwen dan afgesproken en de eigen (relatief arme) woning zoekenden in andere gemeen ten kunnen onderbrengen. De principe-uitspraak van gis teren betekent weliswaar een flinke stap vooruit, maar er is ook nog veel te doen. Vrijwel al le aanwezige wethouders willen eerst wel eens zien wat dit mo del in de praktijk kan betekenen voor hun gemeente. Dat bete kent dat er de komende maand heel veel gerekend moet wor den. Waar dat toe leidt, is nog on duidelijk. Wel is de situatie op de 'Leidse' huurmarkt veel nij pender dan die in de Duin- en Bollenstreek. In de Leidse regio kwam vorig jaar maar 5,6 pro cent van de huurwoningen vrij, wat volgens RIGO-onderzoeker A. Zandstra een 'Amsterdams niveau' is. De Duin- en Bollen streek zit met 7,8 procent daar entegen op een heel gemiddeld niveau. Of dat ook betekent dat de slaagkans voor woningzoe kenden in de Duin- en Bollen streek ook hoger is dan die in de Leidse regio, zei Zandstra svraagd niet te kunnen zeggen. Als dat het geval is, zou volgens de afgesproken regeling de Leidse regio eerst de woning markt een tijdje op slot mogen doen. leiderdorp - Drukkerij Grafi- con? afvalverwerker Vliko, bloe- menzaak De Bloemenhof en Breedeveld Kampeer- en Zwerf sport zijn genomineerd voor de tweede Leiderdorpse Onderne mersprijs. Van deze bedrijven vallen er op 12 januari twee in de prijzen. Graficon en Vliko strijden om de bedrijvenprijs. De Bloemenhof en Breedeveld dingen allebei naar de detail- handelsprijs. De ondernemersprijs is een ini tiatief van de gemeente en de Leiderdorpse Ondernemersver eniging (LOV). Zij riepen dit jaar inwoners en bedrijven op om hun favoriete bedrijf aan te melden als kandidaat voor de prijs. Een beoordelingscommis sie, bestaand uit LOV-voorzitter Pierre van Overloop, wethouder Arie Roest en Kurt-Jan Wilten- burg van de Kamer van Koop handel, heeft daaruit vier geno mineerden geselecteerd. Op 12 januari is er een feestelij ke uitreiking van de prijzen in de Muzenhof aan de Cor Gor dijnsingel. De winnaar krijgt een kunstwerk als herinnering en mag een jaar gratis adverte ren in de LOV-letter, de nieuws brief van de ondernemersver eniging. Twee jaar geleden won fotozaak Combi Filippo de eer ste editie van de prijs. Voor de volgende jaren valt er nog ge noeg te kiezeh, want er zijn in Leiderdorp 1.100 bedrijven ge vestigd. inneke Dijke e lal naar/den haag - Attractiepark ?n b ill hoeft voorlopig geen extra luligelen te nemen om niet-ro- bezoekers en personeel te weren van sigarettenrook. De lat s ank in Den Haag wees giste- ?n p in verzoek af van de niet-ro- is g reniging Clean Air Now (CAN), nde CAN eiste een week geleden dat het Wassenaarse attractiepark in alle ho- recaruimten en ruimten die voor werknemers toegankelijk zijn een rookverbod invoert. CAN-voorzitter Willem van Oetelaar vindt het 'een trieste zaak' dat de rechtbank zijn verzoek heeft afgewe zen. „Wij hadden de rechter ge vraagd om uitspraak te doen op ba sis van de bestaande wetgeving, maar daar gaat hij niet op in." CAN is ervan overtuigd dat het al mogelijk is om een rookverbod af te kondigen voor horecagelegenheden op basis van het rookverbod voor openbare gebouwen, het recht op een rook vrije werkplek dat per 1 januari in gaat en op basis van verschillende Arbowetten. De rechter gaat niet op die vraag van CAN in. Volgens rechtbankpresident Paris zijn er duidelijke afspraken ge maakt tussen het ministerie van volksgezondheid en de horecaon dernemers. Daar wil hij niet tussen gaan zitten. Koninklijke Horeca Nederland heeft door middel van het Stappenplan Rookbeleid 'Gewoon Gastvrij' be loofd dat de blauwe walm de ko mende jaren geleidelijk verdwijnt uit restaurants, disco's en cafés, tot uit eindelijk iedereen in een rookvrije ruimte terecht kan. Duinrell doet niets onrechtmatigs, want er is geen rookverbod voor de horeca, aldus Paris. Duinrell en Recron, de brancheorga nisatie voor recreatiebedrijven, zijn blij. De rechtszaak die door CAN was aangespannen was een proefproces. Als de rechtbank de eis zou inwilli gen, moesten alle pretparken in Ne derland bezoekers en personeel een rookvrij verblijf kunnen garanderen. „Met miljoenen bezoekers per jaar willen recreatiebedrijven een gastvrij onthaal bieden aan iedereen, rokers en niet-rokers. Recreatiebedrijven doen er in navolging van de horeca wel alles aan om de overlast van rook te beperken", meldt Recron. Bedrijven als Duinrell sluiten zich bij het horeca-stappenplan aan. Voor CAN is dat niet genoeg. „Dit is erg voor werknemers en bezoekers van Duinrell. Die staan de komende jaren bloot aan tabaksrook", zegt Van Oetelaar. den haag/oegstgeest - Tegen een 47-jarige man uit Oegst- geest en een 50-jarige man uit Purmerend zijn gisteren bij de Haagse rechtbank celstraffen van anderhalf en drie jaar geëist vanwege hun rol bij de export van 230 kilo hasj en 57 kilo hen- neptoppen naar Engeland. Die verdovende middelen zouden een straatwaarde van 450.000 euro vertegenwoordigen. De twee maakten deel uit van een grotere bende. De vijf belang rijkste leden van de bende uit Leiden en Den Haag moeten morgen- voor de rechter ver schijnen. Justitie was de groep crimine len al enige tijd op het spoor. Zij zouden zich in de eerste plaats op grote schaal schuldig hebben gemaakt aan de ver bouw en verhandeling van hasj. Maar ook zou deze bende in la boratoria xtc hebben gefabri ceerd en verkocht. Op 24 sep tember onderschepte een re chercheteam een vrachtwagen met een lading potplanten die bestemd was voor een Engelse afnemer. De rechercheurs za gen meteen dat ze met een vreemde lading te maken had den, omdat de planten op el kaar gestapeld lagen, zodat de onderste door het gewicht van de bovenste planten zeker zou den beschadigen. Bij het door zoeken van de vrachtwagen ontdekte de recherche dan ook dat de planten op deze manier de verdovende middelen aan het zicht moesten onttrekken. De verdachte uit Purmerend die gisteren bij de rechtbank moest verschijnen, bekende het overzeese transport van de ver dovende middelen voor zijn ba zen te hebben geregeld. Hij kocht de lading potplanten, en vroeg een nietsvermoedend transportbedrijf dit te versche pen. De Oegstgeestenaar huur de de twee huizen waar de hen nepplanten gekweekt werden. Deze verdachte gaf toe dat hij per oogst een vergoeding van ruim 1.000 euro incasseerde en daarbij gratis kon wonen. De Oegstgeestenaar ontkende ech ter ook maar iets met de drugs transporten naar Engeland te maken te hebben. Beide ver dachten zeiden rechtbankpresi dent De Boer weinig over hun leiders te kunnen vertellen. De aanklager nam het de Pur- merender kwalijk dat hij niets vermoedende chauffeurs van transportbedrijven die de drugs naar het buitenland vervoer den, in gevaar had cebracht. Daar moeten zij vaaWTe gevan genis in als hun illegale lading wordt ontdekt. „Het zal u een zorg zijn wat er met deze on schuldige chauffeurs gebeurt, als u maar aan hen verdient." Tegen de verdachte uit Purmer end, die al eens eerder van drugstransport verdacht werd maar toen vrijuit ging, eiste de officier van justitie gisteren be halve de gevangenisstraf van drie jaar ook een geldboete van 50.000 euro. De Oegstgeestenaar was in 1997 door de Franse justitie tot zes jaar celstraf veroordeeld we gens zijn aandeel in een drugs transport. Tegen hem eiste de aanklager behalve de celstraf een boete van 10.000 euro. De rechtbank doet op 31 de cember uitspraak. ii gei lei if mi 'J iburg/den haag - Een erheid in de Tweede Ka- waarschuwt minister r® van Defensie dat hij zich I™ het onderzoek naar een 1 nst voor de Orion-vlieg- marinevliegkamp burg niet „met een jan- -leiden" van afmaakt, iter Kamp wekt de indruk jn onderzoek een ver nummertje is en de uit- dezelfde blijft: verkopen enie tien Orions en sluiten alkenburg", zei gisteren /D-Kamerlid Van Baaien, noet serieus onderzoek n(k in alle opties echt bekij- n moest de Kamer in okto- eti loven dat hij de mogelijk- voor behoud van de Ori- Valkenburg binnen een itionale maritieme pa- igroep zou onderzoeken. ÏCt' ip van de tien Orions en ent gVan Valkenburg werden e Q|»p met een jaar uitge- *3 KUNSTSTOF ;K KOZIJNEN MET ight wo VKG-KEURMERK? (advertentie) Ukt GEVEND IN KUNSTSTOF REUËF KOZIJNEN idei is di door Jan-Willem Korpelshoek leiden - Binnen een jaar tijd heeft de Hogeschool Leiden aan de Zernikedreef er 7290 vierkante meter bij gekregen. Dat is bijna anderhalf voetbal veld. Vandaag is de nieuwe vleugel, die elf miljoen euro kostte, opgeleverd. Het schoolgebouw dat in 1999 in gebruik werd genomen, is al weer te klein. Het aantal eerste jaarsstudenten neemt nog steeds toe, onder meer door nieuwe opleidingen als bio-in- formatica en HBO-rechten. De school heeft inmiddels 4300 studenten. Normaal kost de bouw van een vleugel van deze omvang zes tien maanden, aldus projectlei der Frans Wulffers. Dat het in Leiden sneller ging, is volgens hem te danken aan een goede samenwerking tussen betrokke nen en aan een goede voorbe reiding. Bijzonder is volgens de project leider de nieuwe aula. „De la gen boven de aula rusten op een groot stalen frame van 26 meter lang en 25 duizend kilo zwaar. De centrale ontmoe tingsplek is hierdoor heel ruim, zonder dat er pilaren in de weg staan. Het installeren was voor de bouwers geen alledaags klusje. Op het dak van de aula is een kruidentuin aangelegd. „In het oude gedeelte waren klach ten over de klimaatbeheersing. Door de groei van bieslook, ro zemarijn en tijm wordt het dak nooit warmer dan twintig gra den Celsius." De studenten kunnen overal draadloos internetten. In de nieuwe vleugel worden het cluster Techniek met de oplei dingen informatica, bio-infor- matica en Laboratoriumonder wijs en het cluster Management en Bedrijf (Communicatie en IIBO-Rechten) gehuisvest. „De derde verdieping is verreweg de duurste verdieping met de la boratoriumzalen en een koude kamer. In de koude kamer wor den voedingsbodems voor het kweken van bacteriën bewaard. Daarnaast is een koude werk plek nodig voor experimenten met enzymen. In de oude school hadden we plek voor 225 studenten in de laboratoria, maar we hebben er inmiddels 600 die er gebruik van moeten maken. Dit komt onder andere doordat het Middelbaar Labo ratoriumonderwijs van de Leid se Dreef bij ons is ingetrokken." De nieuwe reisgids van Djoser heeft met de harde kaft veel weg van een atlas. Foto: Hielco Kuipers wil van een deel van zijn win kel af. De Leidenaar wordt na melijk gek van alle bureaucra tische rompslop waarmee hij te maken krijgt. „Heel lang heb ik geprobeerd om me niks van al die wetjes en regeltjes aan te trekken, maar nu moet ook ik eraan geloven. En daar heb ik geen zin in. Ik ben 54, ik ga niet nog allerlei cursussen doen om me daar in te verdie pen." Dat is beter besteed aan zijn dochter, denkt Labruyère, die de helft van.de winkel krijgt. Ook zijn twee zoons hebben zich immers al ontpopt tot succesvolle ondernemers. De één heeft een skatewinkel te genover 'De Vrolijke trekker', de ander een zaak gespeciali seerd in punkartikelen aan de Breestraat. En nu voegt zijn dochter dus een gothic-zaak aart het Labruyère-imperium toe.,Wij zijn doen niet mee met de eenheidsworst", zegt Labruyère. „Wij zijn nog echte ondernemers, mensen met creativiteit We willen iets ver kopen dat we zelf leuk vin den." Hoewel Labruyère zich zegt te voelen als 'een Robin Hood van wie zijn hoed is afgepakt', gaat hij niet bij de pakken neerzitten. Voor zijn dumpzaak blijft hij zich onverminderd inzetten. .Anders ben ik een werkloos toneelspeler. Mijn winkel is mijn theater. Je kunt het ook zo zien: nu voel ik me de keizer van de Haarlemmerstraat. Zonder die zaak ben ik hele maal niks." Ook gaat hij bij ondernemers vereniging MKB aan de bel trekken. Want volgens de Lei denaar lopen heel veel andere winkeliers tegen dezelfde pro blemen aan. ,Als je echt alle regeltjes naleeft, ga je als win kelier failliet. Dan valt er geen zaak meer overeind te houden. En zeker in deze economisch slechte tijden mag daar wel een beetje rekening mee wor den gehouden." door Eric-Jan Berendsen en Ro- dy van der Pols De nieuwe vleugel van de Hogeschool Leiden. Door de stijging van het aantal eerstejaarsstudenten, onder meer door nieuwe opleidingen als bio-informatica en HBO-rechten, is het gebouw uit 1999 alweer te klein geworden. Foto: Mark Lamers 9 erb Toe opi )ke ^s' connaisseurs kijken er elk ■fid' weer naar uit; naar de hai iser Reisgids. En dit jaar it de reisorganisatie uit met een primeur. De ser Reisgids 2004 is voor- ivan een harde kaft. Vol- directeur Herman van Velde is dat gebeurd om- heel veel mensen de Djo- reisgidsen bewaren. „Het en collectors item. En zo'n jus de kaft geeft net dat beetje a. Het is net als de Bos At- g ki de wereld gaat voor je ,Di in." vijl Ie reisgids met een oplage eerl 7500 zijn naast zestig be- )est inde reizen twaalf nieuwe uiti lemmingen opgenomen, nil uwe bestemmingen zijn 18 lis en Canada met overnach- dit ;en in het grote zeeaquari- :en( n!\ um van Vancouver en op een 'houseboat'. Ook een 18-daag- se reis naar Sri Lanka is nieuw met onder meer een bezoek aan het olifantenweeshuis van Pinnawela, snorkelen in Una- watuna en een jeepsafari. Naast oude en nieuwe wereld reizen bevat de gids ook lees avonturen, zoals Van der Vel de de verhalen noemt. Die 'avonturen' zijn verspreid over de hele gids. Niet de minste auteurs hebben een reisver haal geschreven zo blijkt uit de bijdragen van onder ande ren Jan Cremer, Cees Noote- boom, Yvonne Kroonenberg en H.JA. Hofland. Reden te meer om de reisgids te lezen en daarna een promi nent plekje in de boekenkast te geven, vindt Van der Velde. „Of onze klanten geven de gids door aan andere mensen die de gids op hun beurt be waren. De harde kaft zorgt er voor dat zo'n boek wat meer waarde krijgt. Het krijgt meer beleving. Het is een boek waarin je het hele jaar kunt bladeren, lezen en wegdro men. Dat is belangrijk want het is toch de vakantiesfeer die op de deurmat valt als wij de klanten een boek opstu ren." De oplage is dit jaar 7500 euro en volgens Van der Velde val len de kosten van een harde kaft mee. „Het binnenwerk hebben we sowieso nodig. De meerkosten van een harde kaft zijn één euro per boek." hel em „Al otn rian •def laa )oi, ÏD1 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmbteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen Gothic Peter Labruyère is een bezig baasje: drijvende kracht achter de ijsbaan op de Beesten markt, organisator van de Leidse Waterdagen, eigenaar van rederij 'Redelijk' en zo nog tal van nevenfuncties. Want in de eerste plaats is de bebaarde ras-Leidenaar natuurlijk eige naar van 'De Vrolijke Trekker', de kampeer-, sport- en dump zaak aan de Haarlemmerstraat. Het assortiment van zijn win kel wordt binnenkort echter ingrijpend veranderd: kam- peerspullen emit, gothicAsle- ding erin. Niet dat Labuyère zelf de exoti sche gewaden, kruizen en ma ke-up gaat verkopen die bij de ze duistere scene horen. Dat gaat zijn dochter doen. En daar is een reden voor Labruyère

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19