Hussein volop in de handel GESPREK VAN DE DAG is de liefste in modeland5 'Man van het Jaar 2003 L i V I N SARS meestgebruikte nieuwe woord van dit jaar Beeldroman SADDAM HüSAYN AL-TIKRJTI Prcsiiicnl woensdag 17 decembe 2EC 'S W2\- MENSEMJK Het HUWELIJK van televisiepresentatrice en zangeres TOOSKE BREUGEM en d:e Amerikaan Keith Davis is OP DE KLIPPEN gelopen. Tooske spreekt hierover openhartig in de ochtendpers. 'Keith was mijn droomman. Maar toen we eenmaal waren getrouwd, bleek onze relatie niet bestand tegen het dagelijks sa menzijn', aldus Tooske. De 29-jarige Tooske maakt(e) furore als presentatrice van het succesvolle tv-programma Idols. Zij speelt tevens een van de hoofdrol len in de musical De Drie Musketiers. Zij startte haar loopbaan als VJ bij de pop zender MTV. Eerder deed zij onder meer van zich spreken door haar deelname aan de Soundmixshowvan Hennie Huisman. Tooske woonde met Keith in New York. Hij probeert hier door te breken als acteur. Foto: GPD PRINS RAINIER III van Monaco is giste ren wegens griep op genomen in een ZIE KENHUIS. Dat heeft het paleis in het mi nistaatje aan de Mid dellandse Zee be: kendgemaakt. De ziekte van de 80-jari- ge prins is ,,niet ern stig" aldus de verkla ring. Dê gebruikelijke medische controle van de prins zou door de griep zijn vervroegd, al dus bronnen binnen het paleis. Prins Rainier is de afgelopen jaren vaker opgenomen, meestah/vegens ademhalingsproblemen. De vorst heeft inmiddels veel van zijn taken overgedragen aan zijn zoon Albert. Foto: AP Het gemiddelde GEWICHT van luchtvaartpassagiers is in de laatste tien jaar GESTEGEN van 77 naar 86 kilo. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nieuw-Zeelandse Luchtvaart Autoriteit. Die onderzocht 15.000 passagiers op vier luchthavens en constateerde dat luchtvaartmaatschappijen het hogere gewicht moeten doorrekenen in het laadvermo gen van hun toestellen. Lucht vaartmaatschappijen gaan uit van een gemiddeld gewicht om te berekenen hoeveel per sonen met bijbehorende baga ge in een vliegtuig kunnen worden vervoerd. Een mannelijke REUZENPANDA die enkele maanden ge leden is geboren in de dierentuin van San Diego, is ge noemd naar een hit van Brucè Spring steen. De panda heeft gisteren de naam Mei Sheng ge kregen, dat BORN IN THE-USA (gebo ren in de Verenigde Staten) betekent. Mei Sheng is gebo ren uit twee Chinese panda-ouders, die speciaal aan de Amerikaanse dierentuin zijn uitgeleend voor het fokprogramma. Volgens Chinese traditie krijgt een pandajong pas honderd dagen na de geboor te een naam. De panda is de tweede die in Amerikaanse gevangenschap wordt geboren en in leven blijft. Hij heeft een 4 jaar oude halfzus, die Hua Mei heet. Dat be ?kent 'China/VS'. Foto: AP Het compleet GERENOVEERDE CATSHUIS wordt vandaag opgele verd en dient dan als ambtswoning van de minister-president. Daarmee herhaalt zich de geschiedenis, want het buiten op landgoed Zorgvliet blijkt in 1652 mede te zijn gebouwd door een naamgenoot van premier Balkenende: timmerman Claes Dircksz. van Balckeneynde. Het huis was bestemd voor de staats man/dichter Jacob Cats (1577- 1660). Deze ging er wonen, nadat hij pas op 74-jarige leeftijd met pensioen ging. Medewerker Kees Stal van het Haags Gemeentearchief schrijft dit in een vorig jaar versche nen boek over Zorgvliet. Daarin staat ook dat de metselaar Willem Colijn was, dus óók een naamgenoot van een premier. De Zeehondencrèche Pieterburen gaat een huiler, een moederloze zeehondenbaby, noemen naar PRINSES AMALIA. Dat heeft 'zee hondenmoeder' Lenie 't Hart laten weten. Ze zegt op het idee gekomen te zijn door haar contacten met prins Bernhard, die zich speciaal om monniksrobben bekommert, 't Hart vernoemt de huiler zodra de toekomstige koningin kan lopen. ,,Dan kan Amalia zelf langskomen om haar naamgenoot te bezichti gen." De prinses kan het daarmee nog druk krijgen want overal in het land wordt zij vernoemd. Den Haag krijgt bijvoorbeeld een prinses Ca- tharina-Amaliaschool, voor zover be kend de eerste school in Nederland die naar de dochter van kroonprins Willem-Alexanderen prinses Maxi ma wordt vernoemd. De prinses Ca- tharina-Amaliaschool opent de deu ren op 1 februari. Het gaat om een openbare basisschool in de nieuwe woonwijk Leidschenveen. „Mijn laatste kunstje," zei hoofd redacteur Thomas Hendriks van het maandblad MAN gisteravond in discotheek Jimmy Woo in Am sterdam, toen hij op het Feest van het Jaar de naam bekendmaakte van de Man van het Jaar 2003: Wilbert Das, creatief directeur van het kledingmerk Diesel. Op zich zelf is deze benoeming niet eens zo verrassend, want wie staan er als partners van het Feest van het Jaar op de uitnodiging? Juist, Chi- val Regal, Davidoff én Diesel. „Welkom in deze fantastische lo catie,'Avaren de welkomstwoor denvan Hendriks, die kennelijk riiet zo goed had rondgekeken. Anders had hij wel kunnen zien, dat de genodigden als sardientjes opgepropt stonden en dat elke beweging door de trendy club schier onmogelijk was. Het blad MAN wil met deze be noeming mensen eren die tot de verbeelding spreken van de doel groep van het tijdschrift: Neder landers die zich binnen de aan dachtsgebieden mode, design, cultuur en lifestyle hebben onder scheiden. Verleden jaar viel ont werper Marcel Wanders in de prij zen. Nu dus Wilbert Das. „Eén van de liefste mensen die ik ken in modeland. Heel bescheiden, maar zeer kundig. En breed georiën teerd. Hij is als modeman ook be trokken bij de productie van di verse films," aldus Hendriks tot de samengep(l)akte groep geno digden, onder wie Quote-hoofd redacteur Jort Kelder en Georgina Verbaan, Katja Schuurman en Britget Maasland. Dat Katja Schuurman bij de uit reiking was, was niet zo bar ver wonderlijk. Haar vriend Egbert Jan Weeber, acteur en BNN-dj werd benoemd tot Man van de Toekomst 2003. Weeber acteert onder meer in de speelfilms Uit gesloten, Van God Los!, Oesters Van Nam Kee en Finals. „Een bij zondere acteur en ook nog eens van de meest aantrekkelijke ac teurs van Nederland," meent Hendriks. Afgezien van de benoeming van Man van het Jaar en Man van de Toekomst is gisteravond ook de Support Award uitgereikt. Die gaat naar Art&Fashion uit Amster dam. Het bedrijf showt en ver koopt kunst en mode van talent volle kunstenaars en ontwerpers, waarbij een deel van de opbrengst naar een goed doel gaat. Jan van Stipriaan Luïscius i JK» Dé mannen: Egbert Jan Weeber en Wilbert Das. Foto: Frans van ZijL Saddam Hussein is ongekend po pulair. Mokken, T-shirts en bum perstickers: prullaria met de beelte nis van Saddam-met-baard zijn en kele dagen na de arrestatie van de dictator al volop via internet te koop. Niet alleen verwoede verza melaars storten zich op hebbedin getjes van de voormalige Iraakse leider, ook makers van spottende foto's beleven gouden tijden. Tik de naam Saddam Hussein (of Hoessein) in op één van de vele veilingsites op internet en de aan biedingen spatten van het com puterscherm af. In de categorie rariteiten valt in elk geval de ijs- hockeypuck op, waarop een beet je hoofd maar vooral veel baard van Saddam is te zien. Voor slechts drie dollar te koop op de Amerikaanse site ebay.com. Voor ruim tien dollar staat een origine le muizenval met Saddams beel tenis te koop. Het zijn vooral T-shirts, Ameri kaanse kranten en Iraakse bank biljetten met het markante, onge schoren gezicht van Saddam die massaal te koop worden aangebo den. Ook het door de Amerikaan se legerleiding uitgevonden spel kaarten met meest gezochte Ira kezen -met Saddam als schop penaas- is nog altijd populair, af gaand op het aantal bieders. Frappanter is een herinnerings- munt die speciaal ter gelegenheid van de gevangenneming van Sad dam is geslagen. Op de munt krijgt een schreeuwende Saddam een flink pak billenkoek van Uncle Sam, die daarvoor een Woord en beeld staan op gespannen voet. Dat was al tijd al zo. Plaatje is prima, praatje is best. Maar sa men gaat moeilijk. Praatjes vullen geen plaatjes. Daardoor komt het dat de beeldromans in een kwade reuk staan. Zo hebben hele generaties de avonturen van Dick Bos alleen maar onder de dekens durven le zen. In het Nederlands taalgebied was deze brave de tective het rolmodel vooralle helden die hem in dit genre volgden. Ouders en opvoeders streden - zoals altijd - een verloren strijd. Dick Bos is nu oud of be graven en gerespecteerd. Het zou best kunnen dat het Letterkundig Museum zijn werk verzamelt en be waart. Peter R. de Vries heeft wat van hem weg. In de Middeleeuwen konden de meeste mensen niet lezen. Dat vonden de paus en de pastoor wél zo rustig en ze vonden er wat op. De hun toevertrouwde kudde in de kerk kreeg plaatjes te zien over Jezus, Maria en de Heilige Geest. Van de gebrandschilderde ramen en rijen beelden geniet je nog elke zomer als je op va kantie met je zonverbrande benen en je korte broek een koele gotische kerk in de buurt van je camping binnenstapt. Een beeldverhaal in steen en glas. Maar daarmee is de eeuwenlange strijd tussen beeld en woor Ween verleden tijd. Ik dacht eraan toen zondag rond het middaguur een nieuw beeldverhaal begon. Plaats van handeling: Irak. Van aanhoudende spanning kon je moeilijk spreken, want de ontknoping viel in het begin. Er was nauwelijks tijd ervoor te gaan zitten, de druk op te voeren en toen was het er al: het mediamoment. Het wild uitzijn laatste schuilhol verdreven. Een zwerver tijdens de intake verdwaald tussen de luizen. De in auguratie van een rattenkoning. De baardschurft en hoe deze te behandelen. Precies weten deed ik het niet, maar dat verzon ik wel direct bij de plaatjes. De man was in beeld en zweeg. Daden, geen woorden, zo hadden de Amerikaanse spindoctors die de coming out" regisseerden, bedacht. In den beginne was het beeld en daar moest het bij blijven. Ofwel, als het beeld voor zich spreekt, zwijgt het woord. Maar zo ging het zondag toch niet want er verschenen stante pede in alle televisiestudio's van de wereld sprekende hoofden die niet meer wisten dan wij. We toetsten onze eigen levendige fantasie aan de hunne. Ik pas ervoor om de voorspelbaarheid van de Nederlandse televisie - ik miste Bram Peper trouwens ditmaal als duider -inde tang te nemen. In de eerste plaats haalt dat niks, it. Hilversum is nu eenmaal plank met spijkers hanteert. Een ander muntje laat het hoofd van de voormalige dictator zien waar in een grote schroef is gedraaid. Voor de bierdrinker zijn er bier blikjes te koop met op de buiten kant de Amerikaanse vlag én een portretje van een aangeslagen Saddam of één van zijn omgeko men zonen Qusay en Uday. Tij dens het bier drinken kunnen pijl tjes worden gegooid op een dart bord met de afbeelding van Sad dam, wiens lachende gelaat de roos vormt. 'Gooi die lach van zijn gezicht', luidt de boodschap op het bord. En misschien kan er dan een sigaret worden opgestoken met een aansteker die sprekend lijkt op Saddams hoofd. Internet is ook een ideale plaats om de spot te drijven met de ex- dictator. Via de e-mail versprei den montagefoto's van Saddam zich razendsnel. Zo circuleert er een fotograp die is gecombineerd knullig en onverbeterlijk. En in de tweede plaats, was het zondag dan zoveel beter bij BBC of CNN? Die bepaalden zich ook tot het continu te kijk zetten van de schurk, verhemelte of gebit al of niet met een zaklantaarn bestreken. Daardoor leek hij de boze variant van een vanbinnen verlichte sneeuwman van plastic, zoals je nu veel ziet bij kerstbomenver koop en niet Nebukadnezar, heerser uit het oude Babylonië, van wie hij zich langde reïncarnatie waande en die een baard had. De vogelverschrikker uit de geheide kerstfilm De Tovenaar van Oz? zegt des gevraagd: „mijn leven is zo kort dat ik werkelijk niks weet. Ze hebben me pas eergisteren ge maakt". De man van het hol is niét uit een sprookje, niet uit een kerstfilm en niet van eergisteren. Hij verschrikte geen vogels maar mensen. Zijn oppas sers beschouwen de man als 'krijgsge vangene' en krijgsgevangenen mogen zwijgen. Maar een laffe verschrikking hecht aan zijn verfomfaaid hachje. Dus zal Saddam binnenkort gaan feiten; in zijn laatste beeldroman. 'J De longziekte die begin dit jaar Zuidoost-Azië teisterde, heeft het meestgebruikte nieuwe woord van 2003 opge leverd. Het woord 'SARS' werd begin 2003 geïntrodu ceerd als afkorting van 'severe acute respiratory syndro me'. Dit blijkt uit de top-10 van nieuwe Nederlandse woorden van 2003. De lijst staat vermeld in het boekje 'Taal van het jaar drie', dat is samengesteld door Ton den Boon, hoofdredacteur van de Grote Van Dale. Bij de samenstelling van de top-10 ging Den Boon uit van Ne derlandse en Vlaamse kranten. SARS-gerelateerde woor den als SARS-virus, SARS-epidemie én coronavirus drukken eveneens hun stempel op de top-10. In de lijst is slechts één nieuw Vlaams woord opgenomen. Het woord 'werkbonus' (op de zesde plaats) verwijst naar een fiscale maatregel waardoor mensen die bruto een niet al te hoog inkomen uit arbeid hebben, daar netto meer van overhouden. De invloed van het Engels op Nederlandse taal is terug te vinden in woorden als K 'flashmob' en 'Mabelgate' (respectievelijk op de acht en negende plaats). Andere nieuwe woorden zijn 'vo pestcrisis', 'allochtonenstop' en 'verklikkip'. De top-1n eindigt met het woord 'bekschurft'. Van Dale signaleer de het afgelopen jaar ruim vierhonderd nieuwe wooi E den. anp ik ia Foto's: AFP-AP met een advertentie van scheer mesjesfabrikant Gillette. Naast de reclame voor Mach 3-mesjes is een bebaarde Saddam te zien, die echter na gebruik van de mesjes is getransformeerd tot een stralende en glad geschoren Luciano Pava- rotti. Maar ook foto's van Saddam in kerstkleding, compleet met muts, worden vooral door scholieren en kantoorpersoneel volop naar el kaar verstuurd. Daarbij duikt zelfs de voormalige minister van infor matie op, de legendarische Mo hammed Saeed al-Sahhaf, die tij dens het begin van de oorlog in maart altijd positief propaganda- nieuws bracht, zelfs toen de rikaanse tanks al in Bagdad g: gearriveerd. Op een plaatje d nu opnieuw van zich horen ei is Saddam niet. Jullie hebbe /a kerstman gevangen genomf j eis zijn vrijlating. Rudi Buis u_

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2