Bij kerstdrukte verplicht pinnen SLIPS, ECONOMIE VoqqY 3 SLOGGI O GRATIS ^oqq\ Snelweg in 2004 open voor superlange trucks MKB: Winkeliers moeten 100-eurobiljet weigeren Akkoord EU en VS over doopceel van passagiers Grote identiteitsfraude uitzendbureaus ontdekt LU LU Alle hens aan dek bij TPG Na 2 jaar weer loonsverhoging KPN'ers Boeing bouwt Dreamliner Nieuwe CAO in verpleging jlips eigenaar i.ooo patenten ;rdam - Philips heeft als idersbedrijf een mijlpaal Het elektronicaconcern iu 100.000 geldige paten- ïilips is de grootste aan- tA/lkvan bescherming voor 'je vindingen in de wereld, [open vijfjaar is het aanvragen zelfs verdrie- gd tot 3000 per jaar, aldus s. Philips verkreeg zijn patent in 1905 voor een amp. Bekende patenten centere tijden zijn die voor J -en de dvd. De inkomsten ia patenten zijn een belang- ii iron van inkomsten voor (neem. woensdag 17 DECEMBER 2003 ger subsidie kertbanen aag - Werkgevers moeten 478 jdio 2004 nog gebruik >n maken van overheids- om Melkertbanen om te a in regulier werk. Dat wil J5 secretaris Rutte (sociale 279De afspraak om nog dit 0.000 banen om te zetten waarschijnlijk niet ge- Tot nu toe zijn er 4607 lieaanvragen binnenge- n. Vorige maand is een appèl gedaan op werkge- qg iverwegend gemeenten, elkertiers te laten door- en. Werkgevers kunnen 35 naai 17.000 euro subsidie 128 n per arbeidsplaats. delft/gpd - Om te voorkomen dat er massaal vals geld in om loop komt, moeten winkeliers tijdens de kerstdrukte briefjes van 100 euro weigeren en heel voorzichtig zijn met het accepte ren van biljetten van 50 euro. Klanten moeten desnoods wor den verplicht om met een pinpas te betalen. Wie weigert, krijgt zijn spullen niet mee. De verko per kan klanten ook om legiti matie vragen. Dat adviseert de ondernemersorganisatie MKB Nederland de ondernemers in de detailhandel. Zo moet worden voorkomen dat criminelen de drukte aangrijpen om op grote schaal vals geld uit te geven. „De laatste weken hebben heel veel ondernemers ons gebeld met de vraag of ze stickers kun nen krijgen met de tekst dat bil jetten van 100 euro niet worden geaccepteerd", zegt Els Prins, bestuurder betalingsverkeer bij MKB Nederland. De reden is dat er de laatste weken heel veel valse eurobiljetten zijn op gedoken. Prins vindt het te ver gaan om ondernemers te vra gen geen biljetten van vijftig meer te accepteren. „Maar ondernemers zullen die briefjes met de feestdagen heel goed bekijken. Mankeert er ook maar iets aan het geld dan zul len ze de klant vragen het brief je te houden en hun inkopen met de pinpas te betalen. Ook kan klanten worden gevraagd een rijbewijs of paspoort te to nen zodat zij zijn op te sporen zodra blijkt dat het verdachte geld inderdaad vals is." Om 'veel gedoe' in de winkels te voorkomen adviseert MKB de klanten om in winkels te pinnen. „Dan ontstaan er ook geen discussies en dus lange rijen." Wie toch contant betaalt moet dit zoveel mogelijk doen met 20'jes. „Brieijes van 50 mo gen wel, maar moeten door de klant zelf eerst goed worden onderzocht. „Zie je een afwij king, betaal er dan niet mee." Nog belangrijker vindt Prins het dat de klant voorkomt dat hij vals geld in handen krijgt. „Als een onbekende op straat vraagt of je een briefje van 50 euro kunt wisselen: beslist niet doen. Vooral bij parkeergarages en - automaten proberen crimine len momenteel hun valse geld om te wisselen voor echt geld." Uit een rondgang langs een aantal banken blijkt dat deze het advies toejuichen om meer aankopen met de pinpas af te rekenen. „Het werkt snel en we zijn van al het gedoe met vals geld af', zegt de woordvoerder van ABN Amro. Ook de woord voerster van de Postbank denkt dat dit de oplossing is voor pro blemen aan de kassa's. De ban ken stoppen met de feestdagen geen extra briefjes van 20 euro in de automaten. „Maar als het MKB de 50-euro in de ban doet moeten we daar over praten", zegt de woordvoerder van ABN Amro. De Nederlandsche Bank ziet vooral de laatste maanden een groeiend aantal valse eurobil jetten. Eind oktober waren er al Weerstand tegen afronden daalt Afronden van contante beta lingen op 5 eurocent is nabij. Nog 28 procent van de men sen is er tegen, maar dat per centage daalt snel en nadert de grens van 20 procent. Bij dat percentage is in Maat schappelijk Overleg Betalings verkeer, waar onder meer consumentenorganisaties deel van uitmaken, afgesproken dat de afronding wordt door gevoerd in de winkels. Dat staat in het jongste kwartaal bericht van De Nederlandsche Bank. Veel mensen vinden het 18.000 vervalsingen opgedoken. Begin oktober schatte de toe zichthouder op het bankwezen nog, dat het aantal zou uitko men op 13.000. Daarmee komt het aantal vervalsingen voor het eerst overeen met oktober 2001, toen de gulden nog in omloop was. De coupure van 50 euro wordt het beste nagemaakt, zo wel in Nederland als in de an dere eurolanden. MKB Neder- betalen met muntjes van 1 en 2 eurocent lastig. De groep consumenten die graag af rondt is inmiddels gegroeid tot 43 procent. Afschaffen be spaart de winkels tijd en geld aan de kassa's en bij het om wisselen. Ook de banken heb ben belang bij minder munt geld. In het zogeheten is afge sproken dat men met voor stellen komt om overal in Ne derland op 5 eurocent af te ronden, als nog hooguit 20 procent van de klanten daar tegen is. land en de Raad voor de Neder landse Detailhandel wijzen er op dat ondernemers snel nieu we apparatuur moet krijgen die de valse briefjes ontmaskert. De nieuwe kopieën zijn zo goed dat de oude apparatuur niet meer voldoet. Beiden vinden dat de overheid de onderne mers financieel moet onder steunen bij de aanschaf van nieuwe scanners. straatsburg/gpd - Amerika mag de gegevens van Europese luchtvaartpassagiers niet ge bruiken voor het bestrijden voor 'gewone' binnenlandse misdaad. De informatie mag bovendien niet langer dan 3,5 jaar worden bewaard. De Euro pese Unie en de Verenigde Sta ten zijn het gisteren hierover eens geworden. Volgens het akkoord mogen de VS gegevens van Europese pas sagiers wel gebruiken in de strijd tegen terrorisme en geor ganiseerde internationale cri minaliteit. Washington wilde eerst de passagiersgegevens vijftig jaar kunnen bewaren en is dus flink tegemoet gekomen aan de wensen van Europa. Jaarlijks wordt bekeken of de afspraken worden nageleefd. Sinds de aanslagen van 11 sep tember eisen de VS dat lucht vaartmaatschappijen een groot aantal gegevens afstaan, zoals telefoon- en creditcardnum mers en adressen. Luchtvaart maatschappijen hebben geen keus. Als ze niet meewerken, riskeren ze boetes of het verlies van landingsrechten. Een grote meerderheid in het Europees Parlement vindt dat de VS te veel gegevens van passagiers ei sen en onvoldoende garanties geven tegen misbruik. Boven dien slaan de Amerikanen de gegevens veel te lang op naar de zin van het EP. Europees Commissaris Frits Bolkestein (interne markt) on derhandelde hierover met de Amerikanen, maar kreeg in eer ste instantie maar weinig ge daan. Vorige maand betwijfelde Bolkestein nog ernstig of het mogelijk zou zijn om, zoals het EP had geëist, voor Kerstmis een akkoord te sluiten. Dat de Verenigde Staten nu op diverse punten de EU tegemoet zijn ge komen, is volgens Bolkestein mede te danken aan de grote druk vanuit het parlement. D66-europarlementariër Johan na Boogerd-Quaak wil het ak koord zo snel mogelijk aan pri vacy-deskundigen voorleggen. Ze wilde gisteravond evenmin uitsluiten dat ze het Europese Hof om toetsing van het ak koord gaat vragen. Bolkestein wil het akkoord dit voorjaar aan het parlement voorleggen. enen zien af 19 Aholds Disco am - De Chileense super- keten Cencosud ziet af iï e aankoop van Ahold- 2] er Disco in Argentinië, en Censosud waren 17 november in gesprek, ipen vrijdag liep de ter- if waarin het duo exclusief 17 [kaar in onderhandeling We praten op dit m'o- lielemaal niet meer met aldus de Ahold-woord- 565 ;r. „We zijn wel in ge- met enkele andere partij- [hold wil niet aangeven 55 iet is misgegaan. Ahold voor de keten van 237 !ls veel te veel betaald. j (te EU voor ijesafspraak 30 rsBURG - De Europese ïissie heeft een boete van joen euro opgelegd aan edrijven in de koperindu- 390 'e vormden een kartel bij koop van koperen pijpjes ;onditioners en koelkas- kwamen regelmatig naar :rland om er de prijzen af eken en de markt te ver- Het gaat om het Finse fOutukumpu en de Duit- lE-Group en Wieland De bedrijven domineer - 49 e markt. In totaal heeft de ese Commissie nu 25 kar- ntdekt en beboet voor to- 133 2 miljard euro. 171* Iere verkoop jeproducten - De verkoop van arti- e samenhangen met de e van prinses Cathari- lia waren volgens GfK den. Tijdens Koningin- f een EK voetbal ligt het ïoger, aldus het onder- ireau. „We hadden het iren iets hoger inge- zei onderzoeker Holla, geboorte van de prinses uw gereageerd, wellicht er iets mee te maken." nuisjes waren het po- Ongeveer 2,1 procent ïuishoudens kocht dit in de week van de ge- Bijna 1 procent snoepte iranje vla en het ko- toetje van Mona. moet miljard terugbetalen 4 jItsburg - Het Franse ener- [2,6jdrijf EDF moet van 'Brus- miljoen euro aan onte- ;5 Je steun terugbetalen aan intense overheid. Het bedrijf ^•j$e in 1997 minder belas ts!6 betalen. Dat is ongeoor- 1.4e staatssteun, oordeelde |g |commissaris Monti. Sa- >6^met rente komt het bedrag am °P H^ljcird euro. Het 3'tI grootste bedrag dat ooit 8,'9sn individueel geval is te- 3 j4ivorderd. Door de steun i8;ï|DF voordeliger werken 8,9jle concurrenten. den haag/gpd - Honderden werknemers die onder valse identiteit hebben gewerkt blij ken onvindbaar voor justitie. De vondst van stapels vervalste en gestolen identiteitsbewijzen bij uitzendbureaus blijft daar om vooralsnog zonder straf rechtelijke gevolgen, aldus het UWV, uitvoerder van de sociale verzekeringen. De vondst volgde vorige week op tips en signalen uit het hele land over misbruik van identi teitspapieren. Bijna duizend al verlopen arbeidscontracten werden onderzocht. Van de bij behorende identiteitsbewijzen bleken er 262 vervalst en 133 gestolen. Slechts 170 van de 1000 papieren bleken in orde. Naar de meer dan 400 identi teitsbewijzen die niet werden gevonden wordt nog onderzoek gedaan. Het UWV verwacht daarvan dezelfde resultaten. De fraude leidt tot grote maat schappelijke schade, aldus het UWV. Vaak gaat het gebruik er van gepaard met misbruik van sociale voorzieningen en hoge kosten om dat te herstellen. Mensen van wie het paspoort is gestolen zien zich daarnaast ge confronteerd met naheffingen van de inkomstenbelasting of geweigerde subsidieaanvragen, omdat een ander op hun naam heeft gewerkt. De betrokken uitzendbureaus zullen alsnog extra premies moeten afdragen aan sociale verzekeringen. Nu veel werkne mers onbekend blijken, vallen ze volgens de woordvoerster van het UWV in het 'anonie- mentarief. Dat ligt hoger dan de tarieven voor mensen die wel normaal geregistreerd zijn. Het onderzoek begon na tips van de Koninklijke Marechaus see en van mensen die op over zichten van hun dienstverban den zagen dat ze veel langer hadden gewerkt dan in werke lijkheid. Het UWV gaat ervan uit dat de cijfers niet represen tatief zijn voor de hele arbeids markt. „Dit was een gerichte actie na tips en signalen. Dan kun je verwachten dat de resul taten ook hoger zijn", aldus een woordvoerster. Het UWV neemt doorlopend steekproe ven. Dat leverde tot en met ok tober 300 gevallen van premie- fraude op en 300 keer misbruik van sofinummers. (advertentie) a (r) NU OOK EXTRA KORTING OP SHIRTS Geldig van 1 l/m 31 december 2003 zolang de voorraad slrekl. nieuwegein - De kersthausse betekent aanpakken voor de duizenden familiele den en vrienden van de TPG-werknemers. In enkele weken worden 200 miljoen ex tra stukken post verwerkt. Het postbedrijf heeft voor de drukke kerst 10.000 extra mensen ingehuurd. „Zo'n 6000 zijn fami lie of vrienden van onze medewerkers", aldus directeur sortering Van der Voort. „De rest huren we via uitzendbureaus in. Die komen bij de 60.000 mensen die zich normaal al met de post bezig houden. In het sorteercentrum in Nieuwegein lopen veel mensen met lichtgevende kerstmut sen rond. Ze worden ondersteund door een speciale dj die muziek draait. In de avond en nacht voor kerst treedt zelfs een band op in het sorteercentrum. Bezorg- wijken worden vaak gesplitst. Maar om dat er op sommige dagen twee keer zo veel post is als anders, krijgt de postbode voor een halve wijk dan net zoveel post mee als normaal. Foto: GPD/Jaap de Boer den haag/anp - KPN-medewer- kers krijgen na twee jaar weer een loonsverhoging en een een malige bonus. Het jaar daarna volgt een blijvende stijging van 1 procent. Dat blijkt uit de CAO die KPN gisteren met de vak bonden heeft afgesproken. De lonen zijn twee jaar geleden be vroren toen het bedrijf in finan ciële moeilijkheden kwam. De loonstop moest KPN helpen uit de problemen te komen. Bovendien kwam er zo meer ruimte voor een goed sociaal plan voor de 4800 medewerkers die destijds zijn ontslagen. In augustus kreeg het personeel wel een eenmalige bonus van 500 euro. Volgend jaar krijgt iedereen een bonus van 2 procent op het huidige salaris. Dat kan oplo pen tot 3,5 procent als bepaalde doelen worden gehaald of tot 5,5 procent als de verwachtin gen worden overtroffen. Dat kan per bedrijfsonderdeel ver schillen. In 2005 gaan de lonen met 1 procent omhoog. Volgens bestuurder Wiek van Abvakabo FNV passen de nieuwe afspra ken binnen het najaarsakkoord. Een werknemer krijgt in het tweede ziektejaar 70 procent doorbetaald. Werk op zaterdag telt tot 14.00 uur als normaal, waardoor het personeel geen extra vergoeding krijgt voor die uren. Een studie moet uitwijzen wat de gevolgen zijn van een verhoging van de pensioenleef tijd van 62 tot 65 jaar, zoals KPN wil. De CAO geldt 2 jaar voor 19.000 medewerkers. ud komt met :geldkrant - Om jongeren van 12 f> jaar te leren met geld om pn komt het Nibud met de jeldkrant. Met herkenbare peelden en korte opdrach- eren de jongeren zelf keu- p maken en te beslissen pan zij hun (zak) geld uit- p. Scholen, buurthuizen en e instanties waar veel jon- |i komen, kunnen de krant 5 stuks bestellen. Uit eer- )nderzoek van het Nibud is Eken dat de jeugd op steeds fre leeftijd schulden P. De meeste jongeren van p 15 hebben ongeveer 30 tper maand te besteden. den haag/gpd - Het Nederland se snelwegen net wordt begin volgend jaar geheel vrijgegeven voor extra lange en extra zware vrachtwagencombinaties, ook wel aangeduid als LZV (Lang en Zwaar Vervoer) of ecocombi. Voor provinciale en gemeentelij ke wegen die toegang geven tot rijkswegen komt er een onthef fingensysteem. Er zullen in 2004 zo'n 300 van deze grote voertui gen op Nederlandse snelwegen rondrijden. Dit zal minister Peijs (verkeer en waterstaat) morgen in een brief aan de Tweede Kamer be kendmaken. Het betreft een tweede proef met vrachtwagens die zwaarder en langer zijn dan de gebruikelijke afmetingen: maximaal 60 in plaats van 50 ton aan gewicht en 25,25 meter lang in plaats van de huidige maximale lengte van 15,75 me ter. Dit bevestigen verschillen de bronnen in de transportwe reld. De supertrucks mogen overigens niet de steden in. seattle/anp - Vliegtuigbouwer Boeing gaat voor het eerst in meer dan een decennium een nieuw type vliegtuig op de markt brengen. De 7E7, ook wel Dreamliner genoemd, is een toestel met een zuinig brandstofverbruik en comfort. Boeing laat het merendeel van de on derdelen in het buitenland fabriceren. De'staat Washington heeft 3 miljard dollar aan belastingvoordelen beloofd, omdat Everett de lo catie wordt voor de assemblage. Boeing bouwde hier ook al zijn grootste toestellen, de 777 en 747. Het vliegtuig moet het antwoord worden op de A380 van aartsrivaal Airbus. In tegenstelling tot Airbus gelooft Boeing niet in een toekomst voor grote toestellen. De 7E7 kan 200 tot 300 passagiers bergen, de A380 minimaal 550. Foto: EPA/Kevin P.Casey De ecocombi mag volgend jaar de De eerste proef is dit najaar af gerond. Daaraan hebben vier ecocombi's van vier bedrijven deelgenomen. Volgens het mi nisterie is afdoende aange toond dat de grote voertuigen niet gevaarlijker zijn dan kleine re vrachtwagens en dat er een duidelijk milieuvoordeel is om dat er minder ritten nodig zijn om dezelfde hoeveelheid goe deren te vervoeren. De nu afgeronde proef kende tal van beperkingen, omdat te grote gevolgen werden gevreesd snelweg op. Foto: GPD/Martin Droog voor het treinvervoer en de bin nenschippers. Zo mocht het LZV-transport twee jaar slechts worden ingezet op routes van maximaal 50 kilometer en moest het aansluiten op spoor of haven. Die beperkingen zijn nu van de baan. Vanwege de restricties wilden in 2001 slechts vier van de aan gezochte vijftien bedrijven aan de proef meedoen: de andere vreesden hun investering niet terug te kunnen verdienen. De nieuwe, ruimere proef die vol gend jaar begint wordt com mercieel veel aantrekkelijker geacht. Het departement hoopt 100 bedrijven met in totaal zo'n 300 ecocombi-voertuigen aan te trekken. De milieubeweging is aller minst overtuigd van de positie ve gevolgen van dergelijk ver voer voor het milieu. Efficiënter vrachtvervoer betekent prijsda ling. En dat leidt tot meer ver voer, zo is hun stellingname. Transportondernemer Koos Overdevest uit Nootdorp, die met succes heeft meegedaan aan de eerste proef, vindt dat onzin. „Het is zonneklaar dat de milieuvervuiling daalt als je minder vrachtwagens nodig hebt voor hetzelfde aantal con tainers. Bovendien hebben de Nederlandse transportonderne mers eerder een verbetering van hun magere rendement no dig dan een prijsverlaging," zegt hij. Hij is dan ook vast van plan met een tweede combina tie aan de nieuwe proef mee te doen. den haag/gpd - De 210.000 werknemers in de verpleeg- en verzorgingshuizen krijgen een loonsverhoging van 1,5 procent en een stijging van de einde jaarsuitkering van 0,4 procent. Ook gaat de bijdrage in de ver goeding voor ziekenfondsverze kerden omhoog en krijgen werknemers van 55 jaar en ou der meer vrije uren. Dat is afge sproken in de nieuwe CAO. Door het akkoord vervallen ver dere acties in de zorg. Vorige week voerden 3000 verpleeg sters in Amsterdam nog actie voor een nieuwe CAO. Ook werd vorige week een akkoord bereikt in de thuiszorg. De bon den gaan de CAO nog voorleg gen aan hun leden. Werkgevers en vakbonden heb ben 40 uur achter elkaar onder handeld over het akkoord. De CAO gaat met terugwerkende kracht op 1 juli van dit jaar in en geldt anderhalf jaar. De sala rissen stijgen vanaf 1 september dit jaar. In de nieuwe CAO staat ook dat leerlingen vanaf 1 janu ari 2004 een stagevergoeding van minimaal 150 euro per maand krijgen. De huidige regeling voor 55- plussers wordt vervangen door 108 vergrijzingsuren per maand. Werkgeversvereniging Arcares, die 334 verpleeghuizen en 1366 verzorgingstehuizen vertegenwoordigt, zwichtte uit eindelijk voor de druk van de vakbonden. fits»! pwfcsnl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7