'Irak had geheime laboratoria' BUITENLAND 'Dronkelap George Best krijgt opa's nieren niet' 'Kolonisten wilden islamitische doelen aanvallen' Italiaanse president geeft Berlusconi virtuele dreun Tony Blair verzekert dat Saddam massavernietigingswapens produceerde Nieuwe SARS-besmetting Dorp treurt om Saddam 'Big Brother' is voor Britten al lang realiteit Schill-partij dumpt Schill Gluurstrook voor hoerenlopers woensdag 17 december 2003 schedeloperatie van talige Siamese twee- lamed en Ahmed Ibra- itgesteld. De artsen wil- [gyptische kinderen jd geven om van hun ngsoperatie te herstel- Ibrahims, die met de n ant van hun hoofden aar vastzaten, waren in r in het Amerikaanse jeopereerd. De operatie, ilanteren van een nieuw dak, is verschoven naar e tweeling van twee jaar ïfigi ekt vooruitgang. na inslang na 7nse seksorgie Twee organisatoren orgie waaraan in sep- 280 Japanse toeristen gaaphinese prostituees alen, hebben levenslange jajynisstraf gekregen. jHpnderen kregen twee tot jaar celstraf. Het drie seksfeest in Peking zorg- grote consternatie, om- samenviel met de her- ;van de Japanse inval 1 in China. plaats op ruimtestation k - Twee Amerikanen voor 16,3 miljoen euro loon - de volgende ieristen worden en met isische raket naar het in- inale ruimtestation ISS Er zijn nog twee plaats te koop voor een tien- i wiieisje met een Sojoez-ra- >ft ajldde het Amerikaanse lat de trips verkoopt. boekten twee Amen- is fien vakantiereisje naar cinite. ervoeding in den-Amerika n zijA - Steeds meer mensen waflen-Amerika zijn onder- li 1990 was 17 procent oevolking van de zes i-Amerikaanse landen led, nu is dat 20 pro- at hebben de Verenigde jekendgemaakt op een ntie in Panama over on- iing. In Nicaragua is de het ernstigst: 29 pro- q de bevolking is onder- 1 Guatemala is dat 25 t, in Honduras 20. In de io hebben zo'n 8 mil- ;nsen honger. €|laar cel kaping Eli door onze correspondent Esther Gotink londen - Steeds minder Britten willen orgaandonor zijn, als gevolg van het negatieve imago van de alco holverslaafde ex-voetballer George Best. Best, oud sterspeler van Manchester United, kreeg in juli 2002 een nieuwe lever, maar zuipt nog altijd als een Maleier. Volgens chirurg Derek Manas van een ziekenhuis in Newcastle upon Tyne, is het percentage Britten dat in stemt met de donatie van organen van een overleden familielid teruggelopen van 70 naar 45 procent. Groot- Brittannië kent net als Nederland een vrijwillige donor registratie, maar vaak zijn de wensen van een overlede ne niet duidelijk en geeft de familie de doorslag. Manas zegt dat die tegenwoordig vaak alleen wil instemmen als ze de garantie krijgt dat de wachtende patiënt geen alcoholist is. Daardoor daalt het aantal donaties en stijgt het aantal mensen dat op een levertransplantatie wacht. Mensen zien geen heil meer in transplantaties nu Best zijn nieuwe orgaan zo misbruikt, meent Manas. „Best is geen positief rolmodel, het publieke karakter van zijn braspartijen heeft alle vertrouwen in transplantaties beschadigd. Het droevige relaas van George Best (57) wordt in Groot-Brittannië breed uitgemeten in de tabloids. Pa- parazzi-fotografen legden hem na zijn operatie vast op de gevoelige plaat, terwijl hij bier dronk in een lokale pub. Er volgde een stroom negatieve publicaties en Bests drankprobleem leidde uiteindelijk tot een breuk met zijn 31-jarige vrouw Alex. Zij wees hem de deur, nadat hij elk raam van haar 75.000 euro kostende Mer cedes had ingeslagen, omdat hij dacht dat ze een affai re had. Best had deze auto afgelopen zomer zelf cadeau ge daan aan Alex, als spijtbetuiging voor zijn uitbundige drankpartijen, waarbij hij had aangepapt met twee an dere blondines. londen/anp-afp-ap - Volgens de Britse premier Tony Blair was er in Irak onder Saddam een enorm systeem van geheime la boratoria voor de productie van massavernietigingswapens. Vol gens Blair zijn daar harde bewij zen voor ontdekt. Maar het lijkt erop dat Blair geblunderd heeft in zijn kerstboodschap voor de Britse troepen overzee, die giste ren door de BBC werd uitgezon den. Blair citeerde uit een inlichten- rapport uit oktober en zijn be wering werd door niemand be vestigd. President Bush beperkte zich gisteren in een televisie-inter view tot de uitspraak dat Sad dam had „geprobeerd dergelij ke wapens te verwerven". Bush: „Wat is het verschil?. Ook als hij die wapens had bemachtigd, was hij een gevaar geweest." Blair en Bush hebben er in de aanloop naar de oorlog steeds op gehamerd dat Saddam mas savernietigingswapens bezat. Maar daarvan zijn nooit bewij zen gevonden. De voormalige chef van de VN- wapeninspecteurs Hans Blix doet Blairs uitspraak af als een „insinuatie". Volgens Blix is er in Irak tot nu toe geen concreet bewijs gevonden dat de labora toria massavernietigingswa pens produceerden. De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA heeft de leiding over de verhoren van Saddam. Vol gens de Amerikaanse minister van defensie Donald Rumsfeld beslist CIA-directeur George Tenet wie de Saddam onder vraagt en wat hem wordt ge vraagd. Rumsfeld zei niet of Saddam al informatie van enige waarde had losgelaten. Intussen woedt de discussie over de berechting van de voor malige dictator voort. President Bush zei in het televisie-inter view nog eens dat Saddam als Irakezen plunderen bij Fallujah een trein met Amerikaanse legervoorraden, nadat die onder vuur was komen te liggen. Foto: AP „weerzinwekkende tiran de ul tieme straf' verdient. En wat Bush betreft is dat de doodstraf. Saddams dochter Raghad wil dat haar vader door een inter nationaal tribunaal wordt be recht. „Saddam heeft recht op een eerlijk proces. Dat is niet mogelijk door een tribunaal dat is neergezet door de bezetter", aldus Raghad Saddam in een vraaggesprek met de Arabische nieuwszender Al-Arabiya. Over de tv-beelden van haar ge vangengenomen vader zei ze: „Iedereen die Saddam kent weet dat hij standvastig en moedig is. Ook als gevangene zou hij zich als een leeuw ge dragen. Hij moet verdoofd zijn geweest." Raghad vluchtte met haar zus Rana in juli naar Jor danië, waar ze politiek asiel hebben gekregen. De dochters van Saddam worden ook gezien als slachtoffers: in 1996 liet Sad dam de echtgenoten van Rag had en Rana vermoorden we gens gebrek aan loyaliteit. Schulden kwijtgescholden Duitsland en Frankrijk zullen een deel van de schuld die Irak bij beide landen heeft kwijtschelden. Frankrijk en Duitsland tem perden zo him woede over het Amerikaanse besluit dat beide landen niet mogen meedingen naar contracten voor de weder opbouw van Irak omdat ze tegen de oorlog waren. De speciale Amerikaanse gezant James Baker zal na Parijs en Berlijn ook Moskou aandoen om schuldvermindering voor Irak te vragen. Irak is Rusland ongeveer 8 miljard dollar schuldig en Rusland wil dat geld terug, „Irak is geen arm land", zei de Russische mi nister van buitenlandse zaken onlangs. Irak heeft in totaal zo'n 120 miljard dollar schuld. cton - Een Jordaniër de VS 160 jaar gevange ne gekregen wegens een alle om een Amerikaans ver- nen ieguig te kapen. Tijdens ^pMsenlanding in de Pakis- stad Karachi overmees- e Jordaniër met twee h< ngers het toestel. Maar de piloot ontsnapte kon n hégevlogen worden. De ka- een voormalige hand van de Palestijnse terro- Y {jh Nidal. Toen de eis van ating van Palestijnse ge- ischhen in Cyprus niet werd Uigd, openden de kapers ir. Er vielen negentien en 72 gewonden. d bedreigt s aquarium Ihagen - Een grote brand Noordzee Museum aan tnse kust, bedreigt een Iropa's grootste aquaria, eanarium. De brand is pels onder controle, maar Itie is bang dat het aqua- [et begeeft. De ovale tank 1,5 miljoen liter zeewater, i ongeveer vierduizend wemmen. Daaronder ït zich een exemplaar van invis of Mola mola, die vicht van twee ton kan van wil af hondenvlees - Het parlement van Tai- beft besloten de boetes et slachten van honden verkopen van honden pet een factor 25 te ver- l Wie nu wordt betrapt op fdel in hondenvlees kan n op een bon van omge- ongeveer 6000 euro. pl het eten van honden il- s in Taiwan, zijn er tal Baren actief die honden i. Ze vangen ook geregeld londen of gewone huis- ii om er geld aan te ver- Voor het eerst klapt chef Israëlische geheime dienst uit de school herzliya/ap - Extremistische joodse kolomsten die zijn opge pakt voor het beramen van een aanslag op een Palestijnse school, waren ook van plan om de belangrijkste islamitische heiligdommen in Jeruzalem op te blazen. Dat heeft de chef van de Israëlische binnenlandse veiligheidsdienst Shin Bet, Avi Dichter, gisteren gezegd. Voor het eerst trad een chef van de veiligheidsdienst in het openbaar. Tot nu toe was zelfs de naam van de Shin Bet-chef geheim. Volgens Dichter zijn er in extre mistische joodse kringen vaker geluiden te horen over aansla gen op de Al Aqsa moskee en andere heiligdommen op de Tempelberg in Jeruzalem. Dichter stelt dat daarmee de nachtmerrie van de Israëlische veiligheidsdiensten uit zou ko men en dat het conflict tussen Israël en de Palestijnen getrans formeerd zou worden tot een strijd tussen 13 miljoen joden en een miljard moslims. De Tempelberg is voor moslims de plaats waar Mohammed ten hemel opsteeg. Volgens het joodse geloof stonden de eerste en tweede Heilige Tempels op de berg en is het de plaats waar ooit de derde Heilige Tempel zal verrijzen. In april 2002 werden vier kolo nisten van de nederzetting Bat Ayin op de Westoever gearres teerd op verdenking van het voorbereiden van een aanslag op een school in Oost-Jeruza- lem. In de aanhanger van de auto van de in Hebron aange houden mannen werd een zwa re autobom aangetroffen. De vier hebben een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. In reactie op andere ontwikke lingen heeft Shin Bet gisteren gezegd dat Iran de grootste be dreiging voor het voortbestaan van Israël en de belangrijkste sponsor van het internationale terrorisme is. Volgens Dichter steunt Iran groeperingen die aanslagen in Israël plegen en is de ontwikkeling van kernwa pens door Teheran een directe bedreiging voor het voortbe staan van Israël. Volgens Dichter is Iran betrok- door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Voor de Italiaanse oppo sitie is president Carlo Azeglio Ciampi sinds gisteren de kam pioen van de vrije meningsui ting. Ciampi stuurde de om streden omroepwet terug naar het parlement en gaf daarmee demonstratief aan dat Berlus coni zijn parlementaire meer derheid wat al te opzichtig had gebruikt om zijn zakelijke be langen te dienen. Silvio Berlusconi is een groot acteur. Bij zijn slotoptreden in het Europees parlement in Straatsburg gisteren week de roemruchte glimlach niet van zijn gezicht. Maar de journalis ten, zeker de Italiaanse, waren vooral benieuwd naar zijn reac tie op de virtuele dreun die pre sident Ciampi de dag ervoor had uitgedeeld door de nieuwe omroepwet - waarover vijftien maanden was gedebatteerd - niet te ondertekenen. Sylvio speelde de laconieke staats man: „We hebben dezelfde par lementaire meerderheid, we doen het gewoon over met mis schien wat correcties. Dit is geen ramp voor de regering." WSt de mediakeizer annex pre- Een groot succes Berlusconi vindt dat hij van zijn voorzitterschap van de Eu ropese Unie een groot succes heeft gemaakt, ook al is de top over de nieuwe Europese grondwet afgelopen weekend mis lukt. Hij zei dat gisteren in het Europarlement Veel parle mentariërs dachten daaranders ovenAls dit een succes was, wil ik graag van u weten hoe u een mislukking defini eert", zei de Britse liberaal Graham Watson cynisch. Hij be schuldigde de Italiaanse premier ervan de top van het afgelo pen weekeinde slecht te hebben voorbereid en niet tijdig een compromisvoorstel te hebben gepresenteerd. Volgens Wat son had Berlusconi in plaats van een compromistekst slechts 'een vodje papier met wat ranzige moppen' in zijn zak ge had. Sylvio Berlusconi: virtuele dreun. Foto: EPA mier werkelijk dacht over de vrij unieke actie van Ciampi werd de Italianen gisteren ver teld door het dagblad II Gioma- le, in naam eigendom van Ber lusconi's broer. "Ciampi laat zich overtuigen door links en de straat" viel over de volle breedte van de voorpagina te lezen. Berlusconi, daar kan gif op worden ingenomen, is woe dend. Volgens het linkse dag blad La Repubblica is hij gister morgen, onder het voorwendsel het staatshoofd verslag uit te brengen van de laatste Europe se top, naar het presidentieel paleis gegaan om Ciampi de mantel uit te vegen. Het bejaar de staatshoofd werd naar het hoofd geslingerd: „Dit is een te gen mij persoonlijk gerichte po litieke actie van u." Ciampi: „Welnee, het gaat om techni sche correcties. Leest u nu eerst mijn toelichting eens." De president vindt dat de wet de veelzijdigheid van de media niet waarborgt. Volgens de nieuwe wet mag een media magnaat niet twee maar drie tv- stations bezitten (Berlusconi heeft er met zijn Mediaset drie). Ook is in de nieuwe wet de be paling geschapt dat er een maximum is aan reclametijd en bovendien is het verbod ge schrapt om als tv-ondernemer krantenbedrijven te mogen ko pen. Op basis van de oude wet had Berlusconi's tv-station Net Vier per 1 januari naar de satel liet gemoeten. Omdat de mees te Italianen gewone antennes op het dak hebben, zou dat Berlusconi miljoenen aan recla me-inkomsten schelen. PéUtiek gezien is de schade voor Berlusconi enorm. Berlus coni is op dit omstreden onder werp niet langer verzekerd van een solide parlementaire meer derheid. De kleine christende mocratische partner UDC heeft al aangekondigd Ciampi's cor recties zeer serieus te zullen be kijken. De onberekenbare Um- berto Bossi en zijn Lega Nord kunnen als politieke chantage opnieuw, zoals in april gebeur de, met de oppositie tegen on derdelen van de wet stemmen. De virtuele dreun van Ciampi kan over enkele maanden het effect van een zeer realistische upjtfercut krijgen. Taipei - ledereen die een ziekenhuis in de Taiwanese hoofdstad Tai pei bezoekt wordt medisch onderzocht, nadat voor het eerst sinds ju li weer een geval van de besmettelijke ziekte SARS was geconsta teerd. De ziekte is vastgesteld bij een 44-jarige SARS-onderzoeker. De man werd ziek nadat hij op 10 december was teruggekeerd van een congres in Singapore. Vermoedelijk heeft hij de ziekte opgelopen in het laboratorium waar hij werkt. Begin dit jaar overleden wereld wijd 800 mensen aan de besmetting. Foto: AP saddam hussein/anp - Het Srilankaanse dorp Saddam Hussein treurt om de arrestatie van zijn naamgever. In 1978 verwoestte een cycloon het dorp. Saddam zelf zou de wederopbouw heb ben betaald: honderd huizen, een school en een moskee. Het dorp herbergt inmiddels vele jonge Saddams. Na afloop van de eerste Golfoorlog stopte Irak met het betalen van het salaris van het schoolhoofd, het onderhoud van de moskee en studiebeur zen. Voor de dorpelingen is Saddam Hussein een goed man, voor wie zij alles zouden willen doen. „We bidden, opdat hij lang kan leven", aldus een 18-jarige Saddam Hussein gisteren tegen de Britse omroep BBC. londen/anp-afp - In het be roemde boek 1984 van de Britse schrijver George Orwell houdt Big Brother de maatschappij nauwlettend in de gaten. Bijna 20 jaar later is het inderdaad zo ver. Britten kunnen haast geen stap buitenshuis doen zonder dat dat wordt opgemerkt. Er zijn bewakingscamera's in trei nen, bussen, winkelstraten, sportstadions en binnenkort komen er mogelijk zelfs volg- chips in kelding. „In de wester se landen zijn wij veruit het meest-bespioneerde land", zegt een woordvoerder van de bur gerrechtenbeweging Liberty. In Groot-Brittannië bevindt zich 10 procent van alle bewa kingscamera's ter wereld. Over drie jaar zijn er 25 miljoen ca mera's, één per twee volwassen Britten. Liberty baseert zich op voorspellingen van de bewa kingsindustrie. De camera's hebben in het ver leden al meermalen hun dienst bewezen. Zo konden in 1993 dankzij opnamen in een win kelcentrum in Liverpool de moordenaars van de 2-jarige Ja mes Bulger worden achter haald. Maar weinig Britten zijn zich ervan bewust hoe vaak hun bewegingen ook worden vastgelegd via snelheidscame ra's, reispasjes en een satelliet. Zo zijn er in Londen 800 came ra's neergezet om te controle ren of elke automobilist wel zijn spitstol heeft betaald. In het land worden dagelijks vijfdui zend radarcontroles gehouden en dat worden er alleen maar meer. Het Londense openbaar ver voer gaat gebruik maken van smartcards, waardoor ook per soonlijke gegevens kunnen worden achterhaald. De naar schatting 3 miljoen gebruikers kunnen daardoor worden gelo kaliseerd als ze zich in een Lon dense trein, bus of ondergrond se bevinden. Liberty maakt zich het meest zorgen om experimenten van grote winkelketens, zoals Marks Spencer en Tesco. Die zou den microchips in de verpak king van hun artikelen of in de labels van kleding verstoppen. „Winkelketens willen achterha len waar alle kleding terecht is gekomen. Ze kunnen daardoor een exact profiel van hun klant samenstellen, waardoor ze heel scherpe marketing kunnen voe ren. Dat kan een grote inbreuk op de privacy betekenen. ken bij anti-Israëlische acties over de hele wereld, zoals de aanslag in 1994 op een joods gemeenschapscentrum in Bue nos Aires, de zwaarste terreur aanslag in de geschiedenis van Argentinië. Volgens Dichter steunt Iran niet alleen bewegin gen als de vanuit Libanon ope rerende Hezbollah en verschei dene Palestijnse terreurgroepe- ringen, maar rekruteert het ook Arabische Israëliërs, die zich vrij door het land kunnen be wegen, voor terreuraanslagen in Israël. hamburg/anp-dpa - De Duitse Schill-partij heeft gisteren op richter Ronald Schill eruit ge gooid. Het partijbestuur houdt de rechtse populist verantwoor delijk voor de politieke crisis in de stadstaat Hamburg, waar de partij meeregeerde. Met het verdwijnen van Schill komt vooralsnog een einde aan de opmars van de omstreden politicus. Hij richtte de partij, officieel Partei Rechtsstaatlicher Offensive, drie jaar geleden op. Zijn campagne voor een keihar de aanpak van de criminaliteit en van illegalen leverde hem winst op bij de verkiezingen in Hamburg in september 2001. Maar het Hamburgse bestuur spatte vorige week uiteen als, gevolg van de slaande ruzie tus sen Schill en de voorzitter van de partij, die in Hamburg mi nister van bouwzaken is. Schill zelf moest in augustus af- Ronald Schill. Foto: Reuters treden als minister, nadat hij burgemeester-premier Von Beust van een homoseksuele affaire met de minister van Jus titie had beschuldigd. door onze correspondent leiden. Zo voerde dAocialisti- Pascale Thewissen sche burgemeester Ludwig Vandenhove, een fervent voor stander van legalisering van prostitutie, al een kwaliteitsla bel in voor bordelen. Na het bordeellabel kan Sint Truiden nu dus ook de gluurstrook aan zijn vocabulaire toevoegen. Be denker Carl Nijssens „De Lui kersteenweg of Chausse d'Amour is een drukke weg. Op de rechterbaan wordt flink hard gereden, terwijl op de linker weghelft nogal eens worcft ge treuzeld door hoerenlopers die door de ramen naar binnen willen gluren of al rijdend on derhandelen over de prijs." Ge volg: veel ongelukken. Omdat de weg binnenkort wordt ver nieuwd, leek het Nijssens lo gisch om de mogelijkheid van twee gescheiden rijbanen nader te onderzoeken. sint truiden - In de rosse buurt van het Belgisch-Limburgse Sint-Truiden worden als het aan het christen-democratische gemeenteraadslid Carl Nijssens ligt, aparte gluurstroken aange legd. Uit officiële cijfers blijkt dat op de zogenaamde 'Chaus- see d'Amour' vijftig procent meet auto-ongelukken gebeu ren dan in de rest van de ge meente. Oorzaak zijn automo bilisten die plots boven op de rem gaan staan of zonder waar schuwing invoegen, omdat ze zich tot een prostitutie willen wenden. Sint Truiden is hét sekscentrum van Belgisch-Limburg. Het ge meentebestuur zit daar niet mee en doet er veel aan om de próTtitutie in goede banen te

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9