World Online moet schade vergoeden ECONOMIE Milieuclubs vinden code houtbranche lachertje 'Turkije subsidieert Turkse reisbureaus' KLM blijft koninklijk Spectaculaire afname bij overvallen supermarkten Topvrouw Nina Brink zette beleggers volgens rechtbank op het verkeerde been Ruzie verhardt in vleessector Namaakmedicijn kan eerder op markt komen Nabootsing eerste vlucht door broers Wright mislukt valler bij (pakketten endam - De verwachte in de verkoop van kketten lijkt erg mee te In september dacht de arktbranche dat de ver- t jaar van 4,25 miljoen iar 1,25 miljoen zou in- Volgens het Centraal Levensmiddelen komt oop echter uit tussen de miljoen stuks. [■stijging KPN ndt akkoord ■c - De nieuwe CAO van iet eerste en het laatste I waarin een loonstij- II procent is afgespro- ze loonsverhoging bete- n schending van het na- coord, maar het tele- drijf mag als enige een ering vormen. Dat heb- centrale werkgeversor- es gisteren gezegd. In oord spraken werkge- werknemers met de d af om de lonen in 2005 op of bij de nullijn en. «nberg krijgt ij Rabobank - Wim Duisenberg rolgend jaar plaats in de commissarissen van nk. De voormalig presi- i de Europese Centrale at vanaf 1 april aan de toezichthouder bij Ra- Nederland. Hij werkte jaar geleden ook al bobank. Tussen 1978 en s Duisenberg vice-voor- n de hoofddirectie van In die functie bewoog ink om ook over de snzen te kijken. werk Bouw pt 200 banen iort - Communicatie bouwer en -beheerder iverk Bouw gaat 200 ar- iatsen schrappen. Het luit ook drie afdelingen igingen in Geleen, n en Apeldoorn. KPN t het bedrijf twee jaar aan Volker Wessels. io FNV verwacht dat d 150 mensen gedwon- traat komen te staan. nfout: lagere belasting r Een rekenfout in de indelingen tussen pselier Schroder en de ie zal ertoe leiden dat de gverlagingen in Duits- 'gend jaar hoger uitpak- jfout kost de schatkist ird euro. Schroder en kwamen een belas- aging van 7,8 miljard heen. Omdat oude data tekeningen zijn ge- lal het totaalpakket 8,9 jïuro bedragen. Duits- imeer moeten lenen. l EU-verbod achtvluchten iurg - Eurocommissa- lacio is niet voor een verbod op nachtelijke L Voor elke luchthaven :igen regels worden ge- geluidshinder te be- si ze gisteren in het Is parlement. Een EU- |s niet mogelijk, omdat telden daarvoor te veel ;n: ook luchthavens keel omwonenden in ieeld Noord-Finland dan 's nachts dicht I De Palacio vreest dat gelegenheid zou wor- getast. Tevens zouden pnentale vluchten goed mogelijk worden jiet tijdsverschil. I woningen I economie De bouw van 20.000 ningen levert een eco- e injectie op van 5 mil- Aan werkgelegenheid r 40.000 arbeidsplaat- lat heeft BouwNed be- laar aanleiding van de gen van VROM-minis - er om de woningbouw- e op te voeren van aar 80.000. Volgens d is het tekort inmid- 000 woningen. „VROM egels te schrappen en res te stroomlijnen. >etwijfel of dat genoeg directeur Van Tuinen. ifte ANP over ng GE Wind De politie moet uit- rie het ANP valse infor- rstrekte over het Alme- Hjf GE Wind. Het ANP dat General Electric ging sluiten, waar personeelsleden op iden komen te staan, rde na een medede- imand die zich voor- Ie directeur van het 'irecteur D. van den het personeel gisteren soort mededelingen leten geloven als ze uit komen. donderdag l8 december 2003 amsterdam/anp-gpd - World Online moet de schade die be leggers in de internetonderne ming hebben geleden vergoe den. De rechtbank van Amster dam stelde gisteren de Vereni ging van Effectenbezitters (VEB), die de zaak namens 10.000 be leggers aanspande, in het gelijk. Volgens de rechtbank heeft top vrouw Nina Brink destijds mislei dende uitlatingen gedaan in de media over haar aandelenbezit, waardoor beleggers op het ver keerde been zijn gezet. De VEB becijfert de schade op zo'n 100 miljoen euro. De rechtbank oordeelt dat on der andere de uitspraak van Brink 'Ik heb op dit moment geen aandelen verkocht' bij be leggers de indruk wekte dat haar aandelenbelang niet ge wijzigd was. Later bleek dat zij maanden daarvoor al aandelen had verkocht. Volgens de recht bank gaat het verweer van World Online dat Brink die uit spraken deed als aandeelhou der en niet als bestuursvoorzit ter niet op. World Online, dat inmiddels in handen is van Tiscali, ging in 2000 naar de beurs. De beurs gang resulteerde in een groot fi asco omdat de koers kort na de introductie instortte. De recht bank houdt World Online expli ciet verantwoordelijk en niet de andere gedaagde partijen als ABN Amro, Goldman Sachs, Mallowdale, Melkpad en NS Telecom. De overige aanklachten van de VEB, over het achterwege laten van informatie uit het prospec tus, werden door de rechtbank ongegrond verklaard. Volgens de VEB is er ten tijde van de Nina Brink. Foto: ANP/Marcel Antonisse beursgang veel misgegaan. In een eerdere rechtszaak die werd aangespannen door de advocaten Spong en Hammer- stein, namens gedupeerde be leggers, werd een claim afgewe zen. Brink ontkent in een reactie de misleiding. Ze zegt nimmer een poging te hebben gedaan om beleggers informatie te onthou den en ook nooit iets heeft ver huld. Ze betreurt de uitspraak hoewel ze officieel geen partij was in deze zaak. VEB-directeur Peter Paul de Vries vindt de uitspraak belang rijk voor het vertrouwen van beleggers. „Afgelopen jaren leefde het idee dat onderne mingen overal mee wegkomen. Dat is dus niet zo. World Online is samen met Ahold het groot ste schandaal op de Amster damse beurs van de afgelopen jaren geweest. Dit sterkt ons in toekomstige zaken." In totaal werden zo'n 150.000 beleggers de dupe. Volgens De Vries kunnen de overige 140.000 zich alsnog aanmelden bij de VEB om voor een schade vergoeding in aanmerking te komen. Hij denkt dat de exacte schade goed is vast te stellen. In de periode van de beursgang tot en met 3 april daalde de koers van World Online van 43 euro tot zo'n 18 euro. World Online International heeft in een eerste reactie laten weten in beroep te gaan tegen het vonnis van de rechtbank. Volgens World Online was het niet de taak van de onderne ming om misvattingen op basis van uitspraken in de markt te corrigeren. Daarvoor bestond volgens de onderneming geen aanleiding 'aangezien de prospectus de juiste gegevens bevatte, wat door de rechtbank is bevestigd'. De rechtszaak tegen World On line heeft tot nu toe 2,5 jaar ge duurd. De VEB investeerde in twee jaar tijd 500.000 euro in de zaak. utrecht/anp - Het conflict over een nieuwe CAO voor de vlees sector verhardt zich. De werk gevers hebben een geding aan gespannen tegen de vakbonden om hen ervan te weerhouden te staken. Gisteren spraken de werkgevers de aankondiging van de bonden tegen dat de twee partijen het eens waren geworden over een nieuwe CAO. De COV zei het akkoord niet te hebben bekrachtigd, maar te verwachten vandaag alsnog in te stemmen. In reactie stuurde de CNV Bedrijvenbond een brief aan de COV. „Als de COV donderdagavond niet in stemt dan volgt een ultima tum", aldus bestuurder Swart. Ligt er voor het weekeinde geen akkoord, dan wil de bond de sector platgooien. FNV Bondge noten ontkent dat de bonden willen staken in de slachterijen. „Wij hebben een principeak koord gesloten met de werkge vers", aldus een woordvoerder. In de sector werken 16.000 mensen. De Jong Intra: 'Valse concurrentie' kill devil hills - Exact honderd jaar nadat de door de gebroeders Wright gebouwde vliegmachine in het Amerikaanse Kitty Hawk voor het eerst het luchtruim koos, bleek hun prestatie gisteren een nog gro ter wonder dan altijd al was aangeno men. De tot in de details nagebouwde re plica van het vliegtuig van Orville en Wil bur Wright, die hun historische prestatie moest overdoen, weigerde op te stijgen en bleef steken in een modderpoel. Het zat de organisatoren van het evenement direct al niet mee. Door de hevige regen val liep de vlucht drie uur vertraging op. Toen het uiteindelijk droog werd, weiger de het vliegtuig met zijn katoenen vleu gels de lucht in te gaan. Op 17 december 1903 vloog Orville Wright aan boord van de door hem en zijn broer gebouwde 'Wright Flyer' als eerste mens in de ge schiedenis. De vlucht duurde slechts twaalf seconden. De gebroeders maakten die dag echter vier vluchten, waarvan de laatste, uitgevoerd door Wilbur, de lang ste was. Hij vloog 255 meter in 59 secon den. Foto: AFP/Tim Sloan zeist/gpd-anp - De Turkse rege ring subsidieert Turkse reisor ganisaties. Mede daarom kun nen zij tegen bodemprijzen va kantiereizen in de markt zetten. Een verblijf in Turkije wordt aangeboden voor een bedrag waarvoor je nog niet eens een vliegtuigstoel kunt krijgen. Vol gens Coby van Dongen, com mercieel directeur van De Jong Intra Vakanties, is op de markt naar Turkije sprake van valse concurrentie. „Ik zie prijzen van een handvol euro's voor een week voorbijkomen waar van ik zeg: dat kan niet. Daar komt vanuit Ankara geld bij." Van Dongen staat in deze kri tiek overigens niet alleen. Ook vanuit Griekenland, dat zwaar te lijden heeft van de goedkope buur, kwam al eerder het ver wijt dat Turkije 'oneerlijke con currentie' bedrijft. In tegenstel ling tot Griekenland hoeft dat land, als niet-EU-lid, zich bij voorbeeld niet aan Europese af spraken met betrekking tot sub sidies te houden. De prijsoorlog die momenteel voor vakanties in Turkije in alle hevigheid woedt, is echter vol gens Van Dongen, vooral een zaak van Turkse reisorganisa ties zelf. „Zij vechten dat onder ling maar uit, wij kunnen en willen aan die gekte niet mee doen." Overigens plaatst zij ook vraagtekens bij de kwaliteit van die reizen, waarschuwt zij voor onverwachte bijkomende kos ten en hekelt zij het gebrek aan zekerheid voor de consument indien er problemen rijzen. De Jong brengt jaarlijks zo'n 10.000 reizigers naar Turkije, op een totaal van 265.000, 3 pro cent minder dan vorig jaar. Ook de omzet daalde met dat per centage tot 103,5 miljoen. Er werd winst noch verlies ge maakt. Volgend jaar verwacht De Jong een kleine winststij ging- De tweede reisorganisatie van Nederland, Thomas Cook, heeft het afgelopen boekjaar de be drijfsresultaten op alle fronten zien teruglopen. Onder merken als Neckermann en Vrij Uit werden ruim 1,6 miljoen passa giers vervoerd. Dat is circa 8 procent minder dan een jaar eerder. De bruto-omzet daalde van 723 naar 717 miljoen euro. Volgens een zegsvrouw heeft het bedrijfsonderdeel Necker mann ondanks alle tegenslagen nog wel 1 procent marktaan deel weten te winnen. De reisbranche verwacht dat verre vliegreizen dankzij de lage dollarkoers in 2004 een vlucht nemen. De dure euro zorgt er voor dat vakanties naar het Ver re Oosten, Noord- en Zuid- Amerika flink goedkoper wor den. Volgens TUI en Thomas Cook, stijgt het aantal 'verre boekingen' komende zomer met circa 25 procent. lelvstad - De KLM mag na de fusie met Air France het pre dikaat koninklijk blijven dragen. Topman Van Wijk maakte dit gisteren bekend tijdens een bijeenkomst in Lelystad ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de luchtvaart. Lange tijd was het onzeker of de KLM het kroontje wel mocht houden als onderdeel van een door de Fransen ge domineerde onderneming. Het staalconcern Hoogovens moest enkele jaren geleden nog de titel koninklijk inleveren vanwege een fusie met British Steel tot Corns. Dit lot blijft de KLM bespaard. Van Wijk reageerde opgetogen op de mededeling van het koninklijk huis. De KLM-top wil de Nederlandse identiteit van de luchtvaartmaatschappij in de fusie-onderneming zo veel mogelijk behouden. Daarnaast kan het bedrijf zich in het buitenland blijven profileren met de tot de verbeelding sprekende naam Royal Dutch Airlines. De president-directeur sprak berichten tegen dat er vertra ging zou zijn bij het fusieproces. Zo moeten de anti-kartel autoriteiten in Brussel en Washington nog een uitspraak doen ovér de toelaatbaarheid van deze baanbrekende fusie, waardoor de KLM met Air France een van de grootste luchtvaartmaatschappijen ter wereld vormt. „Er zit geen kink in de kabel", zo verzekerde Van Wijk. Op grond van voorbesprekingen verwacht hij dat zowel de EU als de VS groen licht zullen geven. leidschendam/gpd - Het aantal gewa pende overvallen op supermarkten is dit jaar spectaculair gedaald. In 2002 sloe gen criminelen op deze manier nog 165 keer hun slag; tot 1 december dit jaar werden 66 supermarkten overvallen. „Begin dit jaar hebben we met minister Donner (justitie) een convenant geslo ten waarin onder meer de aanstelling van een landelijke overvalcoördinator is geregeld", reageert voorzitter Van den Doel van het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL), de brancheorga nisatie van de supermarkten. „Deze co ordinator is de vaste schakel tussen de detailhandel en de politie en dat werpt nu al zijn vruchten af. Voor het eerst sinds 1994 zien we een scherpe daling." Belangrijkste reden voor de sterke afna me is volgens het CBL de centrale infor matie die de coördinator verzamelt waardoor dadergroepen sneller in beeld komen. „Het blijkt dat die groepen ver antwoordelijk zijn voor meerdere over vallen in het hele land. De samenwer king via de coördinator en tussen de bo venregionale rechercheteams verhoogt de pakkans." Van den Doel bepleit eenzelfde aanpak voor winkeldiefstal. In 2002 werd voor 180 miljoen euro gestolen en dat bedrag zal dit jaar zeker hoger uitvallen. Mede in reactie op de vele publiciteit rond An- ja Joos (die werd doodgeschopt na een vermeende diefstal bij een supermarkt in Amsterdam) en rond voor eigen rech ter spelende medewerkers van een Al- bert Heijn-filiaal - heeft het CBL een Protocol Aanhouding Winkeldieven op gesteld. „Per jaar hebben we te maken met 5 miljoen winkeldiefstallen, 200.000 win keldieven worden op heterdaad betrapt. Dat gaat dus vrijwel altijd goed. De branche steekt jaarlijks ook 90 miljoen euro in preventieve maatregelen. Toch waren deze ernstige incidenten reden om algemene regels op te stellen, overi gens in samenwerking met het open baar ministerie. Uitgangspunt is uiter aard 'veiligheid voorop' en nooit achter volgen op straat." straatsburg/gpd - Goedkope, merkloze medicijnen mogen tien jaar na het verschijnen van het originele product op de Eu ropese markt komen. Dat is een jaar eerder dan de farmaceuti sche industrie wilde. Het jaar verschil betekent voor de Ne derlandse zorgverzekeraars -en uiteindelijk voor de consument - een meevaller van 160 miljoen euro per jaar. Het Europees Parlement (EP) ging er gisteren mee akkoord dat nieuwe geneesmiddelen acht jaar lang worden be schermd. Na acht jaar mogen concurrenten ze namaken en twee jaar later mogen die door gaans veel goedkopere merklo ze geneesmiddelen op de markt worden gebracht. Aan het parlementsbesluit ging een zware lobby van de farma ceutische industrie, gesteund door landen als Frankrijk en Duitsland, vooraf. De industrie wilde een langere bescherming van merkgeneesmiddelen om de ontwikkelingskosten terug te kunnen verdienen en om beter te kunnen concurreren met de Amerikaanse industrie. Volgens het EP heeft de industrie aan tien jaar bescherming van merkgeneesmiddelen ruim schoots voldoende. In de richtlijn staat verder dat nieuwe geneesmiddelen tegen aids, kanker, astma en diabetes en tegen zeldzame ziektes voortaan centraal geregistreerd kunnen worden. Een in Londen gevestigd Europees bureau kan die medicijnen dan voor de he le Europese markt goedkeuren. Dat betekent voor fabrikanten een aanzienlijke kostenbespa ring omdat ze niet meer in elke lidstaat afzonderlijk een ver gunning hoeven aan te vragen. „Er zal meer concurrentie ko men en dat zal onvermijdelijk tot lagere prijzen leiden", aldus europarlementariër Alexander de Roo (Groenlinks). kampen/anp-gpd - Vrijwel alle Nederlandse houtondernemin gen hebben een gedragscode ondertekend tegen illegale hout kap, maar de milieubeweging is sceptisch. Zolang de bedrijven zelf toezien op de regels blijven Greenpeace en Milieudefensie kritisch. „Zelfcontrole van hout ondernemingen heeft in het ver leden uitgewezen dat het niets oplevert." De gedragscode die volgend jaar ingaat, stelt dat de bedrij ven uitsluitend legaal gekapt hout op de Nederlandse markt mogen brengen. Daarnaast zouden ze 'bij voorkeur' hout moeten verhandelen dat af komstig is uit duurzaam be heerde bossen. Ondertekenaars van de gedragscode verlangen dat hun leveranciers een verkla ring afgeven die legaliteit van hun hout garandeert. Initiatiefnemer de Vereniging Van Nederlandse Houtonder nemingen (WNH) maakte gis teren bekend dat 270 van de 280 leden de code onderschrij ven. Volgens milieuorganisaties Greenpeace en Milieudefensie is die gedragscode echter een 'wassen neus'. Greenpeace voert in Nederland al weken actie tegen betrokken- Tropisch hardhout opgeslagen bij houthandel Jongeneel in Zwolle. Foto: GPD/Cees Zorn heid van Nederlandse bedrijven bij illegale houtkap. Volgens de milieuorganisatie is ongeveer de helft van het tropisch hout op de Nederlandse markt ille gaal gekapt. Net als Milieude fensie hecht Greenpeace weinig waarde aan de gedragscode. „Ik juich het toe als de sector iets wil doen tegen illegale houtkap, maar dit is een lachertje", zei campagneleider I. Visseren van Greenpeace. Milieuorganisaties laken vooral het ontbreken van controle op naleving van de gedragscode. „En de legaliteitsverklaring die de ondernemingen verlangen, heeft weinig waarde in landen waar corruptie welig tiert. Zo'n verklaring is te koop of eenvou dig in elkaar te flansen.", aldus Visseren. Volgens Milieudefen sie heeft de gedragscode pas waarde als een externe partij de naleving toetst. Volgens de WNH overdrijft Greenpeace de cijfers over ille gaal hout schromelijk. „De helft is echt overdreven", stelde De Boer. Hoeveel het wel is, durft hij niet te zeggen. „Dat is moei lijk in te schatten", aldus de di recteur. Kritiek op de gedragscode is er ook in de branche zelf. Hout handel Van den Berg uit het Zuid-Hollandse Nieuwerdijk weigert te tekenen en riskeert een royement. „Ik heb weinig vertrouwen in verbetering. De WNH wil de regie in eigen hand houden en met een eigen certificaat het goed functione rende FSC-certificaat de wind uit de zeilen nemen. Er wordt oud beleid gevoerd in een nieuw jasje", aldus directeur Van den Berg. „Wie echt duur zame bosbouw nastreeft, is voor onafhankelijke certifice ring." Een vertegenwoordiger van Houthandel Jongeneel (met 34 vestigingen een van de grotere groothandels in Nederland) ziet het nut van de code wel in. Hij legt uit dat zijn bedrijf begin dit jaar certificaten van legaliteit verlangde van de Indonesische leveranciers van tropisch hard hout. Van hen weigerde 35 pro cent zo'n verklaring te tekenen. „Met die leveranciers doen we dus helemaal geen zaken meer. Zo belangrijk vinden wij dit," aldus Jongeneel.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13