'Zelfs een beetje vet om de buik is slecbk REGIO Obesitas 5 chroniscfe aandoeni Waarom steekt Leiden wél een kapitaal in een tijdelijk ijsbaantje? 'Verhuizen of een broek aantrekken' m 1< GERECHT OVER GE WICHT Steeds meer Nederlanders zijn te dik. Zo'n veertig procent van de volwassenen weegt te veel. Tien procent lijdt aan ernstig overgewicht. Van de kinderen is veertien procent te dik. In een korte serie gaat een aantal deskundigen in op de oorzaken en gevolgen van 'vetzucht'. Vandaag aflevering 2: de internist op de obesitas-poli. door Erna Straatsma NAVRAAG ANNO 1903, Vrijdag 18 December LEIDEN - Door de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelin genverkeer', alhier, is besloten om in den bollentijd, als Leiden's om streken in haar bekende bloemenweelde prijken, een groot nationaal bloemencorso te houden voor automobielen en rijwielen.Reeds heb ben besprekingen plaats gehad met de vertegenwoordigers van den A.N.W.-B., van de Ned. Automobielclub en van de Leidsche Wielrij- dersvereeniging 'All Right', die hun medewerking hebben toegezegd. Er wordt dan ook een groote deelneming van in en buiten de stad ver wacht. De datum zal nader worden vastgesteld, daar men dien zooda nig wil bepalen, dat de deelnemers desgewenscht aan hun bezoek aan Leiden, een bezoek aan de bollenvelden verbinden kunnen. Voorloopig wordt gerekend op half April. nas iïiiZSOüAlf ANNO 1978, maandag 18 december LEIDEN - 'Weg met Wiegel en Van Agt, gooi die twee maar in de gracht'. Duidelijke taal die zaterdagmiddag viel te beluisteren tijdens een protestdemonstratie in Leiden, bedoeld om uitdrukking te geven aan het ongenoegen over de bezuinigingspolitiek van de regering. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold E-mail: dlrectiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken Dagblad tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling, VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 ""f AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. DONDERDAG l8 DECEMBER Zorgverzekeraar VGZ wil vanaf 1 januari een rijbewijs voor rollatorge- bruikers invoeren. Dat moet het aantal ongelukken met het rijdende looprek terug- Bij ons slaagt iedereen d'm&™ °m h<* voor het rollatorrijbewijsl^Toetlnkan- didaten cursus- jaak' 1 ibetl sen volgen die worden gehouden in verzorgingshuizen. Het examen is vrijblijvend; zakkers hoeven hun rollator niet in te leveren. THEO DE JONG, hoofd afdeling fysiotherapie van het Katwijkse verzor gingshuis De Wilbert, denkt het zijne van het VGZ-voorstel. „Zoiets doen we al lang hier in De Wilbert. Niemand krijgt een rollator zon der uitvoerige instructie." Wat leren aanstaande rollatorgebmikers bij u? „Alles. Hoe ze het apparaat op de rem zetten, hoe ze erop moeten uitrusten, en ook hoe ze een stoepje op en een stoepje af moeten rijden. Verder is het be langrijk dat ze leren om hun handen altijd op de rem te houden. Iedereen die een rollator krijgt, heeft daarvoor een uitvoerige instructie gehad. Dat doen we hier al lange tijd." Zijn die instructies nodig? „Ja. Je hebt te maken met mensen die minder be weeglijk en minder soepel zijn. Een onverwachte be weging wordt niet zo mak kelijk gecorrigeerd. En zo'n rollator is toch een vreemd instrument met bewegende banden en allerlei onderdelen. Daar kun je mensen niet zomaar mee de str aat op sturen." Hoe lang duren de instructies? „Dat is moeilijk te zeggen. Het is onderdeel van de fysiotherapie. De een pikt het wat sneller op dan de ander, sommigen hebben helemaal geen angst en sommigen weer wat meer. De duur van de lessen zoals de VGZ wil, een uur theorie en anderhalf uur praktijk, halen wij gemakkelijk. Wij oefenen er druk mee." Volgens VGZ schort er veel aan het onderhoud van de rollators. „Dat is inderdaad een zaak die aandacht verdient. Bij De Wilbert hebben we een technische dienst die op het onderhoud let. Zij doen hun best om alle gevalletjes voor te zijn. Maar ja, ook buiten heb je fietsgebruikers die door blijven rijden met kapot licht of een versleten band." Komen er desondanks ongelukken voor? „Ja, maar ik geloof niet dat dat met ondeskundig rollatorgebruik te maken heeft. Het is bijna altijd een kwestie van denken dat je net wel bij het lichtknopje kunt komen, net een onhandige beweging maken en net even je evenwicht verliezen. Ongelukjes overkomen oudere mensen altijd wel. Dat zal ons later ongetwijfeld ook ge beuren." In De Wilbert is elke rollatorgebruiker geslaagd? „Ja, zeker. Maar ze hoeven nooit hun rijbewijs te laten zien hoor." tekst: Gerard Baas foto: Frans Roomer UIT DE ARCHIEVEN Jaap Fogteloo is internist en werk zaam op de 'obesitas-poli' in het Leids Universitair Medisch Centrum. Hij be geleidt en behandelt mensen met ernstig overgewicht. Tot op heden zijn de perspectieven voor deze groep niet rooskleurig: zo'n negentig pro cent slaagt er niet in om af te vallen. Intensieve behandeling binnen de muren van de Jelgersma-kliniek in Oegstgeest (onderdeel Rijngeest Groep) is voor sommigen een uit komst. Buik „Ik beschouw overgewicht niet als een cosmetisch probleem, maar als een gezondheidsprobleem. Vrouwen zijn over het algemeen vaker te dik dan mannen, maar lopen meestal minder risico op gezondheidspro blemen, omdat bij hen veel vet on derhuids op de heupen zit. Dat le vert geen enkel risico op. Gevaarlijk vet is vet om de buik. Mannen die dik zijn en een buikje ontwikkelen hebben meer risico's op aandoenin gen. Zelfs een beetje vet om de buik is al slecht." Categorieën „Bij mij komen drie categorieën pa tiënten. Allereerst degenen die door de huisarts worden doorverwezen omdat ze te dik zijn. Daarnaast zijn er mensen die vanwege gezond heidsproblemen moeten afvallen. En verder zijn er patiënten die vanwege hun dikte niet geschikt zijn voor een operatie. Chirurgisch technisch is het lastig om dikke mensen te opere ren. Daarnaast is het narcoserisico bij patiënten met overgewicht te SCHRIJVENDE LEZERS Ik wil graag reageren op het artikel in het Leidsch Dagblad van zaterdag 6 december over ijshockeyclub Lei den Lions en met name de opmer king van voormalig ijshockeycoach Henny Hensing dat de gemeente Leiden de ijshal heeft laten verwaar lozen. Ook wij, de enthousiaste schaatsers van de ijshal aan de Vondellaan, be grijpen niet waarom de gemeente Leiden wel 45.000 euro honderd duizend gulden) uitgeeft aan een tij delijk ijsbaantje op de Beestenmarkt, terwijl de Leidse ijshal geen steun (subsidie) meer van de gemeente ontvangt. De ijshal, waar al 26 jaar lang dui zenden schaatsers wekelijks hun fantastische sport beoefenen. Waar geestelijk gehandicapten iedere week met heel veel plezier schaatsles krijgen. Waar 23 verschillende ijs- clubs uit de hele regio - waaronder uw eigen IJssport Vereniging Leiden (IJVL) - met 700 tot 800 leden weke lijks trainingen geven. Hardrijden, shorttrack, kunstrijden, ijshockey - het wordt allemaal in Leiden beoe fend. Waar Leidse scholen, van kleu ters tot middelbare scholieren, met hun klas een uurtje komen schaat sen en soms zelfs de hele baan afhu ren om met de hele school te kun nen sporten. Waar van 10 tot en met 14 november zelfs recreatief schaat sen 's morgens niet mogelijk was, omdat er 1200 scholieren kwamen schaatsen om geld in te zamelen voor de actie 'Schaatsen voor water in Afrika'. Waar 15 maart van dit jaar de Special Olympics werden gehou den, waarbij geestelijk gehandicap ten uit het hele land naai' Leiden kwamen en een ongelooflijk fijne schaatsdag beleefden, georganiseerd door IJssport Vereniging Leiden. Waar 15 december het Gewestelijk Kampioenschap Zuid-Holland (schoonrijden) werd verreden. Het zou toch zonde zijn, als dit alles uit Leiden zou verdwijnen. Ik heb bovenstaande 13 november in een brief aan sportwethouder R. Hessing geschreven. Helaas heb ik nog geen antwoord gekregen. Ik hoop van harte dat de wethouder 's avonds of in het weekeinde eens in de ijshal komt kijken en dat de ge meente Leiden de ijsbaan weer gaat steunen. Zodat schaatsers uit Leiden en de hele regio ook de komende jaren van deze fantastische sport kunnen blij ven genieten. Reina ten Hoeve, Voorschoten. ken voor een 'dieet-plus'-program- ma en dat lukt niet iedereen. Of ze hebben er gewoon geen zin in." „Het gaat om dieet, beweging en het behandelen van gedragsproblemen: leren wat je met vreetmomenten moet doen. Het gaat ook om een Vanwege de grote kans op a. a zondheidsproblemen en de* ge slagingskans van afvalle - wordt 'obesitas' ('veel eten als chronische aandoening f |a' mensen lopen meer kansc krijgen van allerlei ziekten hebben dan ook meestal e gunstiger verlopend ziekte Personen met overgwicht! grote kans op het krijgen v betes type II. Iedereen mei bmi (body mass index; geu gedeeld door lichaamsleng het kwadraat) van 30 of mi heeft veertig keer meer kaï het krijgen van suikerziekti r^g Daarnaast lopen ze onder w een verhoogd risico op hai 'yaii vaatziekten, hoge bloeddn blaasaandoeningen en her bloedingen. Hun kans opv tijdig sterven is twee keer2 als bij mensen met een gei iter F gewicht. cj Blijvend afvallen is voor de j^' te dikkerds geen haalbare I E Uit allerlei studies blijkt da t procent van de pogingen u delijk mislukt. stuk acceptatie: val af omdai zondheid belangrijk vindt, n moe dat je als slanke den op heti |0, wil liggen." Haalbaar „Toen we met num deze tier alker P-K (roet al iver VOOI Val ation Jectl Zijn huisgenoten krijgen het op him heupen als ze hem zien. Ze vinden de Leidenaar een engerd en een freak. De man, die we gens schennis van de eer baarheid voor de rechter moet verschijnen, ziet er ook verwaarloosd uit. Zelf denkt hij daar anders over. De kalende dertiger draagt met enige trots zijn laatste lange slordige ha ren in zijn nek. Dat het net lijkt alsof hij zojuist uit bed is gerold, schijnt hem niet te deren. Terwijl zijn te korte wollen trui steeds verder opkruipt en zijn witte buik dientengevolge steeds zichtbaarder wordt, praat hij rustig verder. De man blijft glashard ont kennen naakt door het huis te hebben gelopen en daarmee zijn vrouwelijke medebewoonsters schrik aan te hebben gejaagd. „Ik woon daar en loop er dus gewoon rond." De rechter legt de man uit dat zijn huisgenoten hem niet beschuldigen van rondlopen maar van het naakt rondlopen in delen van het huis. Die beschul diging is volkomen onte recht, meent de Leidenaar. zijn", probeert ze nog maals. De man schudt glimlachend zijn hoofd. „Het gaat anders wel om een serieuze aangelegen heid", constateert ze. „U doet er nogal luchtig over." De Leidenaar blijft glimlachen en herhaalt zijn theorie: „Het is ge woon een huurconflict." De man heeft juridisch ge zien met de drie aangiftes wel een probleem en dat realiseert hij zich terdege. „Als ze goed kunnen kla gen, ben je mooi klaar." De rechter vindt het moei lijk te begrijpen waarom de verdachte, als hij het gevoel had onterecht te zijn behandeld, zelf geen aanklacht heeft ingediend. „Ach nee, daar had ik geen zin in. Al dat juridisch ad ministratieve gezeik, dan verhuis ik nog liever." De Leidenaar is ook niet op de uitnodiging van de reclas sering ingegaan om een voorlichtingsrapportage van hem te laten maken. „Waarom bent u niet ge gaan", wil de rechter we ten. „Omdat het een uit nodiging is en daar hoefje niet op in te gaan", ant woordt de man. De officier van jus de ka van overtuigd dat :a. He dachte schuldig k< de w den verklaard: „Di in. sen hebben de vijl Ie rei denten van oneeri I750C drag in detail besi inde Zij voelen zich uiti temn gemakkelijk en in hun eigen huis. en G gens hem valt diti jen ir naar aan te rekenf „Wat een onzin! V zou ik straf krijgen iets wat ik niet hel daan", roept de de rechter uit. „Al drie mensen optro en u aanklaag dan dus ook veroord( rechter houdt haa netjes in de plooi, ontraadt het de m alle zekerheid tocl „Ik zou dat maari beren als ik u was, Ook zij acht de feil tig en overtuigend zen en legt de mai maand voorwaard gevangenisstraf ei taakstraf op. Tens heeft ze voor de Lf nog een laatste of verhuizen of jel aantrekken." Ie Li e tip Floor Ligtvoet mi Vrouwen zijn vaker te dik dan mannen, maar lopen meestal minder risico op gezondheidsproblemen. Internist Jaap Fogteloo: „Nee, je moet het niet lang zaam proberen. Het geeft mensen een goede opsteker als ze snel afvallen." Foto's: Ron Edmonds en Hielco Kuipers genoe zitten weero goeies - kunne I der ter instant Weight wo j chers. I zien nul mislukt ,cevhn of andei nier is di sluiting Dus wes nu op de 1 lijkheidv J rugkomd iets derge „Het is ni nnel baar omii terug te la naar naar een b ell hc 25. Dat lui egele woon niet. met dit wei ren had ik dat siank wel. 'Tien p tn ve afvallen is g irenig zeiden ande kundigen. 'I al merkbare melijke verbf p. gen op'. Hoe I bewering niet helemaal opt L7 is getoetst, moet ik nu ook e zeggen dat ik al blij ben alsl conn resultaat tien procent mindt rw derdaad, een somber verhas |Ser p het is niet anders." „Het klopt gewoon niet, ik heb altijd een broek aan." Gek, vindt de rechter. „Hoe komt het dan toch dat deze vrouwen aangifte doen van uw blote kont?" De man heeft zo zijn ver moedens dat zijn huisge notes een vuil spelletje met hem willen spelen. „Ik heb problemen met die mensen en met mijn huurbaas. Eigenlijk draait de hele zaak dus om een huurconflict. Eén van mijn huisgenotes heeft de boel opgehitst en medestan ders gevonden." De rechter vindt deze uit leg niet geloofwaardig. „Zouden die aangiftes niet gewoon waar kunnen groot. En het herstel bij patiënten is beter als ze minder dik zijn. Bijvoor beeld bij patiënten die een kunstheup krijgen." „Zelden zijn mensen te dik omdat ze zo dol zijn op het goede leven. Heel vaak eten ze onder stress. Weinig ontbijten, weinig lunchen en dan moe op de bank de hele avond kna gen. Vaak hele gewone voedings middelen. Het zijn over het alge meen geen mensen die elke avond in een goed restaurant zitten en dol zijn op taarten." Jelgersma „In eerste instantie ben ik voor een streng dieet van 550 kilocalorieën per dag. Nee, je moet het niet lang zaam proberen. Het geeft mensen een goede opsteker als ze snel afval len. Het is ook niet zo dat het ge bruik van afvalmiddelen als Modi- fast het 'jojo-effect' bevorderen. Het zijn prima middelen om af te vallen." „Negentig procent van alle pa tiënten op de obesitas-poli keert na twee jaar weer terug op haar of zijn oorspronkelijke gewicht. Na een half jaar komt 43 pro cent al niet meer voor een con trole langs, dus dat is heel hoog. Daarom zijn we een paar jaar geleden begonnen met een speciale therapie in de Jelgers ma-kliniek. Dat heeft een beter resultaat; van de 64 behandel de patiënten haakte er één binnen een halfjaar af. We hebben wel een hele beperkte behandelcapaciteit: tien mensen per drie maanden." „Tegelijkertijd zie je dat een groot percentage van deze intensieve be handeling afziet. Je moet drie maan den lang een dag in de week vrijma- T

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18