OM trekt strop om bouwers aan RTV BINNENLAND1 OCCASIONS t uw regio? Teletekst PAG- êOE r u 'Er zijn gezinnen die op crackers leven' Kamerleden op hun tandvlees naar kerstreces Minister wil voorrang bij levering griepvaccin Brein achter liquidatieplannen gepakt Remkes: Langer werk zonder extra salaris Catharijne hts op slot zitplaats rind in auto iv overlijdt roving last door I Brussel overvaller i net uit cel Heijmans niet verrast door besluit justitie Dickensfeest in Deventer Kwart van drugskoeriers op Schiphol heengezonden Container voor Donner 'Explosie door fouten DSM' Piet Boon Kroonluchters 196 pagina's MTHANLlAfsiC 1 Het Utrechtse winkel- Jloog Catharijne gaat J's nachts op slot. Het Centraal Station is ji nog toegankelijk (gers met een trein- jerslaafden en zwer- Hen ondergebracht in mg. Met die afspra- [en de gemeente vastgoedfonds Cório (station en omgeving i maken in de nachte- Twee looproutes om ■lex krijgen een op- rt en extra cameratoe- lat voetgangers daar 's Iet een gerust hart klin gelen. r dood bij jigbotsing - Bij een kettingbot- [eA27 bij Gorinchem is id een automobiliste len en zijn drie men- id geraakt. Twee jens en tien auto's ieschadigd. Het onge- 1 Zijnde toen een vracht eed op een file. Een komende auto kon leer tijdig remmen, de vrachtwagen en irand. Kinderen mogen ftnuari vanaf vier jaar a|e :r een zitplaats in een OOI us delen. Omdat kin- in zijn, was dat tot nu lardbaar. Het is nu lister Peijs (verkeer) iwege het toenemend Is- en kwaliteitsbesef dat kinderen een ei- lats hebben. Voor ver en naar school moe- loor grotere bussen igezet. im - Een 69-jarige Amsterdam die op 29 net geweld werd be- jverleden aan de ge- W Jervan. Sectie heeft uit- lat er een verband be en haar overlijden op iber en het letsel dat leroving had opgelo- ee berovers op een iter hebben de vrouw flijk geobserveerd toen mam bij een post- ip. Korte tijd later lishandeld, waarbij Itas werd gestolen. I-Een moeilijk te blus- d in een voormalige kiek iets ten noorden Bel zorgt tot in het zui- TJederland voor hin- Irandweer van Brussel js vorige week woens- Emet de klus. Gisteren indweer een van de Itorens van de fabriek p-Neder-over-Hem- ien om een einde te i de brand. Maar bij lialen brak de toren te IWaardoor de inhoud pand vloog. - Een man die vorige Idag in Nijmegen enke len tot bankroof deed ;ele uren eerder te zijn uit de gevangenis. De idelde uit geldnood, al- idvocaat Roelofs. De man had zojuist een Iveertien maanden uit- 'oor een bankoverval, lij duizend euro buit aakt. Afgelopen vrij- j ïnd vertrok hij uit het I bewaring in Tilburg ,a :ein naar Nijmegen. irtien euro op zak, die r?n erdiend met het in- 3 San schroefjes", aldus )m' ,Hij kon bij niemand woensdag 17 december 2003 den haag/anp - Minister Hoo- gervorst (volksgezondheid) voorziet problemen om aan voldoende vaccin te komen als er een grote internationale griepepidemie uitbreekt. Daar om wil hij een contract sluiten met een vaccinfabrikant. Dat contract moet garanderen dat Nederland voorrang krijgt. Dat blijkt uit zijn antwoord op vragen van Tweede-Kamerlid Rouvoet van de ChristenUnie. Volgens de minister is het niet mogelijk een voorraad vaccins op te slaan, omdat vooraf niet duidelijk is wat de biologische eigenschappen van het toe slaande virus zijn. Vanaf het moment dat dit wel duidelijk is, zal het vervolgens zes tot acht maanden duren voordat er een vaccin beschikbaar is. Volgens de minister gaat het om een zogeheten optiecon tract, dat moet worden gezien als een verzekering. De Neder landse overheid betaalt daarbij jaarlijks een bepaald bedrag. Daarvoor koopt zij de garantie dat haar bevolking het eerst vaccins krijgt. De feitelijke aan koop van het vaccin vindt pas plaats als het virus uitbreekt. Dan krijgt Nederland voorrang op andere landen. Hoogervorst heeft het Nederlands Vaccin In stituut opdracht gegeven om daarvoor volgend jaar een aan bestedingsprocedure te starten. roermond/gpd - De politie heeft gisteren twee mannen gearresteerd die aanslagen zouden heb ben beraamd op officier van justitie Van Hilten, politieman Wijers uit Eindhoven en mogelijk ook onroerend-goedmagnaat Geerts. Een 48-jarige antiekhandelaar uit Echt werd als vermoedelijk brein achter de plannen aangehouden, zo is in justitiële kringen bevestigd. De politie nam vuur wapens, twee auto's, administratie en computers in beslag. In een hotel in Valkenburg arresteerde de politie gisteren ook een ex-advocaat uit Oss in verband met het moordplan op Geerts. De man zat al maanden in het hotel ondergedoken uit angst voor een afrekening in het criminele milieu. Geerts en de ex-advocaat waren in de jaren tach tig zakenpartners, maar raakten gebrouilleerd. Kort nadat het tijdschrift Quote haar Top 500 van de rijkste mensen van Nederland had gepubli ceerd, Geerts is daarin 314de met een vermogen van 55 miljoen euro, werd het redactiekantoor in Amsterdam door onbekenden zwaar onder vuur genomen. Bij de acties op diverse plaatsen in Limburg kreeg de politie steun van specialisten van de Franse recherche, die zich bezighouden met het opsporen van in Franse kastelen gestolen antiek. Veel van dat gestolen antiek zou naar Nederland, België en Duitsland zijn gegaan; de met de dood bedreigde rechercheur Wijers heeft in het verle den intensief samengewerkt met de Franse spe cialisten. Een zwarte gepantserde Mercedes die bij beL huis van de antiquair stond, bleek eigendom van: de 59-jarige man die justitie eerder als verdachte van de liquidatieplannen had opgepakt Officier van justitie Van Hilten is belast met de zware cri minaliteit in Noord- en Midden-Limburg en leidt ook meerdere processen tegen de antiekhande laar. Deventer - Zo'n vierhonderd figuranten maken zich op voor het Dic- kensfestival, dit weekeinde in Deventer. Elk jaar wordt een deel van de binnenstad in i9de-eeuwse sferen gebracht. Het festijn trekt meer dan honderdduizend bezoekers. Archieffoto: GPD/Tom van Dijke rotterdam/gpd - Het openbaar ministerie gaat de vervolging te gen bouwbedrijf Heijmans uit Rosmalen en drie andere bou wers voortzetten. Ook twaalf medewerkers van deze bedrijven krijgen te maken met een ver dergaand onderzoek naar straf bare handelingen oftewel 'bouwfraude'. Een beslissing over de strafzaken tegen zo'n honderd andere verdachten volgt later. Van een dagvaarding of defini tieve vervolging is volgens het OM nog geen sprake. De ver dachten krijgen eerst de kans bij de rechter-commissaris hun visie op de voorgenomen ver volging te geven. Daarop beslist het OM of ook definitief tot ver volging wordt overgegaan. Het besluit van het OM is bij Heijmans binnengekomen bij drie medewerkers en bij de Di visie Heijmans Infrastructuur BV. De andere bouwers die zich moeten verantwoorden bij de politierechter zijn BAM (inclu sief HBG), Volker Wessels Ste- vin (VWS) en het Groningse Koop, en in totaal negen van hun medewerkers. De verden kingen betreffen oplichting, overtreding van de wet Econo mische Mededinging, valsheid in geschrift en deelneming aan een criminele organisatie. Drie mensen worden ook verdacht van omkoping van ambtenaren. Het besluit om in eerste instan tie vier bedrijven te nomineren voor verdere vervolging geeft aan hoezeer het OM steeds ver der de strop om de nek van de bouwers aantrekt. Heijmans zegt niet verrast te zijn door de nieuwe stap van het OM. Het bedrijf heeft vier advocaten op de zaak zitten en zegt zeker ge bruik te zullen maken van dè mogelijkheid de eigen visie op de zaak voor de rechter-com- missaris uiteen te zetten. Het OM heeft bijna twee jaar acht bouwprojecten onder zocht, waarbij de bouwers zich schuldig zouden hebben ge maakt aan illegale prijsafspra ken. Aanleiding voor het onder zoek was de schaduwboekhou ding die ex-directeur Bos van de Groningse aannemer Koop indertijd heeft bijgehouden. De strafzaken over de bouw fraude worden bij de rechtbank in Rotterdam behandeld. Het landelijk parket heeft deze rechtbank gevraagd om vol gend najaar veertig dagen voor het proces te reserveren. moet worden gevoerd. De bewindsman verwacht wel weerstand van de vakbeweging. „Natuurlijk zullen degenen die daarvoor zijn ingehuurd be roepsmatig boos worden." Maar hij zijn collega De Geus op sociale zaken wel meegaan in dit idee. „Dit is voor hem op zijn minst bespreekbaar." Rem kes vindt arbeidstijdverlenging sociaal beleid. „Het is goed voor onze verdiencapaciteit, het maakt ons land economisch sterker en het genereert dus ex tra banen." De Geus zegt in een reactie het 'een interessante in zet' te vinden van Remkes, maar dan vooral als coördine rend minister voor de rijksamb tenaren. den haag/anp - Minister Rem kes (binnenlandse zaken) vindt dat werknemers in Nederland meer uren per week zouden moeten werken voor hetzelfde salaris. Dat is goed voor het aanjagen van de economie, zegt hij in een vraaggesprek in het weekblad Nieuwe Revu dat van daag verscheen. De minister, die gaat over het personeelsbeleid in rijksdienst, vindt dat in Nederland te kort wordt gewerkt. Dat kan volgens hem worden opgelost door het aantal atv-dagen terug te bren gen, tot op hogere leeftijd te werken of de arbeidstijd te ver lengen. Dat laatste heeft zijn voorkeur. Remkes vindt dat hierover een serieus debat door Thea van Beek den haag - Armoede neemt weer toe in Nederland. Tal van mensen springen in de bres om armen te ondersteunen. Liefdadigheid is weer helemaal terug. Kratten met aardappelen, groenten, spe culaas, vruchtensap en andere levens middelen staan opgestapeld bij de 'voedselbank' in het Zuid-Hollandse Berkel en Rodenrijs. Het eten stroomt gestaag binnen. „Het begon op kleine schaal", vertelt Clara Sies. „Aanvankelijk konden we wekelijks dertig gezinnen in schrijnende omstandigheden helpen met een bakje aardappelen, groente en brood." Inmiddels is het initiatief van Sies en haar man Sjaak in vier jaar uitge groeid tot de Voedselbank Nederland. Het zijn al lang niet meer alleen instel lingen als het Leger des Heils die de nood proberen te lenigen. In het hele land staan vrijwilligers klaar om een hel pende hand toe te steken. In Utrecht, Amersfoort en Leiden zijn 'weggeefwin- kels', waar mensen gratis kleding of huisraad kunnen ophalen. In Rotterdam zit Rita's Reisbureau (Rotterdams Initia tief Toerisme Anders), waar een gezin voor 45 euro een week vakantie kan boe ken in andermans stacaravan of vakan tiehuis. Ook in Rotterdam zit 'Dress for Success'. Daar kunnen vrouwen met een uitkering die op sollicitatiegesprek moe ten gratis terecht voor representatieve kleren. „De ethische vraag is of in een rijk land als Nederland mensen moeten leunen op fondsen of vrijwilligerswerk", zegt hoogleraar filantropie Theo Schuyt. „Maar filantropie is niet meer de ouder wetse liefdadigheid. Mensen die die hulp bieden doen dat uit betrokkenheid. Degenen die hulp ontvangen, ervaren die betrokkenheid juist als heel prettig. Als de overheid het verdomt, doen parti culieren het." In Amsterdam-Noord is in sommige buurten de armoede al zo schrijnend ge worden, dat daar plannen bestaan voor een kookcafé. Een paar honderd men sen kunnen daar een paar keer per week tegen geringe vergoeding een fatsoenlij ke maaltijd koken en eten in de moder ne variant van de volksgaarkeuken. „Het is natuurlijk een schandalige ont wikkeling", erkent Wïm Molenaar van de lokale fractie van GroenLinks. „Maar je probeert de asociale gevolgen van het kabinetsbeleid op te vangen. Het is toch een belangrijke overheidstaak om voor de zwakkeren in onze maatschappij te zorgen. Als we nu teruggaan naar liefda digheid moeten we ons schamen." Bij de voedselbank in Berkel en Roden rijs hoort Clara Sies van schrijnende ge vallen: „Kinderen die zonder ontbijt naar school moeten. Ik ken een gezin dat een maand lang op crackers leefde. Het is natuurlijk te gek om los te lopen dat een voedselbank nodig is in een rijk land als Nederland. Maar als je weet dat fabrikanten hun spullen vernietigen vanwege een scheef gedrukt etiket of een verkeerde deksel, dan snijdt het mes hier aan twee kanten." den haag/anp - De Tweede Ka mer is ernstig verdeeld over het vrijuit gaan van drugskoeriers als zij op Schiphol worden be trapt met minder dan drie kilo cocaïne. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer waar justitie minister Donner aan de tand werd gevoeld over de richtlijn. Sinds de intensieve controles afgelopen donderdag begon nen, zijn op de elf vluchten 120 drugskoeriers op Schiphol aan gehouden. Er zijn 31 smokke laars heengezonden zonder dagvaarding en de overige 89 verdachten zijn in onderzoek of worden vervolgd. Naar schat ting is 120 kilo drugs in beslag genomen. Verder werden op twee intensieve controles op vluchten vanuit Suriname 22 aanhoudingen verricht, van wie een persoon 14,5 kilo cocaïne smokkelde. Een meerderheid van CDA, WD, LPF en D66 gaf gisteren aan grote moeite te hebben met de limiet van drie kilo. Toch kan de minister doorgaan met zijn beleid 'om Schiphol drugs vrij' te krijgen, omdat het CDA en D66 geen conclusies verbin den aan hun bezwaren. den haag - Actievoerders zetten vanochtend een container voor de deur van minister Donner van justitie. Zij vroegen daarmee aandacht voor de zaak van een Nederlander, Maarten, die dreigt te worden uitgeleverd aan Zweden. Hij zou tijdens een Eurotop in juni 2001 een Zweedse agent heb ben geslagen. Foto: GPD/Johannes Abeling geleen/anp - Het ongeval dat op 1 april bij de melaminefa- briek van DSM plaatshad, is het gevolg van fouten van het be drijf. Dit is de conclusie van het vandaag gepresenteerde onder zoeksrapport van de Arbeidsin spectie, de provincie Limburg en de gemeente Sittard-Geleen. De explosie in een ketel kostte drie mensen het leven. Volgens de onderzoekers is er sprake van structurele tekortkomingen in het toezicht op de uitvoering van werk. Bij het onderhoud aan de zoutoven werd daardoor afgeweken van de werkinstruc tie. Gemeente, Arbeidsinspectie en provincie gaan daarom bij DSM controleren of de uitvoe ring van procedures in orde is. (advertentie) (advertentie) RADIO+TV door Laurens Kok den haag - Het Binnenhof is in afwach ting van de grote exodus. Veel Kamerle den slaken morgen een zucht van verlich ting als na ruim zes slopende maanden Balkenende-2 het kerstreces zich aan dient. De begrotingsbehandeling zit erop. Vier weken vrij is de beloning. Een maand vakantie en het is niet eens zomer! Dat klinkt als een ongekende luxe, maar de werkelijkheid ligt iets ge nuanceerder, zeggen Kamerleden. „Het najaar in de Kamer is echt buffelen, hoor", verzekert CDA-veteraan Van de Camp. „Je maakt zeventig uur per week en sjouwt van vergadering naar vergade ring. Alle begrotingen moeten, gerekend vanaf Prinsjesdag, binnen drie maanden bejjjmdeld zijn." Lachend: „Mijn voor^. naamste doel is donderdagavond te ha len. De eerste twee weken van het reces breng ik door met slapen, eten en bid den." Wim van de Camp is niet de enige die het reces aangrijpt om op adem te ko men. De afgelopen maanden waren loodzwaar, omdat het kabinet Balkenen de-2 niet alleen fors bezuinigde, maar ook de Kamer bombardeerde met wets voorstellen. „Het is niet zo dat je niets meer doet, maar watje doet gaat in een lagere versnelling", zegt Agnes Kant (SP) „Een baan in de politiek is niet eenvou dig te combineren met een gezin. Rond de kerst ga ik met mijn dochters naar de bioscoop. Normaal is daar geen tijd voor, dan huren we wel een filmpje. En ik wil de winkels in met de meiden." Waar Van de Camp en Kant thuisblijven zoeken andere Kamerleden hun heil el ders, weg van de Haagse herrie, Geert Wilders (WD) brengt de kerstdagen tra ditiegetrouw door in Budapest bij zijn schoonfamilie en Mat Herben (LPF) heeft zijn vrouw beloofd een weekje de zon op te zoeken. „Waarschijnlijk de Ca- narische Eilanden. Dan gooi ik mijn mo bieltje in de sloot en ga ik ontspannen." Lousewies van der Laan heeft wel wat anders aan haar hoofd. De zwangere D66-politica mag niet eens met het vliegtuig. „In april ga ik bevallen en voor die tijd willen mijn man en ik op zoek naar een ander huis. Ons huidige twee kamerappartement is niet zo geschikt. Het wordt waarschijnlijk iets in de om geving van Den Haag, zodat ik met de fiets naar het Binnenhof kan." Het kerstreces is voor Kamerleden geenszins één grote vakantie. Je kunt hooguit spreken van een korte adem pauze tot en met de feestdagen, zeggen zij. Er moet wel degelijk worden ge werkt, zij het in dit geval buiten de mu ren van het Binnenhof Van der Laan: „Ik heb een hoop te doen. Er wachten nog veel e-mails - zonder prioriteit overigens - die ik toch wil be antwoorden. En als voormalig europar lementariër is er een rol voor mij wegge legd bij de Europese verkiezingscam pagne voor juni komend jaar. Dat moet ik voorbereiden." Ze wil daarnaast nog een boekje schrijven over de EU, mét daarin een politieke visie. Is dat niet een beetje veel voor een zwangere vrouw? „De baby gaat natuurlijk voor." Minstens zo ambitieus is Herben. De LPF-fractieleider zit in het kerstreces ook achter de schrijftafel. Herben: „Ik ga een boek schrijven waarin ik terugkijk op anderhalf jaar LPF. Ook werp ik al vast een blik in het nieuwe politieke jaar." Hij licht graag alvast een tipje van de sluier op. „Het wordt broeierig op het Binnenhof: ik verwacht dat het kabinet valt. Ik zal dat onderbouwen met feiten en analyses." Monumentenpand in Antwerpen Veelzijdig Zuid-Afrika (met reisaanbieding) Jaren '30-cottage verbouwd door De beste badkamerideeën voor de donkere dagen Herenhuis op het Limburgse platteland internationaal wonen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3