Marokkanen bekennen minder vaak BINNENLAND 2 Camerabewaking in alle treinen Zoetermeerlijn V ivlvjrll 1 1 XvIv^iJHikJ Dat vieren we met 100 spectaculaire aanbiedingen. 'Als Balkenende nee had gezegd, was ik niet gegaan' VVD en PvdA: meer lef van Bot Kerstboom met lijfwacht Iraakse Koerden vieren feest Eerste bewoners terug op plaats van vuurwerkramp I \7 7""Q ly^T THP T)~D 100 iaar g^den maakten de gebroeders Wright hun eerste vlucht. www.ldm.nl ne verliest aardfregat - Het laatste stan- |at van de marine, de Joys van Treslong, fcdaag buiten dienst Wet schip is verkocht lenland. Het afstoten dit standaardfregatten Heel van de bezuinigin- [odemisering bij het Je van defensie. De ma tt er vier supermoderne k voor terug, die vrijwel Jaar zijn voor vijandelij- medicijn lemofilie gen - De stichting San- edvoorziening werkt Deense bedrijf Genmab nieuw medicijn voor •patiënten. Het is een oor patiënten die niet »eren op de standaard- Ongeveer 38 procent atiënten ontwikkelt an- idie die therapie he in. De kans op bloedin- j deze mensen vijf keer als bij andere hemofi- ten. it Jei tegen rbrander woensdag 17 december 20qj. I ;n - Het plan voor een landing op het Euro- ltelJp)evorden heeft tot de grensstreek geleid, n Nederlandse als aan int komen omwonen- rzet. Bouwbedrijf Vol- Is Stevin wil met af leer Sita ruim 100 mil- in het project steken, itie moet tweehon- in opleveren en in :zijn. Veel omwonen- in risico's voor de ge- sgkundigen ;naar Polen ^/gennep - Zeven Pool- ndigen moeten d verlaten omdat hun ning niet is ver- I Polen, zes vrouwen i, waren halverwege en werkproject bij ge- pteninstelling Vizier in Volgens het plan zou- ja twee jaar hun opge- inis benutten in eigen lier-directeur J. van der 'oedend en heeft mi- fe Geus gevraagd in te bie weigert dat. tekanaal «r dicht - Het Twentekanaal Sengelo en Enschede Igelijk nog een half jaar It weghalen van ver- Ij is vandaag klaar, maar erstaat wil ook het wa rt afgesloten deel zuive- j langere sluiting van al treft vijf bedrijven. |van het kanaal is al oistus gesloten na een jj-Vredestein. Met het pr liepen giftige stoffen iriaal. Joden door srsongeluk - Twee inzittenden lauto zijn gisteravond jven gekomen door jeval in Vragender. De ermoedt dat de be- Ir in een scherpe bocht fit over het stuur ver- f auto botste tegen een De inzittenden waren op lendaal I Terpstra op c-WD'er Jelleke daal uit Purmerend is beëdigd als Tweede el Ze is in de WD-frac- ivolger van Erica Terp- vorige week afscheid rpstra is onlangs geko- 'oorzitter van sportkoe- NSF. groningen/gpd - Marokkaanse criminelen zijn veel moeilijker te verhoren dan Nederlandse mis dadigers. De gangbare verhoor methoden van de politie werken bij hen onvoldoende. Vergeleken met Nederlandse misdadigers bekennen ze minder vaak en bo vendien verstrekken ze minder informatie voor het opsporings onderzoek. Dat blijkt uit onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen (RUG). Onderzoekers van de vakgroep sociale en organisa tiepsychologie hebben verho ren geanalyseerd van verdach ten die uiteindelijk schuldig werden bevonden. Zij hadden misdrijven als diefstal, roof en huiselijk geweld gepleegd. Ter wijl één op de drie Nederlandse criminelen dergelijke delicten ontkent, is dat bij de Marok kaanse twee op de drie. De politie bevestigt dat verho ren van verdachten uit andere culturen relatief vaak moei zaam verlopen. Agenten verwij ten Marokkaanse verdachten dat ze hardnekkig zwijgen en liegen. „Ze ontkennen nog dat ze geboren zijn", aldus een po litiefunctionaris. Dat kan volgens de onderzoe kers verklaren waarom de ver horen bij Marokkanen gemid deld veel korter duren dan bij Nederlanders: 76 tegen 114 mi nuten. Als je op basis van eer dere ervaringen een verhoor in gaat met het idee dat er toch niks uit komt, kun je al snel den haag/gpd - Oppositiepartij PvdA en regeringspartij WD vinden dat Nederland meer lef moet tonen in zijn buitenland beleid. De recent aangetreden minister Bot moet nadrukkelij ker de eigen westerse waarden, zoals mensenrechten, uitdra gen. Dit betoogden PvdA en WD gisteren tijdens de bespre king van de begroting van bui tenlandse zaken. Nederland is goed de weg kwijt in de interna tionale pofitiek, stelde PvdA buitenlandwoordvoerder Koen- ders. „De reactie op de turbu lente wereld om ons heen is er in het tijdperk-Balkenende te veel één van angst en luiken dicht in plaats van het grijpen van kansen." De PvdA hoopt dat CDA'er Bot, die twee weken geleden partijgenoot De Hoop Scheffer opvolgde, een eigen stempel op het beleid zal zet ten. De regering moet zich in Europa veel nadrukkelijker pro fileren en niet wachten tot de gro,te landen het onderling eens zijn.De minister moet bijvoor beeld het drugsbeleid vol zelf vertrouwen aan het buitenland uitleggen. Ook de VVD vindt dat de regering de westerse waarden moet uitdragen, om stelling te nemen tegen het op komend moslimextremisme. concluderen: zie je wel?", zegt psychologe Giebels van de RUG. De onderzoekers concluderen dat de Standaard Verhoor Stra tegie (SVS) van de politie onvol doende is toegesneden op ver dachten uit Marokko en andere niet-westerse culturen. Bij de 'Hollandse' methode worden verdachten geconfronteerd met belastende bewijzen en tegen strijdigheden in hun verhaal, om hen zo tot een bekentenis te dwingen. Ook worden ze op hun gemak gesteld als ze infor matie geven. „Een Nederlander zal eerder een misdrijf beken nen als de politie hem confron teert met sluitend bewijs, zoals beelden van een bewakingsca mera waarop de verdachte dui delijk zichtbaar is", zegt Gie bels. Mensen uit een groepscultuur, zoals Marokkanen, zijn door de bank genomen minder gevoelig voor de druk van de waarheid, aldus de onderzoekers. Gevoe lens van schaamte en angst om de eer van de eigen groep te be schadigen wegen bij hen zwaarder. Als ze al bekennen, geven Marokkaanse verdachten daarvoor niet zelden extreme verklaringen, weet Giebels: „Om gezichtsverlies te voorko men zeggen ze dan dat ze wel moesten bekennen, omdat ze zijn geslagen of bijna ver moord." Aardig zijn tegen criminelen heeft bij Marokkanen vaak ook geen zin. gouda - De gemeente Gouda heeft de grote kerstboom op de Markt in de nacht van maandag op dinsdag laten bewaken. Zij wilde de boom, die gisteravond centraal stond bij de viering van de feeërieke kaarsjesavond, be schermen tegen vandalen. Aan de vooravond van de kaarsjesavond in 2000 takelden vandalen de kerstboom behoorlijk toe. Ze zaagden enkele tientallen takken af en beschadigden de bedrading van de lichtjes. Foto: ANP/Toussaint Kluiters zoetermeer/anp - Alle treinen op de be ruchte Zoetermeerlijn krijgen camerabe waking. Dat meldde de gemeente Zoe- termeer gisteren. De ringfijn tussen Den Haag en Zoetermeer kampt al jaren met overlast van hangjongeren. De politie, de NS, de gemeente Zoeter meer en het openbaar ministerie heb ben gisteren afspraken gemaakt over een structurele aanpak van de proble men. De laatste jaren zijn al diverse tij delijke acties gehouden, met onder meer extra surveillance door particulieren be veiligers en politieagenten. Op tijdstippen met een verhoogd veilig heidsrisico, bijvoorbeeld tijdens uit gaansavonden, krijgen conducteurs al tijd begeleiding van de (spoorwegpoli tie. Op andere momenten hebben de conducteurs de garantie dat ze snel hulp krijgen bij incidenten. NS-personeel dat tijdens het werk met agressie en geweld te maken krijgt, doet hiervan voortaan altijd aangifte. De NS hebben toegezegd te zorgen voor goede verlichting en voor het onderhoud van de begroeiing op en bij de stations. Verder gaat de gemeente er voor zorgen dat de omgeving van de stations 'schoon en heel' is en dat er beleid komt om jon geren op het goede pad te houden of krijgen. „Het afgelopen jaar hebben we in gezamenlijkheid veel aandacht be steed aan een anti-hufterbeleid", con stateerde burgemeester Van Leeuwen. „Ik ben blij dat deze acties nu een struc tureel vervolg krijgen, met als gewenst resultaat, en daar heb ik goede hoop op, een verdere daling van overlast, geweld en agressie." Amsterdam - Ongeveer honderd in Nederland wo nende Iraakse Koerden hielden gisteravond een 'overwinningsfeestje' op de Dam in Amsterdam. Getooid met Koerdische vlaggen en een enkele Amerikaanse en Britse vlag vierden zij dat Saddam Hussein afgelopen weekeinde door het Ameri kaanse leger is opgepakt. De Koerden slaakten vreugdekreten, zongen, dansten en hielden toe spraken. Daarin riepen zij de autoriteiten in Irak op Saddam Hussein in de gevangenis te stoppen en daar een museum van te maken waar iedereen hem kan bekijken. In pamfletten maakten zij duidelijk met een nieuw gevoel van optimisme naar de toekomst van Irak te kijken. „Hussein's 'culture of silence' zal nu ver vangen worden door vrijheid van meningsuiting en volledige toegang tot informatie, twee funda mentele pilaren voor de constructie van een nieuw democratisch Irak." Foto: ANP/Juan Vrijdag enschede/anp - De eerste acht bewoners hebben gisteren de sleutel gekregen van hun nieu we woning in de straat waar de vuurwerkfabriek S.E. Fireworks was gevestigd. Zij kunnen in de eerste weken van januari hun nieuwe woning betrekken. Daarmee keren zij terug op de plek waar ruim drie jaar gele den een enorme vuurwerkex plosie plaatsvond. De acht woningen maken deel uit van het project Het Talma, waar in totaal 98 huizen wor den gebouwd. De locatie be vindt zich op luttele afstand van de restanten van de vuurwerk fabriek. De familie Mekel woont straks tegenover de betonbrokken die na de enorme explosie zijn overgebleven. „Nee, deze plek is voor mij niet besmet", zei de man des huizes gisteren na de overdracht tegen Radio Oost. „Ik wilde per se terug naar de Tollensstraat. Ik heb eerst aan de andere kant van de straat ge woond. Mijn gezin wilde hier nooit weg, maar we moesten weg." De bewoners hebben in nauw overleg met woningcor poratie Domijn hun woning la ten bouwen. In het project Het Talma wor den eengezinswoningen, ap partementen en woon-werk- panden gerealiseerd. In totaal worden in de wijk Roombeek 1500 huur- en koop woningen gebouwd, waarvan ruim de helft in opdracht van particulieren. door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleufjes den haag - De verhuisdozen zijn ingepakt. Jaap de Hoop Scheffer is klaar voor Brussel. Vanaf janu ari is hij secretaris-generaal van de NAVO. Hij heeft zich de afge lopen maanden herhaaldelijk in zijn arm geknepen. Is het alle maal wel waar? In twee jaar tijd van afgeserveerd fractieleider naar een internationale topbaan. Uiteindelijk gaf premier Jan Pe ter Balkenende de doorslag. „We hadden het met zijn twee- en al vaak over de NAVO gehad. Beiden hadden we het er moei lijk mee. Tijdens de fractieda- gen deze zomer op de Veluwe zei hij: je moet het doen." Pas na dit duwtje zei De Hoop Scheffer volmondig ja tegen de baan van secretaris-generaal bij het militaire bondgenootschap. Als hij had gezegd 'niet doen', had ik het niet gedaan." Hoe mooi en belangrijk de functie ook is, de nauwe band met Bal kenende woog zwaarder. Die was gegroeid na de pijnlijke lei derschapscrisis in het CDA, eind 2001. De Hoop Scheffer trad terug als fractievoorzitter nadat het par tijbestuur het vertrouwen in hem opzegde, Balkenende volg de hem op. De nieuwe politiek leider haalde De Hoop Scheffer vorig jaar glorieus terug als mi nister van buitenlandse zaken in zijn eerste kabinet. „Ik wilde hem niet al na anderhalf jaar ministerschap in de steek la ten", zegt de oud-bewindsman. Hij is in feite al weg bij Buiten landse Zaken, maar bivakkeert deze week nog op een klein ka mertje op het ministerie. Om sollicitatiegesprekken te voeren voor zijn nieuwe staf in Brussel. Nog maar twee jaar geleden leek de politieke carrière van De Hoop Scheffer ten einde. Hij glimlacht. „Zo'n crisis gaatje niet in de koude kleren zitten. Als je het besluit neemt om door te gaan, samen met je vrouw, komt er wel het een en ander op je af. Maar ik ben aan het werk gegaan, en dat heeft geholpen." Veel meer wil hij er niet over kwijt. Iedereen heeft over die crisis in het CDA zijn eigen waarheid, en die van hem gaat hij niet aan de grote klok hangen. Liever praat hij over zijn ministerschap en zijn nieu we baan. „Het was een prettige ervaring om Jan Peter te horen vragen: wil je minister wor den." Ook al was het onder werp Buitenlandse Zaken in het eerste kabinet Balkenende een ondergeschoven kindje. In de woorden van De Hoop Schef fer: „De LPF-ministers van Bal kenende-1 hadden een hele sterke binnenlandse oriënta tie." De politieke woelingen binnen die partij en de nasleep van de moord op Pim Fortuyn bepaal den de politieke agenda. Op dit moment lijkt de economische situatie alles overheersend. „We moeten oppassen geen land van navelstaarders te wor den", waarschuwt de oud-be windsman. „Je kunt als Nederland niet zeg gen: we doen even niet mee aan het internationale debat. Dat het buitenland nu meer in de belangstelling staat, ligt niet aan Nederland maar aan de buitenlands politieke situatie." De oorlog in Irak en de onder handelingen over de toekomst van de Europese Unie dwingen Nederlandse politici hun mond open te doen. De Hoop Scheffer was koud voor de tweede keer minister toen zijn naam werd genoemd als nieuwe topman van de NAVO. „Dat is een hele rare procedure, want het gaat hele maal buiten je om. Er is echt nooit een Nederlandse kandi daat geweest", zegt hij, nog wat verwonderd. Hij heeft zich in die tijd wel eens in de arm ge knepen. „Is dit echt? Ja zeg, wie zou dat niet doen." Vooral de stem van de Verenig de Staten gaf de doorslag. Maar als Duitsland en Frankrijk hem niet hadden zien zitten, was hij het nooit geworden, benadrukt hij. Daarmee veegt hij gelijk de kritiek van tafel dat hij aan de leiband van de VS zou lopen. „Volstrekt onzinnig. Er zijn ne gentien landen die over mijn benoeming gingen." Dat neemt niet weg dat de VS een belangrijke rol spelen in de NAVO. Hij ziet het als één van zijn belangrijkste taken om Amerika en de EU weer dichter bij elkaar te brengen. Bij de oorlog in Irak stonden de VS te genover Duitsland en Frankrijk. „Er is toen te weinig politiek debat geweest in de NAVO. Ik wil meer discussie. Ik wil dat de ministers van de NAVO-landen elkaar vaker informeel ontmoe ten. Daar heb ik goede ervarin gen mee in de EU." (advertentie) retourtarief: ja: Brussel 99 Ibiza €199 Mallorca €199 Sevilla €199 Warschau €199 Beijing €499 Dubai €549 Mombassa €599 Singapore €499! Budapest €179 Kiev €249 Manchester 119 St Petersburg €249 Wenen €189 Beiroet €329 Entebbe €599 Montreal €299 St Maarten €399| teen €199 Cardiff €149 Kopenhagen €149 Milaan €129 Stavanger €199 Zurich 99 Bonaire €499 Hong Kong €629 Nairobi €599 Tampa €359 j ie €199 Düsseldorf 99 Las Palmas €199 Moskou €299 Stockholm €199 Boston €289 Houston €549 New Orleans €399 Tel Aviv €299 iona V; 119 Edinburgh 99 Leeds Bradford 119 Mimcheii €149 Tees Side €199 I ntercontinentaal Cairo €269 Johannesburg €649 New York €269 Vancouver €399! ■n €199 Fuerte Ventura €199 Lissabon €169 Newcastle €149 Tenerife €199 Caracas €499 Kilimanjaro €599 Orlando €399 Washington €270 fi €129 Genève 99 Londen* 89 Nice €129 Thessaloniki €199 Abu Dhabi €549 Casablanca €249 Lagos €599 Ottawa €329 mgham €149 Glasgow 99 Luxemburg 99 Oslo €199 Toulouse €149 Accra €599 Chicago €299 Las Vegas €359 Paramaribo €549 irest €249 Göteborg 199 Lyon €149 Parijs** 99 Trondheim €199 Almaty €599 Curasao €399 Los Angeles €399 San Francisco €359 Ook vanaf Ro tterdam en ;na 179 Helsinki €159 Madrid 119 Praag €199 Turijn 179 Amman €329 Damascus €329 Mexico €499 Seattle €359 Eindhoven. jH 119 Humberside €149 Malaga €199 Rome €149 Venetië €179 Aruba €449 Dar Es Salaam €599 Miami €399 Shanghai €499 Ook vanaf Eir dhoven. j Boek nu via uw reisagent, KLM Reserveringen 020 4747747 [€25 reserveringskasten) of gratis via Boeken tot en met 5 januari 2004. Reizen van 12 januari tot en met 31 maart 2004 (laatste vertrekdatum). Beschikbaarheid is op basis van capaciteit. Boekt u online, dan krijgt u een korting van €6 per ticket. Als u vóór 24 december actietickets boekt op www.klm.nl, dan maakt u kans op 2 van de 100 gratis retourtickets naar Londen. De retourtaneven zijn vanaf, exclusief luchthavenbelasting en toeslagen. Vluchten worden uitgevoerd door KLM en deelnemende partners. Voor deze aanbiedingen T) HX/lvO O Y I J*B gelden specifieke boekingsvoorwaarden. Tevens zijn de Algemene Vervoersvoorwaarden van KLM van toepassing. Kijk hiervoor op www.klm.nl -Livl Li L/ Li W Uddi iVlNilWl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5