LEIDE Provincie akkoord met gratis bus 1 REGIO Verbazing in Stevenshof over locatie vreugdevuur Illegale A nog steeds niet verwijderd Meer woningen boven winkels 'Oudjaarsfeesten in buurthuizen' grsbaas akt r rijbewijs nken iys verrast huizen merink >p school inaar vegterrein i langer Veilen voor het goede doel DE STELLING donderdag l8 december 2oo3 R1 vleugel school warm rmond: rs alleen klkemade politie heeft afgelo- cond een uur op de estenmarkt een 23- «iiaar opgepakt. J'iren er getuige van 24-jarige man uit pte en sloeg. De is onbekend. 20-jarige Leidenaar i nacht op het Kort aangehouden om- ;r invloed van alco- iuto reed. Uit de eek dat hij vier keer gedronken als is toe- verdachte was bo lt in het bezit van js. De politie onder bestelauto waarin d gestolen is. t Leids Universitair ■ntrum heeft van- ij wijze van kerstver- speelgoedcheque van ruim 2500 euro van Intertoys. De rinkelketen geeft drag aan negen an- huizen in het land. que kan het LUMC open voor de speel- le kinderafdeling. i voormalig tennis- il Jan Siemerink uit loudt op vrijdag 9 ja- pordracht op zijn elbare school, het |oft Lyceum aan de irstraat. Siemerink per spreken over de a amateursport naar [le sportbeoefening J)ineren van een te met school. De le- I iedereen bij te wo- pg 19.30 uur. Reser- ptel. 071-5171661. letaalautomaten op iiwde parkeerterrein iagweg leveren een pp, waardoor de gra- en naar het cen- kunnen rijden. Au- betalen voortaan ek aan de automaat, een parkeergarage, etaalden ze aan een een hokje. De ko ten de papieren en en jaarabonne- irden omgewisseld pasjes. De shuttle- in het parkeerter- :t centrum rijden jp maandag tot en van 6.30 tot 2.00 :ondag van 9.00 tot [elijks wordt er nu alf uur langer ge- verrichtte wet- d Hessing de offici- [shandeling van het parkeerterrein. De t heeft ruim ro gekost, betaald tadsparkeerplan en te. Voor dit bedrag leen betaalautoma- >t, maar is ook het ||d deelte van het voor- Gend Loosterrein amaast is er nieuwe ngebracht en zijn er keerplekken en een cht' voor de shuttle- lëerd. ak de hoop uit dat )eurt bijdraagt aan ing van het imago als 'parkeerstad'. De onlangs een offen- om dit slechte ima- igen. „Parkeren in velen als een pro- is onzin. Je kunt nd parkeren. En ie- tot professionalise- parkeerfaciliteiten met beide handen essing. se 2x] door Eric-Jan Berendsen leiden - De wijkraad van de Stevenhof reageert met verbazing op de medede ling van wethouder Alexander Geertse ma (WD/Veiligheid) dat er in het Ste venspark plaats is voor een vreugdevuur tijdens de komende jaarwisseling. Vol gens de wijkraad heeft de gemeente het hele jaar beweerd dat die plek niet ge schikt was voor festiviteiten rond oud en nieuw. Daarom is er de afgelopen weken gekozen om bij het Valkenburgsemeer een groot aantal kerstbomen in brand te steken. Nadat de laatste nieuwjaarsviering in de Stevenshof behoorlijk uit de hand liep, is er in de wijk regelmatig contact geweest tussen jongeren, jongerenwerk en verte genwoordigers van wijk, politie en poli tiek. Iedereen was van mening dat de toen ontstane situatie in de wijk niet kon doorgaan. Het uitgangspunt moest zijn dat dit jaar de oudejaarsnacht rustiger zou verlopen. Eind november bleek dat er volgens de gemeente geen enkele plek in de wijk geschikt was voor een vreug devuur. Nadat burgemeester Henri Lenferink zelf kennis had genomen van de plan nen in de wijk werd te elfder ure voor een vreugdevuur uitgeweken naar het Valkenburgsemeer. De leden van de wijkraad vielen echter uit hun stoel van verbazing toen Geertsema dinsdag avond bekendmaakte dat de gemeente zelf een vergunning had aangevraagd voor een vreugdevuur in het Stevens park. Volgens de wijkraad draait het college van burgemeester en wethouders nu 180 graden. .Alleen al het noemen van de locatie Stevenspark is een klap in het ge zicht van iedereen die zich heeft ingezet voor de locatie in Valkenburg", schrijft de wijkraad in een brief aan de gemeen teraad. „Of is dit alles een bewijs van he le slechte communicatie binnen het col lege?" Een woordvoerster van de gemeente meldt dat er dit jaar toch voor het Ste venspark is gekozen omdat andere loca ties in de Stevenshof te dichtbij huizen liggen. „We zijn geen voorstander van vuur in een groene omgeving maar dit is de beste locatie. Speciaal om de plek voor hulpdiensten bereikbaar te maken, wordt er tijdelijk een bruggetje naar de plek van het vreugdevuur aangelegd." Lijnen 88 en 95 moeten A44 ontlasten leiden - Elk jaar weer komen de brugklassen van het Da Vincicollege aan de Ka- gerstraat rond de kerstdagen in actie voor het goede doel. Gistermiddag was het weer zover: een kerstmarkt waar zelfgemaakte spullen werden verkocht, het rad van fortuin met tal van prijzen die door de lokale middenstand beschikbaar zijn gesteld en een vei ling van kunstwerken. De leerlingen haalden dit jaar 2159 euro op, meer dan voorgaan de jaren. Traditiegetrouw schenkt het Da Vincicollege de opbrengst van de kerstactie aan de in 1994 door een paar Leidse verpleegkundigen opgerichte Stichting Aktie Ka- gando. Kagando is een leefgemeenschap in het Afrikaanse Oeganda, waar scholing en gezondheidszorg centraal staan. Foto.- Dick Hogewoning door Henk de Kat leiden/den haag - Zuid-Holland krijgt binnen drie weken de lan delijke primeur van gratis open baar vervoer: een jaar lang een streekbus die niets kost. Dat ge beurt op de Interliner-trajecten tussen Den Haag en de Leidse re gio. Provinciale Staten hebben gisteren, met alleen de stem van de LPF tegen, ingestemd met dit plan van gedeputeerde M. Nor der (PvdA, vervoer). Zonder een cent te betalen kan iedereen vanaf maandag 5 ja nuari 2004 mee op de lijnen 95 (van Den Haag CS naar Leiden- Zuidwest, Katwijk en Noord- wijk) en 88 (van Den Haag CS naar Leiden-Zuidwest en Oegstgeest). Allebei rijden die via Wassenaar over rijksweg A44. Het is de provincie vooral te doen om vermindering van het drukke spitsverkeer op de A44, 's ochtends vanuit de Leidse re gio naar Den Haag en 's avonds terug. Daarop zijn ook de ver trektijden afgestemd. Tussen 6.41 uur en 8.56 uur kan elk kwartier vanaf Oegstgeest naar Den Haag worden gereisd, tus sen 6.22 uur en 8.37 uur kan el ke vijftien minuten worden op gestapt in Noordwijk richting Hofstad. Vanuit Den Haag ligt de nadruk op de avondspits. Vanaf CS wordt tussen 15.57 en 17.57 uur om het kwartier gereden naar Oegstgeest, en tussen 15.49 en 17.18 uur om de vijftien minu ten naar Katwijk en Noordwijk. De rest van de dag geldt in bei de richtingen een vertrek om het half uur. Ook dan kost een rit niets. Gedeputeerde Norder hoopt dat vooral automobilisten uit de Leidse regio 's ochtends hun auto neerzetten bij het Transfe rium: de parkeerplaats op de kruising van de A44 en de Ples- manlaan die ooit is aangelegd als carpoolplaats of busover- stap, maar die nooit het ver wachte succes is geworden. Norder hoopt dat het nu wel lukt. Omdat de bussen 88 en 95 om en om vertrekken, is het ef fect dat vanaf het Transferium (en in Wassenaar) in de spits el ke zeven tot acht minuten in een gratis bus kan worden ge stapt. 's Avonds gaat vanaf Den Haag CS ook bijna continu een bus in de richting van Wasse naar en de Leidse regio. Een rit Transferium-Den Haag duurt volgens planning 23 minuten. De gedeputeerde vindt het gra tis busvervoer geslaagd indien dagelijks 300 forensen tussen Leiden en Den Haag hun auto laten staan en de Interliner ne men. Dat komt dan neer op vijf procent minder auto's op de A44. De kosten van dit experi ment gedurende een jaar be dragen een miljoen euro. In het voorjaar van 2004 buigen Pro vinciale Staten zich over de eer ste resultaten en over het mo gelijke vervolg. Daarover is nog te weinig nagedacht, was giste ren de kritiek van vooral het CDA. Uit verkeersstudies is gebleken dat het forensenpendel tussen Leiden en Den Haag zeer zwaar is. Vooral vanuit Leiden vertrek ken 's ochtends zeer veel foren sen naar de residentie: op elke negen werknemers die Leiden verlaten, komt er omgekeerd slechts één uit Den Haag naar Leiden. (advertentie) Tirannen als Saddam Hussein moeten tot de doodstraf kunnen worden veroordeeld. www.Ieidschdagblad.nl RAP kent standpunt gemeente alleen uit de krant door Timoteus Waarsenburg leiden - Het Rijnlands Architec tuur Platform (RAP) is niet van plan om de blauw verlichte A van zijn pand aan de Nieuw- straat zonder aanmaning van de gemeente weg te halen. De gemeente is van mening dat de A er illegaal staat en is boven dien gepikeerd dat het RAP geen toestemming voor plaat sing aan de eigenaar van het pand - de gemeente - heeft ge vraagd. Vandaar dat de ge meente wil dat de A van het dak wordt gehaald. Maar het RAP is van die wens nog niet op de hoogte gebracht. Inmiddels is duidelijk dat er voorlopig ook geen vergunning voor het lichtbaken komt. De vergunningaanvraag voor de A die al geruime tijd op het dak van de voormalige Blonk-pan- den op de hoek van de Har- testeeg en de Nieuwstraat staat, is aangehouden. Het pand waarop de kapitale letter gezet is, behoort tot het beschermd stadsgezicht. En vanwege de opgelegde bouwstop mag de gemeente de komende maan den geen enkele bouwvergun ning voor de binnenstad afge ven. Maar de helverlichte hoofdletter staat er nog altijd. Hoe zit dat? Eind november zei verantwoor delijk wethouder Geertsema tij dens een vergadering van de commissie ruimte en groen naar aanleiding van vragen vanuit de commissie dat de A sowieso van het dak moet. „Die letter staat daar illegaal. Wat ik tijdens die commissievergade ring heb gezegd, is nog steeds van kracht", zegt Geertsema. „Die A moet van het dak." Geertsema heeft over de kwes tie overlegd met zijn collega wethouder Hillebrand. „Dat die letter van het dak gehaald moet worden, staat helemaal los van de vergunningaanvraag. De door Silvan Schoonhoven leiden - In de Leidse binnen stad komt steeds meer woon ruimte beschikbaar boven win kelpanden. Volgend jaar moe ten er honderd bewoonbare bovenverdiepingen meer zijn dan in het jaar 2000. Voor 73 zelfstandige woningen zijn al bouwvergunningen afgegeven, bijvoorbeeld in de Breestraat, de Haarlemmerstraat en de Ho- gewoerd. Het gaat om zowel koop- als huurwoningen. De gemeente Leiden is al veer tien jaar bezig om winkelstraten bewoond te krijgen. De boven verdiepingen van winkels staan vaker leeg dan nodig. Etalages en lichtbakken overtroeven el kaar overdag in kleur en schreeuwerigheid, maar zodra de rolluiken naar beneden gaan, is het leven uit de straten verdwenen en neemt het gevoel van onveiligheid toe. Vroeger woonde een winkelier steevast boven zijn zaak. Hij hoefde dan niet te reizen en kon dan ook buiten openings tijden een oogje in het zeil hou den. Nu woont in de Haarlem merstraat nog maar een op de tien winkeliers boven de zaak. Lichtreclames verpesten het uitzicht vanuit de bovenverdie pingen of blokkeren het zicht zelfs helemaal. Vroeger werden de leegstaande ruimtes nog wel als opslag gebruikt, maar zelfs die ftinctie verdwijnt naar de achtergrond, nu winkels elke ochtend met vrachtwagens worden bevoorraad. Leiden ligt aardig op schema met het oplossen van de leeg stand, blijkt uit een tussentijds rapport van de werkgroep Wo nen boven Winkels. De altijd dringende vraag naar woon ruimte in Leiden heeft ervoor gezorgd dat veel etages al ge schikt zijn gemaakt voor bewo ning. De werkgroep gaat er van uit dat de geplande honderd extra woningen in 2004 geen probleem zijn. In veel gevallen is het niet een1 voudig om de - soms verpau perde - ruimtes weer voor be woning geschikt te maken. De regels voor brandveiligheid zijn streng en vluchtwegen aan de achterzijde niet altijd aanwezig. Behalve het beperkte uitzicht staat ook het ontbreken van een eigen opgang de bewoning in de weg. Ruimte voor een deur aan de straatkant is er niet, want winkeliers willen de hele breedte van de pui gebruiken voor hun etalage. Ook hikken winkeliers aan tegen de verbou wing terwijl de verkoop door moet gaan. Voordelen zijn er ook: een bewoond winkelpand zou minder gevoelig zijn voor inbraak en vandalisme. De werkgroep adviseert overi gens niet om studenten in de etages boven winkels te laten wonen. 'Kamerbewoning levert een matige woonkwaliteit', schrijft de werkgroep. Er moet veel geld bij, de huren liggen hoog en er is veel doorstro ming. Dat veroorzaakt 'hoge slijtage en beheerskosten en, bij monumentale panden, door gaans ernstige aantasting van de historische structuur van het pand.' Het Rijnlands Architectuur Platform (RAP) is niet van plan om de blauw verlichte A van zijn pand aan de Nieuwstraat zonder aanmaning van de gemeente weg te halen. Foto: Hielco Kuipers Geertsema ziet taak voor LWO procedure is: vergunning aan vragen en krijgen, toestemming vragen aan de eigenaar van het pand, en als die instemt pas plaatsen. Wij vinden het niet netjes van het RAP om de eige naar van het pand in deze kwestie te passeren. Bovendien willen wij als gemeente, juist omdat we ook eigenaar zijn van het pand, het goede voorbeeld geven. Zeker nu er bezwaren vanuit de buurt tegen die licht bak zijn ingediend." Wijkvereniging Pancras-West tekende direct na het plaatsen van de enorme A, bijna vier we ken geleden, bij burgemeester en wethouders schriftelijk be zwaar aan. Volgens voorzitter Jaap van Meijgaarden is de let ter ontsierend, verspreidt de neon A een irritant licht en is het lichtbaken ook nog eens zonder vergunning geplaatst. Geertsema: „Ik geloof dat het met de lichtuitstraling inmid dels wel meevalt. Bovendien zitten er geen woonhuizen te genover het RAP, alleen een ca fé. Maar dat neemt niet weg dat het RAP volgens het boekje moet handelen. Eerst die A ver wijderen dus, en dan met ons gaan praten." Of de gemeente deze duidelijke boodschap ook al aan het RAP heeft doorgeven, kan Geertse ma echter niet zeggen. „Dat zou wel het geval moeten zijn, maar of dat al is gebeurd, weet ik niet. Maar het gemeentelijk standpunt heeft duidelijk in het Leidsch Dagblad gestaan. Ik neem aan dat de mensen van het RAP de krant ook lezen." Mechteld van Zon van het RAP heeft de berichten in de krant inderdaad gelezen. „Maar wij hebben nog niets gehoord van de gemeente. En alleen op basis van de berichtgeving in de krant halen wij de letter niet van het dak." leiden - Als het aan de gemeen te ligt, houdt de Leidse Wel zijnsorganisatie (LWO) tijdens oud en nieuw in een aantal buurthuizen feesten voor jon geren tussen de twaalf en zes tien jaar oud. Volgens wethou der Geertsema willen de jonge ren uit die leeftijdsgroep iets te doen hebben tijdens de oude jaarsnacht, maar zijn ze nog te jong voor het feest in de Groenoordhallen. „Daar is dus een mooie taak weggelegd voor de LWO", aldus Geertsema. Daar denkt de organisatie heel anders over. „Wij kunnen niet zomaar een blik jongerenwer kers opentrekken", zei direc teur Gert-Jan Cornel in een re actie. „Het is een beetje kort dag, hè." Cornel verbaast zich over de wens van Geertsema, omdat die in eerdere overleg gen over de jaarwisseling niet is geuit door deze of andere wet houders. „We hebben allerlei gesprekken gehad, en afspraken gemaakt, maar niet hierover." Er is dan ook geen geld voor uitgetrokken. Volgens de wet houder heeft de LWO vorig jaar behoorlijk wat geld, bestemd voor jeugdprojecten, overge houden. „Het is goed mogelijk dat er in die budgetten voor dit jaar ook wat ruimte zit." „On zin", zegt Comel. „Dat is echt niet zo." Om de LWO tegemoet te ko men is de gemeente volgens Geertsema best bereid om te praten over een tegemoetko ming in de kosten. Voor het feest in de Groenoordhallen, bedoeld voor jongeren vanaf 17 jaar, heeft de gemeente zich ga rant gesteld voor 20.000 euro. „Maar dat is natuurlijk niet het bedrag waar ik aan denk voor een feest in de buurthuizen." De kans dat de gemeente overi gens daadwerkelijk de porte monnee moet trekken om bij te springen voor het Groenoord- feest lijkt zeer gering. Geertse ma: „Ik heb begrepen dat het erg goed loopt met de kaartver koop en dat het feest in elk ge val kostendekkend zal zijn."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17