REGIO Voorschoten scoort met handzaamB urgerj aarver slag' Afrijden nieuwe stijl, voor het oog van de camera 1/ Valkenburg verlaagt ozb met 1 cent Onthulling monument in Noordwijk voor doodgestoken Katwijkei Fractieleiders Alkemade kijken naar vierde termijn Meerburg 'Maria van de vuilcontainer' pronkstuk in Langeraarse k$ EDOX n< Columns Broeken gebundeld leiderdorp - De Stichting Hart voor Leiderdorp heeft gister middag het eerste deel van het boek 'Brokjes' gepresenteerd. In het boek staan de columns die journalist Frans Broeken in het Leiderdorps Weekblad heeft gepubliceerd in 1997 en 1998. Het boek, met de titel 'Politiek en anderezaken. Leiderdorp in vogelvlucht 1997-1998' is het eerste in een reeks, zo hebben Broeken en Hart voor Leider dorp zich voorgenomen. Ze zijn van plan om de later geschre ven columns eveneens te bun delen. Het eerste boekje werd gistermiddag in Partycentrum 't Oude Dorp overhandigd aan burgemeester Zonnevylle. Het is vanaf morgen te koop onder andere boekhandel De Kier in Winkelhof en Sparmuseum Van Gessel aan de Hoofdstraat en kost 9,95 euro. De opbrengst gaat naar de Oudheidkamer Leiderdorp. Auto raakt te water zoeterwoude - Een 46-jarige Rotterdamse raakte gistermid dag op de Broekweg in het bui tengebied van Zoeterwoude met haar auto te water. Ze was uitgeweken voor een tegenlig ger en kwam in de berm terecht waarna de auto in een slip raak te. De vrouw bleef ongedeerd. De tegenligger had kennelijk niet in de gaten dat het mis was gegaan en reed door. (advertentie) n woensdag 17 DECEMBE 'Sommige gemeenten maken niet meer dan een paar velletjes met een nietje erin' door Judy Nihof voorschoten - Het is geen wonder dat nie mand in de rij staat voor de Burgerjaarversla gen, die gemeenten sinds kort verplicht zijn te maken voor hun inwoners. Want welke burger zit er nu te wachten op een opsom ming van droge en emotieloze informatie? Dat concluderen de Rotterdamse communi catiebureaus PAM en VDM, die 25 burger jaarverslagen van gemeenten in de provincie Zuid-Holland hebben bestudeerd. Blij wer den ze daar niet van. „De meeste gemeenten slagen er niet in om van het verslag een toe gankelijke publicatie te maken waar vooral de gewone burger belangstellend naar uitkijkt," zegt onderzoeker Patrick Davidson. Drie gemeenten maakten het volgens hem wel heel bont. „Hun burgerjaarverslag be stond uit een paar velletjes met een nietje er in, met een opsomming van het aantal klach ten en bezwaarschriften dat bij de gemeente was binnengekomen en een lijstje van het aantal bloemetjes dat was uitgereikt." Een aangename uitzondering vormt volgens de onderzoekers het Burgerjaarverslag van de gemeente Voorschoten. Deze gemeente maakte een 'overzichtelijk en handzaam' ver slag. Bovendien kregen alle inwoners van Voorschoten een leesbare samenvatting van het verslag in de bus. De onderzoekers be loonden de inspanningen van de gemeente Voorschoten met de ToegankelijkheidsTrofee 2002: een glazen bokaal en een oorkonde. De gemeente is 'zeer vereerd' met de prijs, laat hoofd communicatie R. Broekstra weten. Hij ziet het als waardering voor het beleid om burgers zoveel mogelijk en zo goed mogelijk te informeren over wat er in de gemeente speelt. Slechts drie reacties van burgers kreeg de gemeente op het burgerjaarverslag. „Het zou leuk zijn als we meer reacties hadden ge kregen. Maar ik vind niet dat het betekent dat we het toch niet goed hebben gedaan. Het burgerverslag is nieuw. Mensen weten niet zo goed wat ze ervan moeten verwachten." In een burgerj aarver slag leggen gemeenten uit wat zij voor hun inwoners hebben gedaan en hoe zij zijn omgegaan met klachten en be zwaarschriften. Burgers kunnen zo'n verslag bij hun gemeente afhalen of inzien. Opmer kelijk genoeg zijn de inwoners daarvan niet op de hoogte. Sterker nog, de burgers voor wie het boekwerk is bedoeld weten volgens de Rotterdamse bureaus niet eens dat er een burgerjaarverslag bestaét. Dat blijkt uit een telefonische enquête onder inwoners 25 gemeenten. Wil de burger nog betrokken raken bij meenten, dan moet de informatie pii P/J der worden opgeschreven, stellen de zoekers. „Maak een smeuïge folder en - daarin naar de website. Dan lopen de lt voor drukwerk ook niet op," stelt on ker Davidson. Hij adviseert de gemeei in hun jaarverslagen voortaan ook van inwoners zelf op te nemen. „Dan verslag vanzelf meer leven onder dé king. Het woord 'burgerjaarverslag1 reert ook dat de burger erin centraal si "j1 Primeur voor achttienjarige Alphenaar in Leiden Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Katwijk aan Zee, Juwelier v.d. Zwart, Zeilmakerstraat 2 Leiden, Plessen Juweliers, Bevrijdingsplein 12-13 Leiderdorp, Juwelier de Jonge, Winkelcentrum Santhorst Sassenheim, Juwelier Wielinga, Hoofdstraat 196 Voorschoten, Juwelier Florentijn, Schoolstraat 156 www.edox-watches.com vervolg van voorpagina leiden/alphen aan den rijn - Je bent achttien en je moet voor de eerste keer afrijden voor je rijbe wijs. Dat is al spannend genoeg. Dan wil je rust aan je kop en heb je zeker geen behoefte aan jour nalisten en een cameraman die je voor aanvang van het examen nog even op de hielen zitten. Maar Jeroen Bakker uit Alphen aan den Rijn vindt het wel leuk dat hij Neerlands eerste regulie re kandidaat is die na de rijoplei ding nieuwe stijl examen doet. Als er niets geks gebeurt, moet hij deze dinsdag in Leiden kun nen slagen. Je bent instructeur en rijschool houder en je bent erin geslaagd om twee van je kandidaten als eersten klaar te stomen volgens de nieuwe Rijopleiding In Stap pen (RIS). Trots meld je het nieuws aan krant en aan de re gionale omroep. Maar als het uur van de waarheid dichterbij komt, beginnen de zenuwen door je keel te gieren. Marijke van Dam van de Alphense rij school Rijnland beseft dat ze een risico heeft genomen door zo veel aandacht te vragen voor haar kandidaat. „Ik steek mijn nek uit. En ik kan er gigantisch mee op mijn bek gaan." Natuurlijk is een examen een momentopname. Of je zakt of slaagt is voor een belangrijk deel afhankelijk van het gedrag van de andere weggebruikers. „Hij heeft zich goed voorbe reid", weet Van Dam. Een strak georganiseerde rijopleiding waarbij de kandidaat wekelijks ook huiswerk mee krijgt, onge veer 35 lessen, twee tussentijd se toetsen. „Hij heeft tijdens zijn opleiding in een parkeerga rage gereden en heeft op een circuit geoefend op rijden on der moeilijke omstandighe den", zegt de instructeur. Maar goede voorbereiding of niet, het blijft afwachten. Na het voorgesprekje gaan kan didaat, instructeur en examina tor naar de auto, op afstand ge volgd door een paar collega-in structeurs. „Marijke is zenuw achtiger dan de kandidaat", zegt de ene lachend. Jeroen start de auto. De examenkandi daat laat de koppeling te snel los en de motor slaat af. Op de achterbank trekt de instructeur een gezicht alsof ze ter plekke door de grond kan zakken. Maar Jeroen Bakker blijft rustig, start opnieuw en rijdt keurig het parkeerterrein aan de Leid- se Smaragdlaan af. Het examen is begonnen. Terwijl Bakker zijn beslissende rit maakt, beantwoordt exa menmanager Henk van Mer- riënboer van het Centraal Bu reau Rijvaardigheid (CBR) wat vragen over de nieuwe rijoplei ding. De introductie daarvan leidde tot nogal wat ophef in rijschoolland. Rijschoolhouders klaagden dat de nieuwe metho de de kosten van de rijopleiding zou opdrijven, en de opleiders van rij-instructeurs stapten naar de rechter omdat ze von den dat het CBR voor zichzelf een monopolie had gecreëerd. „De rechter heeft bepaald dat het CBR de kennis in huis heeft en dat het daarom toegestaan is dat wij de introductie van de nieuwe methode voor onze re kening nemen", stelt Van Mer- riënboer. En dat van die hogere kosten kan reuze meevallen. Uit een eerste proef in het Oosten van het land kwam naar voren dat met de nieuwe methode het percentage leerlingen dat in één keer slaagt verdubbelt van veertig naar tachtig procent. Jeroen Bakker, de eerste die het rijexamen nieuwe stijl doet, heeft weinig last van cameravrees. Foto: Hielco Kuipers Als de examenauto terugkeert, is de sfeer gespannen. Is het ge lukt? „Nou, ik hoop het", is al les wat Bakker durft te zeggen. De instructeur loopt knarsetan dend achter hem aan. Maar als de twee samen met de examinator aan tafel zitten, krijgt Bakker meteen een hand. Goed nieuws. De Alphenaar mag zich de eerste geslaagde na een Rijopleiding In Stappen noemen. Later op de ochtend levert Van Dam haar tweede RIS-kandi- daat af bij de examinator van het CBR, een 18-jarige Hazers- woudse. En opnieuw is het raak. Dat gaat dus goed gen de volgende? De inSbl teur moet er even niet al ken. „Nee, dat zou ik nif' leven. Ik ga nou eerst op[or tie. In januari gaan we \fe' Fit. :orj valkenburg - In deze tijden van economische malaise komt Valkenburg de bedrij ven in het dorp tegemoet. Gisteren is besloten de on- roerendzaakbelasting (ozb) en roerendezaakbelasting voor gebruikers van pan den die niet worden be woond met 1 cent te verla gen. Natuurlijk gebeurt dat niet om bedrijven te helpen be zuinigen. Maar bij de ver hoging van de tarieven met 10 procent waren de bedra gen zo afgerond dat het verschil tussen het tarief voor gebruikers en dat voor eigenaren meer dan 125 procent van elkaar verschil den. En dat is wettelijk niet toegestaan. Om te voorko men dat iedereen straks zijn aanslag gaat aanvech ten, is dit nu veranderd. De meeste Valkenburgers zullen er geen gat in de lucht om springen. „Maar voor een groot bedrijf aan de andere kant van de N206 maakt het wel uit", licht gemeentesecretaris Van den Hoek toe. Kost het minister Kamp iets minder om het vliegkamp volgend jaar open te hou den door Jan Preenen De hand. is het werktuig van de mens. Door een vuist te maken, kan de hand worden gebruikt om mee aan te vallen, maar deze hand is open: een open hand van een groet, een open hand heeft niets te ver bergen. Een hand kan goed en kwaad doen: je wordt herkend aan wat je doet. noordwijk - Deze tekst staat op een plaquette op het tuinmuur tje voor het VW-kantoor op De Grent in Noordwijk. Erboven is de naam van Stephan Hendrik- sen gezet. Met de datum 22-09- 2001. De dag, of liever gezegd de avond waarop de 16-jarige jongen werd doodgestoken. De tekst is van kunstenaar Jeannet- te Honig. Net als de gedenk steen in het trottoir ervoor, de plek waar de Katwijker om het leven kwam. Daarin is een hand gelegd, die overdag licht op neemt en dat 's avonds weer uitstraalt. Tijdens een sobere, maar in drukwekkende plechtigheid werd het monument gistermid dag onthuld door Sander Hen- driksen, de broer van Stephan. Met twee oud-leerlingen van het Northgo College (Kim Par- levliet en Janneke Mansen), waar Stephan in 5-havo zat. Zij trokken een doek weg met daarop een lieveheersbeestje, het symbool van de Stichting tegen zinloos geweld. Ruim twee jaar heeft het ge duurd voordat familie, vrien den, oud-klasgenoten, Noord- wijkse politici en vele anderen op deze manier de dood van Stephan konden herdenken. Te lang in de ogen van velen. Bur gemeester Harry Groen: „Er leek voor de familie maar geen eind te komen aan de onzeker heid over het monument. Ho pelijk biedt het nu troost in een periode van ontzettend veel verdriet." Ook Lieneke Jonge ling, rector van het Northgo College, stipte de trage gang van zaken aan. In de kapel van de hervormde gemeente in de Hoofdstraat las zij na afloop haar verhaal voor over de 'blij vende herinnering' aan Stephan. Daarin stond ze naast de pijn voor het gezin Hendrik- sen onder meer stil bij het ver driet en de boosheid bij een grote groep kinderen: „Om die boosheid een kanaal van ontla ding te geven, heb ik geopperd dat het goed zou zijn als er in Noordwijk een plek zou komen om te herdenken en te herinne ren aan het feit dat Stephan door bruut geweld is omgeko men tijdens het stappen. De burgemeester (Van der Sluijs) vond dat maar niets, liet hij de pers weten en daarmee heeft hij de kiem gelegd voor de handte keningenactie die direct na de begrafenis van Stephan werd gestart. Twee jaar later was er een nieuwe burgemeester voor nodig om het gedenkteken rea liteit te doen worden." Aanvankelijk zou het een alge meen gedenkteken worden. Zonder de naam van Stephan Hendriksen. De opzet van dit monument moest volgens Van der Sluijs breder van opzet zijn dan de herinneringsboom die al eerder op het schoolplein van het Northgo College aan de Duinwetering is neergezet. In overleg met leerlingen en de ouders van Stephan is uiteinde lijk gekozen voor een algemene oproep tegen zinloos geweld én de naam van de Katwijker op de plaquette. „Dat doet ons deugd. Anders zouden veel mensen de zin van dit monu ment niet begrijpen", aldus va der René Hendriksen. „We ho pen dat mensen nadenken als ze hier langskomen. Dat ze zich bezinnen en dat ze voor de lol hier op De Grent komen. Niet voor geweld." Of zoals Mare Fakkel, die tij dens de herdenkingsplechtig heid het woord namens de fa milie voerde, het zei: „Laat de vriendelijk geopende hand het symbool zijn voor aan wat je doet, word je herkend. En be denk daarbij wat dat betekent voor jezelf, maar ook voor een ander. Wanneer je hulp 'of steun nodig hebt, stee arm met geopende Negeer nooit een hand wanneer iemand f heeft." Hij wees erop dat gebeurd de ergste nacl is'. Niet alleen voor Hendriksen, maar vooil le gemeenschap. „Wè Stephan nooit vergeten ders wijlen en kunnen vergeven. Dat klinkt ha is het ook. Zij hebBl Stephan ontnomen, dat ons dierbaar wasj een heel leven voor zie die bewuste nacht heelj wijk zijn onschuld als 1 badplaats verloren." voegde daaraan later gebeurtenis is opgesljj het diepste van de leerljl heeft een stukje van hi| dorvenheid gestolen." i door Ruud Sep alkemade - Is Arie Meerburg ook de komende zes jaar de juiste man op de juiste plaats als burgemeester van Alkema de? Omdat de derde ambtspe riode van Meerburg in septem ber afloopt, buigen de vier frac tieleiders uit Alkemade zich over die vraag. Dat de herbe noeming van Meerburg ditmaal niet vanzelfsprekend is, bleek gisteren bij een uitvoerig debat over de kwestie in de gemeen teraad. Fractieleider Van Brussel van Mooi Alkemade pleitte daarbij voor het inhuren van een ex tern deskundige die de com missie moet helpen met het op stellen van een profielschets voor de burgemeester. De des kundige zou vervolgens ook moeten helpen bij de vaststel ling of Meerburg - al sinds 1986 de eerste burger van Alkemade - voldoet aan de eisen die de gemeente aan haar burgemees ter stelt. Van Brussel stak niet onder stoelen of banken dat de eisen waaraan een burgemeester moet voldoen anders zijn toen Meerburg naar Alkemade kwam. De positie van de burge meester is na de laatste ge meenteraadsverkiezingen inge wikkelder geworden. Toen werd het duale stelsel inge voerd, waarbij de taken van col lege en raad strikter dan voor heen gescheiden werden, maar waarbij de burgemeester zowel voorzitter van het college als van de raad bleef. De fractieleiders van CDA, PvdA en WD waren niet en thousiast over het idee om een externe adviseur toe te voegen aan de vertrouwenscommissie. Maar de afspraak dat de com missie wanneer dat nodig mocht zijn mag besluiten of ze een adviseur wil inhuren voor de opstelling van de pro fielschets, was voor iedereen acceptabel. De vraag of Meer burg in het nieuwe profiel past, moeten de heren zelf beant woorden. De vertrouwenscommissie heeft vijf maanden de tijd om aan commisaris van de konin gin Franssen een advies uit te brengen. De praktijk wijst daar bij uit dat eigenlijk alleen een unaniem advies gewicht in de schaal legt. Verdeelde adviezen kan de commissaris van de ko ningin gemakkelijk naast zich neerleggen. Vorige maand pleitten burger leden van Mooi Alkemade nog voor een tweede vertegenwoor diger van de partij in de ver trouwenscommissie. Van Brus sel maakte gisteren duidelijk dat zijn partij één vertegen woordiger, in de persoon van de fractieleider, voldoende vindt. De eventuele herbenoeming van Meerburg heeft overigens geen gevolgen voor zijn woon plaats. De burgemeester woont sinds 1992 in Leiderdorp omdat zijn gezin niet kon aarden in Roelofarendsveen. Onder de oude gemeentewet was dat geen enkel probleem, maar de nieuwe gemeentewet is een stuk strenger. Burgmeesters die op basis van een vrijstelling van de commissaris van de konin gin in een andere gemeente woonden, hebben inmiddels te horen gekregen dat ze moeten verhuizen. Maar doordat Meer burg indertijd vrijstelling kreeg op basis van een Koninklijk Be sluit, ontspringt hij de dans. ne Pastoor enthousiast over nieuwste aanwinst Pastoor van Steekelenburg van de rooms-katholieke parochie in Lan- geraar is blij met zijn nieuwe Mariabeeld. Het beeld dat staat in de torenkapel van de H. Adrianuskerk, is gered uit de afvalcontainer. Fo to: Henk Bouwman door Marieta Kroft langeraar - Wie het Maria beeld in de vuilcontainer heeft gegooid, weet pastoor Van Steekelenburg van de H. Adria- nusparochie in Langeraar niet. In elk geval is de pastoor blij dat hij het beeld heeft kunnen redden. Na een maandenlange restauratie is het beeld van Ma ria, met in haar armen het kindje Jezus, te bewonderen in de torenkapel van de rooms-ka- tholieke kerk. Wie wil, kan even plaatsnemen op het bankje naast Maria. De bezoeker kan er bidden of een kaarsje opste ken. Pastoor Van Steekelenburg ver telt enthousiast over het nieuw ste pronkstuk in de kerk, die ook wel de Kathedraal van de Rijnstreek wordt genoemd. „De torenkapel, dat is de ruimte waar je binnenkomt, was zo leeg. Ik ben daarom op zoek ge gaan naar een Mariabeeld. Dat zegt de mensen meer dan bij voorbeeld een beeld van de Heilige Adrianus. Via de data bank van het Bisdom was niets te vinden. Uiteindelijk vond ik een beeld in het Willibrordus- huis, een katholiek centrum in Den Haag. Anderen hadden het uit een vuilcontainer gehaald en naai- het Willibrordushuis gebracht. Het is dus echt een Maria van de vuilcontainer. Ik heb geen idee waar het van daan komt." Het houten beeld zat vol bar sten en gaten. Twee parochia nen, Jos de Koning en John Wil denburg, gingen ermee aan de slag. „Maandenlang zijn ze er mee bezig geweest", zegt de pastoor. „Elk scheurtje vulden ze op en toen ging het beeld in de bestelbus naar de spuiterij in Mijdrecht. Hij is prachtig wit geworden en heeft een warm hoekje in de torenkapel gekre gen." De pastoor is vooral zo blij met het beeld in de torenkapel, om dat de kerk openheid wil uit stralen. Sinds afgelopen zomer staan de deuren overdag open. Vanaf de weg kan een voorbij ganger het altaar zien staan. Uit vrees voor diefstal staap sen de torenkapel en P zaal wel een hek. Bp a kunnen de kerk dus nijjtei inlopen dan tot aan dep E pel. „Daarom wilde i|al torenkapel iets meer FV1 stralen dan een lege ruiWaï is het huis van God, wLl dereen welkom is. Jejler zorgen buiten laten.Pe Regelmatig komen er Ze binnenlopen, ziet Vanjjzo lenburg. „Veel fietserfdi Braassemroute rijden, pn even af. Altijd brandt e? D lichtje." pat Als het aan de pastoor fsP de kerk een nog centrapar in de gemeenschap jpt „We zitten hier in eel Al' kern met voorziening» de nemen. Voor mijn partjM ook een pinautomaat, "{ar Van Steekelenburg is F ingenomen met hetplk beeld. „Of de parochM blij mee zijn weet ik ïjati' reacties heb ik niet |de Langeraarders zijn niei terig, niet zo complime[

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16