erhuispremie Schansen vervalt LEIDEN 8REGIO ■lik heb thuis een bank' Wie het eerste hij het poortje is heeft gewonnen Mini-museum over Oranjegracht GS willen besluit over lot TV West uitstellen T tordwijk zet k lzoekers 'ig) niet uit Nieuwe couveuse Diac dankzij gift Buurt boos over snoeien rododendron De onaantrekkelijke Leidseweg-Noord door Nienke Ledegang voorschoten - „Mijn man is hier bijna op zijn gezicht gesla gen." En: „Een vriendin van ons is hier in haar gezicht ge spuugd." De bewoners van de Leidseweg-Noord in Voorscho ten zijn het spuugzat. De ver- keerssluizen die de gemeente enkele maanden terug aanlegde om het razende verkeer terug te brengen, wekken, aldus de be woners, vooral de agressie van automobilisten op. Zeker twin tig buurtbewoners komen dat dinsdag, tijdens de avondspits, wethouder Horlings vertellen. Die neemt een uurtje pools hoogte na verontrustende be richten uit de buurt. „In die korte tijd", zegt Silvana Gioia-van Keimpema, „zijn hier zeker zes ongelukken gebeurd. En het erge is: ook de ambulan ce kan er niet door. Die moet halsbrekende toeren uithalen om te kunnen doorrijden." Gio ia-van Keimpema is 'heel be zorgd' over de verkeerssluizen die bij haar voor de deur zijn gekomen. Door de sluizen moeten tegenliggende auto's netjes op elkaar wachten, waar door de doorstroom zou verbe teren. Maar Gioia-van Keimpe ma constateert dat auto's niet op elkaar wachten. „Ze rijden juist even wat harder om nog voor te kunnen of ze gaan over de stoep. Er is bij ons voor de deur al eens een fietser aange reden. Ik heb twee kinderen, maar die kan ik niet meer over de stoep laten lopen. En elke dag is het een getoeter van je welste. Of mensen stappen uit om andere automobilisten uit te foeteren. De situatie is alleen maar slechter geworden. Vol gens mij is de enige oplossing de sluizen weghalen, een 30-ki- lometergebied maken en flit sers neerzetten. Maar de ge meente zegt dat dat niet kan." Bemhard Vlekke woont al 65 jaar aan de Leidseweg. „Ik heb de tijd nog meegemaakt dat er twee auto's in het uur voorbij kwamen. Dat het hier drukker is geworden, is logisch. Maar sinds een paar maanden is het zienderogen achteruitgegaan. Het motto is: wie het eerst bij het poortje is heeft gewonnen. Het lijkt Zandvoort wel. Ik kan niet meer rustig in de tuin zit ten. Het geraas en de stank zijn alleen maar toegenomen. Mijn oplossing is: deze weg afsluiten of er een 30-kilometerzone van maken." Sandra van der Vlugt woont op het laatste stukje van de Leidse weg, tegen Leiden aan. Zij merkt als één van de weinigen vooruitgang. „Ik vind wat deze mensen roepen over de Leidse weg-Noord te gemakkelijk. Ik zit in een team van bewoners die willen meedenken, het mo- bi-team. Al een hele tijd gele den zijn we met die club om ta fel gaan zitten. We wilden de weg zo inrichten dat de Leidse weg-Noord geen sluiproute voor de Leidse Churchilllaan meer is. Daarover zijn we in ge sprek gegaan met de gemeente en daarover hebben we ieder een op de hoogte gehouden. Wij wilden het liefst een ver- keersremmende slinger, maar dat bleek niet mogelijk. Ons compromis met de gemeente waren deze sluizen. Op voor waarde dat we straks gaan eva lueren. Ik vind het onterecht dat sommigen zo kort door de bocht reageren met: we wisten van niets. We hebben iedereen er constant bij betrokken." Toch is ook Van der Vlugt ge schrokken van de agressie en het asociale rijgedrag die de.,,,, sluizen oproepen. „Daar moe ten we het inderdaad over héb ben met de gemeente. Maar die evaluatie is toegezegd" Wethouder Horlings stelt on dertussen vast dat agressie blijkbaar nog meer ontevreden heid veroorzaakt dan de ver keersdruk. „Daar kan ik op ba sis van een uur natuurlijk niet over oordelen, maar schokkend is dat wel. Wat mij het meest opvalt is dat deze weg erg druk is. Te druk voor een type weg als dit. Wij hebben ook de in druk, maar dat moeten we nog onderzoeken, dat de Leidse weg-Noord drukker is gewor den sinds de werkzaamheden aan de Churchilllaan. Dit is een sluiproute, maar daar is de weg niet geschikt voor." Horlings wil echter nog niets veranderen aan de situatie. „Ik vind ook, als ik hier sta te kij ken, dat die sluizen als heen- en-weerregeling nog niet zo slecht werken. Soms ontstaan er lange rijen, maar dat is nu drie keer gebeurd in de drie kwartier dat ik hier sta. En ja, natuurlijk zijn er allerlei andere oplossingen denkbaar, maar ik wil dit eerst even aanzien. Het gaat op veel momenten van de dag wel goed. En in de spits wordt het af en toe even span nend. Maar hoe spannend is spannend? Ons doel was deze weg onaantrekkelijker maken. Volgens mij is dat ook wel ge7 lukt en we moeten dus even af wachten of mensen op deze weg gaan afknappen." De weg onaantrekkelijker ma ken. Dat is volgens veel bewo ners zeker gelukt. „De sluizen leveren veel ongerief en onge mak op", aldus bewoner Dick Waal. „We worden er haast agressief van." Bewoners van het Diabijnhof ontmoeten elkaar bij de bekroonde bank. Twee kamers in Huis op de Waard door Timoteus Waarsenburg leiden - De Oranjegracht krijgt een eigen museumpje in het Huis op de Waard. In twee ka mers komt een uitgebreide fo to- en documentententoonstel ling die de rijke geschiedenis van de Oranjegracht en directe omgeving moet belichten. Dit zou het negatieve beeld van de ze Leidse straat ten goede kun nen keren. Een voorstel daartoe van Oran jegracht-bewoonster Patricia Paravano werd gisteravond tij dens de vergadering van de wijkgroep Oostelijke Binnen stad met gejuich ontvangen. Paravano legde haar idee voor het mini-museum aan de wijk groep voor. Voor de verwezen lijking van haar plan vroeg zij om 1100 euro uit het budget van het project Onze Buurt Aan Zet, en kreeg ze 5000 euro. 'On ze Buurt Aan Zet' is een project om de leefbaarheid en sociale samenhang binnen de wijken te bevorderen, nadrukkelijk in sa menspraak met bewoners. Het geld hiervoor is afkomstig uit het potje voor grotestedenbe- leid. „De Oranjegracht heeft een slechte reputatie", zei Parava no. „Een museum over de kleurrijke geschiedenis van de ze gracht kan dat veranderen. Niet alleen voor bewoners van de Oranjegracht is het leuk om te weten hoe de buurt er uitzag voor de renovatie, toen het nog een echte arbeiderswijk was met textiel- en conservenindu- strie en lakennijverheid. Maar ook voor toeristen zou het leuk zijn. Veel bezoekers van de stad stoppen nu met hun stadswan deling bij de laatste brug van de Nieuwe Rijn. Door zo'n muse umpje betrek je ook dit deel van de stad bij het centrum." Paravano hoopt met het muse umpje de geschiedenis van dé buurt wat meer tot leven te brengen. „Een tentoonstelling met foto's, kaarten, en andere documentatie is een goede ma nier om dat te doen", aldus Pa ravano. Het Huis op de Waard heeft zijn medewerking toegezegd. Het mini-museum moet voor de zo mer van 2004 voor publiek toe gankelijk zijn. Denkpauze kost 4,7 miljoen den haag - Het provinciebe- stuur wil de regionale omroe pen RTV West en RTV Rijn mond tot half februari respijt geven. In de tussenliggende twee maanden moet nader on derzoek uitwijzen of er nog toe komst zit in de omroepen, die bijna failliet zijn. De adempau ze van twee maanden kost de provincie 4,7 miljoen euro. Gedeputeerde Staten (GS) be sloten gistermiddag om dit voorstel vandaag voor te leggen aan de vergadering waarin Pro vinciale Staten beslissen over de toekomst van de twee regio nale omroepen. Als PS beslui ten de stations geen belasting geld meer te geven, gaan de omroepen kopje onder. Een reddingsoperatie zou maximaal tien miljoen euro kosten. Als het besluit uitgesteld wordt is de provincie 4,7 miljoen euro kwijt. Een deel van dat bedrag is nodig om de omroepen hun werk te kunnen laten doen, een ander deel is bedoeld voor een sociaal plan voor de tientallen ontslagen medewerkers. De slechte financiële sitaatie komt voort uit wanbeheer van de af gelopen jaren. Zowel GS als PS zien de toe komst voor de omroepen voor alsnog somber in. Het vertrou wen in de besturen en organi saties van Rijnmond en West is ernstig geschonden, zei cul tuurgedeputeerde E. van Heij-" ningen (WD). De provincie is huiverig om nog meer belas tinggeld in de bedrijven te ste ken. Rijnmond en West hebben Zuid-Holland al ettelijke mil joenen gekost. Veel bestuurders hebben het gevoel dat ze 'in een moeras stappen' als ze de stations financieel steunen. Hoofdredacteur Ron Fresen van RTV West heeft na alle commotie besloten zijn functie neer te leggen. Mogelijk krijgt hij een andere baan bij de om roep, die zetelt in Den Haag. nneke Dijke d nei ürp - Bewoners van een voormali- iwoning aan de Schansen en Dre- eiderdorp kunnen nog tot en met Tiber gebruikmaken van de ver mie uit het sociaal statuut. Met in- n 1 januari vervalt het statuut flats die aanvankelijk gesloopt worden, maar volgens de nieuw- len blijven staan. Alleen bewo- de sloopblokken aan de Dennen- :pen Peppelschans kunnen aan- emaken op de verhuispremie. eboel huurders waren deze zo mer verrast toen bleek dat hun flat niet gesloopt zou worden, terwijl ze jaren in die veronderstelling hadden geleefd. In overleg met de gemeente en een afvaar diging van de bewoners besloot de Alge mene Woningstichting Leiderdorp (AWL) om veel minder flats neer te ha len dan in het oorspronkelijke plan. Dat kost te veel en bovendien neemt de vraag naar huurwoningen toe, aldus de AWL. Sommige huurders waren verbol gen omdat zij ernaar hadden uitgekeken om te verhuizen en de premie van 4500 euro te incasseren, bijvoorbeeld omdat ze een huis wilden kopen. Nu blijkt dat de premie alleen de komende twee we ken nog wordt uitgekeerd. Burgemeester en wethouders van Lei derdorp gingen gisteren akkoord met de vernieuwde plannen van de AWL en de financiële consequenties. Het opnieuw inrichten van de buitenruimte kost de gemeente 6,7 miljoen euro. De gemeen te krijgt een deel van dit geld van de AWL, die op gemeentegrond vier nieuwe appartementencomplexen bouwt. 1,15 miljoen euro is toegezegd door de pro vincie, en de gemeente hoopt op nog eens zo'n bedrag. Het resterende bedrag van een miljoen euro betaalt de ge meente met een bijdrage uit de Wet Voorziening Gehandicapten. Dat is mo gelijk omdat de flats na de renovatie be ter toegankelijk zijn voor ouderen en ge handicapten. Op 20 januari buigt de raadscommissie ruimtelijke ordening zich over het plan en de financiële ge volgen voor de gemeente. Op 2 februari hakt de raad een knoop door. Nu het college heeft ingestemd met de plannen, kan de AWL afspraken maken met aannemers. Zodra de eerste fase van de renovatiebeurt in april volgend jaar klaar is, moet de tweede fase begin nen. De flats die dan aan de beurt zijn, krijgen net zo'n nieuw jasje als de blok ken die in de eerste fase onder handen werden genomen. g to leiden - Het Diaconessenhuis heeft een nieuwe transportcou veuse, dankzij een gift van de stichting Christelijke Jeugd- hulp. Een transportcouveuse vervoert te vroeg geboren ba by's vanuit de verloskamer, of operatiekamer, naar een vaste couveuse. De couveuse is voor zien van beademingsappara tuur en kost 30.000 euro. het vijk - Noordwijk zet vlex sielzoekers uit zolang De en duidelijk beleid voor gemeester Groen zegde gemeenteraad gisteren >rdwijk Totaal vroeg in li svergadering het college en W om een menslie- s tepplossing voor asielzoe- ntue zijn uitgeprocedeerd, de praktijk nergens kunnen, tteijsprak van 'een lastige afdie nog eens werd ela tdoor de burgemeesters vier grote steden. Die grote bedenkingen ge- ;cidr het uitzettingsbeleid, en heeft minister Ver- jg geen antwoord gege- de schriftelijke vragen A-Kamerlid De Vries, ichting daarvan neemt ijk zelf geen initiatieven gebied. Groen: „Ik zal worderen dat de politie ingeschakeld om de kers in onze gemeente :etten, zolang we daar dracht voor krijgen. Als gebeurt, zal ik eerst met ievoorzitters in overleg olgens Groen beweging eleid. Hij heeft de laat- :n veel nagedacht over de, vooral door de stel le van de burgemeesters nsterdam, Rotterdam, en Den Haag. „Een eester heeft zich te hou- het beleid van de na- Jwetgever. Als alle ge- lssli er een persoonlijke op loslaten, wordt chaos. Maar we begrij- emoties en gezien de ontwikkelingen zullen deze tussenfase niet zijn dan de paus." leiden - De Leidse Hout, in de zomermaanden een groene oase in de stad, maar 's winters dor en kaal. Vandaar dat veel bewoners van de Van Slingelandtlaan ook zo blij waren met de immer groene, monu mentale rododendron. Waren, want gisterochtend stonden plotse ling de snoeiers van de gemeente op de stoep. Het fraaie struikge was van vier tot vijf meter hoog werd in korte tijd teruggebracht tot een schamele halve meter. „Het ziet er verschrikkelijk uit", zegt een woedende I. Oele, bewoner van de Van Slingelandtlaan. „Die rododendron is ruim zestig jaar oud en gaf de hele straat een aparte uitstraling. En nu, zonder enige aan kondiging vooraf, is de hele struik weggesnoeid. Er staat nog maar een stompje. Volgens mij heeft de gemeente hier niet eens een ver gunning voor aangevraagd. Als ik een berkje in mijn tuin wil omza gen, heb ik wel een kapvergunning nodig. Ik heb vanmorgen direct een boze brief naar de burgemeester gestuurd." De gemeente bevestigt de snoeipartij. „De struiken hingen gedeelte lijk over de weg", zegt een woordvoerster van de dienst milieu en beheer van de gemeente. „En wij zijn als gemeente verantwoordelijk voor de openbare weg. Om slechts de helft van de struik af te snoei en, zou geen gezicht zijn. Vandaar dat we de hele struik hebben aan gepakt. Er staat nu nog vijftig of zestig centimeter. Overigens zitten er alweer uitlopers aan de stam. In het voorjaar zal deze struik weer braaf uitlopen en groeien. En als de takken dan volgend najaar weer over de weg hangen, zullen wij weer gaan snoeien", aldus de woord voerster die tevens bevestigt dat er geen vergunning is aangevraagd voor het snoeien van de rododendron. „Dat hoeft namelijk niet voor struiken." Foto: Hielco Kuipers nerscommissie gewonnen heeft. „Het is een goede actie om de wijk netjes te maken. Het is net een hofje, we wonen hier leuk. In de zomer kunnen de kinderen op het pleintje spelen en wij kunnen met kof fie of thee op het bankje zit ten", zegt Ismaël. Een andere bewoner, die niet bij naam genoemd wil wor den, is minder blij met het be kroonde bankje. „Je trekt op deze manier de hangjongeren naar deze plek. Van mij is al een keer een brommer gesto len bij de flat." Ook over de prijs die de commissie heeft gewonnen is hij niet enthousi ast. Ik werk in de groenvoor ziening en vind het normaal dat je met elkaar de wijk schoonhoudt. Daar hoeft de gemeente toch geen prijs voor te geven?" Saida Mandil (26) vindt haar straat de schoonste straat uit de wijk. „Ik ben blij met de prijs, we hebben er als bewo ners echt ons best voor moe ten doen. Als het nodig is komt een schoonmaakploeg van zo'n zes bewoners bij elkaar, 's Zomers gaan we iets vaker de wijk in. Er liggen dan meer ijs papiertjes en blikjes. Maar er zijn wel extra prullenbakken geplaatst door de gemeente. Bijna alle bewoners van de flat helpen mee. Zij ruimen zwerf vuil direct op als het er ligt, maar soms moeten we het iets grondiger aanpakken. Eigenlijk zou een schoonmaakcommis- sie in elke straat ingevoerd moeten worden." Voor de prijsuitreiking zette de bewonerscommissie een tent neer bij de centrale boom, waar vanmiddag de film van de bewonersactiedag werd vertoond. De gemeente heeft een kerstboom van bijna vier meter hoog met lampjes voor de hoofdingang van de flat ge plaatst om de uitreiking een feestelijk tintje te geven. Jan-Willem Korpelshoek Foto: Hielco Kuipers b ïbakken ophangen, het n (j plein vegen, zwerfvuil w len en een bank plaat- 0I idom een boom. Dat ;tjn emaal nodig om de 'Lei- lge imt op! prijs 2003' in de te slepen. Vanmiddag ethouder Rogier van der de prijs - een cheque 0 euro - uit aan de be ll k, icommissie Diabijnhof. I ïeente vond de actie ze buurt de beste van de j, men die werden inge- ja loor verschillende Leid- g*ei en en buurten. ik is dus een prijs g vindt de gemeente, wat vinden de bewoners Diamantlaan en de Ro- jno aat eigenlijk van de vier- >ank rond de boom tus- Ida tes? de outen gaat zeker geen lf.^f k maken van de bank. wel een gezellig gezicht iet functioneel. Ik heb en bank", ids Hagendom is een van pC chters van de bewe id mmissie. „Het complex 'n k >or de bewonerscom missie enorm op vooruitge gaan. In het begin woonde ik hier niet met plezier. Het was een bende bij de brievenbus sen. We hadden veel overlast van drugsdealers en zwervers. Nu zijn de portieken afgeslo ten door woningbouwvereni ging Portaal en hebben we met elkaar de wijk weer schoonge maakt." Over het bankje rondom de boom is de 49-jarige Leidenaar ook enthousiast. „Fantastisch. Het is jammer dat het eerste boompje dood is. Die hadden we eigenlijk water moeten ge ven afgelopen zomer. De bank is door de lange levertijd pas na de zomer neergezet. We moeten dus nog even afwach ten hoeveel mensen er op de bank zullen zitten als het mooi weer wordt. Het zou mooi zijn als er nog een hobbelpaard bij de bank zou komen. Dan wordt het hier voor kinderen ook leuker." Isam Ismaël (33) uit Soedan komt met zijn zoontje aange lopen. De 33-jarige bewoner is trots op de prijs die de bewo- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15